deTijd Oppositielid wil impasse Suriname doorbreken Katholiek ziekenhuis is nog zinvol Politie voorkomt actie schippers HP S Veel vrouwen aan het woord Ü0ENE IlSi&RS "8 PROF. VAN MELSEN: Den Uyl: Bibliotheek moet informatie explosie kanaliseren Aantal gehandicapte bejaarden neemt toe DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 7 TERNEUZEN Een groep van twintig politiemensen van de mobiele eenheid heeft vijftig Nederlandse binnenschippers gedwongen bij de havendokken van Terneuzen vandaan te gaan. De schippers probeerden daar het lossen te verhinderen van een Belgisch beunschip, dat geladen was met zand bestemd voor Gent. Dat zand werd overgeladen in vrachtauto's om zo over de weg naar België vervoerd te worden. De schippers zijn razend over de houding van de politie. Vol gens schipper Fransen van het ms "Rival", een van de woord voerders van de boze actievoe rende schippers, was er van te voren een afspraak gemaakt met de politie, dat de schippers zich zonder geweld na drie som maties van de politie zouden verwijderen. Zover is het echter niet gekomen. De politie maakte zeer snel korte metten met de oprukkende schippers. Deze hebben nu een officiële klacht ingediend tegen het hoofd van de Terneuzense gemeentepolitie tevens leider van het politioneel actiecentrum in Terneuzen, de heer E. Hubregtse. Gistermiddag hebben de schip pers zich in groepen opgesplitst Ze zijn naar de haven van Wal soorden en de Axelse Sassing gegaan om daar het lossen van andere Belgische schepen met lading bestemd voor België on mogelijk te maken. Maar ook daar vonden zij de politie op hun weg, die hun acties onmo gelijk maakte. De heer Hubregtse zegt het in en in triest te vinden dat de Nederlandse politie op moet tre den tegen Nederlandse schip pers, die door de Belgische peri kelen in grote moeilijkheden zijn geraakt Maar, zo zegt hij, we kunnen eenvoudig niet ac cepteren dat de Nederlandse vaarwegen worden afgesloten door welke acties dan ook. Wij moeten hiertegen optreden. Elsevier waarschuwt dat Spanje boycotten dom en misschien misdadig is. „Een algehele boy cot zal komend jaar op zijn minst werktijdverkorting, maar veel waarschijnlijker werkloos heid betekenen voor zeker 17.000 van de 25.000 mensen, werkzaam in het Nederlandse reiswezen, want er zijn nu een maal geen goedkope alternatie ven te vinden". Het omslagartikel gaat over Zweden waar „de rijkste socia listen ter wereld wonen", omdat er „pragmatische mensen zoe ken naar de beste maatschappij structuur zonder dat zij de hoge welvaart die ze hebben opge bouwd, in gevaar willen bren gen". Voorts een interview met het uitgetreden Surinaamse staten lid mevrouw Liesdek. „Joop den Uyl is Pontius Pilatus. Hij wast zijn handen in onschuld, denkt hij. Maar oh, wat heeft mijnheer den Uyl het mis. In de Haagse Post een interview met Isabel do Carmo, de belang rijkste vrouw in de Portugese politiek". De opstand kan elk ogenblik uitbreken. Als dat ge beurt, begint de strijd op drie fronten. Het eerste front vor men de arbeidersorganisaties, die zijn nog niet bewapend, -O maar dat kan snel gebeuren. In een beschouwing over de Vara deze slotsom: .Misschien is het probleem van de Vara niet de identiteit, het radicalisme of de profilering, maar de personeel spolitiek". Het omslagverhaal is gewijd aan de schrijfster Mensje van Keulen. „Ik geloof dat ik alles vervelend vind. Als ik niet be roemd was geworden, had ik het ook heel vervelend gevon den. Ik ben heel ontevreden. Als ik kritiek krijg, word ik erg boos. Maar als ik geprezen word, word ik ook treurig. Het is nooit goed". Een interview tenslotte met de actrice (dr. Pulver zaait papa vers) Dora van der Groen. „Theater? Ach. Het liefst van al was ik boerin geweest. In Vrij Nederland nieuwe ont hullingen over Zwolsman. „In tern weet men nog hoe Schmel- zer met zijn familie regelmatig logeerde in EMS-hotels