Post op zaterdag moet blijven £eidoe Sou/temt Surinamers vragen om hulp bij opbouw land Hypotheken MILIEU-EISEN ZWARE LAST ONDERNEMERS BINNENGRENZEN VAN BENELUX NOG DICHT Cursisten van vakopleiding volwassenen in staking Ere-doctoraat voor bisschop Helder Camara TIJDENS DEBAT IN TWEEDE KAMER: Duitse piloten klagen over onveiligheid Israël meer zelfbestuur Jordaanoever Langzaam herstel van Vluchtelingen probleem voor Portugal Franco DINSDAG 21 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 UTRECHT Een al lang sluimerend conflict in bet Centrum voor Vakopleiding voor Vol wassenen (CVV) lil Utrecht is gisteravond tot een uitbarsting gekomen. Ongeveer de belft van de 120 cursisten is vandaag in staking gegaan. Op bet CW zitten die mensen, die zich, door de werkloosheid gedwongen, laten omscholen. Reden van de staking is, dat de CW-directie volgens de stakers niet bereid is een „cursisten- raad" te erkennen. „Terwijl lagere scholen al leerlingenraden e.d. kennen, worden wij als volwassènen nota bene als een stelletje onmon- digen behandeld", aldus de woordvoerder der cursisten. Verder eisen zij een vrije keuze van de vakopleiding. Ook willen wij dat een ge schorste cursist onmiddellijk wordt terugeno men. Deze man wilde all-round-timmerman worden, maar de directie vond dat hij bouw vak-timmerman moest worden. „Wij volgen die cursus op basis van vrijwilligheid en dan word je betutteld op een manier die de eerste de beste schooljongen niet meer zou pikken", al dus de stakers. Slecht voorstel van minister Duisenberg VAN HET VOORSTEL TOT VERHOGING van de motorrijtuigen belasting is nog vóór de discussies over het dekkingsplan een nieuw stuk verschenen. Maar wie meent dat minister Duisenberg, onder druk van de kritiek, komt met een alternatief, wordt teleurgesteld. Want het gaat om een herdruk vanwege een paar drukfouten in het vorige stuk; de regering houdt vast aan een zeer drastische verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Een verhoging die deels gemotiveerd wordt met het inschakelen van de inflatiefactor, maar verder slechts met één argument bepleit kan worden: er is geld nodig om het miljardentekort nog niet groter te maken. Minister Duisenberg kan niet eens aanvoeren, dat zijn wetsontwerp een bijdrage hoopt te zijn tot beperking van het gemotoriseerde verkeer; in tegendeel: als een grote groep burgers van zijn auto zou afzien, zou dit een strop zijn voor de kanselier van onze schatkist ER ZAL DUS MET ZWAAR GESCHUT in het kamerdebat gescho ten moeten worden om een slecht wetsontwerp gewijzigd te krijgen. Tot dusverre is minister Duisenberg niet ontvankelijk voor het bewijs dat zijn plan een grote categorie bezitters van tweedehand sauto's met een beperkt inkomen dupeert, noch voor het feit dat wie zijn auto selectief gebruikt, eigenlijk meer gestraft wordt dan de kilometerverslinders. Verhoging van het benzine-accijns zou dit bezwaar opheffen, maar tegelijk moeilijkheden berokkenen als Duitsland en België het voorbeeld niet volgen. Er is al de gedachte geopperd om onderscheid te maken tussen nieuwe en oudere auto's, maar dank zij de BTW plukt de fiscus bij de aankoop van een nieuwe auto al de nodige veren. Eigenlijk zou een bijzondere heffing op het aantal verreden kilometers, naast de accijns, de meest redelijke oplossing zijn, maar hoe valt dit met uitschakeling van de kans op fraude te controleren. ZOLANG DE KAMER niet komt met een reddend alternatief, voelt minister Duisenberg zich politiek sterk. Ook al staat hij, wat de rechtsgronden van zijn voorstel betreft, uitermate zwak. Meerderheid kamercommissie Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Staatssecreta ris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) is het eens met een groot deel van de Tweede Kamer dat de postbestelling op zaterdag moet worden ge handhaafd. De PTT-vakbon- den echter willen dat deze bestelling wordt afgeschaft De staatssecretaris deelde gis teren in een openbare verga dering van de commissie Ver keer en Waterstaat uit de Tweede Kamer mee, dat eerst een onderzoek moet worden ingesteld naar alle aspecten die aan het