Regering overweegt steun aan Philips computerindustrie HERREMA WAS BIJNA VRIJ Akties dreigen bij Enkabedrijven Werkloosheid spreiding kan tot uitkering leiden aangeboden: Rij-examen duurder Luchtafweer- kanonnen voor vliegbases luchtmacht PvdA-Kamerfractie bezint zich op alternatief tracé Schiphollijn Ambtenaar op de fiets £eidóe 6omo/nt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Ad|. hoofdredacteur J J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week f2.81: kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent Donderdag 30 oktober 1975,66e jaargang no. 20261 Palestijnen De Palestijnen, film van Johan v.d. Keuken op Ned. I om 20.20 uur. All in the family om 19.40 uur. Monty Python om 21.00 uur en Egyptische film Aladin om 21.50 uur. Ned. II om 19.30 uur Oorlogs winter en om 20.40 uur slot van Klaverweide. Zonnige perioden Overwegend droog weer met in de ochtend nog plaatselijk mist, overigens perioden met zon. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Maximumtemperaturen van 10 tot 15 graden. Morgen: zon: 7.30-17.17. Maan: 1.59-15.04. Schev. hoogw.: 12.07. Laagw.: 7.49-20.00. MONASTEREVIN Het drama-Herrema was dinsdagavond op een haartje na vreedzaam opgelost geweest. De ontvoerder Eddie Gallagher had toen laten weten dat hij om 20 uur het huis waar de Nederlander gevangen wordt gehouden, zou verlaten. Maar „er was iets mis gegaan" en hij kwam niet tevoorschijn. Volgens de Londense Evening News zou de tweede ontvoerder, de 10-jarige Britse Marion Coyle, de Ier hebben toegeroepen dat hij een lafaard was en hem in het gezicht hebben geslagen omdat hij zich wilde overgeven. Voor de eerste keer werden gisteren schone kleren bij het huis afgeleverd. Men interpreteert dat op twee heel verschillende manie ren: of Callagher en Coyle zijn niet van plan zich spoedig gewonnen te geven, of ze zijn dat juist wel, maar willen zo verzorgd mogelijk naar buiten komen. RIJSWIJK (ANP) De prijzen voor het rij-examen gaan met ingang van 6 november met 6,50 omhoog. De prijzen zijn door de Stichting Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen als volgt vastgesteld: volledig examen categorie BE 50,25; praktisch herexamen catego rie BE 46,50; volledig examen categorie A, CE, DE 46,50; praktisch herexamen categorie A, CE, DE 37,50; theoretisch herexamen 28,75. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/RIJSWIJK - De rijksoverheid overweegt de computerindustrie van Philips te handhaven door overheidsopdrachten te verstrekken. De overheid vindt het wenselijk dat deze activiteiten van Philips gehand haafd blijven. Dit is gistermiddag gebleken tijdens een gesprek van de „Commissie van dertien" met vertegenwoordigers van de mi nisteries van Sociale en Economische Zaken. In de „Commissie van dertien" zijn werkne mersorganisaties vertegenwoordigd die be trokken zijn bij de voorgenomen herstructure ring van de computeractiviteiten van Philips. Philips maakte enkele weken geleden bekend dat men de afdeling elektrologica, gevestigd in Rijswijk en Apeldoorn zou willen reorgani seren. Hierdoor zouden ongeveer 2.500 ar beidsplaatsen komen te vervallen. Tijdens het gisteren gehouden gesprek kwa men de mogelijke overheidsopdrachten en eventuele samenwerking met een andere com puterindustrie aan de orde. Ook werd gespro ken over de werkgelegenheid in de compute rindustrie waarover overleg is begonnen tus sen de ministeries en de Philips-leiding. De „Commissie van dertien" gaat op 7 novem ber opnieuw praten met de Philips-leiding. Men wil eisen dat Philips actief blijft in de computerindustrie, wellicht met steun van de overheid. „Mocht dat niet mogelijk zijn, dan zal Philips het hele vraagstuk van de vervan gende werkgelegenheid voor de af te vloeien personeelsleden bij electrologica bevredigend moeten oplossen", aldus de Gelderse NW-dis- trictsbestuurder J. van Stekelenburg. Strijd in Libanon Bestanden en he vige gevechten wisselen elkaar bij voortduring af in het door een complete burge roorlog geteister de Libanon. De strijdende partij en, uiterst rechtse christenen en linkse moslims beschikken zelfs over zware wa pens. zoals blijkt uit deze granaa tinslagen in een flatgebouw in de bovenstad van Beiroet. Er is nu weer een nieuw bestand afgekon digd, waarbij PLO-leider Jasser Arafat zijn bemid deling verleend heeft. VERDEELDHEID OVER OVERLEG ARNHEM/EMMEN Een deel van het personeel bij Enka-Glanzstoff praat van daag wel met de direktie van het con cern over de ingrijpende saneringsplan nen. Een groot deel doet dit echter niet, ook niet de vakbonden en de Unie B.L.