stariiftkern Breuk in volleybalploeg aa„,aa,d leidde tot wanprestatie Bosman herstelde iets van geschonden judoreputatie Carla Bruinenberg schaakte acht uur tevergeefs om titel Nieuwe regeling buitenlanders in honkbal competitie Secties honkbal/ softball zijn binnenkort een feit Weer triomf Moserjr in Trofeo Baracchi niet meer ERIKA BELLE EERSTE TIENERKAMPIOEN Nieuw record voor Brigitha Revanche turners Tempo Team in derde ronde Europa cup IN VIERDE RONDE GESTUIT DOOR KAMPIOEN VOORZITTER KNBSB OMZEILDE KLIPPEN mnnmn—TiiiiiiiiiwiiiiMi ir Jan Timman kwam te laat en verloor ■EsBHBSHHB LEIDSE C0URAN1 PAGINA 18 H BELGRADO Rusland is zowel bij de dames als bij de heren met grote overmacht Europees kampioen geworden. De Russische heren werden gevolgd door wereldkam pioen Polen en het ver rassend sterk spelende Joego-Slavië. Bij de da mes werd Hongarije tweede en Oost-Duitsland derde. De Nederlandse teams moesten genoegen nemen met de negende plaats (heren) en de elfde plaats. De Nederlandse heren hebben in hun laatste DEN HAAG - Tijdens wedstrijden voor de zwem- competitie, gisteren in De Morgenstond in Den Haag gehouden* heeft Enith Brighita een nieuw natio naal record op de 200 me ter vrije slag (25-meterba- nen) gevestigd. Zij realiseerde een tijd van 2.02.-. Het oude record stond reeds sinds vorig jaar december op haar naam met 2.02,4. Annelies Maas van de zwemvereniging De Rijn heeft in het Twentebad in Hengelo het Nederlands ad- spirantenrecord (25-meter- baden) op de 400 meter vrije slag verbeterd en ge bracht op 4.23.6. Het oude record stond op naam van Ada Pors. wedstrijd van het toer nooi een regelrechte wan prestatie geleverd. Van het toch echt niet te ster ke Frankrijk werd verne derend verloren met 3—0. De setstanden: 7—15, 9—15, 7—15. In deze wed strijd kwamen eerst goed de tegenstellingen binnen de selectiegroep aan het licht. Enerzijds waren daar de spelers van Star- lift, die de overigen niet of nauwelijks meer ac cepteerden en anderzijds werd de houding van de ze Stariiftkern door de overige ook niet langer meer aanvaard. Macht Bondscoach Kryszik had helaas niet de macht om er tegenop te treden. Hierdoor was er tijdens de wedstrijd nauwelijks sprake van enige inzet en lieten de mannen die in het veld stonden, de ballen links en rechts om hun oren slaan. Ook wissels hielpen niet meer, omdat het vertrouwen in el- kaars kunnen weg was. Spelver deler Chris Schmidt van Starlift riep boos: „Ik geloof dat Krys zik met zijn vreemde opstellin gen steeds geprobeerd heeft om het moreel van de Starlift-spe- lers te breken. Wij hebben tij dens dit toernooi nauwelijks in onze eigen vertrouwde opstel ling gespeeld". Hoofdrolspeler Johnny Groen was een geheel andere mening toegedaan: „Kryszik heeft naar mijn mening veel te veel met de Starliftspelers geopereerd. Ook als deze als oude kranten ston den te volleyballen. Neem nu Frank Constandsce, tegen de Fransen presteerde hij helemaal niets. Maar wisselen ho maar". Het stond dus bol van de tegen stellingen bij deze laatste wed strijd en de spelers keken el kaar allemaal boos aan. Bonds coach Kryszik verdedigde zich met de woorden: „Het is voor mij allemaal erg moeilijk ge weest. Ik heb in de voorberei ding nauwelijks de kans gehad om enige opstelling uit te probe ren. Ik moest dus wel kiezen voor de Stariiftkern, omdat ik daar tenminste van wist dat ze op elkaar ingespeeld waren". De Nederlandse dames wonnen hun laatste wedstrijd. België werd met 3—2 (1416, 9—15, 15-0, 15-10, 19-17) verslagen. De eindstand: 1. Rusland 2. Polen 3. Joego-Slavië 4. Roemenië 5.. Bulgarije 9. Holland