£eidóc0ou/tcmt JUAN CARLOS WELLICHT VOLGENDE WEEK KONING Kamer tegen stijging btw en wegenbelasting Zenuwoorlog met belegerde kidnappers M Judy W zoekt kennismaking Centrale Hogere Ambtenaren vreest ingreep salarissen Akkoord over Spaanse Sahara Gewond zeehondje gevonden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 24 oktober 1975,66e jaargang no. 20256 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) 0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging/ tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Van Speyk De Van Speyk-show op Ned. I om 19.55 uur. De droom, docu mentaire over Palestijnse vluchtelingenkinderen om 23.00 uur. Ned. II om 20.25 uur De Moun- ties. Om 21.25 uur Gebroeders Hammond. In Televizier om 22.15 uur o.m. Suriname, Saha- ra-mars en gijzeling Herrema. Wolkenvelden Eerst nog vrij zonnig, in de loop van de dag van het westen uit wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind, eerst zuidoostelijk, later zuidelijk. Maximumtemperaturen rond 15 graden. Morgen: Zon: 7.21—17.27. Schev. hoogw.: 5.41-17.56 Maan: 21.04-12.24 Laagw.: 1.34-13.48. (Van onze correspondent) MADRID De gisteren bekend gemaakte verslechtering in ge neraal Franco's toestand hij kampt opnieuw met ernstige hartcomplicaties heeft de mogelijkheid van een spoedige goed- of kwaadschikse over dracht van de macht in Spanje aan prins Juan Carlos zeer na bij gebracht Ingewijden hou- 'jiïzmasss«bkm den er rekening mee dat de prins al in het begin van de volgende week Spanjes koning zal zijn, de eerste sedert 41 jaar. Er zijn véle tekenen, die er op wijzen, dat op korte termijn ver anderingen op til zijn. Alle gou verneurs van de vijftig provin cies hebben opdracht gekregen paraat te zijn; van het leger zijn de weekeindverloven ingetrok ken en de militairen hebben op dracht in de kazernes te blijven. Het kabinet vergaderde gisteren bijna tien uur lang en het is vrijwel zeker dat premier Arias Navarro, voorstander van een spoedige machtsoverdracht de kwestie van de overdracht van de bevoegdheden ter sprake heeft gebracht. Bovendien had Arias een onderhoud met prins Juan Carlos en met de voorzit- Algemeen wordt verwacht dat de regering, die vandaag op nieuw bijeen zou komen, kennis zal nemen van de door elf art sen getekende analyse van de toestand van Franco en zich vervolgens zal uitspreken over Franco's onvermogen om nog te regeren, zodat de overdracht sprocedure een aanvang kan ne men. Dit dient met een meerder heid van tweederde te geschie den. Dezelfde meerderheid is ook noodzakelijk in de kroon raad, waarna ook het parlement zich moet uitspreken om het onvermogen definitief te verkla ren en om prins Juan Carlos in staat te stellen de bevoegdheden op zich te nemen. Honderden jerrycans met water zijn naar de grens van Marokko met Spaanse Sahara overgebracht, om de honderdduizenden Marokkanen tijdens hun mars door de woestijn van drinken te voorzien. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is tegen verhoging van btw en motorrijtuigenbelasting. KVP, ARP en CHU stellen een belasting op vaartuigen voor. Als deze wordt doorgevoerd kan de verhoging op motorrijtuigenbelasting ge deeltelijk achterwege blijven. Dat valt op te maken uit de schriftelijke reacties van ver schillende kamerfracties op de belasting voorstellen van de regering voor 1976. Over enkele weken komen deze voorstellen in een plenaire vergadering van de Tweede Kamer aan de orde. Het kabinet-Den Uyl zal er nog een zware dobber aan hebben. KVP, ARP en CHU hebben grote twijfels over een verhoging van de motorrijtuigenbe lasting zoals de regering dit voorstelt Met name de voorgestelde koppeling tussen ge wicht en belastingtarief stuit op verzet De WD acht deze verhoging niet in het belang van de verkeersveiligheid en de PvdA vindt het ten dele