m Nieuwe coach Blom moet publiek terug lokken" naar Mercasol Leiden HIJS kwam debacle van eerste periode niet meer te boven KUNSTLICHT OORZAAK DECEPTIE ARDESCH Werk Montreal ligt nog stil Kritiek op wisselen volleybalcoach Krysik Judoka Fuji nam revanche voor Japan Doelman in ogen publiek boosdoener Mondelinge strafzaak leverde Nico Jansen schorsing en boete op Tien jaar geschorst ZATERDAG 25 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/'' (Van onze sportredactie) DEVENTER De paar maanden dat hij bij Go Ahead Eagles op de loonlijst staat, heeft doelman Henny Ardesch nog bitter weinig plezier mogen beleven. Het feit dat het onbarmhartige publiek hem als schuldige vonniste voor enkele nederlagen en zakelijke omstandigheden hij is bedrijfsleider bij een bedrijf in kantoormeubelen hebben geleid tot gesprekken met manager Peter Stephan, waarin zijn positie bij de Deventer eredivisieclub ter discussie is gesteld. Ardesch: „Er is niet expliciet over ontbinding van het contract gesproken, maar de mogelijkheid is wel geopperd dat het voor beide partijen misschien de beste oplossing is. Die zaak is nog hangende, vooral omdat andere keepers in de lappemand zitten, waardoor ik op dit moment niet kan worden gemist". Pikant detail daarbij is dat Henny Ardesch zelf ook niet blessurevrij is. Ardesch: „Omdat Henny Spijker man tegen MW niet kon spelen, moest ik in het doel, hoewel ik ook geblesseerd was. De woensdag voor die wedstrijd had ik namelijk bij de jeugd een trap gehad". De ontmoeting tegen MW werd voor Henny Ardesch een grote deceptie, zoals de wedstrijden waarin hij daarvoor optrad ook al weinig succesvol waren geweest Merkwaardig daarbij is dat Ardesch in de wedstrijden die bij daglicht werden gespeeld, wel tot een redelijke prestatie kwam, terwijl hij bij kunstlicht Go Ahead Eagles speelt thuis alleen 's avonds herhaaldelijk in de fout ging. Ardesch: „In bepaalde omstandigheden, onder een bepaalde hoek, zie ik de bal helemaal niet. Ik ben daarvoor bij de oogarts geweest, maar die heeft niets abnormaals kunnen constateren. Tegen MW zag ik de bal van de speler vertrekken, maar toen hij voor het doel kwam, was ik hem helemaal kwijt. In de eerste helft tegen Everton, toen we nog bij daglicht speelden, ging het goed, maar vanaf het moment dat de lichten werden ontstoken, raakte ik regelmatig de bal kwijt. Tegen AZ, ook overdag, was er niets aan de hand, maar tegen FC Utrecht 's avonds ws het weer mis. Daarom heb ik de leiding ook gevraagd mij in avond wedstrijden niet meer op te stellen. Dat verzoek is gehonoreerd, maar tegen MW moest ik toch weer aantreden, omdat Spijkerman niet beschikbaar was. Nou, als je je niet safe voelt, ga je met een bepaalde belasting het veld in". De gevolgen bleven niet uit: Hoewel Ardesch zeker niet de enige was die in de fout ging, was hij, die in de vorige (thuis) wedstrijden al het nadeel van de twijfel had gekregen, in de ogen van het publiek de boosdoener. Ardesch: „Ik kan me indenken dat de mensen op de tribune negatief reageren, maar toen ze met bierflessen begonnen te gooien, heb ik gezegd: ik kap er mee. Ik heb geen zin het lijdend voorwerp van Go Ahead Eagles te worden". - - - V v MONTREAL Donderdag werd er voor de vierde achtereenvol gende dag niet gewerkt op het terrein waar het nieuwe Olympi sche stadion van Montreal moet verrijzen. Wel liet een woordvoer der van de gemeente doorschemeren optimistisch te zijn over een naderend compromis. De bijna 3.000 arbeiders begonnen maandag een staking uit protest tegen het gebruik van door de politie verstrekte identiteitskaarten. Ook maakten de arbeiders bezwaar tegen het hanteren van een „zwarte lijst" met de namen van 300 „ongewensten". „Als die lijst niet wordt vernietigd gaan wij niet aan het werk", aldus een