maar voelen zich wel belangrijk Azzurri weten zich kansloos GROEN LEIDDE VOLLEYBALLERS NAAR TRIOMF LÉVITAN WIL MET TOUR NEDERLAND (VAAK) AANDOEN NOG VEEL OVER VRAGEN TITELSTRIJD KOMENDE DRIE JAAR Geen winnaars voor tweede prijs lotto Polen-Italië kan beslissen over groep 5 HONGARIJE VERSLAGEN STRAFFEN VAN KNVB Goud voor Fransman primeur judostrijd VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAC.IM 13 (Van onze sportredactie) DEVENTER Het riet er naar uit dat de Tour de France in de komende drie Jaar Nederland zal aandoen. De Tourorganisatie wil daarmee een hulde brengen aan de Nederlandse renners, die In de afgelopen jaren een hoofdrol hebben vervuld in het wielerspektakel van Felik Levi- tan. Op het kantoor van Le Parisien Liberté, de krant die de Tour de France elk jaar organi seert, hebben de wielermanagers Daniël Dous- set en Firmin Verhelst een gesprek gevoerd met de Nederlandse organisatoren Toine Gense en Huub Marx (beiden uit Maastricht) en de Belg Firmin Philips. Het onderhoud resulteerde in de volgende voorstellen van Felix Lévitan: 1. Valkenburg of Maastricht kunnen in 1976 de aankomst krijgen van de vijfde etappe op dinsdag 29 juni, de zesde etappe vertrekt dan uit Valkenburg of Maastricht. 2. Valkenburg of Maastricht kunnen voor de Tour 1977 een ritaankomst verwerven. In Val kenburg of Maastricht wordt dan tevens een tijdrit gehouden. 3. Valkenburg of Maastricht hebben voor 1978 de voorkeur voor de start van de Ronde van Frankrijk. Daags voor de start van de eerste etappe wordt dan in Valkenburg of Maastricht een proloog (tijdrit) gereden. De Franse organisatie wil deze week nog be richt van de Nederlandse delegatie. GOUDEN FIETS SCHUITEN KNGV trok ploeg voor Spanje terug Roy Schuiten is klaar voor het Mexicaanse avontuur van volgen de week vrijdag. En ook zijn fiets. Jan 1e Grand bouwde voor hem een exemplaar, dat slechts5700 gram weegt. De ontwerper: „Ik ken Schuiten al zo lang. Normaal zijn onze fietsen rood, maar Roy wil alleen op een gouden fiets rij den. Dan krijgt hij zijn gouden frame." Schuiten, in Rotterdam in training voor zijn aanval op het werelduurrecord toonde zijn te vredenheid. „Ik heb de fiets ge probeerd en alles was goed. Daar behoeft niets meer aan veranderd te worden. Ik ga naar Mexico met de gedachte alles te winnen en niets te verliezen heb." Utrecht - Het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft fisteren uit veiligheidsoverwegingen besloten geen ploeg af te vaardigen naar de wereld kampioenschappen moder ne ritmische gymnastiek, die van 20 tot en met 23 november in Madrid wor den gehouden. „In verband met de boyco tacties die in Spanje tegen Nederland worden gevoerd, acht het bestuur van het KNGV het niet verant woord naar Madrid te gaan", aldus de heer Wim de Wolf,directeur van het KNGV. DEN HAAG Uitslag van lotto en toto van afgelopen zondag is: lotto no. 42 - Aantal deelnemers: 918.645; bruto inleg: 3.574.589.- prijzenbedrag: 1.697.929.-. Eerste prijs: geen winnaar, het bedrag van de eerste prijs gaat voor l/5e deel naar de eerste prijs van de volgende week. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. Tweede prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat l/4e deel naar de jackpot Het overige deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 3e t/m de 5e prijs. Derde prijs: 112 winnaars, Xe elk bruto 3.979.- ontvangen. Vierde prijs: 7.852 winnaars, die elk per kolom 67.