EG wil bijeenkomst van OESO over staalproduktie I CM is: voordeliger! CM is: voordeliger! Het grote voordeel voordelinnenkast Caransa en EMS telefoontjes; MAANDAG 27 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT 6 BRUSSEL (ANP) - De Europe se Gemeenschap wil zo spoedig mogelijk een speciale bijeen komst van de OESO (organisa tie voor economische samen werking en ontwikkeling) om de huidige moeilijkheden in de staalsector te bespreken- Een woordvoerder van de Euro pese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft dat in Brussel meegedeeld. De spe ciale O ES O-vergadering moet er volgens de Europese Commissie toe leiden dat de staalvervaardi- gende landen zichzelf een disci pline opleggen om te voorko men dat de situatie op de staal- markt volledig uit de hand loopt. De woordvoerder wees erop dat in mei, juni en juli van dit jaar de staalproduktie in de Europe se Gemeenschap met 25 pet is gedaald. In de Verenigde Staten daalde die zelfs met 27 pet en in Japan met 12 pet De prijzen in de gemeenschap zijn vergele ken met vorig jaar met 35 tot 45 pet teruggevallen. In de Ver enigde Staten echter stegen de prijzen met 5 tot 10 pet Een bijkomend probleem is dat het in de gemeenschap"geimpor- teerde staal (overigens slechts' 5,2 miljoen ton, tegenover een export van 26,2 miljoen ton) af komstig is uit landen die nog lagere prijzen hanteren. Vieren twintig pet van het in de EG ingevoerde staal komt uit de Oostbloklanden, 14 pet komt uit Japan, 13 pet uit Zweden, 12 pet uit Oostenrijk en 9 pet uit Span je. Al die landen (met uitzonder ing van de Oostbloklanden) zijn aangesloten bij de OESO. Wat de EG wil bereiken is dat binnen de OESO wordt nage gaan hoe de staalproduktie en de staalhandel het best kunnen worden bewaakt, zodat men on middellijk op de hoogte is als de situatie dreigt te verergeren. Verder wil de Europese Com missie binnen de EG onderzoe ken of er een mogelijkheid is de Europese staalindustrie te on dersteunen door de invoering van minimum-prijzen. Siemens gaat Unidata verkopen DEN HAAG (ANP) Siemens AG zal voortaan de computers uit haar bestaande 4004-serie en de bestaande Unidata 7000-serie onder eigen verantwoording op de markt brengen. Dit heeft het lid van de directie van Siemens AG, prof. H. Gumin, in München meege deeld. Na het besluit van de Franse regering om Unidata-partner C 11 met Honeywell-Bull samen té doen gaan en na de verklaring van Philips om zich uit de middelgrote- en grote-computerindustrie te willen terugtrekken is „het ontbinden van de Unidata-verdragen slechts een formaliteit", aldus prof. Gumin. GATT gaat dumping onderzoeken GENÈVE (ANP) De commis sie tegen dumping van de GATT, de Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel, gaat een overzicht maken van alle klachten over dumping die de 23 bij de GAIT aangesloten landen in de afgelopen zeven jaar hebben ingediend, zo is meegedeeld in Genève, waar de commissie op het ogenblik ver gadert Dumping is het aanbie den van goederen in een ander land tegen een prijs die onder de kostprijs van het produkt in het eigen land ligt De regels van de GA TT verbieden dat uit drukkelijk. Goud- en zilverprijs AMSTERDAM (ANP) - Goud: 12060/12460 vor. idem Zilver: 357,00/384,50 vor. 356,00/383,50 (opgave Drijfhout) Hoogovens verlengt werktijdverkorting IJMUIDEN (ANP) - De orders- ituatie bij Hoogovens is nog steeds slecht zodat men genood zaakt is tot het aanvragen van een verlenging van de werktijd verkorting voor een periode van 6 weken, ingaande 26 oktober, voor ruim 8000 van de 24.000 personeelsleden. De gemiddelde arbeidstijdverkorting zal naar verwachting in deze periode 10 tot 12 pet gaan bedragen, zo heeft het staalbedrijf bekendge maakt Nieuws uit de bedrijven TNT In verband met de uitbreiding van de groep in Europa heeft Thomas Nationwide Transport (TNT) uit Syd ney een Nederlandse dochter opgericht namelijk TNT Tran sport BV in Rotterdam. Deze maatschappij gaat zich toeleg gen op wereldvrachtvervoer. Shell Sedert begin 1974 werken Shell Intern. Petroleummij in Den Haag en Heinrich Koppers (thans Krupp-Koppers) in Essen samen aan de ontwikkeling van een proces voor