zonder ooit te betalen. In de zomer van 1964 verbleef Schmelzer met een uitgebreide aanhang weken lang in het hotel Rembrandt in Noordwijk en betaalde geen cent". Voorts een groot vraaggesprek met tekstschrijver Guus Vleu gel. Over Jasperina de Jong: „Ik was verliefd op haar talent. Jas perina zelf was soms een hin derlijke bijkomstigheid" en: „Stel je voor, tot 1980 Jasperina Shows. Wat een grauwe ellende. Ik was een soort bezit". Ook een intervieuw met televi- siemaker Gied Jaspars. „Ik zeg altijd: goede televisie maken is voor 99 percent een kwestie van intelligentie. Artisticiteit, tech nisch inzicht, daar gaat het niet om. Intelligentie, dat is wat we in Hilversum nodig hebben. Maar het lijkt wel of de werke lijk intelligente mensen bang zijn voor al die geflipte journa listen, omhooggevallen camera- lieden en weggepromoveerde ex-hoofden radiohoorspelen die nu in Hilversum de dienst uit maken". In de tijd een interview met Nobelprijswinnaar Sacharo- v.„Ik kan me nauwelijks voor stellen dat de Sovjetleiders een herhaling wensen van de inter nationale opschudding die Solz- jenitsyns uitwijzing (welke ik als een nationale schande be schouw) teweeg heeft gebracht. Nee, ik reken erop, dat mij dat niet overkomt". Ook een vraaggesprek met het PvdA-Kamerlid Roethof. „Ik vind niet dat het op de weg van de minister van justitie ligt - en dat is een van de ernstigste verwijten die ik hem het afgelo pen jaar gemaakt heb - om op grond van een persoonlijke overtuiging veranderingen in de maatschappelijke mentaliteit te blokkeren door wetgeving of door een wet niet aan te pas- De Groene Amsterdammer be schrijft „hoe de rijkspsychologi- sche dienst voor een volgzaam ambtenarenapparaat zorgt". Conclusie: „Het hele systeem laat uiteindelijk alleen ambtena ren toe die gewoon vrij confor mistisch en verder vrij slim zijn. In Nederland zijn dan ook amb tenaren met een duidelijk eigen gezicht vrij zeldzaam, in tegen stelling tot bijvoorbeeld de En gelse civil service". Bovendien is de dienst volgens het blad „een goudmijn voor de BVD". Het dubbelartikel gaat over de Nederlandse medewerking aan de bouw van kerncentrales in Zuid Afrika. „De Nederlandse overheid spreekt huichelachtig met twee tongen. Het wordt de hoogste tijd dat er volledige openbaarheid komt over alle as pecten van de Nederlandse be trokkenheid van staatswege bij het in stand houden van het misdadige apartheidsbewind". Bij de onafhankelijkheidstroe belen in Suriname deze kantte kening: „In alle opwinding wor den de belangrijkste dingen sys tematisch over het hoofd gezien. Als er in Suriname raciale te genstellingen zijn, dan zijn die daar omdat Nederland als kolo niale mogendheid achtereenvol gens verschillende bevolkings groepen heeft geimporteerd en verschillende rechten heeft ge- (geven". Hervormd Nederland heeft een interview met mr. G. B. J. Hil- terman. „Die onverstoorbaar heid van Franco moet toch te denken geven. Je moet niet di rect zeggen: Dat is verkeerd, maar je afvragen: Hoe kan dat? Wat is er aan de hand met dat volk? Ook een artikel over de media nota van minister van Doorn. „Hij schept net voldoende ruim te om te voorkomen dat wij worden overgeleverd aan het krantenkapitalisme waarin he laas ook talrijke journalisten ten onder dreigen te gaan. Om over de meeste hoofdredacteu ren maar niet te spreken. Zij ontpoppen zich in meerderheid als lakeien van hun grote ba- In het raam van Amsterdam 700 jaar werd gistermiddag een groep clochards op uitgebreide wijze onthaald, o.m. met een luxe maaltijd op het plantsoen van het Rembrandtsplein. Na afloop van de maaltijd werd een rondvaart door de grachten gehouden. Samenwerking produktschappen voor tuinbouw DEN HAAG De besturen van de Produktschappen voor Groenten en Fruit en voor Sier gewassen proberen te komen tot nauwe samenwerking tus sen de bureaus der beide schap pen. Zij