Navigare (Roelofarendsveen) sluit Leiderdorp zegt „ja" tegen kabeltelevisie Berovingen en openlijk geweld in Leiden nemen sterk toe Noordwijk wist antieke pomp Borsumij-concern wil verliezen niet langer dragen Personeel wordt overgeplaatst Doorrijden na aanrijding baart Leidse politie zorgen „In den Prinsenhof viert 10-jarig bestaan Bloembollen- voorlichtings- markt in Lisse Rijkssubsidie voor herstel stormschade Kasteel Oud Wassenaar Serenades voor Wassenaarse ondernemersclub LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 IIIIINIINIIIIIIIIIIIIIINIINNNIININMlllllNUllll Van onze correspondent Roelofarendsveen Navigare-Nederland B.V. gaat 15 november dicht Het bedrijf, dat ondermeer luxe motorboten verkoopt en importeur is van de bekende „Volvo-Penta motoren", heeft 15 personeelsleden in dienst. Dezen zullen elders binnen het Borsumijcon- cern geplaatst kunnen worden. Navigare Nederland BV was de eerste Borsumij-tak, die zich in Alkemade vestigde. Aanvanke lijk was het bedrijf gevestigd aan de Kerkstraat in Oude We tering. Later verhuisde de „Na vigare" naar Roelofarendsveen. Het onlangs door oud-burge meester Smolders geopende be drijfsgebouw, dat 4.800.000 gul den heeft gekost, heeft „Naviga re" geen geluk gebracht Ondanks een omzet van het Borsumij-concern van 550 mil joen gulden in 1974, kan het bedrijf de verliezen van „Navi gare" niet langer dragen De afdeling botenverkoop gaat terug naar het moederbedrijf van„Bosumij" in Etten-Leur, maar dit zal echter niet voldoen de arbeidsplaatsen opleveren voor de 15 personeelsleden. Zij zullen binnen het bedrijf in Roe lofarendsveen, waar onder meer aanstekers en textiel verwerkt worden, een plaatsje krijgen. Het sluitingsbesluit is volgens de directie ruim op tijd met het personeel besproken. Het be sluit zal in ieder geval een om scholing van het personeel moe ten inhouden, omdat de werk zaamheden in de andere afde lingen nauwelijks vergelijkbaar zijn. In het gedeelte, waar tot 15 november Navigare zit, komt een ander Borsumij-takje; een speelgoed importfirma. IIIII!IIIII!IIII1!I!!!II!I!II!1III1IIIIIII1I1!IIIIIIII Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie heeft de indruk dat het doorrijden na een aanrijding in Leiden steeds meer toeneemt Zij schrijft dat in haar jaarverslag over 1974. In dat jaar kwamen 159 aanrijdingen ter kennis van de politie waarbij één van de bestuurders was doorgereden zonder zijn identiteit te heb ben bekend gemaakt. In 46 gevallen lukte het de betrokkenen alsnog te achterhalen. Het op sporen van de verdachte kost in dit soort zaken erg veel tijd, zo signaleert het jaarverslag. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop nam vorig jaar eveneens aanmerkelijk toe. In totaal overleden 11 mesen aan de ver wondingen die zij bij een aanrijding opliepen. De gezien het aantal verkeersongevallen dat er vorig jaar plaats had gevaarlijkste wegen in Leiden zijn: de Hoge Rijndijk, (118), het Stationsplein (91), de Rijnsburgeweg (83), de Willem de Zwijgerlaan (75) en de Hooigracht (52). Door de afdeling parkeercontrole van de politie werden vorig jaar 18.258 zogenaamde voorruit- bonnen aangebracht In totaal werden 9.587 transacties aangegaan. Samen betaalden de bekeurden een bedrag van 140.650. De meeste overtredingen werden vastgesteld in de Pieters- wijk (6760) en de Haarlemmerstraat en omge ving (5481). De politie brengt dit in verband met de omstandigheid dat beide wijken gelegen zijn op korte afstand van winkelcentra, dat ze deel uilmaken van de blauwe zone, dat meerdere straten hier een afzonderlijk parkeer- of stop verbod kennen en dat in beide wijken in aanmerking genomen dat ze door veel winke lend publiek worden bezocht over te weinig parkeerruimte beschikken. JAARVERSLAG POLITIE: TOTAAL AANTAL MISDRIJVEN AFGENOMEN Van een onzer verslaggevers Leiden Het aantal berovingen en openlijke geweldplegingen in Leiden is vorig jaar bijna verdubbeld. Kwamen in 1973 11 van dergelijke gevallen ter ken nis van de politie, in 