Scheidsrechter mikpunt chaos De Vijverberg De winnaar van Poleri'ltalië is Nederland BIERFLESJES RAKEN THIE EN DE BRUIN Van der Kroft in Deventer af door „achterdeur" Vergeefse stormloop op DE GROTE KANS VAN ORANJE FC OCH HJIA6 GAF VOORSPRONG PRIJS Eagles enRoda weer op Leo van der Kroft: „Ik kan geen grensrechter zien". DOETINCHEM Terwijl een stelletje opgescho ten jongelui hem buiten de poorten van De Vijverberg stond op te wachten, deed scheids rechter Cees de Bruin na afloop van De Graaf schap—FC Den Haag (2—2) zijn verhaal. „Niks aan de hand", zei hij onverschillig, alsof het partijtje niet uitermate grillig was geweest. „Ik heb gewoon gedaan wat ik moest doen. Ik ben geen home-referee". Dat laatste waren de aanhangers van de thuisclub met hem eens. Alleen vonden ze dat Cees de Bruin dat wat al te nadrukkelijk had bewezen door in vele gevallen gerechtvaardigde aanspraken op een vrije trap niet te erkennen. Cees de Bruin was de gebeten hond, blijkens scheldkannonades van de tribunes. De Bruin had het al vanaf de achtste minuut volledig verbruid bij het fanatieke Graafschap-publiek. De Rotter dammer wenste toen een overtreding van De Caluwé jegens De Jonge niet te bestraffen met een strafschop. Toen Koenders tien minuten later zijn hand uitstak naar een door Van Baaren voorgezette bal, wees De Bruin echter wel naar de stip en kon Schoenmaker 0—1 scoren. Viel er op die beslissing weinig af te dingen, De Bruin maakte het vier minuten later te bont toen hij aanspraken van de Doetinchemmers op een straf schop wegens hands van Korevaar na een inzet van Hazelhekke, wegwuifde. In het gespannen sfeertje, dat toen inmiddels was ontstaan, kon de scheidsrechter geen goed meer doen in de ogen van De Graafschap. In de 67e minuut Van Baaren had inmiddels voor 02 gezorgd door te scoren na een vrije trap van Schoenmaker en onzeker ingrijpen van Ton Marijt sloeg de vlam in de pan. Hiddink ging in het strafschopgebied tegen de vlakte na een confrontatie met zijn „schaduw" Roger Albertsen en heel de Graafschap eiste een strafschop. Maar tevergeefs. Van dé ongeveer tien bierflesjes die als „projectiel" dienst gingen doen, werden er een stuk of drie in de richting van-De Bruin afgevuurd, enkele andere hadden de Haagse doelman Thie als mikpunt „Slechts" een flesje belandde op het robuuste lijf van Thie, die theatraal ter aarde zeeg. In de complete chaos na „het geval Hiddink-Al- be risen" zag De Bruin geen aanleiding de strijd te staken. „Als ze met flessen waren blijven gooien, had ik weinig anders kunnen doen, nu was er geen aanleiding toe". Alsof alle verwijten nog niet voldoende waren, wreef het Graafschap-legioen De Bruin ook nog aan, dat hij enkele minuten te kort had laten spelen, omdat de grote wijzer van het electroni- sche scorebord nog maar 42 keer rond was ge weest toen De Bruin voor de laatste keer floot Die „aanklachten" van de supporters waren geens zins terecht, want men had kennelijk niet gecon stateerd, dat de klok niet alleen te laat was aangezet, maar bovendien enkele minuten had stil gestaan. Blunder Voor Cees de Bruin was het maar goed dat De Graafschap er tenslotte nog 2—2 van kon maken. In de 70e minuut schoof Koenders de bal langs Thie, na een blunder van Ouwehand en vijf minuten voor het einde trof De Jonge doel, nadat hij de bal had onderschept na een Van Vliet-pass. Daarnaast accentueerde Hazelhekke met een hard schot op de paal; een redding van Thie na een inzet van Van Veenendaal en een mislukte kopbal van De Jonge op nauwelijks een meter voor open doel, het stormachtige alles-of-niets-offensief van De Graafschap. Verguld met het gegeven dat hun favorieten uit kansloze positie toch nog waren teruggekomen tot 2—2, slaagden de meeste aan hangers erin hun agressie jegens de scheidsrech ter naar het tweede plan te verplaatsen, maar enkele anderen voelden zich geroepen De Bruin bij het verlaten van het veld minder vleiende opmerkingen toe te voegen. Een van hen had aan (scheld-) woorden niet voldoende en smeet een stuk knakworst in de richting van het arbitrale trio. De vleeswaar bereikte echter niet zijn be stemming, maar wel het oor van Gerdo Hazeihek- Ondanks het toch nog redelijke resultaat, zal Evert Teunissen niet geheel zonder zorgen terugdenken aan het duel van gisteren, want De Bruin mocht dan ondanks alles geen aanleiding hebben gezien, ook maar een keer een gele kaart te trekken er was alleen een notitie voor FC Den Haag-speler Van Baaren wegens het wegtrappen van de bal het rapport dat de Rotterdamse arbiter opmaak te naar aanleiding van de incidenten, zal voor De Graafschap wellicht niet zonder gevolgen blijven. GERRIT ZWIERS Scoreverloop: 18. Schoenmaker 0—1 (strafschop), 38. Van Baaren 0—2, 70. Koenders 1—2, 84. De Jonge 2—2. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 7.500. hekke, Storm, De Jonge. FC Den Haag: Thie; De Caluwé, Ouwehand, Van Vliet, Korevaar; Albertsen, Schoenmaker, Perazic; Van Baaren (Landers), Van Leeuwen, Jol. BBL denaar, toevallig het weekend in Deventer, vroeg beleefd zijn geld terug en kreeg een ferme tik op zijn neus. Manager Peter Stephan liet omroepen dat de kaarten gel dig bleven voor de datum waarop de wed strijd zal worden gespeeld. Weer tumult want er werd verwoed gevochten om de reeds op de grond liggende kaartjes. Er waren er die met honderden afgescheurde kaartjes huiswaarts gingen, wat straks er wordt waarschijnlijk op 5 november (Europa Cup-woensdag) en eventueel op 4 november gespeeld weer moeilijkheden zal geven. Terwijl ontevredenen wachtten op Van der Kroft en zijn echtgenote, werden beide via het kantoor van trainer Beenhakker en het materiaalmagazijn naar het jeugdhuis van de Eagles gebracht waar een politieauto gereed stond om hen naar Apeldoorn te brengen. De politie wilde voorkomen dat het echtpaar Van der Kroft moeilijkheden zou ondervinden op het station van Deven ter waarheen een „wilde massa" was ge trokken, onderweg vernielingen aanrich tend. Go Ahead tijdens het intrappen vóór de wedstrijd. Epi Drost loopt er als een schim bij. Veel te zien DEVENTER Go Ahead Eagles heeft besloten niet meer op zaterdag avond te spelen maar weer naar de zondag terug te keren. Manager Stephan: „In dit jaargetijde op za terdag spelen houdt risico's in. We hebben Ajax al medegedeeld dat er niet- op za terdag 8 maar op zondag 9 novem ber wordt ge- Roda JC is er niet maar de kijkers vonden dat het best heeft hetzelfde be- meeviel. sluit genomen. Vijftienduizend toeschouwers, van wie een groot aantal het entree geld terugeiste, waren ontevreden en de Eagles leden een schadepost van ruim vijfduizend gulden, zijnde de vaste kosten voor suppoosten, affiches en programmaboekjes. Go Ahead besloot, in overleg met de politie, Leo van der Kroft via een „achterdeur" naar Apel doorn te brengen om hem daar op de trein te zetten. Van de tribunes en van de middenlijn af waren beide doelen zichtbaar. Van der Kroft was van mening dat de mist een goed contact met zijn grensrechter onmo gelijk maakte. Toen een flink deel van het publiek geld terug wilde hebben en naar het kantoor van de Eagles opdrong, verlo ren enige suppoosten hun zelfbeheersing en ontstonden handtastelijkheden. Een Lei- van steeds grimmiger worden de aanvallen te pareren. Er werden fouten gemaakt maar er werd ook in wanhoop naar middelen gegrepen die de Oos tenrijkse scheidsrechter Schil ler te mild beoordeelde. Storm In het mudvolle stadion - de voetbalbond had alsSinter- klaas alle kaartjes gratis uitge deeld joegen de Polen hun ploeg al ver voor het duel op. Tot in de wijde omtrek klon ken de liederen toen de spelers nog in de kleedkamer zaten. Polen zou de schande van Am sterdam wel eens uitwissen. Italië immers was schotarm en bovendien was het bitter koud en dat zou ook in Polens voor deel zijn. Inderdaad liepen de Polen van het begin af storm op het doel van Dino Zoff, bekwaam wer kend, en beschermd door ette lijke verdedigers want Italië speelde 4 4 2 (Anastasi en Pulici) maar merendeels stond er slechts een spits. Bearzot: „We zouden willen spelen als Nederland maar dat kunnen we niet en daarom deden we het op zijn Italiaans". Dat be tekende sterk defensief en counteren. Niet eens ongevaar lijk want Anastasi en Pulici kregen dotten van kansen. Maar scoren is voor Italianen uiterst moeilijk. Polen kreeg meer mogelijkhe den. In het begin al maar Szarmach stond stijf van schrik van een kans en lepelde de bal naast. Deyna zwenkte eenmaal langs de Italiaanse muur, werd ten val gebracht Schiller weigerde een straf schop te geven en toen Zoff onzorgvuldig wegwerkte, schoot Kasperczak tegen de lat Grimmiger Het uitblijven van succes, on danks het grote veldoverwicht, verleidde Polen tot grimmiger