SCHAAKBESTUUR AFGETREDEN Jurgens stelde in military kandidatuur voor Montreal Mil Bailly II won elf mille in stayerskampioenschap Tine Zwaan stelde teleur in circuit Eerste prijs Laver ruim ton waard Samenwerking tussen topbiljarters en bond bereikt Sterk debuut Roelof Veld op marathon Rudi Koopmans maakt rentree natuurlijk i_,n,iuoü3 LuunniN i PAGINA 13 UTRECHT De Koninklijke Neder landse Schaakbond heeft sinds zater dag geen bestuur meer. Tijdens de bondsraadsvergadering te Utrecht is het bestuur van de schaakbond in zijn geheel afgetreden. Inleiding tot de niet verwachte stap van het bestuur tijdens de gebruikelijke na jaarsvergadering was een amendement van de Noordelijke schaakbond bij de behandeling van de begroting. De KNSB heeft een begroting van rond 700.000 gulden na een zo „krap" moge lijke samenstelling in verband met een t schuldenlast van ongeveer 100.000 gul- SfeffllllinQ den. Tijdens de behandeling van de begroting kwam de Haagse schaakbond met een tegenbegroting, die met een grote meerderheid werd afgewezen. De vergadering aanvaardde echter een amendement van de noordelijke schaakbond, waarin gevraagd werd om een besnoeiing van nog eens 25.000 gulden. Het bestuur schorste de vergadering voor een kwartier en keerde daarna terug met de mededeling dat er en-bloc zou worden afgetreden omdat een ver dere beperking van de begroting nadat al de grootst mogelijke zuinigheid was betracht, een verantwoord bestuursbe leid niet meer mogelijk maakt. Het bestuur, dat de suggesties van de noordelijke schaakbond overigens wei- Het afgetreden bestuur heeft inmiddels meegedeeld een eventueel verzoek om terug te keren pas dan in overweging te zullen nemen als het amendement wordt ingetrokken en zekere garanties voor continuiteit in de bestuurskoers door de bondsraad zullen worden gege- Het afgetreden bestuur zal de lopende zaken in elk geval behartigen tot dins dag 4 november. Dan zal het bestuur vermoedelijk contact hebben met de twee woordvoerders van de bondsraad. Tijdens de vergadering van de bonds raad is nog mee gedeeld dat het jaar lijkse Friese Vlag toernooi om het kam pioenschap van Nederland heeft opge houden te bestaan. willend had beoordeeld, wilde deze eventueel overnemen als daartoe door onverhoopte inkomstenderving in 1976 aanleiding zou zijn. De bondsraad wenste evenwel het amendement in stemming te brengen. Het werd aanvaard met 30 stemmen voor, 25 tegen en 15 blanco. Het bestuur van de KNSB, dat de be groting na vele voorbesprekingen met de diverse onderbonden had opgesteld, beschouwde het aannemen van het amendement als een aantasting van die begroting en trad in zijn geheel af. De bondsraad benoemde nadien een com missie van twee personen die tot taak heeft gekregen „contact opnemen met het oude bestuur over de vraag wat nu". UTRECHT Na een aanvankelijke sceptische houding tegen over de onlangs opgerichte vereniging van topspelers heeft de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) in een bespre king met deze vereniging nu toch een goede basis voor samenwerking gevonden. De vereniging liet er namelijk in een bespreking in de Jaarbeurshallen te Utrecht geen enkel misver stand over bestaan, dat het de bedoeling is samen met de KNBB te komen tot de oplossing van de problemen in het belang van het geheel. Bij de bond heerste in het begin de vrees, dat ageren tegen beslissingen de drijfveer voor de oprichting was geweest Nu beide partijen de zaak in een goede sfeer hebben kunnen uitpraten, is het volgens de bond zelfs niet ondenkbaar, dat er te zijner tijd een commissie topsport wordt opgericht waarin de drie partijen (dagelijks bestuur, technische commissie en vereniging van topspelers) evenredig zijn vertegenwoordigd. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Drie hoogtepunten tijdens de laatste zondagmeeting op de Wassenaarse ren baan Duindigt. Het stayerskampioenschap van Nederland, mt een eerste prijs van elf mille, werd een prooi voor het koppel Jan van Dooyeweerd en de Franse hengst Bailly II van de Rotterdamse Stal Marco. Over een afstand van 3840 meter had Bailly II zijn handicap van veertig meter snel goed gemaakt en was rap in de buurt van Jan Wagenaar, de gastrijder achter Kinglet O. Outsi der Treize F werd heel terecht al snel na de start uitgeschakeld wegens heel slecht draven. Kees Verkerk, de langzame starter, kwam in de slotfa se met Gerard van Eykelenborg in de buurt van Bailly II, maar hij kon hem toch niet echt bedreigen en werd tweede voor Kinglet O. De tijd van Bailly II op de kilometer was 1.21.4, een totaaltijd van 5.12.3, hetgeen een uitstekende prestatie over deze afstand is. Ook de volbloeds startten op de lange afstand in de klassieke Cesarewitch over 3600 meter. De Wassenaarse eigenaar Jdop Smolders, die al enke le jaren zijn paarden allemaal maar in België laat starten, had voor deze gelegenheid Bright Moss laten overkomen. Dit paard heeft al bijna alle grote klassiekers gewonnen, ook de derby. Maar nog nooit had Smolders een Nederlandse Cesare witch gewonnen. Met Bright Moss dacht de Hore- ca-man een goede kans te hebben. Het paard kwam echter ongeplaatst, door kreupelheid, uit deze ren. De overwinning ging naar het paard dat het meeste gewicht moest dragen: Townsman (65 kilo). Trainer Tom McGarrity is geen moment bang voor de overwinning geweest „Jockey Da- vies heeft verleden jaar ook met deze hengst gewonnen. Hij heeft goed gereden. Het gewicht doet het paard niet zoveel. Het is een echte gewichtdrager en de beste volbloed in ons land". Op de tweede plaats met veel verrassing kwam Clara Meltzer met het paard Woodfeets Hope. Winnaar Townsman zegevierde in de totaaltijd van 3.59.1, een koers- en baanrecord. Derde hoogtepunt was de Supertrio ren, met maar liefst vijftien paarden aan de start. De winnaar van de vorige supertrio ren Beemster had beter op stal kunnen blijven. Hij was duidelijk niet fit en kwam met jockey Dieter Weiss in de achterhoede binnen. Jockey John Smith boekte met de wisselvallige Laureade een prachtige overwinning. Bailly II pikte op de laatste koerszondag van Duindigt nog een kampioenschap mee. Een lint was zijn deel bij de huldiging. HEERLEN Na vorige week waren het in de tweede ronde van het wintercircuit, dit weekeinde in Heerlen, weer Elly Vessies-Appel en Louk San ders die zich de sterksten toonden. Bij de dames was de verrassing dat de nationale kampioene Elly Vessies in de eindstrijd won van Tine Zwaan. Bij de heren kon men weer een oppermachtige Louk Sanders aan het werk zien. De Nederlandse titel houder won al zijn partijen moeiteloos. De uitslagen in de tweede ronde van het wintercircuit zijn: Heren enkelspel: kwartfinales: Louk Sanders - Otto Pnanman 61, 6—2, René Heffels - Marion Laudin 36, 6—3, 6—2, Fred Hemmes - Niek Fleury 64, 6—1, Wouter Fok - Guido Homman 7—6, 2—6. 6—3. Hrffels 6-3. #—3. Hemmes - finale: Sanders - Hemmes 6—1,6—4. De stand na twee ronden is: 1. Sanders 10 punten 2. Hemmes 8 pnt. 3. Fok 6 pnt 4. Heffels 5 pnt. Dames enkelspel: kwartfinales: Elly Vessies-Appel - Han- neke Raaymakers 6—4, 6—1, Anneloes Schothorst - Leon- ne van de Wildenberg 64, 76, Nora Lauteslager - Inge ^°Ikten 2, Tine Zwaan - Elly Hemmes/Zwaan Halve finales: Vessies-Appel - Schothorst 6-1, 6-1, Zwaan Lauteslager 7—5, 6—3. Finale: Vessies Appel - Zwaan 5—7, 7—5,6—1 De stand na de tweede ronde is: 1. Vessies-Appel 8 punten, 2. Lauteslager 5 pnt, 3 scho thorst 4 pnt HILTON HEAD Rod Laver (Aus.) heeft de eerste prijs van 40.000 dollar (Ruim 100.000 gul den) gewonnen <in het wereldin vitatie-toernooi in Hilton Head (VS). Hij won met zijn landge note Evonne Goolagong het ge mengd dubbelspel van Ilie Nas- tase (Roem.) en Rosemary Ca sals (VS) in twee sets: 6—3, 6-3. Laver, die eerder de finale van het herenenkelspel tegen Nasta- se had verloren, eindigde door tweede. In de eindstrijd van het de overwinning in het dubbel damesenkelspel versloeg zij bovenaan in het algemeen klas- Evonne Goolagong eenvoudig: sement. Chris Evert (VS) werd 1, $—1. Maarten Jurgens snelt met Bold Tudor door de vijver, een van de zwaarste