Veel onbehagen over stemmings procedure bij ruilverkaveling Gevaarlijke boerderij na 103 jaar gesloopt Aarlanderveen straks zonder geneesmiddelen? I Krakers houden voet bij stuk BS (zonder Amerikanen) had geen enkel verweer tegen Donar 1 DE ZOVEELSTE MIDDENSTANDER STAPT OP Hallo Met Herman op stap DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 LE1DSE COL RANT PAGINA 5 Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtolli ge pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cursus. Onze redac trice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. Het ziet er naar uit dat het een duur wintertje voor mij wordt. Van het betalen van cursusgeld ben ik weliswaar over een paar weken af, maar wat dacht u van alle kle ren die me te wijd zijn geworden? Nota bene mijn strakste spijker broek zit als een vod aan mijn lijf. En het kan nog erger: ik ben ongeveer vijftien pond afgevallen. Enkele van mijn mede-cursisten hebben inmiddels al het vierde kwastje, dat staat voor twintig pond ge wichtsverlies, ontvangen. Veel van mijn sexe-geno- ten zouden zich hand- wrijvend verheugen in het aanschaffen van een goeddeels nieuwe garde robe. En, eerlijk gezegd, komt het mij ook niet al te ongunstig uit. De jur ken en rokken, die thans mijn klerenkast vullen, hebben niet bepaald de op deze tijd afgestemde lengte. Alleen brengt een en ander me op dit mo ment in een moeilijk par ket. Het huwelijksleven vraagt veel van je girore kening. vooral als je de helft van hetgeen je ver dient, stopt in een huisje dat moet worden opge knapt. Mijn smaak is overigens voor het grootste deel afgestemd op de aan schaf van lange broeken en truien. Vooral in de winter vind ik dat een ideale dracht. Ik raak over het algemeen niet zo in vervoering van een wikkelrok of een door- knoopjurk. Maar ik kan me wel doodergeren aan een lange broek die ik constant moet ophijsen. Natuurlijk draag ik „op bruiloften en partijen" weieens een rok of jurk, maar ik beperk me dan meestal tot lang. En wonder boven wonder zit mijn favoriete lange rok me op het moment als gegoten. Al tijden droeg ik het stiekum met het bovenste knoopje open. Dat is niet meer nodig sinds ik aan de calo- rieëntellerij begon. Toch wil ik er ook wel een paar nieuwe rokken op de nieuwe lengte bij hebben. Al was het maar om ze een paar keer de ze winter aan te trekken. Want ik weet precies hoe het gaat: een paar keer op een verjaardag aan en de lente is al weer aan gebroken. Het gaat mij bij die kleren meer om ze te hebben dan om ze dag in dag uit te dragen. Inmiddels ben ik in de periode gekomen dat mensen in mijn omge ving terloops opmerken: „Gó je bent slanker ge worden". De lezeressen van deze rubriek zal dat niet zo verwonderlijk voorkomen. Uiteindelijk schreeuw ik mijn verma geringskuur van alle da ken, door er wekelijks gewag van te maken, maar er bestaan in deze wereld, jammer genoeg, ook nog mensen die niet dagelijks de Leidse Cou rant in de bus krijgen. Voorzichtig proberen an dere bekenden me al duidelijk te maken dat het tijd wordt om met dat vermageren op te hou den. Ik ga evenwel door tot ik mijn streefgewicht be reikt heb en daar zit ik nog maar een paar pond jes van af. Ik ben be nieuwd of het spreek woord „de laatste lood jes wegen het zwaarst" in dit geval ook opgaat. Liesbeth Vogels SJZ klopte ODI met 4-2 Van onze correspondent ZOETERWOUDE/ROTTER- DAM S.J.Z. heeft gisteravond in Rotterdam de vierdeklasser O.D.I. in een oefenduel met 4-2 verslagen. De groenwitten na men voor de rust de leiding dank