SER-economen: geef in '76-77 vast bedrag loonstijging CjjOtvOBtfB- Nog geen uitzicht op vrijlating Herrema alstublieft, Hazekamp wijst wensen horeca af NEDERLAND VERRAST DOOR VROEGE SNEEUW BTW VERHOGING ACHTERWEGE LATEN Beker Shell-Pernis: 400 man te veel £eidóe6ou4a/nt Maandag 13 oktober 1975,66e jaargang no. 20246 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. HallewasChef-redacteur- J. W. C. Leune Advertenties (excl. B T W ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32: jaar 141.35: losse nummers 50 cent Paus Blijspel „De dag waarop de paus gekidnapt werd" op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I Zuivelkookwedstrijd „Men neme..." om 19.45 uur. Mijn (buur)vrouw om 21.00 uur. Missie-portret om 21.50 uur en om 22.15 uur Marty Feldman bij Berend. Vrij koud Eerst nog vrij zonnig, maar ge leidelijk meer bewolking met te gen de avond in het zuiden van het land mogelijk regen. Matige tot krachtige oostelijke wind, la ter iets afnemend. Maxima rond 10 graden. Morgen: Zon: 7.02 - 17.50, Maan: 15.24 - 1.01. Schev. hoogw.: 10.44 - 23.19. Laagw.: 6.09 - 18.39. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Beperk de stijging van de inkomens, trek het tarief van de BTW niet op naar achttien procent, laat de tweede prijscompensatie in 1976 achter wege, geef in de loop van 1976-77 loons verhoging in een vast bedrag, pas het prijsbeleid aan. Dat zijn enige van de aanbevelingen, die de economische des kundigen van de Sociaal Economische Raad in een vandaag verschenen rap port hebben vastgelegd. De economische deskundigen van de Sociaal Eco nomische Raad menen, dat de slechte situatie maatregelen van bijzondere aard rechtvaardigt Hierbij mag vooral van de hogere inkomensgroe pen een bijdrage gevraagd worden. De lagere inkomens mogen er in geen geval op achteruit gaan. Het moet echter mogelijk zijn, aldus de SER-des- kundigen, al in 1976 het niveau van de loonstijging te verminderen. Daartoe dient naar hun mening de tweede prijscompensatie volgend jaar achter wege te blijven. Deze beperking moet wel gepaard gaan met een dienovereenkomstige beperking van inkomens uit andere inkomensbronnen, waaron der tantièmes, dividenden en tarieven van vrij beroepen. Deze verminderde loon en inkomensstijging zou voor eendeel tot uitdrukking moeten komen in een geringere prijstijging. Voor een ander deel moet zij echter leiden tot rentabiliteitsverbetering bij het bedrijfsleven. Dit is volgens de SER-deskundigen een noodzakelijke voorwaarde voor een oplossing op kortere termijn van het vraagstuk van de strukturele werkloosheid. In ieder geval moet de vermindering van de "nominale" inkomens-stijging zo gespreid worden, dat de laagste inkomensgroepen er het minst door getroffen worden. De SER-deskundigen denken in dit verband aan het geven van een loonsverhoging "in de vorm van een vast gedrag per persoon", uit te keren in de loop van 1976/1977. Dit afhanke lijk van de ingangsdatum van de nieuwe c. a. o.'s. De deskundigen doen tenslotte een dringend be roep op de regering, zoveel mogelijk overleg hier over te plegen niet alleen met de Staten Generaal, maar met alle daarvoor in aanmerking komende instanties. De vakcentrales geven hierop pas morgenavond na het overleg met de regeringsdelegatie c taar. (van onze sportredactie) Poeldijk - Wielrenner Leo Duyndam uit Poel dijk is door wedstrijdleider Otto Ziege verwij derd uit de Berlijnse zesdaagse. Hem werd gebrek aan activiteit en „zondigen tegen de wedstrijdcode" verweten. Het afgelopen week einde hinderde Duyndam de Duitser Gunter Haritz op een gevaarlijke manier en veroor zaakte door een vergelijkbare handelswijze een valpartij van de Belg Bracke. Zijn koppelge- noot Ole Ritter, over wie Ziege evenmin tevre den was, staakte uit solidariteit de strijd. Sporttribune