s *8 0) O) Kamer: Spoed met landelijk onderzoek naar kanker vrouwen Politie vangt recordpartij 22 kg heroine ■S Hulp van Ford voor New York, maar geen geld Golda Meir leeft met „vreselijke wetenschap" Fosfaat belasting bepleit Milieuproblemen worden overheerst door economie Ook Kamer wil rem op roken door de jeugd Kamerlid bepleit paspoort voor gehandicapten DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Bij een uitgebreide speurtocht, waaraan onder leiding van commissaris G. J. Toorenaar van de centrale recherche 20 rechercheurs van de nacotica-brigade, de vuurwapen- ploeg en de vreemdelingendienst deelnamen, is in een woning in Amsterdam-West 22 kg heroïne opgespoord. De heroine was in een kast verborgen. De waarde wordt geschat op 2,5 miljoen gulden. Het is volgens de recherche de grootste herolnevangst voor zover bekend van heel Nederland. De enorme hoeveelheid heroine was verpakt in ruim 1500 zakjes van ieder veertien gram, klaar voor de verkoop. De hele voorraad werd in belsaggenomen. De bewoner van het perceel, een 24-jarige Hongkong-Chinees, die al enkele jaren in ons land woont, werd aangehouden. De recherche deelt mee, dat hij bij zijn arrestatie probeerde een van de rechercheurs om te kopen voor een bedrag van 19.000 gulden. De gevonden partij heroïne. In Elsevier valt een groot inter view op met „de toekomstige koning van Spanje" Juan Car los. „Naar zijn oordeel is Spanje te sterk gecentraliseerd in Ma drid, en bestaan er ongetwijfeld legitieme grieven. En iedereen neigt er, begrijpelijkerwijs, toe Madrid de schuld te geven van alles wat mis gaat. Gebieden, provincies, steden, alle moeten ze meer verantwoordelijkheid krijgen om hun eigen zaken te behandelen." Maar ook: „Ik ver acht de petities, protesten en demonstraties in het buitenland, waarvan de meeste naar mijn oordeel geïnspireerd worden door extreem-Links dat geïnte resseerd is in polarisatie van de Spaanse toestand." De Haagse Post richt zijn ge schut op het VARA-programma „In de Rode Haan" dat meteen maar „de club-privé van Jan Nagel" wordt genoemd, en het blad inspireert tot de vraag: „Moet links de platvloerse pro paganda van rechts met dezelf de wapens bestrijden? Heeft het gebabbel van de linkse bonzen wel iets van doen met de werke lijkheid van de gewone mensen? Vormen Felix Meurders, Koos Zwart en Nelly Fryda samen de echte identiteit van de VARA?" Antwoord: „In de Rode Haan is de propagandamachine voor het kabinet Den Uyl". Harry Mulisch wordt geïnter viewd over zijn jongste roman „Twee vrouwen". „Het hele ex perimentele dat er in de zestiger jaren is geweest, ook in de sa menleving, dat verdwijnt. Het ging natuurlijk niet zo dat ik dacht: hè, het experimentele verdwijnt uit de maatschappij, dus moet het ook uit de litera tuur verdwijnen, dus ga ik nu zo'n verhaal schrijven, zo werkt het niet. Maar achteraf bekeken denk ik, dat je het wel zo zou kunnen zien." In Vrij Nederland een bijzonder kritisch vraaggesprek met de auteur Golan over Kissinger naar aanleiding van het feit dat zijn boek over de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in Israël tot verboden lectuur is verklaard. „We moeten in ge dachte houden dat Kissinger mi nister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten is, en dat hij de belangen van de Ver enigde Staten moet behartigen. Ik twijfel er gëen moment aan dat hij binnen dit kader iede reen zou kunnen verraden, in clusief Israël." Ook een interview met Fred Derby, statenlid en ideoloog van de partij nationalistische repu bliek van het nieuwe Suriname. „De westerse democratie in ons land functioneert bij het niet westerse beleid dat wij straks gaan voeren misschien niet goed. Suriname zal geen westers land worden en geen oosters land. Het nieuwe Suriname zal horen bij de derde-wereldlan den, en het zal een politiek sys teem moeten hebben dat daarbij past. Het systeem van Tanzania, Guinee, zulke landen." Voorts aandacht in het