woordvoerder van de vakbond in Quebec. Laatste zondag van Duindigt DEN HAAG De Wassenaarse renbaan Duindigt wacht morgen de laatste zondagmeeting van het seizoen. Belangrijke rennen en draverijen staan er op het programjna dat om één uur al van start gaat. De tips zijn: ALLEX FRANCE-PBUS: High Tree, Laureade en Beemster. CESAREWITCH: Townsman, Frederique, en Elder Statesman. TOWNSMANPRIJS: Quick Nanny, Vitesse en Joeri. URDY MARSPRUS: Menyanthes, Leonis Careless en Lea Bond. EL HADIE-PRLJS: Nanette D, Milord Baker en Madam Bronstee. CORSARO-PRUS: Mia Fortuna, Lidya du Bois en Iliona Marijke. STAYERSKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: Bailly II, Kees Verkerk en Treize F, outsiders Jello en Kinglet O. POLARDACGSPRIJS: Loes areta, Marco IJmuiden en Karper K. ROLANDPRIJS Nichol T, Naron Buitenzorg en Noatak. Jurgens derde in military BOEKELO Na het afwerken van het onderdeel dressuur staat Maarten Jurgens op de derde plaats in het individueel klassement van de vijfde internationale military van Boekelo. Hij verloor zijn tweede positie van donderdag aan Hugh Thomas (Eng), maar heeft een goede uitgangspositie voor de uithouding- sproef, die vandaag wordt gehouden. De Limburger Huub Janssen verraste met Kimbel door zesde te worden. Eddy Stibbe zakte van de vijfde naar de elfde positie. In het 1 andenklassement bezet Engeland de eerste plaats voor West -Duitsland en Nederland. De uitslag van de dressuur is: 1. Beat Bohli (Zwi) met Battle Boy, minus 29,67 punten; 2. Hugh Thomas (Eng) met Campanario, minus 42,00; 3. Maarten Jurgens (Ned.) met Bold Tudor, minus 42.33; 6. Huub Janssen (Ned.) met Kimbel minus 44,00; 11. Eddy Stibbe (Ned.) met Autumn Haze, minus 47,33. Sportwereld TOKIO Op zaterdag 1 en 2 november worden in Tokio de eerste open wereldkampioen schappen karate gehouden. De Nederlandse ploeg, die onder leiding staat van Harry Couzijn, bestaat uit Piet van der Polder, Eugène Kambel, Edward Tho mas en Hedwig Lobman. KREFELD Het ijshockey- team van Jong Oranje heeft in Krefeld een selectie van Nord Rhein Westfalen verslagen met 8-2. HARDERWIJK - De Griekse militaire volleybalploeg, die gis teravond met 3-0 van West- Duitsland won, is na de vijfde overwinning zeker van de eerste plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap militai ren. DEN BOSCH - Kees Aker boom van Sperry Remington zal vermoedelijk voor drie maan den uitgeschakeld zijn. De meest prominente Nederlandse speler liep in de oefenwedstrijd tegen Mae uit België een pols breuk op. BOCHUM Voor de Bundesli- ga is gisteravond een duel ge speeld. In Bochum won de plaatselijke VFL van Rot Weiss Essen met 2-1. Bij de rust was de stand 0-0. MILAAN De Italiaanse wie- Ierveteraan Felice Gimondi, voormalig wereldkampioen op de weg, heeft gisteren gezegd na het komende seizoen te stoepen. UITSLAGEN NOOTDORP NOOTDORP De uitslagen van de draverijen die gisteravond op de baan van Nootdorp werden gehou den, zijn: Veendamprijs over 2380 m: 1. Maxi H (H- Pools) 1.28.7, 2. Norlanda, 3. Nike Volann. Totalisator: Winn 29,- pl 3,20 1,20 1,20 kopp 4,90 trio 949.20. Varsselprijs over 2000 m: 1. Nimble Boy (T. Kooyman) 1.27.6, 2. Nancy uit Laren, 3. Ninon la Plata. Winn 1,90 pi 1,20 U0 1,90 kopp 2,50. Veghelprijs over 2000 m: 1. Leons Be (M. Vergay) 1.27.9, 2. Lex Six, 3. Lana Wood. Winn 3,50 pi 1,70 2,80 1,40, kopp 9,60 trio 76,80. Veenwoudenprijs (le afd.) over 2380 m: 1. Lucky Star (H. Pools) 1.29.2, 2. Milly B, 3. La Petteviniere. Winn 9,30 pi 2,20 1,90 1,90 kopp 5,20. Venhuizenprijs over 2000 m: 1. Loko Buitenzorg (J. Wagenaar) 1.26.1, 2. Lans Buitenzorg, 3. Korinotte. Winn 6,40 pi 1,70 1,50 1,40 kopp 12,20, trio 96,80. Vleutenprijs (le afd.) over 2000 m: 1. Karl a Pluto (M. van Leeuwen) 1.26.0, 2. Jazon Buitenzorg, 3. Idaho. Winn 2,40 pi 1,30 2,50 1,70 kopp 6,60. Criterium der amateurrijders (9), over 2380 m: 1. Lord Faune (D. Suykerbuyk) 1.27.2, 2. Kwikzilver. 