waar dat juist de kleine man getroffen wordt omdat veel mensen tweede hands auto's aanfschaffen, die vaak nogal groot zijn. De PvdA ziet meer in een alcoho laccijns en de verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op auto's. De confessionele partijen willen in de herfst nog niet beslissen over een verhoging van het hoge btw-tarief van 16 naar 18 procent De VVD is eveneens tegen btw-verhoging. Ook een flink aantal kleinere fracties moet er niets van hebben. KVP, ARP, CHU en WD hebben in het algemeen bezwaren tegen btw-verhoging omdat dit kostprijsverhogend werkt met alle gevolgen van dien voor inflatie en werkgele genheid. De confessionelen willen pas over een verhoging praten als de regering komt met voorstellen de overheidsuitgaven te ver minderen. Als dat in 1976 mogelijk is, kan wellicht ook de btw-verhoging van 1 juli 1976 achterwege blijven. Marrakesj (AP) De Spaanse regering heeft voorlopige overeenstem ming bereikt met Marokko over de vreedzame over dracht van de souvereini- teit over de Spaanse Saha ra, zo is gisteravond in Ma rokkaanse kringen verno men. Zegslieden verklaarden dat de Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, Ahmed Laraki naar Ma drid zal gaan om de onder handelingen af te ronden. Verder is vernomen dat ko ning Hassan II van Marok ko zijn aangekondigde vre desmars naar het fosfaa- trijke gebied van de Spaan se Sahara niet zal afgelas ten. (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG De Centrale van Hogere Ambtenaren waarschuwt de regering om niet te tornen aan de salarissen van de hogere ambtenaren. Volgens de secretaris van de CHA, drs. Meijer, is er bij de overheid een teneur aanwezig om de salarissen van hogere ambtenaren aan te pakken uit bezuinigingsoverwegingen. Als dat gebeurt, dan sluit de Centrale niet uit, dat er acties zullen worden ondernomen. Men wil voorkomen dat men in het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken ten aanzien van de salarisvoorstellen van de hogere ambtenaren voor een voldongen feit wordt gesteld. De heer Meijer wijst er op dat ook de slarissen van de lager betaalden uiteindelijk de gevolgen zullen ondervinden van een eenzijdige aanpak van de hoger betaalden. De directeur van het bureau van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren Centrale (ARKA) vindt de uitlatingen van de CHA-secretaris 'voorbarig'. Er zijn niet eens voorstellen van de regering in die richting, aldus de heer Davids. „Integendeel, we hebben minister de Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) juist horen vertellen dat hij het trendbeleid voor de ambtenaren wil voortzetten", zo voegt hij daar aan toe. IADVERTENTIE Als u dóórdenkt Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 Op het Scheveningse strand na bij de Baden Powellweg hebben autosurveillanten van de Haag se politie gistermorgen een jong zeehondje gevonden. Het hondje was gewond, vermoedelijk bijt- wonden. Het dier werd overge bracht naar dierenpark Wasse naar, waar directeur Louwman zei te verwachten dat het dier wel weer gauw zal opknappen. De zeehond blijft in het dieren park. Volgend jaar vrouwelijke marechaussees (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Koninklijke Marechaussee, tot nu toe volle dig een mannrnge mee schap, zal volgend jaar ook vrouwen gaan werven. Voorlopig denkt men in eerste instantie 25 vrouwelij ke marechaussees een functie te kunnen geven bij de politietaak en bij de grensbewaking. De vrouwen zullen een uniform gaan dragen dat wat kleur be-, treft is afgeleid van het man nen-uniform. De opleiding zal geschieden in de Koning Willem III-kazerne in Apeldoorn waar ook de mannelijke collega's worden opgeleid. Toelatings voorwaarden, en carrièrekansen zullen geheel gelijk zijn aan die van de mannelijke marechaus sees. Terwijl het