BEWONERS RUNSBURGERWEG IN OPSTAND TEGEN BUSBAAN Leiden helpt Vietnam aan een apotheek Winkels vrijdagavonden voor feestdagen open Demonstratieve aftocht op hoorzitting Protest tegen milieuheffing Hoge Deense onderscheiding voor vijftal Leidenaars B. en W. VAN LEIDEN: Van een onzer verslaggevers Leiden—B. en W. van Leiden hebben de gemeenteraad voorgesteld de Leidse winke liers toe te staan hun zaken op vrijdag 28 november en vrijdag 19 december tot 9 uur 's avonds open te houden. Ze gaan daarmee in tegen de wens van de plaatselijke werknemersorganisaties die vin den dat het werken op donderdag en vrijdag tot 21 uur gevolgd door het werken op zater dag tot 18 uur voor het personeel een te zware "belasting is. Deze organisaties menen voorts dat er genoeg koopgelegenheid is in de St. Nicolaasweek. te weten donderdagavond 2? november tot 21 uur, vrijdag en zaterdag daarop volgend tot 18 uur en voorts op 1 tot en met 4 december weer tot 21 uur. Dit argument geldt tevens voor de Kerstweek. De binnenstadswinkelers, verenigd in het Leids City Centrum, vinden echter dat het gezien de achtergebleven omzetten in het af gelopen jaar economisch noodzakelijk is, dat van de bij de wet geboden mogelijkheid van vijf koopavonden gebruik wordt gemaakt. In een brief aan de gemeente dreigde het LCC bestuur onlangs zijn leden te adviseren de winkels op de zaterdagavond en voor de feestdagen tot 9 uur open te houden wanneer dezen geen toestemming kregen dat te doen op vrijdagavonden. In het schrijven aan de gemeenteraad wijzen B. en W. er op, dat het advies van de plaatse lijke werknemersorganisaties afwijkend is van het landelijk advies van het Centraal Overleg Detailhandel (werkgeversen werk nemersorganisaties). „Indien het plaatselijk advies wordt opgevolgd, kan dit betekenen, dat er op 28 november a.s. en 19 december a.s. alléén in Leiden geen koopavond wordt gehouden. Het risico is dan groot, dat winke lende Leidenaren op de vrijdagavond gaan uitwijken naar de winkelcentra in de omge ving, waardoor een groot deel van de koop kracht voor de Leidse middenstand verloren gaat, „aldus B. en W. Mevr. Blom. oud-raadslid voor de CPN in Leiden, biedt mr. Vrolijk hier de petitie met handtekeningen aan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een delegatie van Leidse buurtbewoners heeft gis termiddag op het Provinciehuis in Den Haag een petitie met een kleine 1000 handtekeningen aan geboden aan de commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk. Met deze petitie wil een aantal Leidse buurtbewoners proteste ren tegen de milieuheffing van het Hoogheemraadschap van Rijnland. In de petitie eisen buurtbewoners dat de wet op de verontreiniging van het opper vlaktewater wordt ingetrokken en dat zolang de wet nog niet is ingetrokken de minder draag- krachtigen een ontheffing krij gen. Volgens de actievoerders is de industrie de ware vervuiler, die moet worden aangepakt. De actie is ondernomen op initiatief van de plaatselijke CPN die, in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Milieu Aktiecentrum Neder land, niet direct wil weigeren de heffing te betalen, maar toch haar ongenoegen met de wet kenbaar wil maken. De handte keningen zijn volgens de actie voerders bij wijze van steek proef in Leiden-Noord, Haag- wegkwartier, De Kooi en Leiden Zuidwest verzameld. In deze buurten tekenden ongeveer 80% van de bezochte bewoners. De handtekeningen, die vergezeld gingen van een petitie, zullen als ingekomen stuk worden behan deld. deelde mr. Vrolijk mee. LEIDEN De bewoners van de Rijnsburgerweg hebben gister avond, tijdens een door de gemeente georganiseerde hoorzitting, ernstig geprotesteerd tegen de aanleg van een busbaan op deze op één na meest gebruikte toegangsweg tot het Leidse centrum. Nadat in alle toonaarden wethouder Waal duidelijk was gemaakt dat de bewoners een dergelijke bevoordeling van het openbaar vervoer niet pikten, maakte het gemeenteraadslid voor de VVD, de heer Wessels, het alleen nog maar erger door te stellen dat de raad in 1974 het plan om de Rijnsburgerweg van een busbaan te voorzien, heeft goedgekeurd. Het vuur werd de wethouder na aan de schenen gelegd met de vraag of hij bereid was de raad het voorstel te doen dit besluit weer in te trekken. De poppen waren voorgoed