WEER ZWARTE BLADZIJDE IN ENGELSE VOETBALHISTORIE Lubbers ontvangt twee keer zoveel als Domenico Adinolfi Sensationele zege van Tsjechoslowakije Ml a Bobby Vosmaer: Volgend jaar v kan AZ tweede Twente zijn Vultink klasse apart Boeking voor Van Baaren Toto en lotto RENTIPS PAGINA 11 BRATISLAVA - De kans is groot dat Enge land, na de opzienbaren de uitschakeling voor de eindronden van het we reldkampioenschap in West-Duitsland, opnieuw een teleurstelling te wachten staat Dit keer op Europees niveau. Want nadat het nationale team negen wedstrijden achtereen onder leiding van coach Don Revie on geslagen was gebleven, volgde in de belangrijke uitwedstrijd tegen Tsje choslowakije het eerste verlies. In Bratislava moesten de Engelsen in ieder geval gelijk spelen om hun goede kans op kwalificatie voor de kwartfinales van het toernooi om het Euro pees kampioenschap voor landenploegen te behouden. Het werd, voor 45.000 toeschou wers, echter een neder laag van 2—1. Tsjechoslowakije werd daarmee op slag de grote kanshebber voor de overwinning in groep 1. Beide landen moeten nog bij Portugal op bezoek en de Tsje chen mogen op Cyprus nog twee punten gaan halen. Voorsprong Engeland onderkende het be lang van de ontmoeting en startte sterk. Mike Channon, van de tweede-divisieclub Sout hampton, bracht Engeland zelfs in de 25e minuut op een voor sprong van 1—0. Kevin Keegan had zich door de Tsjechische verdediging gewor steld en bood Channon een niet te missen kans. Engeland putte veel zelfvertrouwen uit die tref fer en hield de sterker aandrin gende opponent van zich af. Maar in blessuretijd viel toch de gelijkmaker. Marian Masny was op rechts, waar de Engelsen het zwakst waren, doorgebroken en forceerde een hoekschop. Daar uit zorgde Zdenek Nehoda met een prachtige kopstoot voor 1—1. Dat betekende de omme keer. De thuisploeg kwam geladen het veld in voor de tweede helft en Engeland bezweek al na twee minuten. Opnieuw kwam de inleiding van de rechtervleugel via Masny. Nu was het het hoofd van de natio nale topscorer Peter Gallis, dat voor de afronding zorgde (2—1). Engeland speelde daarna volle dig op karakter. De Italiaanse scheidsrechter Michelotti, die woensdag wegens dichte mist de ontmoeting na zeventien minu ten (0—0) had gestaakt, leek even de controle te verliezen. Hij schreef de Tsjechische re servedoelman Alexander Vencel op nadat deze impulsief het veld was opgerend bij een blessure van een landgenoot. Meer moei lijkheden deden zich echter niet voor. De stand in groep 1 is: Engeland 5 3 Tsjechoslowa- 10-2 4 3 0 1 6 11—4 3 1113 2-5 4 0 0 4 0 12-0 Met de armen gestrekt in de lucht geeft Nehoda de gelijkmaker voor Tsjechoslowakije aan. Doelman De winnende treffer voor Tsjechoslowakije is een feit. Nehoda (rechts) loopt juichend na het tweede Clemence grijpt de bal pas achter de lijn. doelpunt weg. Doelman Clemence ligt geslagen op de grond. (Van onze speciale verslaggever) Turijn - De dank vanRudi Lubbers gaat naar de direc teur van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' Harry Hofmeester. Hij was de man die met een forse bieding op het organiseren van het duel om de Europese halfzwaargewicht titel tussen Rudi Lubbers en de Italiaanse titelhouder Domenico Adinolfi de prijs zo opjoeg, dat Lubbers vanavond na zijn Gevecht in het Palazzo Dello Sport in Turijn een bedrag van 34.632 gulden in ontvangst kan nemen. Dat is meer dan tweekeer zoveel als de Italiaanse titelhouder ontvangt Een ietwat vreemde verdeling van de buit die echter tot stand is gekomen omdat men het gevecht beslist in Italië wilde houden. Er waren drie organisatoren, onder wie de Nederlander Harry Hofmeester, die bij de Euro pese Boks Unie een beursbieding deponeerde. De andere twee waren Italianen, van wie Roldolfo Sabbatini zo schrok van het bedrag dat Hofmeéster op tafel wilde leggen, 52.626 Zwitserse francs, in