zij een treffer van John de Boer. In de 2e helft vergrootte Gerard Lelieveld de voorsprong tot 2-0 waarna de Rotterdam mers tegenscoorden. Koos Ro- mijn zorgde voor 3—1 en voor i 4-1 waarna de eindstand werd bepaald op 4-2. Junior René v.d. Poel kreeg de kans te debuteren in de hoofd macht, omdat Ben van Kem- pemn door een blessure niet beschikbaar was. Jeugdleden van de Spartaan naar de NK Van onze sportredaktie LEIDEN - De LKV De Spar taan-jeugdleden Rob Wassink en Peter Keijzer (beiden 16 jaar) zullen zondag 19 oktober a.s. deelnemen aan de Nederlandse jeugdkampioenschappen ge wichtheffen die door de vereni ging Hercules in Dordrecht georganiseerd worden. Rob Wassink zal uitkomen in de klasse tot 57 kg., terwijl Peter Keijzer zal spelen in de groep van 67 t/m 73 kg. Het Leidse tweetal zal begeleid worden door LKV De Spartaan-coach Thomas Brandt en trainer Dirk van 't Riet. In Aarlanderveen stapt weer een middenstander op. Het is de zoveelste die het in dit mi ni-dorp niet meer met de han del ziet zitten en de zaak op slot gooit. Dit keer is het dro- giste Mieke Verburg, wiens zaak in de Dorpsstraat een paar jaar geleden nog feeste lijk werd geopend door burge meester Gallas van Aphen aan den Rijn maar er nu toch maar weer een punt achter zet Het aantal middenstanders in Aarlanderveen dat er mee kapt blijft stijgen. Steeds weer valt er een gat. En als er een maal een winkeldeur voor de aatste maal is gesloten voelt liemand zich geroepen ook »en kansje te gaan wagen. •Vant voor de middenstand is \arlanderveen zacht gezegd maantrekkelijk. Er mag nau welijks woningbouw worden gepleegd en de jongeren trek ken dan ook naar elders. Aar- Ik noem even wat bekende \arlanderveenderse midden standers die de laatste jaren rijn afgevallen. Slager De Wit, bakker De Vries, kruidenier Eikelenboom, kapper Van Dijk. Schoenhandelaar Fou- sert werkt nog maar halve da gen. En aan het rijtje kan ik nu ook toevoegen drogiste Mieke Verburg. Ik sprak haar gisteren en ze zei: „Een paar jaar geleden zag ik hier nog wel zitten maar langzamer hand is mijn klantenkring kleiner geworden. Vooral om dat steeds meer jongeren dit dorp verlaten en geen anderen daarvoor in de plaats komen". „De laatste tijd was het zo dat ik geen dagtaak meer had als drogiste. Ik ben er het type niet naar om dan toch maar te blijven. Zodra ik me verveel stap ik op. En dat doe ik nu dus. Ik hou nog steeds veel van mijn vak. Maar dit gaat mij iets te ver. Ik heb nu een baan in Den Haag. Aarlander veen hoeft voor mij niet meer". Er is nog maar een plukje middenstand over in het dorp Aarlanderveen, dat nu nog rond de 1300 inwoners telt De teruggang van het inwone raantal gaat nu ook voor het eerst duidelijk doorwerken op de chr. nat school in deze plaats. Daar moet een van de leraren in januari in militaire dienst Daarna hoeft hij niet meer terug te komen. Zijn toch al kleine klas zal over een paar andere klassen verdeeld worden. Waar is het einde, vragen veel Aarlanderveen- ders zich af. Drogiste Mieke Verburg wil de kat niet uit de boom blijven kijken. „Het zou natuurlijk voor Aarlanderveen leuk zijn als na mij weer een ander probeert de drogisterij draaiende te houden. Veel ver trouwen heb ik daar echter niet in. Waarschijnlijk zal een van de overgebleven winke liers wel een gedeelte van mijn assortiment gaan overnemen. En als daar geen belangstel ling voor is dan komt men hier gewoon zonder te zitten. Dan zal men voor de eenvoudige geneesmiddelen naar een an der dorp toe moeten". Alphen aan den Rijn bijvoor beeld". om zodoende het vogelweidegebied zo rustig moge- hng van de grond in sommige percelen en de evt. lijk te houden. Bij de onderhandelingen heeft men schade aan boompercelen ten gevolge van de kunnen deelnemen'aan 901 compromis bereikt waarmede ook de voorbe- peilverlaging waar wel de voorwaarden voor wor- Van onze correspondent terug is gewijzigd. De kritiek spitste zich toe op Zoeterwoude - De laatste van de drie openbare wonin6en reltarMMbLkeVibdTtWeIZ,VS'r^'! 