3. Hannibal. Winn 7,20 pi 2,00 1,70 13,70 kopp 6,10 trio 1562,30. Vleutenprijs (2e afd.) over 2000 m: 1. Ka Bond (C. Hetteling) 1.26.2, 2. Lee Gutenberg, 3. Jan de V. Winn 5,80 pi 1,30 1,40 2,20 kopp 12,- Vinkevenprijs over 2000 m: 1. King ston Again (P. Smit) geen tijd opge nomen wegens mist, 2. Luitenant Dixy, 3. Kris Spencer. Winn 2,60 pl 1,50 1,30 1,80 kopp 3,60 trio 50,70. Veenwoudenprijs (2e afd.) over 2380 m: 1. Mr. Alkcstis (A Knijnenburg) 1.28.2, 2. Lord Careless, 3. Nad ja van Delta. Winn 3.80 pl 1,90 4,50 1,40 kopp 12,- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - HIJS Inter- vam is met 9—1 afgegaan in de eerste de beste uitwedstrijd van dit seizoen tegen het Am sterdamse ORWO gisteravond in de Jaap Edenhal. Bijna geen enkele actie in de eerste perio de van de Hagenaars had enige inhoud. De eerste periode werd voor de 700 toeschouwers een debiele voor HIJS: 5-4). Door Leo .Koopmans (ex-HIJS) kwam de Amsterdamse ploeg reeds in de vierde minuut op 1—0. Het tweede doelpunt kwam ook al van de stick van een voormalige Haagse speler: Ejay Queen. Leahy zorgde voor 4—0. Ron Berteling (vroeger HIJS-jeugd) bracht even voor het verstrijken van de eerste periode de stand op 5—0. In de tweede periode ging OR WO dapper door. Weliswaar was HIJS in het begin iets ster ker, maar doelman Velier ver keerde in grote vorm. Leahy, Queen en Leo Koopmans zorg den voor de stand van 8—0 bij de start van de derde en laatste periode. In de derde periode werd Cor Hogendoorn vervangen door André Lockhorst die de nodige schoten voor de Haagse ploeg keerde. Paul Rusche kon in de derde minuut de eer redden uit een combinatie met Rob Hagen doorn 8—1. Queen bracht de stand op 9—1. Nico Jansen (rechts) toog optimistisch naar Zeist, maar kwam van een koude kermis thuis. ZEIST Nico Jansen, de spits van Amsterdam, is door de Tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Jansen kreeg bovendien een boete van 100 gulden en de FC Amsterdam moet de kosten van de mondelinge behandeling van deze strafzaak betalen. Dries Visser van Sparta werd voor een wedstrijd geschorst, kreeg bovendien een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 200 gulden. Kosten van de behandeling voor Sparta. Op verzoek van respectievelijk FC Amsterdam en Sparta werden de beide zaken gisteravond mondeling behandeld. Jansen had van Keizer een waarschuwing gekregen wegens een grove charge op doelman Van der Meeren in de wedstrijd Telstar - Amsterdam. Visser kreeg van Mulder de gele kaart nadat hij Kees Kist (AZ'67) terwijl het spel dood was, tegen de enkel had „getikt". BELGRADO De Nederlandse herenploeg heeft gisteren in Belgrado de goede prestatie van de afgelopen dagen niet voortge zet. In een eenzijdig volleybalduel duel was de ploeg kansloos tegen Oost Duitsland: 0-3. De dames deden het niet beter. Joego Slavië was, eveneens, met 34) (setstanden: 16-14 15-10 15-9) te sterk. De heren hebben de Oostduit sers in de eerste twee sets tot zes punten kunnen bijhouden. Daarna was het verhoogde tem po van de Oosteuropese forma tie te veel voor Nederland, dat de sets met 9-15 en 7-15 moest inleveren. In deze periode bleek, dat vooral Pim Uyterschout en Jan Warns lengte tekort kwa men om de hoog aanvallende tegenstander af te stoppen. Coach Ben Krysik zag hierin geen aanleiding te wisselen, het geen vreemd was, omdat een nederlaag tegen Oost Duitsland was ingecalculeerd. Het duel te gen Frankrijk, vandaag, is voor Nederland van meer belang en Krysik had in feite zijn hele basis rust moeten gunnen. Bedenkingen H«t wisselen van Krysik, die op de merkwaardigste momenten van team verandert, valt slecht bij