afschaffen van de zaterdagse bestellingen kle ven. Ook Van Hulten's eigen partij, de PPR, is tegen het handha ven van de postbestelling op zaterdag. PPR-woordvoerster mevrouw Van der Heem vindt dat handhaving van die bestel ling uit sociaal oogpunt niet langer verantwoord is. Ook PTT'ers hebben recht op een vrije zaterdag, aldus deze af gevaardigde. WD, CHU en CPN waren te gen afschaffing van de zater dagbestelling zonder meer. Pv dA en KVP willen de afschaf fing van die bestfelling koppe len aan een eventuele positieve uitkomst van het door Van Huiten aangekondigde onder zoek. De aangekondigde verhoging van de briefport op 1 april 1976 (55 cent voor een gewone brief) gaat gewoon door. De speciale 'enveloppe-briefver gelijkbaar met de luchtpost brief, zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, 50 cent gaan kosten. De prijs van die brief zal in 1977 dezelfde zijn, zo liet Van Huiten weten. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM - De Vrije Universiteit van Am sterdam heeft gisteren het ere-doctoraat aan de aartsbisschop van Brazilië, Dom Helder Camara. De onderscheiding werd hem toegekend wegens zijn „uitzonderlijke verdiensten voor de bestrijding van de armoede in Zuid-Amerika en voor zijn vechten voor het onderwijs." De bisschop betoogde dat de verklaring van de Verenigde Naties over de rechten van de mens tot op vandaag een dood ding is. „Er is geen rechtvaardigheid in de wereld, er is nog slavernij en knechting van mensen, er hebben voortdurend arrestaties plaats van politieke tegenstanders, er wordt gemarteld en er worden mensen in balling schap gestuurd. En juist rechtvaardigheid is de sleutel van de vrede" aldus de kleine bisschop in zijn betoog. „Er is een taak voor jullie" zo zei hij tegen de studenten. „Om een rechtvaardige wereld te krij gen, moeten enorme problemen worden opgelost. De universiteiten met hun intellectuele capacitei ten zullen hiervoor de oplossing moeten aandra gen." Nog twee ere-doctoraten werden gisteren door de VU uitgereikt. Een aan de Duitse geleerde Prof. ,Dr. C.F. van Weizsacker wegens zijn verdiensten in de natuurwetenschappen. De andere aan de heer H.C. Bijvoet, hoofd van de afdeling Meteoro logisch onderzoek van het KNMI. Zichtbaar ontroerd was Dom Helder Camara, toen hem aan de VU in Amsterdam gisteren het ere-doctoraat werd uitgereikt en hem een enorm applaus te beurt viel van de vrijwel volle aula. Kampioenschap watertrappelen in Noordwijkerhout H. Warmerdam voorzitter Voorhoutse Twiggy gaat trouwen LONDEN (AP) Twiggy, het voormalige wereldbe roemde fotomodel, zal in het huwelijk treden met de Amerikaanse acteur Mi chael Whitney. De 38-jarige Whitney is gedurende de afgelopen maanden con stant aan haar zijde ge weest. Hij zal trouwen zo dra zijn scheiding uitge sproken is. Whitney maakte het nieuws bekend tijdens een persconferentie ter ge legenheid van de publikatie van Twiggy's autobiografie. Haar eigen naam luidt Les lie Hornby. Twiggy met haar Amerikaanse aanstaande echtgenoot Mi chael Whitney. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT In het Kokkerbad zullen morgen weer de jaarlijkse watertrappel kampioenschappen van Noord wijkerhout worden gehouden. Middenstands vereniging DEN HAAG Vijf uur spreektijd heb ben de Surinaamse parlementariërs toe gewezen gekregen voor hét debat dat vandaag in de Tweede Kamer is begon nen over de onafhankelijkheid van Su riname op 25 november. Zowel de rege ringsfractie als de oppositie uit Para maribo zullen in hun toespraken, die voor vanavond en morgen zijn gepland het accent leggen op de versterking van de economische en sociale weerbaar heid van Suriname. De heer R. Nooitmeer, fractieleider van de rege ringscoalitie Nationale Partij Kombinatie, zal mor gen een beroep doen op de Surinaamse oppositie om tot zaken te komen nu er een concept grond wet is. De leider van de Surinaamse oppositie, mr. J. Lachmon, heeft aangekondigd amandementen in te dienen op de voorstellen voor de nationalitei tenregeling, de toelating van Surinamers tot Ne derland en de besteding van de ontwikkelingsgel den. Voorts zou hij vragen om uitstel