Perevuur tast nu ook werkgelegenheid aan Noordwijker zeilde met gemak naar de titel Woningbouwvereniging Willibrord eerde voorzitter V.d. Ploeg NIEUWE ZORGEN VOOR BOSKOOP Huisvrouwen op poppencursus Hallo ■i Programma zaalvoetbal De geheimzinnige boom ziekte Perevuur, die in de afgelopen maanden in Boskoop en omgeving voor miljoenen guldens schade heeft aangericht, blijkt niet alleen finan cieel bezien een tegen valler van jewelste voor het vak te zijn gewor den. Want in het bomen- dorp gaan nu steeds hardnekkiger geruchten dat er binnenkort in de ze bedrijfstak ook veel ontslagen gaan vallen. Deze week nog, zo hoor de ik, gaan de Boskoop- se werkgevers praten met de vakcentrales om de door het Perevuur aangetaste werkgelegen heid door te lichten. Even wat feiten. Het Perevuur, waar tegen nog steeds geen onkruid is gewassen, heeft zo'n twaalf procent van het bomensoort Cotoneaster (20 procent van het totale Bos- koopse bomenbestand) geveld. In geld omgerekend is dat een schadepost van zo'n slordige vier miljoen gulden. Maar die vier miljoen gulden is er niet. Wel hebben de geza- melijke bomenkwekers in de loop der jaren een soort reser- vepot gekweekt voor onver wachte tegenslagen maar op het Perevuur had niemand ge rekend. Er is onder de gedu peerden maar een bedrag van anderhalf miljoen te verdelen. Dat is tweeënhalf te kort. Voor Boskoop lijken de zeven vette jaren nu definitief voorbij. Ik praatte met enkele bekende Boskopers die de tragedie met het Perevuur van nabij heb ben meegemaakt. Een daarvan was boerenzoon Wim van Nié- rop. Hij was een van de taxa teurs die in Boskoop de scha de op de tuinen hebben moe ten opnemen. Nuchter merkt hij op: „Het is nu eenmaal een natuurwet dat je na zeven vette jaren, zeven magere jaren krijgt. Die om mekeer is nu gekomen". a „Ergens is deze ramp met het Perevuur onze eigen schuld geweest We hebben te lang in een roes geleefd. Het ging alle maal te goed. We hebben bij voorbeeld vergeten voldoende aandacht te schenken aan het leren herkennen van ziektever schijnselen in onze produkten. Die contróle hebben we teveel overgelaten aan de mensen van de PD (Plantenziektekun- dige Dienst). Niet dat die niet capabel genoeg zijn.Maar de boomkwekers hadden zo wijs moeten zijn om zelf ook wat te leren van die boomziektes. Als ze het niet zo druk hadden gehad met het verdienen van geld dan had deze ramp waar schijnlijk nog wel voorkomen kunnen worden. Maar het is nu gebeurd. Eén ding hebben we nu wel geleerd: dit mag ons geen tweede keer overko men, aldus Van Nierop. Ik sprak ook met Boskoper Kapteyn. Hij is een van de zwaarst gedupeerden. De ge velde Cotoneasters maakten tachtig procent van zijn totale bomenbestand uit. Hij schat zijn schade op zo'n 70.000 gul den. Inmiddels heeft hij twee mensen moeten ontslaan. „Wat moet ik anders", zegt hij. „Ik heb een vrouw en vijf kinde ren. Dié gaar. voor." De bomen van Kapteyn waren nog niet door het Perevuur aangetast toen hij de opdracht van de PD kreeg de Conto- neasters te rooien. „Ik kreeg tranen in mijn ogen toen ik mijn bomen opruimde. Bij mij was er nog nooit een boom met een ziek takje aangetrof fen. Achteraf bekeken had ik mijn Cotoneasters gewoon moeten laten staan en me niets van de PD moeten aantrek ken. Temeer omdat andere kwekers, die ook opdracht hadden gehad hun bomen te vernietigen, zich geen fluit van dat vezoek hebben aangetrok ken. Maar je kan de klok niet meer terug draaien. Ik zal wel zien hoe ik de volgende jaren door kom." 1 Boomkweker Kapteyn in een veld vol Contoneasters, die nog vernietigd moeten worden. Mevrouw Passchier temidden van haar poppen. Een aantal Noordwijkse huisvrouwen heeft er weer een nieuwe hobby bij: het maken van poppen in de oude stijl. Dat doen ze onder leiding van de Noordwijkse mevrouw Passchier die bij toeval tot deze bezigheid kwam maar er inmiddels zo verslingerd aan is geraakt dat ze in haar enthousias me een groot aantal Noordwijkse vrouwen heeft aangestoken Die komen nu één maal per week in haar riante huis