1974 waren dat er 21. Ook het aantal vernielingen aan au to's is vorig jaar toegenomen. En wel met 43% ten opzichte van het jaar daar voor. Aldus blijkt uit het dezer dagen uitge brachte jaarverslag van de politie over 1974. Alles bijeengenomen werden vorig jaar overigens minder geweldmisdrijven gepleegd dan in 1973. Vorig jaar regi streerde de politie in totaal 515 geweld misdrijven en in 1973 540. De daling (4,5%) was het gevolg van een afname in de categorie „mishandeling" (1973: 130. In 1974: 107) en in de categorie „overige vernielingen". Ook het aantal diefstallen dat bij de politie werd gemeld is vorig jaar afgenomen en wel met 5,64%. Het aantal misdrijven dat niet in de categorie diefstallen of geweldmisdrijven werd gerubriceerd nam toe met 24%. Dat percentage heeft dan betrekking op ge vallen van oplichting, huisvredebreuk, brandstichting etcetera. Zoals ook in de verslagen over de afgelo pen jaren het geval is geweest wijst de politie er in het jaarverslag over 1974 op dat de sterkte van het korps in verhou ding tot de te verrichten activiteiten te gering is. Per 1 januari van dit jaar bedroeg de toegestane organieke sterkte van het Leidse politie-apparaat 179 man. Op een uitbreiding van dit aantal is voorlopig geen zicht. „Een weinig bemoe digend vooruitzicht", aldus het jaarver slag. Van een onzer verslaggevers LEID SCHEND AM LEIDEID- SCHENDAM Vanavond be gint in Leidschendam de vie ring van het 10-jarig bestaan van de tJl basisschool „In den PrinsenhoP. LISSE In een van de hallen van de bloembollenveilingen HBG in Lisse wordt aanstaande vrijdagavond van zeven tot ne gen uur 's avonds en zaterdag 18 oktober van negen uur 's morgens tot vijf uur 's mid dags een bloem bollenvoorlich- tingsmarkt gehouden. De afdeling Lisse van de Kon. Algemene Vereeniging voor Bloembollencultuur is vorig jaar, ter bevordering van het directe contact tussen bollente- ler en consument, met zo'n markt begonnen en had er toen veel succes mee. Uit alle delen van het land kwamen tuinlief- hebbers en ook buitenlanders vonden de weg naar Lisse. De bloembollenoogst is dit jaar ver beneden de verwachtingen gebleven en de veilingprijzen zijn hoger dan verleden jaar, maar ook onder deze omstan digheden willen de bollentelers van Lisse de directe kennisma king met het publiek vernieu wen. Er zal dit keer ook een kraam zijn van het Consulent schap voor de Tuinbouw. Hogeboomseweg en de Maaldrift krijgen verlichting De commissie fi nanciën uit de gemeenteraad heeft zich akkoord verklaard met een uitgave van 135.000,- voor het aanbrengen van open bare verlichting op de Hoge boomseweg en de Maaldrift tot aan de voormalige trambaan. Het betreft hier ongeveer 2 km. weggedeelte dat vrij druk ge bruikt wordt door fietsers (in hoofdzaak) kinderen die zich vanuit het Oostdorp naar Lei den begeven. De onderlinge af stand van de lichtmasten zal 50 meter bedragen. Gekozen is voor het type H P L-verlichting met kwiklampen met een ver mogen van 125 Watt per licht punt Het gedeelte van de Maaldrift tussen de trambaan en de Paral lelweg langs de Rijksstraatweg is reeds van verlichting voor zien. Het voorstel zal binnenkort aan de gemeenteraad worden voorgelegd. In het Paus Johannes Centrum wordt ter gelegenheid daarvan een gezamenlijke eucharistie viering gehouden (aanvang half acht). Daarbij is het de bedoe ling dat de jongere kinderen fruit mede te brengen voor de zieken in de wijk Prinsenhof en dat de groteren een kleine fi nanciële bijdrage leveren aan een ontwikkelingsproject in Ma lawi. Morgen houdt de school een „creatieve ochtend". Dan worden de kinderen in de gele genheid gesteld onder leiding van deskundigen en ouders zich bezig te houden met hout be werken, koper etsen, weven en figuurzagen. Van half één tot één uur is die dag een gezamen lijke lunch in het Paus Johan nes Centrum. Daarna volgt tus sen half twee en vier uur een speurtocht annex schoolkennis. Het feest wordt vrijdagavond besloten met een ontmoetings avond in de school voor ouders, leerkrachten en wie verder pret tig e herinneringen aan de school heeft Een tentoonstelling in de school geeft deze dagen middels handwerk-stukken, dia's en foto's een beeld van de geschiedenis in de afgelopen tien jaar. WASSENAAR De minister van cultuur recreatie en maat schappelijk werk heeft op grond van de monumentenregeling rijkssubsidie toegekend voor herstel van stormschade aan het Kasteel Oud Wassenaar. Het rijkssubsidie zal 30% bedragen van de door de minister goedge keurde subsidiabele kosten van 80.545,15 ofwel 24.164. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor ook-van de zijde van de gemeen te een subsidie toe te kennen van 24.164,-. De gemeente ont vangt dit bedrag terug in de vorm van een compensatie-uit kering op basis van een 25-jari- ge annuïteit De commissie financiën heeft zich met dit voorstel verenigd. ZO ETERWOUD E Bewoners van de Rijndijk kunnen volgen de week donderdag niet terecht in de Rabo-bank aan de Hoge Rijndijk 95 voor het verlengen van hun paspoort of het aange ven van geboorte of sterfte en dergelijke. De gemeente-ambte naar, die hier iedere donderdag middag is omdat het Zoeter- woudse gemeentehuis zo ver weg is voor de Rijndijk-bewo ners, houdt op 23 oktober geen zitting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii Zo zag beeldhouwer Wenckebach dichter Albert Verweij. Noordwijks plan voor gedenkteken dichter Verweij NOORD WIJK Bij Verweij behoorde tot pen. Om de gedachte het gemeentebestuur de litteraire bewe- levend te houden aan van Noord wijk be- ging van de Tachti- de Noordwijkse dich- staan plannen om op gers". die een ver- ter, nam het gemeen de hoek Prins Hen- nieuwing in de dicht- tebestuur het initia- drikweg-Nieuwe Zee- kunst teweegbracht, tiet om in de onmid- weg een gedenkteken mede door hun tijd- dellijke nabijheid te plaatsen ter herin- schrift „De Nieuwe van zijn vroegere wo- nering aan de beken- Gids", waarvan hij rung een gedenkte- de dichter Albert een der oprichters ken op te richten. Verweij. Het zal be- was. Later kwam hij In 1935, toen de dich- staan uit een bronzen met een eigen litte- ter Verweij zeventig borstbeeld van de rair tijdschrift „De was, maakte de be- dichter, geplaatst op Beweging". faamde beeldhouwer een sokkel, waarin Hoewel hij zelf geen Wenckebach van een gedicht van Ver- enkele universitaire hem een bronzen weij wordt gegra- studie had gevolgd, kop. Een exemplaar veerd. werd hij toch in 1925 daarvan bevindt zich Albert Verweij was benoemd tot hoogle- in het museum Boy- Amsterdammer van raar in de Nederland- mans van Beuningen geboorte (15 mei se taal en letterkun- te Rotterdam en een 1865) en vestigde zich de. Met Gorter, Van ander exemplaar op 25-jarige leeftijd Eeden en Henriëtte wordt bewaard in de met zijn vrouw in Roland Holst behoor- Leidse universiteit „Villa Nova" aan de de hij tot de belang- De gemeente kan Prins Hendrikweg. rijkste dichters van voor f6000.— over Tot zijn dood in 1937 zijn tijd. Zijn huis een afgietsel beschik- heeft hij in Noord- „Villa Nova" was een ken. In totaal, indlu- wijk gewoond en ge- centrum van nationa- sief het plaatsen, werkt. Ie en internationale komt het gedenkte- Van zijn hand ver- letterkundige contac- ken op circa schenen een groot ten. f8500,—. Het kan be- aantal gedichten, be- Verweij overleed in taald worden uit het werkingen en opstel- 1937 op 71-jarige leef- fonds Kunstwerken. Jen, waarin menig- tijd en werd op de De culturele commis- maal het Noordwijk- Algemene Begraaf- sie vindt het een goed en plaats te Noordwijk idee en te verwach ten valt, dat de ge- bezig meenteraad het maar wordt weergegex'en. „Villa Nova" te slo- haar eens zal zijn. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll! dorpsleven vooral de schoonheid begraven, van haar natuur Thans is Van onze correspondent LEIDERDORP - Het is vrijwel zeker dat Leiderdorp binnen niet al te lange tijd voor zien zal zijn van kabeltelevisie. Deze conclu sie is te trekken na de gisteravond in het Dorpshuis gehouden samenkomst van de werkgroep kabeltelevisie inet een vijftal raadscommissies. De werkgroep stelde daar bij (bij monde van zijn voorzitter, de PvdA- wethouder E. Drenth) dat het advies, dat de raadscommissies aan b en w dienden uit te brengen, eigenlijk alleen maar positief kon zijn; zijn argumenten stoelde hij daarbij op berekeningen die - ook na herhaalde vragen in die richting - zeer ondoorzichtig bleven. De commissies adviseren b en w in ieder geval in de Voorhof een centrale antenne inrichting (CAI) aan te leggen. Naar ver wachting zal het college dit advies overne men en aan de raad voorleggen. Deze moet in zijn vergadering van 27 oktober hierover een beslissing nemen. Dat is noodzakelijk omdat bij de grondverkoop in dit bestem mingsplan is bepaald dat hierover voor 1 november door de gemeente een beslissing moet worden genomen. Wethouder Drenth (de voorzitter van de bijeenkomst) en de overige leden van de werkgroep maakten, zij het niet met zoveel woorden, duidelijk dat het vragen van ad vies aan de raadscommissies eigenlijk alleen als een formaliteit moest worden be schouwd. De omvang van de vergadering, er waren ruim dertig commissieleden aan wezig, maakte het bovendien niet eenvoudig om de werkgroep behoorlijk tegenspel te bieden: pogingen daartoe werden door wet houder Drenth in de kiem gesmoord door op vragen wijdlopige, nietszeggende ant woorden te geven. Ruim twee jaar heeft de werkgroep gestu deerd op zijn advies dat is neergelegd in de nota betreffende de aanleg en exploitatie van een centrale antenne-inrichting voor geheel Leiderdorp. Medio 1973 gaf de raad de commissie opdracht na te gaan of er in Leiderdorp kabeltelevisie diende te komen en zo ja, welk systeem daarbij dan de voorkeur verdient Aan de vraag of er kabeltelevisie moet komen is de werkgroep blijkbaar niet toege komen. Er is over deze probleemstelling tenminste in de nota niets terug te vinden. Wel gaat de nota uitvoerig in op de verschil lende technische en financiële aspecten. Voor wat betreft dit laatste, merkt de nota op dat een behoorlijke vergelijking van de verschillende systemen eigenlijk niet moge lijk is door de grote verschillen in inhoud van de aanbiedingen. De keuze van het CAl-systeem in de Voor hof zal later gemaakt worden. Daarbij is het onder meer van belang te weten .of de kabeltelevisie in de Leidse Merenwijk van de grond komt Is dat het geval, dan staat Leiderdorp niet afkerig tegenover het aan koppelen van de Voorhof op dit net Zal dat niet mogelijk zijn (en komt men ook met betrekking tot regionale kabeltelevisie niet snel tot een beslissing) dan dient naar de mening van de werkgroep, er in de Voorhof een volledig zelfstandige unit te worden opgebouwd. Daarbij hoort onder meer een ruim 110 meter hoge antenne. In een later stadium kan daarop dan de rest van Leiderdorp worden aangesloten. „Voordat het echter zover is, moeten we", zo stelde wethouder Drenth „eerst peilen of de bevolking daar wel behoefte aan heeft Dit vraagt vooraf een goede voorlichting waarbij de financiële gevolgen tegen over de voordelen moeten worden gezet". De aansluitkosten schatte hij daarbij per bewo ner op gemiddeld zo'n 900 gulden (de hoogte is mede afhankelijk van het aantal bewoners dat mee doet). De op de kabeltelevisie aan geslotene kan dan kiezen uit vijf of zes verschillende tv-programma's en over een veel groter aantal radioprogramma's. Naar de mening van de voorzitter dient de aannemer die zal worden belast met de aanleg van het systeem in de Voorhof ook de voorlichting te verzorgen in de rest van de gemeente als voorbereiding op de beslis sing van de bevolking al dan niet over te gaan tot invoering van kabeltelevisie (de afdeling voorlichting van de gemeente zou bij de voorlichting aan de bevolking mede worden ingeschakeld). De exploitant of aan nemer, in samenwerking met de gemeente, zal moeten beslissen bij welk verwacht aan sluitingspercentage het nog wenselijk of ren dabel is het kabelsysteem aan te