Dames: 1. Rusland 2. Hongarije 10 (IS- 3)' 6 (11- 9) 6 (11-10) 4 (10-11) 5 2 (6-12) Tsjechoslowakije 5 2 (6-14) 5 2 (9-10) 5 10 (IS- 2) 5 8 (12- 7) Oost-Duitsland 5 4 (8-11) 5 4 (8-11) Tsjechoslowakije 5 4 (8-11) 5 0 (6—15) 5 4 (7-12) BRESCIA De Trofeo Barac- driens" Freddy Maertens en Mi- chi, tijdrit voor koppels, blijft chel Pollentier. De Belgen heb- een typisch Italiaans evene- ben trouwens langdurig een ment. Hoewel voor de rit over voorsprong gehad, die rond de 109 kilometer grote sterren als halve minuut schommelde. Pas Schuiten, Merckx en De Viae- in het laatste kwart van de wed- NIJMEGEN De Neder landse herenturnploeg heeft zaterdag de inter landwedstrijd tegen Enge land, in sporthal Hengstdal in Nijmegen gehouden, met een klein verschil gewon nen. De Nederlandse ploeg kwam tot een totaal van 257.10, terwijl de Britten 253.05 punten verzamelden. Gedetailleerde uitslagen: 1. Smulders (Ned) vrije oefenin gen 8,95 - paard 9,00 - ringen 8,85 - spring 8,20 - brug 8,80 - rek 8,95 - totaal 52,75. 2. Davis (G.Br.) 9,15 - 7,95 - 8,60 - 8,85 - 8,85 8,90 - 52,30. 3. Butter (Ned) 8,75 - 8,55 - 8,45 - 8,50 -8,80 8,8: - 8,75 - 51,80. 4. Van Elteren (Ned) 8,45 - 8,30 - 8,65 - 8,50 - 8,60 - 8,90 - 51,40. 5. Jones (G.Br.) 8,20 - 8,20 - 8,90 - 8,65 - 8,15 - 8,75 - 50,85. 7. Ooykaas (Ned) 8,60 - 6,90 - 8,30 - 8,85 - 8,80 - 8,40 - 49,85. 8. Van der Sande (Ned) 7,80 - 8,00 - 7,40 - 8,70 - 8,30 - 8,80 - 49,00. 11. De Brouwer (Ned) 6,75 - 8,10 - 8,30 - 8,40 - 7,35 - 8,00 - 46,90. AMSTERDAM Tempo Team, Nederlands tafelten niskampioen bij de dames, heeft de derde ronde ge haald van het toernooi om de Europese beker. Zater dagavond wonnen de Am sterdamse dames in de tweede ronde van het toer nooi met 53 van Nord- Harrislee uit Flensburg (WD1). In de derde ronde speelt Tempo Team tegen Statisti- ka uit Boedapest, een van de sterkste Europese club teams. De gedetailleerde uitslagen zijn: Mieke Amtz-Margit Trup- kovic 17-21, 21-15, 11-21, Ellen Klatt-Iris Stahnke 15-21, 21-9, 21-17, Marjan van der Vliet-Kir- stin Krüger 10-21, 21-13, 17-21, Klatt-Trupkovic 21-9, 21-14, Arntz-Krüger 23-25, 16-21, Van der Vliet-Stahnke 20-22, 21-17, 21-16, Klatt-Krüger 19-21, 23-21, 21-14, Van der Vliet-Trupkovic 21-15,21-17. minck ontbraken, stonden de strijd, bij Iseo na 82 kilometer, „Tïfosi" toch met tiendoizen- kwamen de Italianen op kop, den langs de route van Berga- waarbij zij in de kaart werden mo naar Brescia. Zij zagen hun gespeeld door een val van Pol favorieten, Francesco Moser en lentier. Het Belgische duo ver- Giambattista Baronchelli, ver- speelde door die val bijna een tegenwoordigers van de nieuwe halve minuut, maar nadat Pol generatie Italiaanse wielerster- lentier weer in het zadel zat, ren winnen. Moser behaalde bleek duidelijk dat het ritme trouwens voor de tweede keer Van het verrassend sterk rijden- in successie de overwinning. de tweetal was gebroken. Bedroeg de marge in 1974 Hennie Kuiper en Genie Knete- slechts een handvol seconden, mann eindigden op de derde gisteren lag er bijna een minuut plaats met een achterstand van tussen de winnaars en hun iets meer dan drie minuten. We- naaste concurrenten, de „Flan- reldkampioen Kuiper toonde in Links op de foto: de Italianen Moser en Baronchelli en rechts op de foto: de Nederlanders Kuiper en Knete- man. Beide koplopers speelden een belangrijke rol in de Trofeo Barracchi. Noord Italië opnieuw aan dat hij pas na een langdurige in spanning zijn beste vorm be reikt. Kuiper en de als tijdrijder meer gelauwerde Knetemann reden anderhalf uur te midden van de „naamlozen", maar in het laatste