GROEI BLOEMENOMZET IN DE VERDRUKKING Duitse bloemenkwekers in gunstiger positie dan Nederlandse collega's Omzet Comtu en Westland 24 procent hoger Mr. P. P. A. Teunissen: AANVOER SNIJBLOEMEN NAM STERK TOE BROEITULPEN BLIJVEN ONGEKEND DUUR GELEIDELIJK EIERPRIJZEN STIJGEN WEER OZON laag en kunstmest GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 27 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT WAGENINGEN Op sommi ge Nederlandse bloemenvei lingen worden lagere dagom zetten gemaakt dan vorig jaar. Dit ondanks een grotere aanvoer van bloemen en plan ten, die geproduceerd zijn te gen onrustbarend sterk geste gen kosten. Dit heeft mr, P. P. A. Teunissen, voorzitter van de vereniging „De Neder landse bloemisterij" bekend gemaakt Tot nu toe neemt in 1975 het volume meer toe dan de gelde lijke omzet. De exportgroei, aldus mr. Teunissen, was in 1974 nog ongeveer 25 procent, maar dit jaar is dat percenta ge gedaald tot 14. De voor West-Europa uitzon derlijk lange zomerperiode met hoge temperaturen en een te langdurig laag prijspeil, zal op de bedrijfsresultaten voor 1975 een zwaar stempel druk ken, aldus de heer Teunissen. Cijfers van het landbouw-eco- nomisch instituut geven voor 1974 en 1975, dat bij 100,- aan kosten in de bloemisterij de opbrengst 96,- is. Volgens mr. Teunissen zijn de cijfers op tal van bedrijven veel on gunstiger. De voorzitter acht verbetering van het ondernemersklimaat noodzakelijk. De overheid on derschat zijns inziens het be lang hiervan. Achter Het Nederlandse onderne mersklimaat ligt, wat betreft de sociale en fiscale aspecten, achter bij dat van de EEG- partners. West-Duitsland, zo meende mr. Teunissen, wijst ten onrechte met een bestraf fende vinger naar de zoge naamde lage aardgasprijzen en de oliesubsidie voor de Ne derlandse glastuinbouw. De recente Nederlandse gasprijs- verhogingen betekenen voor de bloemisterij gemiddeld een extra last van 20.000 per hectare gestookt gas. Voor be drijven, die met zware olie sto ken, stijgen de lasten met 6.000, per hectare, maar de ze bedrijven hebben in 1973 en 1974 al een zware verhoging ondergaan. Raming De West-Duitse bloemisten, al dus de voorzitter, betalen wel hogere energiekosten, maar hun loonkosten zijn lager en hun opbrengst is groter. Reke ning houdend met sociale en fiscale voordelen komt men na nauwkeurige berekening van energie- en loonkosten tot de raming, dat de positie van de West-Duitse bloementelers per bedrijf 2.000, tot 9.000 voordeliger is dan die van de Nederlanders. (Zie ook elders op deze pagina) In de afgelopen week is de aanvoer van snijbloemen aanmerkelijk toegenomen aan de veilingen. De vraag naar snijbloemen in het buitenland is groot waardoor een goede afzet gevonden kan worden. Voor het me rendeel van de produkten zijn de prijzen goed. Bij het snijgroen is de aanvoer van tweede veren omvangrijk. Dit komt voornamelijk omdat er steeds meer jong gewas aange voerd wordt. De noteringen zijn, behoudens de tweede veren, redelijk. Voor de duurste amarylliskelken werd een gulden per kelk betaald. De aanvoer van stuksanjers is matig. De prijzen schommelen rond gemiddeld dertig cent per stuk. De trosanjers geven ongeveer hetzelfde beeld, een matige aanvoer tegen een gemiddelde van drie gulden en hoger per bos. De anthuriumprijs blijft stabiel. Het gemiddelde ligt rond 1.25 per stuk. De aanvoer van de chrysanten is enorm in hoeveelheid. De troschrysanten normaalcul tuur nemen snel toe in aanvoer. De prijzen zijn slecht. De geplozen normaalcultuur doet het qua prijs heel wat beter dan de tros. Bijzondere