Veel kritiek op b.enw. tijdens algemene beschouwingen in Lisse Zoeterwoudse is zichzelf gebleven" KRITIEK NOORDWIJKSE MIDDENSTAND OP GEMEENTELIJKE WINKELPLANNEN Bestemmingsplan Voordorpterrein nu vastgesteld Malle Pietje Voorschoten geeft volgend jaar ruim duizend gulden per inwoner uit MINDER GELD VOOR SPORT, MEER VOOR SCHOOLBEGELEIDING bij De Kopermolen loopt vol Neringdoenden voelen zich overrompeld PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 (Van onze correspondent) LISSE De algemene beschouwingen die gisteren zijn gehouden bij de behandeling van de Lissese begroting voor 1976 kenmerkten zich door vaak scherpe kritiek op het college van b. en w. Behalve de fracties van PvdA en ppr/D'66 liet ook de KVP-fractke blijken nogal ontevreden te zijn. KVP-woordvoerder v.d. Berg zei „op verschillende terreinen een lange-termijn-planning te mis sen." Hij uitte voorts kritiek op de naar zijn oordeel vaak eigen wijze houding van het college. De KVP'er signaleerde in dit verband dat b. en w. van een eenmaal ingenomen standpunt vrijwel niet meer af te brengen zijn. „Wij vragen ons af of het college wel open staat voor ar gumenten vanuit de raad," zo bracht v.d. Berg op onderkoelde toon naar voren. Het KVP-raad- slid T. C. L. Veeger laakte de passieve houding van b. en w. waar het de realisering betreft van enige extra begeleiding aan kinderen die op school moeilijk mee kunnen komen. Veeger stel de voor althans een grondig on derzoek in te stellen naar de behoefte aan „schoolbegelei ding". Mevrouw Van Ruiten (PPR/D'66) bestreed wat dit be treft de opvatting van b. en w. dat een kleine gemeente als Lis- se niet de instrumenten heeft een adequate schoolbegeleiding tot stand te brengen. „Er zijn met Lisse vergelijkbare gemeen ten waar men wel degelijk ge bruik maakt van de subsidiemo gelijkheden die het rijk wat dit betreft heeft geschapen," aldus mevrouw Van Ruiten. „Er zijn gemeenten die een onderwijs kundige als ambtenaar in dienst hebben. Daar is onder leiding van die onderwijsambtenaar en in overleg met de onderwijzers en schoolbesturen een coördina tiecommissie ingesteld waarin projecten van begeleiding kun nen worden onderzocht en ont wikkeld." KVP en PRR/D'66 laakten ook het pasieve cultuurbeleid dat Lisse voert. Mevrouw Van Rui ten bepleitte de oprichting van een culturele raad en de heer Veeger gaf b. en w. in overwe ging een gemeenteraadscommis sie voor cultuur in het leven te roepen. Van verschillende zijden werd ongerustheid geuit over de als maar toenemende financiële te korten in de sector sport in Lisse. Namens de PvdA stelde de heer Kaus voor om het ge bruik van de sportvoorzieningen door de verschillende verenigin gen beter te coördineren en 'op die manier een zo effectief mo gelijk gebruik van de sportac commodaties te bevorderen. De WD-er Robertus rekende de gemeenteraad voor dat de ge raamde kosten voor sport en recreatie dit jaar 22 per inwo ner bedragen, voor volgend jaar op 32 zijn te schatten en naar zijn oordeel spoedig de 50zul- len belopen.„Is daarom niet het tijdstip aangebroken enige tem porisatie in de realisering van sportvoorzieningen aan te bren gen?", zo vroeg hij zich af. De PvdA-er Kaus kraakte het volkshuisvestingsbeleid van het Lissese college: „Het woning bouwbeleid moet worden her zien en aangepast aan de werke lijke woningbehoefte onder de minder draagkrachtige Lissena- ren." Verder eiste Kaus dat de gemeente over voldoende be- stekklare plannen beschikt die kunnen worden gebruikt voor de extra werkgelegenheidsinjec- ties van het rijk. De KVP-er V.d. Berg bepleitte aanwending van eventuele nieu we rijksbijdragen in het kader van de werkloosheidsbestrij ding, voor de aansluiting van de riolering in de Engel op de riool waterzuiveringsinstallatie. Voorts hield Van de Berg een pleidooi voor verbetering van de verkeersveiligheid op onder meer de Van Akevoordelaan, de Ruishoornlaan, de Laan van Rijckevorsel en de Heereweg. (Van onze correspondent) LEIDERDORP De raad heeft, na een periode van voorbereiding van meer dan vijf jaar, het bestemmingsplan voor