BOSKOV TWIJFELT NA SUCCES TOCH; JEUGD OF ROUTINE? Montreal kampt weer met een massale staking ,,Wij zijn bij Lens werklui van Franse voetbalvelden GROTE KANS OP SELECTIE KILA EN JOL M,rri- Bob Janse blijft bij Excelsior Kaiser na ellendig seizoen nu vedette Brokamp: Verstandhouding met Michels onveranderd ^Als ik zondag in. de prijzen val in de Nationale Lotto of Toto word ik sponsor van de klaverjasclub. HAGl.NA 11 MONTREAL - Van de 2500 arbeiders, die aan de Olym pische installaties in Mont real werken, zijn er gisteren 2300 in staking gegaan. Al leen het werk aan de garage onder het Olympisch stadion gaat door. De laatste maal dat er in Montreal werd gestaakt, was in mei. Over de oorzaak van de staking en hoelang deze zal duren, is nog niets be kend. De burgemeester van Montreal, Jean Drapeau, had pas nog verklaard dat de Olympische Spelen in zijn stad op 17 juli, en dus op de afgesproken dag, zullen beginnen. „Dan zullen we wel een beetje buiten adem zijn, maar we halen het", zei hij opgewekt De burgemeester sprak nadat de voorzitter van het Internationale Olympische Comité, de Ier Lord Kil- lanin, de stand van zaken had beke ken. „Mijn eerste indrukken waren", zei Killanin toen na afloop, „dat we optimistisch kunnen zijn en vertrou wen hebben. Alles verloopt volgens het schema maar ook geloof ik dat als we maar één dag zouden verlie zen, we achterop raken". Intussen heeft een lid van de ge meenteraad van Montreal, Michael Fainstat, gezegd dat zijn partij, de „Montreal Citizens Movement", bij de regering van de provincie Quebec zal moeten aandringen op een onder zoek „naar de schandalig hoog geste gen kosten voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1976". Fainstat verwacht dat de totale kos ten duizend miljoen dollar (2.650 mil joen gulden) zullen bedragen. Fain stat zei dat zijn partij had vernomen dat de gemeenteraad van Montreal binnenkort opnieuw gevraagd zal worden een aanvullende lening van tenminste honderd miljoen dollar (265 miljoen gulden) goed te keuren. Op 6 augustus nog stemde de raad in met een extra krediet van 11& miljoen dollar. De stemmenverhou ding was toen 34 voor en 17 tegen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim LENS Bij een aantal van vijf buitenlandse werkne mers, die bij Racing Club de Lens op de loonlijst staan, trekt linkerspits Kaiser de meeste aandacht. Bij zijn naam denkt men in eerste in stantie aan een Duitse voet baller en die indruk wordt nog versterkt door het feit, dat hij de Duitse taal vloeiend beheerst. Maar het tegendeel is toch waar. Alfons Kaiser, 28 jaar, nu, is een onvervalste Fransman, die spontaan zijn blijdschap uit spreekt over het feit, dat zijn omzwervingen door inder daad - West-Duitsland en Bel gië bij een Franse club wer den beëindigd. De succesvolle linkerspits van RC de Lens heeft een „zwer vende" carrière achter de rug. Hij begon negen jaar geleden in West-Duitsland met voetbal len, acclimatiseerde er twee jaar bij een vrij onbeduidende amateurclub en pakte daarna zijn koffers om te verhuizen naar Petro Eysden, een Bel gisch grensplaatsje bij Zuid- Limburg. Kaiser rijpte als linksbuiten, maar het grote rendement had toch FC Diest, ook uit België, waar hij twee jaar als prof voetbalde. De vedette Kaiser zonder ste rallures overigens stond op. „Ik speelde bij FC Diest mijn beste seizoen uit mijn loop baan," stelt de Fransman, in het modeme jeugdinternaat van