meldt: Dieptepunt voor FC Utrecht Punch met sponsor zwaak Moser bluft Belgen af Bloem kampioen rentips DE BILT Nederland is vanmorgen verrast met de eerste sneeuw van dit jaar, na een voor de tijd van het jaar koude nacht. De kou houdt de komende dagen echter niet aan. De Bilt ver wacht hogere temperaturen, vooral 's nachts, en droog weer. De sneeuw in Nederland is niet de enige die gevallen is. In West-Duitsland viel in de Taunus een dik pak, terwijl het zuiden van België in de nacht van vrijdag op zaterdag al kennis maakte met flinke sneeuwval, die tijdelijk zelfs de weg tussen Bastogne en Aarlen blok keerde. In de zuidelijke Zwitserse Alpen wor den sinews vier dagen 24 Zwitserse pad vinders en vier begeleiders vermist. Zo heeft ue politie in Lugano bekend ge maakt. De padvinders zijn jongens in de leeftijd van tien tot veertien jaar. Gistermorgen zijn de Zwitserse red dingsploegen een vergeefse speurtocht naar de groep begonnen, toen deze niet kwam opdagen. In de loop van de middag moest het zoeken worden ge staakt door regen en hevige sneeuwval. Sinds vrijdag is het weer in de Alpen slechter geworden; sinds twee dagen valt er flink sneeuw. De groep is donderdag met een gids uit het Zwitserse Maggia Dal naar Arte Venancio en de Italiaanse Groppo-pas vertrokken. De volgende dag zouden ze terugkeren. Vrijdag heeft de gids uit Groppo opgebeld dat alles goed was met de jongens en dat ze zaterdag zouden terugkeren. Langs de route die de groep heeft geno men zijn veel berghutten, zodat waar schijnlijk in één daarvan het einde van het slechte weer door de groep wordt afgewacht, aldus de politie van Lugano. Vanmorgen de eerste sneeuw op de auto's, een vroege wintersurprise De „Jaap Edenbaan" in Amsterdam is gisteren weer geopend. Het pittige herfstweer maakte dat menig Amsterdammer naar de Watergraafsmeer trok om daar een baantje te trekken. Margarine goedkoper DEN HAAG (ANP) De prijs van de margarine gaat met twee cent omlaag per pakje van 250 gram. Voor halvar ine geldt een prijsverlaging van één cent. De prijsverlaging is een gevolg van de daling van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt Dit heeft de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten za terdag meegedeeld. De verlaging van de fabrieksprijzen werkt, volgens de bond, met enige vertraging door in de prijzen in de winkels. Winkeliers zullen namelijk eerst hun voorraden uitverkopen tegen de oude prijs. De Bond van Margarinehandelaren zegt niet precies te weten hoeveel de prijs van een pakje margarine voor de consument omlaag gaat omdat de winkeliers vrij zijn in hun prijsstelling. Dit jaar is de margarine in totaal al 20 cent goedkoper geworden. Een zondagje bekervoetbal zonder verrassingen bij de profs. en F. C. Den Haag schakelde pas laat amateur kampioen Emmen uit DUBLIN (Reuter) Een gedetineerde En gelse erfgename die guerrillastrijdster werd leek gisteren het voornaamste strui kelblok te zijn in de onderhandelingen over de veiligheid van de ontvoerde Neder landse zakenman Dr. Tiede Herrama. Volgens Ierse kranteberichten hebben zijn ontvoer ders hun eis voor de vrijlating uit gevangenschap van twee IRA-rebellen laten vallen, maar houden zij vast aan de vrijlating van de miljonairsdochter Dr. Brid get Rose Dugdale, die in de gevangenis zit wegens ondergrondse activiteit voor de IRA. Verder zouden zij een ontsnappingsvliegtuig, losgeld en een vrijgelei de van de Nederlandse regering willen hebben. In Dublin wordt algemeen aangenomen dat de Ierse regering zal vasthouden aan haar besluit geen gevan genen vrij te laten. Wel zou zij bereid zijn te overwe gen de ontvoerders het land te laten verlaten als Dr. Herrema's leven daarmee zou worden gered. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Dr. Garret Fitzgerald, verklaarde zondag in een radio-interview, dat als op de eisen van de ontvoerders zou worden ingegaan, zich een hele reeks incidenten als dat rond Dr. Herrema zou kunnen gaan voordoen, met rampza lige gevolgen voor de economische investeringen in Ierland. Ferenka, de fabriek in Limerick waarvan Dr. Herre ma directeur is, heeft de kranteberichten tegenge sproken. De enige eis van de ontvoerders die zij bereid is te bevestigen, is de eis dat de fabriek van staaldraad voor onbepaalde tijd zou sluiten. Pater Donal O'Mahoney, de capucijn die als bemidde laar optreedt en voor wie de zeven kloosters van de capucijnen in Ierland zijn opengesteld, zei gisteren dat hij geen contact met de ontvoerders meer had gehad sinds donderdag. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken is niet ingegaan op de verzoeken van Horeca-Nederland om de btw op dranken terug te brengen van 16 naar 4 procent en de voorgestelde accijnsverhoging op gedistilleerd en wijn per 1 ja nuari 1976 ongedaan te maken. De staatssecretaris heeft de horeca-ondememers laten weten „alle begrip" te hebben voor het feit dat Horeca-Nederland de aangekon digde lastenverzwaring afwijst. Hij kan echter de accijnsverhoging niet ongedaan maken, omdat de opbrengsten van btw en accijnzen deel uitmaken van een toch al uiterst moeilijk dekkingsplan van de regering. Drs. Hazekamp zal wel trachten zoveel mogelijk daadwerkelijk hulp te geven, zoals door de inmiddels in werking getreden regeling voor overheidsbijdragen in de aanlegkosten van sanitaire accom modatie en brandveiligheidsvoorzieningen, alsmede voor rentefaci liteiten, zo zegt hij. Hij is het met Horeca-Nederland eens, dat er een grens is aan doorberekening in de prijzen, omdat de consument niet altijd bereid is voor de dienstverlening een hogere prijs te betalen. Maar hij wijst erop dat de huidige dure dienstverlening mede het resultaat is van de al vele jaren gevolgde beleidslijn in het gezamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers. ROTTERDAM (ANP) - Eind 1977 zal het aantal arbeids plaatsen bij de (petro-) cchemi- sche bedrijven van Shell-Pernis met ongeveer 400 zijn vermin derd. Dit houdt verband met de slechte economische toestand van dit ogenblik - men heeft enkele fabrieken moeten stil leggen - en met structurele wij zigingen in de olie-industrie. Als gevolg van de energiecrisis is er minder vraag naar bepaal de produkten, waardoor Shell met overcapaciteit heeft te kampen. Een en ander betekent overi gens niet, dat er mensen zullen moeten worden ontslagen, zo heeft directeur Montijn in de jongste vergadering van de on dernemingsraad van Shell-Per nis meegedeeld. De inkrimping denkt men te kunnen verwezen lijken door het natuurlijk ver loop en verplaatsing. Met name heeft Shell-Moerdijk, waar men nog aan het uitbreiden is, be hoefte aan meer personeel. m DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEÜN JEUGDBENDE OPGEROLD IN SASSENHEIM (Van onze correspondent) Sassenheim De rijkspol tie in Sassenheim heeft afgelopen weekeinde vijf jongelui in de leeftijd van 14 tot 18 jaar aange houden verdacht van tal van inbraken in de bollenstreek. De jongelui hebben inmiddels, bekend o.m. te hebben ingebro ken in een bloembol! en bedrijf aan de Teylingerlaan en in de Annaschool. Voorts hebben ze bekend bij een automobielbe drijf in Hülegom een auto te hebben gestolen. In Noordwijk werd om. een fiets en een bromfiets weggepakt MPLA. De Angolese bevrij dingsbeweging MP LA heeft aan de bemiddelingscommissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid voorgesteld na de onaf hankelijkheid een „regering van nationale eenheid" te vormen. Volgens MPLA bronnen is het voorstel gedaan tijdens een bij eenkomst van de OAE-commis- sie in Loenada.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1