hebben een gemeenschappe lijke studiecommissie ingesteld die op korte termijn rapport moet uitbrengen over de moge lijkheden hiervan. Gedacht wordt zelfs aan het be noemen van één voorzitter voor de beide schappen. Het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit heeft daarom aan de mi nister van sociale zaken een voordracht gedaan voor een tij delijke voorziening in de voor zittersvacature, die dit jaar bij dit schap is ontstaan door het overlijden van de heer D. J. A. M. van Arcken. Als tijdelijk voorzitter wil het produkt- schapsbestuu'r graag de heer K. Ton, reeds vele jaren secretaris van het schap, benoemd zien. Voorzitter van het Produkt- schap voor Siergewassen is de heer H. J. Hylkema. PARAMARIBO - Het Surinaamse statenlid, ir. George Hindorie, van de oppositiepartij VHP heeft besloten de huidige politieke impasse te doorbreken met terzijde stelling van de VHP par- tijdiscipline. Hij zei dit dinsdagavond voor de Surinaamse televisie. (Van onze correspondent) BUNNIK "Het zou onjuist zijn de huidige twijfel aan het nog langer zin- vol zijn van katholieke resp. christelij ke ziekenhuizen uitsluitend te zien als een logisch gevolg van het streven naar ontzuiling van het maatschappelijk le ven.' Het is de vraag of katholieke zie- kenhuizen hun tijd gehad hebben. Het antwoord zal bepaald worden door het antwoord op een andere vraag namelijk of katholieke ziekenhuizen in staat zijn iets van de christelijke visie op leven en dood waar te maken in de sfeer die er heerst. We zijn huiverig geworden om deze laatste vraag positief te beant woorden, we zijn gelukkig wat beschei dener geworden in onze pretenties. Dat zei vanmorgen prof. dr. A. G. M. Van Melsen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van Nijmegen bij de oprichtingsvergadering van de katholieke vereniging van ziekenhuizen in Bun- nik. Prof. Van Melsen voerde in zijn inleiding aan dat er tegenwoordig een zeer kritisch klimaat heerst ten opzichte van geloof en godsdienst maar ook ten aanzien van wetenschap techniek en organisa tie. Het is in dit kritische klimaat, zei hij, dat we kritisch de vraag onder ogen moeten zien naar de betekenis van het katholieke ziekenhuis. Dat betekent allereerst het stellen van de vraag of de opening van vroeger gesloten aardse perspectieven werkelijk de afsluiting betekent van het christelijk verderreikende perspectief. Of zou het aardse perspectief het specifiek christelijke perspectief wellicht juist zuiverder dan uitkomen. De konkrete voorstellen hoe in een ziekenhuis de christelijke visie gestalte kon krijgen, kunnen, vindt prof. Melsen slechts gedaan worden door hen die dagelijks in het ziekenhuis werkzaam zijn. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG -- "De informatie-explosie van de laatste jaren heeft geleid tot een over-informatie die in de samenleving een perma nente ruis veroorzaakt waardoor niemand meer iets kan horen. De bibliotheek is bij uitstek geschikt om de explosieve informatie stroom te kanaliseren". Dit zei premier Den Uyl gisteren bij de installatie van de bibliotheekraad in Den Haag. Deze raad zal de regering adviseren bij de uitvoering van de nieuwe bibliotheek wet. Premier Den Uyl signaleerde een belangrijke ontwikkeling in het bibliotheekwezen. Het aanbod blijft niet beperkt tot boeken, er is een sterke opmars van audio-visuele middelen die de bibliotheek tot een ontmoetingsplaats maken, waar lezers „hoorders en kijkers" worden. Volgens de minister-president heeft de verbreding van het aanbod ook een verbreding van het publiek tot gevolg gehad. Het aantal bibliotheken in ons land is de afgelopen 25 jaar gegroeid van 160 tot 800, het aantal ingeschreven lezers van 250.000 tot 2.3 miljoen, het boekenbezit is verzevenvoudigd (thans 20 miljoen). Volgens premier Den Uyl heeft de televisie ondanks sombere voorspellingen een positieve bijdrage