Nieuwe vakcentrale alleen socialistisch Vlaamse betoging in Brussel uit elkaar geslagen Successieoorlog ontbrand rond sterfbed Franco Staat van paraatheid in Portugal opgeheven CHU vraagt steun PvdA voor kabinetsbeleid £gidoe(3otHa/tit I Plaats voor nieuw politiek blok Groninger in Amsterdam doodgestoken Groenevelt van Industriebond-NVV: Weer landing op Venus NIEUW BESTAND IN BEIROET Waldheim bemiddelt over Sahara Socialisten winnen in Zwitserland VRIJZINNIG-DEMOCRATEN: Beraad over actie door parochianen Lambertuskerk LK1DSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redaktie) Den Haa$ CHU-fractievoorzitter Dr. R. Kruisinga heeft een oproep gedaan tot de PvdA-fractie in de Tweede Kamer om de CHU te steunen bij het nastreven van een beter kabinetsbeleid De heer Kruisinga debatteerde zaterdag met zijn collega dr. Ed van Thijn (PvdA) in het radioprogramma „In de rooie haan". De heer Van Thijn liet er echter geen twijfel over bestaan dat aan de oproep van Kruisinga geen gevolg gegeven zou worden. Hij memoreerde de door het kabinet—Den Uyl beloofde maatschap pelijke veranderingen, zoals een grotere greep op de investeringen, het tegengaan van de grondspeculaties en het democratiseren van het bedrijfsleven. Dat zijn volgens Van Thijn punten die zonodig keihard gemaakt zullen worden. Hij sloot een kabinetscrisis niet uit als de PvdA in deze zaken haar zin niet zal krijgen. Kruisinga hekelde het kabinetsbeleid op tal van punten. Van het middenstandsbeleid deugt helemaal niets, zo vindt hij. „De inko mensdaling bij de middenstand was nog nooit zo groot als onder het kabinet-Den Uyl. HULP LIEP UIT OP RAMP Een zware diesellokomotief is gisteren in het Schotse plaatsje Montrose achterop de Aberdeen- Londen express gereden. Een van de wagons werd geheel opengereten en opgetild. Bij het ongeluk kwam een vrouw om het leven en raakten dertig andere passagiers gewond. De onge- luks-lokomotief was naar de sneltrein gezonden, omdat deze met storing kampte. AMSTERDAM (ANP) - Een 26- jarige Groninger is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Am sterdam door drie onbekende mannen neergestoken en korte tijd later aan zijn verwondin gen overleden. Volgens een passerende auto mobilist werd de Groninger door drie mannen aangevallen die hem wilden beroven. Toen hij zich daartegen verzette, werd hij neergestoken. Hij kon nog bij de deur van een nabijge legen café komen, maar zakte bij de deur in elkaar. Op weg naar het ziekenhuis is hij overle den. In de nacht van zaterdag op zondag werd in Amsterdam een 22-jarige jongeman bij een steekpartij levensgevaarlijk ge wond. Een even oude man is later in een ziekenhuis' aange houden, toen hij zich kwam la ten behandelen aan verwondin gen aan zijn hand. UTRECHT (ANP) Na de fusie tussen het NVV en het NKV zal de niefcwe vakcentra le een socialistische vakorganisatie moeten zijn. Dit heeft vandaag de heer A. Groene velt, voorzitter van de Idustriebond van het NVV op de congres van zijn bond in Ut recht duidelijk laten blijken. "Het socialisme en de daarmee onverbreke lijk verbonden keuze voor de democratie is het erfdeel, dat wij te bewaren hebben en vooral ook uit te bouwen", aldus voorzitter Groenevelt. Op dit congres werd opnieuw duidelijk, dat er tussen de Industrievond NW en de zelfde bond van het NKV nog steeds grote me ningsverschillen bestaan. De heer Groene velt uitte in dit verband kritiek op de opmer kingen van de oud-voorzitter van de Indus triebond NKV de heer J. Brussel, die in zijn afscheidstoespraak onlangs liet uitkomen huiverig te staan ook tegenover NKV-voor- zitter W. Spit en NKV-secretaris Van Bakel over hun opvattingen ten aanzien van het socialisme. De heer Brussel wees er toen op, dat volgens hem "nog niet alle leden van het NKV vertrouwd zijn met het begrip "socialisme". Voorzitter