blad voor falend PSV bij monde van voorzitter Van Gelder die zegt: „De groepsmentaliteit is Bra bants en niet brutaal; ik zou Michels nooit als trainer willen hebben en Van Hanegem nooit als speler. Daarom is het voor ons met de huidige mentaliteit moeilijk om aan de top te blij ven." KVP-fractievoorzitter Andries- sen dient in De Tijd PvdA-frac- tievoorzitter Van Thijn van re pliek. „Op twee punten kondigt Van Thijn een kabinetscrisis aan, indien niet aan zijn eisen wordt voldaan, punten waarbij ik mij constructief heb opge steld. Van Thijn moet goed be grijpen dat zulke dictaten niet bevorderlijk zijn voor een ver betering van de sfeer. Het kabi net zal dat, naar ik aanneem, in elk geval wel begrijpen." Een grote passage voorts uit de memoires van Golda Meir (deze week in het Nederlands versche nen) die de vraag behandelt hoe Israël zich door de Arabieren liet verrassen. „Het is geen kwestie van schuldgevoelens. Ik kan ook verstandelijk wegrede neren en mezelf voorhouden dat het onredelijk van me geweeest zou zijn op mobilisatie aan te dringen, tegen de absolute over tuiging van onze militaire inlich tingendienst in, en ook tegen de aanvaarding van een oordeel door onze meest vooraanstaan de militairen. Maar ik weet dat ik het had moeten doen. Met die vreselijke wetenschap zal ik mijn hele verdere bestaan moe ten leven. De zal nooit meer zo zijn als ik was vóór de oktober- oorlog." In de Nieuwe Linie een groot en leuk vraaggesprek met Jules de Corte. .Mensen leven te lang. Ze lopen nog rond tegenwoordig als ze al lang dood moesten zijn. Toen mijn vader stierf, was ik niet verdrietig. Die man had geleefd en het was rond. Ik verfoei al die bejaardenhuizen. Denk nou niet dat ik mensen geen fijne ouwe dag gun. Maar je ziet toch dat ze daar degene reren tot De Groene Amsterdammer con stateert dat „de werkgroep ver maatschappelijking krijgsmacht op sterven na dood is", maar dat hij heeft bereikt: „De deur van de officiersmess staat open, naar rechtse protestbijeenkom sten, maar ook naar meer nor male verhoudingen." Tenslotte dit afschrikwekkende staaltje van hoe met onze voe ding wordt omgesprongen. „In dustrieel bereid veevoer voor de bio-industrie dat vooral wordt gevreten door varkens, mestkal- veren en kippen, bevat nogal wat salmonella's. Deze bacterie soort veroorzaakt zware diarree. Veevoer-saimonella's komen via slachtvee in het vlees terecht, en zijn langs deze weg verantwoor delijk voor naar schatting zo'n 100.000 gevallen van zware diar ree per jaar bij mensen in Ne derland." Hervormd Nederland heeft een gesprek met WD'er, oud-minis ter van buitenlandse zaken en oud-secretaris-generaal van de NAVO Dirk Stikker die zichzelf een gelovig mens noemt en vindt dat hij als zodanig het CDA in het parlement zou moe ten kunnen vertegenwoordigen. .Misschien had ik de tweede politionele actie in Indonesië kunnen tegenhouden, als ik me maar langer had verzet tegen Bruins Slot, Schouten en zo veel anderen. Bij die actie zijn meer dan 100.000 mensen omgeko men. Dat zijn dingen die me nog altijd voor ogen staan." Tenslotte een beschouwing in het blad over oecumene. Prof. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland: „De situatie van de oecumene in Ne derland is allesbehalve roos kleurig. We hebben geen keuze meer. We moeten naar de basis groepen. Als het daar niet ge beurt, dan gebeurt het nergens meer. Ik heb dan ook geen theo retische belangstelling als ik naar basisgroepen kijk, maar we hebben ze nodig: groepen en groepjes die de onrust in de kerk levendig houden en nieuwe wegen zoeken." 