kolen vergassing onder hoge druk. Het resultaat van deze samenwerking heeft thans geleid tot het door Deutsche Shell genomen besluit, een installatie te bouwen met een capaciteit van 150 ton per dag om dit nieuwe proces te demonstreren. Kroon Wijenberg Supermarkt BV te Hengelo (Gld) wordt definitief overgenomen door Kroon-Groothandel Weka ten Have in Aalten. De supermarktexploitatie van Wijenberg wordt ondergebracht in Bogo-Discount, een dochter van Weka. Er vallen geen ontslagen. Panam American Airlines en Pan am hebben besloten voorlopig niet meer over een fusie te praten. Unilever Unilever zal op 12 november direct na de beurs de resultaten over het derde kwartaal 1975 en het interimdivi dend op de gewone aandelen over 1975 bekend maken. Nederhorst Koninklijke Nederhorst BV een van de twee bouwgroepen van Ver. Bedr. Nederhorst, heeft twee opdrach ten ontvangen uit Nigeria met een gezamenlijke waarde van 87 min. Hotel I'Europe -- Voor Hotel l'Europe heeft de manifestatie Amsterdam 700 niets betekend. De manifestatie heeft geen bedrijfsdrukte voor het hotel met zich gebracht DEN HAAG (ANP) Gezien de in augustus getroffen definitieve regeling betreffende de Parooltoren-kwestie vraagt de Vereniging Effectenbescherming zich af wat de heer Caransa er nu nog van weerhoudt een bod op de EMS uit te brengen. De heer Van Schaik als commissaris van Caransa BV en de EMS moet toch precies informatie over het reilen en zeilen van de EMS ter beschikking staan, aldus de VEB in haar bericht over het derde kwartaal. De zeer hoge omzetten ter beurze in augustus-september doen de vraag rijzen wie er nu eigenlijk koopt aldus de VEB. Deze week zijn de omzetten in aandelen EMS op enkele dagen eveneens zeer ruim geweest Damrak (Van onze financiële medewerker) Amsterdam In de eerste dagen van de derde week van oktober kon er geen verbetering in het algemene koersniveau geboekt worden. Het technische herstel van de laatste twee weken was even plotseling afgelopen als het begin oktober was begonnen. Woensdag kwam er echter weer beweging in opwaartse richting in die donderdag gehandhaafd kon worden. Er is buiten onze grenzen een economische ontwikkeling aan de gang die uiteinde lijk ook onze beurs gunstig zal kunnen beïnvloeden. In de Verenigde Staten is in het derde kwartaal het bruto nationale produkt, dus de totale produktie aan goederen en diensten, met 11.2 procent (op jaarbasis berekend) gestegen. Dat is de grootste stijging in het derde kwartaal sedert 1955. In het tweede kwartaal van dit jaar was de stijging nog maar 1,9 procent en in daaraan voorafgaande vijf kwartalen daalde het bruto nationale produkt Er waren al eerder berichten over een opleving van de economie in de Verenigde Staten hetgeen nu op opmerkelijke wijze bevestigd wordt Hier komt bovendien nog bij dat het renteniveau in de VS niet verder aantrekt zelfs eerder iets afbrokkelt. Geen wonder dat het Dow Jones indexcijfer voor industriële aandelen deze week is opgelopen van 832 tot 850. In West-Duitsland hebben vijf vooraanstaande economische institu ten voorspeld dat de economie in dat land vermoedelijk snel zal opleven. De vraag uit het buitenland loopt weer naar boven. Er wordt voor 1976 dan ook een reële stijging van de export van 7 percent verwacht Ook het bruto nationale produkt zal volgend jaar stijgen en wel met 5 percent in de tweede helft van 1976 terwijl in de tweede helft van dit jaar het het bruto nationale produkt juist 3 percent daalde. De duitse beurzen zijn de laatste tijd door het stijgend optimisme over een komend herstel dan ook opvallend vriendelijk gestemd. Maar ook voor eigen bodem was er een gunstig geluid. Dr. Lieftinck, de oud-minister van financiën en thans topman bij het Internationale Monetaire Fonds in Washington heeft dezte week in Den Haag gezegd dat hij volgend jaar voor ons land— voor zover de terugslag van conjuncturele aard is een begin van economisch herstel verwacht, vooral als de buitenlandse vraag gaat toenemen en het vertrouwen in vergrote afzetmogelijkheden terugkeert. Nu gaat het hier weliswaar maar om een feit en twee verwachtin gen, maar met elkaar moeten zij gunstig op het klimaat