ONRUST DUURT VOORT IN PORTUGESE LEGER Nieuwe wijziging kabinetsvoorstel gewetensbezwaren CeidoeSoiwci/nt Nederland stelt EG-zomertijd voor Duitsers krijgen slechte naam in EG- samenwerking Bonden vragen episcopaat om advies over Nijmegen Frontale aanval PvdA op Openbaar Ministerie Leber wist van bezoek RalF aan z.-Afrika Hoger beroep veroordeelde Zd-Molukkers Ook ministers mogen Vara-brief ondertekenen Omvangrijk plan ter stimulering economie Belgie Spaanse ambassadeur terug in Den Terugkeer van mevr. Peron niet definitief? DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 13 NIJMEGEN De Unie van Studenten te Nijmegen en de groep „Katholieke univer siteit" van de Algemene bond van Ambte naren hebben in een open brief bij het Nederlandse episcopaat om een onder houd verzocht. Beide groeperingen zijn namelijk bezorgd over de houding van het college van be stuur van de Nijmeegse universiteit ten aanzien van de katholieke identiteit van deze universiteit. Zij vrezen dat dit beleid verregaande consequenties zal hebben voor de benoemingen. De USN en de ABVA vinden het geen goede zaak dat bij benoemingen van met name het docerend personeel meer gelet gaat worden op de religieuze achtergrond en van de kandidaat dan op zijn weten schappelijke kwaliteiten. Slaap zacht Kim Rodgers heeft het zich gisteren in Londen eens even gerieflijk gemaakt, door zich uit te strekken op een spijkerbed. Haar moeder verhoogde het comfort nog door boven öp haar plaats te nemen, met om haar nek een python van anderhalve meter. (Van onze correspondent Jan Schils LUXEMBURG De Europese ministers van verkeer hebben gisteravond in Luxemburg be stoten om op bun conferentie op 2 december in Parijs een definitieve beslissing te nemen inzake de invoering van zomertijd in de ge meenschap. Ter tafel ligt dan een gisteren door Nederland ingevoerd voorstel, gesteund door België en Luxemburg, om de zomertijd met ingang van bet seizoen 1977 In te voeren. De Nederlandse minister van verkeer. Wester terp, stelde wel drie voorwaarden gisteravond. Ten eerste, de zomertijd moet wel in alle EEG-landen en liefst ook in Zwitserland en Oostenrijk worden ingevoerd. Ten tweede, de zomertijd moet overal op hetzelfde tijdstip in gaan en eindigen. Ten derde, de betrokken landen moeten de luchtvaartmaatschappijen en spoorwegen, die hun dienstregelingen, moeten aanpassen, tijdig, maar zeker een jaar tevoren, inlichten, opdat zij tijdig de nodige maatregelen kunnen treffen. Met de invoering van de zomertijd gaan België en Luxemburg eveneens akkoord. Denemarken heeft de kwestie nog in studie, maar staat er in principe sympathiek tegenover, West-Duits- land echter voelt er vooralsnog weinig voor. De Duitsers willen namelijk ook dat deze zomertijd voor de DDR en Berlijn gaat gelden. De kans daarop is echter gering. Zoals bekend heeft Frankrijk reeds besloten de zomertijd in te voeren in het seizoen 1976. LISSABON (Rtr) Hoewel de 200 rebellerende militairen van een tran sport-regiment in Oporto, die hun in trek hadden genomen in een artillerie- kazerne, de bezetting gisteren hebben opgeheven, duurt de onrust in het Por tugese leger voort Zowel revolutionair links als de gematigde groepen zien de ontruiming van de artilleriekazerne, na de bemiddeling van legerbevelhebber generaal Fabiao, als een overwinning voor hun kamp. Ih de Zuidportugese plaats Evora, een links bolwerk, belegde de semi-clandes- tiene beweging van uiterst links in het leger: „Verenigde soldaten zullen over winnen", een bijeenkomst waarop de arbeiders werden opgeroepen zich aan te sluiten bij de dissidente militairen ,jn de gemeenschappelijke strijd voor de overwinning van de revolutie". Ze eis ten daar ook het aftreden van generaal Pedro Pezarat Correia, een van de be velhebbers van de militaire districten. Nieuwe problemen dienen zich aan bij de overwegend zeer linkse militaire po litie. 