49 Bekeuringen voor vrachtrijders HAARLEMMERMEER (ANP) De gemeentepolitie van Haar lemmermeer heeft met ambte naren van de wegenbelasting en de rijksverkeersdienst gisteren 112 vrachtauto's gecontroleerd. Er werden 49 bekeuringen aan chauffeurs uitgedeeld, maar dit aantal wordt waarschijnlijk gro ter als de gegevens van de con trole door een computer zijn verwerkt. Met name denkt de politie hierbij aan ontduiking van de wegenbelasting. Een vrachtauto moest naar de gara ge worden gesleept, omdat er technisch weinig van deugde en omdat hij overladen was. Soldaat bekent wapendiefstal AMERSFOORT (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft in samenwerking met de ge meentepolitie zondag in Amers foort een 20-jarige dienstplichti ge militair aangehouden. Deze heeft bekend vorige week vier Uzi-pistoolmitrailleurs en twee pistolen uit een wapenkamer in de Koning Willem I kazerne in Den Bosch te hebben ont vreemd. Na verhoor gaf de soldaat toe de ontvreemde wapens te heb ben verkocht aan derden (bur gers). Een en ander had tot ge volg, dat dinsdag en woensdag negen personen konden worden aangehouden. Inmiddels zijn drie Uzi's en twee pistolen ach terhaald. WDM ongelukkig met erewacht UTRECHT (ANP) - De Vereni- ging van dienstplichtige militai ren (WDM) vindt dat het deel nemen van dienstplichtigen aan ceremoniële aangelegenheden (erewachten en dergelijke) tot een minimum moet worden be perkt. In ieder geval zouden sol daten niet meer moeten worden verplicht om ceremoniële taken te vervullen, maar zou dat uit sluitend op basis van vrijwillig heid moeten gebeuren. Dë WDM stelt dit in een ver klaring, naar aanleiding van het feit dat onder andere circa 400 militairen uit de legerplaats Oir- schot in Amsterdam een ere wacht moesten vormen voor ko ningin Margrethe van Denemar ken en daarvoor 20 uur extra exercities gekregen hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is van oordeel dat op grote schaal met het onderzoek naar kanker bij vrouwen moet worden begonnen. KVP, VVD en PvdA drongen er gisteravond bij de behandeling van de volksgezondheidsproblemen bij staatssecretaris Hendriks op aan het niet te laten bij een aantal proefregio's, maar het onder zoek naar baarmoederhalskanker zo gauw moge lijk landelijk op te zetten. Mevrouw Veder (WD) vond dat de staatssecreta ris voor zo'n landelijk onderzoek 2,8 miljoen gul den moet uittrekken. Dat bedrag kan worden gevonden door de kosten van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid met een soortgelijk be drag te verlagen. In een motie vroeg mevrouw Veder nog voor 1 januari 1977 het onderzoek uit te breiden en daarbij het particulier initiatief in te schakelen. De kosten van het onderzoek bedra gen 35 gulden per persoon. Volgens mevrouw Veder mag best een eigen bijdrage van 5 gulden worden gevraagd. Ook mevrouw Cornelissen (KVP) drong 'in een motie aan op uitbreiding van het kankeronderzoek tot het gehele land. DS'70 en PPR steunden deze motie. Volgens Kamerlid Drenth (PvdA) moet het onder zoek met spoed landelijk organisatorisch en admi nistratief worden voorbereid. Dit onderzoek waar mee per jaar 100 vrouwenlevens kunnen worden gered, mag niet langer worden uitgesteld. Dat is voor de PvdA onaanvaardbaar. Het Kamerlid vroeg zich af of het bij de staatssecretaris niet teveel blijft bij goede voornemens. Stimulering van de wijk-gezondheidscentra is nodig. De prak tijken van huisartsen moeten worden verkleind. Met mevrouw Cornelissen en Coppes (PPR) vroeg Drenth aandacht voor de geestelijke gezondheids zorg. De achterstanden op dit terrein moeten dringend worden weggewerkt De Kamer besteedde ook speciale aandacht aan de tandverzorging. Volgens Drenth mag de staats secretaris het „a-sociale gedrag" van de tandartsen niet langer nemen. Hij vroeg zich af waarom het Haagse ziekenfonds AZIVO in Zoetermeer geen tandartsencentrum mag stichten. Mevrouw Cornelissen noemde het een schade dat er nu nog tandartsen zijn die weigeren ziekenfond spatiënten te accepteren. Er zijn in Nederland 275 tandartspraktijken die in het geheel geen zieken fondspatiënten verzorgen. Zij drong er bij de staatssecretaris op aan alles te doen om aan die ongewenste situatie met spoed een einde te maken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de be sprekingen van de milieu