- ontvangen. Vijfde prijs: 9.048 winnaars, die elk per kolom 58.- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 191.017.-. Toto no. 42 - Aantal deelnemers: 262228; bruto inleg: 781.676.-; prijzenbedrag: 371.296.-. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat l/3e naar de eerste prijs van de volgende week. Het over ige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde prijs. Tweede prijs: 12 winnaars, die elk bruto 11.860.- ontvangen. Derde prijs: 248 winnaars, die elk per kolom 723.- ontvan gen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag 49.506.-. Kazimierz Gorski heeft nauwelijks problemen. „Ik weet zeker dat Dey- na een goede wedstrijd zal spe- |||||||||||!lllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIim^ Wereldkampioenschap dammen '76 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De rondedans om de wereldtitel dammen is weer begonnen. De door de werelddambond vastgestelde termijn waar binnen de huidige wereldkampioen Ton Sijbrands de FMJD moet laten weten of hij al dan niet op de uitdaging van Iser Koe perman zijn titel te verdedigen ingaat, loopt vannacht om twaalf uur af. Vanaf dat moment zal Sijbrands, die reeds heeft laten weten niet te zullen reageren, nog slechts op papier wereldkampioen zijn. Op het eerstkomende congres van de FMJD zal dan een beslissing genomen moeten worden of Iser Koeperman zich deze titel mag toeCigenen of dat de damwereld het enige tijd zonder wereldkam pioen zal moeten stellen. Op zich een gang van zaken waar geen speld tussen valt te krijgen, ware het niet dat het eerstkomende congres van de werelddambond pas zal zijn na afloop van ...de strijd om de wereldtitel dammen 1976! Het organisatiecomité van dit evene ment, bestaande uit de heren Bos, Richaers, Schotanus, Vink en Visser, weet zich dan ook nog niet goed raad met deze situatie. Voorzitter Wiebe Vis ser: „Sijbrands is nog wereld kampioen, dus een uitnodiging krijgt hij allicht. Of hij wel of niet komt zien we wel." Het is een van de vele zaken die nog in het ongewisse liggen. Wel staat vast dat deze strijd om de wereldtitel in toernooivorm die in elk Olympisch jaar wordt gehouden van start zal gaan op 3 augustus. Omdat de NV uitge versmaatschappij Elsevier als sponsor optreedt zal deze titel strijd onder de naam Elsevier- toernooi worden gehouden. Op welke dag het toernooi afgelo pen zal zijn, is nog niet bekend omdat, zo zei Wiebe Visser: „Het aantal deelnemers nog niet vast staat Strikt theoretisch kunnen we op achtentwintig komen. De verwacht echter dat er een man of twintig aanwezig zullen zijn." De winnaar van het toernooi ontvangt van het totale prijzen geld van slechts 8500 gulden drie-en-een-half mille. "Return" Lazio in Barcelona ZÜEICH - De UEFA heeft gisteren in Zürieh bekend gemaakt dat Lazio Roma op 5 november voor de re turn in de tweede ronde van de UEFA-beker in Bar celona zal aantreden. De Italiaanse eerste-divisie- club had de thuiswedstrijd in Rome op 22 oktoberge- wonnen gegeven, en werd daarvoor met een neder laag van 3-0 gestraft. Schakers Dickhof en v. Dop braken af (Van onze schaaknvdewerker) DEN HAAG In de strijd om het schaakkampioenschap van Den Haag was in de derde ron de de belangstelling vooral ge richt op het gevecht tussen Dickhof en Van Dop, Na het verstrijken van de speeltijd stond hun bord nog vol stuk ken: afgebroken in onduidelijke stelling. Hoofdgroep Harteveld—Van der Lely 0—1; Dick- hoff—Van Dop