75 sergeanten hebben overplaat sing aangevraagd, omdat ze niet langer deel willen hebben aan de achteruit gang van de militaire politie door het gebrek aan discipline, zo meldt het dag blad A Luta. Militante linkse arbeiders hebben gis teravond in zijn hotel in Lissabon een Zweedse zakenman belaagd. Zij zwoe ren dat zij hem niet zouden laten gaan vooraleer hun eisen waren ingewilligd. Het incident is voortgevloeid uit een conflict rond de sluiting van een Zweed se dameskledingfabriek in Portugal. De werknemers hebben geëist dat de slui ting ongedaan wordt gemaakt of dat hun ontslag gepaard gaat met een „gou den handdruk". Het incident is typerend voor de ernst van de economische crisis in Portugal. Dalende winsten hebben veel firma's tot sluiting gedwongen, terwijl de werkne mers looneisen stellen. Bierbuikje In Chicago is gisteren de grote „bierbuikwedstrijd" gehouden. Bill Rosenbergh (links) mag zich er voortaan op beroemen de grootste bierbuik te hebben. Zo'n buik kan ook nog sexy zijn, getuige het feit dat Tom Curiey's buik (midden) als zodanig is uitgeroepen. De vormgeving van Jim Dowlings (rechts) buik werd als het meest volmaakte geprezen. v Opnieuw kritiek op Van Agt (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft gisteren in de Tweede Kamer grote kritiek te verduren gekregen, vooral van de zijde van de PvdA en WD. Deze partijen hekelden vooral het „uitblijven van wetsvoorstellen om de zedelijkheids wetgeving meer aan te passen aan wat thans de praktijk is". Als voorbeeld werd genoemd de weigering van de minister om de pornografie te legaliseren en het naaktlopen op de stranden voor het hele land toe te staan. Het Kamerlid Roethof (PvdA) lanceerde een frontale aanval op het beleid van het Openbaar Ministerie. Het verweet het Openbaar Ministerie dat dit maar blijft doorgaan met het eisen van korte vrijheidsstraffen voor lichte delicten, terwijl het officiële regeringsbeleid er op gericht is om het aantal korte vrijheidsstraffen krachtig terug te dringen. Minister Van Agt ging niet erg diep in op de kritiek. Hij herhaalde wat hij ook al in zijn begroting voor het volgend jaar heeft geschreven: veel zaken zijn momenteel in studie. Wel waarschuwde hij de rechtswinkels dat ze hun subsidies zullen verliezen als ze niet bereid zijn om ritting te nemen in de straks door de balie te organiseren en door het Rijk te betalen bureaus voor rechtshulp. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het op handen zijnde regeringsvoor stel om de erkenningsgronden voor gewetensbe zwaren tegen militaire dienst te verruimen zal op enige onderdelen afwijken van bet ontwerp waarover de ministerraad in maart van dit jaar na moeizame discussies overeenstemming bereik te. Volgens welingelichte kringen in Den Haag beeft het kabinet onder meer wijziging gebracht in het plan om de toetsing van de gewetensbezwa ren uit de erkenningsprocedure te schrappen. Volgens de oorspronkelijke opzet zouden dienst plichtigen die in gewetensnood komen eenvoudig een brief aan de minister van defensie behoeven te sturen, waarna ze zouden worden vrijgesteld. De Raad van State opperde in een deze zomer uitgebracht geheim advies hiertegen grote bezwa ren. Volgens het hoogste adviescollege van de regering zou de erkenning als gewetensbezwaarde dan te gemakkelijk zijn. Ook de confessionele regeringspartijen ARP en KVP lieten weten zich te zullen verzetten tegen het verdwijnen van de toetsing. Binnen de minis terraad is volgens onze zegslieden nu een construc tie uitgedacht, die enigszins aan de bezwaren tegemoet komt Ook aan andere minder belang rijke onderdelen van het originele ontwerp, dat leidde tot onderbreking van de gevangenisstraf van de politieke