problemen in de Tweede Kamer heeft mevrouw Epe- ma (PvdA) gepleit voor de invoering van een fosfaat belasting. Wij moeten af van de fosfaten in de was middelen, aldus mevrouw Epema. De bestrijding van de watervervuiling gaat be langrijke stappen vooruit als de fosfaten uit de was middelen verdwijnen. Wie de meeste wasmiddelen met fosfaten gebruikt dient daarvoor te betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van het ministe rie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne vond het Tweede Ka merlid Imkamp (D'66) dat minister Vorrink nauwelijks verantwoorde lijk is te stellen als het met een schoner milieu nog niet zo best is gesteld. De mogelijkheden van de minister zijn beperkt en ook is het voor ons land bijzonder moeilijk om alleen het nodige voor de be strijding van de milieuvervuiling te doen. Met Van der Lek (PSP) zei mevrouw Epema (PvdA) dat de aanpak van de milieuproblemen niet door de economie mag worden overheerst. Voor alles is verminde ring van het energieverbruik nood zakelijk. Het gebruik van krin glooppapier moet worden gestimu leerd. Van der Lek vond dat de minister maar moet vergeten dat de milieumaatregelen nadelige ef fecten voor de werkgelegenheid hebben. De bijdragen voor de provincies in het westen ten behoeve van de bestrijding van de luchtvervuiling zijn volgens mevrouw Groensmit (KVP) veel te laag. Zij had er bezwaren tegen dat door wijziging van het zogenaamde inrichtingen- besluit een aantal grote luchtver- vuilers onder de werking van de wet op de luchtverontreiniging van daan wordt gehaald en weer onder de hinderwet komt te vallen. Hier voor hebben de lokale besturen dan de verantwoordelijkheid, maar deze hebben niet de mankracht en deskundigheid om die vervuilers aan te pakken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rem het roken door de jeugd af. Dit advies kreeg staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) gisteravond vanuit de twee de kamer te horen. Het wordt de hoogste tijd dat de gezondheidsvoor lichting - en opvoeding van de grond komt Aan het voorkomen van ziekten kan niet genoeg aandacht worden besteed. Onder meer kamerleden mevrouw Cornelissen (KVP) en Drenth (PvdA) lieten hun grote bezorgdheid over het roken door jeugdigen horen. Bij oudere mannen vermindert het roken van sigaretten, maar daarentegen valt er een zeer verontruste toeneming van het roken van sigaretten bij scholieren waar te nemen, vooral bij meisjes. Drenth vond dat er nog veel te weinig wordt gedaan om ziekten te voorkomen door middel van gezondheidsvoorlichting. Die voorlichting lijkt op het minimale tanden- borsteltje in de tv-reclame. Waarom laten bekende toneelspelers en cabaretartiesten zich nog steeds kopen voor de smerige verantwoordelijke sigarettenreclame en voor reclame voor alcoholhoudende dranken?, zo vroeg Drenth. Mevrouw Cornelissen vroeg staatssecretaris Hendriks in overleg met het ministerie van Onderwijs te bevorderen dat wordt bereikt dat onderwij zend personeel tijdens de lesuren niet meer rookt Mevrouw Cornelissen wees er daarbij op dat artsen regelmatig worden aangespoord tijdens behandeling van patiënten niet te roken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid mevrouw Cornelissen (KVP) heeft bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid ge pleit voor een speciaal „paspoort" voor gehandicapten, waarop alle medische gegevens staan ingevuld. In de praktijk komt het voor dat gehandicapten steeds weer hun he le ziektegeschiedenis van voora- faan moeten oplepelen. Dat werkt voor de gehandicapten ontmoedi gend. Speciaal bij vroeg gehandi capten of mensen die gehandicapt zijn geboren, is het vaak een bron van ergernis steeds weer alle ziek- tegegevens te moeten verstrekken, waardoor zij zich soms aan behan deling onttrekken. Een paspoort met alle medische gegevens zou dat nadeel opheffen. De kamerleden drs. Tilanus (CHU) en Weijters (KVP) hebben er voor gepleit