Straks nog minder werk in de bouw Geld lenen Volvo 66 Overgroot deel VS-hulp naar Midden Oosten Adventsbrief bisschoppen gewijd aan „Eredienst, poort naar de toekomst" De Nieuwe Middenklasse Opsporingsdienst milieudelicten gevraagd in Kamer Sacharov krijgt steun Amalrik en Medvedev IRA-wraak in Londen met bommen Minder specialisme Klein bepleit derde vorm hoger onderwijs L.P.O. II morgen in Nijmegen afgesloten AMSTERDAM (ANP) - De ko mende jaren is in Nederland een verlaging te verwachten van het aantal arbeiders, dat in de bouwnijverheid zal gaan werken Dit komt door de ont wikkeling van de leeftijdsop bouw in ons land en door ver anderingen in het onderwijs. Dit is een conclusie van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid in Amsterdam in een rapport over het arbeids- bestand in de bouwnijverheid 1973—74 van de hand van J. ten moeten meer oud-papier gaan gebruiken DEN HAAG Haag - Alle ministers krijgen dezer da gen het verzoek van hun collega, mevrouw Vorrink van milieuhygiëne, te on derzoeken in welke mate het mogelijk is voor hun departementaal drukwerk gebruikt papier te gebrui ken. Op het departement van de bewindsvrouw zijn met dat gebruik goede er varingen opgedaan. een motie bij de regering op aan geen beslissingen over de bouw van nieuwe kerncentrales te ne men, dan een behandeling van de energienota. Deze nota zal in ieder geval niet voor het voor jaar in de. Tweede Kamer in behandeling komen. Minister Vorrink verdedigde haar beleid door te stellen dat er geen sprake van is dat het milieubeleid ondergeschikt aan de economie wordt gemaakt. Er moet een mentaliteitsverande ring bij de mensen komen. Te vens gaat het er om wat de overheid nu kan doen om het milieu schoner te maken. Ik moet proberen met economische zaken tot een akkoord te ko men. Niet passief aanvaard mag worden dat als gevolg van de milieumaatregelen per jaar 600 mensen werkloos worden. Ge zorgd moet worden voor aanvul lende steunmaatregelen om het verlies aan werkgelegenheid op te vangen. ADVERTENTIE] Het is hoog tijd voor een nieuwe middeTT- klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit Daarom introduceert^ Volvo de Volvo 66. VOLVO Als u dóórdenkt Van eind mei 1973 tot eind mei 1974 hebben bijna 303.000 perso nen kortere of langere tijd in de bouw gewerkt; een getal, dat ongeveer 10.000 man lager ligt dan in dezelfde periode in het voorgaande tijdvak en ongeveer 25.000 minder dan in het „re cordjaar" 1965—66. De daling van het arbeidsbe- stand 73-74 ten opzichte van het voorafgaande jaar zou nog gro ter zijn geweest, indien de aan tallen nieuwe toetredingen ten opzichte van dat jaar niet waren gestegen: de nieuwe toetredin gen van 21.700 tot 23.000 en de hertoetreding met vijftig pet van ruim 10.000 tot ruim 15.000. Samen met het grote aantal uit tredingen van 48.000 geven de cijfers voltens het rapport een indruk van de verhoogde „door stroming" van arbeidskrachten in de bouw met haar vele korte dienstverbanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PPR en D'66 hebben in de Tweede Kamer een motie ingediend waarin van minister Vorrink (milieuhygiëne) wordt gevraagd een opsporingsdienst in te stellen voor milieude licten. De politie mist daarvoor de gewenste deskundigheid. PPR, PvdA, D'66 en PSP vroegen in een motie aan minister Vorrink alles te doen om een verdergaande vervuiling van de Noordzee tegen te gaan. Een toeneming van boringen naar gas en olie brengt het gevaar met zich dat de Noordzee steeds vuiler wordt. Op korte termijn dienen internationale stappen te worden ondernomen om milieuvoorschriften voor de Noordzee uit te