Juan Carlos neemt macht Franco over Ingrijpen in kosten gezondheid noodzaak Marine: 4000 man afvloeien alstublieft Volgend jaar alleen autogordels met drukknopsluiting Groene mars naar Sahara volgende week TWEEDE MAAL IN 18 MAANDEN Benzine wordt 0,6 cent duurder Belasting soepeler voor bejaarden in tehuizen ONTVOERDERS VAN DR. HERREMA SPRAKEN TWEE UUR MET ADVOCATEN Resultaten van KLM verbeterd £eid6C0ommit Vrijdag 31 oktober 1975,66e jaargang no. 20262 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V, Leiden - Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Haliewas-Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging tel. 071-122244 f18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal 36.32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent Vuist Willem Duys en zijn „Vuist" op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur Gebr. Hammond en om 22.35 uur Televizier met o.m. multiple sclerose en Surinaamse leger. Ned. I om 20.40 uur Pepper en om 21.50 uur Music-all-in met o.a. Melanie. Zonnige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid west tot zuid. Maximum tempe raturen van 13 tot 18 graden. Morgen: Zon: 7.3217.15 Maan: 3.20—15.29 Schev. hoogw. 0.3213.01 laagw.: 8.44-20.56. (Van onze correspondent) MADRID Prins Juan Carlos van Bourbon (37) heeft tijdelijk de staatsmacht van het doodzieke Spaanse staatshoofd, generaal Fran co, overgenomen. De Spaanse rege ring, zich beroepend op artikel 11 van de grondwet, heeft tot deze machtsovername besloten aan de hand van een medisch rapport van 16 medici over de toestand van de generaal. Reeds vanmorgen presi deerde Juan Carlos een bijeenkomst van de Spaanse regering in het vlak bij het Pardopaleis gelegen La Quintapaleis. De overdracht werd op eenvoudige wijze officieel nadat premier Arias Navarro de voorzitter van het Spaanse parlement (Cortes) schrifte lijk op de hoogte had gesteld. Dit is de tweede keer in zestien maanden tijds, dat Franco's staatsmacht tijde lijk wordt overgedragen aan Juan Carlos. De eerste keer was dit vorig jaar toen Franco te kampen had met een aderontsteking. Prins Juan Carlos van Bourbon (37), die tijdelijk de staatsmacht van het Spaanse staatshoofd generaal Franco heeft over genomen. Wat de toestand van Franco betreft: deze was vanmorgen, na een kleine verslechtering, gisteren, vrij stabiel. Hij heeft de gehele nacht rustig ge slapen. De toestand blijftniettemin ernstig maar in regeringskringen werd gezegd, dat men niet tot over dracht was overgegaan als Franco nog maar enkele uren te leven had gehad. Deze overdracht betekent niet dat Juan Carlos een nieuwe regering moet vormen. Dit geeft hem de tijd de voornaamste problemen onder de ogen te zien. Het is nu al bekend, dat een groot deel van de oppositie in geen geval zitting wil nemen in een regering onder monarchistisch bewind. RABAT De Marokkaanse „groene mars" maar de Spaanse Sahara zal volgende week van 4 tot 6 november worden gehouden. Dit heeft de Marokkaanse minister van voorlichting Achmed Benhima gisteren medegedeeld. In de besprekingen tussen Marokko en Spanje over het omstreden gebied in de Sahara is volgens beide partijen veel vooruitgang geboekt. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken Achmed Laraki is gisteren uit Madrid naar Marokko teruggekeerd om tussentijds verslag ui.t te brengen aan koning Hassan. In Spaanse regeringskringen bestaat nog steeds grote bezorgdheid over Algerijns militair ingrijpen in de Sahara. Algerije wil dat het volk van het gebied over zijn eigen toekomst beschikt, terwijl Marokko en Mauretanië nu voor opdeling van het gebied zijn. Ook de Algerijnse minister van binnenlandse zaken voert nu in Madrid besprekingen met de Spaanse regering. V - V 7 Twee convooien bewegen zich over deze smalle woestijnweg in twee verschillende richtingen. Terwijl tankwagens naar het noorden trekken om daar water te halen, bewegen zich naar het zuiden, in de richting van de Spaanse Sahara, trucks vol met mensen, die willen deelnemen aan de door koning Hassan georganiseerde „vredesmars naar de Spaanse Sahara." Reuze Reuzebovist is de i van de kolos sale paddestoel, die op het ogenblik bij de Haagse nieuw bouwwijk Kraayen- stein boven het on kruid uittorent. Met een omvang van 1.20 meter en een hoogte van 41 cen timeter is deze pad destoel volgens kenners een vrij zeldzaam exem