de niet-BIokkeerspelers. Met name John Groen heeft zijn bedenkingen. „Tegen Hongarije speelde ik een sterke partij. Ik was er dan ook vrijwel zeker van, dat ik er na ook bij zou zijn. Maar nee hoor, alleen de Starliftspelers kwamen aan de bak. En die maakten er niet veel van" aldus Groen, die de taktische zetten van Krysik (Van onze basketball-medewerker) LEIDEN Henny Blom (40) is de nieuwe trainer-coach van Mercasol Leiden. De ere divisieclub kwam dezer dagen rond met de voormalig technisch leider van het Zand- voortse Typsoos Lions, dat dit seizoen - gedwongen door het ontbreken van finan ciële middelen - niet meer in de hoogste basbetball-klasse uitkomt. Tegelijkertijd met Henny Blom komt Ron Schouten (35) het kader van de Leidse ploeg versterken als manager. Schouten was even als Blom verbonden aan Typsoos, waar hij naast algemeen manager van de basketball club ook een belangrijke functie had bij het uitzendbureau Typsoos. Henny Blom coachte dit seizoen de dames- eredivisieploeg van het Haarlemse White Stars, maar wilde Liever een herenploeg onder zijn hoede hebben. Omdat: „Ik ge wend was de zaterdag en de zondag door te brengen met het uitdenken van systemen voor de volgende wedstrijd, maar dat is bij damesbasketbal] een onnodige zaak". Schouten greep de mogelijkheid om naar Mercasol te kunnen komen met beide han den aan, omdat ook hij het topbaseketball erg miste. Opvolger De eerste eredivisieploeg, die onder leiding stond van Henny Blom, was Haarlem Cardi nals, dat inmiddels is afgezakt naar de tweede divisie. Bij Typsoos werd Blom op volger van Kees Burgert en bij White Stars nam hij de zaak over van Tibor Toth, de ex-Hongaar, die enkele jaren geleden Mer casol, toen nog Bona Stars geheten, coachte. Mercasol Leiden heeft het duo Blom Schout en vooral met het oog op het volgende seizoen aangetrokken. Publiciteitsman Frans van Egmond: „Wij beschouwen het eerste deel van deze competitie als verloren. Wat wij in het tweede deel aan punten kunnen pakken is meegenomen. Volgend jaar moet het gebeuren. Het belangrijkste is, dat het publiek terugkomt. Wij hebben nu een gemiddelde van 300 toeschouwers per wedstrijd. Daarmee draaien we quitte, maar er blijft geen geld over voor de Neder landse spelers. Met een gemiddelde van 600, zoals vorig jaar, zou dat wel het geval zijn." Ron Schouten gaat samen met Henk Ree kers het management vormen, waarbij Ree kers teammanager blijft. Op papier ziet het er allemaal weer rooskleurig uit voor het Leidse basketball. Of het in de praktijk allemaal zal werken, moet natuurlijk wor den afgewacht Na nederlaag tegen Oost Duitsland NIJMEGEN De Nijmeegse amateurvereniging Krayenhoff is door de strafcommissie van de KNVB afdeling Nijmegen fors aangepakt. Naar aanleiding van incidenten die zich enkele weken geleden hebben voorgedaan, waarbij scheids rechters lichamelijk letsel opliepen, heeft de strafcommissie langdurige straffen uitgedeeld. Wegens het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel aan scheidsrechter Van As uit Beuningen tijdens de wedstrijd Krayenhoff 2—BVC 2 werd Th. Jacobs voor tien jaar ge schorst F. Janssen mag tot 1 april van het volgend jaar niet spelen, terwijl F. Hendriks zes duels aan de kant moet blijven, beiden wegens trappen naar een tegenstander. De trap die A. Nachtegaal heeft gegeven aan scheidsrechter Berenbroek tijdens de ontmoeting Nijmeegse Boys-Krayen- hoff (veteranen) werd bestraft met schorsing tot 21 oktober 1978. Het bestuurvan Krayenhoff had zelf al ingegrepen en bij voorbeeld Jacobs voor het leven geschorst. niet kan volgen. „Tainen kan hij wel, maar van coaching heeft hij kennelijk nog niet ge hoord". Ondanks alle bezwaren kwam Nederland in de derde set tot aanvaardbaar spel. De Oostduit sers werden knap bezig gehou