aan het dansen toen de wethouder hier moedig Sluiproutes een definitief „nee" op liet ho ren. Voor bijna de helft van de Rijnsburgerwegbewoners was de maat toen vol: zij verlieten de kantine van de Visser 't Hooft scholengemeenschap. waterstaat, wanneer het plan tenminste bijdraagt aan het ex perimenteerproject ter bevorde ring van hét openbaar vervoer tussen Leiden en Katwijk. Gehakketak Inmiddels waren er twéeeneen- half kostbare uren voorbij ge gaan met gehakketak over wel of geen busbaan. Volgens de meeste bewoners loonde het de moeite niet „voor die anderhal ve passagier". Deze taxering bleek overigens wat aan de lage kant. De heer Van der Sluis van de NZH kwam met de uitslag van tellingen, die onlangs zijn verricht. Op 14 oktober gingen 14.022 passagiers met de bus over de Rijnsburgerweg. Op 21 oktober waren dat er 16.067. Geen van de bewoners kwam bovendien op het idee, dat wan neer de bussen voorrang krij gen, misschien meer van het openbaar vervoer gebruik zal worden gemaakt. De tijd gaat overigens dringen voor een herprofilering van de Rijnsburgerweg. Voor het deel tussen het Stationspleinen de Wassenaarseweg is een subsidie van 2,2 miljoen gulden door het rijk toegezegd in het kader van de bevordering van de werkge legenheid. Om deze te krijgen moet wel voor 1 januari 1976 een definitief plan op tafel lig gen. Voor het deel tussen de Wassenaarseweg en de Warmon- derweg kan aanspraak worden gemaakt op een subsidie van het ministerie van verkeer en Het plan van de gemeente de Rijnsburgerweg tussen de Was senaarseweg en de Warmonder- weg af te sluiten voor verkeer uit Oegstgeest, schoot eveneens in het verkeerde keelgat Aan dat deel zijn enkele kantoren gevestigd, die een optimale be reikbaarheid willen houden. Het door de bewoners aangedragen alternatief om de toegezegde subsidie maar te gebruiken voor de aanleg van een verbindings weg tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan, werd door wethouder Waal met één streek van tafel geveegd: „De subsidie wordt alleen gegeven wanneer het openbaar vervoer met de reconstructie gediend is". Te vens legde hij de bewoners uit dat er pas plannen voor die verbindingsweg kunnen worden gemaakt wanneer de plaats van de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis definitief be kend is. Voor het probleem dat er slui proutes zullen komen over de Van Slingerlandtlaan en door de Blauwe Vogelweg, had de gemeentebestuurder ook zo één, twee, drie geen oplossing. Ook het oversteken in de nieuwe si tuatie wilde hij „nader bezien". „De meest ideale oplossing zou eigenlijk het in ere herstellen van de tram zijn. Deze neemt weinig plaats in en geeft geen geluids- en stankoverlast", zo fi losofeerde de wethouder. „Maar al zou de raad er achter staan, dan zal het toch nog minstens tien jaar duren voor de tram er weer is." Concert bij kaarslicht in Dorpskerk Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Rien de Ree- de (fluit). Bob van Asperen (cla- vesymbel) en Peter Doberitz (cello) concerteren vrijdagavond a.s. bij kaarslicht in de Dorps kerk. Het programma omvat fluitso- nates van J.S. Bach, C. Ph. E. Bach, J. J. Quantz en W. de Fesch, een cellosonate van Ge- miniani en clavecymbelsonates van Scarlatti. Rien de Reede zal dit concert mondeling van een toelichting voorzien, terwijl hij zo mogelijk gebruik zal maken van dia's. Toegangskaarten 6,50 en 3 zijn in Leiden verkrijgbaar bij het Bureau van K&O, Oude Vest 45 en in Leiderdorp bij Salon Minnee, Van Diepenin- genlaan 21, Liethorps Boeck- huys, Hoogmadeseweg 13 en Drogisterij Vrijenhoek aan het Winkelhof. Voor zover voorra dig zullen ook op de avond van het concert in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp vanaf 19.30 uur toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Van een onzer verslaggevers Leiden— Een vijftal Leidse notabelen is ter gelegenheid van het staats bezoek van het Deens koninklijk paar aan ons land onderscheiden in de Dannebrogorde. Burgemeester Vis en prof. dr. A. Klasens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden zijn benoemd tot Comman deur. Commissaris mr. C. Ba- rends van de Leidse politie is benoemd tot Ridder le klasse, de heer J.J. van Mastrigt, ad ministrateur bij het Rijksmu seum van Oudheden is be