kleurtjes reiken tot boven 1,- per stuk. Het gemiddelde schommelt tussen 0,40 en 0.50 per stuk. Ook bij de jaar- rondcultuur een aanzienlijke uitbreiding van de trosaanvoer. De prijzen zijn wel gestegen maar desondanks voldeed deze niet aan de verwachtingen. De noteringen liggen gemid deld tussen 2,- en 2,50 per bos voor de diverse soorten. De grootbloemigen brach ten, voor wat de witten betreft 1,- per stuk op en voor wat de gele aangaat rond 0.80 per stuk op. De freesia's bereiken hogen noteringen. Het gemiddelde ligt boven 3,- per bos. De mooie zomer is nadelig geweest voor de freesia's omdat er vele gewassen staan waarvan de bloem lang op zich laat wachten of soms helemaal niet komt. De aanvoer is daarom gering. De gerberaprijzen zijn ge middeld gestegen tot boven 0,50 per stuk. De irissen bereiken gemiddelde waarden van 2,50 per bos. De witte leliekelken blijven zeer goed aan de prijs bij een matige aanvoer. Bij de grote leüetakken bereikten de beste sorteringen Rubrum en Uchida waarden van 2,- en hoger per tak. Het gemiddelde is echter te laag. De gemiddelde grote rozenprijs ligt tussen 0,35 en 0,40 per stuk voor de diverse soorten. Van de kleine rozen schommelt dit rond vijftien cent per stuk. DEN HAAG Uit een recent gepubliceerde studie van de Vereniging van Bloemenvei lingen In Nederland (VBN) over de produktiekosten van bloemisterijbedrijven in Ne derland enerzijds en in West- Duitsland anderzijds kan de toch wel verrassende conclu sie worden getrokken, dat per saldo de Duitse ondernemers in een gunstiger positie verke ren dan hun Nederlandse col lega's. Dit voordeel van de Duitse ondernemers wordt door drs. A. J. M. Blom van de VBN becijferd op twee- tot negen duizend gulden. Dan is nog geen rekening gehouden met hun grote voordeel door rente- en investeringssubsidies. Verrassend Een verrassende conclusie, omdat juist van Duitse zijde zeer sterk wordt geageerd te gen de energieprijzen, die de Nederlandse tuinders moeten betalen. De Duitsers achten de hoogte van de Nederlandse aardgasprijs concurrentiever valsend. Voortdurend dreigt de Duitse minister van Land bouw Ertl in Brussel met het nemen van nationale maatre gelen indien de Nederlandse regering niet ophoudt met het „verstoren" van de concurren tievoorwaarden. Vorig jaar nog werd bij voorbeeld ge dreigd met het leggen van een flinke heffing op ieder kistje tomaten, dat zou worden inge voerd. Nu moet worden opgemerkt, dat de Nederlandse glastuin bouw in bijzondere mate af hankelijk is van West-Duits land. Een groot deel van de hier.te lande geproduceerde groenten en bloemen ver dwijnt immers naar Westduit- se consumenten. De Neder landse produktie tast ook de concurrenientiepositie aan van de Duitsers zelf. Niet zel den slaagt men er vanuit Ne derland in produkten op de Westduitse markt aan te bie den die de kostprijs van het Duitse produkt niet alleen be naderen, maar zelfs lager zijn. Dat vinden de Duitsers niet leuk. Het lijkt er steeds meer op, dat de energiekosten, die de Ne derlandse kwekers moeten be talen worden aangegrepen om een anti-Nederlandse stem ming te kweken met het doel de Nederlandse export-drang ten gunste van de eigen pro duktie in te dammen. Verdienste Het is de verdienste van de studie van de Vereniging van Bloemenveilingen in Neder land, dat duidelijk is aange toond, dat de concurrentiepo sitie van Nederland als gevolg van het steeds genoemde ver schil in energiekosten in wer kelijkheid niet beter is gewor den, zoals wordt gesuggereerd. Integendeel: de Duitse kwe kers komen per saldo beter uit