Politieke ontwikkeling in Suriname onvoorspelbaar Premie verplichte verzekering 9,6% EINDE BELGISCHE SCHIPPERSSTAKING AANGEKONDIGD Ondernemingsraad Enka toch weer akkoord met sanering Belgische grafligger heeft de zaak getild MEISJES DE BROEK AAN fceidócQowcunt Fancy fair Zoeterwoudse drumband Laatste kans voor CDA Betaling aan nabestaanden Starfighter- piloten Wat betekent Waardering paus voor Nederland Vrouw twaalf dagen dood in huis Mobilisatie in Angola Britse consul in Eritrea ontvoerd Oudt Leyden VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) Mare de Maere, de 26- jarige Belg uit Waasmunster, is een bedrieger. Marc, die eind september uit zijn vrijwillige gekozen verblijf plaats onder de grond van het Belgische Waas land "verrees", claimend dat hij nu de nieuwe "wereldkam pioen graflig- gen" was, heeft zijn bewonder aars bedrogen. Mare heeft, al dus heeft hij na een strenge on dervraging door de politie moeten toegeven, op 15 juli van dit jaar gespijbeld. De deurwaarder die eind septem ber de zegels van het "graf" van Mare intact be vond, concldu- deerde dat alles in orde was en de 26-jarige Belg was de held van de dag. Honder tien dagen was hij onder de grond gebleven en daarmee had hij zijn landge noot, de Lim burgse mijnwer ker Louis Luy- paerts, die 105 dagen onder de grond had door gebracht, ge klopt Maar het is niet waar. Mare heeft nu toegegeven dat het hem op 15 juli allemaal teveel was ge worden. Hij ver bleef op die dag al zo'n vijf we ken onder de grond. Via de 40 cm. dikke buis die hem met de bovenwereld ver bond en waar door hij gepro viandeerd werd, klom hij zijn "graf" uit. Met een vriend ging hij enkele "pin tjes pakken", hij nam een bad en daalde toen weer af om zijn tijd vol te maken. Het is niet uitge sloten, dat hij vervolgd zal wor den, wegens "valsheid in ge schrifte". DEN HAAG (ANP) Meisjes en jonge vrou wen van 15 tot en met 24 Jaar hebben bet afgelopen jaar leder gemiddeld drie lange broeken en 5,5 bouses, truitjes, t-shirts, spen cers enz. gekocht De trend uit vorige jaren dat er meer broeken dan jurken en rokken worden gekocht, beeft zich hiermee voortgezet Dit blijkt alt resultaten over de jaren 1970 tot en met 1974 van de Nederlandse textiel baro meter, een continu-onderzoek van de Neder landse Stichting voor Statistiek. In 1970 kochten meisjes en jonge vrouwen gemiddeld 0,8 lange broeken tegen gemiddeld 2,4 jurken. In 1974 was de gemiddelde aankoop van lange broeken en dergelijke opgelopen tot 2,9 en het aantal gekochte jurken bijna gehal veerd tot 1,4 per persoon. Deze geleidelijke overgang ging gepaard met een stijging van het aantal gekochte blouses, truitjes e.d. De gemiddelde aankoop van blou ses is tussen 1970 en 1974 bijna verviervoudigd: van 0,7 naar 2,6 stuks, aldus de cijfers van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Burgemees ter Detmers opent morgen avond om half acht in 't Cen trum een fancy-fair voor en door de drumband VIOS. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van instrumenten en uniformen. De openingstijden zijn op zaterdag van 19.30-23.00 uur en zondags van 11.00-19.00 Voorafgaande aan de officiële; opening zal de drumband een muzikale rondgang maken om' hiermede de belangstelling vanj de bevolking op te wekken. Ondanks oproepen tot verzoening Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Het is nog volstrekt onvoorspelbaar hoe de politieke verhoudingen in Suriname zich in de resterende weken voor de onafhankelijkheidsdatum van 25 november zullen ontwik kelen. Het driedaags debat in de Tweede Kamer, dat gisteren tegen middernacht met applaus en gejuich werd besloten, heeft daarin geen duidelijkheid gebracht Premier Den Uyl tijdens zijn antwoord aan het koninkrijksparlement. Zowel van de kant van de Surinaamse oppositie als van regerings gezinde kant zijn veel oproepen tot verzoening gedaan, maar van enige concrete toenadering was nauwelijks sprake. De oppositie onder leiding van VHP-leider Lachmon wil alleen aan de onafhan kelijkheid meewerken als de regering-Arron haar eisen zal inwilli gen. Het conflict zal de komende maand in Paramaribo moeten worden uitgevochten. De Surinaamse statenvoorzitter Wijntuin deed gisteravond een dringend en bewogen beroep op Lachmon en op alle Surinamers om nu de gelederen te sluiten. „Ik heb hier in de opvangcentrale