Groenevelt liet op zijn beurt van daag uitkomen, dat, wanneer men wil aan sturen op een schijneenheid tussen NW en NKV zijn bond daar absoluut tegen zou zijn en een dergelijke schijnfusie nadrukkelijk zou afwijzen. Want "de polemiek over "ons socialisme" doet de aarzeling van de Indus triebond-NW eerder toe-, dan afnemen", aldus de heer Groenevelt. (Van onze correspondent Jan Schils BRUSSEL Met traangas, waterkanonnen en slagen met de wapenstok heeft een grote strijd macht rijkswachters gisteren geprobeerd om te beletten dat circa 3000 betogers van het Vlaam se taal Aktie Komitee (TAK) via het randgebied van Brussel en St. Joost ten Node oprukten naar het bolwerk van burgemeester Nols, de francofone burgemeester van de gemeente Schaarbeek. De betogers riepen slogans als „Nols buiten". „Respecteer de taalwetten", „Brussel Vlaams" Zij eisten een grote Vlaamse mars naar Brus sel. Bij de botsingen met de rijkswacht werden een politieman en een vier betogers gewond. Burgemeester P. van Halteren van Brussel had de betoging verboden, maar de duizenden Vla mingen maakten duidelijk dat ze dit verbod van de alleen Frans sprekende burgemeester van Brussel aan hun laars lapten. Burgemees ter Nols van Schaarbeek, die zich in zijn ge meentehuis had verschanst, dat overigens was omringd door rijkswachters achter prikkel draad versperringen, gaf na afloop van de betoging een verklaring uit waarin hij zei dat de zoveelste Vlaamse poging om Schaarbeek te vervlaamsen op een jammerlijke mislukking was uitgelopen. MOSKOU De Russische sonde Venus 10 is zaterdag zacht op Venus geland. Naar Tass meldt, vond deze landing plaats op slechts tweeduizend kilometer van de plek waar woensdag het landingsvoertuig van Venus 9 is neergekomen. Een panoramisch overzicht is door Venus 10 naar de aarde geseind. Evenals de Venus 9 heeft de twee de landingscapsule haar foto van de oppervlakte van Venus naar de aarde gezonden via het moederschip dat een baan om Venus beschrijft De Venus 10 begon zijn reis van 300 miljoen kilometer naar Ve nus meer dan vier maanden geleden. De Venus 10 heeft 65 minuten gewerkt, aldus Tass. Daarna moeten de instrumenten zijn bezweken onder de tempera tuur van 465 graden celsius en de atmosferische druk die 90 maal zo groot is als op de aar de. De Venus 9 werkte 53 minu ten Loongesprek UITERST KLEIN SCHATTEN WE de kans, dat vakcentrales en werkgevers het vrijwillig eens zullen worden over een loonbeleid voor 1976. Tegenover het (te) harde werkgeversstandpunt "Er is helemaal niets mogelijk, zelfs geen normale prijscompensatie" gaat de vakbeweging hoogstwaarschijnlijk volgende week onver kort vasthouden aan volledige prijscompensatie voor de modale werknemer, dus tot het jaarinkomen van bijna 25.000, en via de centen-en-procentenregeling wat minder compensatie voor dege nen die meer verdienen. In feite wil de vakbeweging zich nog niet binden aan de tien procent als absoluut maximum voor loonstijgingen; daarmee zet ze dan het hele kabinetsbeleid zoals dit in de miljardennota geschetst is, op losse schroeven. Op die manier kan het bij de samenspraak met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid en in het trioberaad met de regering erbij hard tegen hard gaan. Met het voor Den Uyl c.s. hoogst onaangename gevolg dat het kabinet de kans loopt zelf de knoop te moeten doorhakken en dan zit het altijd met de zwarte piet die verlies oplevert: bij de vakbeweging als er weer een machtigingswet op tafel komt, bij de ondernemers van het hele bedrijfsleven (en bij een belangrijk deel van het parienent) als de tien-procents-norm losgelaten wordt EIGENLIJK ZOU VAN INVLOEDRIJKE ZIJDE de suggestie moeten worden gedaan om, zoals bij het overheidspersoneel altijd gebeurt, ten opzichte van alle inkomentrekkers en sociale uitkerin gen volgend