de bus dan de Nederlanders. Geconcludeerd kan worden, dat de Nederlandse bedrijven inderdaad lagere prijzen beta len voor hun energie, hoewel de huidige prijsontwikkeling van vooral het Nederlandse aardgas een nivellerend ka rakter heeft. Uitgaande van het gemiddelde Duitse bloem- kwekersbedrijf berekent de VBN het energievoordeel voor de Nederlandse collega's op ongeveer 6.000 gulden per jaar. Hierbij dient wél onmid dellijk te worden aangete kend, dat de Duitse olieprij zen altijd al boven de Neder landse hebben gelegen. Er zijn voor de Duitsers ook nadelige verschillen als gevolg van be drijfsstructuur, bedrijfsgroot- te, bedrijf so pzet en vesti gingsplaats. Dat is in feite het belangrijke onderwerp, dat bij de bereke ning van alle kostenonderde- len steeds weer terugkeert. De geconcentreerde Nederlandse glastuinbouw met zijn sterke centrum-functie in vooral het westen (Zuidhollands Glasdis trict) kan goedkoper, effitien- ter werken. De Duitse bedrij ven betalen ter illustratie lagere uurlonen, maar de ar beidskosten per vierkante me ter liggen in Nederland lager als gevolg van specialisatie, een betere bedrijfsopzet en ge middeld grotere bedrijven, waardoor rationeel kan wor den gewerkt. Kortom: het Ne derlandse glastuinbouwbedrijf heeft betere winstkansen dan het Duitse als onder gelijke omstandigheden, binnen een „echte gemeenschap", kon worden geproduceerd. Gunstige positie Het door de Duitsers terecht geconstateerde energiekosten- nadeel weegt ruimschoots op tegen subsidies, lagere belas tingen en lagere sociale verze keringspremies die de Duitse ondernemers betalen. Het voordeel hiervan bedraagt 9.000 tot 16.000 gulden. Per saldo verkeren de Duitse bloe menkwekers dus in een gunsti ger positie. Het gekrakeel van de Duitsers over de prijs, die de Neder landse ondernemers moeten betalen voor het aardgas, is blijkens deze uitstekende VBN-nota, ten onrechte. De Nederlandse overheid kan er overigens eveneens lering uit trekken. Het fiscale en sociale klimaat voor de zelfstandige agrarische ondernemers ver dient dringend verbetering. Het gefluit klonk vals, maar was daarom niet minder afkeurend. Men kon het gefluit vorige week horen in de afmijnzaal van een der Lissese bloembollenveilingen. En wat was er dan aan de hand dat de heren bloembollenhandelaren zo nadrukkelijk hun afkeuring wilden laten horen? Wel, er was een partij mooie tienen van de bekende rode Darwinhybridë Apeldoorn geveild en de ex porteurs konden hun ogen niet geloven toen de wijzer van de veilingklok trillend bij 7,- per 100 bleef staan. De handelaren waren de laatste weken, wat de prijsstijgingen betreft, wel het een en ander gewend, maar zó zout hadden ze het tot nu toe niet gegeten. En iedereen vertelde prompt tegen iedereen dat je een paar maanden geleden voor deze prijs net zo veel twaalven van Apeldoorn had kunnen kopen als je maar wilde heb ben. Er gingen die bewuste middag in Lisse nog veel meer tulpen voor goede prijzen van de hand. Ze werden, zoals dat in bloembollen jargon heet, allemaal „opgelikt". De broei- tulpen blijven dit jaar dus tot het bittere einde „hartstikke" duur. Minder geestdrift. Trouwens: op de laatste bloembollenbeurs in Hillegom zijn ook weer heel wat tulpen verkocht voor levering 1976. Voor Apel doorn zift twaalf wilden de exporteurs van 8,- tot 8.50 besteden en Prominence, zift twaalf, veranderde van eigenaar voor 12,-. en de elven voor 10,-. Christmas Marvel, zift twaalf, werd afgenomen voor 12.50 twaalven van Mirjoran voor 9,- tot 9.50 en twaalven van Lucky Strike kwamen op de