noemd tot Ridder en aan hoofdagent C.M. van der Burg van de Leidse politie is de zilveren eremedaille verbon den aan de Dannebrogorde toegekend. Zoals bekend brengen konin gin Margrethe en Prins Hen drik morgenmiddag een be zoek aan het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. De Dannebrogorde werd op 2 juli 1671 door Koning Frederik III gesticht In de stichtings oorkonde wordt vermeld, dat de Dannebrogorde is bedoeld als een herleving van de Rid derorde welke door Koning Waldemar II na de slag bij Lindanaes op 15 juni 1219 in samenhang met de Deense na tionale vlag werd gesticht Op 1 december 1693 werd door Koning Christiaan V be paald dat de Dannebrogorde, behalve aan de Koning en zijn zoons, voortaan aan maximaal 50 adellijke personen kon wor den verleend. Op 28 juni 1808 werd de Dannebrogorde door Koning Frederik IV uitgebreid tot het thans internationaal ge bruikelijk aantal graden, waardoor deze Orde niet lan ger voorbehouden was aan een kleine elite. Nochtans heeft de Deense regering tot op de huidige dag steeds een stringent decoratiebeleid ge voerd, zodat het aantal gede coreerden in de Dannebrogor de zeer beperkt is. Rolf Nesch, winnaar van ver scheidene internationale onder scheidingen en een van Noorwe gens beroemdste grafische kunstenaars, is op 82-jarige leef tijd overleden. Nesch werd op gevoed in Dresden en vluchtte in 1933 voor het Hitler-regime naar Noorwegen. 'Gramschap van koning Ahas- veros', een schilderij van Jan Steen, en 'Vissersschepen in een riviermonding' van Lieve Pie- tersz Verschuir hebben op een veiling van Christie's te Laren ieder 55.000,- opgebracht Ho ge prijzen haalden voorts wer ken van Swaneveld en Dujardin (elk 36.000,-), I. Israèls 34.000,-), J. Israels 32.000,-), Pieter Claesz en Adriaan Coorte (elk 30.000,-). Van een onzer verslaggevers Leiden/Dong Ha Zo komt het Binh Vien Ha Lan, het Holland Ziekenhuis, er uit te zien dat momenteel in aanbouw' is in Dong Ha in Zuid-Viëtnam. Het hospitaal (250 bedden) is een geschenk van de Nederlandse bevolking. De gelden daarvoor zijn ingeza meld door het Medisch Comité Nederland Vietnam. Ook de Leidenaars hebben er een bijdrage aan geleverd. En wel in 1973. De in dat jaar door het MCNV in Leiden georganiseerde collecte is aan het ziekenhuis besteed. Van het geld dat deze organisatie vorig jaar in Leiden heeft ingezameld 25.000) zijn voornamelijk medicijnen gekocht. Volgende week houdt het MCNV andermaal een collecte in deze gemeente en de op brengst daarvan is opnieuw be stemd voor het Holland Zieken huis. Ditmaal wil men er de inrichting van de apotheek van bekostigen. Die is overigens niet alleen voor het ziekenhuis zelf belangrijk, maar ook voor de omliggende hulpposten in de dorpjes en voor de mobiele me dische eenheden. In totaal is voor de apotheek een bedrag van 100.000 nodig. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Tim zoon van W B de Greve en E. M. M. Pool. Arina Jacoba A. Verhagen en A. Havemann. Stephanie Patricia dochter van J. L. van Velde en S. Rinck Overleden: Martin Holtjer. man, geb. 17 juni 1872. Geertruida Meijer geb. 24 sept 1904 gehuwd geweest met M P M Elder- Expositie grafisch iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii werk bij Ars Aemula IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIl») Dit is een grafisch kunstwerk van het duo Gert Hesseling/Jan A. van Dijk, dat tot en met 15 november onder de titel Vogelvrij exposeert bij "Aes Aemula Naturae" aan de Pieters kerkgracht 9 in Leiden. Frans Bekooy, tentoonstellings-secreta- ris van "Ars" omschrijft de kunstwerken van het tweetal als "niet realistische vormen die de dingen uit hun natuurlijke proporties halen en ze plaatsen in een natuurlijke, realistische omgeving. De afbeeldingen worden door beide kunstenaars verschillend weergegeven, hoewel de werkwijze dezelfde is. In de werken is een milieu- en maatschappelijk probleem naar voren gebracht. Een positief protest tegen de realiteit, al heeft het af en toe wel een pessimistische inslag. Een pessimisme wat beslist niet altijd negatief behoeft te zijn". De expositie is geopend: dinsdag t/m vrijdag 14.00—17.00 uur, zaterdag 14.00—18.00 uur. De collecte volgende week, van 3 tot en met 8 november, valt samen met een inzameling van het MCNV in een groot aantal andere plaatsen. Buiten Leiden zijn de acties gericht op de aan schaf van medicijnen of op de inrichting van andere delen van het Binh Vien Ha Lan. De Viet- nam-collecte volgende week wordt huis-aan-huis gehouden. Bovendien heeft aanstaande za terdag een straat-collecte plaats. Ook is het mogelijk een bijdra ge te storten op girorekening 1090400 ten name van Medisch Comité Nederland Vietnam on der vermelding „Apotheek voor Vietnam". Opgave als collectant voor de straatcollecte kan tele fonisch geschieden onder tele foonnummer 123928 en 144124. 