leggen. Wethouder Drenth verwacht een positieve beslissing als ongeveer 70 procent van de bevolkingja" zegt Het toezicht op de exploitatie van de kabel televisie moet in Leiderdorp, zo meende het merendeel van de aanwezigen, komen te liggen bij een daartoe in het leven te roepen raadscommissie. Deze beheerscommissie zou de regels voor de exploitatie moeten opstel len en toezicht moeten houden op de uitvoe ring daarvan. NOORDWIJK - De culturele commissie van Noordwijk mist een antieke pomp. Twee van dergelijke pompen staan reeds sinds jaar en dag op het Linden- plein en een derde bevindt zich op de Voorstraat nabij de Grote Kerk. Overigens zeer passende plaatsen, zeker nu het Linden- plein weer in oorspronkelijke staat wordt teruggebracht Daarover heeft de commissie, die gisteren vergaderde niets dan lof. Maar volgens een insi der uit de commissie zou er in een ver verleden ook zo'n pomp in „De Buurt" van Noordwijk aan Zee hebben gestaan. Deze is spoorloos verdwenen. Bekend is, dat de befaamde kunstschilder Jungman in zijn geruchtmakende Noord wijkse periode een horzel voor de toenmalige gemeentebestuur deren van deze pomp gebruik heeft gemaakt toen hij van het waterleidingnet was afgesloten. De „vierde" pomp bleek een wat schimmige zaak. ,Jk heb dit punt vroeger ook wel eens aan gesneden in de commissie van openbare werken", deelde bur gemeester mr. J. M. Bonnike mede, „maar het werd toen min of meer van de tafel gescho ven". Niet meer zeuren over die pomp, daar kwam het op neer. Anders gezegd De Zeeërs kon den met hun pomp naar de pomp lopen- Het is zelfs helemaal niet denk beeldig, dat een vierde pomp niet eens bestaat, maar dat de pomp van zee destijds naar bin nen is verhuisd. Zodoende heeft Noordwijk-Binnen nu drie pom pen en Zee niet één. En dat lijkt niet eerlijk. De culturele commissie wacht nu maar af of een oude Noord- wijker de pompenkwestie eens haarfijn uit de doeken komt doen. Het „antiek" van Noord wijk aan Zee kwam in de com missie nog een keer aan de or de. Voor de oorlog stond er aan het eind van de Hoofdstraat (het tegenwoordige Palaceplein) een blokje huizen en winkelpanden. Een er van was van Van der Broek en aan de gevel van diens pand prijkte een ouderwetse ba rometer en nog een paar van dergelijke attributen onder een houten kap. De bebouwing is in de bezettingstijd afgebroken, maamiemand weet waar de ba rometer et cetera is gebleven. Dergelijke spullen hebben uite raard grote culturele waarde. Als iemand inlichtingen kan ge ven, dan wende hij zich tot de culturele commissie. WASSENAAR De Wasse naars e Ondernemers Vereniging vroeger Wassenaarse Midden standsvereniging geheten heeft gisteren het vijftigjarig be staan gevierd met een receptie in het raadhuis, die door het gemeentebestuur werd aangebo den. Voorzitter A. Lodder en zijn medebestuursleden kregen tijdens deze receptie gelukwen sen aangeboden van leden, van bestuursleden van zusterorgani saties en winkeliersverenigingen en van andere instanties. Burgemeester Mr. K. Staab hield een toespraak, waarin hij de gelukwensen van het ge meentebestuur overbracht en daarop werd geantwoord door voorzitter Lodder, die mededeel de. dat de jubilerende vereni ging besloten heeft een bedrag van 5000,- te storten in een fonds, bestemd voor het oprich ten van een kinderboerderij en kindertuinen. Aan het eind van de receptie volgden er kort na elkaar twee serenades: een van de drum band van .Irene" en een van de muziekvereniging Excelsior. Terwijl de muzikanten van bei de korpsen van een welverdiend drankje genoten deelde voorzit ter Lodder mede, dat de jubile rende vereniging aan beide korpsen een bedrag van 500,- zal schenken. De verdere viering van het 50- jarig bestaan volgt later in de maand als met de leden en hun echtgenoten een vaartocht zal worden gemaakt De enorme hal van „Navigare-Nederland bv" in Roelofarendsveen met beneden een grote showroom. Het bedrijf gaat 15 november dicht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4