RC de Lens, zonder schroom. „We speelden er met twee spitsen in de aanval en dat is ideaal voor mij. Mijn snelheid kwam toen veel beter tot zijn recht dan nu." Die vlieger ging bij RC de Lens niet op. Er wordt massaler dan bij FC Diest aangevallen en dat maakt het voor Kaiser alleen maar ingewikkelder. Van hem wordt verwacht dat hij beweeglijk is. Veel naar het centrum van de voorhoede snelt om het de tegenpartij zo moeilijk mogelijk te maken. In het moderne voetbal de ge woonste zaak van de wereld overigens. „Ik begrijp volledig, dat in het moderne voetbal zo gespeeld moet worden en daarom doe ik het ook, maar mijn specialiteit wordt er ge weld mee aangedaan. Dat is jammer." Het vorig seizoen viel dat meer op dan nu. Kai ser had de pech, dat een hard nekkige blessure hem verhin derde zijn entree bij RC de Lens luister bij te geven. We ken van vertwijfeling knaag den aan zijn gemoedsrust. Het herstel volgde in de tweede helft van de competitie, Kaiser speelde bijna weer als va nouds en scoorde tien keer. Die gunstige tendens heeft zich de laatste maanden voortgezet. Hoewel het elftal van RC de Lens in de compe titie een crisis doormaakte. Zijn naam keerde regelmatig terug in het scoreverloop van de wedstrijden, vijf keer in de Franse competitie. Een abso lute top bereikte Kaiser ech ter in de thuiswedstrijd tegen het Noord-Ierse FC Home- farm, tegenstander van RC de Lens in de eerste ronde van de Europa Cup voor beker winnaars. Drie van de in totaal zes doelpunten ver trokken van de linkerschoen van de routinier. Zijn visie over Racing Club de Lens heeft iets onthullends. „Het is algemeen bekend, dat ons publiek zo verschrikkelijk enthousiast is. Maar heeft ie mand zich wel eens afge vraagd hoe dat precies komt? Ik wel. Onze kracht is de inzet Wij zijn de werklui van de Franse voetbalvelden en dat slaat in deze mijnstreek ont zettend aan. De mensen op de tribunes in Lens herkennen zichzelf in de manier waarop sport bedreven wordt Je moet er kei- en keihard voor knok ken om iets te bereiken. Maar mijn idee is dat het grote ge heim van de club. Ik geloof stellig dat een elftal als Mar seille in Lens nooit populair zou kunnen worden. Het team telt veel te veel vedetten, zoals de Brazilianen Jairzinho en Cesar. De mensen schrikken van de bedragen, die deze kna pen opstrijken en zijn boven dien verbijsterd als men ziet wat zij presteren." Het collectief, waar FC Den Haag zaterdagavond PSV mee versloeg, blijkt ook een sterk wapen van RC de Lens te zijn, Kaiser: „En wat mijzelf be treft: de ellende van het vorige seizoen ben ik vergeten. Ik ben door alle knapen uit het elftal volledig opgenomen en aan vaard. Daarom heb ik het bij deze club nu erg naar de zin. Toen ik in West-Duitsland en België verbleef heb ik altijd tegen mezelf gezegd: Eens ga ik toch weer naar Frankrijk terug. Ik wil in mijn vaderland als voetballer ook bekend wor den" RC de Lens bood hem in 1974 die kans. Kaiser had weinig bedenktijd nodig. De gemid delde betalingen aan voetbal lers zijn in Frankrijk hoger dan ui België. "Vroeger heb ik dat niet willen geloven. Dat bestaat nooit, riep ik steeds. Maar bij RC de Lens merk ik dat die bewering volledig klopt Ik ga hier dan ook waarschijnlijk nooit meer weg". HANS DE BRUYN Kaiser is blij dat zijn omzwervingen beëindigd zijn bij een Franse club. "Ik wil in mijn vaderland als voetballer ook bekend worden". (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Manager