plaar. De reuzebo vist heeft zijn huidi ge formaat in onge veer een week be reikt als gevolg van gunstige groeiom- standigheden. „Ge woon laten staan, want je kunt er ver der toch weinig mee doen", is het parool van de Haagse Plantsoe nendienst. die over igens niet uitsluit dat er volgend jaar op dezelfde plaats opnieuw een pad destoel van deze grootte zal verrij zen. STAATSSECRETARIS HENDRIKS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) vreest slapeloze nachten vanwege de enorme stijging van de medische kosten. Het is duidelijk, aldus de staatssecretaris, dat we ons beperkingen moeten opleggen en dat forse ingrepen niet moeten worden uitgesloten. De heer Hendriks vroeg zich gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting af, of niet het mes zou moeten worden gezet in het verstrekkingen-pakket van de ziekenfond sen. „Iedereen moet het er langzaam over eens zijn, dat de beschikbare geldmiddelen voor de gezondheidszorg niet eindeloos zijn". Het pakket verstrekkingen van de ziekenfondsen moet wor den doorgelicht De laatste 25 jaar zijn er alleen maar verstrekkingen bij gekomen en niet afgegaan. De staatssecre taris kwam met het voorbeeld, dat in Gelderland drie maal zoveel blindedarmoperaties worden verricht als in Gronin gen, en dat de gemiddelde opname duur bij amandelen knippen in Friesland 4,2 dagen en in Utrecht 2,7 dagen is. „Lang niet overal bestaat begrip voor de noodzaak de medische kosten te beperken. Ook bij artsen is dat begrip in het algemeen nog onvoldoende", aldus de heer Hendriks. „En ondanks grote investeringen in mankracht en geld zijn de levenskansen van de gemiddelde Nederlander er niet beter op geworden". De staatssecretaris heeft de Kamer toegezegd, dat het onder zoek naar baarmoederkanker met spoed wordt uitgebreid. In plaats van 2,8 miljoen zal daar 7,8 miljoen gulden voor worden uitgetrokken. Die extra 5 miljoen zal elders op de begroting van volksgezondheid worden bezuinigd. Gezien het grote belang van dit kankeronderzoek wil Hendriks alles doen om volgend jaar de helft van alle vrouwen tussen 35 en 55 jaar te laten controleren. De staatssecretaris zei te vrezen, dat er over 5 of 10 jaar teveel artsen komen, vooral huisartsen. Er dient volgens hem een vestigingsbeleid te komen en de omvang van de praktij ken moet nodig worden bestudeerd. DEN HELDER De personeelssterkte bij de Koninklijke Marine zal tot 1983 met 4000 man worden gereduceerd. Deze vermindering met plusminus 20 procent zal bestaan uit 3000 militai ren en 1000 man burgerpersoneel. Dit besluit van de marineleiding valt binnen het kader van de uitvoering van de defensienota. Door deze afvloeiing worden de loonkosten bij de mari ne flink gedrukt, waardoor voldoende geld be schikbaar blijft voor investeringen, zodat allerlei taken ook in de toekomst uitgevoerd kunnen worden. De personeelsinkrimping zal onvermijdelijk een reoganisatie binnen de marine tot gevolg hebben. Met name het aantal walplaatsingen zal drastisch afnemen. Is het momenteel zo dat vier officieren aan de wal bezig zijn om een officier op een schip te kunnen laten varen, in 1983 zal deze getalsver houding vrijwel zeker omgedraaid zijn. De militaire personeelssterkte zal door de inkrim ping m 1983 uitkomen op ongeveer 15.000 man, terwijl dan nog ongeveer 6000 burgers bij de marine werkzaam zullen zijn. Of de inkrimping via natuurlijke afvloeiing kan worden gerealiseerd is noe onbekend. Wel lijkt het onontkoombaar dat er voor veel marinemensen geen verlenging van het huidige contract volgt DEN HAAG De benzine wordt maandag 0,6 cent duurder. Dit beeft het ministerie van econo mische zaken gisteren bekendgemaakt Zowel normale als superbenzine worden 0,6 cent in prijs verhoogd, en zullen dan resp. 1,0 4 en 1,032 gaan kosten. De prijsverhoging is het gevolg van deontwikkeling van de marktnoterin- gen, aldus het ministerie. (ADVERTENTIE Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 HILVERSUM De belasting heffing voor bejaarden in be jaardentehuizen zal een stuk makkelijker worden. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1975 krijgen de bejaar den in tehuizen die bijstand ont vangen geen aangiftebiljet meer. Het gaat hier om een groep van 50.000 mensen. Tot nu toe moesten zij een aan giftebiljet invullen, daarop kre gen zij een aanslag, waarna weer een verzoek om kwijtschel ding kon worden ingediend. Dit verzoek werd altijd ingewilligd. De nieuwe regeling bespaart de bejaarden veel last en de fiscus overbodige administratieve rompslomp. Monasterevin - De ontvoerders die de Nederland se industrieel dr. Tiede Herrema al 29 dagen vasthouden, hebben de afgelopen nacht ruim twee uur gesproken met twee advocaten. Dit leidde' weer tot speculaties, dat er spoedig een einde aan de zaak zou komen. De 27-jarige Eddie Gallagher en de 19-jarige Ma rian Coyle die dr. Herrema op 3 oktober bij zijn woning in Limerick ontvoerden, spraken o.a. met Swamus Sorahan, een advocaat uit Dublin die gespecialiseerd is in de verdediging van leden van het Ierse republikeinse leger (IRA). Intussen hebben politiekringen meegedeeld dat dr. Herrema in belangrijke mate kan bijdragen tot het succes van de zenuwoorlog die tegen de ontvoer ders wordt gevoerd. Uit alles blijkt dat hij het rustigst is van de drie. Zijn intellectuele vermo gens zijn veel groter dan die van zijn ontvoerders en wij hebben bewijzen dat hij daar goed gebruik van weet te maken, aldus genoemde kringen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Over een jaar zullen veel van de bestaande autogordels wellicht niet meer gebruikt kunnen worden. De EEG-landen voeren momenteel overleg om de sluitingen van de diverse soorten gordels te uni formeren. Het Nederlandse mi nisterie van Verkeer en Water staat verwacht dat tegen het einde van het volgende jaar of begin 1977 alleen nog maar au togordels met een rode druk knopsluiting gebruikt mogen worden. Dit zei gistermiddag drs. C. L. A. Heij ster, van het ministerie tijdens de presentatie van een nieuwe toevoeging aan de auto gordel, de Lass, noodontsluiting. „De autogordel wordt aanzien lijk meer gedragen dan voor heen. Wij menen dat thans 70 tot 75 procent van de automobi listen de gordel in de auto om heeft, buiten de bebouwde kom. De overige automobilisten „ver geet" de gordel uit gemakzucht. Ook kan er bij enkelen sprake zijn van een bepaalde angst voor de gordel, die in noodsitua ties zoals brand en water de inzittenden in hun bewegingen zou belemmeren. Deze vrees wordt overigens door het minis terie ongegrond geacht". Het aantal dodelijke ongevallen van 3092 in 1973 is teruggelopen tot 2546 in 1974. Verder heeft een onderzoek uitgewezen, dat in 1973 40 procent van het aan tal verkeersdoden binnen de be bouwde kom is gevallen, een percentage dat in 1974 tot ruim 42 is opgelopen. Tramlijn Begeerte „A streetcar, named Desi re", in het Nederlands ver taald als „Tramlijn Begeer te" is een bekend toneel stuk van de Amerikaanse toneelschrijver Tennessee Williams. Een oude tramwa gen van die naam staat nu ergens in de benèdenstad van New Orleans en zal, zo zeggen de autoriteiten, te zijner tijd een plaats in een museum krijgen. Maar wan neer dat zal gebeuren, weet nog geen mens. Bezettingscomité Sociale Academie is afgetreden Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het bezettings comité, dat tot nu toe de Kath olieke Sociale Academie in Den Haag bezet heeft gehouden, is gistermiddag afgetreden. Dit gebeurde nadat een groep stu denten en docenten een motie van wantrouwen had inge diend, waarin werd gesteld dat men het niet eens was met de lijn die het bezettingscomité tot nog toe volgde. Inmiddels gaat de bezetting op de Academie wel door. Er heb ben zich drie andere groeperin gen gevormd met verschillende uitgangspunten, die zich nu met de bezetting bezighouden. In hoeverre deze groepen samen werken, is nog niet geheel dui delijk. Vanmiddag zou er een plenaire vergadering worden ge houden, waarbij alle standpun ten nog eens naar voren ge bracht zouden worden. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in de eerste helft van het op 1 april 1975 begon nen boekjaar 34,2 min netto winst behaald tegen 8,8 min in dezelfde periode van het boekjaar 1974-1975. De bedrijfsinkomsten stegen in deze periode met 7 pet van 115,7 min tot 1190,5 min, het bedrijfsresultaat steeg van ƒ21,3 min tot 50,7 min en de winst per aandeel van 100 no minaal van 2,83 tot 11,03, zo blijkt uit het kwartaalbericht. Rekening houdend met het sei zoenpatroon is de verwachting dat het boekjaar nog een nega tief resultaat zal opleveren. Over 1974-1975 werd 65,4 min verlies geleden. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische horen- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1