van onze beurs inwerken. Zo iets is ook wel nodig. In het prille voorjaar trok onze beurs na een voorzichtige verbetering in het najaar van 1974 op verheugende wijze aan. Algemeen werd dit uitgelegd als het vooruitlopen op het verwachte herstel in het najaar. Toen in de zomer duidelijk werd dat we hierop in het najaar niet behoefden te rekenen en er bovendien een stroom van teleurstel lend bedrijfsnieuws loskwam, begon het koersniveau al snel weer te dalen. Men was te voorbarig geweest; het optimisme was niet gerechtvaardigd. Het is niet uitgesloten dat we opnieuw voor een keerpunt staan maar dan ten goede. Als het herstel in de Verenigde Staten doorzet, als de wereldhandel toeneemt, als dit herstel ook overslaat naar enkele andere grote landen zoals West-Duitsland en Frankrijk, dan moet Nederland met zijn open economie en mede door het pakket stimuleringsmaatregelen van de overheid hiervan profiteren. De beurs pleegt voor zo'n ontwikkeling een goede neus te hebben en er ruwweg een half jaar tevoren op de anticiperen. Hoewel de voorwaarden voor een beursherstel dus aanwezig zijn, kunnen er nog voldoende tegenkrachten opdoemen. Binnenkort worden de cijfers over het derde kwartaal door de internationale fondsen bekendgemaakt Hier zullen zeker tegenvallers bij zitten. In hoeverre die versterkt door ander slecht bedrijfsnieuws het beursklimaat weer helpen verslechteren, moeten we maar afwachten. Toch kan dit maar tijdelijk zijn als inderdaad het economisch herstel doorgaat. De minister van financiën heeft de omvang van de 8-3/4 percents staatslening op 505 miljoen gulden gesteld en de koers op 100. Van de inschrijvingen tegen deze koers wordt 85 procent toegewe zen. Zo op het oog pakt de minister een gele klont uit de beschikbare geldpap. Toch wordt hiermee nog maar de helft gedekt van het tekort voor 1975. Om de enorme tekorten voor 1976 te kunnen dekken zaler nog heel wat geleend moeten worden. Of de minister met de koers van 100 en dus met een rendement van 8-3/4 procent goed gegrepen heeft, zal de toekomst leren. Donderdag, de eerste dag van handel, zakte de koers tot 99.5 maar dit kan het geval zijn van het spuien van stukken door banken die meer toewijzigingen krijgen dan ze nodig hadden. Overigens was het deze week wel opmerkelijk dat de koersen van staatsleningen en leningen Bank Nederlandse gemeenten afbrokkel den hetgeen het spiegelbeeld is van een aantrekkende rente. Tegen het einde van de week werd bekend dat beleggers ook op een 9 percents lening kunnen inschrijven en wel op een Franse door de staat gegarandeerde 10-jarige lening van 75 miljoen gulden. De inschrijvingskoers wordt nog nader bekendgemaakt Keren we nog even naar de aandelensector terug. Bij de internatio nale fondsen veranderde per saldo niet veel Alleen Unilever trok een paar gulden aan. De bankkoersen lieten ook weinig wijziging zien met uitzondering van Algemene Bank Nederland die 6 opliep. Bij de verzekeringsfondsen van het zelfde laken en pak: weinig of geen koersverandering. Maar ook bij de papier en tapijt- fondsen wordt er praktisch pas op de plaats rust gemaakt. Kappa ondervond dus geen nadeel van de sterke winstdaling in het tweede half jaar (de winst in het totale boekjaar bleef nagenoeg gelijk). De koersen van de levensmiddelen- bedrijven laten hetzelfde beeld zien, zij het dat Van Nelle en Ahold beide circa 5 konden oplopen. Het zijn duidelijk uitschieters. Tot slot de fondsen van de kapitaal goederenindustrie. Zeer opmerkelijk was de koersstijging van Holec (plus 17 tot 172. op donderdag). Daarentegen stonden de koersen van de scheeps bouwers Rijn-Schelde-Verolme, Giessen en Amsterdamse Droog dokmaatschappij onder druk. Niet vreemd hieraan zal wel zijn dat zo deelde minister Lubbers in de tweede kamer mede er door de toenemende overcapaciteit een vermindering van het aantal werkplaatsen in de scheepsbouw te verwachten is. Geruchten over ontslagen van duizenden mensen doen al de ronde. Behoorde een koersstijging tot de uitzondering, Dit was ook het geval met een koersdaling. Het peil bleef overwegend gelijk met een lichte tendens in de laatste dagen tot een flauwe koersverbete- ring. WOMAK'S ~"Tf r W> HOME It $fï®^ J ij" éf-Tfii JF«- -v jïaHUSBAKt'. l ii»"iTni"*"'T"!''' In New York Is afgelopen week de eerste bank geopend, die in hoofdzaak door vrouwen wordt beheerd. Terwijl op de bovenste foto een betoger zijn ongenoegen toont en meent dat een „vrouw thuis hoort en niet op een bank", hangt een vrouwelijke employee een groot dollar biljet op, waarop de gebruikelijke kop van Washington is vervangen door Mona Lisa. vooral de warme winterkleuren, die 'dit polyester/katoenen Dverhemd zo aantrekke lijk maken. Normale pasvorm. 