'ïilvfkf de stemming waarij hun stemdeJlfde'^arS reidingscommissie niet gehüddg is. Er taTn den geschapen maar waarover de beslissing aan ïtaSTïïffS Tft T hu^™n ™t 20 "1™ j„rtJL stemmen worden op twee manieren geteld. De „neuzen" worden geteld en het aantal ha. wordt langhebbenden van de Grote Polder. Het werd tevens de bijeenkomst-waarop de meest indringen- »rW^,U t de vragen naar voren kwamen. Zelts uit België Sf,Id ,Als van ^de P0*'*' was een grondeigenaar gekomen om zijn zegje te nm p "s Tn' gaa verkave doen. Zijn grieven betroffen de_ aanleg van een burgers d]e mefcTbehoeven te bètalentodTeoi grondaankopen kanjufminder wonden. Deze aan- spoor- beslissende rol kunnen spelen. pleidooi voor de aanlegt van een ontsluitingsweg de polder is. De controverse met de voorlichtings in de Grote Polder temeer daar de aanleg van de commissie kwam duidelijk naar buiten. Er blijkt Burg. Smeetsweg met zijn parallelweg een zeer een verschil van opvatting te zijn over het tijdstip tenminste de dubieuze zaak is geworden. Bij de toedeling zal waarop deze haar taak zou aanvangen. Bij boerde- de gemiddelde korting op de oppervlakte 6,8% rij-verplaatsing zal de minimale bedrijfsgrootte 20 bedragen bij de huidige stand van zaken. Door ha ^3°- Voor de stichting van bedrijfsgebouwen grondaankopen kan dit minder worden. Deze aan- ontvangt men 30% subsidie en eenzelfde percenta- kopen door het S. B. L. kwamen opnieuw onder 8e wordt voorgefinancierd. De oude bedrijfsgebou- kritiek te staan. De prijzen die geboden worden wen mag men nu zelf verkopen, een belangrijk teit Suggesties om te trachten tot verschuiving te Ook het tracé van de aan te leggen boerderijweg zouden te laag zijn. Vanuit de voorbereidingscom- verschil met de oude wet komen wees hij van de hand; aan dergelijke in de richting van de Gemeneweg werd aangevoch- gebieden heeft volgens hem memand behoefte, ten. Het alternatief 2A kreeg de voorkeur bij de gen overtuigd raakten. Wel indruk maakte het Uitgebreid werd er gediscussieerd over de kosten voorzitter ren Heuvelhof wees er op dat men aanwezigen. Opnieuw kwam de invloed van de argument dat de betaalde prijs straks weer door van de verkaveling die in het Zoeterwoudse gebied nieraan met ontkomt. Er was ook veel kritiek op natuur-wetenschappelijke dienst tot uiting. Deze de gebruiker moet worden opgebracht. Bijzondere duielijk lager zullen zijn dan bv. in het boomkwe- de^jte^mngsprocedure die pas enkele maanden zag de ontsluitingsweg liefst pal langs de spoorlijn vraagstukken vormen de gemêleerde samenstel- kerijgebied van Hazerswoude. Van onze basketbalmedewer ker GRONINGEN - Hoe zwak BS Leiden zonder zijn beide Ame rikanen is werd gisteravond in de Groningse Evenementenhal ongewild aangetoond. Door problemen met de bus moes ten de Leidse basketballers met eigen auto's naar Gronin gen. De auto met Walker Banks, Allen Williams en Pe ter Kop raakte vast in de ver keerschaos bij de Bijlmermeer en arriveerde te laat in Gro ningen. Barry Hecker moest daarom beginnen met een Ne derlands vijftal