- H.P. Zij hebben geen gevolg gegeven aan de dringende wens van de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) om het overleg te hervatten. Ook de N.V.V.-leden in de Centrale Ondernemingsraad van het concern hadden hun bond dringend ge vraagd opnieuw in overleg te treden. De vakbonden willen wel een overleg op internationaal niveau. De concern-direk- tie voelt daarvoor echter niets, omdat zij, aldus haar verklaring, voortdurend reke ning te houden heeft met de nationale wetgevingen en nationale spelregels. De ondernemingsraden van Enka in Em- men en Emmer-Compascuum hebben sinds gisteren hun aktiviteiten gestaakt De N.V.V.-leden in deze raden, die de meerderheid vormen, hebben hiertoe be sloten. De kans is daarbij groot gewor den, dat ook het werk in deze dochteron dernemingen van het concern stilgelegd wordt. De Centrale Ondernemingsraad in Arnhem is echter tegen solidariteitsak- ties, evenals het C.N.V. en de Unie B.L.- H.P. Als gevolg van de grote overlegproble- men bij de bonden is vandaag alleen de Vereniging Hoger Personeel ingegaan op het herstel van het overleg vandaag. Langste zonnebloem Dit Britse echtpaar uit Exeter (Devon). Frank en Clare Brown legde beslag op de eerste prijs in de wedstrijd, wie de langste zomnebloem kan kweken. Dat leverde hun een sommetje op van ongeveer 8000,- Drie gewonden bij aanrijding in Wassenaar WASSENAAR - Op dc Rijks- straatweg in Wassenaar is van nacht ter hoogte van het Wasse- naarse Dierenpark een botsing ontstaan waarbij drie personen zijn gewond. De 42-jarige J.K. uit Haarlem was de bestuurder van een auto die van achteren werd aangereden door een auto bestuurd door de heer J.V.D.M. uit Rijnsburg. De oorzaak is nog niet geheel bekend, al reed de laatste met grote snelheid in op de voor hem rijdende auto. De heer J.K. en zijn echtgenote zijn met een derde medepassagier opgeno men in de Ursula-kliniek, terwijl de heer J.V.D.M. na onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Leiden huiswaarts kon keren. De beide auto's zijn geheel ver nield. De brandweer heeft assis tentie moeten verlenen. DEN HAAG (ANP) Voor de luchtverdediging van zeven vliegbases van de Koninklijke Luchtmacht is gekozen voor een combinatie van de verbe terde Hawk-vuureenheden en 40 mm-Iuchtdoeikanonnen, voorzien van Nederlandse vuur- geleidingsapparatuur. Dit heeft staatssecretaris Ste- merdink van defensie gisteren meegedeeld. Bij de Hollandse Signaalapparaten BV in Henge lo zullen daartoe „flycatcher"- radarinstallaties worden aange schaft en gecombineerd met 40 mm-luchtdoelvuurmonden uit voorraden van de Koninklijke Landmacht. Het is meer dan 35 jaar geleden dat Nederland luchtafweerka- nonnen heeft gehad: tot en met 14 mei 1940. Deze werden daar na op verschillende plaatsen vervangen door licht en zeer zwaar Duits luchtafweerge schut. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wanneer een ambtenaar wordt overgeplaatst in het kader van de spreiding der rijksdiensten, zal de werk loosheid van de werkende echtgenote als onvrijwillig worden erkend en zal zij in aanmerking kunnen komen voor uitkering. Minister Boersma heeft desgevraagd de Tweede Kamer ingelicht over de positie van meeverhuizende gezinsleden. Hoewel er over dit probleem nog weinig gerechtelijke uit spraken zijn, kan worden aangenomen, dat een gehuwde werkende vrouw een uitkering zal krijgen als ze tenminste vanaf het mo ment dat de verhuizing bekend werd, gepro beerd heeft in de nieuwe woonplaats werk te krijgen door inschrijving bij het arbeids bureau of door sollicitaties. Voor mensen die samenwonen is het volgen van iemand die overgeplaatst wordt geen reden voor onvrijwillig werkloos zijn. Dat geldt ook voor inwonende werkende kinde ren. Een man die met zijn overgeplaatste echtgenote meeverhuist, zal waarschijnlijk recht hebben op een uitkering als de vrouw kostwinner is. Kerkeveiling in Noordwijk bracht 31.000 op (Van onze correspondent) NOORDWIJK Het resultaat van de in café-rest Flora gehou den kerkeveiling ten bate van de parochie Sint Jeroen heeft de verwachtingen ver overtroffen. Zij