jaar te werken met een trendbeleid. Men zou dan voor de eerste vier maanden kunnen volstaan met een voor iedereen vast bedrag voor prijsverhogingen waarvan nu al vast staat dat er niet aan te ontkomen valt en omstreeks het aanbreken van de lente gezamenlijk nagaan of het jaar 1976 zich aan onlangs gemaakte prognoses houdt. Zelfs een expert als professor Lieftinck hield dezer dagen rekening met de mogelijkheid dat de conjuncturele kwalen van de economie volgend jaar met meer succes bestreden kunnen worden, maar over de omvang van de goede kentering liet hij zich niet uit en over de structurele problemen waagde hij zich aan geen enkele uit spraak. En evenmin als Lieftinck kennen Den Uyl en Duysenberg, het Centraal Planbureau, de ondernemers en de vakbeweging de waarheid van 1976. BINNEN HET RAAM VAN EEN STELSEL met cao's is het opschorten van een beslissing niet wezensvreemd; het algemeen welzijn kan erbij gebaat zijn, als nu niet de sociale vrede op de tocht wordt gezet en anderzijds geen beslissing wordt doorgedreven waarvan zij die de verantwoordelijkheid dragen op korte termijn al spijt hebben. Schiphollijn BEIROET Terwijl de straatgevechten over al in Beiroet voortwoedden zei de Libanese president Rasjid Kara mi gisteravond laat dat een nieuw bestand was overeengekomen. Vol gens schatting van de politie hebben de ge vechten gisteren tenminste 25 doden en 75 gewonden geëist. De strijd van straat tot straat, van huizenblok tot huizenblok, golft zo snel op een neer dat het ondoenlijk is de successen van de verschil lende partijen te taxeren. Zeker is alleen dat in Beiroet niets meer zeker is, het allerminst een mensenleven. De straatgevechten hebben zich nu ook uitge breid tot de Europese wijk. De meeste westerse ambassades treffen regelingen voor de evacua tie van buitenlanders uit de stad. MET MINISTER WESTERTERP'S beslissing om als tracé voor de nieuwe Schipholweg tussen Amsterdam en Leiden de „middenop lossing" te volgen, zal niet iedereen gelukkig zijn. Bepaalde actie groepen zullen blijven protesteren, maar dit was onvermijdelijk, omdat de uitgangspunten van die groepen eikaars tegenpool vor men; de één verwacht van de overheid dat ze de Schiphollijn op de hoogste doelmatigheid baseert, de ander begeert een minimale aantasting van het milieu. Aan de laatste groep komt het gekozen tracé deels tegemoet, omdat halverwege - vanaf Warmond - aansluiting is gezocht bij de bestaande lijn Haarlem-Den Haag; maar van daar af in n.o.-richting laat de gekozen oplossing de mogelijkheid open dat het inschakelen van Nieuw Vennep en Hoofddorp wellicht ook Sassenheim? - als tussenstations. In afwachting van een akkoord tussen Amster dam en de NS gaat de lijn wel verder dan Schiphol, maar blijft voorlopig in de zuidelijke kant van de hoofdstad (Minervaplein) steken. TWEE VOORDELEN HEEFT Westerterp's beslissing; het milieu in het voor de natuur belangrijke gebied van de Kaag wordt in ruime mate ontzien; bovendien krijgen de bewoners van de Haar lemmermeerpolder betere verbindingen met de grote stedelijke centra van de Randstad. Het allervoornaamste is evenwel, dat om Schiphol of Amsterdam -Zuid te bereiken de burger veel minder afhankelijk wordt van zijn auto; het kan de dagelijkse verkeersindi- gestie op de rijksweg Rotterdam-Amsterdam helpen saneren. Ook de gekozen oplossing kost was natuurschoon en wat privacy; maar ditmaal heeft dachten we de overheid na het afwegen van verschillen belangen de oplossing gekozen met de minste nadelen en de grootste voordelen. Wat nu rest is het zo snel mogelijk aanleggen van de lijn; want elk jaar dat nog gewacht wordt, betekent alleen maar nog meer verkeersellende in de Randstad. Weeroverzicht NEW YORK (DPA) - Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties is za terdag naar Marokka gevolgen in een