werken en het toezicht op de naleving ervan te regelen. Van der Lek (PSP) drong er in Ministers De heer Visser uit Borculo, die in 1929 zijn T-Fordje door het ijs van de Zuiderzee in de diepte zag verdwijnen. T- Fordje vast niet het enige Flevopolder (ANP) In de Flevo- polder is gistermiddag het T-Ford- je, vermoedelijk bouwjaar 1925, gelicht, dat vorige week op de voormalige Zuiderzeebodem in een graanveld werd ontdekt. De hoog bejaarde heer Visser uit Borculo was daarbij aanwezig, omdat vol gens hem dit het vrachtwagentje betrof, waarmee hij in de strenge winter van 1929 over het Zuider- zee-ijs van Enkhuizen naar Urk reed. Archeologen die de opgra vingen verrichten betwijfelen de juistheid, omdat het danig verroes te voertuig op onverklaarbare wijze veertig kilometer van de route moet zijn afgeraakt. Men vermoedt evenwel dat het hier een ongeval betreft waarbij men in vroeger tij den per automobiel een in het ijs vastgelopen schip van zijn waarde- vplle zaken zaken heeft trachten te Ontdoen. Volgens een voorlich tingsambtenaar hebben zich in middels zoveel mensen als de ei genaar van het Fordje aangemeld, dat nog zo'n 15 Fordjes in de grond moeten zitten. Moskou (Rtr.) - De dissidente natuurkundige Andrei Sacharov, tegen wie de officiële Sowjetmedia een campagne voeren, sinds hij werd onderscheiden metde Nobelprijs voor de vrede 1975, heeft steun gekregen van een aantal vooraanstaande figuren uit het officiële en officieuze Russische culturele leven. Volgens sommige waarnemers duidt de perscampagne tegen Sacha rov erop dat hij geen toestemming zal krijgen om de prijs zelf in Oslo in ontvangst te gaan nemen. Donderdag circuleerde in Moskou een verklaring waarin het toe kennen van de vredesprijs aan Sacharov werd toegejuigt. Deze was o.a. ondertekend door de auteur Andrei Amalrik, de historicus Roy Medvedev, die vaak stelling heeft genomen tegen Sacharovs denkbeelden, Vladimir Kornilov en Osip Tsjorny, beiden lid van de officiëleschrijversvakbond, en de voormalige generaal van de het Sowjet-leger Pjotr Grigorenko. In de verklaring wordt gezegd: 'Sacharov's openbare aktivitviteit is in zijn geheel gegrondvest op de vooronderstelling dat waarachti ge vrede onmogelijk is zonder dat de staten de fundamentele mensenrechten erkennen." De ondertekenaars van de verklaring zeggen dat de het afgelopen weekeinde gepubliceerde protestnota van de Sowjet-academie van wetenschappen Sacharov's denkbeelden verdraaid heeft weergege ven en zijn persoon evenmin recht heeft gedaan. Het aantal nieuw toegetredenen, dat direct na de school in de bouw is gekomen is van 72-73 op 73-74 met meer dan 25 pet toegenomen van ruim 8.000 tot 10.225. De verwachtingen voor dit jaar zijn een daling van het arbeids- bestand en de bruto arbeidsca paciteit, een stijging van het aantal door werkloosheid verlo ren manjaren met ca 40 pet en een gelijkblijvend verlies aan arbeidscapaciteit door ziekte, hetgeen resulteert in een daling van de netto arbeidscapaciteit van minimaal 8 pet (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Specialisten van Scotland Yard zoe ken in het vernielde Italiaanse restaurant „Trat toria Fiori", in de Londense wijk Mayfair, nog steeds naar sporen van het springtuig van 10 pond dat daar woensdagavond ontploft is. Het mag een wonder heten, dat niemand gedood werd. Zoals gemeld, liepen 18 personen klanten en kelners van het restaurant verwondingen op. 7 slachtoffers zijn er ernstig aan toe. Een van de gewonden is een Amerikaans meisje van 10 jaar. Het geteisterde Italiaanse restaurant bevindt zich vlakbij de Amerikaanse ambassade. De politie meent, dat