(Politie vindt ontvoerde: dr. Herrema onder schot VAKBONDSLEDEN ENKA IN CONFLICT MET BONDEN aangeboden: Veiligheidsraad verdaagt zitting Spaanse Sahara ÉÏSgspeciaaltje AANSLAG OP FORD VOORKOMEN DOOR ARRESTATIES Ochtend Lekkende leiding veroorzaakt gaswolk boven Botlek Arrestatie in moordzaak antiquair £eidóe6ouMi/rit Dinsdag 21 oktober 1975,66e jaargang no. 20253 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Dat het 's ochtends ochtend wordt, tv-spel op Ned. I om 21.50 uur. Om 20.35 uur energie voorziening (1) in Koning Klant extra. Ned. II om 19.05 uur Zij gingen de lucht in (7), om 20.25 uur David Copperfield (4) en om 22.10 uur Hier en nu met Sacha- rov-tribunaal. Vrij koud In het algemeen veel bewolking met mogelijk enige regen of mo tregen. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot noordoost, ma ximum temperaturen omstreeks 10 graden. Morgen: Zon: 7.16—17.33 Maan: 18.33—9.39 Schev. hoogw.: 4.0416.18 Laagw.: 12.08 ARNHEM (ANP) Ook de vakbondsleden van NVV en NKV binnen de Centrale Ondernemingsraad van Enka-Glanzstoff, zijn gisteren tegen de zin van de vakbonden akkoord gegaan met de ingrijpende saneringsplannen van het concern in Neder land. Zij lopen grote kans als vakbondslid geroyeerd te worden, wanneer zij blijven ingaan tegen de akties van de bonden, om het concern tot hernieuwd overleg over de sanering te dwingen. De concern-directie heeft dit overleg onlangs afgebroken. De vakbonden blijven zich in- onder Nederland. In Neder- ternationaal verzetten tegen de land moeten bijna tweedui- ingrijpende saneringsplannen zend personeelsleden af in verschillende landen, waar- vloeien, terwijl de nederzettin gen in Arnhem (Akzo) en Em- men dichtgaan. De vakbonden hebben geëist, dat het concern in de bedreigde gebieden voor vervangende werkgelegene heid zorgt en dat het interna tionaal overleg hervat wordt Gisteren echter ging tot grote teleurstelling van NVV en NKV de Centrale Onderne mingsraad van het concern onder enkele stringente voor waarden akkoord met de sane ringsplannen. Een akkoord, dat het NW „onbegrijpelijk" noemde. Ook de Raad wil ech ter, dat het concern voor ver vangende werkgelegenheid zorgt en dat de 930 personeel sleden, die in Arnhem ontsla gen moeten worden, elders herplaatsing krijgen. CNV en Unie P.L.H.P., die de saneringsplannen eveneens onaanvaardbaar vinden, voe len echter nog niets voor inter nationale akties. In het uiter ste geval wil het CNV een beroep op de overheid doen om te bemiddelen in het con flict met het concern. NW en NKV hopen intussen, dat hun leden in de Centrale Onderne mingsraad zich alsnog uit de raad terugtrekken. De grote vraag is of dit inderdaad zal gebeuren, of dat de leden een confrontatie met hun eigen bond aangaan. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u, als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement Het originele verzoek, in de vorm van een geluidsbandje, was donderdag in de brie venbus van een huis in het noorden van Dublin gedeponeerd. De politie wilde de volledige inhoud niet bekendmaken. Vak bondsleider Philip Flynn, die door de ontvoerders als bemiddelaar is geaccep teerd, gaf echter gisteren op een perscon ferentie een kopie van het geluidsbandje vrij. Hij zei dat hij de tekst van de ontvoerders had ontvangen, die klaarblij kelijk geërgerd waren door de handelwij ze van de politie. Flynn wilde niet zeggen hoe de kopie hem had bereikt. Op de band herhaalt Herrema zijn kri tiek op de regering en pleit hij er op nieuw voor dat deze haar harde houding tegenover de ontvoerders opgeeft. „Ik mag deze laatste boodschap op de band zetten", zegt dr. Herrema; „Ik ben teleur gesteld dat het Ierse kabinet zelfs niet overweegt