gedeelte had het Ne derlandse koppel nog voldoende reserves over om van de zesde plaats op te rukken naar de derde. WENEN De laatste dag van de wereldkampioenschappen judo in Wenen, is een volledig Japanse dag geworden. Zowel bij de lichtgewichten als in de groep alle categorieën, ging de eindstrijd tussen Japanse deel nemers. Minami prolongeerde, ten koste van Kashiwazaki zijn wereldtitel. Ninomiya - raakte zijn kampioenschap kwijt aan Umura, die in de vierde ronde een eind had gemaakt aan de reeks overwinningen van Jan Bosman. Bosman slaagde er na nederla gen van Peter Adelaar, Gerry van den Brand en Harry Peters in de eerste ronde te Wenen in iets van de geschonden Neder landse judoreputatie te herstel len. Na drie overwinningen in de categorie 'open' werd hij ge stuit door de 24-jarige Japanner Umura, die ten slotte de sterkste zou blijken in de belangrijkste van de zes kampioenschappen. In de herkansing, die voor Bos man de weg open liet naar brons, moest hij op de mat met de Georgiër Tsjotsosjvili, de Olympische kampioen in het halfzwaargewicht. Ook tegen hem was Bosman niet opgewas sen. De 6000 toeschouwers die de Wener Stadthalle vulden, heb ben het meeste plezier niet aan de finales beleefd. Meer genoe gen hadden zij aan de Italiaan Mariani, die ten koste van de Westduitser Leibkind de bron zen medaille veroverde en daar mee voor het eerst bij wereld kampioenschappen een medaille zijn land binnen haalde. Judoka Bosman (archief foto) kwam verder dan de eerste ronde maar miste Nog enthousiaster werd de zaal toch elke kans Op het ver- toen de Zweedse lichtgewicht overen van een medaille. Lars Flygh een verrassende overwinning behaalde op de Ko- reaan Jong Kim en het hoogte punt was zonder twijfel de krachtmeting tussen de Italiaan Mario Daminelli en de enorme Koreaan Jong Pak. Het publiek kreeg zijn zin, David versloeg Goliath, slimme techniek won het van de massa. De laatste twee in de rubriek alle categoriën, Umura en Nino miya stonden in 1973 te Lausan ne ook met elkaar op de mat Ninomiya (29) en vijf jaar ouder dan zijn landgenoot, die als zijn leerling mag worden be schouwd, kennen elkaar door en door. Daardoor werd het duel gevuld met voornamelijk af wachten. De beide Japanners werden door de scheidsrechter herhaaldelijk gesommeerd strijd 'te maken'. OOSTERBEEK Erika Belle is de eerste Nederland se tienerkampioene in het damesschaak. De negen tienjarige speelster uit Velp verdrong zaterdag favo riete Carla Bruinenberg van de eerste plaats. Erika Belle, bezig aan haar derde titeltoernooi, vorig jaar vijfde, won zaterdag in de slotronde van mevrouw mr. de Klerck. Carla Bruinenberg met zwart verloor haar slotpartij van Jeannette Mulder na acht uur schaak. Een overwinning zou de titel bij Carla Bruinenberg gebracht hebben, een remise had haar tenminste een beslissende strijd met Erika Belle opgeleverd. Jeannette Mulder kwam aanvankelijk in een positie die winstkansen in zich had. Carla Bruinenberg echter kreeg daarna toch nog de mogelijkheid op ten minste en half punt, maar onder de druk van de zekere overwinning van Erika Belle, liet zij de remise en haar kans op het kampioenschap uit de vingers glippen. De uitslagen van de negende ronde zijn: Hanneke van Parreren - Mieke van Eist 1/2-1/2; Jeannette Mulder - Carla Bruinenberg 1-0, Ellis de Graaf - Cora van Gent 1/2-1/2; Mevr. de Klerck - Erika Belle 0-1. Eindstand: 1. Erika Belle 5 1/2 punt, 2. Ada van der Giessen en Carla Bruinenberg 5 pnt; 4. Hanneke van Parreren, Jeannette Mulder en EUis de Graaf 4 pnt., 7. Cora van Gent en mevr. De Klerck 3 pnt, 9. Mieke