Bob Janse die gevraagd had bij Ex celsior van zijn functie te wor den ontheven zal tot aan het eind van het lopende seizoen bij de Rotterdammers in dienst blijven. Dat is gisteravond laat door het Excelsiorbestuur meegedeeld na een langdurig onderhoud met de teleurgestelde manager. De komende dagen zullen Janse en trainer Thijs Ligbregts met el kaar rond de tafel gaan zitten om de gerezen problemen uit de weg te ruimen. Feyenoord wil Nico Jansen AMSTERDAM Nico Jansen, spits van FC Amsterdam, on derhandelt niet Feyenoord over een tussentijdse transfer naar Rotterdam. Er is al een diep gaand gesprek met trainer Br- zezancyck geweest en het wach ten is nu op het Feyenoordbe- stuur, dat FC Amsterdam moet benaderen. Nico Jansen heeft aan het begin van het seizoen een eigenaardig contract afgesloten. Hij stelde zich voor FC Amsterdam be schikbaar tot 1 november. Dan zou opnieuw worden bekeken wat voor hem het beste was. Nu Feyenoord op de markt is ver schenen, circuleert het bericht, dat voorzitter Dé Stoop niet van zijn al eerder genoemde vraag prijs van negen ton wil afwij ken. Hij houdt zich nog van de domme, omdat tot nu toe elk bod op Jansen is uitgebleven. Topper dag vervroegd AMSTERDAM - De topper Ajax-Faye- noord zal een dag eer der worden gespeeld, zaterdagavond 1 no vember. Ook heeft Ajax beslo ten uit te wijken naar het Olympisch Sta dion. Scheidsrechter in dit duel is de Hage naar Leo van der Kroft. DEN HAAG Twee dagen na het schitterende succes tegen PSV verkeert de trainer van FC Den Haag in de moeilijke situatie te moeten kiezen tussen de „jeugd" in de persoon van Albertssen en Van Baaren en de „routine" in de persoon van Kila en Jol. Zowel de ene als de andere beslissing draagt een pijnlijk karakter. Albertssen was de man die Willy van der Kuylen aan banden legde en Van Baaren doet het als amateur-rechtsbuiten helemaal niet slecht. In tegendeel, Den Haag is van mening dat dit nieuwe talent wel eens kan uitgroeien tot een „completere Ling", die Ajax van het begin van T™n Jpl maakte een extra training mee, een aanwi|zing dat hij morgen wel eens dit seizoen kocht. Hij verdedigt namelijk ook mee. 'n basisformatie van FC Den Haag kan voorkomen. _i_i i i 111111 11 i i i |j geleden in Kerkrade tegen Roda JC van het veld werd gestuurd, legde de techni sche staf hem wel een geldstraf op. Welk beleid volgt FC Den Haag in dit opzicht? Eddie Hartmann: „De speler die een onnodige overtreding maakt, krijgt een boete. Kila, die een kopstoot uitdeel de, en eerder Van Leeuwen, die een natrappende beweging maakte zonder te genstanders in de buurt, deden dat zeer duidelijk. De overtreding van Mansveld tegen René van der Kerhöf kwam tot stand na een zuivere tackle tijdens de strijd om de bal. Daarom achtten we geen termen aanwezig om een boete op te leggen". Hartmann en Mansveld moe ten nog overleggen of een mondelinge behandeling van de strafzaak zinvol kan zijn bij de commissie. FC Den Haag heeft het vorige seizoen, na de wedstrijd tegen Sparta, toen ook toevallig Derks drie keer de gele kaart uitdeelde aan Hage naars, de ervaring opgedaan dat het aan vragen van een mondelinge behandeling geen of nauwelijks effect heeft. De Ver eniging van Contractspelers heeft FC Den Haag bij een mondelinge strafzaak juridische bijstand toegezegd. .Gisteren heeft de administratie van FC Den Haag al wel het effect op PSV kunnen merken. Tal