hindernissen BOEKELO De 21-jarige Britse amazone Lucinda Prior-Palmer heeft tijdens de vijfde internationale military van Boekelo aange toond dat de Europese titel, die zij dit jaar in Luhmühien veroverde, geen uitschieter is geweest. De goedlachse, blonde dochter van een brigadegeneraal uit Way Hill in Zuid-Engeland zegevierde met overmacht. Na de dressuur stond zij nog op de tiende plaats met haar tweede paard Wide Awake, maar een bijzonder fraai gereden cross-country bracht haar bovenaan. Lucinda Prior-Palmer bleef zaterdag in het Teesinkbos, waar het startsein wegens dichte mist enkele uren verschoven had moeten worden, als enige binnen de limiettijd van elf minuten voor het zware parkoers over 6270 meter met 29 hindernissen. Haar tijd was 10 minuten en 42 seconden en zij bleef zonder springfouten. Bijna was het echter misgegaan op de tweede hindernis, een Twentse wal. „Ik dacht dat ik toen al mijn kansen verspeelde", aldus de vrolijk gestemde amazone na afloop, „we kwamen ver keerd uit, maar Wide Awake redde zich fantastisch". De meeste deelnemers hadden veel moeite met de hindernissen 23 en 24 (de af- en uitsprong) en 27 (de vijver). Wie de woorden „eind goed, al goed" op de laatste hindernis achter zich liet wist zich verzekerd van een plaats bij de eerste dertig, precies de helft van het deelnemersveld. De andere combinaties moesten na drie weigeringen of valpartijen de strijd staken. Dit overkwam ook de Zwitser Beat Bohli, die na de dressuur nog de leiding had in het klassement Prestatie Verheugend voor Nederland was de uitstekende prestatie van Maarten Jurgens. Met de donkerbruine ruin Bold Tudor wist de 31-jarige Nijmeegse student in de rechten beslag te leggen op de derde plaats. Na de cross stond Jurgens zelfs als tweede geklas seerd, maar een fout in het afsluitende springconcours van gisteren (tien' strafpunten) gaf de Westduitser Rüdiger Schwarz de kans de Nederlander te passeren. De verrichting van de Nederlandse ruiter werd er echter nauwelijks minder om. De meestal op safe rijdende jurgens kwam voor zijn doel in de cross vrij snel rond. Zijn eerste blik na het bereiken van de finish gold de grote chronometer aan de linkerpols. „Elf minuten en 48 seconden", riep de Nijmegenaar vervolgens verheugd uit, „dan heb ik niet meer dan twintig punten prijs moeten geven". Lange tijd voerde de als derde gestarte Jurgens de ranglijst aan met min 61.53 punten. Lucinda Prior-Palmer (met startnummer 50) bracht daar pas in de slotfase verandering in. Maarten Jurgens, die onder meer voor de Olympische kampioen van München Richard Meade eindigde, heeft opnieuw zijn reputatie als beste Nederlandse militaryruiter bevestigd en zijn kandidatuur gesteld voor deelneming aan de Olympische Spelen van Montreal. Eindstand: 1. Lucinda Prior-Palmer (GB) Wide Awake min 46.00 punten, 2. Rüdiger Schwarz (W.Dld.) Chorris- ter min 64.47 punten, 3. Maarten Jurgens (Ned.) Bold Tudor min 71.53 punten, 4. Richard Meade (GB) Ja cob Jones min 72.47 punten, 5. Domi nique Bentejac (Fra.) Aragon min 72.80 punten, 15. Maarten Jurgens (Ned.) Tamerlane min 169,27, 16. Magda van Loo (Ned.) Charley Brown min 170.93, 25. Eddy Stibbe (Ned.) Autumn Haze min 294.13. Eindstand landenklassement: 1. Groot- Brittannië min 214.94 punten, 2. Frankrijk min 454.20 punten, 3. Ier land min 940.53 punten. De officiële landenploegen van Neder land, West-Duitsland en Zweden eindigden incompleet en werden niet in de stand opgenomen. DEN HAAG Rudi Koop- mans, de Amsterdamse prof die vrijwel uitsluitend in West-Duitsland bokst omdat de Nederlandse Boks Bond hem geen licentie verstrekt, komt vrijdagavond in Keulen in de ring. De nog ongeslagen middenge wicht maakt zijn rentree na een hardnekkige handblessu re. Koopmans ontmoet in een gevecht over acht ronden de Turk Yesselbach. Wanner de Nederlandse Boks Bond toestemming geeft zal vrijdagavond in Turijn, waar Rudi Lubbers om het Euro pees kampioenschap bokst, nog een Nederlander in de ring komen. Het is Franklin Arrindell, die in een gevecht over acht ronden