van Eist 21/2 pnt. AMSTERDAM - De bondsvergadering van de base- en softballbond heeft zich zaterdag ge schaard achter het be stuursvoorstel een nieu we regeling in te stellen voor het uitkomen van buitenlanders (lees: Amerikanen) in de com petitie. Bepaald werd dat spelers die vanaf 1 november in het jaar voorafgaand*» aan de competitie woonachtig zijn in ons land op alle posities in hoofd- en eer ste klasseteams mogen uitkomen. Niet-Neder- landse spelers (ten hoog ste twee) mogen even eens in de competitie optreden (behalve als werper en achtervanger) indien zij drie dagen voor het begin bij het bondsbureau zijn geregi streerd. Hoewel het bestuur van de KNBSB zelf, zoals voorzitter Guus van der Heijden verklaarde, weinig behoefte had aan een wijziging van de bestaande situatie (waarin zelfs nog tijdens de competitie buitenlandse spelers konden worden aangetrokken) omdat in ieder geval het honk bal voor het publiek attractiever werd. „Boven dien", lichtte Van der Heijden toe, „tonen de cijfers aan dat de door velen zo gewraakte Amerikanen op de Nederlandse jeugd nogal meevalt. Er waren vorig seizoen drie Ameri kaanse werpers die respectievelijk dertien, vier en zes wedstrijden hebben gespeeld. Percen tueel is hun inbreng gering geweest". Enige afgevaardigden zagen toch bezwaren in de plannen van het bondsbestuur. Zo meende men dat vooral de financieel meest draag krachtige clubs van de nieuwe situatie het minste last zullen hebben, omdat zij in staat zijn spelers zes maanden van tevoren in te kwartieren. Han Urbanus noemde de nieuwe regeling beter dan de bestaande, maar meende dat het bonds bestuur het algemeen belang te weinig in het oog hield. Ook bestond de vrees dat clubs door handig heidjes de nieuwe voorschriften kunnen ontdui ken door een buitenlander eind oktober in te laten schrijven in het bevolkingsregister en hem vervolgens een half jaar op vakantie naar zijn eigen land te laten gaan. Het bestuur deelde die vrees niet en meende dat controle voldoende mogelijk is. Overigens werd van de kant van het bestuur benadrukt dat elke buitenlandser die hier woont en werkt als Nederlandse speler wordt beschouwd. Op de vergadering waren trouwens slechts 38 van de 56 bondsraadsleden, zodat het voorstel juist met 2/3 meerderheid kon worden aangeno men: 29 voor, zes tegen en drie blanco. AMSTERDAM Guus van der Heij den torste zaterdagmiddag een tors bloemstuk toen hij de Blauwe zaai van het Rai-complex verliet. Hij had het ten geschenke gekregen van zijn medebestuursleden ter gelegenheid van zijn verjaardag, die hij dezelfde dag vierde. Voor hetzelfde geld had het cadeau mogen gelden ais bewijs van erkentelijkheid voor de kundige wijze waarop de ervaren discussielei der twee bondsvoorstellen door de vergadering had geloodst. Behoed zaam omzeilde de voorzitter van de base- en softballbond de klippen om tenslotte op zegevierende wijze af te meren langs de kade waarlangs het bondsbestuur het schip wilde hebben. Toen zaterdagmiddag de stemming bij de afge- vaardigden in de richting neigde van afkeuring van het structuurrapport, dat moet leiden tot twee sectiebesturen (honk- en softball), maakte Van der Heijden de handige manoeuvre de hoofdlijnen van het rapport puntsgewijs in stemming te brengen. De vergadering had no gal wat bezwaren tegen de door het bondsbe stuur voorgestelde bevoegdheden van de sectie- besturen. "Die betreft het ,hele wedstrijdwe zen", lichtte secretaris Theo Vleeshouwer van de structuurcommissie toe. "De technische za ken rond de nationale teams en de financiële aspecten blijven onder het beheer van het