Absoluut wereldsnelheidsrecord" Marijke de Kat verrassend kampioene van Nederland Grote doel motorcoureur De Koning aan de leiding in schaakstrijd om Haagse titel VRIJSPRAAK VOOR WERPER BIERBLIK Henk Vink: DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/ PAGINA 17 Nico Smit mocht Rich Auntie niet rijden op Uuindigt (Van onze paardesportmedewerker) Wassenaar - Het kan toch vreemd lopen in de rensport. Door bet feit, dat deze keer in een ren voor amatrices en amateurs op de laatste woensdagmiddag van het seizoen niet Nico Smit het paard Rich Auntie van de Rotterdamse stal Marja mocht rijden van trainer Wim van Dijk, maar de 36-jarige Marijke dc Kat en daarmee won, werd zij kampioene van Nederland bij de amatrices. Tweemaal had Nico Smit het paard naar de overwinning mogen rijden en aangezien hij nu Rich Auntie niet als winnaar over de eindstreep mocht brengen, moest hij de titel bij de herenamateurs afstaan aan de Limburger Rik Koullen. Door de overwinning van Marijke de Kat werd Marianne Ooms, ook van stal Van Dijk, net geen kampioen. In de eerste ren werd ze met Gala Gift tweede achter Rich Auntie en voor Supreme Ride en in de tweede ren voor de liefhebbers moest ze met haar eigen paard Joeri genoegen nemen met een derde plaats. De overwinning ging hier erg verrassend naar Ariadne met mej. Beuker voor Lavendel en Joeri. Titel Ook de drafamatrices waren in actie voor het Nederlands kam pioenschap. De titel ging naar de 27-jarige Marleen Imming die in de tien draverijen voor deze titelstrijd de meeste pun ten wist te verzamelen. In de strijd van gisteren kon ze geen rol spelen. Riekie van Dooyeweerd zegevierde met het paard van de Rotterdamse stal Marco Larens Roem. Eef van der Broek kwam met Diona Ma rijke op de tweede plaats voor Iwan Mac H. De eerste start van deze draverij ging niet door, omdat Ria Pools met het paard Lolo Buitenzorg in de sloot be landde. Voor paard en amatrice liep het goed af. Op Duindigt was ook nog een trio-sensatie. De uitslag Lady Baker (14), Milady Baker (16) en Myra Gloria (10) was goed voor een uitbetaling van boven de tien mille. Argusprijs 2120 m.: Nimble Boy (T. Kooyman) 1.25,-, 2. Nouveau Rheteur, 3. Nashville. Winn. 2.50, 1,90, 1,80 3,- Kopp. 8,70 trio 201,80. Deter D'Aasterprijs 2120 m.: 1. Manfred (L. Schoonhoven) 1.24.6, 2. Noble Duke, 3. Mario Spancer. Winn. 8,10 pl. 2,40, 1,80 kopp. 13,20. Sceptreprijs 2040 m.: 1. Lady Baker (J. Klok) 1.22.4, 2. Milady Baker, 3. Myra Glorie. Winn. 46,90 pl. 6,50 3,60, 2,40 kopp. 137,10 trio 10.617,30. Royal Jetprijs 1800 m. (ren): 1. Horse Leap (K. Davies) 1.58.5, 2. Gefion, 3. Dowie. Winn. 2,60 (stal) pl. 2,-, 1,40, 1,60 kopp. 12,10. Harleyprijs 1600 m.: 1. Lucky H (J. v.d. Loo) 1.19.6, 2. Lidya du Bois, 3. Marcel Regina. Winn. 4,60 pl. 2,40, 1,50, 1.70 kopp. 7,20 trio 76,20. Amatricekampioensehap 2100 m.: 1. Larens Roem (Mv. J. van Dooyeweerd) 1.23.1, 2. Iliona Marijke, 3. Iwan Mac H. Winn. 3,10 pl. 1,40,2,-, 3,90 kopp. 7,60. White Cloverprijs (Eerste afde ling, amatrices en amateurs) 1900 m. (ren): 1. Rich Auntie (Mv. M. de Kat) 2.07.1, 2. Gala Gift, 3. Sumprème Ride. Winn. 3,50 pl. 1,40, 2,30, 1,80 kopp. 23,80 trio 180,10. Scotch Fezprijs 2040 m.: 1. Kep- halus P (W. P. v.d. Pijl) 1.21.5. 