dat in de gezondheidszorg de mens niet in de verdrukking komt. Drs. Tilanus zei dat wel ap paraten op kwaliteit kunnen wor den getoetst, maar niet de menselij ke relaties. „Ik vrees en ik hoor ook klachten erover dat terwijl de techniek voortschrijdt de persoon lijke aandacht voor de patiënt ach teruit gaat Weijters zei aandacht te vragen voor de „kleine klachten" van pa tiënten. Het wel bevinden van een patiënt in een ziekenhuis of ver pleeginrichting wordt voor een be langrijk deel bepaald door de aan dacht die naast de medische zorg aan de patiënt wordt besteed. Koningin Margrethe bewondert hoofdstad Gisteren, op de eerste dag van hun bezoek aan Nederland, hebben ko ningin Margrethe van Denemarken en haar echtgenoot, prins Henrik, de hoofdstad bewonderd. „Geen Deen kan deze stad bezoeken zon der zich er zeer thuis te voelen. Er is zoveel dat ons aan onze hoofdstad herinnert, de grachten, de architectuur en de vriendelijke ontspannen sfeer van de bewo ners", aldus koningin Margrethe na een rondvaart door de grachten tot burgemeester Samkalden. Na een bezoek van koningin Margre the met prinses Beatrix aan het Rijksmuseum en een gelijktijdig bezoek van hun echtgenoten aan een Amsterdamse diamantair, werd gisteravond een gala-diner aange boden door koningin Juliana en 'prins Bernhard in het Koninklijk Paleis op de Dam WASHINGTON - In een toespraak die de felste sinds zijn benoeming als president werd genoemd, heeft president Ford giste ren in Washington voorstellen gedaan die ervoor moeten zorgen dat de stad New York in geval van een faillissement normaal kan blijven functioneren. De presdident bleef echter bij zijn standpunt dat de federale regering geen rechtstreekse financiële hulp aan de stad moet verlenen om een bankroet te voorkomen. New York City kampt al maanden met financiële moeilijkheden. Op 17 oktober kon een faillissement nog net worden voorko men, maar de financiële adviseurs van de stad vrezen dat New York volgende maand niet aan al haar schulden zal kunnen vol- doen als or qoen financiële hulp van buite- uango.;. .et-klad' i'ord j^itrtn zijn I veto te zullen uitspreken over alle wetsvoor stellen die er op gericht zijn de stad te redden met middelen van de centrale rege ring. In plaats daarvan stelde hij een wijziging van de faillissementswetgeving voor, waar door een federale rechtbank in staat zou kunnen worden gesteld financieel orde op zaken te stellen in New York als dat nodig zou blijken te zijn. Als de stad niet aan haar schulden kan voldoen, zou ze volgens Fords plan een faillissementsaanvraag moeten in dienen bij een federale rechtbank, die dan het toezicht zou krijgen op de financiële aangelegenheden van de stad. Op die manier zouden de schuldeisers niet meer apart bij een rechter kunnen aankloppen en zouden de essentiële functies van de stad politie, brandweer en dergelijke niet worden verstoord. Verandering van de faillissementswetten zou New York tevens tijd geven om regelingen te treffen met de schuldeisers De stad zou de rechtbank, die de zaak in samenwerking met de federale regering behandelt, plannen moeten voorleggen om de financiën te sane ren. Volgens Ford voorkomen zijn voorstel len dat alle middelen waarover New York nog beschikt op gaan aan rechtszaken (te genover de schuldeisers) en stellen zij New- York in staat nieuwe leningen aan te gaan. waardoor de stad normaal kan blijven fun geren. De president uitte felle kritiek op de be stuurders van de stad. Zij hebben volgens hem geprobeerd het Congres bang te maken en het Amerikaanse volk in paniek te bren gen. Volgens Ford zijn de financiële proble men van de stad geen gevolg van economi sche factoren, zoals de vlucht van de gegoe de bevolking naar de voorsteden („dat komt ook in andere Amerikaanse steden voor en die zijn financieel nog steeds gezond"), maar zijn de moeilijkheden uitsluitend een gevolg van wanbeleid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9