Allerlei(ds) Zestig huizen aan de Langegracht Breestraatwerken op de lange baan Noodkantine voor DOCOS Van Zijp (CDA) wil hearing over Trekvliet Kritiek op traag binnenstadsbeleid TUSSEN PELIKAANSTRAAT EN OOSTDWARSGRACHT Plan parkeergarage Ir. Driessenstraat van stal gehaald VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Leiden Als alles naar wens verloopt zullen binnen een jaar ongeveer zestig nieuwe huizen aan de Langegracht worden gebouwd, tussen de Pelikaanstraat en de OostdwarsgrachL De plan nen hiertoe werden gisteravond tijdens een ver gadering van de gemeenteraadscommissie ruim telijke ordening door de Leidse stedebouwkun dig ingenieur Piret ontvouwd. De plannen staan in verband met de al eerder in deze kolommen vermelde wijziging in de renovatieplannen van het Noorderkwartier, waar de huizen tussen de Sophiastraat en de Bern- hardkade tegen de vlakte zullen gaan omdat renovatie voor deze woningen te duur is. Het aantal huizen, dat hiervoor in de plaats zal komen is door een ruimere stedebouwkundige opzet ongeveer met 50 verminderd, zodat elders nieuwbouw moest worden gepleegd. Dat zal dan aan de Langegracht gebeuren. Ir. Piret legde de commissieleden gisteravond twee plannen voor. Het ene gaat uit van het handhaven van de twee oude en enigszins verval len panden aan het einde van de Pelikaanstraat. Deze zouden dan voor een ton per stuk een provisorische opknapbeurt moeten krijgen. Links en rechts van deze panden zouden dan de nieuwe huizen moeten komen waarbij er ook nog een stuk groen (een uitloper van het hier achter gelegen Huigpark) is gedacht. Het tweede plan gaat uit van het afbreken van deze panden. Op de plaats die dan vrijkomt zouden dan bejaardenwoningen moeten worden gebouwd. Ir. Piret vond deze plaats daarom zo geschikt hiervoor, omdat de huizen dan aan de voorzijde zouden uitzien op de drukke Pelikaan straat terwijl aan de achterzijde van de stilte van het Huigpark kan worden genoten. Voor het overige zouden dan in drie tot vier etages flats moeten worden gebouwd. Hoewel bij een aantal commissieleden de wens leefde de beide oude panden toch maar te hand haven, gaf de meerderheid toch de voorkeur aan slopen, gezien de hoge opknapkosten. Daarmee werd tegelijkertijd voor het tweede plan gekozen, zij het, dat de commissie het meest voelt voor een combinatie van een gezinswoningen en flats. Daarbij zal aan de kant van de Oostdwarsgracht rekening worden gehouden met een eventuele uitbreiding in de toekomst van het achter deze huizen gelegen Huigpark en van de nu geplande woningbouw op het huidige terrein van de Stede lijke Lichtfabrieken. Het plan voor woningbouw aan de Langegracht, waardoor deze tien jaar geleden gedempte gracht eindelijk een stuk troosteloze aanblik zal kwijtraken, houdt in, dat een doortrekking van de Pelikaanstraat (Noord-Zuid-route) tot aan de singels definitief van de baan is. Deze gedachte stamt nog uit de tijd van het wegenplan van het vorige college. Oude kunstvaardig heid Nel Oosthout LEIDEN Wij zijn geneigd in deze tijd van progressiviteit ieder experiment in principe met open armen te begroeten. Daarbij komen oude kunst vaardigheden, soms ten on rechte, in het vergeetboek. Nel Oosthout kon de bezoekers van het LAK-theater gister avond anderhalf uur boeien met haar vertellingen van het verhaal „De verdwenen horlo gemaker" van Simon Vestdijk (te lezen in „Verzamelde ver halen", Amsterdam 1974). De geest Albertus Cockanje, de uurwerk-reparateur, scheidt zich af van het li chaam na een ontmoeting met een geheimzinnige klant. Ver volgens kan hij in zijn onstof felijkheid alle gruwelijkheden aanschouwen, die in zijn huis achter het gewone dagelijkse leven schuil gaan. Men denke niet, dat er een mevrouw op een stoel uit een boek zit voor te lezen. Met een stoel als enige basis wordt de tekst (uit het hoofd) begeleid door kleine en grote gebaren: het bewegen van een hand, even gaan verzitten, rondlo pen, zweven, springen en dan weer