2. Lerry Buitenzorg, 3. Ka Bond. Winn. 40.- pl. 5,20, 5,60, 3,40 kopp. 548,30. White Cloverprijs (Tweede af deling, amatrices en amateurs) 1900 m.(ren): 1. Ariadne (Mej. G. de Beuker) 2.06.9, 2. Lavendel, 3. Joeri. Winn. 20,90 pl. 4,90, 5,70, 1,60 kopp. 100,50 trio 769,10. Gutenbergprijs 2520 m.: 1. Noli- vyr Alkestis (P. Petersen) 1.26.1, 2. Louis D'Auvergne, 3. Karei Belwin. Winn. 1,70 pl. 1,40, 1,80, 2,50 kopp. 9,70. Totalisatoromzet 288.988,-. MAASTRICHT Omdat hij vond dat de scheidsrechter de wedstrijd MVV—FC Utrecht op 13 april niet behoorlijk leidde, gooide een 54-jarige supporter van MVV van de tribune af een leeg bierflesje naar het hoofd van de scheidsrechter, die overigens niet werd getroffen. De politie arresteerde de supporter en maakte proces-verbaal tegen hem op. Gisteren stond de man voor de politierechter in Maastricht terecht op beschuldiging van poging tot zware mishandeling, die de officier van justitie bewezen achtte en waarvoor hij een geldboete van 500,- eiste en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter sprak de verdachte echter vrij, omdat niet vaststond dat de scheidsrechter zwaar gewond zou zijn geraakt wanneer het bierflesje doel had getroffen en poging tot gewone mishandeling niet strafbaar is bij de wet. Grandioze rentree van Toeristjeva LONDEN - Ljoedmilla Toe ristjeva heeft na een jaar afwe zigheid een grandioze rentree gemaakt in de internationale turnwereld tijdens de wereld bekerwedstrijden te Londen. De 23-jarige turnster uit Rus land werd eerste op de vier onderdelen tijdens de kracht meting waarvoor de twaalf sterkste turnsters van de we reld waren uitgenodigd. Op de volmaakte triomf van Toeristjeva kleefde slechts een smetje, haar landgenote Olga Korboet moest zich terugtrek ken voor de slotavond. Tijdens het in turnen liep Korboet een enkelblessure op, waardoor zij van verdere deelneming moest afzien. Bij de heren ontbrak een alles overheersende figuur. Japan won drie van de zes onderdelen, met Tsukahara als meest promi nente vertegenwoordiger met eerste plaatsen aan rek en rin gen. Kajiyama kreeg de hoogste waardering bij de vrije oefenin gen. Rusland veroverde twee eerste plaatsen door Sjamoegia (sprong) en Adrianov (brug). De Hongaar Magyar werd winnaar op het paard. AMSTERDAM Op het Engelse vliegveld Elvington verbeterde Henk Vink (37) vorige week twee wereidsnelheidsrecords moter- sprint. Het record op de kwart mijl bracht bij van 9.69 seconden op 9.45 seconden, terwijl hij op de kilometer 18.42 seconden liet noteren. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Dave Lecocq met 18.86 seconden. Gesprint wordt vanuit staande start, dus zonder aanloop. Het absolute we reldsnelheidsrecord dat Don Vesco eveneens afgelopen week op de Zontvlakten van Utah (VS) vestigde is gemeten over één mijl en met aanloop. JBehalve Henk Vink heeft Nederland nog een wereldrecordhouder op de sprint namelijk Aalt Toetsen die in de 50ce klasse met een Kreidler drie wereldtijden liet kiokken. Frappant détail: de toenmalige constructeur van de Kreidler heette Jan Smit. De Kawa saki van Henk Vink werd eveneens geprepa reerd door Jan Smit Een man met kennis van «aken