afgebr.; Köhler—De Koning afgebr.; De Zeeuw—Van der Vb et 0—1; Van de Berg—Van der Wees 0—1. BELGRADO Het Nederlandse volleybalteam heeft gisteren in Belgrado, in bet toernooi om de Europese kampioenschappen met 3-2 gewonnen van Hongarije. De dames deden het minder best door van het niet zo sterke West Duitsland te verliezen met 3-1 (setstanden: 10-15,15-10,7-15,5-15). Na twee verloren sets (8-15 en 13-15) bleek dat de Oosteuropeanen niet over conditie beschikten. Het Nederlandse blok, onder aanvoe ring van Frank Constandse en John Groen, die Loek Willemstein had vervangen, kreeg meer vat op het spel. Via goed volleybal kreeg de tegenstander geen kans meer het spel te bepalen. Het resulteerde in twee setoverwinningen: 15-8, 15-7. Ook in de vijfde en beslissende set ging Nederland onder leiding van Groen door met het dicteren van het spel. Door vermoeidheid ontbrak er aan het spel wel de nodige zuiverheid, maar de vechtlust bleek van doorslaggevende betekenis. Na een voorsprong van 11-9, drukte Nederland door en won met 15-13. Een stralende coach Ben Krysik na afloop: „De spelers hebben zich vandaag volledig gegeven. Ik ben erg tevreden over de getoonde mentaliteit. Zeker als men bedenkt dat we vandaag weinig hadden aan Ad van der Velden die last heeft van zijn maag. Deze handicap werd echter volledig goed gemaakt door John Groen". Groen hier zelf over: „Toen ik ingewisseld werd, voelde ik dat ik het vandaag zou gaan maken. Temeer daar ik me voor het eerst sinds vele maanden weer krachtig genoeg voelde om meerdere sets te spelen". Door deze overwinning heeft Nederland nu een heel goede kans om achter Oost Duitsland op de achtste plaats te eindigen. Remise Timman REYKJAVIK - Jan Timman heeft in de derde ronde van het zone-schaaktoernooi in Reykja vik remise gespeeld tegen de Joegoslaaf Panna. Vijf man gaan met twee punten aan de leiding, onder wie Jan Timman. Met nog één ronde te spelen is debeslissing in het schaaktoer nooi om het Nederlandse kam pioenschap voor dames nog niet gevallen. Carla Bruinenberg heeft de beste papieren. Uitslagen achtste ronde: Ada der Giessen-Mcj. mr. De Clerck 1/2- 1/2, Erica Belie-Ellis de Graaf 1/2-1/2; Cora van Gent-Jeannette Mulder 1/2- 1/2; Carla Bruinenberg-Hanneke van Pareren 1-0. Stand aan kop: 1. Bruinenberg 5 uit 7; 2. Van der Giessen 5 uit 8; 3. Belle 4,5 uit 7; 4. Van Pareren en De Graaf 3,5 uit 7. Corrie Vreeken heeft in het'zone schaaktoernooi in Karlovy Vary z wel in de twaalfde als de dertiende ronde remise gespeeld tegen Aseno- va (Bul.) en Karakas (Hon). ZEIST De straffenlijst, ver zorgd door de Tuchtcommissie van de KNVB bevat deze week naast Mansveld (twee duels ge schorst) de volgende namen: NEC: J. Peters, 1 wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 250. NW: N. Duykers, 1 voorwaar delijk. Excelsior: A. Kortlever. 1 on voorwaardelijk van 100. (Van onze speciale verslaggever) ROME Diep in de ziel gekeken van bet tweemanschap Bearzot-Bernardini weten zij eigenlijk niet goed wat ze aanmoeten met de beide resterende wedstrijden in groep vijf van het toer nooi om de Europese landentitel voet bal. Optimisten en dat zijn ze in Italië waar men nog steeds meent het beste voetbal te spelen brengen naar voren dat Italië op een totaal van acht punten kan komen ais zondag 26 okto ber in Warschau van Polen wordt ge wonnen en op 22 november in Rome van Nederland. Hoe dan ook, Italië fungeert als scherprechter. Het kan Po len