spel maar leidde ook tot zenu wachtiger spel. En omdat Lato en Gadocha door Benetti en Gentile als schaduwen werden gevolgd, kwam er van de snel heid van de Poolse vleugelspe lers ook niet veel terecht Ondanks soms tumultueuze to nelen voor het Italiaanse doel hield de ploeg stand in het harde duel dat Zmuda de gele kaart opleverde (wegens pra ten) evenals Gentile die Kas perczak blokkeerde waarbij de Pool zodanig werd gebles seerd dat hij moest uitvallen. Polen moest de laatste vijf mi nuten met tien man spelen om dat er al twee wisselspelers waren ingezet (Marx voor Bu- la en Kmiecik voor Gadocha „om meer kracht in de aanval te krijgen", aldus Gorski). Ita lië verloor Antognoni die door 1 Szarmach uiterst grof werd neergehaald waaraan Schiller evenmin iets deed. Weer een teleurstelling voor Polen dat zich als uitgescha keld moet beschouwen. Polen: Tomaszewski; Szyma- nowski, Ostafinski, Zmuda, Wawrowski; Kasperczak, Dey na, Bula (Marx); Lato, Szar mach, Gadocha (Kmiecik). Italië: Zoff; Gentile, Facchetti, Bellugi, Rocca; Benetti, Cuc- cureddu, Antognoni (Zaccarel- li), Causio; Anastasi (Bettega), Pulici. (Van onze sportredactie) DEVENTER Er is in Deventer heel wat te doen (en geweest) over het feit dat scheidsrechter Leo van der Kroft zater dagavond Go Ahead Eagles—FC Twente wegens mist afgelastte. (Van onze sportredactie) WARSCHAU Enzo Bear zot, de coach van het Ita liaanse elftal, ging: er doodleuk aan voorbij dat zijn ploeg in de vijf wed strijden, die in groep 5 voor het Europees 1 anden kampioenschap waren ge speeld, slechts twee doel punten had gemaakt Voor hem was de 0—0 in War schau tegen Polen meer dan een gelijkspel. Hij stond erbij alsof hij een daverende zege had be haald. Bearzot en de op een zijspoor gezette „op perheer" Bernardini kun nen in elk geval wel met opgeheven hoofd in Italië terugkeren wantdaar zal men van een prestatie spreken die niet geklei neerd mag worden. Hoe dan ook, Italië is uitge schakeld, Polen nagenoeg want er moet heel wat ge beuren indien Nederland, de grote winnaar bij dit duel zonder treffers, niet als eerste in groep 5 zal eindigen. Het geeft in landen van het oostblok geen pas om teleur stelling te laten blijken, alt hans voor hoger geplaatsten. En zo een is Kazimierz Gorski, de nationale coach. Hij sprak dan ook van sterk spelende Italianen en dat de zege, als er een ploeg had moeten win nen, zeker aan de Polen toe kwam. De tekortkomingen van zijn ploeg werden verpakt in: „De aanval kwam kracht te kort, we konden niet scoren". Dat laatste was ongetwijfeld juist want er deden zich in de merkwaardige wedstrijd enige royale kansen voor. Een merk waardige wedstrijd omdat de Polen zo bezeten waren van het idee doelpunten te maken zo veel mogelijk om dichter bij het doelsaldo van Neder land te kunnen komen dat zij daardoor onnauwkeurig te werk gingen. Want ook de ijzersterke Ita liaanse defensie, met veteraan Facchetti aan het hoofd, bleek niet in staat constant de golf (Van onze sportredactie) WARSCHAU De reglementen van de UEFA inzake de voorron den van het Europees landentoernooi luiden: indien twee ploegen met hetzelfde puntentotaal eindigen, beslist het doelsaldo; indien het doelsaldo gelijk is, gaat de ploeg over die de meeste doelpunten heeft gemaakt; is ook dit gelijk, dan wordt geloot Indien Nederland op 22 november in Rome gelijk speelt tegen Italië, is Oranje groepswinnaar want het heeft dan 9 punten. Verliest Nederland, dan hebben Oranje en Polen beiden 8 punten, maar is het doelsaldo van Nederland beter indien de nederlaag niet meer dan 3—0 bedraagt Wordt het inderdaad 3—0 dan is het doelsaldo voor beiden 4 maar gaat Nederland toch naar de kwartfinales omdat het 14 maal scoorde en Polen 9 keer. Bij winst van Oranje is er uiteraard helemaal geen probleem. De kansen voor Nederland staan dus wel zeer gunstig want het zou een wonder zijn indien Italië meer dan driemaal scoort en bovendien niet één treffer tegen zou krijgen. De stand momenteel is: 1. Nederland 5 4 0 1 8 14— 7 De inzet van de Polen was er wel, de nauwkeurigheid van het schot liet te wensen 2- Polen 6 3 2 1 8 9-5 -------- - 3. Italië 51315 2-3 6 0 15 1 3-13 over. Deze aanval van de Polen (v.l.n.r. Wawrowski, Lato en Szarmach) wordt ook irr{e al zonder angst door de Italianen ontmanteld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11