het Voordorp ter rein vastgesteld. De tegen het ontwerp bestemmingsplan ingediende bezwaarschriften van 24 omwonenden heeft de raad ongegrond verklaard. Op dit moment is nog niet bekend of de bezwaarden beroep zullen aantekenen tegen het besluit van de gemeente. Uit eerdere besprekingen is b. en w. gebleken, zo deelde wethouder E. Drenth desgevraagd mee, dat de provincie geen bezwaar heeft tegen het bestemmingsplan. Op korte termijn is daarom goedkeu ring van G.S. te verwachten, als tenminste de bezwaarschriften niet worden doorgezet Het plan Voordorp voorziet in de bouw van 108 woningen - waaronder 18 eengezinswoningen. De overige negentig woningen zullen flatwoningen worden en wel in verspringende lagen met ten hoogste vijf bouwlagen. De flats komen op het Voordorpterrein aan de zijde van de Oude Rijn. In de hoek bij de Leiderdorpse brug komt het hoogste punt te liggen. Door de flatwoningen hoofdzakelijk als twee- en driekamerflats uit te voeren kan de gemeente in belangrijke mate voorzien in een duidelijk gebleken behoefte aan woonruimte in Leiderdorp voor alleenstaanden en kleinere leefgemeenschappen. (Van onze correspondent) KATWIJK Piet Ekel, „Malle Pietje" voor al zijn vriendjes, kwam gisteren in een zwarte A-Ford van 1928 naar het oude pand van Baalbergen in Katwijk om de prijzen uit te reiken van een tekenwedstrijd. Deze was uitgeschreven naar aanlei ding van de opening van het nieuwe meubelcentrum van de firma Baalbergen op 25 september j.l. in het industrieterrein 't Heen. Onder het motto „Hartewens" moesten de kinderen een groot hart intekenen en kleuren of schilderen en daarbij laten uitkomen was hun grootste wens was. Ruim 700 tekeningen werden er ingeleverd. Dat leverde behalve kleurrijke werkstukken, ook een groot aantal origine le wensen op. Een paar daarvan konden gisteren in vervul ling worden gebracht. Zo kan Peter Ouwerling een dag lang met dierenarts Van Gooi uit Katwijk mee. Lenny van Dam schreef onder haar tekening, dat ze balletdanseres worden „het einde" vond. Zij kreeg kaartjes voor een balletvoorstel ling. De tekeningen werden beoordeeld door een vierkoppige deskundige jury, waarin onder andere de tekenaar Aad Haasnoot en de ontwerper Dathijn zitting hadden. De deelne mers werden in drie leeftijdsgroepen verdeeld en de le prijzen werden weggesleept door Petra van Dijk (Katwijk) in de groep 5-7 jaar, Jan van de Oever (Katwijk) in de groep 5-7 jaar, Jan van de Oever (Katwijk) in de groep 9 en 10 jaar en door Elma Oosthoek (Katwijk) in de groep van 10 jaar en ouder. Na afloop van deze prijsuitreiking, waarbij een paar honderd kinderen en ouders aanwezig waren (voor alle niet-winnaars was er nog een tractatie als troostprijs) toog „Malle Pietje" naar het Zeehospitium in Katwijk aan Zee. De kinderen van dit verpleegtehuis deden collectief mee aan deze wedstrijd en ontvingen als prijs een set grammo foonplaten en een klimtoestel. Ganzebord Vrouwengilde Oegstgeest - Twee leden van het provinciaal bestuur van het Katholiek Vrouwengilde, de da mes Abbenhuyzen presidente en De Vries, waren gisteravond naar Oegstgeest gekomen om met de leden van de plaatselijke afdeling een spelletje „ganze bord" te spelen. Dat gebeurde allemaal in de Jozef zaal van het Willibrordgebouw waar zij wel kom werden geheten door mevr. Rühl. Het spel werd gespeeld aan een tweetal tafels en de 63 vakjes betekenden evenzo vele vragen die betrekking hadden op vrouwelijke en mannelijke eigenschappen. Vragen die soms aanleiding gaven tot hilariteit, soms tot geprikkeldheid. Maar dit laatste was er om de discus sie op gang te brengen. Zo o.a. „wat vindt u van gelijke oplei dingskansen voor jongens en meisjes" of „hoe reageert u als uw dochter naar de ambachts school wil en uw zoon kleuter leider wil worden?" Sassenheim - In het bejaarden centrum „de Schutse" is de heer H. L. Boter gisteravond heel wat lof toegezonden bij zijn afscheid als administrateur. Directie en bewoners roemden hem en bo den hem diverse geschenken aan. De heer Boter, die met pensioen gaat, wordt opgevolgd door de heer