dus. Henk Vink: „De beste in Europa". Vink reed met een standaard SöOcc Kawasaki in üden zijn eerste run. Met het op de markt verschijnen van de 980cc Z I Kawasaki en het aantrekken van Jan Smit als constructeur ging er voor Vink een nieuwe wereld open, want de mogelijkheden van de robuuste viercylinder bleken enorm. Hetgeen Vink op Elvington door middel van twee wereldrecords liet zien. Hij bereikte daar een eindsnelheid van 301 kilometer per uur. Henk Vink op de motor met naast hem Jan Smit, die vroeger voor Kreidler heeft gewerkt. AMSTERDAM - De oude Vink moet een wel zeer voor spellende geest hebben gehad, toen hij zijn zoon bij diens vierde verjaardag een reuze doos eigen briefpapier cadeau deed met daarop de tekst: „Eens was ik de kleinste ren ner van Europa. Eens hoop ik ook de snelste te zijn." Zoontje Henk, toentertijd Maasland onveilig makend op een mini-motor, maakte de voorspelling helemaal waar. Ruim twintig jaar later brak Henk Vink twee wereldsnel heidsrecords motorsprint. Eu ropa's grenzen daarmee zelfs aan de laars lappend. Henk Vink is echter nog lang niet tevreden met het predikaat „snelste man ter wereld in de klasse tot 2000 cc. Er bestaat ook nog zoiets als een abso luut wereldsnelheidsrecord op twee wielen. En die richting moet het uit. Henk Vink houdt tegenwoor dig domicilie in Amsterdam waar hij één van de directeu ren is van de firma Bruinsma, een zaak die gespecialiseerd is in motoraccessoires, maar die eigenlijk beter bekend staan als de importeur van Kawasa ki motorfietsen voor de Bene lux. De supersnelle Kawasa ki's vormden de aanleiding voor Henk Vink om zijn moto ractiviteiten te verleggen van de trial in deze tak van de motorsport was hij elfmaal kampioen van Nederland naar de sprint. Van behendig heid naar explosiviteit, van uithoudingsvermogen naar de korte afstand, van betrouw baarheid en degelijkheid naar het nieuwe, onbekende en geldverslindende sprintwerk. De jacht op kampioenschap pen en records was geopend. De eerste zijn inmiddels bin nen. Maar ben je eenmaal be gonnen dan is het einde zoek. En dus gaat Vink door. Spannend „Ja, waarom doe je het eigen motorfiets waarmee ik de re cords heb gevestigd is afgeleid van een Kawasaki 900 cc, een gewone straatfiets. Die dingen moet ik zien te verkopen en als ik met mijn sprintactivitei ten reclame kan maken voor Kawasaki vang ik twee vliegen in één klap. Je kan via adver tenties reclame maken, maar ook via successen in de publi citeit zien te komen. Wij van Bruinsma hebben voor dit laatste gekozen. Een groot deel van ons reclamebudget wordt in mijn sprinters gestoken. Met mijn sprinters gaat het goed; met Kawasaki ook", zegt hij lachend. Het verband mo gen we zelf leggen. Achteloos Schijnbaar achteloos vertelt Vink over de enorm hoge be dragen die zijn „hobby" kost. „Ik schat, dat dit project onge veer een ton per jaar opeist. Van de fabrikant krijgen we enkel een paar motorblokken, verder niets. En ga dan maar na: Jan Smit, de constructeur van de machines, werkt hier full-time aan. Is dit jaar vier maanden naar Amerika ge weest om de Big Spender II te bouwen en de Big Spender I verder te ontwikkelen. Elke rit kost alleen al 150,- aan brandstof. Onderdelen