geleverd in deze stormachtige ontwikkeling. Hij bepleitte een versterking van de wisselwerking tussen bibliotheken, media en onderwijs. Het uitgangspunt daarbij moet zijn het recht op informatie van de burger. Vallend blad is NS te glad UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan binnenkort proberen het euvel van de door vallende herfstbladeren glad geworden rails uit de wereld te helpen. Vorig jaar veroorzaak ten de bladeren soms vertragin gen en het missen van aanslui tingen. Er staan nu twee proeven op stapel. Dezer dagen ondergaan twintig snel optrekkende en snel remmende electrische stoptrei nen een kleine constructiewijzi ging. De machinist kan daarna door het indrukken van een knop met minder vermogen en dus langzamer wegrijden. De tweede proef, tegen het doorglijden op gladde rails bij het stoppen, wordt bij Harder wijk uitgevoerd. Daar wordt een apparaatje aan de spoorstaaf bevestigd, dat er voor zorgt, dat elk wiel van een passerende trein een klein pennetje indrukt, waardoor een speciale .verru wende' vloeistof op de rails spuit die door de wielen 40 tot 50 meter wordt meegenomen. Ir. Hindorie is bereid mede werking te verlenen aan de be handeling in Den Haag van de rijkswet die de onafhankelijk heid van Suriname moet beves tigen. VHP-leider Lachmon heeft tot nu toe steeds gewei gerd leden van zijn fractie zit ting te laten nemen in de door de Surinaamse statenvoorzitter Wijntuin samengestelde delega tie voor Den Haag. De heer Hindorie zei verder dat hij bereid is mee te werken aan het functioneren van het Suri naamse parlement, waardoor het nieuwe Suriname „een rede lijk goede grondwet" kan krij gen met de noodzakelijke orga nieke wetten. Voordat het statenlid bijna twee weken geleden uit Suriname naar Nederland vertrok had hij al verklaard dat de reis van de totale oppositie volgens hem weinig zin had omdat niet in Nederland maar in Suriname nog zoveel werk te doen was. Uit solidariteit tegenover de VHP en omdat er een compro mis was bereikt dat de opposi tieleden niet als toehoorders op de tribune van de Tweede Ka mer zouden gaan zitten, was hij uiteindelijk toch met de delega tie meegereisd. Van de heer Hindorie behoeft de regering Arron niet naar huis. „Ik ben bereid de regering Arron als een overgangskabinet te zien", zei hij. Hij voegde daar aan toe dat hij er ook geen enkele behoefte aan heeft om statenvoorzitter Wijntuin van zijn stoel te lichten. Voor het VHP-statenlid is het slechts van belang dat het nieuwe Suriname straks een grondwet heeft waar in de menselijke grondrechten gewaarborgd zijn. Ir. Hindorie wil wel dat na het onafhankelijk worden van Suri name „na bijvoorbeeld zes maanden" statenverkiezingen Ir. D. Hindorie worden uitgeschreven. Hij wees er tenslotte op dat „er geen weg meer terug" is en dat hij bereid is om in landsbelang een bijdra ge te leveren opdat de democra tie in Suriname wordt be schermd. Hij sprak de hoop uit dat deze voor hem niet eenvou-- dige stap gezien zou worden als een „stap van verzoening". Ir. Hindorie verklaarde gisteren in Paramaribo dat hij zich de komende zes weken „onafhan kelijk" zal opstellen in de Staten van Suriname. Hij benadrukte dat hij zich niet bij de NPK- fraktie had aangesloten. „Mijn nieuwe opstelling is in 's lands belang", verklaarde hij. De Staten van de Nederlandse Antillen zullen geen delegatie afvaardigen naar Den Haag om de behandeling bij te wonen van de rijkswet voor de onafhanke lijkheid van Suriname. Dit werd dinsdagavond besloten. De An tilliaanse statenvoorzitter, Figa- roa, heeft kamervoorzitter Von deling hiervan op de hoogte ge steld. De Antilliaanse Staten blijven bij dit besluit ongeacht verdere ontwikkelingen in Suri- Minister Duisenberg van financiën (links) ontving gisteren het eerste vel speciale postzegels van 50 cent gewijd aan het sparen, uit handen van staatssecretaris Van