Eddie Gallagher en Marion Coyle revolutionairen Het woonhuis van de familie Herrema in een van de buitenwijken van Limerick. Werknemers van de Ferenka-fabriek ontvangen hier hun betaalcheques, voordat de fabriek gesloten werd. LONDEN 3 Okto ber 1975 is een da tum, die de familie Herrema niet gauw zal vergeten. De fa milie herinnert zich precies, dat de nacht merrie begon toen een van de vier. zo nen papa's lege wa gen vond. Hij stond niet ver van huis, met het portier van de chauffeur half geopend. Dr. Tiede Herrema (53) had die morgen, zoals elke dag, rond kwart over acht thuis de auto genomen om naar de Ferenka-fabriek in Limerick te rijden. In de omgeving van het lege voertuig viel evenwel geen spoor van hem te beken nen. Bepaalde tekenen wezen op de mogelijkheid van een ontvoe ring. Enkele uren later werd dit vermoeden bevestigd door een jonge vrouw met een onmisken baar Noord-Iers accent, die de „Evening Press' van Dublin op belde om de eisen van de kid nappers bekend te maken. Dit was Marion Coyle (19), af komstig uit Ulsters Londonder ry. Ze is een nicht van Marlène Coyle (20) die door de Britten beschouwd wordt als een van de gevaarlijkste republikeinse ter roristen. Afgelopen december verspreidde Scotland Yard over heel het Britse rijk een portret van Marlène Coyle, met voor de politie van alle lucht- en zeeha vens het verzoek: „Arrest this girl" (arresteer dit meisje). De donkerharige Marlène Coyle, die er op de foto bepaald aan trekkelijk uitziet, werd toen al 15 maanden gezocht De politie zegt dat ze medeplichtig is aan tenminste 59 bomaanslagen. Opluchting De „Evening Press" kreeg van de kidnappers te horen, dat het leven van dr. Tiede Herrema CeidócGoivtant slechts gespaard zou worden als de regering van Dublin drie be langrijke terroristen vrij liet uit gevangenissen van de republiek. Een van die gevangenen was dr. Rose Dugdale, de beruchte En gelse marxiste van rijke af komst, die een straf van negen jaar opgelopen heeft voor haar aandeel in een grote kunstroof ten behoeve van de IRA in de Ierse republiek. Voor Ierse insiders was de naam Rose Dugdale voldoende om te weten uit wat voor hoek de wind waaide. Deze ontvoe ring was duidelijk het werk van Eddie Gallagher (27), Rose Dug- dale's „common law husband"; dat betekent, dat zij niet wette lijk of kerkelijk getrouwd zijn en alleen op grond van het ge woonterecht - omdat ze een kind hebben - als man en vrouw be schouwd kunnen worden. Het bericht, dat Eddie Gallag her „maar" een Nederlandse fa brieksdirecteur ontvoerd had, veroorzaakte een grote opluch ting in bepaalde Ierse kringen.- Vóór de kidnapping van Tiede Herrema koesterde men name lijk het sterke vermoeden, dat Gallagher plannen maakte om een lid van de regering Cosgra- ve te schaken. Een dergelijke ontvoering zou een zeer ernstig politiek probleem veroorzaakt hebben. Eddie Gallagher had vroeger al enkele pogingen gedaan om zijn geliefde revolutionaire te verlos sen. Rose Dugdale zit in de ge vangenis van Limerick. In dit huis van bewaring bracht zij tien maanden geleden haar zoontje Ruari ter wereld. Afge lopen april pleegde Gallagher bomaanslagen in drie hotels van Limerick om de vrijlating van zijn rode Rose af te dwingen, maar de Ierse overheid ging daar niet op in. In februari was hij erin geslaagd enkele metaal zagen naar haar gevangeniscel te smokkelen. Rose wist de sta ven van haar celraampje bijna door te zagen. Op het laatste moment werd ze betrapt. Het was voor iedereen duidelijk, dat Gallagher zijn verbeten in spanningen om de moeder van zijn zoon te bevrijden, niet zou staken. Hij stond bekend als een man van de daad, onversaagd, koppig en vastberaden. De re publikeinse zaak, dit wil zeggen de hereniging van Ierland ligt hem al jaren na aan het hart. Voor dat doel pleegde hij bomaanslagen en roofde hij banken leeg. Hij speelde