dienstweigeraar Kees Vellekoop, zou rijn gesleuteld. Het voorstel van het kabinet zou erkenning van bepaalde politieke bezwaren tegen militaire dienst mogelijk maken. De huidige wet erkent alleen gewetensbezwaren van godsdienstige of zedelijke aard die gericht zijn tegen elke vorm van oorlogs geweld. Verwacht wordt, dat het regeringsvoorstel tegen het einde van deze maand bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Datis veel later dan werd verwacht DER SPIEGEL: HAMBURG (AFP) - Het week blad DerSpiegel in Hamburg bevat in zijn maandag uitko mende nummer bericht dat het gewraakte bezoek van de met vervroegd pensioen ge stuurde generaal Guenter Rail aan Zuid-Afrika, heeft plaatsgehad met goedkeuring van de Westduitse minister van defensie, Georg Leber. Dit is volgens Der Spiegel geble ken uit een rapport dat de Zuid- afrikaanse ambassadeur in Bonn, Donald Bell Sole, op 4 april 1974 heeft geschreven aan de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken in Pretoria. In een voorlopige reactie heeft het Westduitse ministerie van defensie de juistheid van het bericht „categorisch ontkend". Het Afrikaanse Nationale Con gres maakte gewag van het be zoek, meer in het bijzonder, om dat er samenwerking op nu cleair gebied tussen de Bondsre publiek en Zuid-Afrika uit zou kunnen voortvloeien oecumenisch opinieweekblad I KRITISCH OVER KERK, CULTUUR ÉN SAMENLEVING ook In de losse verkoop Gaf koopman tien valse duizendjes uit? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse poli tie heeft in samenwerking met de politie van Leiden een 25-ja rige koopman aangehouden in Leiden die ervan wordt ver dacht met tien valse briefjes van 1000 te hebben betaald. De koopman kocht op 4 juli bij een bevriende antiquair aan de Haagse Herderinnestraat een Friese straartklok en twee speeldozen. Nadat de koopman had betaald ontdekte een vriend van de antiquair dat het bank biljet vals was. De koopman bleek tot maandag in België te hebben gezeten waar hij in Ant werpen de klok had verkocht De man, een bekende van de Haagse politie wegens vermo gensdelicten, ontkent iets met deze zaak te maken te hebben. Na gijzelingsplan ARNHEM (ANP) Van maan dag 3 tot en met woensdag 5 november staan de twaalf hoofdverdachten van de groep van 26 Molukkers, die de konin gin wilden gijzelen, in hoger beroep terecht voor het ge rechtshof in Arnhem. De recht bank heeft hen in juni veroor deeld tot gevangenisstraffen van vier tot zeven jaar. Presi dent van het gerechtshof is mr. J. Gijsman. Procureur-generaal is mr. F. A. Vrijlandt Uit voorzorg gelden tijdens de dagen van het proces dezelfde veiligheidsmaatregelen als des tijds tijdens de behandeling voor de .rechtbank. De politie zet de wegen rond het Arnhem se paleis van justitie af en leidt het verkeer van en naar de Rijn brug om. Kasteel van Geertsema bijna gekraakt Arnhem (ANP) De politie van Rheden heeft gisteren ver hinderd dat een vrouw uit Arn hem met haar drie kinderen haar intrek nam in het kasteel Middachten in de Steeg. Het kasteel wordt sinds enige we ken gehuurd door mr. W. J. Geertsema, commissaris van de koningin in Gelderland. De vrouw kwam tot haar daad door haar huidige woonomstan digheden in een oud pand in Arnhem, dat volgend jaar zal worden gesloopt Pas volgende maand zou rij van de woning stichting in Arnhem nieuwe huisvesting krijgen. Het wach ten duurde haar te lang. Zij krijgt nu wel met spoed een ander huis. DEN HAAG (ANP) Minister president den Uyl heeft er geen bezwaar tegen dat bewindslie den in het openbaar hun me ning geven over het gedrag van particuliere organisaties, zoals bijvoorbeeld omroepverenigin gen. De premier zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de CHU-Kamerleden Kruis inga en Van der Mei. Dezen hadden zich erover verwonderd dat de