landgenoten ontmoet die op mij de indruk maakten van vluchtelin gen. Dat moet een teken zijn om nu de handen ineen te slaan". Wijntuin besloot zijn rede met de woorden: „Meneer Lachmon, wij gaan samen naar Suriname". Hierop barstte een luid applaus in de Kamer los. De Tweede Kamer aanvaardde het wetsontwerp dat een einde maakt aan de staatkundige band met Suriname met 106 stemmen vóór en 5 stemmen (van SGP en GPV) tegen. Een voorstel van het VHP-statenlid Adhin om de datum van 25 november uit het wetsontwerp te schrappen, werd met grote meerderheid verworpen. Het eigenlijke wetsontwerp ter beëindiging van de band met Suriname zal komende maandag en dinsdag worden behandeld, maar dat is slechts een formaliteit Belangwekkender is de behan- deing van het ontwerp in het Surinaamse parlement over enkele weken. Volgens het NKV werken de vier Surinaamse vakbonden plannen uit om na de onafhankelijkheid van Suriname te komen tot een „arbeidsdienstplicht" voor jongens en meisjes van 17 tot 21 jaar, als bijdrage tot de oplossing van werkloosheid en onderontwikke ling. Dis. R. Zijlstra: ARNHEM (ANP) „Het Chris ten-Democratisch Appèl (CDA) verkeert nu in een kritieke fase. In 380 Nederlandse gemeenten en tien van de elf provincies wordt in CDA-verband ge werkt. Op 30 en 31 oktober; als de CD A-top in Berg enï?,—Dal bijeenkomt, zal het uur van de waarheid klinken. Als het dan niet lukt is de laatste kans op een christen-democratische po litiek verkeken". Dit heeft gisteravond drs. R. Zijlstra, vice-voorzitter van de ARP gezegd op een bijeenkomst in de oost-gelderse plaats Hum- melo. Volgens hem is het bij een even tueel mislukken van de bespre kingen niet zo belangrijk is dat het CDA van de baan is, maar wel belangrijk is dat dan de kans wordt gemist met een christelijke politiek een wezen lijke invloed uit te oefenen. Vol gens zijn mening betekent het afzonderlijk opereren van de drie confessionele partijen een vernietiging van een christen democratische politiek. MIJNCHEN UPI De vliegtuig maatschappij Lockheed in Los Angeles zal ongeveer drie mil joen mark uitbetalen aan de weduwen en verwanten van 32 Westduitse piloten die met hun Starfighter-straaljagers zijn ver ongelukt, zo heeft de Californi- sche advocaat Meivin Belli mee gedeeld. De proceskosten zullen van dit bedrag worden afgetrokken. Het proces heeft vijf jaren ge duurd. Belli zei d$t Lockheed zich niet verantwoordelijk voelt voor de ongelukken ADVIES ZIEKENFONDSRAAD AMSTELVEEN (ANP) - De premie van de verplichte zie kenfondsverzekering moet vol gens de Ziekenfondsraad vol gend jaar op 9,6 procent (thans 9,2 procent) gebracht worden. Dit zal de raad adviseren aan de staatssecretarissen van Volksgezondheid en van Socia le Zaken. De oorspronkelijke opzet, om de premie van 9,2 procent ook voor 1976 te handhaven is volgens de Ziekenfondsraad niet uitvoer baar, omdat anders een nadelig saldo van ruim 400 miljoen gul den zou ontstaan. Het zou zelfs financieel nog beter zijn ge weest, wanneer de premie tot 9,81 procent verhoogd zou wor den. Maar dit acht de Zieken fondsraad met het oog op de economische situatie onuitvoer baar. Voor wat de vrijwillige zieken fondsverzekering betreft maakt de Ziekenfondsraad zich grote zorgen over de stijging van de premie met gemiddeld 23 pro cent De raad noemt dit zeer ernstig, zeker wanneer men na gaat, dat het nominaal inkomen van de verschillende groepen vrijwillig verzekerden nauwe lijks zal stijgen. Het premiebe drag kan in sommige gevallen zelfs oplopen tot 18 procent van het inkomen. In dit verband heeft de raad een advies opgesteld over een re- duktieregeling naar gelang de inkomensgrens. Uitgaansverbod in Beiroet BEIROET UPI De Libanese autoriteiten hebben gisteren voor sommige delen van Beiroet een uitgaansverbod ingesteld dat dag en nacht van kracht is. De hele dag is in verscheidene delen van de stad geschoten en werden bomaanslagen gepleegd en mensen ontvoerd. Er vielen zeker elf doden en vijftien ge wonden. DEN HAAG (ANP) - "Wat betekent Ischae- mische hartziekten, oefentherapeut cesar, orthopist, gechloreerde koolwaterstoffen, po- lychloorbifenylen, contaminant en, stork-du- kesysteem, lassakoorts, psychohygiëne en er gotherapeut?" Deze vraag heeft staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) op zijn tafel gekregen van de volksgezondheidsdeskundigen uit de Twee de Kamer. Bij de voorbereiding van het debat over de begroting 1976 van volksgezondheid kwamen zij in de toelichting deze vreemde woorden tegen en van de staatssecretaris willen ze nu graag weten wat die betekenen. ""<L. Ambassadeur Welsing neemt afscheid van paus Paulus na het overhandigen van de geloofsbrieven. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD „Ik wil nogmaals mijn wanne gevoelens voor het goede Nederlandse volk uitdrukken, een natie zo rijk aan vitaliteit, altijd klaar voor edelmoedige initiatieven Paus Paulus zei dit gisteren tegen de nieuwe Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, mr. J. I. M. Welsing, die zijn geloofsbrieven aan bbood. De paus zei, dat het hem veel genoegen deed Nederland zo serieus bezig te zien met het werk ten gunste van de ontwikkelingslanden. Vooral de katholieke kerk kan niet anders dan gelukkig zijn met dergelijke activitei ten. De paus heeft gisteren ook mgr. Angelo Felici, pro-nuntius in Nederland ontvangep. Vandaag zou kardinaal Alfrink een bezoek aan de paus brengen. „Fijne" nuance van PvdA-voorzitter MEVROUW I. VAN DEN HEUVEL, voorzitter van de PvdA gelooft niet in het muildier dat zich maar éénmaal aan dezelfde steen stoot Zijzelf neemt tenminste gaarne het risiko tweemaal haar weg kreupel te vervolgen. Want het incident naar aanleiding van de domme opmerkingen van de delegatie waarmee ze in de Duitse Oostzone bij volksdemo- cratische bonzen op visite is geweest heeft haar weinig geleerd. Deze week betoogde ze, dat linkse en rechtse dictaturen nooit op één hoop geveegd moeten worden; want de linkse dictators hebben naar haar mening vóór, dat ze erop uit zijn het lot van de massa te verbeteren. Alsof Hitler en Mussolini toen ze begonnen niet hetzelfde beweerd hebben; en alsof niet talloze burgers die moesten leven onder het juk van een linkse dicatuur de dag vervloekt hebben, waarop ze opgescheept werden met zo'n regime. Dictators zijn, zolang de wereld bestaat, door de geschiedenis bij herhaling opgedrongen; zelden, hoogst zelden hebben ze kunnen voorkomen dat hun volk iets anders dan gal en azijn te drinken kreeg. De „fijne" nuance welke mevrouw Van den Heuvel ziet, zal zeker de slachtoffers van de linkse dictatuur niet aanspreken. Leuk dat zij van haar hart geen moordkuil maakt; iaat de PvdA—voorzitter evenwel nalaten anderen te duwen in een richting die onherroepelijk naar een valkuil leidt Weeroverzicht De Bilt Het hogedrukgebied boven West-Rusland, dat dagen lang het weer bij ons beheerste, trekt in kracht afnemend lang zaam naar het zuiden. Een fron tale storing boven de Britse-Ei landen trekt naar het oosten en zal ons land vanavond en van nacht passeren. Het front toon de vanmorgen weinig aktiviteit en de kans op neerslag is ge ring. De lucht achter het front is zacht en vrij vochtig zodat de kans op mist in de nacht en ochtend groot is. De minimum temperaturen zullen in de ko mende nacht op een hoger ni veau liggen dan gisternacht, toen vooral in het oosten mini ma tussen 1 en 3 graden voor kwamen. Morgen zullen er naast wolkenvelden ook zonnige pe rioden voorkomen. De mist, die zich in de nacht boven West- Duitsland gevormd had, bereik te vanmorgen vroeg met een zuidoostelijke wind nog juist even het noord-oosten van Ne derland. Overwegend droog Hogere temperaturen, vooral in de nacht Weersvooruitzichten in cijfers; Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. -p Min. temp.: omstreeks 9 graden. Ma. temp.: omstreeks 15 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal 60 procent Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Casa Blanca Is tan boel Las Palmas New York ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft gisteren een 65-jari ge vrouw dood in haar woning aangetroffen. Ge zien het aantal opeenge hoopte kranten moet ze al twaalf dagen dood on der de trap gelegen heb ben. Mensen, bij wie de vrouw als haishoudelijke hulp werkte, waarschuw den de politie toen de vrouw niet meer kwam opdagen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Het einde van de staking van de Belgische binnenschippers en van de blokkade van de rivieren en kanalen in België staat vrijwel vast na een oproep van de schippersbonden en de grote meerderheid van de zestig stakingsleiders om weer uit te varen. Gisteravond hebben alle bij het Belgische