Honderden biertjes deden het best op schuimkragenfestival Cor van Amerongen lacht om kritiek op zijn „hooischuur" Huishoudschoolleerlingen leverden prachtig staaltje huisvlijtin Avifauna Twaalf dames schonken „de vier jaargetijden" Liesbeth aan de DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 In Sassenheim bracht ik i gistermiddag een bezoek aan het schuimkragen- festival, een biertapwed- i strijd voor kasteleins uit j Leiden en omgeving, die als selectieronde gold I voor de dit jaar weer in- j Amsterdam te houden nationale biertapwed- I strijden. Drie uur lang j stonden de taps rood- I gloeiend en werden in rap tempo honderden I glazen gevuld, die na j beoordeeld te zijn door i een deskundige bierjury, zonder al te veel moeite I gratis hun weg vonden naar talloze dorstige toe- I schouwers die dit spek- j takel in café-restaurant I Het Bruine Paard ook wel eens van dichtbij wilden meemaken, j Niet iedereen trof daarbij een lekker vol glas aan, met twee vingers schuim, zoals het ui- teindelijk hoort. Want onder j het koren van de deelnemers i zat nogal wat kaf. Schenkgra- I ge kasteleins die net dét beetje inschenktechniek misten om bij de jury indruk te maken. Er waren er ook die zo'n ver- rekte lekkere tongstreler uit I de tap wrongen dat zelfs de juryleden moeite hadden zich I slechts bij de beoordeling te houden. Hoge ogen bijvoorbeeld gooide I Leidenaar Jan van Heusden. Eerst nog wat zenuwachtig maar later met vaste hand, liet hij het geestrijke vocht als een i Weense wals in het bevochtig- i de glas pirouetten draaien tot- i dat de daarop ronddraaiende i schuimlaag de juiste wetstrijd- i dikte had aangenomen. En I ook het uit de handschenken I van een koel biertje, eveneens j wedstrijdonderdeel, ging Jan erg goed af. Zijn knappe schuimkragen waren uiteinde- lijk goed voor een tweede plaats. Een puik biertje schonk ook de Leidse kastelein Dubbelaar van café De Dub uit de Jan Vossesteeg. Jammer dat 'ie de finale een van zijn schuirfikra- gen verpestte. Dat laatste bier tje deed 'm de das om. Ik keek ook met bewondering naar het optreden van Sassen- heimer V.d. Zwart, die eige naar is van café Sportrust. Die heeft in de selectieronde lange tijd op de tweede plaats ge staan, maar in de finale liet hij Leidenaar Jan van Heusden: goed voor een tweede plaats. Het ene glas was nog niet leeg of de jury kreeg weer een volle voorgezet. Enkele jury-leden zagen hel na een paar uur nauwelijks nog zitten. het afweten. Van de twee te tappen biertjes zag er één erg smakelijk uit maar de ander was meer schuim dan bier. Toch kreeg ie van de jury een eervolle vermelding. En ik noem ook even de naam van de heer Bokse van het restaurant Alkenburcht in Roelofarendsveen. Die gaf ik aanvankelijk de meeste kans op de titel. Maar wat jammer van die laatste twee biertjes. Ze kwamen weliswaar knap uit de tap maar maakten het al te kras in het glas. Iets teveel bellen in de schuim kraag, vond de jury. Toch kreeg 'ie ook een eervolle ver melding. Erg goed uit de voeten kwa men ook mevr. V. Groningen van de snackbar uit De Kaag en de heer Schipper van bar- bodega 't Stippie uit Noord- wijk. Vrij goed vond ik ook Dick Juffermans van cófe- wegrestaurant De Engel uit Lisse. Die begon veelbelovend, maar ging in de tweede ronde toch wat te nonchalant met de tapkraan- om wat hem dan ook op een fatale dikke schuim kraag kwam te staan. Winnaar in deze categorie „eenmanszaken" werd de Haarlemmer Luikel van café Ger. Onder de toeschouwers was het dringen geblazen om zo'n „Luikelbiertje" te