met welk gelijkspel ook alle kans op de topplaats in de poule ontnemen, het kan bij verlies in Warschau altijd nog Nederland de voet dwars zetten. Alleen die gedachte al.heeft in Italië een sfeertje doen ontstaan van „wat zijn we toch belangrijk". van wie acht van Juventus: doelman Zoff die dan wel sterk over zijn hoogtepunt heen is maar in Italië nog altijd een „nationaal instituut" is, de verdedigers Cuccuredu, Scirea en Gentile, de mid denvelders Causio en Capello en de aanvallers Anastasi en Bettega. Verlekkerd liet Bearzot los dat hij wonderen verwacht van het duo Benetti (AC Milaan) Capello (Juventus). Optimisme is Bearzot niet vreemd. „Conditioneel is mijn selectie sterk, aan inzet zal het evenmin mankeren". Zelfs liet Bearzot zich ontvallen dat zijn Azzurri in Warschau zondagmiddag sterk aanvallend zullen gaan spelen. Een zin Dat heeft bij velen, die nauwer bij het Italiaanse voetbal zijn betrokken dan de doorsnee-kijker die zichzelf heeft volgezogen met een soort voetbalna- tionalisme dat nergens op stoelt, hoongelach te voorschijn getoverd. Gianni de Felice, vooraan staand sportjournalist van de grote krant Corriere della Sera, veegde in één zin met het hele nationale voetbal in Italië de vloer aan: „Onzin om te discussieren over de samenstelling van onze ploeg tegen Polen want wie je ook neerzet, het stelt niets voor." minimum Ajax: R. Alberts, 1 onvoorwaar delijk en 75. Heracles: W. Grobben, 1 voor waardelijke schorsing omgezet in onvoorwaardelijk, J. Groot, 1 onvoorwaardelijk en 75, J. Bekkenutte, 2 onvoorwaarde lijk. Haarlem: G. Peys, 3 onvoor waardelijk en 100, Th. Hessling, 1 voorwaardelijk en 75. Volendam: J. Kroon, 1 onvoor waardelijk. SC Amersfoort: R. Snijders, 1 onvoorwaardelijk en het recht ontzegd om gedurende drie maanden aanvoerder te zijn. Willem II: A. Damsma, 1 on voorwaardelijk en f 75. FC Den Bosch: W. Bouhuys, 2 onvoorwaardelijk. Veendam: W. Walstra, 1 onvoor waardelijk en 75. SC Cambuur: K. Duker, 2 on voorwaardelijk en 75, P. Noordmans, 1 onvoorwaarde lijk. Fortuna SC: J. Erkens, 1 voor waardelijk en 100, D. Hoog moed, 1 onvoorwaardelijk en 100. Enzo Bearzot, voordien belast met Jong Italië, werd naast de oude signore Fulvio Bernardini geplaatst, om wiens hoofd luidkeels werd geroepen na de schamele resultaten die Italië behaalde. De bond wilde de negenenzestigjarige Bernardini niet opzij schuiven maar gaf hem een erebaantje. Bearzot (48) zou voortaan de selectie kiezen, Ber nardini zou het oppertoezicht hebben bij de sa menstelling van de definitieve ploeg. In feite is Bearzot de grote man geworden. Hij zat afgelopen zondag ook op de tribune bij Juventus-Fiorentina. Bearzot herinnerde zich maar al te goed dat na de walgelijke vertoning destijds in Rome ont stellend slap voetbal bij Italië-Polen met 0-0 als afschuwwekkend resultaat de publieke opinie opteerde voor een grote kern van spelers van Juventus, de kampioensploeg, aangevuld met een paar anderen. Juventus voert na drie wedstrijden, met Napoli, dit seizoen weer de ranglijst aan en bezit in Causio bovendien de topscorer tot nu toe. Evenals Pulici van Torino maakte Causio vier doelpunten in drie wedstrijden. En dat is voor Italië een wonderbaar lijk aantal. De nationale ploeg scoorde in de vier wedstrijden voor groep 5 helemaal twee keer. Bearzot verzond aan het begin van deze week de uitnodigingen voor de selectie. Achttien spelefs, Jean-Luc Rouge op weg naar een historische