zijn houding te veranderen tegenover de vrijlating van de drie gevan genen die deze mensen eisen in ruil voor mijn leven". Intussen hebben de arbeiders van de Ferenka-fabriek in Limerick, waarvan dr. Herrema directeur is, de onmiddellij ke heropening van het bedrijf geëist. In een verklaring van hun vakbond beschul digen de 1.200 arbeiders de ontvoerders van „industriële" chantage". Ferenka, waar staaldraad voor autoban den wordt gemaakt, is ingevolgde de eis van de ontvoerders sinds 9 oktober dicht ADVERTENTIE J Modieuze mantel in zuiver wollen flannel. Op de nieuwe lengte. In zwart, grijs, groen en bordeaux. M: 34-48 ROTTERDAM (ANP) - Een lekkende leiding bij AKZO-che- mie in de Botlek heeft vanmor gen vroeg voor een forse wolk van het giftige en brandbare gas vinylchloride gezorgd. De leiding heeft volgens AKZO niet langer dan tien minuten gelekt. Er is één twee ton vinylchloride ontsnapt, aldus AKZO. Volgens de Rotterdam se politie en de keuringsdienst van Waren echter is er onge veer twintig ton vinylchloride de lucht in gegaan. Alle instanties in de Rijnmond kregen groot alarm. De Keu ringsdienst van Waren consta teerde uit metingen dat de gas wolk geen direct gevaar voor de bevolking opleverde. De gas wolk werd door de noordoosten wind naar de Noordzee gevoerd. Wel liet het bedrijf direct de Botlekweg langs de fabriek slui ten voor het verkeer. Om kwart over zes, ruim twee uur na het ontstaan van het lek, werd de weg weer opengesteld. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ontsnapte het gas als een bestanddeel van een meng sel met ondermeer zwavelzuur uit een waarschijnlijk door een door verwering aangetaste lei ding. (Van een onzer verslaggeefsters) een horloge gevonden, dat volgens landgenoten TILBURG De Utrechtse politie heeft gisteren aan de Turk behoort. Ook vond de politie een de 39-jarige Turk S. H. aangehouden, verdacht shagbuiltje met notities, die in de richting van H. van moord op de 57-jarige Tilburgse antiekhande- wezen. laar H. van Puyenbroek. De man heeft geen 'Uit een reconstructie is gebleken dat de heer bekentenis afgelegd, maar volgens de politie zijn Puyenbroek nog heeft geprobeerd hulp te krijgen, er verschillende aanwijzingen die in zijn richting Tijdens de achtervolging heeft de overvaller hem wijzen. 28 messteken toegediend, waaraan hij op weg naar Ten eerste werd er op de plaats van de moord het ziekenhuis is overleden door bloedverlies. Leiden: Haarlemmerstraat 163a. (donderdag-koopavond.) Leidsenhage: Jasmijnhof 8. (donderdag-koopavond.) STAKING IN MONTREAL Het is weer eens zover: in Montreal heeft een aantal ar beiders het werk aan de Olympische installaties stilge legd. Slechts het werk aan de garage onder het grote sta dion wordt voortge zet. Oorzaak van de onvrede bij de be trokken arbeiders is de verstrekking van legitimatiebewijzen voor de bouw plaats. mantelspecialist DUBLIN (Rtr./UPI) De Ierse politie heeft de ontvoerde direc teur van de Ferenka-fabriek, de Nederlander dr. Tiede Herrema, opgespoord. De politie voerde rond het middaguur onderhandelin gen met de ontvoerders, die dr. Herrema onder schot hielden. Dit gebeurde nadat politie en militairen een huis hadden omsingeld in Monasterevin in het graafschap Kildare, op de weg van Dublin naar Limerick, waar dr. Herrema woont LOS ANGELES (Rtr) Twee Amêri- kanen zijn door de grand jury in Los Angeles in staat van beschuldiging ge steld wegens een samenzwering tegen het leven van president Ford. De aan slag had moeten plaatsvinden in Sacra mento, Californië, op 5 september, de zelfde dag waarop Lynette Fromme werd gearresteerd, nadat zij een revol ver had gericht op de Amerikaanse president. De aanslag werd voorkomen