mi nisters Pronk en Van Kemenade en de staatssecretarissen Klein en Meijer hun naam hadden gezet onder een open brief van een aantal kopstukken uit de Partij van de Arbeid aan het hoofdbestuur van de Vara. BRUSSEL Premier Leo Tindemans van Bel gië heeft het parlement in Brussel een omvang rijk economisch pro gramma voorgelegd dat veel verder gaat dan het streven naar een ople- ving van de economie op korte termijn. Het pro gramma omvat onder meer de verbetering van de concurrentiepositie, het aanmoedigen van de economische bedrijvig heid en het herstel van de arbeidsmarkt. De regering wil de concurrentie positie van België tegenover het buitenland verbeteren door de kostenexplosie aan te pakken. De sociale lasten en kosten voor financiering zullen worden ver laagd, terwijl er een nog niet nader omschreven beleid zal ko men om het toenemen van de inkomens te matigen. De economie zal op korte ter mijn worden aangemoedigd door het opheffen van krediet- beperkingen, een verlaging van de rente, een verlichting van de betalingen voor exportbedrijven en een vergroting van de over heidsuitgaven. Om de arbeids markt gezond te maken wil de Belgische regering de leeftijd voor het met pensioen gaan ver lagen tot 64 jaar en 20.000 nieu we arbeidsplaatsen in de over heidssector scheppen. DEN HAAG (ANP) - De am bassadeur van Spanje in Neder land, dr. Ramon Sedo, is giste ren teruggekeerd op rijn post in Den Haag. Hij was op 27 sep tember door de Spaanse rege ring voor overleg teruggeroepen naar Madrid, nadat de Neder landse regering haar ambassa deur uit Madrid tijdelijk naar Nederland liet komen uit pro test tegen de voltrekking van vijf doodvonnissen. De Neder landse ambassadeur, mr. J. H. O. Insinger, is vorige week za terdag al op rijn post in Madrid teruggekeerd. Twee grote hindernissen MEDE DOORDAT DE KAMERCOMMISSIE het hem niet al te lastig maakte, heeft minister Van Doorn, wat de Tweede Kamer betreft, rijn media-nota bijna in veilige haven. De bewindsman zelf zal waarschijnlijk vinden, dat het parlement hem op een paar punten te weinig tegenspel heeft gegeven. De kans bestaat dat mr. Van Doorn, hierdoor overmoedig, gaat besluiten bij het afsluitend Kamerdebat toch door te boksen tegen de twee grote hindernissen die hij in de commissie is tegengekomen: het ook na 1976 achterwe ge laten van BTW op kranten en de ontkoppeling van lidmaatschap van een omroepvereniging en abonnement op een omroepblad. Wij vinden dat de Tweede Kamer op deze punten het been stijf moet houden en de minister zo nodig dwingen moet deze punten te laten vallen. WANNEER DE ADVERTENTIE-COMPENSATIE voor kranten en nieuwsbladen ook technisch uitvoerbaar blijkt, moet minister Van Doorn het kabinet overtuigen van de juistheid van de gevoelens van de Kamermeerderheid, dat het geld hiervoor niet moet binnen komen door BTW te heffen op persorganen. KVP'er Van der Sanden heeft de bewindsman voorgerekend, dat het persbeleid de regering vrijwel geen cent kost; als de pluriformi teit van de pers gered moet worden en dat moet ze o.i. dan de middelen daarvoor gewoon uit de staatskas halen en niet uit de (vaak kleine) winst van bladen die buiten de gevarenzone rijn. Binnen de kortste keer neemt anders het aantal bladen dat hulp nodig heeft aanzienlijk toe. Wanneer in de ministerraad gewezen wordt op de consequenties van het EEG-verdrag, kan minister Van Doorn betogen, dat lang niet alle lidstaten BTW op persorganen heffen. En bovendien zou Nederland ook in de EEG wel eens mogen afzien van de rol van „het braafste jongetje in de klas". VOOR DE ONTKOPPELING van lidmaatschap en abonnement in Hilversum heeft minister Van Doorn handig als hij meestal is cijfers van een onderzoek op tafel gebracht Het risico voor de gerichte omroepverenigingen zou nogal meevallen. De