belegerde huis 's-nachts door schijnwerpers wordt belicht, blijven Ieren buiten in gebed. Van onze correspondent MONASTEREVIN De ontvoerders van dr. Tiede Herrema zijn de vierde dag van het beleg in het plaatsje Monasterevin begonnen met naar elkaar en hun gijzelaar te snauwen, zo hebben politie kringen bekend gemaakt. Door achtereenvolgende slapeloze nach ten en door de spanning, zijn zij in een uiterst labiele toestand geraakt Met afluisterapparatuur in de benedenkamers van het belegerde huis, worden alle reacties van de kidnappers opgeno men. De berichten worden vervolgens doorgegeven aan een be kend psycholoog, die moet bepalen wanneer de instorting van het verzet een feit zal worden. Een stille getuige van dit proces is dr. Herrema die zelf ook psychologie gestudeerd heeft ter door de politie ontkend, De 27-jarige Eddie Callagher, die de leiding heeft bij de ont voering, leek gisteren al op het punt om in te storten. Commis saris Wren van de Ierse politie ging met Callagher in overleg, waarbij, volgens geruchten, de kidnapper voorstelde Herrema vrij te laten in ruil voor een vrijgeleide van Marian Coyle, de de politie slaagde er niet in het gerucht de kop in te drukken. Het voorstel werd evenwel niet aanvaard door Wren, terwijl ook de 19-jarige Marion Coyle er niets van wilde weten. Zij bitste Gallagher toe dat zij „niet zomaar zou weglo pen". tweede kidnapper. Dit werd la- Gallagher vroeg toen geen con cessies voor zichzelf. Hij waar schuwde de politie dat hij be schikte over 2000 patronen en een paar geweren, en hij maak te duidelijk dat hij ze zou ge bruiken als de politie zou probe ren hem te overmeesteren. Gis teravond liet hij volgens de poli tie weten voor hemzelf en voor Marian Coyle een vrije door tocht naar Libië te eisen. De eis werd afgewezen. De „Irish Press", die als eerste op de hoogte werd gesteld van de ontvoering van dr. Herrema, heeft vanochtend een telefoni sche boodschap ontvangen over de ontvoering van twee politie mannen, die zouden worden ge dood als niet een vrijgeleide voor Gallagher wordt verze kerd. Misschien wel de langste fiets ter wereld is afkomstig uit de werkplaats van de Deense üetsenhande- laar Agher Vestergaard. Het apparaat is 21,3 meter lang en weegt 1.263 kilo. Maar liefst 34 personen minnen zich hierop in het zadel hijsen. Misschien iets voor een schoolreisje want bij voorkeur moeten de personen die op het monster plaatsnemen niet te zwaar zijn. Studenten in Nijmegen slaags met studenten IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Betoging in Lissabon NIJMEGEN (ANP) Vannacht hebben leden van de studenten vereniging Casolus Magnus met geweld de bezetters alt de aula van de Katholieke Universiteit in Nijmegen verdreven. De rust was echter van korte duur want vanochtend hebben de be zetters de aula weten te herove ren en nu houden ze de deuren van het gebouw op slot De bezetting is georganiseerd als protest tegen het benoe mingsbeleid aan de universiteit Men heeft er bezwaar tegen dat „katholieken voorrang hebben bij benoemingen". Een ander punt is de vertraging in de be noeming van een marxist aan de centrale interfaculteit en het uitsluiten van de progressieve marxist prof. Tudyka. Duizenden linkse betogers hebben gisteravond door het centrum van Lissabon gemarcheerd tijdens de door communisten en ultra-links georganiseerde campagne tegen de regering van premier Azevedo. Er gingen geruchten dat de mars een staatsgreep moest maskeren. Hoewel er zich geen ongeregeld heden voordeden hield de regering een elite-eenheid commandotroe pen in de buitenwijken van de stad in volle paraatheid. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NOTEER m.i.vals nieuw i En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u toe. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1