van de onafhankelijkheid tot de grondwet en een aantal organieke wetten tot stand zijn gekomen. De Suri naamse parlementariërs mogen op de wetsvoor stellen wel wijzigingen aanbrengen, maar niet aan de stemming deelnemen. Voor het debat in de Kamer bestond vanmiddag grote publieke belangstelling, vooral van de zijde van de Surinamers in Nederland. Op het Binnen hof werd een rustige betoging gehouden, georgani seerd door het Suriname Comité. Gedemonstreerd werd voor een betere verdeling van de ontwikke lingsgelden in Suriname. Volgens het Suriname Comité, waarin vijftien organisaties samenwerken, wordt het buitenlands bedrijfsleven in Suriname bevoordeeld. Er wordt in 3 groepen gestreden om de bekers. Eerst komen de jongens en meisjes van 6 tot en met 8 jaar aan de start. De aanvang van deze jongste groep is om 8.45 uur. De 9- en 10-jari- gen starten plm. 9.30 uur, terwijl de 11- en 12-jarigen zo rond 10.30 uur zullen starten. De aan vangstijden van de laatste groe pen zijn uiteraard afhankelijk van de prestaties. Vorig jaar moest de leiding van 't Kokkerbad de strijd in de oudste groep staken wegens tijdgebrek. De twee finalisten waren toen reeds meer dan een uur aan het watertrappelen. Tot de start van de wedstrijd kan men zich nog opgeven voor de kampioenschappen. Van onze correspondent VOORHOUT - De heer M. Hoek heeft gisteren afscheid ge nomen als voorzitter van de Voorhoutse Middenstandsver eniging. Zijn opvolger is de heer H. Warmerdam. Tijdens een feestelijke bijeen komst maakten heel wat mid denstanders van de gelegenheid gebruik de scheidende voorzit ter de hand te schudden. De heer Hoek en zijn echtgenote werd een „weekeindje Londen" aangeboden. Mevrouw Hoek kreeg tevens de voorzittersha mer van haar man, verwerkt in een bloemstuk. De ex-voorzitter zal nog een jaar als adviseur in het bestuur zitting hebben. Van onze correspondent Frans Wennekes BONN Vorig jaar zijn in West-Duitsland ongeveer 600 vliegtuigen bijna tegen elkaar gebotst Dit aantal dreigt bij het toenemend vliegverkeer nog groter te worden, omdat de regering in Bonn niets onder neemt om verbetering in de toe stand te brengen. Dit is althans de mening van de pilotenver eniging Cockpit, die dit pro- rn samen met deskundigen München besprak. In nagenoeg alle gevallen van „bijna-botsingen" kon een kata- strofe worden voorkomen door. snelle reacties vein de piloten. Maar de piloten achten „op zicht" vliegen in de huidige tijd van grote toestellen en hoge snelheden een onmogelijke zaak. Volgens een der piloten „moet er kennelijk iets gebeu ren, voordat er iets wordt on dernomen". De kans op een on geluk wordt inderdaad groter, nu de regering ondanks alle waarschuwingen de nieuwe cen trale voor de luchtbeveiliging vanaf 1976 onder eigen verant woordelijkheid wil gaan leiden en wil onttrekken aan het toe zicht van „Eurocontrol". Dit plan wordt door de piloten kata- strofaal genoemd, omdat boven de bondsrepubliek belangrijke noord-zuid en oost-west routes elkaar kruisen en er bovendien militaire toestellen van acht NA- VO-landen door de lucht jagen. Hierbij komt een steeds toene mend aantal particuliere toestel len, vooral van zakenlieden. Al leen het vliegveld van Bonn- Keulen beschikt over de noodza kelijke installaties om landingen en .opstijgingen onder alle weersomstandigheden veilig te laten verlopen. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK JERUZALEM Israël streeft naar een grotere mate van zelf bestuur voor de bevolking van de bezette westelijke Jordaanoe ver, zo heeft minister van defen sie Sjimon Peres bekend gge- maakt. Peres zei dat geweld en terreur op de westelijke Jor daanoever in het jongste verle den sterk aan belang hebben ingeboet. „Er is een nieuwe ge neratie van vooruitstrevende Arabieren gegroeid, die hun ei gen zaken kunnen beheren", al dus Peres. Peres merkte op dat de Arabische topconferentie van Rabat koning Hoessein van Jordanië het gezag over de „Westbank" heeft ontnomen. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT Om aan de nieu we milieuvoorschriften van minister Vorrink te kunnen voldoen moet 10 procent meer worden geïnvesteerd door de ondernemers. De voor de „gTOte schoonmaak" noodza kelijke bouw en aanpassing van machines zou de lieve som van 15 miljard gulden gaan kosten. Dat zei gisteren ir. A. Prins, ■voorzitter van de Vereniging •voor de Metaal- en Electro- technische Industrie FME, bij de opening van de vakbeurs Machevo Milieu '75 in Utrecht Het nieuwe wetsontwerp „ge luidshinder" van minister Vor rink maakte het volgens hem de ondernemingen extra moei lijk zich op de markt te hand haven en zal gevolgen hebben voor de concuurrentiepositie op de wereldmarkt. Burgemeester P. Scholten van Delfzijl zei bij dezelfde gele genheid, dat de aandacht voor het milieu zo in de belangstel ling staat, dat daardoor „ande re reële belangen in gevaar komen." Hij pleitte voor een goed overleg met het bedrijf sleven, voordat de overheid haar milieu-eisen vaststelt. In ons land worden sinds giste ren, door de Rijksdienst voor het Wegverkeer goedgekeurde, re flecterende kentekenplaten ver kocht. Deze platen zijn 's avonds zeer goed zichtbaar, wanneer zij beschenen worden door koplam pen van andere auto's. De gele kentekenplaten zijn 52x12 cm voor de langwerpige en 34x24 cm voor de meer vierkante uit voering. De zwarte letters en cij fers zijn wat forser geworden. Volgens onderzoekingen is de plaat al op 240 meter afstand zichtbaar, wat de verwachting oplevert dat kop-en-staart-botsin- gen en ook de botsingen met geparkeerde auto's zullen afne men. je Libanese hoofdstad Bei roet is gisteren voor de zoveel ste keer geteis terd door vuur gevechten. Vla de radio is mee gedeeld dat alle invalswegen van de stad gevaar lijk zijn en dat de weg naar de noordelijke stad Tripoli is ge blokkeerd door gewapende mannen, die wegversperrin gen van bran dende autoban den hebben op geworpen. Op vele plaatsen in Beiroet hebben leden van de strijdende partij en, de Moslims en zich verschanst achter zakken zand. BRUSSEL (ANP) Het overleg van de ministers Een ding is tijdens het ministersoverleg wel be- van financiën van Nederland, België en Luxem- reikt: Luxemburg, dat tot nu toe nooit bereid burg, in de marge van de Benelux-regeringsconfe- gebleken was zijn accijnzen op te trekken tot het rentie die maandagavond in Brussel is begonnen, niveau van Nederland en België heeft dit stand- heeft tot dusverre weinig resultaat opgeleverd. punt laten varen. Wel wenst het land een over gangstijd, die voor accijnzen op sommige produk- De ministers, die de unificatie van de accijnzen ten kan oplopen tot vier vijf jaar. in de drie landen bespraken, hebben besloten in De Beneluxministers willen echter proberen toch januari volgend jaar opnieuw bijeen te komen. Op üi januari een definitief besluit te nemen. De korte termijn valt er geen opening van de Benelux- parlementen moeten dat besluit dan nog goedkeu binnengrenzen te verwachten, aldus de Nederland- ren, maar dat kan, volgens minister Duisenberg, se minister van financiën, Duisenberg. in korte tijd. GENEVE (AP) Het probleem van de Portugese kolonisten die massaal vanuit Angola naar het moederland terugkeren begint zo langzamerhand rampzalige vormen aan te nemen, zo heb ben fuctionarissen van het inter nationale Rode Kruis en de Ver enigde Naties gezegd. Vertegenwoordigers van het Ro de Kruis van het VN-bureau voor rampen en hulpverlening zijn deze week in Genève bijeen voor de opstelling van een hulp programma voor de Angolese vluchtelingen. Tot dusver zijn, aldus een gemengde commissie die in Portugal is geweest, 200.000 kolonisten naar Portugal teruggekeerd. Naar wordt ver wacht zal het leger vluchtelin gen tegen 1 november tot 350.000 zijn aangegroeid. MADRID (UPD Generaal Franco herstelt langzaam van een verkoudheid die hij vorige week heeft opgelopen. Hij hoeft niet het bed te houden maar heeft wel zijn officiële verplich tingen afgelast. Vrijdag heeft Franco wel nog persoonlijk de ministerraad bij gewoond waarop de Marok kaanse dreigementen inzake de Spaanse Sahara werden bespro ken. De afgelopen dagen deden in Madrid geruchten de ronde dat er complicaties zouden zijn opgetreden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9