aan de Freesialaan op cursus om het maken van poppen ook onder de knie te krij gen. De door de cursisten in acht avonden vervaar digde poppen zijn nu niet bepaald bestemd om aan de kinderen of kleinkinderen als speelgoed cadeau te doen. „Wat hier wordt vervaardigd zijn pronkstukken waarmee erg voorzichting moet worden omgesprongen", zegt ze en ze laat me een paar poppen zien. De hoofden en ledematen vervaardigd van een speciaal soort klei dat bij opdroging bikkelhard wordt, de haren onder meer gemaakt van hulpmaterialen als vlas en ongespannen wol en tenslotte de kleding, heel fijn op maat geknipt en van de mooiste stoffen. Fluwelen japonne tjes, artistiek ondergoed van echt antieke kant en schortbont. Mevr. Passchier: „Ik ben verzot op al die nostalgische dingen. Om die te pakken te krij gen ga ik eens in de maand naar het Waterloop- lein waar ik soms een hele middag tussen wat afgedankte kleding doorbreng om iets voor mijn gading en van de cursisten te vinden." En de Noordwijkse huisvrouwen vinden het een leuke bezigheid. Er zijn er een aantal die niet van de cursus zijn weg te slaan en zich weer voor een nieuwe serie avonden laten inschrij ven, alleen al omdat ze het zo gezellig vinden om samen bezig te zijn. Mevr. Passchier: „Dat is uiteindelijk ook de opzet geweest van deze poppencursus. Steeds weer merk ik dat mensen uit mijn omgeving erg weinig contact hebben met andere mensen. Je zou kunnen zeggen dat deze cursus ook een sociale functie heeft. Al wil ik het beslist niet vergelijken met een naaikrans." Vandaag in mijn rubriek een snelle jongen. Hij komt uit Noordwijk (woonde vroeger in Noordwij- kerhout) en zijn naam is Ron van der Berg. Dit weekeinde werd hij op de betumbanen van het vliegveld Lelystad op zijn sloffen kampioen van Nederland in het zeilwagenracen, een nog vrij onbekende sport, die echter vooral in de kustplaat sen een enorme opgang aan het maken is. Ron van der Berg in zijn Strandwalker. De prestatie van deze 25-jarige technisch medewerker is des te opvallender omdat het pas de tweede keer was dat hij in zo'n zeilwagen reed. „Ik zeil wel regelmatig op zee", zei hij mij, „maar déze sport is nog zo goed als nieuw voor mij. Een paar weken geleden heb ik deze zeilwagen pas in el kaar gezet Voor het Neder lands kampioenschap heb ik maar één keer kunnen trainen. Ik dacht dan ook dat ik hele maal geen kans zou maken en was al blij met een plaats bij de eerste vijf. Maar het ging zo geweldig dat ik al mijn tegenstanders klop gaf. Deze sport had ik veel eerder moe ten ontdekken, heb ik nu wel door". Ron van der Berg, pretoogjes en een fraai gevormde snor, houdt van snelheid. „Het is een machtige belevenis als je het strand of het gras onder je zeilwagen ziet door schieten. En nog mooier is het als dan door de wind je wagen op twee wielen komt te rijden en je als het ware half zwevend over het strand schiet Voor mij kan het dan niet hard genoeg gaan". Dit weekeinde ging het nog niet zo hard omdat de wed strijden werden gehouden op een baan met veel oneffenhe den. „Ik reed gemiddeld zo'n vijfenveertig kilometer", zegt Ron, „en dat is niet om over naar huis te schrijven. Onder ideale omstandigheden, met wind pal uit zee en een wind kracht van ongeveer zeven, kan je met deze wagen een topsnelheid van rond de ne gentig kilometer halen. En het kan nog sneller". De Strandzwalker, zoals Ron zijn groen geschilderde zeilwa gen toepasselijk heeft ge noemd, zit vrij eenvoudig in elkaar. Een paar fietswielen, een autostuur, een zwenk en een stepwiel, een zeil met een totale oppervlakte van vier vierkante meter, een eenvou dig kuipstoeltje, wat tuig en Klaar is Kees. Rijden maar. Maar zo eenvoudig blijkt het ook weer niet te zijn. „Er komt toch nog wel wat voor kijken wil je goed overweg kunnen met de zeilwagen", vertelde mij Ron van der Berg. „Als je nog nooit op het water gezeild heb schop je het in deze sport niet ver. Bovèndien moet je niet bang zijn om met hoge snelheid over het vlakke strand te jagen. Wie onderweg bang wordt