en dat had, begrijpelijk, geen enkel ver weer tegen de volledige Gro ningse ploeg. Het gevolg was dan ook, dat Nationale Neder- LUBA TEVERGEEFS NAAR HAARLEM landen/Donar binnen acht mi nuten al royaal voorstond. Op dat moment kwamen Kop, Banks en Williams de zaal bin nen, maar de achterstand van BS Leiden had inmiddels des astreuze vormen aangenomen: 24—4. De Amerikanen werden, zon der ook maar een bal te heb- ben aangeraakt, binnen de lij nen gestuurd en zij moesten het dan ook afleggen tegen hun Groningse landgenoten Miller en Madkins. Bij de rust was er voor BS Leiden, dat dit seizoen toch al zo pechvol is, ,al geen eer meer te behalen: 53-24. Leiden benutte de pauze om zich warm te lopen, omdat een tactische bespreking met een dergelijke achterstand toch een zinloze zaak zou zijn. Na de hervatting ging het duide lijk beter en rees de vraag of er onder normale omstan digheden misschien wins' kansen in hadden gezeten. Die tweede helft eindigde duidelijk in het voordeel van de Leide- naars, maar voldoende voor een overwinning was het uite raard niet meer. Vijftien minuten voor het einde was het verschil even veertien punten, maar in de slotfase moest BS Leiden toch toestaan, dat Donar met een verschil van 22 punten de zege naar zich toetrok: 86—64. Scores BS Leiden: Williams 19, Banks 15, Ruysenaars en De Jong 8, Kop en Moerer 6 en Pauüdes 2. LUBA, dat gisteravond in Haarlem voor de beker moest aantreden tegen Tetramin/Epi- brators, maakte een vergeefse reis. Een half uur na de offi ciële aanvangstijd waren er nog altijd geen scheidsrechters aanwezig. Het Distrikt Haar lem werd gebeld, maar daar wist men niets van deze beker wedstrijd afDe wedstrijd zal nu opnieuw op het pro gramma worden gezet Moge lijk op een zondag, omdat de Kenemmersporthal geheel is volgeboekt En dat houdt in, dat LUBA naar alle waar schijnlijkheid twee wedstrij den in één weekeinde zal moe ten spelen. Aan de Aderweg in Roelofa- rendsveen is in de laatste we ken een karakteristieke boe renwoning met de grond gelijk gemaakt. Het is de boerderij Ruim Zicht, eigendom van Hein v.d.Meer. Van de eens zo statige woning zijn nu alleen nog maar enorme brokken keldermuur over en ladingen oude steentjes. Voor de rest herinnert weinig meer aan de ze bejaarde boerderij, die in 1872 werd gebouwd en dus ruim een eeuw weer en wind heeft doorstaan. Op de puinhopen van de boer derij waar ooit ook de vader van Hein v. d. Meer zijn dagen sleet, praatte ik met de huidige eigenaar. Hij vertelde mij: „Met pijn in ons hart hebben we toegekeken hoe Ruim Zicht langzaam maar zeker werd ge sloopt. Mijn leven lang heb ik er in gewoond. Op die plek ben ik groot geworden. Dan doet het je wel iets als je de bulldozer je erf op ziet rijden. We hadden er graag in blijven wonen. Maar dat zou onver antwoord zijn geweest". Boerderij Ruim Zicht moest noodgedwongen het veld rui men. De op een veenlaag ge bouwde boerenwoning zakte in de afgelopen jaren lang zaam maar zeker dieper in de grond weg en in de buiten muur ontdekten Hein v.d.Meer en zijn vrouw steeds meer scheuren. „Het werd te ge vaarlijk om te blijven wonen. De laatste weken voor de sloop was het zelfs zo erg dat we de meeste deuren in ons huis niet meer normaal kon- Nog even en ook deze Aarlanderveense zaak sluit zijn deuren Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt u mij vertellen wat u graag in deze rubriek zou wülen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele foonnummer is 071- 122244. Vraagt u maar naar toestel 19. Ruim Zicht, de