bondsbestuur." Enige afgevaardigden waren van mening dat de op te richten sectiebesturen een te gering takenpakket kregen toebedeeld. "Waarom krijgen de sectiebesturen", vroeg af gevaardigde Jonker zich af, "geen inspraak in de vertegenwoordigende ploegen en benoemin gen van coaches. Juist bij de secties ligt de grootste kennis over de eigen sport. Bovendien is het zeer de vraag of er capabele mensen te vinden zijn om zitting te nemen in een orgaan dat nauwelijks bevoegdheden heeft" Voorzitter Van der Heijden betoogde dat het bestuur geenszins van oordeel was dat het een geringe verantwoordelijkheid betrof. "Het is juist een veelomvattend terrein", meende hij "Er kunnen door het sectiebestuur ook andere zaken wor den aangepkakt dan alleen het wedstrijdwezen, bijvoorbeeld een pitchers- en catchersoplei ding." De bondsvoorzitter, die meedeelde gaarne een fors aantal taken te willen afstoten naar de sectiebesturen, vertelde dat de base- en soft ballbond zich bij zijn structuurvoorstellen spiegelde aan de zwembond, waarin een gede centraliseerde aanpak al enige jaren met suc ces wordt toegepast. Hij ontkende met klem het door enige aanwezigen gevreesde federatie ve verband dat een gevolg zou kunnen zijn van het aannemen van het structuurrapport. "Daar willen we perse niet heen", verklaarde Van der Heijden. Ondanks bezweringen van de kant van het bondsbestuur dat de te vormen sectiebesturen met hun taakomschrijving een forse hoeveel heid bezigheden krijgen toebedeeld bleven er vanuit de vergadering bezwaren bestaan. Als ervaren bestuurder legde Van der Heijden eerst een rookgordijn over de ontevredenheid door wat minder gewichtige punten aan een stem ming te onderwerpen waarbij werd bepaald dat de protestcommissie een taak blijft van het hoofdbestuur; #in de sectiebestuursvergaderingen een be perkt aantal afgevaardigden uit de rayons is afgevaardigd; O één lid uit elk van de sectiebesturen deel zal uitmaken van het hoofdbestuur; de bestuursleden geen stemrecht zullen krij gen; Vervolgens, en pas als laatste punt, kwam de omstreden taakstelling binnen de sectiebestu ren aan bod. Met overgrote meerderheid sprak de vergade ring zich uit voor de door Van der Heijden geformuleerde bepaling dat de sectiebesturen verantwoordelijk moeten zijn voor de samen stelling van de nationale teams. Dat voorzitter Van der Heijden en passant punten als begelei ding en coaches niet meer aanstipte en tevens niet meer inging op andere geopperde bezwa ren deerde kennelijk niemand meer. FRANK WERKMAN Clay Regazzoni (links) en Niki Lauda toonden zaterdag in Italië een nieuwe formule l-wagen, een 312 T2 Ferrari. Een dag later werd eveneens in Italië de nieuwe Brabham-Alfa Romeo aan de openbaar heid prijs gegeven. Deze wagen, die door Carlos Reutemann en Carlos Pace bestuurd zal -worden, kost ongeveer 250.000 gulden en heeft een maximum snelheid van 330 kilometer. REYKJAVIK - Groot meester Jan Timman heeft gisteren in het zone van Reykjavik een zeker punt prijsgegeven. De Neder landse kampioen kwam drie uur te laat voor zijn partij tegen de zwakste deelnemer uit het veld, Laine van Guernsey. Het betekende voor hem een reglementaire nederlaag. Timman vertelde dat hij zich niet had gerealiseerd dat de wedstrijden op zon dag drie uur eerder begon nen dan op de andere wed strijddagen. „De enige die daarvoor te blameren is", zei Timman, „beji ik zelf. De heb het toernooiprogram- ma niet goed bekeken". Timman had zijn afgebro ken partij uit de vierde ron de tegen de IJslander, Tor- steinsson in winst omgezet.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18