van voorverkopers kwamen kaarten bijhalen, wat zelden meer bij de club voorkomt De verwach ting bestaat dan ook dat Mansvelds prog nose van 20.000 toeschouwers in het Zuiderpark wel eens bewaarheid kan worden. „In ieder geval", zegt Hartmann, „ben ik persoonlijk al blij met 15.000 verkochte kaarten. We spelen dan royaal quitte en dat hebben we nodig. De eerste ronde van de Europa Cup tegen Vejle BK leverde FC Den Haag een nadelig saldo van twintig mille op". HANS DE BRUYN Maar Boskov, anders beslist niet bang, vreest het gebrek aan routine. Beide 17- jarige spelers lopen het risico teveel van zichzelf te vergen. En daarom gelastte de Joegoslaaf gistermorgen toch maar een extra-training voor de spelers die als reserve te boek staan. Jol, Bres, Swanen- burg en Kila, geschorst voor de Neder landse competitie, maar beschikbaar voor de Europa Cupduels van FC Den Haag, draafden eensgezind op en het valt nu te verwachten dat zowel Kila als Jol toch worden opgesteld. Zij hebben in ieder geval meer ervaring in internatio nale wedstrijden en het kan morgen avond tegen RC Lens een belangrijke factor worden. erg goed, alleen heeft hij de handicap voldoende kracht voor voorzetten te missen. „Niettemin", zegt manager Eddie Hart mann, „is FC Den Haag over Ronnie bijzonder tevreden. Als je nagaat dat hij bij de zes amateurs behoorde, die FC Den Haag dit seizoen tot 1 december op proef liet meetrainen, dan laat de blik semcarrière van hem niets te wensen over. Alleen ja, met het voorzetten van de ballen heeft hij moeite. Maar erg is dat overigens niet, de kracht groeit van zelf aan. Binnenkort gaan we hem defini tief contracteren". Boete De schorsing van Aad Kila geldt niet voor de Europa Cupduels. Boskov zal waarschijnlijk zijn routine benutten. Handicap Dat zal vooral voor Ronnie van Baaren een tegenvaller zijn. Dit rechtsbuitenta lent deed het tegen PSV ook nu weer FC Den Haag heeft Aad Mansveld, die tegen PSV René van der Kerkhof neer haalde en waarvoor scheidsrechter Derks de gele kaart trok, niet bestraft met een boete. Toen Kila veertien dagen ONDANKS GROEIENDE PRESTATIECURVE (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Willy Brokamp voelde er aan de vooravond van Hertha BSC-Ajax niets voor om zijn diepere gedachten aan de buitenwacht prijs te geven. „Ik snap niet waarom men zonodig met me moet praten. Ik zeg toch niets. Ik wil het alleen maar over Hertha hebben. Dus niet over Ajax en ook niet over mezelf". Vedetteneigingen van de man die iedere week beter gaat voetballen of een houding die voortspruit uit een diepgaand conflict? Brokamp: „Antwoord op deze vraag geven betekent, dat ik toch de materie in moet duiken. En dat doe ik niet zoals ik al gezegd heb. Ik kan alleen zeggen dat het beslist geen gril van me is om niet met de pers te willen praten. Al wil ik wel toegeven dat ik diep in mijn hart altijd al een hekel heb gehad aan interviews". Het is een publiek geheim dat het tussen Brokamp en Ajax niet of nauwelijks botert. Nog altijd is de man die in het Lim burgse heuvelland het voetbal volk op zijn achterste poten zet te met zijn vaak onnavolgbare acties bij MW, niet helemaal ingeburgerd in het frivole Am sterdam is. Toch lijkt die koele onderlinge verstandhouding de laatste weken te verbeteren. Vooral als gevolg van zijn stij gende prestatiecurve ligt Bro kamp bij het verwende Amster damse voetbalpubliek beter in de markt dan ooit. Zelf