slijten snel en zijn over het algemeen alleen in Amerika te krijgen. Daarbij komen dan nog onder houdskosten, ontwikkelings kosten, reiskosten en ga zo maar door. Het zit er overi gens dik in, dat het budget opgevoerd moet worden, want we zijn voor volgend seizoen heel wat van plan," aldus Henk Vink. Dat hij daar niet mee zit moge duidelijk zijn. Concentreren Het komend seizoen wil het racing-team zich op verschil lende zaken concentreren. Al lereerst wil men de twee ei gen records op de kwart mijl en de kilometer scherper stel len, hetgeen moet gebeuren met de Big Spender I. „Dit," lacht Vink, „om de con currentie een beetje te pes ten." Vervolgens zal Jan Smit de Big Spender II terugbren gen van 1015 cc tot 980 cc. Smit: Het verschil is niet zo groot, maar voor de FIM de Internationale Motorsport Bond scheelt het een klasse. Dat prepareren moet kunnen zonder vermogensverlies, zo dat Henk ook in de klasse tot 1000 cc een serieuze kansheb ber wordt om wereldrecords te breken." Belangrijkste Het belangrijkste project voor '76 moet evenwel de ontwikke ling worden van eén super sprinter naar Amerikaans voorbeeld. Een motor met een inhoud van 2 liter (of meer) en met een vermogen van onge veer 500 pk. In Europa be staan er nog geen machines van dien aard, maar in Ameri ka wordt er al druk meé geex- perimenteerd en geraced. Jan Smit: „Dit vak is op zich na tuurlijk al een uitdaging, maar zoiets bouwen is dat natuurlijk helemaal. Het lijkt me gewel dig om hieraan te werken." Waar Smit, voornamelijk van wege de financiën, nog niet in gelooft, maar wat Henk Vink helemaal ziet zitten, is om te komen tot de bouw van een tweewieler waarmee een se rieuze aanval kan worden ge daan op het absolute wereld snelheidsrecord, dat de Ameri kaan Don Vesco vorige week vestigde op een Yamaha. Vink: „Ik ben me ervan be wust, dat een dergelijke onder neming schijnbaar onoverko melijk hoge kosten met zich meebrengt, maar wie weet is Kawasaki wel geïnteresseerd? In ieder geval zal ik in Japan wat visjes uitgooien. Een abso luut wereldsnelheidsrecord: dat is voor een sprinter toch het absolute." Zijn er dan toch grenzen? AD VAN KAAM Maanlander maakte op vierjarige leeftijd omgeving op mini-motor al onveilig lijk?" vraagt hij wat bedenke lijk. En dan: „Allereerst om dat het een vreselijk spannen de hobby is waar enorm veel inzit. Van jongs af aan ben ik gek op alles wat motorfiets is en ik heb dan ook met alle facetten van de motorsport kennis willen en kunnen ma ken. Het sprinten is een nog jonge, onbekende tak van de motorsport, maar inmiddels is me wel gebleken dat ondanks de geringe populariteit juist het sprinten ongekende moge lijkheden in zich heeft. Vooral op technisch gebied natuur lijk." „Als je", zo vervolgt hij, „een maal begonnen bent is het bij zonder moeilijk om er mee op te houden, omdat je nooit te vreden bent. Waar ligt de grens? Wat is voor mij het hoogst haalbare? Voorlopig ligt die grens voor mij nog een eind weg. Op internationaal niveau hebben we nu enkele successen geboekt. Dat bete kent niet. dat je er bent. Voor mij houdt dat in, dat we nu eigenlijk pas beginnen. Nu wordt het pas écht interes sant". Het zijn Henk Vinks' enige beweegredenen