den, maar de routine gaf ui teindelijk toch de doorslag: 13- 15. De meeste kritiek, die aan het adres van Krysik wordt geuit betreft dus het wisselen. Krysik zelf hierover: „In mijn concept ben ik er van uitgegaan, dat ik de basis van Blokkkeer nodig had. Tegen Oost Duitsland heb ik bewust niet gewisseld, omdat ik een afgang, zoals in de laatste set tegen de Tsjechen (0-15), wil de voorkomen. Daarbij komt dan nog, dat ik de wisselspelers, met uitzondering van Groen, John Groen: „Van coa chen heeft Krysik kennelijk niet gehoord". nog niet geschikt vind tegen sterke teams te laten spelen", zei Krysik, die er aan toevoegde, dat hij het beter acht de basis elke keer in actie te laten ko men, omdat het ritme bewaard blijft „Niet alleen wij, maar ook onze tegenstanders worden met de dag vermoeider", besloot hij. Verschoor uit amateurselectie ZEIST Bondsamateurtrainer Arie de Vroet heeft zijn defini tieve selectie samengesteld voor de wedstrijd tegen Fran krijk in de voorronde van het Olympische voetbaltoernooi. Op 12 november ontmoeten de Nederlandse amateurs Fran krijk in Veendam. Uit de voorlo pige selectie zijn De Ridder (Coal) en Verschoor (UVS) ver dwenen. De selectie bestaat nu uit: Van Veenendaal (FC Am sterdam), Cordewener (EHC), Meertens (Emmen), Lahaye (Heer), Spermon (Hermes DVS), Karstens (Noordwijk), Den Hol lander (Quick Boys), Van de Broek (RKC), Van Vliet (Slik kerveer), Buvens en Hokke (Spijkenisse), Van Gelder, Pe ters en Prinssen (Unitas), Drent (Germanicus) en Van der Horst (ZFC). NASTASE WON Moment uit de „Russische finale" in Wenen. Vladimir Nevzorov (links) op weg naar de gouden plak in een broederstrijd met Vojnikov. WENEN Japan en Rusland, de twee toonaange vende judonaties, hebben op de tweede dag van het toernooi om de wereldkampioenschappen te Wenen alle beschikbare gouden en zilveren me dailles ingepalmd. De finale in het halfmiddenge- wicht was een Russische aangelegenheid en bij de middengewichten moesten Japanners uitma ken wie het hoogst aangeslagen eremetaal in ontvangst mocht nemen. De tweevoudige triomf in het middengewicht ver goedde veel voor Japan, nadat een dag eerder Ishibashi in de half zwaargewichtklasse een verras sende nederlaag tegen de Fransman Rouge had geleden. Shozo Fuji, die gisteren voor de derde keer in successie 's werelds sterkste middenge wicht werd, had overigens veel moeite met zijn landgenoot Yoshimi Hara. Fuji won het duel op beslissing van de scheidsrechter. Op zijn weg naar de wereldtitel had Fuji afgerekend met de Frans man Coche, die uiteindelijk met een bronzen plak genoegen moest nemen. Ook de Rus Aleksei Volo- sov kon de Japanner niet stoppen. Bij' de half middengewichten moesten de Japan ners de Russen voor laten gaan en tevreden zijn met brons. De eindstrijd ging tussen Vladimir Nevzorov en Valeri Vojnikov. Nevzorov, Europees kampioen, was de finale binnengestapt door onder meer de Japanner Kuramoto te verslaan. Het goud was voor hem, nadat hij zijn landgenoot op Ippon versloeg. De Nederlanders kwamen er niet aan te pas. Boersma, Knegjens, Baselmans en Essink verloren allen hun eerste partij. HILTON HEAD De Roemeen Ilie Nastase heeft het herenen kelspel van het wereldinvitatie- toernooi in Hilton Head, Zuid Carolina, gewonnen. Hij ver sloeg in de eindstrijd de Aus traliër Rod Laver met 5—7, 7-6,6-4. Door deze overwinning heeft Nastase, die in de eindstrijd niet alleen tegen Laver maar ook tegen een voortdurend fluitend publiek had te vechten, zich met Laver aan de kop van het klas sement geplaatst De winnaar zal een bedrag van 40.000 dollar toucheren. Henny Ardesch kan het wel, getuige deze actie. In Deventer echter heeft het publiek hem tot schuldi ge gevonnist voor de nederlagen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12