deze bomaanslag de tiende in Groot-Londen sinds afgelopen augustus be doeld was als een repressaille van de Voorlopige IRA voor razzia's die sinds maandag geleid heb ben tot de arrestatie in Londen van negen ver dachten, onder wie vier vrouwen, van dezelfde Ierse familie. De politie tracht op het spoor te komen van een bommenfabriek. Met de nieuwe bomaanslag heeft de voorlopige IRA het bewijs geleverd, dat nog lang niet alle terroristen ingere kend zijn. De nieuwe terreurcampagne van de voorlopige IRA heeft kennelijk tot doel zoveel mogelijk bloed te vergieten en de grootst mogelijke schade te richten. De volkomen onschuldige slachtoffers worden niet eens meer van tevoren gewaar schuwd, zoals het vroeger begruikelijk was. WASHINGTON (UPI) - Presi dent Gerald Ford heeft gisteren aan het Congres laten weten welke bedragen hij in 1976 voor buitenlandse hulpverlening ge voteerd wenst te zien. Het to taalbedrag is 4.3 miljard dollar, waarvan maar liefst 3,3 miljard bestemd zouden zijn voor het Midden Oosten. Israël zou voor 2,2 miljard economische en mi litaire hulp krijgen, terwijl Egypte aan zuiver economische steun 750 miljoen zou ontvan gen. Ford heeft Jordanië economi sche en militaire hulp ter waar de van 253 miljoen dollar toege dacht, Syrië zou 90 miljoen krij gen in de vorm van economi sche steun en 50 miljoen zijn bestemd voor de post waarne mingsstations in de Sinai, die krachtens het troepenschei dingsakkoord aldaar door Ame rikaanse technici zullen worden bemand. De voorgestelde steun aan Is raël valt uiteen in militaire cre- dieten tot 1.5 miljard dollar en economische hulp tot een be drag van 740 miljoen. ,Het Israë lische vermogen om zichzelf te verdedigen en om bepaalde de- fensielasten te verlichten maakt de dreiging van een nieuw con flict in het Midden-oosten min der acuut' aldus Ford in zijn boodschap aan het Congres. Volgens Fords voorstellen is er voor de Egyptische president Anwar Sadat, die momenteel de Verenigde Staten bezoekt, vol gend jaar alleen economische steun en geen wapenhulp in de pen. Men verwacht echter dat de Amerikaanse regering zich in een later stadium zal bezinnen op eventuele wapenleveranties aan Egypte. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatssecretaris Klein van Onderwijs meent dat er een derde vorm van hoger onderwijs zou moeten komen om de grote toeloop van studenten naar het wetenschappelijk en het hoger beroepsonderwijs op te vangen. Hij lanceerde deze gedachte gisteren op een symposium over werkloosheid onder academici in Rijswijk. De bewindsman denkt aan de bundeling van instellingen voor hoger beroepsonderwijs (HBO) per regio, waar naast de „oude" HBO-programma's nieuwe algemene programma's worden aange boden. Volgens hem kan zo'n nieuwe instelling voor hoger onder wijs uitgroeien tot een volwaardig en aantrekkelijk alternatief voor de overbelaste universiteiten en hogescholen. Het verrassende idee van de bewindsman sloot aan bij zijn pleidooi voor minder gespecialiseerde beroepsopleidingen. Volgens Klein ligt zowel in het voortgezet als het hoger onderwijs het accent veel te sterk op de specialisatie. „Bij verregaande specialisatie bestaat een zeer beperkt aantal mogelijkheden om de verworven kennis bruikbaar te maken. Gevolg: onwendbaarheid op de arbeidsmarkt." [ADVERTENTIE TEA mag in 1976 nog niet de lucht in Rotterdam - (ANP) Doordat de raad van State nog geen advies heeft uitgebracht over een ver gunning aan de derde Neder landse chartermaatschappij Trans European Airways Hol land (TEA), zal het bedrijf zijn voorgenomen activiteiten een jaar moeten opschorten. De reeds twee