de verandering van rich ting en aard van de blik. Daar bij worden verschillende stem men aangewend: de vertelstem en die van de personages met hun wisselende emoties. De ruimte wordt gebruikt en om- gebeeld naar de positie van de personen en vooral naar die van Albertus Cockanje: bij voorbeeld wanneer deze hoog in de lucht naar beneden kijkt of vanuit zijn gebochelde hou ding omhoog naar de vreem deling. Het moge dan de ouderwetse toneelstijl zijn van het grote gebaar en de aangezette emo tie, verouderd was deze nog niet De precisie van het ver haal, te vergelijken met de nauwgezetheid van de horloge maker, de kleine genoegens, die Albertus Cockanje zich in zijn nieuwe situatie weet te scheppen, en de kleine humor, die steeds weer naar voren komt onder andere in de be schrijving van de studenten, worden er zeker niet door ver stikt Bovendien creëerde deze stijl de spanning die nodig is om de toehoorders er die ander half uur bij te houden. Want van hen wordt concentratie geëist. Misschien is dat één van de redenen voor het ver dwijnen van dit soort kunst vaardigheden. Paul van der Plank Burgerlijke stand - Geboren: Willem Maartinu_. i T. Pasma en J. van Rossum, Wilhelmi- Egmond Jason Ryan Petronella, dr eri W. P. M. Wasser Harvey Kevin. znvP.C.itF. de Graal V. D. C. Calkhoven, Franc derik, zn v J. T. Franken en S. B. de Roodc, Johanna Wilhelmina, dr v J. van Leeuwen en W. Lödel, Aernout Paul Adrïaan. zn v J. H. M. Struijk en M. J. H. Duurkoop; Overleden: J. van der Snoek, geb. 22 maart 1904 man; Gehuwd: J. Sierat en J. D. van der Meij. J. de Woll en W. J. A. C. van Tintelen, C. J. M van den Bosch en I. Voerman, H. J. M. Bolleboom en H. J. M. van Vliet, G. van Schoonderwoerd den Bezemer en M. A. van Soest Ondertrouwd: H. Bekooij en W. H. M. de Vroege, A. P. Berger en J. A. M. Pleij, M. Bouqrab en S. A. Ouwerkerk, N. H. M J. Duynisveld en P. M. van der Meijden, R. Fien en M. Neuteboom, L. M. M. Heruer en M. J. P. van Graas, L. J. C. van der Hoeven en Y. F. A. Otten- hof, L. Kerkhof en E. M Montanus, J. Keijzer en A. B. Verpoorten, C, P. Leuge- ring en M. M. Geuke, J. L. Limon en i. C. H. Ng en A. P. Ihugwan Engel, P. Oudshoom en H. Bel Ouwerkerk en C. de Vrind, J. en M. A. Cote, A. W. Sanders van Hooidonk, F. H. Singerling en G. Bekking, A. J. J. Prins Van een onzer verslaggevers LEIDEN De werkzaamheden aan de Breestraat dreigen voorlopig op de lange baan te komen. Het werk, dat volgens plan dit jaar zou moeten worden begonnen, kan nog geen aanvang nemen in verband met de slechte toestand van de marktroute (van 't Gangetje via Aalmarkt, Vismarkt en Boommarkt naar het Kort Rapenburg). Deze zou onder extra druk komen te staan, wanneer de Breestraat voor enige tijd zou moeten worden afgesloten in verband met herbestrating en rioleringaanleg. Alle bussen zouden gedurende de werkzaamheden in beide richtingen over de marktroute gaan rijden, zo was het oorspronkelijke plan. De auto's moesten dan voornamelijk via de cityring en in deze tijd zou dan meteen mooi een proef genomen kunnen worden met een permanente af sluiting van de Breestraat waaraan in sommige politieke kringen wordt gedacht. De toestand van de walmuren langs de markten blijkt echter dermate slecht te zijn, dat men het niet aandurft om volgens de oorspronkelijke opzet te werk te gaan, zo werd gisteren in de commissie ruimtelijke ordening van de Leidse raad duidelijk. Het WD-raadslid Kuijers, dat naar de stand van zaken had geïnformeerd, kreeg van wet houder Waal te horen, dat het concept-pre-advies over de werkzaamheden en de afsluiting van de Breestraat volgende maand te verwachten is. Omdat dit nog aan de betrokkenen moet worden voorgelegd, alvo rens een pre-advies zijn gang via de commissies naar de raad zal gaan maken, ziet het er niet naar uit dat de werkzaamheden in de eerste helft van het vol gend jaar een aanvang zullen nemen, nog helemaal afgezien van de vraag hoe alle praktische problemen zullen worden opge lost