en uit alle macht de zeilwagen tot stilstand wil brengen maakt gegarandeerd brokken". Ron van der Berg, die als Ne derlands kampioen een paar klompen met inscriptie ver diende, is niet de enige Noord wijker die in Lelystad hoge ogen gooide. Derde bijvoor beeld werd Willem Putman en vierde Jan Coenraads-Neder- veen. Hans Vink werd zesde, Robbert Vink negende en Fons Schumacher eindigde op de elfde plaats. Fons brak he laas zijn stag. Anders was hij beslist een paar plaatsen ho ger geëindigd. Elke morgen tussen ne- I gen en tien uur zit ik j aan de telefoon. Dan j kunt u mij vertellen wat i u graag in deze rubriek j zou willen zien staan, j Bel gerust op. Mijn tele- j foonnummer is 071- j 122244. -Vraagt u maar I naar toestel 19. Zoeterwoude De r.k. Woningbouwver eniging St. Willibrord is gisteravond op de jaarvergadering door wijziging van statuten en huishoudelijk reglement om gezet in een algemene vereniging. Zij draagt voortaan de naam Willibrord. "De omschakeling is in feite een conti nuering van de bestaande gang van zaken, want we hebben ons altijd alge meen opgesteld", aldus voorzitter J. H. v.d. Ploeg. "Ons eerste en voornaamste doel blijft het werken voor de volkshuis vesting in Zoeterwoude". Centraal op deze vergadering stond ook het af scheid van bestuurslid P. Bakker en voorzitter V.d. Poeg, sinds de oprichting, nu 29 jaar geleden, onafgebroken voorzitter. Vice-voorzitter J. A. v.d. Meer vertolkte de dank van de vereniging, nadat V.d. Poeg afscheid had genomen van zijn medebe stuurslid Bakker. "Nooit was hem iets te veel als het om het belang van de woningbouwvereniging was". "Nog loopt hij stad en land af om de plannen in H.R.Oost en Westeinde 11 rond te krijgen". Als de inzet van Van der Ploeg niet zo groot was geweest dan zou het woningbezit van Willibrord niet zo omvangrijk zijn als op dit moment". Het bestuur had zich dit afscheid veel grootser voorgesteld, maar heeft de wens van V.d. Ploeg gerespecteerd om het te doen zonder veel poespas in intieme kring. De heer v.d. Meer bood een kleuren t.v. aan en voor de heer Bakker was er een ehveloppe met inhoud. Zij werden resp. tot ere-voorzitter en erelid benoemd. De scheidende praeses was er "onderste boven van" zo zei hij in een dankwoord. Hij droeg de toegezwaaide lof voor een deel over naar zijn mede-bestuursleden met de opmerking "Het hangt van je medewerkers af of je goed voorzitter bent". Hij bracht dank voor de vriendschap en de prettige sfeer binnen het bestuur en verklaarde deze o.m. uit het feit dat het in al die jaren nog nooit tot stemming is gekomen. Hij had ook nog een verzoek tot de leden: "Geeft u mij nog een paar weken, want ik lever de lopende plannen zo graag klokgaaf af". Bij de presentatie van deze plannen 36 w.w. woningen in Westeinde 11 en 31 in H.R. Oost zei de heer v.d. Ploeg dat ook het bestuur verrast was door de hoge huren. De individuele huursubsi die die er gekomen is i.v.p. subsidie op de bouw maakt het voor iedereen mogelijk deze huizen te gaan bewonen. Zeer spoedig, en mogelijk nog dit jaar, hoopt men met de bouw te starten. Alle betrokkenen is er alles aan gelegen maar er moeten in 'Den Haag' nog 19 instanties gepasseerd worden. "De beruchte molen is een lopende band geworden waarvan het einde soms zoek is..." In het openingswoord en later ook het jaarverslag bleek dat de onderhoudskosten een grote zorg zijn voor de vereniging. Het onderhoudsfonds staat voor 90.000.