koopbriefjes voor 10,- per 100. We hebben echter wel de indruk dat de geestdrift bij de exporteurs toch wel iets minder is geworden. Men verkeert niet meer in een soort woeste „Wir wollen den Sieg"- stemming en dat tempert de handel toch wel iets. We willen hier echter haastig aan toe voegen dat dit bepaald geen invloed op de prijs heeft. Er is van een soort wel eens een kwartje per 100 af, maar bij een andere cultivar deed men er weer een halve gulden per 100 op. De prijzen variëren van week tot week wel eens meer wat. Het ziet er op dit moment echter naar uit dat het aanbod een tikje groter is dan de vraag. Wellicht dat dit ook verband houdt met berichten van wetenschappeijke institu ten waarin waarschuwend de vinger wordt opgeheven met betrekking tot het komend broeiseizoen. De kans is niet denkbeeldig dat partijen tulpen die voor bloei in de week vóór Kerstmis zijn geprogrammeerd, niet op tijd hun bloemen zullen kunnen produceren. Dat houdt onder meer verband met de extreem hoge temperaturen van deze zomer. Die hebben een remmende invloed uitgeoe fend op het vormen van de bloem in de bol. Voor de broeiers is dat geen leuke zaak. In de week voor Kerstmis is er altijd veel vraag naar bloemen en dan kunnen zij dus hun eerste grote slag slaan. Komt men een week later met bloemen, dan is het meeste geld uitgegeven. De weken na Kerstmis zijn voor de bloemenhandel meestal niet de gunstig ste. Heuse winter En dan zijn er natuurlijk weer de nodige strenge-winter-theorieën, maar die hebben we al jaren achtereen gehoord. Als je het nu maar lang genoeg volhoudt, krijgt men ongetwijfeld een keer gelijk Het is per slot van rekening nu al twaalf jaar geleden dat we een heuse winter hadden. Intussen wrijven de bollenkwekers zich in de handen dat het weer zo mooi blijft De narcissen zijn allemaal al geplant een groot deel van de hyacinten eveneens en de tulpe telers hebben met het planten ook al lang een aanvang gemaakt. Alle werkzaamheden verlopen vlot. Wel een verschil met verleden jaar. Levendig Het rooien van de gladiolen kan full speed doorgaan en met de dahlia's schiet men al weer op. De handel in gladioleknollen is levendig en de oogst is goed. Alleen in de Noordwesthoek van Brabant is men niet voor 100% tevreden. Veertienen van de bekende handelssoorten liggen tussen de 7,- en 8,- per 100, de gebruikelijke uitzonderingen naar boven (veertienen van Sans Souci en White Friendship bijv. noteren van 9.50 tot 10,- per 100) buiten beschouwing gelaten. Met de handel in hyacinten voor levering 1976 wil het nog helemaal niet en ook de verkoop van narcissen voor levering volgend jaar komt bepaald niet wervelend uit de startblokken. De handel in dahliaknollen, daarentegen is opvallend levendig. Het lijkt er steeds meer op, dat in Duitsland de energiekosten, die de Nederlandse bloemenkweker moet betalen, worden aangegrepen om een anti-Nederlandse stemming te kweken. Het sorteren van eieren Na een daling van de exportprijs voor eieren eind september-begin oktober tot 11,75 gul den per 100 stuks, zijn de prijzen geleidelijk weer gestegen tot 12,25 vorige week. Het produktschap voor pluimvee en eieren ver wacht de komende tijd een verdere verbete ring van de exportprijzen, enerzijds tenge volge van een geringer aanbod binnen de EEG en anderzijds door de grotere vraag die zich altijd de laatste maanden van het jaar voordoet. Op de vergadering van het produktschap, vorige week in Zeist, zijn ook cijfers bekend gemaakt over de producenten- en de consu mentenprijzen voor eieren. In Nederland is de marge tussen die