welke valuta de beurs- biedingen in Europa geschieden, dat hij ijlings zijn bedrag opschroefde tot 86.581 Zwitserse francs. Daarvan ontvangt Rudi Lubbers 40 procent. Adinolfi moest van Sabbatini genoegen nemen met veel minder in ruil voor de „thuiswedstrijd". De arena is het Turijnse sportpaleis en gisteren was de helft van het aantal plaatsen, ongeveer vierduizend, verkocht In Italië heeft men tot het laatst gewacht op een eventuele televisie-uitzending. En nog weet men niet of het duel op het scherm komt Er is wel een tv-ploeg aanwezig, maar zeer waarschijnlijk wordt morgen een samenvatting gegeven. Nederland had het gevecht om de Europese titel rechtstreeks kunnen overnemen, maar toen de aanbieding van Italiaanse zijde kwam, was er geen zendtijd meer beschikbaar, ook al door de live-uit zending van de aanval van Roy Schuiten op het werel duurrecord. Algemeen wordt aangenomen dat Rudi Lubbers een redelijke kans heeft om de partij, over 15 ronden zoals vastgesteld bij een Europees titelgevecht in zijn voordeel te beslissen. Maneger Henk Rühling, die Adinolfi enige malen heeft zien boksen:,,Hij bokst op de Amerikaanse wijze, steeds inkomen en dan met hoeken werken. Rudi Lubbers zal er met counters en opstoten moeten pareren. Maar niet op halve afstand mogen boksen want dan redt hij het gegarandeerd niet". Arbitrage Zeer tevreden zijn zowel Rühling als Lubbers over de arbitrage, die in handen is van de Belgische scheids rechter Robert Desga in en de juryleden Herbert Tom- ser, (West-Duitsland) en Gaston Frantz (Luxemburg). Rühling:„Ik heb in het verleden wel eens wat met de Belg gehad, maar dat is voorbij. Ik kan zeggen dat hij zeker niet tegen ons is. Ook het Luxemburgse jurylid is niet tegen. Kleine landen elkaar wel". Rudi Lubbers arriveerde woensdagavond na een ver moeiende reis - er kon alleen op Milaan gevlogen worden en verder ging de reis per trein naar Turijn - en logeert in hotel Rex, dat recht tegenover hotel Victoria ligt waar Adinolfi, afkomstig uit de omgeving van Rome, verblijft Adinolfi hult zich steeds in trainingspak. Rudi Lubbers loopt er gesoigneerd bij. Gistermiddag werd hij ii medische afdeling van het stadion van Juventus gekeurd en geheel in orde bevonden. Met zijn gewicht heeft hij nog enige moeite. De limiet voor het halfzwaargewicht is 79,379 kilogram en hij woog gisteravond bijna 81' kilogram.„Die anderhalf kilogram krijg ik er nog gemak kelijk af. Woensdag heb ik goed gegeten, gisteren alleen een steak. Ik red dat wel", aldus Rudi Lubbers, in wiens contract evenals in dat van Adinolfi, de bepaling is genomen dat op verzoek van de betrokken partijen na het gevecht dopingcontrole zal plaats vinden.' Ruhlin- g:„Als Rudi wint, zal dat zeker gebeuren, want dan zullen de Italianen daar op staan. In het andere geval? Dat zien we dan wel. Maar ik geloof niet in dat andere geval als Rudi consequent op halve afstand blijft boksen. Dat hij een jaar niet in de ring heeft gestaan acht ik geen bezwaar. Hij heeft serieus getraind, speciaal op de counter, en daar moet het van komen". HERMAN VAN BERGEM Het opening snummer van Jumping Am sterdam is gis teravond ge wonnen door de Engelsman David Broome met Philco. De Duitse wereld kampioen Hart- wig Steenken (foto) eindigde op de vierde plaats. Neder lander Gerd Meier werd ne gende. Het tweede onder deel, gewonnen door de Brit Pad dy MacMahon, le verde een tweede plaats op voor Hans Hom met Codex. 