aangekochte vlieg tuigen, die volgend jaar zomer vakantiegangers naar hun zon nige bestemmingen zouden overbrengen, zijn verhuurd aan de gelijknamige Belgische on derneming. De vakantiegangers zullen nu met Transavia of Martinair/KLM vervoerd wor den. TEA Nederland vroeg begin dit jaar een vergunning voor char tervluchten. Minister Westerterp van verkeer wees dit verzoek af. Hij meende, dat de komst van een derde charterondememing in Nederland tot overcapaciteit zou leiden. De nieuwe luchtvaartonderne ming onderneming werd opge richt voor het vervoer van de ruim honderdduizend jaarlijkse vakantiegangers van het Rotter damse reisbureau Christoffel reizen, dat had besloten om de monopoliepositie van de grote luchtvaartmaatschappijen te doorbreken en verzekerd te zijn van voldoende vervoerscapaci teit Jongetje (10) in bezit van wapens GRONINGEN ANP - De Gro ninger politie heeft dezer dagen een tienjarig jongetje uit deze stad aangehouden dat in het bezit bleek van drie luchtdruk pistolen. De jongen had de wa pens gekocht met het geld dat hij via enkele diefstallen had weten te krijgen, ondermeer door een inbraak in een garage waar hij 400 gulden ontvreemd de. Pleidooi voor maximaal twaalf jaar alimentatie DEN'HAAG Haag ANP- De Stichting organisatie gescheiden mensen )sogm) wil de alimenta tieplicht maximaal twaalf jaar laten duren. In een brief aan de minister van justitie zegt de DE SOGM dat hiervoor een kleine wetswijziging nodig is welke met voorrang tot stand moet komen. De stichting stelt dat voor de ergste misdrijven maxi maal 20 jaar gevangenisstraf ge geven wordt: levenslange ali mentatie staat hiertoe in geen enkele verhouding. De SOGM is van mening dat de huidige alimentatieregeling con flicten vergroot en tevens belas- tingvlucht, valse belastingopga- ven en zwart verdienen tot ge volg heeft. „Echtscheidingsrecht is juristenrecht, geen mensen recht" Gemakkeli|k en betrouwbaar bij de NMB Voor alle doeleinden. Ook voor hel verbeteren van uw woning Geen informatie bi| werkgever Kwi|lschelding bi| overli|den Inlichtingen bij alle NMB-kantoren voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan Com-Nuovi Tempi, het week blad van de katholieke en protestantse basisgemeen schappen in Italië, heeft deze week een artikel gepubliceerd over de religieuze gemeen schap van Don Emilio Grasso. Volgens het blad loopt er sinds twee maanden een aan klacht tegen de 35-jarige priester, omdat deze minder jarige jongeren zou hebben opgenomen in de gemeen schap zonder toestemming van de ouders. Volgens Nuovi Tempi bedient Don Emilio zich van allerlei methoden, zoals bedreigingen en mishandelingen, om de jon ge mensen onder de duim te houden. Don Emilio Grasso kreeg in Italië bekendheid, toen hij in 1968 naar Rome kwam. Daar begon hij te werken in de arm ste wijken en voerde er acties voor de derde wereld. In 1972, Religieuze groep - met vestiging in Roermond - in Italië in opspraak aldus het Italiaanse weekblad, trok hij zich terug in een klooster in Trevi met een groep jongeren, die hij om zich heen had verzameld. In het groepsleven zouden blinde gehoorzaamheid, mysticisme en een vlucht van alle sociale problemen voorop staan. Volgens Com-Nuovi Tempi is er sinds een jaar een vestiging van de groep in Nederland. In Susteren zit een groep van acht jonge mannen, in Obbicht een groep van acht jonge vrouwen, die zich bij de bewe ging van Don Emilio Grasso hebben aangesloten. Volgens Com-Nuovi Tempi zijn zij op verzoek van de bisschop van Roermond, mgr. J. Gijsen naar ons land gekomen. De perschef van het bisdom Roermond, J. Spanjaard, zegt dat er geen sprake