WASSENAARS BESTEMMINGSPLAN „TER WEER" TER VISIE GELEGD Nieuwbouw „Rembrandt" in de Coebel Recreatie, sport, volkstuinen, begraafplaats, Adelbertcollege en woningbouw Stompwijks bestemmings plan in dorpsraad CULTURELE WERKGROEP LEIDSCHENDAM KAN DOORGAAN Spoedig voorstel aan Leidse raad over wijkcentrum Merenwijk OVERDRACHT KATWIJKSE DOOPKAPEL Grondverkoop heet hangijzer in raad Leiderdorp Leids Minnehuis op de Monumentenlijst Valkenburg kiest voor provincie Leiden Leiden De Leidse gemeenteraad heeft gister avond besloten een braakliggend terrein achter de Haagweg, in de Coebel, aan te wijzen als locatie voor een nieuw te bouwen school voor de Rembrandt scholengemeenschap. Daarbij wordt gebruik gemaakt, zo vloeit uit het geno men besluit voort, van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Tevens is gister avond vastgesteld dat voor de Coebel, waar woningbouw is gepland, een herziening van geldende bestemmingsplan in voorbereiding is. Een amendement van het PPR/PSP/D'66-raadslid Beij- en dat beoogde de toepassing van artikel 19 achterwege te laten werd door de raad met een krappe meerderheid ver worpen. Naar het oordeel van de voorstemmers is ge bruikmaking van dit artikel niet nodig om een definitieve reservering van het betrok ken terrein te bewerkstelli gen. Toepassing is volgens hen bovendien ongewenst omdat daardoor, zo stellen zij, de mogelijkheden tot in spraak door de bevolking no gal worden beperkt Over de juistheid van deze opinie ontstond gisteravond een wrevelige woordenwisse ling tussen wethouder Waal en zijn partijgenoot Peters. Waal verdedigde dat het de mocratisch gehalte van de artikel 19 - procedure hetzelf de is als dat van een normale bestemmingsplan-procedure. „Niet waar", meende Peters, de inspraakmogelijkheden zijn veel minder". „Wel waar", beet Waal terug, „ze zijn alleen anders". „Ze zijn minder", hield Pe ters vol, „en ze worden heel vaak nodeloos toegepast. Ik word er ziek van, van die artikel-19 procedures. De wet wordt ermee ver kracht". Die laatste kwalificatie was de wethouder teveel en bracht hem tot de grondige verwensing: „Fijn, word maar goed ziek". De conclusie van CDA-leider Driessen, uitgesproken op de intonatie van Ton van Duin hoven „Haagse Heertje" (Het grote Ongenoegen): ,,'t is al lemaal minder". Het CDA zette bij monde van het raadslid Bosch wel een aantal kritische kantte keningen bij het voorstel zonder dat men die zo zwaar liet wegen dat medewerking aan het voorstel werd ont houden. Bosch betwijfelde of de situering van het nieuwe gebouw in de Coebel wel de meest gewenste is. Hij zei het te betreuren dat na de in gebruikneming van het nieu we onderkomen de huidige vestigingen van het Rem brandt aan de Burggrave- laan en de V.d. Brandelerka- de leeg komen te staan. „No deloze kapitaalvernietiging", aldus zijn kenschets. Wethou der Tesselaar bestreed dat in zoverre dat b. en w. zullen pogen het vrijkomende hoofdgebouw van het Rem brandt zo snel mogelijk ge schikt te maken voor huis vesting van het hoofdgebouw van de Gemeentelijke Socia le Dienst Wat betreft de lo catie is, zo zei hij, gekozen voor de Coebel omdat dat gebied niet ver af ligt van de te handhaven dépendance van het Rembrandt aan de Vijf Mei-laan. En voorts om dat in de nieuwe vestiging veel leerlingen worden ver wacht uit Voorschoten. Leidschendam Donderdag 6 november wordt in het c'afe-res- taurant „Het Blesse Paard" in Stomwijk een gecombineerde vergadering gehouden van de Dorpsraad Stompwijk en de ge spreksgroep bestemmingsplan STompwijk. Medewerkers van het stedebouwkundig bureau OD 205, dat zoals bekend de plannen voor de kern en voor het buitengebied ontwikkelt, zullen een toelichting geven op de door het bureau in de afgelo pen maanden verrichte werk zaamheden. Wegdek nieuwe Alphense brug kon verkeersgeweld nog niet aan