techni- sch-directeur Rinus Michels kan er niet langer onder uit toe te geven dat Brokamp zich de laat ste weken (Glentoran, AZ'67 NEC en FC Utrecht) ontwikkeld heeft tot een volwaardig Aja- cied. Brokamp echter: „Ik heb ook zoiets gelezen ja. Aan woor den in een krant heb ik echter niets. Mischels heeft op de trai ning of na een wedstrijd nog nooit blijk gegeven van het heb ben van vertrouwen in me. Van daar dat in mijn ogen de ver standhouding tussen Michels en mij niet veranderd is in vergelij king met een maand geleden". Geheim Waarna Brokamp plotseling zwijgt. Waarschijnlijk besef fend dat hij toch op weg is het geheim van zijn aanvankelijk starre houding te verklappen. Derhalve snel overgeschakeld op iets anders: De oorzaak van zijn betere spel. Brokamp: „Een kwestie van conditie. Vorig jaar heb ik bijna Brokamp lijkt zich nu pas eindelijk thuis te voelen in het tenue van Ajax. „Maar in de verstandhouding tussen Michels en mij is er niets veranderd". het gehele seizoen niet kunnen voetballen door die ellendige blessure aan mijn kuit en aan mijn lies. Daardoor had ik een verschrikkelijke conditie. Die is nu behoorlijk verbeterd. Hele maal ben ik er nog niet, maar het gaat in ieder geval de goede kanj uit Ik heb echter nog steeds een achterstand. Vooral het wedstrijdritme komt pas langzaam. Je moet ook niet ver geten dat ik in de aanloop naar deze competitie nog steeds last had van blessures van vorig jaar. Daardoor ben ik met een grote achterstand begonnen. Een achterstand die nog niet helemaal weggewerkt is". Willy Brokamp staat model voor Ajax. Net zoals bij de 29-jarige Limburgse kroegeigenaar blij ken ook bij de rest van de Aja- cieden de minder vette jaren langzaam maar zeker weg te ebben. Iets waar de komst van Rinus Michels beslist niet vreemd aan zal zijn. Brokamp: „De invloed van Michels is na tuurlijk merkbaar. Er heerst binnen de ploeg veel meer disci pline dan voor zijn tijd. Toch moet het me van het hart dat ik het triest vind voor Hans Kraay dat iedereen de betere resultaten aan Michels toe schrijft Er is ontzettend gekan kerd op Kraay, maar toch heeft die man het niet slecht gedaan. Hij heeft heel wat voor de spe lers veranderd en verbeterd dat nooit de buitenwereld haalde. Hij maakte echter een fout: Hij was teveel bezig met het op knappen van ruzietjes. Daar door kon hij niet altijd zijn volle aandacht bij zijn elftal houden". Willy Brokamp vindt inmiddels dat hij genoeg gepraat heeft. Weliswaar heeft het gesprek nog geen tien minuten geduurd, maar desondanks meent hij ruimschoots aan zijn verplich tingen voldaan te hebben. „Ik ga er maar weer eens vandoor", zegt hij achteloos. „Ik vind dat ik mijn best gedaan heb. Het wordt me trouwens allemaal toch te persoonlijk. En ik voel er vlak voor zo'n belangrijke wedstrijd niets voor om me een hoop ellende op de hals te halen met allerlei verwijtende uitspra ken". Daarom nog slechts een korte vooruitblik op de komen de strijd in Berlijn. Brokahip: „Daar is niets van te zeggen. Trouwens aan prognoses waag ik me niet". Elke zondag uitslag. Alle Nederlandse sportverenigingen J wensen u veel succes. V;° x Als u meespeelt in de Nationale Lotto kunt u aardig rijk worden. Maar u steunt bovendien een goed doeL Want van de totale inleg wordt o.a.een deel toegewezen voor activiteiten op het gebied van sport en lichamelijke vorming. Bedankt vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11