sluip schutter en organiseerde een massale ontsnapping van gevan genen. Zijn liefde voor dr. Rose Dugda le, die hij voor het eerst ontmoet had in 1973, speelde daarbij al tijd een belangrijke rol. De avonturen van deze boeren zoon, afkomstig uit het schrale graafschap Donegal, waren al tijd bijzonder spectaculair. Hij speelde geregeld de rol van een desperado, die alles op het spel durfde te zetten en meestal wel een sensationele uitweg vond, zoals zijn ontsnapping, met 18 andere republikeinse terroristen uit de gevangenis van het Zuid- Ierse Portlaoise. Om die stunt mogelijk te maken, had hij zich opzettelijk laten arresteren. Daarna liet hij een muur van de gevangenis in de lucht vliegen. Dat gebeurde in augustus 1974. Sindsdien leefde Eddie Gallag her primitief en vogelvrij in het ruige Wicklow-gebergte. Hij stond aan het hoofd van een „speciale eenheid" van de voor lopige IRA en handelde vaak op eigen initiatief. De laatste tijd boterde het ech ter niet meer tussen Gallagher De revolutionaire dr. Rose Dugdale, die veroordeeld is wegens de roof van 19 kunstwerken uit het huis van een miljonair, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordig den van meer dan 20 miljoen gulden. en het oppercommando van de IRA, dat hem beschuldigde van misbruik van vertrouwen. Gal lagher zou IRA-informatie ge bruikt hebben om bankroven te kunnen plegen, waarna hij de buit voor zichzelf hield. Vier weken geleden liep hij in West- Kerry in een IRA-hinderlaag. Hij wist te ontkomen door duch tig gebruik te maken van zijn vuurwapens. Eigen tekening Het is vrijwel zeker, dat Eddie Gallagher de kidnapping van dr. Herrema voor eigen reke ning gedaan heeft Een succes volle afloop van de actie zou de voorlopige IRA geroemd heb ben als een heldendaad. Over mislukkingen wordt echter niet gepraat: zij zijn slechte propa ganda voor de republikeinse zaak. De vastberaden houding van de regering Cosgrave, die een zeke re verbazing verwekt heeft, zal de terroristen tot nadenken kun nen stemmen. Dat was trouwens altijd de bedoeling van Dublin. Als de regering concessies ge daan had, zou er geen einde meer komen aan de kidnappin gen en zouden allicht ook poli tieke ontvoeringen gedaan wor den. De regering Cosgrave heeft nu getoond, dat ze zich niet laat intimideren. Haar prestige is merkbaar groter geworden, ter wijl de terroristen een toontje lager zingen. Dublin mag zich inderdaad ge lukkig achten, dat het slachtof fer van dit avontuur een buiten lander was en geen Ierse politi cus, wiens kidnapping had kun nen leiden tot een crisis met onafzienbare gevolgen. Het vre selijkste wat Ierland zou kun nen overkomen is een nieuwe burgeroorlog. Dublins politiek is gericht op een vreedzame even tuele hereniging. Het beseft, dat Ierland compleet ten onder zal gaan als aan het bloedvergieten geen einde komt. Nadelige gevolgen Daarom mag Dublin geen duim breed wijken voor terroristen zoals Eddie Gallagher, die trou wens met het opperbevel van de Voorlopige IRA ruzie had over de huidige wapenstilstand. Als man van de daad gaf hij de voorkeur aan actie, zonder reke ning te houden met mogelijke schadelijke gevolgen. Hoeveel buitenlandse fabrieks directeuren zullen na de kidnap ping van Tiede Herrema nog in Zuid-Ierland willen blijven? Zelfs de toekomst van Ferenka in Limerick is een groot vraag teken geworden. Onderontwik keld Ierland heeft de buiten landse industriële vestigingen hard nodig, maar geen volk ver staat beter de kunst dan de Ieren om zichzelf geregeld de keel open te snijden. ROGER SIMONS a Het raam van het huis in Monasterevin waarachter Herrema dinsdagochtend als gevangene werd ont dekt. Even nadat Eddie Gallagher de buitenmuur van de gevangenis van Portlaoise had opgeblazen, begon een groot scheepse speurtocht naar de ontsnapte IRA-leden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9