De Leidse derdeklasser DOCOS kan binnenkort be schikken over deze noodkan- Leiden— De Leidse derdeklasser DOCOS kan binnenkort beschikken over een noodkantine. Vorige week heeft het bestuur van DOCOS beslag weten te leggen op een houten gebouw met een vloeroppervlak van 160 vierkante meter, waarin overigens wel nog gas, licht en verwar ming aangelegd moeten worden. De kantine, die reeds op het complex in het Morskwartier is neergezet, zal in eigen beheer afgebouwd wor den. Reden voor DOCOS-voorzitter Reizevoort om de toekomst weer wat optimistischer tegen- moet te zien. Hij: „Ik heb mij misschien in het verleden wat pessimistisch uitgelaten over de bouw van onze nieuwe kantine, maar nu blijkt, dat voldoende mensen zich er voor willen inspan nen, ben ik heel wat optimistischer gestemd." De financiering van de nieuw te bouwen kantine onder het bestaande viaduct in het Morskwartier is momenteel rond. Zoals bekend heeft het be stuur van DOCOS twee maanden geleden de plannen voor een kantine, die rond de vier ton zou gaan kosten, ingetrokken. Het bestuur heeft architect Den Haring nu opdracht gegeven een ontwerp te maken, dat ongeveer drie ton mag gaan kosten. Het is de bedoeling dat een aanne mersmaatschappij de ruwbouw verzorgt, en de technische commissie van Docos de afwerking voor zijn rekening neemt Wanneer de bouw gestart zal worden kon voorzitter Reizevoort nog niet mededelen. Reizevoort: „Achter de coulissen zijn we momenteel hard bezig, maar een streef datum zou ik nu nog niet kunnen noemen. Bovendien tasten wij nog allerlei andere moge lijkheden af. Daar komt nog bij dat de bouw van deze noodkantine natuurlijk de voorberei ding va de bouw van de nieuwe kantine ver traagt. Maar het is zeker niet de bedoeling er een vijf jarenplan van te maken". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Er bestaat een kans, dat er alsnog een parkeerga rage komt aan de ir. Driessenstraat. Dit blijkt uit het antwoord van wethouder Wal op vragen van het CDV-raadslid Ham, gisteren in de commissie ruimtelijke ordening van de gemeen teraad gesteld. Zoals bekend waren er in de zestiger jaren plannen voor een parkeergarage op het Ter rein aan de Ir. Driessenstraat Daarbij werd uitgegaan van een capaciteit van ongeveer 1000 auto's. Later werd dit aantal gereduceerd tot 200. Op het huidige parkeerterrein is plaats voor een zelfde aantal auto's, maar blijkens het ant woord van wethouder Waal hebben er opnieuw onderhan delingen plaats om op dit ter rein een parkeergarage te bou wen. Men denkt hierbij aan een capaciteit van ongeveer 300 auto's. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het CDA-gemeenteraadslid Van Zijp heeft er Dij wethouder Waal op aangedrongen alsnog een hearing te houden onder de bewoners van de omgeving van de Trekvliet. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeenteraadsleden Ham (CDA) en Houtman (SGP-GPV) hebben gisteravond kritiek geuit op het binnenstadsbeleid van wethouder Cees Waal (Stadsontwikkeling). Zij deden dit bij de bespreking van de „nota heraiewde aanpak van de binnenstad" die vorge week is uitgebracht In deze nota wordt een integrale aanpak van de binnenstadsproblemen alsmede een serie nota's over de binnenstad aangekondigd. Hij kwam tegelijk met het besluit van het college van b. en w. twee ambtena ren voorlopig de helft van hun tijd aan de problemen van de Leidse binnenstad te laten besteden. Het CDA-raadslid Ham (wethouder in het vorige colle ge) verweet de huidige wethouder van stadsontwikke ling laksheid met het uitbrengen van nota's, die hij bij zijn ambtsaanvaarding had toegezegd. Ham noemde met name de nota beschermde stadsgezichten en de nota over de toekomst van de Pieterswijk, die allebei al eeh jaar geleden zijn toegezegd. Ir. Houtman verweet de wethouder dat hij niets had gedaan met al het voorbereidend werk dat onder het vorige college op dit terrein was verricht. „Er is dit jaar eigenlijk niets meer gebeurd dan het aankopen