triomf. Met een osotogari veroverde hij Frankrijks eerste gouden plak op een wereldkampioenschap. Geen succes Nederlanders Wenen Op de eerste dag van het toernooi om de wereldkam pioenschappen judo in Wenen zorgde de Fransman Jean-Luc Rouge voor een grote verrassing. In de finale van de halfxwaarge- wichtklasse won hij met een osotogari (buitenwaartse beenworp) van de Japanner Ishibashi, die als de grote favoriet gold voor de gouden plak. Rouge is de eerste Fransman die ooit een wereldtitel bij het judo heeft veroverd. Bij de zwaargewichten veroverde wel een Japanner de wereldtitel. In de eindstrijd won Sunio Endo van de Rus Sergej Novikov op beslissing van de scheidsrechter. Novikov, die werd uitgefloten door de 4000 toeschouwers, toonde geen enkel initiatief wat hem dan ook de titel kostte. De verichtingen van de Nederlanders op deze eerste dag was weinig succesvol. Neerlands sterkste judoka, Peter Adelaar, verloor in de zwaargewichtklasse met een vol punt van Novikov. Adelaar won zijn eerste partij tegen de Braziliaan Da Silva. De andere Nederlandse zwaargewicht, Bert in den Berken, kreeg in de eerste ronde al te maken met Novikov en verloor op beslissing van de scheidsrechter. Hij moest in de herkansing zijn meerdere erkennen in Simoes (Brz). Halfzwaargewicht Jan Bos man, verloor met een vol punt van de Rus Karsjiladze. Niettemin zal het koppel Bearzot-Bernardini een elftal in de Poolse arena moeten brengen. Ze hebben al iets laten doorschemeren met de verkla ring dat zij natuurlijk niet alle acht geselecteerde spelers van Juventus zullen opstellen. Stel je voor, de machtige clubs zouden er wel eens erg kwaad om kuniien worden. Voorzichtigheidshalve Bearzot: „Verwacht van mij geen grote ingrepen" zal hij de kern handhaven van de ploegen die tevoren weinig imposant naar voren traden. Dat zou betekenen Zoff(Juventus) in het doel: Gentile (Juventus), Rocca (Roma), Bellugi (Bolog na) en veteraan Facchetti (Inter) achter; Benetti (AC Milan), Causio (Juventus) en Capello (Juven tus) midden en Anastasi (Juventus), Antognoni (Fiorentina) en Pulici (Torino) voor. Derhalve toch vijf van Juventus, wat een kem mag worden genoemd die juist nog niet overheerst Bearzot heeft in zijn achtenveertig levensjaren wel geleerd de kool en de geit te sparen. Maar of hij het sterkste team in elkaar heeft getoverd, staat te bezien. Hij zal dan ook zijn definitieve keus zeker niet in Italië kenbaar maken maar dat doen als hij veilig voorlopig in Warschau is. Spelers als Chinaglia die in Finland met een strafschop de benauwde zege van 1-0 voor de Italianen redde, en Graziani staan hoog genoteerd bij het publiek. Bearzot liet hen vallen. Doelman Zoff hield in de eerste wedstrijd met Polen zijn doel schoon. Italië, dat in hem nog steeds een nationaal instituut ziet hoopt op een herhaling in Warschau. dt fns<*n zeer onvoldoende pres- den. En reken erop dat de Polen SÏmLÏT rv.™I t taÜ6, N" *^GonikI:.De3™ls in het bomvolle stadion tekeer problemen. Deyna was er een. een crisis te boven. Ik weet bij -„.ïip,, ,,aan dp nwlprlaap in GOTflki^riin'vedette'm1 v™rbaat dat«"goede wed; Amsterdam moet uitgewist wor. Si s w t stnJd sfelen, Htl "raam, den en daarvan zal Italië het Arh n£? in J de P °eg ^at.vast slachtoffer moeten worden, zich met m vorm voelde, en Het verschilt met van de teams moest vervangen worden, we- die tot nu toe in groep 5 aantra- HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13