Enkele uren nadat hij officieus In gebruik was genomen, moest de oprit naar de nieuwe Albert Schwelzerbrug in Alphen weer worden gesloten. De slijtlaag van de verhoogde oprit bleek het erover denderende verkeer niet te kunnen verdragen en brokkel de af. Hoewel de brug nog niet gereed is, was de oprit alvast in gebruik genomen door het verkeer uit Alphen richting Leiden, teneinde de Prins Bemardlaan te ontlasten. Het is de bedoeling de oprit morgen weer open te stellen. LEIDSCHENDAM De Discussienota Cultuurbeleid van Progres sieven Leidschendam die, op verzoek van de samenstellers, gister avond op de agenda van de gemeenteraad stond heeft na een vijf kwartier durende discussie tot resultaat gehad dat de werkgroep die de Stichting Culturele Raad Leidschendam voorbereidt met haar werk verder kan gaan. De CDA-fractie wilde de eensgezinde mening van de vertegenwoordigers van Leidschendamse culturele instellingen en verenigingen respecteren en mogelijkheid geven tot ontplooiing. PL-fractievoorzitter J.J. Roovers zag geen enkel principiëel verschil tussen zijn opvatting en die van CDA-wethouder Bunnik. De heer Roovers wees het CDA op het herhaaldelijk pleiten binnen de werkgroep van wethouder Bunnik voor een raadscommisie. De stichting zou volgens de ontwerp-statuten het totale cultuurbeleid binnen de gemeente gaan bepalen, iets wat voor PL onaanvaard baar werd genoemd. Burgemeester E.J.M. Kolfschoten deelde mee, dat de gemeente de stichting niet opricht. De wethouder en een raadslid zullen echter wel in het bestuur zitting nemen wat voor de heer Roovers aanleiding was te verklaren dat er dus van deelname in de stichting sprake was. Het nietes-welles duurde nog enige tijd. Uiteindelijk werd besloten bij de komende subsidie-aanvrage van de stichting een soort discussiestuk te overleggen waarover dan opnieuw kan worden gepraat. Van een onzer verslaggevers LEIDEN B en w zullen de gemeenteraad nu spoedig een voorstel aanbieden om akkoord te gaan met het tot stand bren gen van een wijkcentrum in de Merenwijk. In een gisteren gehouden be spreking op het stadhuis hebben de aangezochte deelnemers in de toekomstige beheersstichting van het wijkcentrum herhaald dat zij bereid zijn hun mede werking te verlenen. De geza menlijke kerken in de Meren wijk zullen de helft 187.000) van de investeringskosten voor hun rekening nemen. Bij de vergadering gisteren wa ren eveneens vertegenwoordi gers van de betrokken afdelin gen van het ministerie voor CRM aanwezig. Ook die hebben aan de plannen hun fiat gege ven. Probleem dat nog niet uit de wereld is, is de situering van het wijkgebouw. De Stichting Slaaghbuurt vindt dat het cen trum in die buurt moet komen terwijl de wethouder voorstan der is van een situering aan de Ketelmeerlaan. Het is de bedoeling dat de eerste paal van het gebouw voor 1 april van het volgend jaar de grond in gaat. De bouwtijd is geraamd op 12 maanden. Van een onzer verslaggevers KATWIJK Wanneer de raad er mee instemt, zal de doopka pel van de dorpskerk in Katwijk worden overgedragen aan het college van kerkvoogden der Nederlandse hervormde ge meente. Het college van B en W komt met het voorstel aan de raad omdat het van mening is dat de doopkapel bouwtechnisch en harmonisch gezien een geheel vormt met de Dorpskerk, die thans is gerestaureerd. De Katwijkse Reddingsbrigade wil haar noordpost gaan ver bouwen. Aan de gemeente heeft zij 30.000,- gevraagd om de werkzaamheden te laten ver richten. Het ligt in de bedoeling een demontabele onderbouw aan te brengen ten behoeve van het magazijn en de EHBO-ruim- te. Tevens dient het strand rond de noordpost te worden opge hoogd. Bons een belangrijke rol. Buma heeft, overigens met steun van de meerderheid van de raad, kans gezien dit bezwaarschrift (via een „commissie van wijze mannen" waarvoor men de commissie