1 de Be- Grof vuil LEIDEN De grofvuilwagen v langs de volgende straten in Leiden Vollenhovenkade en plein. Snouck nur- gronjestraat. Huizingastraat, Uhlenbeckka- de, Colenbranderstraat. Meyerskade. Duy- vendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot van Vollenhovenplein), Rijndijk- straat. Kanaalstraat, Dozystraat, de Goeje- straat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Room burgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug). Utr. Jaagpad (van Utr. burg tot Wilhelminabrug). Catharina- straat. Rijnstroomstraat. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Brugge- straat. Besjeslaan, Park ..Die Leythe". Roomburgerweg. Aaltraat, Meerburgerka de en straat. Gouwestraat. Amstelstraat. Leedestraat. Wierickestraat, IJsselkade. Kasteelhof. Vliststraat. Zaanstraat. Maas straat, Merwedestraat. Drechtstraat, Linge- straat, Spaamestraat. Lekstraat. Castel- lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll Doelenterrein In de Leidse Courant van 1 en 4 oktober j.l. werden twee be richten gepubliceerd waarop wij willen reageren. Het eerste bericht betreft „Eer ste aanzet voor uniek bouwpro ject Leidse Universiteit". Uit de zin „Voor de concretisering van het project is in maart van dit jaar toestemming verleend door staatssecretaris dr. G. Klein van Onderwijs en Wetenschappen", valt op te maken dat de gehele procedure rond is en B. en W. èn de gemeenteraad van Leiden reeds hebben besloten toestem ming te verlenen. Genoemde staatssecretaris gaf slechts toe stemming tot het uitwerken van plannen in samenwerking met de Rijksbouwmeester en de ge meente Leiden, vooruitlopend op het nog te nemen gemeente raadsbesluit. Inzake het Doelen- kazerneterrein, een zeer belang rijk te nemen besluit, omdat het terrein eigendom van de ge meente Leiden is en kosteloos uitsluitend aan defensie ter be schikking is gesteld. Bij een an dere dan een defensie-bestem ming, dient het. terrein zonder enige voorwaarden of kosten (vergoeding) door defensie aan de gemeente ter beschikking te worden gesteld. In het door B. enW. gevraagde advies dat de adviesraad voor de binnenstad op 28 augustus 1975 uitbracht en dat op 30 augustus 1975 in de Leidse Courant werd ge plaatst is deze eigendomskwest ie genoemd, naast het advies de unieke kans te benutten door eerst een bestemmingsplan vast te stellen, alvorens de bouw van een massa van wie dan ook toe te laten. Wij moeten heel zuinig zijn op onze binnenstad en dit blijkt thans ook de me ning van het gemeentebestuur te zijn, mede afgaande op de berichten die zorgwekkend kun nen worden genoemd, zo niet sterk verontrustend. Het tweede bericht „Maak de binnenstad werkelijk leefbaar", waarin.de brief aan de gemeen teraad van het buurtcomité „De Oude Morsch"wordt gepubli ceerd, zouden wij willen aanvul len door te verwijzen naar het ongevraagde advies dat de ad viesraad voor de binnenstad op 17 juni 1975 aan B. en W. uit bracht en op 20 juni 1975 ge plaatst in de Leidse Courant. In dit advies „Woon- en Leefkli maat in de Binnenstad", wordt op dezelfde toenemende onleef baarheid gewezen, welke het buurtcomité „De Oude Morsch" in de hun hier genoemde brief van 17-9-'75 deden besluiten met: „Gelet op de aanbevelin gen, gedaan door de adviesraad voor de binnenstad en op bo vengenoemde tendensen lijkt het wenselijk, dat eindelijk het ambtelijk apparaat in beweging gezet wordt om daadwerkelijk de binnenstad leefbaar te ma ken. Kortom, wanneer komen de beleidsmaatregelen die deze problematiek gaan aanpakken". Het dagelijks bestuur van de Adviesraad voor de Binnen stad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiua

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3