- in 'rood'. Daaraan zijn vooral debet de hoge kosten bij het het vernieuwen van riolerin gen. Voorzitter V.d. Ploeg verheelde niet dat er door de lage curveprijs bij de bouw destijds zo moest worden bezuinigd dat het zich snel openba ren van gebreken niet kon uitblijven. De mogelijk heden voor een renovatieprojekt waarvan de wo ningen in de 5 Meilaan, Willibrordusstraat en de 36 flatwoningen deel van zouden uitmaken worden onderzocht Doorgang hiervan zou van gunstige invloed zijn op de onderhoudskosten. Het bestuur was weinig gelukkig met de aktiegroep welke pogingen heeft ondernomen om de beplanting achter de flats te vervangen door een trapveldje. Gelukkig heeft ook het gemeentebestuur zich af wijzend opgesteld. a&C RAAF PLAATS Zo gaat het plantsoen langs de Herensingel er uitzien. Plantsoen langs de Herensingel LEIDEN Gemeentewerken Is begonnen met de aanleg van een plantsoen langs de Herensingel, tussen Koollaan en Lage Rijndijk. Het trottoir langs de westzijde van de Herensingel zal komen te ver vallen. In plaats daarvan komt er in de groenstrook een voetpad. Tussen dit voetpad en de rijweg zal op enkele plaatsen enige be planting worden aangebracht. Bo vendien wordt waar nodig ook de oever hersteld. Het gehele plan wordt uitgevoerd met subsi die van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en zal ongeveer drie weken in beslag nemen. Met de voltooiing van dit plan is er een „groene route" ontstaan die loopt van de Zijlpoort via de He rensingel en het Kooipark naar de Atjehstraat. 99 B en W Bodegraven vrezen striptease van democratie BODEGRAVEN Het college van b en w van Bodegraven blijft geporteerd voor een pro- vincie-nieuwe-stijl „MiddenHol- land" met Alphen als centrum gemeente. In het conceptontwerp, dat door het ministerie van binnenlandse zaken werd uitgebracht, wordt Bodegraven ingelijfd bij Dord recht Het college noemt de be stuurlijke herindeling „een striptease van de gemeentelijke democratie" aangezien, volgens Bodegraven „een handjevol ambtenaren straks de dienst gaat uitmaken." Van onze sportredactie LEIDEN Vanavond slechts een wedstrijd in de hoofdklasse van de zaalvoetbalcompetitie. Titelverdediger LDWS ontmoet om negen uur het team van Wernink. Hoewel de veelvoudig kampioen van Leiden deze competitie traditiegetrouw niet overmatig sterk is gestart lijkt een zege voor LDWS toch wel het meest waarschijn lijk. Hoofdklasse: Wernink—LDWS (21.00 uur). RES. I: Gazelle 2-Zwaanvogels 2 (20.00 uur). Leiden 2—LDWS 2 (20.00 uur). 2A: VNA—Lugdunum (22.00 uur). Rijnsburgse Boys—Lei den (20.00 uur). 2B: LISC-Cleyn Duin (22.00 uur). RES. 2A: VNA 2-B en T 2 (22.00 uur), Unitas L.2—Kat wijk 2 (21.00 uur). RES 2B: ASC 3-LFC 2 (21.00 uur). 3C: Kickers '69—FC Modem (20.00 uur), VT- LUVS (21.00 uur). 3D: VDO- N—SVLV (20.00 uur). 3E: Fasson-Ca- sa Cara (20.00 uur). RES 3A: Leiden 3—SVLV 2 (21.00 uur). RES. 3B: Gazelle 4—Regenboog 3 (19.00 uur), SDO'67 3—Tegelhandel 3 (22.00 uur). RES 3C: Van der Plas BMW 3—Leidse Boys 2 (22.00 uur). RES. 3D: USC 3—SLF 3 (19.00 uur). RES. 3E: Leiden 5-VDON 3 (19.00 uur). RES. 3F: Wernink 3—Padox 3 (21.00 uur), Roodenburg 2—VDON 4 (22.00 uur). JUN AI: Lugdunum—LFC (19.00 uur). JUN A2: Oranje Groe- n—VTL (19 uur), Leidse Boys AI Leidse Boys A2 (19 uur). Tien maanden tegen stelende chauffeur geëist DEN HAAG Tegen een 19-ja rige chauffeur uit Den Haag heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tien maanden gevangenisstraf geëist waarvan drié maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Hagenaar pleegde de afgelo pen zomermaanden een groot aantal inbraken. Op zijn tochten kwam hij in Bodegraven waar hij bij het sta tion een geparkeerde auto ont vreemdde. Hiermee begaf hij zich naar Leiderdorp, waar hij uit een winkel een tuner-verster ker met tapedeck weghaalde. In Oegstgeest haalde hij bij een inbraak in een pand aan de Admiraal de Ruyterlaan geld weg. De rechtbank wijst op 31 oktober vonnis. Finalisten schoolvoetbaltoer- nooi Leiden LEIDEN - Het Leids school- voetbaltoernooi is gisteren weer van start gegaan. Het toernooi wordt ditmaal in de herfstva kantie gespeeld omdat de weers omstandigheden met Pasen slecht waren. Bij de basisscholen plaatstan de Leerhoeve, de K. Doorman- school, de Professor Telders- school en de Prinses Margriet- school zichzeer overtuigend voor de finale. Bij de C-junioren plaatsten zich de Louise de Co- ligny en het St Agnes en Rem brandt (Brandelerkade) voor de finale. De poulewinnaars bij de B-ju nioren waren: Bedrijfstechn. School, Don Bosco en de Chr Techn. School.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5