Ph. Zoek. Voorschoten— In de concept- gemeentebegroting van Voor schoten staat te lezen dat in 1976 1.083,71 per .inwoner wordt uitgegeven, vorig jaar was dat nog 909,65. Voorschoten verstrekt per inwo ner 26,29 aan subidies en ƒ30,57 aan verkapte subsidies, in totaal een bedrag van 56,86. Vooral de verkapte subsidies ge ven soms een onthutsend beeld te zien. Een geweldige uitschie ter in negatieve zin is wel het gemeentelijk badhuis. Voor schoonhouden, verlichting, ver warming enz wordt begroot 10.666,42 verder voor onder houd, belastingen en verzekerin gen met kapitaalslasten komen de totale uitgaven van het bad huis op 17.935,38. Als ontvang sten staan hier tegen over 250 stortbaden ad ,50 is 125,75 kuipbaden ad 1,is 75,en een bij drage van het grondbedrijf van 221,32 in totaal een bedrag van 421,32 en als gevolg een nadeli g—saldo van 17.514,06. Bij de in totaal begrootte 325 baden over 1976 draagt de gemeente per bad bij 53,88. De sportvelden in het Burge meester Van der Hoevenpark (SVLV) en in Adegeest (Rand stad Sport en Forescate-hockey) hebben een exploitatie tekort van bijna 325.000,-. Vande diverse sportvelden le vert alleen het tennispark de gemeente een winstje op van 2.763,94. Het exploitatie—te kort op het Cultureel Centrum wordt begroot op 57.505,34. Het nadelig saldo van het Cultu reel Centrum is volgens b. en w. moeilijk om te slaan op de ge bruikers. Het huidige huurtarief dateert van 1968. Begroot is een huurontvangst over 1976 van 15.000,Hoewel er al jaren geen „schaatsijs" meer is, kost het onderhoud van de ijsbaan Vlietwijk bijna 15.000, De sporthal heeft een tekort kort van 167.416,73 en de Lin dehoeve 15.380,20. Het totaal van de verkapte subsidies is ƒ657.203,61. Leiden opgenomen .orgelelfsteden" (Van onze correspondent) UTRECHT - De Neder landse Bach Vereniging en de Stichting Jr. Jacob van Eyck organiseren 8 novem ber aanstaande een Bache- venement onder de naam „Orgelelfsteden". Het gaat hier niet om een wedren, maar om verschillende or gelconcerten die op hetzelf de moment, kwart over 8 's avonds, in elf Nederland se steden zullen plaats vin den. Die steden zijn: Alk maar, Bolsward, Breda, Culemborg, Groningen, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Utrecht en Zwolle. De Stichting Nederlandse Bach Vereniging die zich bezig houdt met het propa geren van de muziek van Bach, en de Stichting Jr. Jacob van Eyck, die de mu ziek van voor 1750 propa geert, maar ook die muziek in een gepaste lokatie wil plaatsen, achten deze „or gelelfsteden", bij uitstek ge schikt om zowel Bach's or gelmuziek als de monumen tale kerken en orgels spe ciaal onder de aandacht te brengen. Van onze correspondent Zoeterwoude - „Ons college meent te mogen constateren, dat Zoeterwoude, door de structure le en andersoortige veranderin gen heen, zichzelf is gebleven". Dat schrijven b. en w. in hun commentaar op de nota „Leef baarheid plattelandskernen". Het Zoeterwoudse college kan Zich conformeren met de strek king van deze nota, die bij de beschouwing over de Zoeter woudse situatie constateert dat in het Rijdijk-gedeelte de verste delijking min of meer tastbaar (industrialisatie) aanwezig is. Zoeterwoude-dorp is een ty pisch voorbeeld van het „uiter lijk" nog landelijk zijn. In tegen stelling tot Zoeterwoude-Rijn- dijk, waar het sociale en cultu rele leven zich over een aanzien lijk groter gebied uitstrekt dan de grenzen van deze woonge meenschap. Het college acht het vermeldenswaard dat zij die zich van buiten in de gemeente hebben gevestigd de afstand be- stuurde-bestuurden bestuurden als gemakkelijk overbrugbaar hebben ervaren. Volgens de door het C.B.S. ge maakte onderscheidingen zou Zoeterwoude vallen in de cate gorie verstedelijkte plattelands gemeenten. In Zoeterwoude werkt nog slechts 1/8 deel van de beroepsbevolking in de agra rische sector. Berekeningen van de PPD leren dat het aantal verstedelijkte plattelandskernen snel toe neemt. Veel plattelandsgemeen ten groeien procentueel sneller dan de Nederlandse bevolking. Deze groei wordt door vele be leidsmensen als een bedreiging