prijzen 7 8 cent (in augustus kregen de producenten bijvoor beeld 10,3 cent per ei en betaalden de consumenten 17 cent). In West-Duitsland betalen de consumenten relatief meer, om dat de handelsmarge daar 2 3 cent hoger is. In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn 1,45 miljard eieren uitgevoerd (25,1 pet meer dan in 1974) ter waarde van ruim 189,8 min (plus 7,5 pet). Er ging 151,2 miljoen kilo (min 4,1 pet) geslacht pluimvee de-grens over met een exportwaarde van ƒ483,1 min (plus 2,2 pet). De uitvoer van de gehele pluimveehouderij sector bedroeg tot en met september bijna ƒ841,6 miljoen, 1,2 pet meer dan in dezelfde periode van 1974. NAALDWIJK In 1974 ste gen de gezamenlijke omzetten van de coöperatieve tuin- bouwtoeleveringsorganisaties Comtu en Westland van 30,8 miljoen tot 38,0 miljoen, een stijging van 24%. De vereni ging wordt gevormd door 1301 leden, 66 leden meer dan een jaar tevoren. Het netto-resul taat over 1974 bedroeg 883.800,-. Na aftrek van en kele bijzondere voorzieningen en vennootschapsbelasting resteert 560.700,-. Aan de ledenvergadering wordt voorgesteld hiervan ƒ370.000,- bij te schrijven op de ledenrekening en 190.700,- te storten in het reservefonds. Belangrijke omzettoenamen boekten onder meer de afde lingen drainage met- 50%, grondontsmetten met 36%, werktuigen en gereedschap pen met 66%, verwarming met 70%, electrische installaties met 55% en verpakking met 25%, alles ten opzichte van 1973. Ook in de filialen moch ten goede resultaten worden geboekt. Nieuwe vestiging De tuinder raakt er steeds meer op ingesteld zijn direct benodigde producten af te ha len op een adres, zo kort mo gelijk bij de deur. In het lo pende jaar werd een nieuwe vestiging gesticht te Zevenhui- zen-Waddinxveen. Veel aandacht werd besteed aan de uitbouw van de OK- benzinestations en de WEL- KOOP-winkels. Bijzonder goed is het OK-kredietkaar- tensysteem aangeslagen, waarmee de klant dag en hacht op rekening kan tanken tegen een gereduceerde prijs. In de WELKOOP-winkels vindt de consument alles voor siertuin en hobby, terwijl ook het huishoudelijke deel steeds in de belangstelling stijgt. De eigen tuinbouwvoorlichtings- dienst moest door overstelpen de belangstelling worden uit gebreid tot 4 medewerkers, die de relaties voorzien van tuin- bouwdeskundige adviezen. Winstdeling De gang van zaken bij COM- TU-WESTLAND geven aan, dat de combinatie van han delsonderneming en diensten centrum, die men binnen de coöperatie door haar structuur kan realiseren, steeds meer aanslaat bij de moderne tuin der, waardoor in toenemende mate ook de jonge tuinder de coöperatie gaat ontdekken. Ui teraard draagt de winstdeling, die de coöperatie haar eigen gezicht geeft, hier het nodige toe bij. NEW YORK Maurice Strong, die binnenkort aftreedt als hoofduitvoerder van het programma der V.N. voor de be scherming van het milieu, heeft gezegd dat het grootste gevaar dat de ozon-laag om de aarde bedreigt niet wordt gevormd door de spuitbussen maar door het gebruik van stikstofhoudende kunstmest in de land- en tuinbouw en voor grasvelden zoals sportterreinen, parken en dergelijken. Het beëindigen van het gebruik van spuitbussen is heel wat gemakkelijker dan dat van kunstmeststoffen, aldus de Cana dese industrieel. „Kunstmest wordt over de hele wereld gebruikt, hoe kan dat worden tegengegaan, wie zou dat moeten controleren?" Behalve door de spuitbussen en nu kunstmest zou de ozon-laag ook worden aangetast door supersonische vliegtuigen. Buiten de veiling om.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9