pakken te krijgen. En dan was er ook nog de categorie „teams" waarin twee deelnemers samenwerken. De een tapt, de ander serveert. Veel belangstelling trok het tapduo de dames Grotenhuis en V.d. Wild, die de Noord- wijkse bar Paddock Exclusive vertegenwoordigden. Opval lend luchtig gekleed tapten ze een paar charmante dorstles- sers, uiteindelijk goed voor een derde plaats. De dames waren overigens erg goed op dreef gistermiddag, want de tweede prijs werd in de wacht gesleept door het Lissese'duo de dames V.d. Zwart en Zabo van café-rastaurant Taveerne. Ze tapten een best biertje, mis schien iets te lang voor het lekkere maar zonder meer het proeven waard. Winnaar in deze categorie werd het biertap-stel Baars en Mullers van restaurant Kaag- zicht uit De Kaag. „Grote klas se", oordeelde een van de jury leden alvorens hij opvallend snel een van de winnende bier tjes door zijn keelgat liet glij den. Cor van Amerongen voor zijn „hooischuur" Warmonder Cor van Amerongen heeft zich in de afgelopen maanden niets aangetrokken van links en rechts in het dorp geuite kritiek als zou het stuk nieuwbouw naast zijn huidige boek- en kantoorboekhandel in de Dorpsstraat als een tang op een varken slaan; niet passen in de gezelli ge en knusse sfeer van de rest van de straat. Zijn stuk uitbouw is al vergeleken met een hooischuur en hij heeft meer van dergelijke opmerkin gen moeten slikken. Nu de bouw ge reed is, lacht Cor van Tongeren om al die kritiek. Hij zegt: „Ik geef toe dat het vooraanzicht van mijn winkel nu wat pompeus aandoet, maar dat het gezicht van de Dorpsstraat daar een stuk minder door zou zijn geworden vind ik sterk overdreven. Men kon toch moeilijk ver wachten dat ik hier iets intiems en gezelligs zou gaan neerzetten, alleen omdat anderen dat mooier zouden vinden. Wat ik nodig had was een flink stuk praktische winkelruimte. Dat staat er nu. Ik ben er maar wat blij mee." Een van de Warmónders die in het verleden nogal wat kritiek heeft geuit op deze winkeluit breiding is het raadslid Aad Heemskerk. Die vond het toen maar een bedenkelijke zaak dat b en w een bouwvergunning afgaven voor een dergelijk straatontsierende aanbouw. Het argu ment van b en w dat ook advies was ingewon nen bij de welstandsadviseur van Stad en Landschap (de gebruikelijke procedure als een bouwvergunning moet worden toegekend bij een grote verbouwing) vond hij weinig steek houdend. Op verzoek van Aad Heemskerk zeg den b en w toe een nota te laten samenstellen, waarin onder meer wordt aangegeven welke de rol is van de welstandsadviseur bij het al dan niet verlenen van een bouwvergunning en ook de bevoegdheden van b en w in deze. De nota is inipiddels uit. Daarin worden een paar dingen duidelijk. De welstandsadviseur geeft alleen advies, de uiteindelijke beslissing over het al dan niet verlenen van een bouwver gunning blijft bij b w. Het college heeft er ook geen behoefte aan om, zoals Heemskerk graag zou zien, naast de welstandsadviseur ook nog iemand te benoemen die als „Warmondken ner" de bouwaanvragen kritisch bekijkt om er zeker van te zijn dat er in het dorp geen „ondingen" van de grond komen. Aad Heemskerk, die binnen zijn fractie de nota reeds heeft doorgesproken, wil het nu over een nog andere boeg gaan gooien. „Toezicht op wat er in Warmond gebouwd gaat worden zou bijvoorbeeld ook tot de taken van de commissie ruimtelijke ordening moeten gaan behoren", zegt hij .Vanavond zal hij tijdens de raadsverga dering waarschijnlijk met een voorstel in die richting komen. Overigens vindt Aad