van een paar pandjes. Verder was het een verloren jaar; wat in deze nota staat wisten we vorig jaar ook al", aldus Houtman, die vond dat de wethouder best was eerder blijk had kunnen geven van de prioriteit die hij de binnenstad zegt toe te kennen. Deze hearing werd ruim een half jaar geleden aangekondigd in een door de gemeenteraad aangenomen motie. Er werd toen een termijn van twee maanden genoemd. De hearing is inmiddels nog steeds niet ge houden en het CDA-raadslid vroeg zich af waarom, temeer omdat het kennelijk wel moge lijk is op korte termijn, hearin- gen te houden, gelet op die in verband met de op handen zijn de reconstructie van de Rijns- burgerweg. Het aan de orde komen van de uitspraak van de commissie voor de beroepsschriften inzake het plan van het bouwbedrijf Cromvoirt voor de bouw van vijf woningen aan de Trekvliet- weg, was voor Van Zijp aanlei ding van wethouder nog eens aan het raadsbesluit in deze te herinneren. Wethouder Waal kon echter geen toezegging doen, gezien de gecompliceerde situatie rond de Trekvliet, waar ook de universiteit nog nieuw- bouwplannen heeft (Witte Sin gelplan). Jaar celstraf geëist tegen Leidenaar (27) Van onze rechtbankverslagge ver DEN HAAG/LEIDEN - De of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren een 27- jarige Leidenaar en diens 35-ja- rige uit Enschede afkomstige vriend van diverse inbraken en diefstallen beschuldigd en daarvoor tegen beiden een jaar gevangenisstraf geëist. De twee mannen, die al vaker door de rechtbank zijn veroor deeld, zouden ondermeer het benzinestation aan de Plesman- laan in Leiden hebben openge broken en daar uiteenlopende artikelen waaronder auto-ra dio's hebben ontvreemd. Ook worden ze verdacht van inbra ken in Reeuwijk en Zoetermeer. De rechtbank zal op 6 november uitspraak doen. Vrouwencafé „De vrouw in arme en rijke landen". Dit is het onderwerp van een bijeenkomst in het „vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn op dinsdag 28 oktober. Els Postel-Coster en Joke Schrij vers, zij hebben deelgenomen aan de „conferentie van Mexi co", zullen vertellen over de er varingen die zij tijdens de con ferentie hebben opgedaan. Aanvang 20.00 uur. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Burgemeester Vis heeft gistermiddag op het stadhuis het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de 67e editie van het Leidse Jaarboekje. Het Jaarboekje is een uitgave van de vereniging Oud-Leiden en geeft een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar in Leiden is gebeurd. Het eerste exemplaar van de jongste uitgave werd burgemeester Vis gisteren over handigd door de heren M. A. van Dongen en R. Ekkhart. respectievelijk voorzitter en secretaris van de vereniging Oud- Leiden. Ans en Nico Verdonk hebben gistermiddag aan de Haarlemmer straat 270 hun nieuwe winkeltje „Le Cri" geopend. Zij verkopen daar kunstnijverheid- en handenarbeidartikelen als keramiek, letterbakken, wierook, prullenmanden en kleine snuisterijen. Over de verbouwing van het pandje heeft het echtpaar twee weken gedaan. Nieuwe lector In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit heeft dezer dagen dr. G. J. van den Berg het ambt van ge woon lector in de metaalfysi- ca aanvaard met een oratie over „Onderzoek, onderwijs en organisatie". In zijn inleiding deelde dr. Van den Berg mee, dat hij het recht van promotie, sinds korte tijd verbonden aan het lectoraat, bijzonder op prijs stelt, omdat hij bij de elfde promotie in de werkgroep metaalfysica zelf als promo tor kon optreden. Van het oude voorrecht aan het lecto raat verbonden, namelijk het recht van vergrijzen tussen de pensioengerechtigde (vij fenzestig jaar) en de pen- sioenverplichte leeftijd (ze ventig jaar) hoopt hij, naar hij zei, geen gebruik te moe ten maken. Benoemingen Dr. H. J. de Voogt, tot dusver re wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de Leidse Uni versiteit, is aan deze universi teit benoemd tot gewoon lector in