van het platteland ervaren. Enerzijds omdat de sociale iso latie van deze kernen in een versneld tempo wordt doorbro ken, anderzijds omdat men platteland wü „open" houden. (Van een o r verslaggevers) LEIDEN De Kopermolen in de Leidse Meren- wijk begint onderhand een echt winkelcentrum te worden. Steeds meer zaken openen hun deuren. Gisteravond opende herenkapper Wim Schroder zijn salon en vanmorgen om 10 uur Zeeman Textiel. Deze week gaat ook Blokker, een zaak in huishoudelijke artikelen, open. Volgende week woensdag opent wethouder Van Aken de Kort Discount Supermarkt. Deze was de afgelopen jaar ondergebracht in een houten noodgebouw aan de Merendonk. De heer Nooteboom, een pionier in de Merenwijk, opent 13 november zijn delicates senzaak. Ook in De Kooi gaat deze week een nieuwe zaak van start. In dé Sieboldstraat beginnen de gebr. Distelvelt een tegelhandel in een pand, waarin veertig jaar textielhandelaar Ginjaar was geves tigd. NOORDWIJK Op de najaarsvergadering van "Noord- wijk Actief' in Badhotel Zeerust kwam het gisteravond tot een uitvoerige discussie over de Nota Winkelvoorzie ningen Noordwijk. Al stond het punt niet op de agenda voor deze bijeenkom st, het langzamerhand onder de middenstand berucht geworden "rode boekje" had onder de neringdoenden zoveel beroering gewekt, dat waarnemend voorzitter H. Boyenk gelegenheid tot debat gaf. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat de middenstanders zich overrompeld voelden door de inhoud van deze nota, die op belangrijke punten afweek van de bij de inspraak procedure overgelegde stukken. Dit nam men het gemeen tebestuur bijzonder kwalijk, omdat het destijds, toen -Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan het bestem mingsplan Middengebied onthielden, toegezegd had met een "schone lei" te zullen beginnen. De thans verschenen Nota Winkelvoorzieningen werd een stuk gelegenheidswetgeving genoemd, waarin ten behoeve van een te vestigen grootbedrijf de regeling van het Komplan Noordwijk-Binnen werd aangepast. Men vreesde dat de komst van een Digroszaak de nekslag zou beteke nen voor verscheidene kleinere bedrijven. De inhoud van de nota achtte men bovendien in strijd met het E.I. M.-rapport, dat met financiële bijdragen van gemeente en middenstand was uitgebracht en als grond slag zou dienen voor het toekomstig beleid ten aanzien van de winkelstand. Een ander punt waarover de leden van "Noordwijk Actief" bijzonder gebelgd waren, was de afwijzing van een redelijke uitbreiding van de winkels buiten de hoofd- winkelkernen. Volgens de nota zal uitbreiding van deze winkels alleen mogelijk zijn binnen het eigen perceel, en dat week af van hetgeen bij de inspraakprocedure aan de orde was geweest. In soms krasse bewoordingen gaven de middenstanders uiting aan hun verontwaardiging en ontstemming over de gang van zaken. De heer Caspers, voorzitter van het LIN-Comité, bracht aan de vergadering verslag uit van de discussie over deze zaak in de gemeenteraad, die tot resultaat had dat de behandeling van de nota een maand werd uitgesteld. Volgende week zullen de besturen van "Noordwijk Actief" en de K.I.N bijeenkomen om de Nota Winkelvoorzieningen te bespreken en hun standpunt en verdere aktie te bepalen. De vergadering besloot een telegram te zenden aan de wegens ziekte afwezige voorzitter J. van den Haak, waarin hem beterschap werd toegewenst. Medegedeeld werd dat een gemeentelijke werkgroep bezig is het plan Van Egmond te bestuderen om te komen tot renovatie van de Bloeddam en het "Stille Zuie". G. van Stijn rapporteerde omtrent de komende winkelak- ties, gesplitst in een najaars-, een Sinterklaas- en een Kerst-aktie. Hierover volgen nog nadere mededelingen. Een bestuursmededeling betrof het geven van een andere vorm aan het secretariaat. Men denkt er over een part-ti- mekracht aan te trekken. Vervolgens hield ir. L. P. H. Huges van het Technisch Bureau ter bevordering van schadepreventie een bijzon der interessant referaat over het voorkomen van inbraak, diefstallen, brand, en dergelijke. Naast electronische be- veiligings- en alarmsystemen, liet hij ook de meer simpele middelen als deugdelijke sloten, afsluitingen en construc ties van deuren, en dergelijke de revue passeren. Van groot belang is ook de verlichting van het pand. Meege brachte materialen maakten de causerie nog eens extra instructief. Bij de rondvraag werd nog medgedeeld, dat het Bloemen- comité volgend jaar weer in aktie komt om Noordwijk ir, U!