99 Bobby Vosmaer is als rechterspits levensgevaarlijk. Menig doelman, zoals op deze foto Henriksen van Utrecht, weet dat uit ondervinding (Van onze sportredaktie) ALKMAAR Een mooiere rentree voor Bobby Vosmaer was nauwelijks denkbaar. Slechts het laatste kwar tier mocht de al wekenlang door hardnekkige blessures geteisterde rechterspits, van trainer Joop Brand van AZ, meespelen in het duel tegen Excelsior. Een kort tijdsbestek om jezelf te bewijzen dat het einde van een slopende periode bijna nabij is. Zeker tegen een doorlopend met tien man verdedigend Excelsior, dat slechts de dubbel blanke stand voor ogen heeft. Niet bepaald de ideale situatie voor een succesvolle rentree voor een speler die behept is met een overdosis aan technische kwaliteiten Bobby Vosmaer had echter aan de 15 minuten voldoende om zijn waarde voor AZ passend te illustreren. Twee gave akties leidden tot een tweeledig effect. AZ klopte Excelsior en Vos maer kwam tot de overtuiging, dat de tijd voor het optimaal etaleren van zijn voetbalkwaliteiten niet ver af meer is. De 24-jarige Bobby Vosmaer had een dergelijk mentaal opkikkertje hard nodig. Al was het alleen maar om al diegenen die van oordeel zijn dat Vosmaer psychisch te labiel is om het harde metier dat profvoetbal heet, uit te oefenen, de mond te snoeren. Vosmaer „Dat predikaat heb ik de afgelopen weken inderdaad opgeplakt gekregen. Ik zou mentaal niet sterk genoeg in mijn schoenen staan voor dit vak. Ik hoop dat dergelijke praat jes snel de wereld uit zullen gaan. Ik zal er de komende maanden in ieder geval alles aan doen om geen nieuw voedsel aan te dragen voor die bela chelijke stelling." Praatje De praatjes rond Vosmaer begonnen toen de competitie nauwelijks een paar wedstrijden oud was. Zij resul teerden in een opmerkelijke uit spraak van oefenmeester Joop Brand die na de Noordhollandse derby tegen Telstar verkondigde: „Medisch gezien is Vosmaer volkomen in orde. Psy chisch echter niet Hij moet nog leren pijn te lijden." Nog geen dag later bleek het tegendeeL Na een uitge breid onderzoek achtte de medische staf van AZ. bet raadzaam Vosmaer tenminste drie weken rust te gunnen niet om psychisch weer boven Jan te komen. Wel om zijn blessure aan de achillespees via rust te laten genezen. Vosmaer „Een ellendige tijd. Inder daad waren er mensen die meenden dat ik best weer op volle kracht zou kunnen voetballen. Het bleek echter nog steeds een kwestie van blessures te zijn. Toen dat echter eenmaal defi nitief was vastgesteld, heeft iedereen zich ingezet om me zo snel mogelijk weer speelklaar te maken. Ook Brand, die sportief genoeg was om met te verzekeren dat hij zijn uitspraken na Telstar AZ betreurde." Vosmaer in middels hard op weg naar een succes volle rentree. „Ik weet natuurlijk niet wat Brand van plan is," mijmert Vos maer, „maar ik ben ervan overtuigd dat ik binnen twee weken weer hele maal terug ben. Eerder niet dacht ik. Vooral qua conditie, nog te veel te kort Daarom verwacht ik ook niet dat ik zondag tegen Den Haag al een hele wedstrijd zal spelen. Ik vermoed dat het bij drie kwartier zal blijven. Niet alleen omdat ik nog adem tekort kom om een hele wedstrijd voluit te gaan, maar ook omdat ik nog altijd een beetje last heb van mijn achillespees. In dit stadium zou het onverstandig zijn die pees te zwaar te belasten." De blessures van Bobby Vosmaer ko men op een uiterst ongelegen ogen blik. Niet alleen voor AZ, dat in zijn drang om de kloof met de vaderland se topclubs te overbruggen, geremd wordt door tal van maar mar ook voor Vosmaer zelf. „Vorig jaar heb ik een goed seizoen gehad. Zelfs zo goed dat ik tot twee maal toe in het Nederlands elftal werd gekozen. Door die blessures moet ik echter weer opnieuw beginnen. Zeker wat Oranje betreft ben ik een beetje in het vergeetboekje geraakt Ik zal dan ook terug moeten vechtea Mezelf weer in de kijker moeten spelen. Want ik heb het al meer verkondigd, ik wil er als het effe kan bij zijn bij het volgende wereldkampioenschap voetbal. En wat dat betreft heb ik als rechterspits een ideale plaats, want de concurrentie in Nederland is een stuk minder dan op andere plaatsen." En over zijn Alkmaarse club: „AZ is een echte topclub. Kwaliteit hebben we in ieder geval voldoende. Het enige wat we nog tekort komen is geloof in