de urologie. Dr. H Hennephof, tot dusverre lector in de Griekse taal- en letterkunde en de cultuurge schiedenis van de Byzantijnse en de nieuwere tijd aan de Leidse Universiteit, is aan deze universiteit benoemd tot ge woon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Radio-opnamen Brieven Van het optreden van het Loek Dikker Sex tet, vanavond op jazz-zolder Hot Hou se aan het Rapen burg 24, zal een ra dio-opname worden gemaakt. Het sextet bestaat uit: Loek Dikker, piano: Leo van Oostrom, altsax Frank Grasso, trom pet; Gerd Dudek, te nor- en sopraansax; Arjen Gorter, bas en Pierre Courbois. drums, (zie foto) Het concert begint om 10 uur. Postdiefstal Deze week is de fiets van een Leidse postbesteller gestolen. De besteller had zijn fiets te gen de gevel van een woonhuis in de Oranjestraat geplaatst. Een jongeman vroeg hem even daarna de weg. Toen de PTT- beambte zijn poststuk had af geleverd merkte hij dat zijn fiets met dubbele fietstas, waarin meer dan 500 poststuk ken, was gestolen. Zeer waar schijnlijk, aldus een plaatselijk PTT-voorlichter, is hier sprake geweest van een afleidingsma noeuvre. Onder de 500 post stukken bevinden zich voorna melijk radiobladen. Het is evenwel niet uitgesloten dat zich kascheques eri postche ques in de tassen bevonden. Eventuele schade die door deze diefstal veroorzaakt is, als on der meer het door de dieven onrechtmatig innen van che ques, zal door de PTT worden vergoed. Antiekmarkt De wekelijkse antiekmarkt wordt morgen en 1 november niet zoals gewoonlijk in De Grote Burcht gehouden, maar in het Waaggebouw (naast V en D). De markt is open van 9-17 uur. De toegang is gratis. Op het Leidse stadhuis heeft men moeilijkheden met het beantwoorden van de post Het blijkt dat brieven van burgers vaak maanden lang onbeant woord blijven. Zelfs het gebrui kelijke stencil, waar in de briefschrijver mededeling wordt gedaan van de ontvangst ten stadhuize van zijn brief, bijkt nogal eens achterwege te blijven. Twee gemeenteraadsleden rie pen wethouder Waal (stadsont wikkeling) gisteravond ter ver antwoording voor deze uiterst trage postafhandeling. Het CDA—raadslid Van Zijp had mensen bij zich gehad die veer tien maanden op een antwoord van de afdeling Grondzaken van het stadhuis hadden moe ten wachten. Laurens Bei jen (PPR) kwam met een brief van ene prof. Kortland aandragen, die er zijn verbazing over uitsprak dat hij nu al meer dan een half jaar op een antwoord wacht op de vraag of hij misschien op de hoek van de Muskadelsteeg en het Pieterskerkhof een huis mag bouwen. Op 26 mei schreef hij aan de gemeente een brief. Na op 26 september nog mets gehoord te hebben vroeg hij schriftelijk of het in Leiden de gewoonte is brieven onbeant woord te laten. Toen ook daar op geen antwoord kwam 1 schreef hij een brief aan de PPR—fractie met het verzoek of zij de wethouder niet eens wilden vragen of er nog wat van kwam. Wethouder Waal vond het alle maal erg jammer, maar weet het aan de overbelasting van de afdeling Grondzaken, die volgens hem werkelijk aan de grenzen van haar capaciteit werkt. „Er komen", volgens Waal, „zo'n 110 brieven per dag op de secretarie binnen, maar vroeg of laat worden ze alle maal afgehandeld Karikaturen Tot 14 november as. exposeert de illustrator Wouter Lap zijn rake tekeningen van bij miljoe nen bekende Nederlanders in de AMRO Bank Pelikaanstraat De karikaturen van Wouter Lap prijken sinds jaar en dag op de achterzijde van het weekblad Panorama. De serie illustraties bevat persoonlijkhe den uit alle sektoren van het Nederlandse maatschappelijk leven zoals sportlieden, politici, acteurs en actrices. Wouter Lap besteedt niet alleen zorg aan de uiterlijke gelijkenis maar voegt aan het portret hu moristische kenmerken toe. Daaronder bevinden zich schit terende vondsten, die het extra de moeite waard maken de vrij toegankelijke expositie „Pano rama's Karikaturengalerij" te gaan zien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3