72a 72) 071-122244: slechts 2 x betalen sle'ch'ts S x'betalen Diversen KUNSTGEBfTTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19 - 19.30 Fa. v. Berge. Hene gouwen Schelpenkade 47, Lel- den. Tel. 120794. In ons KINDERPARADIJS vindt U de grootste en mooiste en voordeligste speelgoed-kollektie van heel Leiden. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Lelden. Gaat U VERLOVEN? Stuur ons ook een kaartje! U ontvangt dan een leuke attentie. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Leiden. GEDIPLOMEERD VOETVER ZORGSTER blijf niet langer lo pen met pijnlijke vermoeide voe ten, afspraken kunt u maken bij: Coby Jonker, Beukenrode 26. Lelden, tel. 131932. ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE. 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af, 100 gr.. 100 gr. 2,95. Drogisterij Boorhave, Haarlem- merstr. 68. Lelden. LAGOST1NA CLASSIC KOOK- SET. 5-delig 225,- voor 159,-. Lagostina Moonline kookset, Welig 275,- voor 199,-. Ouds hoorn, Haarlemmerstraat 160, Leiden. Watersport Uw Johnson BB-motor koopt U 'natuurlijk bij een echte dealer, alleen zij kunnen U service go- ven, eventuele reparaties vak kundig uitvoeren en over Inruil valt ook nog te praten. Kom eens langs bij Jachthaven POELGEEST - Haarlemmertrek vaart 16a, Oegstgeest. Tel. 071- 154054. Volg de borden Jacht haven route Leiden-Warmond (ook zaterdag open). Theedoeken met fleur Gemaakt van 100% katoen, dus prima drogend. In een royale maat van 65x65 cm. En dan ook hp a nog in drie vrolijke dessins in f meerdere fijne kleuren. Nu 3 stuks voor slechts Heerlijke rulle baddoeken 100% Katoenen baddoeken in fraaie uni kleuren. Ingeweven satijnen band. In de royale maat 50x100 cm. In wel 10 modieuze kleuren. De kleine schoonheidsfoutjes zijn nauwelijks te zien, in deze baddoeken van een bekend merk. Maar daarom zijn de prijzen wel extra laag Per stuk slechts Variaties op de keukendoek Badstof keukendoeken in vele aparte dessins en biezonder mooie kleuren. De maat is 50x55 cm. Altijd makkelijk, en voor de prijs hoeft u 't niet te latennu 2 stuks voor slechts \p "v|t s Laken-en dekbedovertrekstof in romantische stijl Romantische bloemdessins op pastelkleurig fond sieren deze stof van (naar keuze) 100% katoen of 50/50 katoen/ polyester. Een aanwinst voor de slaapkamer160 Cm breed, per meter Vendorma Baccara hoeslakens Gemaakt van 50/50 katoen/ polyester. Krimp -en strijkvrij, lichtgewicht en sneldrogend. In oranje, aqua, bruin, oker of linde. 140x200 Cm. Normale prijs 27.95 Nu 19.50 90x200 Cm. Normale prijs 21.95 Nu 15 50 90x190 Cm. Normale prijs 19.95 Nu 14 95 80x190 Cm. Normale prijs 18.95 Nu Zakdoeken voor heren Geweven van prima gemerceriseerde garens. In kloek mannenformaat. Met keuze uit vele fraaie dessins en kleuren. Zakdoeken'n heer zit nooit zonder! VROOIVmDREESRflANN Te koop aangeboden Te koop: BANKSTEL. t.e.Ab. Der Linden, van Mathenesser- straat 61, Warmond. Tel. 0711- 10764. Houten PERGOLA'S lengte 2.75 or 39.95, houten scha- renhekken vanaf 13,25 per strekkende meter. Tevens vij vers, ponten, rietmatten, plan tenbakken en 2000 m oppervlak te kamerplanten. Garden Cen trum Bloemendaal BV Hoogma- deseweg Leiderdorp, tel. 21920 Privé parkeerplaats. HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smits Woninginrichting, Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 123913. Huwelijk WEDUWNAAR 36 jaar met 1 kind zoekt kennismaking met een nette eenvoudige jonge VROUW. Brieven met foto op erewoord retour onder nr. 1458 buro van dit blad. TELEFOONTJE BEL 071-122244

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6