poging te bemiddelen tus sen de partijen die strijden om de Spaanse Sahara. Waldheim heeft van de Veilig heidsraad de opdracht meege kregen zo mogelijk de scherpe kanten van het conflict tussen Spanje en Marokko weg te ne men. Of hij erin zal slagen de mars van honderdduizenden Marokkanen naar de Spaanse sahara, die morgen van start moet gaan, te voorkomen wordt door waarnemers betwijfeld. Na een gesprek met koning Has san van Marokka vloog Wald heim gisteren door naar Maure- tanië, en gaat vervolgens naar Algerije en Spanje. (Van onze speciale verslaggever) MADRID Een tweede Spaanse successieoorlog is ontbrand rond de legerstede van het stervende staatshoofd van Spanje, generaal Francisco Franco, die bijna 37 jaar lang het land als onwrikbaar heerser bestuurd heeft. In zijn naaste omgeving zijn twee partijen naar voren getreden, die, weliswaar verborgen, maar ook zeer grimmig de strijd voeren In hun respectievelijke hoofdkwartieren, het Pradopaleis van Franco en het La Zarzuelapaleis, waar Juan Carlos resideert De eerste partij bestaat voorna- mening, de voortzetting van het melijk uit Franco's naaste fami- Francisme het best gediend is. lieleden. Dezen wensen vooral Zij zien ook liever de hertog van dat Franco als regeerder over- Cadiz als opvolger dan de offi- lijdt, omdat daarmee, naar hun ciële, door Franco aangewezen man: prins Juan Carlos. De an dere partij vertegenwoordigt de zogenaamde officiële richting. Deze had gewenst dat de officie- Ie kroonpretendent, Juan Car los, nog voor de dood van Fran co de macht zou overnemen. Dit is nu inmiddels praktisch onmo gelijk geworden. Maar ook elders neemt men aan deze successieoorlog deel. In Pa rijs verklaarde Santiago Carillo, lid van de democratische junta en leider van de Spaanse com munistische partij: „Het Spaan se volk zal de straat optrekken, de politieke partijen zullen zich ontwikkelen en wij zullen niet wachten tot men ons de legali teit geeft; wij zullen deze grij pen". Voor prins Juan Carlos, de aan gewezen wettige opvolger is het thans zaak om aan het bewind te komen zonder de gijzelaar te worden van de extreme Francis- ten, die hem wantrouwen en iedere poging zijnerzijds om tot enige liberalisatie te komen, on getwijfeld zullen dwarsbomen. GENÈVE Als het resultaat in het kanton Neuchatel teke nend is voor heel Zwitserland, dan hebben de socialisten de zaterdag en zondag gehouden parlementsverkiezingen gewon nen. In Neuchatel boekten de socia listen een winst van 8 procent. In 1971 behaalden de socialisten in de Nationale raad 46 zetels, een verlies van 4 in vergelijking met de verkiezingen die daar voor gehouden waren. De socia listen maken deel uit van de regeringscoalitie die in de aftre dende nationale raad 172 van de 200 zetels bezette. Over identiteit universiteit Geen gesprek met bisschoppen korte termijn NIJMEGEN (ANP) - Een ge sprek met de bisschoppen over de katholieke identiteit van de universiteit van Nijmegen is op korte termijn niet mogelijk om dat veel bisschoppen in Rome zijn. Dit heeft het bisschoppen college laten waten aan de Unie van Studenten in Nijmegen en de ABVA-groep van de Kath olieke Universiteit, die om een dergelijk gesprek hadden ver zocht. Inmiddels duurt de bezetting van de aula van de universiteit voort. Het bestuur van de uni versiteit heeft de bezetters laten weten, er op toe te zien, dat gebeurtenissen als donderdag avond, toen leden van de stu dentenvereniging Carolus Mag nus hardhandig de bezetters uit de aula verdreven, niet meer zullen voorkomen. Een krachtig hogedruk gebied met zwaartepunt boven Zuid- Duitsland zal ook het komende etmaal het weer in vrijwel ge heel West-Europa beheersen. Het weer in Nederland Zal dan ook weinig veranderen. In het hogedrukgebied komt op uitge breide schaal mist en laaghan gende bewolking voor. De