van is, dat mgr. Gijsen de groepen ge vraagd heeft zich in zijn bis dom te vestigen. Volgens de heer Spanjaard hebben beide groepen gevraagd of ze zich in het bisdom konden vestigen en na een uitgebreid onderzoek,. dat, aldus de heer Spanjaard „voortreffelijk afliep", is toe stemming verleend. De bisschop was en is nog steeds blij dat deze jonge men sen naar zijn bisdom zijn ge komen. Zij werken in het be drijfsleven en bidden en er is geen sprake van, dat men in Rome anders over de groep is gaan denken. Ook kardinaal Poletti, die destijds aan Don Emilio Grasso toestemming gaf zich met de jonge mensen terug te trekken in Trevi, staat nog steeds achter de groep, aldus de heer Spanjaard. Hij meent, dat er geen sprake is van vrijheidsberoving. Vol gens hem zijn de leden van de groep, niet alleen in Neder land, maar ook in het buiten land, tussen de 23 en 3& jaar. „In onze Nederlandse situatie zouden wij zeggen: laat die jongelui toch", aldus de heer Spanjaard. „De eredienst, poort naar de toekomst" is de titel van de bisschoppelijke brief, bestemd voor de advent en gewijd aan de liturgie. In achttien pagina's vrij compacte tekst bieden zij enkele gedach ten aan ter bemoediging en verhelde ring, bezinning en ondersteuning, in de hoop, dat de brief bij velen begrip zal vinden en punten van herkenning. De nadruk wordt in de brief gelegd op de relaties van dienst en dienstbaarheid. Dit wordt in drie delen uitgewerkt. Het eerste deel, getiteld „een heilzaam dienst werk" legt er de nadruk op, dat „de liturgie moet voortkomen uit en zich richten op het dienstbetoon in de wereld van alle dag". De wijze, ook de gebrekkige wijze waar op wij mensen met elkaar omgaan, is de basis voor onze omgang met God, aldus de bisschoppen. Als we gewend zijn woorden van dankbaaarheid en verge ving, van troost en opbeuring te spreken in de leefkring van alledag, dan zullen deze woorden herkend, verdiept en vol tooid worden in de eredienst. Als wij daden van trouw, genezing en solidariteit stellen in het dagelijks leven, dan zullen die ook sprekend kunnen worden in onze omgang met god. Zijn we daartoe niet in staat, hebben we aan elkaar geen boodschap, dan hebben wij aan elkaar ook geen Blijde Bood schap. Bewijzen we elkaar geen dienst, hoe zouden we dan aan een eredienst gestalte moeten geven? In het tweede deel „In het voetspoor van de Heer" gaan de bisschoppen het ontstaan na van de liturgie en schetsen zij de hoofdkenmerken ervan. „Eredienst in de tegenwoordige tijd" is de titel van het derde gedeelte, waarin de bisschoppen erop wijzen, dat de ere dienst staat in de lijn van een eeuwenlan ge, goede, traditie. De laatste jaren wordt hij niet langer louter in het centrum van de kerk gemaakt, maar evenzeer op de plaatsen waar hij feitelijk wordt gevierd. De bisschoppen spreken hier hun waar dering uit voor de wijze waarop zeer veel landgenoten zich inspannen om het Ne derlands karakter van de eredienst con crete vorm te geven. Maar zij wijzen erop, dat ook de Nederlandse vormge ving dient te passen in de ruimte die daarvoor in de officiële liturgie gegeven wordt. Binnen de gestelde regels is een rijke veelvormigheid mogelijk, zo menen zij. De bisschoppen besteden ook aandacht aan het feit, dat in de voorbije jaren het kerkbezoek aanzienlijk is teruggelopen. Men hoort dan wel zeggen dat ondanks het mindere bezoek de waardering even groot gebleven kan zijn, maar de bis schoppen vragen zich tot af of dergelijke uitspraken ook niet de feitelijke weggroei camoufleren. We zouden, aldus de bisschoppen, nog eens willen benadrukken dat een over tuigd christelijk geloof de mens