eigen kracht Langzaam maar zeker wordt ons dat echter aangepraat. Het zal misschien nog even duren, maar het gaat beslist komen. En dat hele proces wil ik meemaken. Het lijkt me mach tig indien AZ volgend jaar een tweede Twente zou zijn. En indien ik daarin ook een positieve bijdrage lever, dan komt het Nederlands elftal vanzelf." Voorlopig is het echter nog lang niet zo ver voor Bobby Vosmaer. De harde waarheid is zelfs dat een plaats in Knobels keurtroepen verderweg is dan ooit De manier echter waarop Vosmaer afglopen zondag AZ in staat stelde excelsior van zich af te schud den, doet het beste hopen.Niet alleen voor het meer dan ooit op prestaties gerichte AZ maar ook voor Vosmaer's persoonlijke ambities. ZEIST Frans Vermeulen van NAC is door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wed strijd geschorst naar aanleiding van de gele kaart, die hij kreeg van scheidsrechter Vervoort in de ontmoeting MW—NAC. Vermeulen werd toen bestraft omdat hij een tegenstander aanviel zonder dat hij de moge lijkheid had de bal te spelen. Vermeulen kreeg tevens een boete van 150 gulden. De overige straffen zijn: lijk. Ajax: E. Kraal, 2 onvoorwaardelijk, ƒ100,- en mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een wed strijd voorwaardelijk in onvoorwaar delijk. MW: A. Jansen, 2 onvoorwaardelijk en 75.-. NAC: W. van Fessen, 2 onvoorwaarde lijk en de mogelijkheid tot verweer. SC Amersfoort: J. Romaniuk, 2 on voorwaardelijk en 75,-. Wageningen: J. Dillen, 1 onvoorwaar delijk en 75,-. SC Cambmir E. Hazelhof, 2 onvoor waardelijk en 75,-. FC WV: A van der Weide, 2 onvoor waardelijk en 125,-. FC WV: J. Bax, 1 onvoorwaardelijk en 75.-. FC WV: H. Bnmenberg, 1 onvoor waardelijk en 125,-. FC Dordrecht: Z. Peric, 1 onvoorwaar delijk, 1 voorwaardelijk en 125,-. De volgende spelers kregen een boe king: Van Baaren (FC Den Haag), Van der Lem (Roda JC). Poortvliet (PSV) en Smits (NAC). Lotto 43: Aantal deelnemers 913.333, inleg 3.580.783, beschikbaar voor de prijzen 1.891.889. Eerste prijs: twee winnaars, ie der bruto 393.161. Tweede prijs: 27 winnaars, 6299,-. Derde prijs: 231 winnaar, ƒ1104,-. Vierde prijs: 10804 winnaars, ƒ31.-. Vijfde prijs: 18.099 winnaars, 18,-. Toto 43: Aantal deelnemers 255.948, inleg 784.222, prijzenbedrag ƒ422.011,-. Eerste prijs: een winnaar, bruto 198.508,-. Tweede prijs: 192 winnaars, 485,-. Derde prijs: 2674 winnaars, 48,-. (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Tips voor de rennen en draverijen die mor genmiddag op de Wassenaarse renbaan Duindigt worden ge houden. De eerste start is om een uur. Saoneprijs: Mea West, Magnifique en Milo. Donauprijs: Mascotte, Miraldo K en Maestro Voome. Fokkerijprijs I Tudor Roussi S, Stormklee en Patrick. Seineprijs: Nelson van Hovi, Kiry van Ursem en Goya. Scheldeprijs: Lentebode, La Kolo en Luis D'Auvergne. Troostprijs: Polisson, Mactwain en Londentown. Rijnprijs: Nenuphar, Mai Regina en Job. Prijs der 4-jarige Stayers: Manza Bui tenzorg, Monty Buitenzorg en Mi stral Nora. Fokkerijprijs: Pedro, Chivas Regal en Rhoneprijs: My Way, Meelijan en Mike Volann. ENTER - Bans Vultink blijft in het kaderspel een klasse apart. Reeds na de eerste ronde van het toernooi om de Neder landse biljarttitel anker-kader 47/2 te Enter lijkt de wereld kampioen geenszins van plan zijn eenzame toppositie prijs te geven. Zelfs zonder een top vorm te halen, blijft Vultink onbereikbaar. Piet Dekker werd het eerste slachtoffer van de perfecte ka- drist, die voor de toeschouwers het summum is om naar te kij ken, maar voor organisatoren langzamerhand een doom in het oog moet zijn, omdat het span ningselement tijdens een toer nooi vrijwel nihil is. Zo ook in Enter, waar de Groenloër op nieuw zijn surplus aan klasse etaleerde. De uitslagen zijn: Stand aan kop: 1. Vultink 2. v.d. Smissen 3. Vet

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15