doordat twee mannen tien dagen eerder werden gepakt wegens diefstal van een televi sietoestel in Santa Barbara, ongeveer 400 km van Sacramento. Volgens de gerechtelijke funktionarissen bestond er geen verband tussen de samenzwe ring van de twee mannen en het optre den van Lynette Fromme. Minister van justitie Edward Levi ont hulde gisteravond dat de samenzweer ders, Gary Desure (32) en Preston Mayo (24) beiden werkloos, op 26 augustus in Santa Barbara werden gearresteerd op verdenking van diefstal. In hun auto trof de politie gedetailleerde plannen aan voor het doden van Ford in Sacra mento, tien dagen later. Volgens de plannen zouden in de riolering voor het parlementsgebouw van Californië het Kapitool, explosies worden teweegge bracht, waarna een van de mannen van de verwarring gebruik moest maken om de president met een revolver te doden. De door de grand jury opgestelde aan klacht is tweeledig: poging tot aanslag op de president en bedreiging van zijn leven. De daaraan verbonden straffen zijn respectievelijk levenslang en maxi maal vijf jaar cel. Dr. Herrema ...vrijlating op handen?.- llllllllllllllllllllllllllllllllllli Raadsleden boycotten raad wegens rookverbod HENDRIK IDO AM BACHT (ANP) - De twee raadsle den van de partij Ge meentebelan gen in Hen drik Ido Am bacht zijn van plan niet meer deel te nemen aan de komen de gemeente raadsvergade ringen in hun woonplaats. Zij doen dit uit protest te gen een be sluit van hun collega-raad sleden om tij dens de verga deringen een rookverbod in te stellen. De meerderheid van de raad bestaat uit niet-rokers. Zodoende kon het besluit om niet te roken met 'meerder heid van stem men' aangeno men worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 Gisteren hadden de ontvoerders de bemiddelaar Philip Flynn opgedragen een kopy vrij te geven van het 'laatste' verzoek van dr. Herrema aan de Ierse regering om zijn leven te redden door toe te geven aan de eisen van de ontvoerders. Een klein deel van de meer dan 350.000 Marokkaanse vrijwilligers voor de vredesmars naar de Spaanse Sahara betoogt hier in Casablanca om aldus blijk te geven van hun sympathie voor koning Hassan, die tot de vredesmars opgeroepen heeft. De voorhoede van de stoet vertrekt naar algemeen venvacht wordt, nog vandaag. MADRID (Reuter) Het Spaanse kabinet heeft gisteravond een spoedbijeenkomst gewijd aan de voorgenomen mars die duizenden Marokkaanse burgers zullen maken naar de Spaanse Sahara, het omstreden fosfaatrijke gebied in West-Afrika. Spanje doet een uiterste diplomatieke poging de door koning Hassan van Marokko georganiseerde „vredesmars" te voorkomen maar de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verdaagde gisteravond de zitting, zonder de zaak formaal te bespreken, om de gedelegeerden de gelegenheid te geven tot privé-gesprekken. De Spaanse ambassadeur Jaime de Pinies had de uit 15 leden bestaande raad verteld dat zijn land geen verantwoordelijkheid zou accepteren voor de gevolgen als de mars doorgaat. Spaanse diplomatieke kringen hebben reeds laten weten dat de Sahara, dat rijke mineralen bezit maar slechts een bevolking van 80.000 mensen telt, „geen druppel Spaans bloed waard is". In het licht van de territoriale aanspraken die de naburige landen Marokko en Maure- tanië op het gebied maken, heeft Spanje zich ten doel gesteld de kolonie onafhankelijkheid te verlenen onder toezicht van de Ver enigde Naties. Inmiddels wordt vanuit Marrakesj gemeld dat Marokko de voorbe reidingen tot de mars lijkt te versnellen. Het eerste contingent deelnemers zou vandaag al vertrekken uit de bergstad Ksar es Soek naar de grens van de Spaanse Sahara.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1