de Argen tijnse zwaargewicht José Luis Gomez zal bestrijden. Roelof Veld maakte zijn debuut op de marathon met een overwinning. MAASTRICHT Roelof Veld heeft gisteren in Maastricht een uitstekend debuut op de marathon gemaakt. De 31-jarige verzeke ringsinspecteur uit Deventer, die zich zoals gebruikelijk pas in het na-seizoen op de weg waagt, noteerde in de internationale marathon van Maastricht een tijd van 2 uur 19 minuten en 7 seconden. Berry Kneppers (Noordkop) legde beslag op de tweede plaats in 2.21.29. Bij de dames zegevierde Claire Spauwen (Achilles Top). De Lim burgse atlete noteerde een tijd van 2 uur 51 minuten en 21 seconden, de beste tijd ooit door een Nederlandse gelopen. Corry Konings (Thor) was tot nu toe „recordhoudster" met 2.57.36, een tijd, die zij begin juli in Rotterdam realiseerde. goed! Nauwelijks Enige prominenten heb ben in het afgelopen sei zoen nadrukkelijk ver klaard dat de aanwezig heid van Amerikanen (en vooral werpers en achtervangers) in de Ne derlandse honkbalcom petitie een kwalijke uit werking heeft op de ont wikkeling van vader lands talent. Het bonds- bestuur onderschrijft deze bezwaren niet Zwaarder telt de attrac- tiewaarde. Weliswaar heeft het bondsbestuur afgelopen zaterdag een beperkende maatregel ingevoerd, maar de uit werking daarvan zal nauwelijks van invloed zijn. De financieel draagkrachtige clubs zullen zich tegen de nieuwe reglementen in dekken, blijven dus overheersen, waardoor de competitie dan mis schien wel betere spe lers herbergt, maar te grote krachtsverschillen zal weergeven. Dan is meteen het argument van het bondsbestuur ontkracht en blijft de stelling van de tegenpar tij over. Dan zal blijken dat wat tijdens het Europees kampioen schap reeds aan het licht trad vooral de Nederlandse topwer- persstaf van te geringe allure is. Naar zondag In Engeland is er serieus aan gedacht de league wedstrijden in plaats van zaterdag op zondag te laten spelen. Daarmee zou een traditie van vele tientallen jaren omver worden getooid. Het is er niet van gekomen. Nederland, dat al sinds mensenheugenis het zondagvoetbal kent en daarin ook het betaald voetbal onderbracht, werd vorig jaar gecon fronteerd met een be sluit van de algemene vergadering betaald voetbal dat de thuis clubs mochten kiezen of zij op zondag, op zater dag, eventueel zelfs op vrijdagavond wilden spelen. Door enige clubs werd daarvan gebruik gemaakt als zij in een Europees tournooi moesten spelen en daar door een dag wonnen, wat bij blessures van be lang kan zijn. Bovendien is er een rustdag meer. Andere clubs kozen de finitief voor de zaterdag avond. Aan vrijdag waagde niemand zich. Van 'zaterdagavond- clubs' zijn Go Ahead en Roda op hun besluit te ruggekomen en nam Sparta een proef op de zondag die wat publieke belangstelling betreft goed uitviel. Sparta ook weer naar de zondag. De weersomstandigheden in de wintermaanden spe len ook een rol, wat men op die vergadering vorig jaar ook had kunnen weten. Het gaat er in Nederland niet om dat een traditie verbroken is maar meer om prakti sche, of financiële (Spar ta), redenen. De clubs dienen zich af te vragen of zij op deze manier te veel 'sollen' met het pu bliek dat zich maar zon- - der meer naar de inzich ten van de club moet voegen. Niet iedere club is zo gelukkig als PSV dat achttienduizend kaarten in de voorver koop slijt omdat de be taling via het loonzakje van de werknemers/- kaartkopers van Philips geschiedt Dan is er geen enkel risico. Waarschuwing Er gaat geen week voor bij of in Engeland bre ken enorme voetbalrel len los. Het was afgelo pen zaterdag weer raak, zo zelfs dat de politie de zaken niet of nauwelijks aankon. Dat is een ui terst trieste ontwikke ling in een land dat zich erop beroemd de sport sportief te benaderen. Het is ook een waar schuwing voor andere landen, Nederland niet uitgesloten. Als er niet meteen rigoureus wordt ingegTepen, zijn tonelen als momenteel regelma tig in Engeland voorko men, niet meer te ver- miiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13