laag waarin de mist en bewolking voorkomt is vrij dun. Dit bleek gisteren in Luxem burg en Duitsland. De toppen van de Ardennen, het Sauerland en de Harz staken boven de mist uit en plaatselijk liep daar de temperatuur op onder in vloed van de overvloedige zon neschijn tot 17 graden. Ook ten zuiden van de Alpen is het over wegend zonnig met middagtem- peraturen rond 20 graden. Vooruitzichten voor woensdag: Plaatselijk mist, maar ook op klaringen. Overdag in het alge meen hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 10 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. LISSABON Het opperbevel van de Portugese militaire veiligheidsdienst Copcon heeft zaterdag middag de staat van paraatheid opgeheven die vrijdag voor het gehele Portugese leger was afgekondigd. Een woordvoerder van Copcon zei dat de situatie in Portugal normaal is. De staat van paraatheid heeft 31 uur geduurd. De Portuge se overheid was bevreesd voor een staatsgreep door een reeks bomaanslagen van rechtse elemen ten. De belangrijkste drukkerij van de Portugese com munistische partij in Oporto is zaterdag gedeelte lijk door een bomexplosie verwoest, enkele uren voor premier Jose Pinheiro de Azevedo in Oporto een bijeenkomst zou toespreken. Bij het Casa de Angola in Lissabon ontplofte ook een bom. Daar werden pamfletten verspreid na men een groep die zich „commando's voor de verdediging van de westerse beschaving" noemt. Enkele honderden communistische betogers en sympathisanten hebben gisteravond het stadhuis van Faro, hoofdstad van de provincie Algarve in het zuiden van Portugal bezet. De betogers eisen herstel in hun functie van uiterst linkse bestuurders die door de huidige voorlopige regering werden vervangen door minder extreme figuren. ROTTERDAM (ANP) Het „Democratisch Actiecentrum" heeft zaterdag in Rotterdam besloten te werken aan de vorming van een vrijzinnig democratische partij, waarvoor in Nederland een plaats zou zijn naast socialisten, confessionelen en liberalen. Het congres van het DAC - waarin individuele leden van verschil lende politieke partijen naar partij vernieuwing streven - deed een beroep op sympatisanten van ex-KVP-voorzitter De Zeeuw en op aanhangers van D'66, DS'70, het Democratisch Centrum Nederland en de Liberaal-Democratische Partij, om in eigen groepering alles te doen ter bevordering van de nieuwe partij. De oprichtingsvérga- dering van het DAC zal in de eerste helft van 1976 gehouden worden. De aanwezigen in Rotterdam waren merendeels leden van D'66 en DS'70. Op de kandidatenlijst voor het DAC-bestuur prijken zelfs de namen van enkele oud-PvdA-ers. Het Kamerlid Nooteboom (D'66) constateerde dat de „spirit" in het DAC ontbrak en zei dat de solide basis gaandeweg tot stand moet komen. Als er nu geen uitzicht bestaat op de totstandkoming van de partij, vormen wij de zoveelste politieke studieclub, vond hij. De Portugese premier Pinheiro de Azevedo heeft zaterdag in Oporto zijn landgenoten opgeroepen de eenheid te herstellen. Ongeveer tiendui zend regeringsgezinde demonstranten juichten Pinheiro de Azevedo toe. EINDHOVEN Parochianen van de Eindhovense Lambertuskerk zullen zich vanavond beraden over eventuele acties tegen de plannen van bisschop Bluyssen om per 1 november de priesters uit deze kerk terug te trekken. Er is een comité gevormd, dat acties wil voorbereiden. Een woordvoerder van dit comité zei: „Dat er harde acties zullen komen staat wel vast We moeten er alleen voor waken, dat de acties niet zo hard worden dat zij in de onfatsoenlijke sfeer terecht komen". Hij noemde de jongste ontwikkeling een trieste gang van zaken. „Onze voornaamste grief tegen de maatregel van de bis schop is wel, dat hij ons tijdens lopend overleg ineens confronteert met een voldongen feit".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5