niet al leen de opdracht geeft de maatschappij in Christus' geest gestalte te geven, maar allereerst regelmatig het contact vereist met de God-van-heil, die in Christus tot ons komt. Zij zouden dan ook de ere dienst een plicht willen noemen, in de geest van de verplichting, die een mens persoonlijk voelt om het contact levend te houden met zijn ouders, zijn familie, zijn gezin. De bisschoppen sporen degenen, die zich bezig houden met niet-eucharistische diensten op die plaatsen waar dat door omstandigheden noodzakelijk is, aan daarmee in onvermoeid enthousiasme door te gaan. De pastores leggen zij vragen voor over de relatie van de ere dienst en de huidige ontwikkelingen. Zij wijzen in dit verband ook op het ontstaan van basisgroepen, waarin nieu we bindingen en relaties kunnen ontstaan die het individu uit anomimiteit en isole ment bevrijden. Langs dergelijke wegen, aldus de bisschoppen, slagen we er hope lijk in de hedendaagse mens naar een thuis te brengen waar hij met anderen in eensgezindheid kan leven. De adventsbrief, die als brochure ver schijnt in een eerste oplage van vijftig duizend exemplaren, is voor één gulden te bestellen bij het secretariaat van de' r.k. kerkprovincie, postbus 13049, Utr recht, telefoon 030-334244. Met als gespreksleider de voormalige minister van onderwijs dr G. H. Verin- ga, zullen morgen de zeven Nederlandse bisschoppen samen met de ruim 110 afgevaardigden uit de bisdommen het tweede Landelijke Pastorale Overleg over de nieuwe levensstijl tot afsluiting brengen. Deze bijeenkomst een vervolg op het Landelijk Pastoraal Overleg en 1974 wordt gehouden in de, aula van de kath olieke universiteit van Nijmegen. Zoals reeds traditie is geworden, eerst bij de pastorale concilies, later pastoraal overleg, van Noordwijkerhout, zal mgr Angelo Felici, pro-nuntius, de bijeen komst in Nijmegen als gast bijwonen, terwijl waarnemers worden verwacht van dertien christelijke kerken of groepe ringen, alsmede van de islam en van het Humanistisch Verbond. Het tweede pastorale overleg, dat vorig jaar van 30 augustus tot en met 1 septem ber in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout werd gehouden, was een gezamenlijk gewetensonderzoek van de bisschoppen (minus bisschop Gijsen van Roermond, die niet deelnam) en van de afgevaardigden uit de bisdommen over de houding en het gedrag der chris tenen in de samenleving, die gekenmerkt wordt door produktie, prestatie en con sumptie. Een van de belangrijkste conclusies was vorig jaar, dat -onder de katholieken een bewustmakingsproces op gang moet wor den gebracht, waardoor zij gaan naden ken over de verplichtingen, die een le vend geloof oplegt ten aanzien van de gerechtigheid in eigen omgeving, in eigen land en in de wereld. Aan de bisschoppen werd gevraagd om samen met deskundigen, ook van de an dere kerken, via bestudering van de grot actuele problemen aanwijzingen te geven. Deze studie zou geïnstitutionaliseerd moeten worden in instellingen als een Raad voor Kerk en Samenleving, een landelijke werkgroep voor het gezin en dergelijke. De bisschoppen vroegen op hun beurt priesters en leken om niet per se op de bisschoppen te wachten, maar ook zelf op zoek te gaan om hun verantwoorde lijkheid voor de gerechtigheid in de we reld bewust te maken. Via verschillende diocesane en andere initiatieven vooral op het terrein der gespreksgroepen is dit bewustmakingsproces op gang gekomen. Het werd ondersteund door initiatieven van de kerken gezamenlijk (o m. kerken- conferentie van Lunteren 1974) en van de andere kerken afzonderlijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11