karakteristieke boerenwoning die nu met de grond is gelijk gemaakt. den openen en sluiten. Je merkte duidelijk dat de boer derij aan het einde van haar latijn was. En dan is het on verantwoord om te blijven wachten. Je zou je zelf voor je hoofd slaan als er ongeluk ken zouden gebeuren." De sloop van Ruim Zicht viel nog bar tegen omdat het ro buuste bouwsel zich niet zon der meer liet vellen. De op staande muren waren een makkie maar het slopen van de kelder heeft heel wat zweet druppels gekost Daar stuitten de slopers op muren van zo'n tachtig centimeter dikte. Maar ook dat karwei werd geklaard. Ruim Zicht is niet meer. Hein v.d.Meer heeft alleen de stalra- men bewaard. De gevelsteen met daaroD de naam van de boerderij is jaren geleden al uit de boerderij gehaald en is niet meer terug gevonden. Op de plaats waar de gesloop te boerderij stond zal een mo derne gezinswoning worden neergezet. De eerste heipalen gaan een dezer dagen al de grond in. Mevr.v.d.Meer:„Zo'n gezellige woning als de boer derij krijgen we nooit meer terug. Als ik alleen al denk aan de geweldige zolder die we hadden waar onze kinde ren naar hartelust op konden spelen. Waar ze konden schommelen en tenten bou wen. Dat zal in het andere huis niet kunnen. Maar alles went Ook hier zullen we wel weer overheen komen." De boerderij kan gewoon door blijven draaien. Al enige tijd geleden, voordat met de sloop werd begonnen, liet Hein v.d. Meer een moderne stal neer zetten op zo'n vijftig meter afstand van de oude stal, die tegen de boerenwoning was aangebouwd. Met zijn drie kinderen woont hij nu voorlo pig in een zomerhuisje, vlak naast de boerderij. „Als de grond hier beter was geweest had dit allemaal niet hoeven te gebeuren", zei Hein v. d. Meer mij. „Dan had deze boerderij nog veel ouder kun nen worden. Vreemd, we heb ben in 1972 nog het eeuwfeest gevierd van Ruim Zicht Nu is er niets meer van over." Jaap Schrijvers en Arie Schakenbosch, twee van de vier jonge Warmonders die dit weekeinde zonder toestemming van het gemeentebestuur het leegstaande „huisje van Jan Steen" betrok- E= ken zijn gisteren op het matje geroepen bij burgemeester De SB Vreeze en gemeente-secretaris Zoetemelk. De twee andere „ille- gale bewoonsters", Anja van der Voort en Karin Maksymiak, EE kwamen niet opdagen. Zij bleven in het huisje wachten op de SE afloop van dit gesprek. Tijdens die ontmoeting op het gemeentehuis hebben de twee krakers nogmaals uiteengezet waarom zij en hun twee mede- kraaksters het huisje van Jan Steen zijn gaan bewonen. Gebrek SE aan passende studie- en woonruimte waren de belangrijkste SE drijfveren voor deze kraak, zo lieten zij ook nu weten. Burgemeester De Vreeze zei dat het gemeentebestuur maar weinig waardering kon opbrengen voor deze actie en hij liet doorschemeren dat de vier er toch maar rekening mee moeten houden dat ze weer uit het huisje moeten. Ik hoorde van gemeente-secretaris Zoetermelk dat Jaap Schrij vers en Arie Schakenbosch bij het gemeentebestuur niet de indruk hebben achtergelaten het verzoek van het gemeentebe stuur te willen opvolgen, althans niet op korte termijn. Zoetemelk: „We gaan nu bekijken welke maatregelen we moeten treffen om deze nare zaak tot een goed einde te brengen. We kunnen kiezen uit meerdere mogelijkheden. Een daarvan is ingrijpen van de politie wegens locaalvredebreuk. Hopelijk komt het tot een vriendelijker oplossing". jiff tÉH? -m .4* Van der Meer sr met pijn in het hart op de van Ruim Zicht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5