bracht de record-som van 31.000,- op. Het was al een eind in de kleine uurtjes toen pastoor P. A. van den Bosch de uitslag bekend maakte. Hulde bracht hij aan afslager Hulsbergen, die zeven uur achtereen zijn stem door de zaal had laten daveren. Dankwoorden richtte de pastoor tot de kopers, de schenkers van de goederen, die verkocht wa ren, de volijverige veilingscom missie, die een enorm assorti ment artikelen bijeen had ge bracht, aan de directie van de HBG te Lisse en aan notaris Hoekstra voor hun belangeloze medewerking. Frans de Haas exposeert van 31 oktober tot 26 november schil derijen in Galerie Mokum, O.Z. Voorburgwal 334 Amsterdam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Warmondse actie-comité Schiphollijn heeft gisteren de PvdA-Tweede-Ka- merfractie een toelichting gege ven op het door haar ontwor pen alternatieve tracé voor de Schiphollijn. De Kamerleden hebben daarop noch positief noch negatief ge reageerd. „Wel geloof ik dat de zinnigheid van onze argumenten bij de fractie goed is overgeko men", zo kenschetste actievoer der dr. A. Marks het resultaat van de bijeenkomst. De komen de weken wil het actie-comité ook met de overige fracties in de Tweede Kamer overleg ple gen over het tracé van de Schip hollijn. Op 18 november zal minister Westerterp in een besloten ver gadering met de vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat zijn motieven uiteenzet ten om tracé 2 (langs Sassen- heim Warmond en Leiden) aan te wijzen voor de nieuwe rail verbinding Amsterdam-Leiden- Rotterdam. Het Warmondse actie-comité wil dat de Schiphollijn langs rijks weg 4 komt te liggen, via Lei derdorp en Voorburg naar Rot terdam. De Leiderdorpse ge meenteraadscommissie voor verkeer en vervoer heeft er de zer dagen bij b. en w. op aange drongen om aan het Warmondse alternatief adhesie te betuigen. B. en w. van Rotterdam hebben dit al eerder gedaan. Na 1 november bijsluiter bij medicijnen verplicht UTRECHT (ANP) - Verpakte geneesmiddelen moeten vanaf 1 november met de fabrieksbij- sluiting aan de patiënten wor den afgeleverd, tenzij de arts op het recept nadrukkelijk aan geeft dat de bijsluiter door de apotheker moet worden verwij derd. Dit blijkt uit een gisteren in het staatsblad gepubliceerde wijzi ging van het besluit uitoefening artsenij bereidkunst en van het besluit verpakte geneesmidde len. Tot dusver is de situatie precies andersom: de bijsluiter moet worden verwijderd behalve wanneer de arts anders aan geeft De concerten van spaanse mu ziek, die Juan Alos en Mario Monreal op 1 en 16 november in de aula van het Haags Ge meentemuseum zouden geven, gaan wegens politieke moeilijk heden niet door. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) heeft minister Vorrink (Milieuhygiëne) de suggestie gedaan te onderzoeken of gestimuleerd kan worden dat meer ambtenaren op de fiets, in plaats van met de auto, naar hun werk gaan. Met de beperking van het roken op het ministerie zou beperking van het autogebruik een goede maatregel zijn. Minister Vorrink zei, dat op het ministerie over stimulering van het fietsen is gesproken. Van de kant van de ambtenaren is toen de wens naar voren gekomen om op het ministerie voldoen de douches aan te brengen, want als de ambtena ren bezweet van het fietsen op het ministerie aankomen, willen zij zich eerst verfrissen alvorens zij met hun werk beginnen. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u, als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Kosten 60 miljoen Rosenburg bouwt nieuw psychiatrisch centrum DEN HAAG De Haagse stichting Rosenburg heeft grootscheepse plannen om een geheel nieuw' psychia trisch centrum te bouwen aan de Oude Haagweg in Den Haag. De huidige oude gebouwen van het psychiatrisch zie kenhuis, dat het grootste is in Den Haag, moeten ge heel worden gesloopt De plannen van het bestuur en de directie van het centrum omvatten een psychiatrisch centrum dat bestaat uit verschillende in laagbouw uitgevoerde paviljoens, die zodanig worden gebouwd dat ze passen in de nieuwe opvattingen van de moder ne psychiatrie, waarbij de patiënten zoveel mogelijk open contact met de sa menleving moeten hebben. De bouw van het nieuwe centrum kost in totaal circa 60 miljoen gulden. De bouwtijd is gepland op zes tot zeven jaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1