vraag is, of dit onderzoek voldoende serieus is om er belangrijke conclusies uit te mogen trekken. En wat vindt mr. Van Doorn er zelf van, als zijn enkele jaren terug nog eigen KRO bij ontkoppeling een paar plaatsen zakt en de TROS koploper in de ether worden gaat? Van Doorn zou op die manier onbedoeld de pluriformiteit in de omroep ernstig in gevaar brengen. Zo erg dat hij of rijn opvolger dan binnen enkele jaren met een nieuwe medianota moet komen om de schade te repareren. En dan gaat het erg op gelegenheidswetgeving lijken. Vooruitzichten voor zaterdag: Max. temp.: omstreeks 11 gra- Aanhoudend wisselvallig. Wei- den. nig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent Brezjnev laat Giscard wachten MOSKOU (AP) - In het top- overleg tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie zijn gisteren onver wachte moeilijkheden gerezen, die het noodzakelijk maakten de aangekondigde tweede ronde van de besprekingen tussen president Giscard en partijlei der Brezjnev af te gelasten. Er werd geen reden gegeven voor deze hoogst ongebruikelij ke wijziging van het programma voor Giscard's bezoek. Waarne mers vermoeden dat er ideologi sche onenigheden rijn gerezen. Giscard had dinsdagavond op een banket in het Kremlin ge pleit voor veel vrijere kontakten tussen Oost en West waarop Brezjnev boud verklaarde dat de strijd tussen de ideeën door moet gaan. BUENOS AIRES (AP) - Het staat nog niet vast dat Isabel Peron haar taken weer zal over nemen van interim-president Italo Luder. Mevrouw Peron, die er bij haar terugkeer in de hoofdstad opgewekt en ge bruind uitzag, zou vanmorgen met het kabinet bijeenkomen om de overdracht van de macht te bespreken. Er wordt in de Argentijnse hoofdstad echter nog steeds gespeculeerd over de mogelijkheid dat mevrouw Pe ron spoedig weer met vakantie zal gaan, een vakantie die deze keer van permanente aard zou zijn. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Duitsers beginnen een slechte te krijgen binnen de Europese Economische Gemeenschap. Niet alleen vormen zij, vooral sedert Helmut Schmidt in Bonn aan de touwtjes trekt, steeds weer een obstakel in Brussel en Luxem burg als het erom gaat Europese gelden voor welk doel ook beschikbaar te stellen, zij worden er nu ook openlijk van beschul digd de Europese samenwerking te boycotten en daarbij als het in hun kraam te pas komt zelfs woordbreuk te plegen. Als jongste voorbeeld geldt de weigering van de Duitse minister Egon Bahr, om een exact programma voor EEG-steun aan de armste ontwikkelingslanden, waarmee de gemeenschap geen asso ciatieverdrag heeft, te onderschrijven. Op uitdrukkelijke wens van Engeland en Nederland had een dergelijke geprogrammeerde hulpactie deze week in Luxemburg uitgewerkt moeten worden, maar Bonn zei neen en daar bleef het dan bij. Ook ten aanzien van de voornemens van de EEG om met Egypte langlopende contracten inzake voedselhulp af te sluiten, hebben de Duitsers tot op het laatst geprobeerd de boot af te houden. Ze gingen tenslotte met grote tegenzin akkoord met de levering van graan, maar niet zonder dan hun onderhandelaars een persoon lijke brief van bondskanselier Schmidt aan de overige landbouw ministers hadden voorgelezen, waarin opnieuw een klaagzang wordt aangeheven dat het allemaal zoveel geld kost en dat de EEG eigenlijk met deze aparte .regeling voor Egypte de voorgenomen beleidshervormingen inzake de Europese landbouw doorkruist. Treinramp Twaalf perso nen, waaronder zes schooljon gens. zijn giste ren nabij Hajdu- samon in Hon garije om het le ven gekomen toen op een on bewaakte over weg de bus waarin zij zaten door een passa- gierstrein in tweeën werd ge reden. Op de achtergrond aan weerszijden van de rails de wrak- Stukken van de bus.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13