Huiten. UTRECHT Het aantal 65-plussers zal oplopen van ruim 1.5 miljoen nu tot bijna 1.9 miljoen in het jaar 2000. Er wordt ook een sterke absolute en relatieve groei verwacht in de leeftijdscate gorie van tachtig jaar en ouder. Deze cijfers betekenen, dat het aantal bejaarden dat gehandicapt zal worden tengevolge een een gebroken heup, amputaties, slijtage van de gewrichten, hersenbe schadigingen enzovoorts, ook zal toenemen. De heer G. A Mak, geneesheer- directeur van het verpleeghuis Noordse Balk in Wormerveer, zei dit gisteren in Utrecht op de ledenvergadering van de sectie verpleeghuizen van de nationale ziekenhuisraad. Hij voegde hie raan toe dat het, nog los van de tragiek van het blijvend gehos pitaliseerd zijn, ook economisch niet verantwoord is om voor olie invaliden het verpleeghuis als laatste en definitieve oplossing te zien. Het verpleeghuis zal alle moge lijkheden moeten gebruiken om de validiteit zo op te voeren, dat de verpleegde weer terug kan naar huis of naar een verzor gingshuis. Ook is er veel aan dacht nodig voor de geweldige problematiek van de stervensbe geleiding. Dit om het verpleeg huis wat dit betreft, uit zijn spookachtig aandoende isole ment te halen, aldus de heer Mak. Hij zei verder dat jonge ver pleegkundigen vaak onvoldoen de op de hoogte zijn met zaken die van belang zijn voor het helpen van zieke bejaarden. Evenmin zijn zij voldoende in staat, een patiënt die in het laat ste stadium van zijn leven is gekomen, psychisch goed te be geleiden. Deze aspekten zouden volgens de heer Mak in de oplei ding nadrukkelijker de aan dacht moeten krijgen. Protest tegen salarisverlaging student assistenten DEN HAAG - Het Landelijk Aktiecomité Student-assisten ten (LAS) heeft gisteren meer dan 3000 handtekeningen tegen de salarisverlaging met tien procent voor de student-assis tenten aangeboden aan de so cialist Mas man, de voorzitter van de -vaste Tweede-Kamer commissie voor Onderwijs. Tevens protesteerde het LAS te gen de aangekondigde inkrim ping van het aantal student-as sistenten, die volgens het LAS tpt massale ontslagen zal leiden. Het verzet tegen de loonsverla ging op de universiteiten heeft ertoe geleid dat de loonsverla ging vooralsnog in praktisch al le universiteitssteden niet wordt doorgevoerd, aldus het LAS in een verklaring. De handtekenin gen waren afkomstig van stu dent-assistenten. wetenschappe lijk medewerkers en hooglera ren. Gerrit Schilder kandidaat voorlichting Rotterdam ROTTERDAM De medewer kers van het bureau voorlich ting en publiciteit van de ge meente Rotterdam hebben Ger rit Schilder, voorlichter van het openbaar lichaam Rijnmond, verzocht zich kandidaat te stel len voor de functie van hoofd van dit bureau. Hij heeft hie raan gehoor gegeven. In afwachting van een eventuele benoeming heeft de heer Schil der zijn lidmaatschap van de gemeenteraad neergelegd. Hij is tevens fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid. Als het stadsbestuur de heer Schilder benoemt, zal hij de huidige voorlichter, Koos Postema, die per 1 september j.ï in dienst was getreden maar al na enkele weken besloten had de post te verlaten, per 1 januari a.s. op volgen. De 43-jarige Gerrit Schilder werkte aanvankelijk als journa list bij het Algemeen Dagblad en was gedurende vijf jaar chef economische redactie van het Parool. Daarna was hij betrok ken bij de opzet en de uitvoe ring van de Vara-rubriek Ko ning Klant. Man lag 14 dagen dood in huis ROTTERDAM In een huis aan de Brielselaan in Rotterdam is dinsdag het levenloze lichaam gevonden van de 87-jarige be woner. de heer P. P. van Calmt- hout De politie neemt aan dat de man reeds veertien dagen daarvoor was overleden. Zijn lichaam werd ontdekt door een familielid, dat toevallig langs kwam. Volgens de politie is de bejaarde man een natuurlijke dood gestorven

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7