schip- persconflict betrokken partijen namelijk op het Belgische ministerie van verkeer in Brussel een 17-punten akkoord ondertekend, op basis waarvan nog gisteravond de schippersbonden en stakings leiders naar de blokkades terugkeerden om de bereikte overeenkomst aan de stakers uit te leg gen. Het zag er gisteravond naar uit, dat er hier en daar toch nog schippers zijn die het bereikte akkoord onvoldoende achtten. Met name in Antwerpen werden dreigementen geuit dat de staking mogelijk nog op kleinere schaal zal worden voortgezet. Duidelijkheid daar over zal echter pas vandaag bestaan. De partijen, die betrokken zijn bij het Belgische schipperscon- flict, te weten het ministerie van verkeersminister J. C ha bert, de werkgevers, de bevrachters, de industrieën en de schippers zelf, werden het giste ren akkoord over onder meer de volgende punten: ten eerste: er komen een verplichte beurtrol en verplichte bodemtarieven voor de vaart naar Fran krijk. Ten tweede: de vaart met huurschepen (een doorn in het oog van de schippers) wordt aanzien lijk beperkt De certificatenregeling hier verdwijnt ten gunste van de beurtrol. Ten derde: alle vrach ten uit België naar Nederland worden verplicht op de schippers beurzen aangeplakt ARNHEM (ANP) De Centrale Ondernemingsraad van Enka- Glanzstoff heeft ondanks het uittreden van de NW-leden van de Raad, in meerderheid beslo-' ten het advies om het concern ook in Nederland te saneren, binnen de gevraagde termijn (tot 28 oktober) uit te brengen. Dit is gistermiddag aan het En- ka-personeel in Nederland be kendgemaakt Volgens de Industriebond NW zou de Raad onder druk gezet zijn door de directiemededeling, dat het concern anders sursean ce (uitstel van betaling) zou aan vragen. Binnen de fractie van het NW in de Centrale Ondernemings raad blijkt overigens sprake te zijn van een lichte verdeeldheid. Het besluit van woensdag om ^het uitbrengen van het advies op te schorten totdat het overleg met de bonden geopend is, werd door de gehele fractie genomen. Het gisteren door de Centrale Ondernemingsraad genomen besluit om mee te werken aan het advies werd aangenomen met zestien stemmen vóór en zeven NW-stemmen tegen. Gis teren waren drie NW-leden af wezig, zodat twee NW-leden in tegenspraak stemden met het woensdag genomen besluit om het werk op te schorten. Intussen hebben de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) de vakbonden uitgenodigd voor a.s. maandag een gesprek te voeren over de situatie bij Enka-Glanz- stoff. LISSABON (Reuter) De volksbeweging voor de bevrij ding van Angola, MPLA, heeft gisteravond alle mannen tussen de 18 en 35 jaar opgeroepen om te strijden tegen wat zij een buitenlandse invasie noemt Radio Angola deelde in een spe ciale uitzending voor Portugal mee dat de MPLA deze maatre gel had genomen om „een alge mene buitenlandse invasie die door het internationale imperia lisme wordt betaald" te bestrij den. Verklaard werd dat Angola een noodtoestand meemaakte. Zuid- Afrika werd ervan beschuldigd dat troepen de vorige dag de zuidelijke provincies Huila en Cunene waren binnengedron gen. LONDEN (Reuter) De Britse consul in de Eritrese hoofdstad Asmara Burwood Taylor is gis teren uit zijn kantoor door twee mannen ontvoerd. Het Ethiopi sche leger is onmiddellijk op zoek gegaan. Het slachtoffer behartigt als ho norair consul de belangen van een kleine Britse gemeenschap in Eritrea. Zijn eigenlijke func tie is die van directeur bij een vestiging van de Britse handel maatschappij Gellatly Henkey. Het Eritrese bevrijdingsfront (ELF), dat buiten de grote ste den in Eritrea heer en meester heet te zijn, heeft al eerder met ontvoeringen inlossing van een aantal eisen proberen af te dwingen. VN-mandaat Sinai verlengd New York (Rtr) De Veilig heidsraad heeft gisteren het mandaat van de V.N.-troepen in de Sinal dat vrijdag ion aflo pen, met een jaar verlengd. Secretaris-generaal Waldheim zei tijdens de vergadering dat de V.N.-troepen nu in de woes tijn een linie moeten bezetten die tweemaal zo lang is als de eerste. Hij stelde voor de 4000 man uit te breiden met nog eens 840 V.N.- mmilitairen. W Ruimte vrij j wanneer uongestoord mei relaties J of klein gezelschap wilt lunchen of dineren. Denk dan eens aan de bovenzaal van Oudt Lcyden! (max. 26 personen)

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9