„ornon ff, 7f,ffpn Burgemeester kijkt nooit NOORDWIJK Het raadslid Benschop yeeft kritiek op de entourage van het raadhuis. Hij vindt het maar rommelig. Onlangs signaleerde hij een bank met een losbengelende plank. Noordwijks „eerste huis" maakt volgens Benschop de indruk van een onbewoon baar verklaarde woning. In de gemeenteraadsvergadering de ze week vroeg hij zich af of deze armzalige situatie nooit de aandacht van de burge meester had getrokken. Mr. Bonnike, wiens kamer op de hoek van de eerste etage is gelegen, repliceerde onder hi lariteit van de raad: „Ik kijk nooit naar beneden". Wethou der Van Leeuwen vulde deze uitleg ad rem aan: „De burge meester heeft geen tijd om te kijken Bazar voor Warmondse Fanfare Van onze correspondente WARMOND Zaterdag wordt in het „Trefpunt" een bazar ge houden ten bate van Warmonds Fanfare, 's Middags om twee uur gaat de zaal open. Er zijn velerlei attracties zoals het rad van avontuur, schieten, ballen- gooien, grabbelton en sjoelen. Er zullen ook allerlei oude spul letjes te koop worden aangebo den die door de Warmondse be volking beschikbaar zijn ge steld. 's Avonds zal de trekking van de loterij plaats hebben. Leidse prof kandidaat voor Hoge Raad DEN HAAG /LEIDEN - De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer een lijst van aanbeveling gezonden ter voorziening in enkele vacatures bij dit college. In de vacature mr. L. Hollander wordt als eerste voorgedragen prof. W. L. Haardt, hoogleraar te Leiden en tevens raadsheer- plaatsvervanger in het Ge rechtshof te Den Haag. In de vacature van mr. J. Peters wordt als eerste voorgedragen mr. S. Royer, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. In de vacature, ontstaan door de tijdelijke uitbreiding van het aantal raadsheerplaatsen staat als nummer een op de voor dracht mr. S. K. Mariens, advo caat bij de Hoge Raad en tevens raadsheer-plaatsvervanger in het Gerechtshof te Den Haag. Noordwijk heeft sluitende begroting Van onze correspondent NOORDWIJK Noordwijk heeft voor 1976 een sluitende begroting, zonder dat tot belas tingverhoging behoeft te wor den overgeaan, zo deelde burge meester mr. J. M Bonnike deze week in de gemeenteraad mee. Het ligt in de bedoeling op woensdag, 17 december a.s. de algemene beschouwingen te houden. Donderdag, 18 decem ber a.s. volgen dan het ant woord van B en W en de replie ken. Van den Berg volgt Heemskerk op bij Van Nispen Van onze correspondent De Zilk - De algemene leden vergadering van de R.K. sport vereniging Van Nispen heeft gisteren de heer W. M. M. van den Berg gekozen als opvolger in het hoofdbestuur van de heer P. J. M. Heemskerk. De heer Heemskerk heeft ruim tien jaar in het hoofdbestuur zitting ge had en is gisteren afgetreden. Ook de heer J. Th. Geerlings is gisteren uit het bestuur getre den. „Mister"- verkiezingen in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - De KPJ draait morgenavond de rollen eens om. In het Jaar van de Vrouw wordt nu eens geen „Miss", maar een „Mister"-ver- kiezing gehouden. Een flinke verkleedpartij van de heren zal een hoge waardering door de jury bevorderen. Het commen taar wordt verzorgd door Fer Giezen. Na de verkiezing is er optreden van de cabaretgroep "Diaram. Zondag wordt deelge nomen aan een volleybaltour- nooi in Hazerswoude-dorp. Op uitnodiging van de KPJ komt de telepaat Paul des Chats op woensdag 5 november naar Zoe terwoude. Hij tradt hier reeds twee keer met overweldigend succes op. Het eerste onderdeel is telepathie, daarna volgt hyp nose. Nieuw is zijn optreden met het z.g. spijkerbed, fakkels en andere Oosterse demonstra ties in het Don Boscohuis.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4