Heemskerk wel dat de uitbreiding van de zaak van Cor van Ameron gen toch niet zo'n inbreuk heeft gemaakt op het dorpsbeeld als hij aanvankelijk had ge dacht. „Achteraf bekeken valt het allemaal best mee", zegt hij. Twaalf bejaarde Noord- wijkse dames stapten gisteravond zo trots als een pauw door het dorpshuis De Kuip. En terecht. Want zij per soonlijk hebben er voor gezorgd dat de Kuip er nu een stuk gezelliger uitziet. Voor de kil aan doende betonnen muren in De Kuip maakten zij gezamenlijk vier warm aandoende grote wand kleden, voorstellende de vier jaargetijden. En dat is ze best gelukt. Het bestuur van de Kuip toonde zich gisteravond maar wat blij met dit cadeau dat werd aan geboden door de leider van het dienstencentrum de heer Plettenberg en mevr. Smit, een van de 12 bejaarden. Ik noem ook maar even de namen van de elf die ook aan deze wand kleden hun steentje hebben bijgedragen. Het zijn de da mes Van Schie, Van Deursen, Kan (2x), Groenewoud, Noord- ergraaf, De Haas. Warmerdam en Linthout. Onder leiding van creatief leidster' mevr. Van Kekeren zijn de twaalf zo'n zeven maanden bezig geweest. De wandkleden zijn gemaakt van jute, wol, lappen, kralen en nog meer restjes goed. En of deze vier wandkleden nog niet genoeg zijn staat nu alweer een nieuw project op stapel. Dit keer wordt het een wandkleed voor het nieuwe dienstencentrum in Noordwijk aan Zee. Een hele grote van twee bij anderhalve meter. Dit wandkleed wordt helemaal ge weven en er komen typisch Noordwijkse voorstellingen op te staan zoals de vuurtoren, de zee, de duinen en de bloembol- (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN De tomaten, uien, kruiden, peterselie en de verschillende vleessoorten, waren gisteren weer overvloedig aanwezig in het parkrestaurant van „Avifauna". Achtenveertig leerlingen van zestien huishoudscholen uit alle delen van Neder land zetten hun beste beentje voor om fraaie borrelgarnituren, warme schotels en vleeswarenschotels te vervaardigen. Het is voor de twaalfde keer dat een dergelijke „huishoudscholendag" in het parkrestaurant door het bedrijfsschap voor het slagersbe- drijf werd georganiseerd. lid. De vermaning van de heer Groeneweg, voorzitter van het bedrijfsschap aan de deelne mers om „vooral niet te zenu wachtig te zijn", werd tijdens het bereiden van de schotels natuurlijk volkomen in de wind prijs voor het bereiden van de warme schotel was voor Annie Berkenbos uit Sommelsdijk. De wisselbeker ging naar de school „De Puntenburg" in Utrecht. „Het is jammer, dat enkele deel- geslagen. Aangemoedigd door neemsters hun schotels precies Het resultaat was bijna verplet terend. Op het eind van de mid dag stonden de produkten van enkele eren „huisvlijt" op een lange tafel tentoongesteld. Op een willekeurige leek maakten zij de indruk van een plaatje. 'Voor de jury. was het dat aller minst. Behalve dat bekeken werd of een en ander smakelijk gecomponeerd was, werd ook op de bruikbaarheid gelet. Zo kreeg een schotel, waarop een enorme hoeveelheid puree was uitgestald weinig punten. „Ik moet er niet aandenken dat ik dat allemaal op moet eten", was het commentaar van een jury hun supporters (medescholieren en leraressen) zat „de bibbers" menigeen in de vingers. Aan de werkstukken die aan de jury ter beoordeling werden gelegd was dit evenwel niet te merken. De eerste prijzen voor het bor relgarnituur en de grote vlees schotel gingen respectievelijk naar Annelies van Zeggeren en Ineke Kruisinga, beiden van de Nobelschool uit Alkmaar. De naar het voorbeeld van hun le raar hebben gemaakt", aldus de heer Dinkla, voorzitter van de jury. „Daarmee is de creativi teit, waar wij erg de nadruk op leggen, teniet gedaan. Daar moeten we volgend jaar een eind aanmaken. „Overigens meende de voorzitter van de jury dat het niveau van de afge leverde werkstukken" erg hoog, lag. Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtolli ge pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cursus. Onze redac trice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje Voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. Leerlingen van de r.k. huishoudschool Elisabeth uit Den Haag moedigen hun kandidaten aan. Bij mij thuis ging van daag de vlag in top. Fi guurlijk gesproken dan wel, want voor zover we het thans kunnen bekij ken, is er geen plaats voor een echte vlag in ons stulpje De reden laat zich niet moeilijk ra den. Ik heb met al mijn calorieën-tellerij mijn doel bereikt: de weeg schaal wijst mijn streef- gewicht aan. In totaal ben ik zeventien pond kwijt. En dat voor een meisje dat altijd gedacht heeft iets dergelijks nooit voor mekaar te kunnen krijgen. Nou hoef ik helemaal niet de heldin uit te gaan hangen, want enkele van mijn mede-cursisten bij „Slank-Fit Nederland" hebben al eerder dezelf de „stunt" uitgehaald. Sommigen zelfs nog ri- goreuzer: Ze verloren twintig tot vijfentwintig pond. Het was gisteren op de cursus „gouden kwastjes-dag". Nog vier strijdsters tegen het „luie vet" hadden hun streef- gewicht behaald en kon den een gouden kwastje van leidster Els van Bu- chem in ontvangst ne men. Zo terugkijkend op elf weken nu eens fanatiek, dan weer eens een bee tje met de pet er naar gooiend, lijnen vond ik het eigenlijk allemaal niet zo moeilijk. Maar ik ben er wel van overtuigd dat ik het alleen niet had klaargespeeld. In feite schaam je je gewoon te genover je mede-cursis ten als je moet bekennen dat je op hetzelfde ge wicht bent gebleven. En dat is een enorme stimu lans. Eigenlijk zou er ook een cursus „anti-roken" in Leiden moeten komen. Geheid dat ik me opgaf. Hoewel ik geloof dat het veel moeilijker is de strijd tegen de sigaret aan te binden, dan tegen de vetplooitjes. Snoepen en veel eten is een ge woonte. Sigaretten-roken wordt van een gewoonte een verslaving. En die overgang heeft zich bij mij allang voltrokken, vrees ik. In een vorige aflevering van deze rubriek heb ik me al eens afgevraagd wat nou eigenlijk onge zonder is. Veel eten of veel roken. Natuurlijk is het *t laatste. Bovendien is het ook nog a-socialer. Met veel eten benadeel je alleen jezelf. Roken in de nabijheid van ande ren, tast ook nog, welis waar in veel mindere ma te, de longen van niet-ro- kers aan. Ik troost me maar met de gedachte, dat uit een onderzoek is gebleken dat wanneer een niet-roker met zijn fiets enige tijd achter een ronkende bus staat, zijn longen evenveel worden aangetast, als wanneer hij een sigaret zou roken. Bovendien blijft het een feit dat dikke mensen zich vaak met hun figuur geen raad weten. Een smeulende sigaret tussen vingers of lippen schijnt zelfvertrouwen te geven. Een reden waarschijnlijk waarom het zaaltje in de Koningskerk. nadat wij er een uur zijn geweest, meestal blauw staat van de rook. We proberen het een met het ander op te heffen. Maar ook als we aan ons streefgewicht zijn, paffen we rustig door. De ene slechte ge woonte heeft plaats ge maakt voor een nog slechtere andere ge woonte. Waarmee ik maar wil zeggen dat alles betrekkelijk is. Elisabeth Vogels

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5