beroep- en bezwaar schriften moest lezen) in de commissie behandeld te krijgen ook al betrof het hier een civiel rechtelijke procedure. Eerder had de commissie (in een ande re samenstelling overigens) zich niet competent verklaard derge lijke zaken te behandelen. Bu ma is de huidige voorzitter van de commissie beroep- en be zwaarschriften. De raadsvergadering begint om 20.00 uur. Van onze correspondent LEIDERDORP Subsidies aan de Leidsche Rechtswinkel en de Leidsche Buitenschool, over steekplaatsen voor voetgangers over de Simon Smitweg en de Frederik Hendriklaan en de ver koop van grond in Voorhof- Zuid aan de Stichting Dragon: Het zijn zaken waartoe de raad in zijn vergadering van maan dag 27 oktober vrijwel zeker zonder problemen toe zal beslui ten. Dat geldt waarschijnlijk ook voor het verstrekken van een garantie van tien miljoen gulden aan de Stichting Medisch Dag verblijf Margriet te Leiden voor de bouw van een dagverblijf nabij het Elisabeth-Ziekenhuis. De sloop van de boerderij van de heer Balkenende langs de Dwarswatering (in de Bloe- merd) staat op de agenda even als de subsidies aan de Leider- dorpse Sportverenigingen. Felle discussies zijn te verwach ten wanneer in de" raad het voorstel voor de verkoop van kavel 120 A aan de heer A. Bons aan de orde komt. Het is voor de derde achtereenvolgende maal dat de raad de verkoop van dit stuk grond bespreekt De twee voorgaande keren stel de het college voor de grond aan de heer H. Ketelaar te ver kopen. B en w hadden daar toen zeer goede motieven voor: de heer Ketelaar was de eerste ge gadigde voor dit stuk grond. Dit te meer omdat de heer Bons èn al een kavel in Voorhof-Zuid heeft gekocht èn omdat de situe ring van de kavel voor de heer Bons al eerder aanleiding was van de koop af te zien. Wellicht wordt tijdens de verga dering de wat merkwaardige rol van het raadslid F. G. E. van Haersma Buma wat duidelijker. Deze heeft zich vanaf het begin fel tegenover het voornemen van b en w om de grond aan de heer Ketelaar te verkopen, opgesteld. Daarbij vervulde het bezwaarschrift van de heer Leiden Het in 1827 door Salo mon van de Pauw gebouwde Minnehuis in Leiden is op de aanvullende lijst voor be schermde monumenten geplaat st. Het huis deed oorspronkelijk dienst als onderkomen voor „ar me oude mannen en vrouwen". Eveneens in de Sleutelstad kwa men op de lijst drie achttiende eeuwse huizen, éen boederij uit dezelfde tijd en twee panden uit resp. de zeventiende en negen tiende eeuw. Van een onzer verslaggevers VALKENBURG - Het college van B en W van Valkenburg wil een provincie-nieuwe-stijl met als centrumgemeente Leiden. Tijdens de vergadering van morgen zal de raad zijn oordeel over de bestuurlijke herindeling geven. Liever had het Valkenburgs col lege gehad dat de gemeenten wat beter werden toegerust in plaats van dat er een gemeente lijke herindeling komt. Met na me de stelling van Gedeputeer de Staten dat de gemeenten een minimum aantal van tiendui zend inwoners moeten hebben, baart het college zorgen. Te meer daar de opzet van de be stuurlijke herindeling is het be stuur dichter bij de burger te brengen. Aan de raad wordt morgen te vens voorgesteld de subsidie aan de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" te verhogen tot 110,- per jaar. Aan de Bond tegen het Vloeken willen B en W 20,- per jaar geven. De subsidie aan het Le ger des Heils, wordt, wanneer de raad daarmee akkoord gaat, gesteld op 15,-. De schaakver eniging „De Toren" krijgt een eenmalige subiside van 600,-. Geen subsidie willen B en W verlenen aan de stichting tot steun van de protestantse gees telijke verzorging van de krijg- macht. De subsidie aan de Ne derlandse Hartstichting, De Ne derlandse Vereniging Bescher ming Voetganger, het Neder lands Astmafonds en de Vebo in Leiden worden geconti nueerd. Wassenaar