niet. „Natuurlijk", erkent hij ron duit, „zit er ook een commer cieel kantje aan de zaak. De De Big Spender II, waarvoor constructeur Jan Smit naar Amerika vertrok om deze te bouwen. (Van onze schaakmedewerker) DEN HAAG Na vijf ronden vol top- schaakduels bij ENNIA heeft De Koning de leiding genomen in de hoofdgroep waar de inzet het persoonlijk kampioenschap van Den Haag is. De succesvolle geroutineerde Moerwijkei' bracht zijn puntentotaal op 4 1/2 door met zwart Van de Berg te verslaan. Daarbij had hij wel het geluk, dat overigens altijd met de sterken is, aan zijn zijde. Van Dop nestelde zich op de tweede plaats met 3 1/2 punt en een afgebroken partij. Van Dop, die tegenwoordig voor de schaakclub „Volmac Rotterdam" speelt, won van De Zeeuw. Titelhouder Van der Vliet versloeg oud-jeugdkampioen Van der Wees. Hij staat in de algemene rangschikking nu derde met 3 1/2 punt.Dickhoff met 2 1/2 punt en twee •afgebroken partijen is vierde. Hij brak in betere stelling af tegen Van der Lely (3 punten en één afgebroken partij). Kohier In kandidatengroep 1 won Snel voor de vijfde achtereenvolgende keer. Van Es was zijn onvrijwillige slachtoffer. Vermeulen blijft in deze groep goed volgen. Hij bezit slechts één punt minder dan zijn leider. In kandidatengroep 2 is Eldering, lid van de Delftse club St. Jansbrug, tot nu toe onbe twist de sterkste. Net als Snel heeft hij viji punten verzameld. Bij de jeugd gaat Martin Dijkhuizen aan kop met vier punten. Hij versloeg in de vijfde ronde concurrent Spencer van Gerven. Op vallend was de zege van de 13-jarige Peter Gelpke op titelhouder Johan de Groot. Peter staat nu op de tweede plaats met 3 1/2 punt. Hij zal echter spoedig worden voorbij ge streefd of worden ingehaald door het twee tal Erik van der Raaf en Giel Spaans. Hun onderlinge partij werd uitgesteld. Beiden hebben 3 punten. De volledige uitslagen luiden Hoofdgroep Dickhoff - Van der Lely afgebr.; Kohier - Harteveld 1-0; De Zeeuw - Van Dop 0-1; Van de Berg - De Koning 0-1; Van der Wees - Van der Vliet 0-1; De Koning - Kohier 1-0 (derde ronde). Kandidatengroep 1 Vermeulen - Van Wees 1-0; Den Ouden - Vreugdenhil 0-1; D Gysen - Van Dijk n 1 verhagen - Dombroek 1/2-1/2; Snel - Van Es ï-u. Kandidatengroep 2 Van de Marei - Bleijenga 1-0; Krane - Joustra uitgesteld; C. Gysen - Hampel afgebr.; Eldering - Van de Broek 1-0; M. Verhagen - Thierry afgebr. Jeugdgroep Erik van der Raaf - Giel Spaans uitgestld; Spencer van Erven - Martin Dijkhuizen 0-1; Peter Gelpke - Johan de Groot l-0;,Aldrik de Jongh - Bart-Piet Mulder 1-0; Henk Suurmond - Martin Voorn afgebr.; Maurits Wind - Erik Kore- man 1/2-1/2,-Martin Pohlkamp - Frans Hoyink van Papendrecht 0-1; Jeroen Groot - Michiel Wind 1/2-1/2. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Plezier voor twee". Dat gold gisteren op de ope ningsdag van het internatio nale bridgetoernooi, dat de zer dagen in Den Haag wordt gehouden. Slaven burg (tweede van rechts) en zijn Oostenrijkse partner Manhardt (links onder) heb ben duidelijk plezier in het edele kaartspel, terwijl hun Zwitserse tegenstanders Trad (links) en Besse (rechts) zeer ernstig blijven kijken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17