Burgemeester en wet houders van Wassenaar hebben een schetsontwerp voor het bestem mingsplan „Ter Weer" op het ge meentehuis voor een ieder ter inza ge gelegd en voor de prijs van 10,- verkrijgbaar gesteld. Het is de bedoeling dat belanghebbenden en belangstellenden hun oordeel over het ontwerp geven, waarna het, al dan niet aangepast aan die opmerkingen, officieel ter visie zal worden gelegd. Dan kan men offi ciële bezwaarschriften indienen. Het plan heeft betrekking op een gebied van 110 hectaren ten noordoosten van de toe komstige randweg. Het komt in de plaats van het 10 jaar geleden vastgestelde .recrea tieplan Zijlwatering", maar het omvat ook het gebied bij de Maaldrift met de camping en de terreinen voor defensiedoeleinden. Het regelt bovendien de bestemming van het vroegere remiseterrein, waarop het S. Adel bertcollege zal worden gebouwd en de wo ningbouwplannen op de huidige honkbalvel- den langs de Deylenveg. Het recreatiegedeelte van het plan omvat onder meer wandel- en waterparken in de laag gelegen gedeelten langs de Zijlwatering. In de wandelparken zullen speelplaatsen, speel- en ligweiden, heuveltjes, waterpartij en en wandelbosjes aangelegd kunnen wor den, terwijl ook gedacht is aan een uitzicht toren. Voor het zgn. waterpark denkt men aan een zo natuurlijk mogelijk gebied waar in de bezoeker alle rust van de natuur kan gemeten. Er zal gelegenheid zijn tot wande len, spelevaren en hengelen. Deze wandel- en waterparken zijn in de eerste plaats bedoeld voor de bewoners van de aangrenzende woonwijk Zijlwatering. Zij zullen het recreatiegebied veilig kunnen be reiken over voetpaden die onder de randweg door zullen lopen. In dit gebied is ook ruimte gereserveerd voor een jachthaven met bijbehorend club huis en restaurant. De jachthaven zal een capaciteit kunnen krijgen van 100 a 150 boten. Hier is ook plaats voor het toekomsti ge onderdak van de zeeverkennersgroep Van Woesik. Het sportcomplex dat in het plan is opgeno men zal o.m. bestaan uit twee honkbalvelden - de bestaande velden aan de Deylerweg zullen moeten verdwijnen - twee velden voor de handbalvereniging Olympia '72 en een reserveterrein. De fraaie boerderij die in dit gebied gelegen is is de functie van clubge bouw bij het sportveldencomplex toebe dacht. Maar naar de Oostdorperweg toe is een terrein gereserveerd voor volkstuinen. Het kan plaats bieden aan een 60-tal volkstuin ders, maar blijkt de behoefte groter te zijn dan kan een ander terrein eveneens tot volkstuinencomplex worden aangewezen. Tenslotte is dicht bij de Oostdorperweg een terrein gereserveerd dat door burgemeester en wethouders kan worden bestemd tot begraafplaats. Woningbouw Op de huidige honkbalterreinen langs de Deylerweg is woningbouw geprojecteerd, een uitvloeisel van raadsbesluiten naar aan leiding van het structuurplan. Er wordt ge dacht aan een 120-tal woningen in de wo ningwetsector. Hoe dit terrein voor woning bouw zal worden ingedeeld moet nog nader worden bezien; dat geldt overigens ook voor vele andere bestemmingen in het plan, die later nog nader gedetailleerd moeten wor den. Op het terrein van de vroegere remise komt het S Adelbertcollege met de bouw wordt binnen afzienbare tijd begonnen. Het pro vinciaal bestuur heeft namelijk voor die nieuwbouw, vooruitlopend op de vaststelling van het bestemmingsplan Ter Weer een verklaring van geen bezwaar afgegeven. In het meest oostelijke deel van het plan treft men de bestemmingen „tennis", „De fensiedoeleinden" en „caravanopslag". Deze bestemmingen zijn al gerealiseerd en wor den in het nieuwe plan „geijkt" zoals men dat moment. Wat de camping Maaldrift be treft is in het plan rekening gehouden met een uitbreiding aan de andere zijde van de Maaidriftseweg. E©n schets van het bestemmingsplan „Ter Weer

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4