Vrijheid van onderwijs wezenlijk bedreigd TH-studenten kunnen studie programma niet bijbenen Ierland lijdt aan Herrema- complex Consument weet te weinig over zijn voeding CcidócSomont Meer subsidie voor vormingswerk CONSUMENTENBOND WIL TOCH ZENDTIJD GEEN CRISISMAAR EVENMIN LENTE Apparatuur abortuskliniek Bloemenhove definitief vrij MEER GELD VOOR STAAT UIT AARDGAS ier-EË'Jj ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze correspondent Philip Jordan) Dublin Tijdens de Speurtocht naar de Nederlandse Indus* trieel Dr. Tiede Herrema, zijn in Ierland parallellen getrok ken met de plotselinge verdwijning, twee jaar geleden, van Thomas Niedermeyer, de directeur van de Grundig-vestlglng in Belfast. Hoewel de ontvoeringen plaatsvonden aan verschillende zij den van de grens, zijn er toch overeenkomsten tussen de twee. Niedermeyer was, evenals dr. Herrema, directeur van een moderne fabriek die geen problemen scheen te hebben met de verschillende partijen in de Ierse onlusten. Beide mannen leidden een rustig leven en concentreerden zich op hun werk. Beiden werden in hun auto's geduwd voor hun eigen huis en weggereden. Niedermeyer, nog op pantoffels, bij zijn huis op het landgoed Suffolk in Belfast, Herrema bij zijn huis aan de rand van Limerick, waar zijn fabriek een belangrijke plaats inneemt voor de plaatselijke werkgelegenheid. In het geval van Niedermeyer wezen zowel de protestanten als de IRA-republikeinen de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van de hand, en ondanks een mysterieus verzoek om anderhalf miljoen gulden losgeld dat bij het Duitse hoofdkwartier van Grundig werd ontvangen, eiste niemand de verantwoordelijkheid op en is hij nooit gevonden. En hoewel in het geval van Herrema de eisen van de ontvoerders duidelijk zijn, is het nog steeds niet zeker tot welke organisa tie zij behoren. De Nederlandse overheid heeft steeds volledig samengewerkt met de Ierse veiligheidsdiensten in hun pogingen om dr. Herrema op te sporen, zoals de Duitsers ook deden in het geval van Niedermeyer, toen er vanuit Bonn een beloning van 20.000 gulden in het vooruitzicht werd gesteld. Maar later verslechterde de relatie met de Duitsers, en binnen een paar weken na het verdwijnen van hun functionaris begon Grun dig ernstige twijfels te uiten over de doeltreffendheid van de politie in Ulster. De politie in Belfast werd zelfs gedwon gen om toe te geven dat zij niet wist waar Niedermeyer was of wie hem ontvoerd had. Het geval van Niedermeyer was buitengewoon geheimzinnig. Binnen vier maanden na zijn verdwijning op 27 december 1973 begon een aantal nieuwe verhalen over hem de ronde te doen. Er werd gezegd dat, ondanks de beweringen dat de fabriek met zijn 1300 werknemers geen problemen had met betrekking tot de Noord-Ierse onlusten, er kort voor zijn verdwijning kritiek was uitgeoefend op het feit dat de fabriek teveel katholieken had aangenomen. Er werd ook onthuld dat Niedermeyer al eens eerder was ontvoerd door de Voorlopige IRA, maar weer was vrijgelaten toen hij zijn diplomatieke paspoort had laten zien als hono- rair-consul voor de Duitse Bondsrepubliek. Er werd toen gefluisterd dat de Voorlopige IRA boos was dat een van hun eenheden zich zo'n rijke buit had la,ten ontglippen. Er werd ook ontdekt dat Niedermeyer bezoeken had gebracht aan de gevangenis in Maze, met de bedoeling om na te gaan of er niet een aantal Westduitse staatsburgers, waaronder zeelieden, bij vergissing werd vastgehouden. In maart 1974 kwam de meest vernietigende aantijging. Een krant beweerde dat Niedermeyer wellicht betrokken geweest zou zijn bij een wapensmokkel-affaire ter waarde van 900.000 voor protestantse extremisten in Ulster, en dat M16, de Engelse inlichtingendienst, wel wist wat er van hem geworden was. Het kranteverslag beweerde dat hij ofwel gedreigd had alles openbaar te maken en daarom tot zwijgen gebracht was, of dat hij besloten had om te verdwijnen om een nieuw leven te kunnen beginnen. Er werd toen gemeld dat minstens één scheepslading wapens voor de protestanten in Ulster arriveerde in een container met bestemming de Grundig-vestiging. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat dr. Herrema betrokken zou zijn bij schandelijke praktijken. Hij was als directeur zeer gezien. De inwoners van Limerick zijn even bezorgd over de gevolgen van zijn verdwijning voor de plaatselijke werkgelegenheid als zij zijn over de politieke situatie. De Ierse Raad voor de Industriële Ontwikkeling voorziet vanwege de politieke situatie toenemende moeilijkheden bij haar pogingen om buitenlandse industrieën ertoe over te halen om te investeren in de Ierse Republiek. Vestigingen als Ferenka zijn nu juist het soort industrie dat de Ieren willen aantrekken omdat ze kapitaal- en arbeidsintensief zijn. Toonaangevende industriëlen hebben al gezegd dat ze ervan overtuigd zijn dat de recente gebeurtenissen al bepaalde buitenlandse investeerders hebben afgeschrikt. De Ierse rege ring is daar nog niet van overtuigd, maar het staat wel vast dat de ontvoering van Dr. Herrema economisch gezien niet op een slechter ogenblik had kunnen komen. Er zijn meer dan 100.000 werklozen in Ierland, ofwel 12 procent van de arbeidersbevolking. Naar eigen zeggen is de Raad voor de Industriële Ontwikke ling in onderhandeling gewikkeld met 400 bedrijven over het vestigen van dochterondernemingen in de Ierse Republiek, maar een vooraanstaande commerciële functionaris in Du blin verklaarde: "Deze ontvoering is een dodelijke slag voor ons, veel erger dan de ernstigste inflatie zou kunnen toebren gen". De industriëlen zijn ongetwijfeld ernstig bezorgd over de politieke moeilijkheden. Twee jaar geleden gingen ze zelfs zover om een Engels-Amerikaanse onderneming veiligheids garanties te geven, en om de politieke en de militaire vleugels van de IRA over te halen om een verklaring uit te geven die dat bevestigde. Er is al een nerveuze Amerikaanse beleidsfunctionaris uit het industriegebied van Shannon met zijn gezin recht naar huis in Amerika gevlogen, nadat hij een bedreiging met een aanslag op zijn leven had ontvangen. Die bleek afkomstig geweest te zijn van een ontevreden arbeider die ontslagen was, en de functionaris kwam later weer terug. Maar zo'n sfeer is nu geschapen, en de verdwijning van dr. Herrema zal de industriële kopzorgen van Ierland bepaald niet verlich te" Copyright The Guardian Beet De Amsterdamse taxichauffeur H. Poppes had giste ren een welbeste de vrije dag. In de polder Geestme- rambacht bij Noord-Scharwou* de sleurde hij na een gevecht van vijftig minuten een snoek van I,12 meter (ruim II.5 kilo) uit het water. UTRECHT Als bijstellen van stichting snormen voor scholen voor gewoon lager onderwijs betekent, dat de gehanteerde ge tallen aanzienlijk worden verhoogd, dan is er geen sprake van nieuwe vormgeving aan de vrijheid van onderwijs maar dan is het een wezenlijke bedreiging ervan. De school stichting naar eigen keuze, bijvoorbeeld in nieuwe stadswijken, zou een droombeeld worden. Dr. Gerh. Huls, voorzitter van de vereniging voor protestants christelijk kleuter- en basis oonderwijs heeft dit vandaag gezegd op de jaarvergadering, die in Utrecht is gehouden. Het Tweede-Kamerlid voor de CHU, drs. G. van Leijenhorst waarschuwde over de hoofden van de leden de aanwezige minister van Kemenade van onderwijs en weten schappen 'altijd bereid te zijn over de vrij heid van onderwijs zowel naar richting als inrichting te praten, mits deze maar onver kort wordt gehandhaafd'. Hiermee reageerde het kamerlid op de op vatting van de bewindsman, dat men met het oog op de nieuwe maatschappelijke ei sen de vrijheid van onderwijs opnieuw ter discussie moet willen stellen. De overwegin gen, aldus drs. Van Leijenhorst, waarom de ouders hun kinderen naar de christelijke school sturen en waarom zij ook christelijke opleidingsinstituten wensen, zijn sinds de schoolstrijd niet wezenlijk veranderd. Over de schaalvergroting sprekend stelde de volksvertegenwoordiger dat de samenwerk ingsschool met haar gevulde algemeenheid nauwelijks als alternatief van de christelijke school kan worden beschouwd. DEN HAAG - „Helaas moet ik constateren dat Nederland niet voorop loopt met wettelijke re gelingen die de informatie aan de consument garanderen", al dus mej. drs. A. G. Fransen, directrice van de Consumenten bond op het vandaag gehouden congres „Voeding en Gezond heid" in het Congresgebouw te Den Haag. Mej. Fransen stelde tijdens dit congres dat de consument te weinig weet over voeding en dat hij de kennis en informatie mist om een produkt op kwaliteit te beoordelen. „In de praktijk doet de overheid niets aan (of liever tegen) de misleidende reclame. Het positief voorschrijven dat bepaalde informatie „moet" komt alleen nog voor bij bepaal de levensmiddelen. Verplichte datumstempeling bijvoorbeeld is een uitzondering, samenstel lingsaanduiding (etikettering) eveneens", aldus mej. Fransen. „Er is nu een Adviescommissie Waren wwet in het leven geroe pen die werkt aan een voorstel voor de Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhy giëne over een regeling voor die etikettering. Hierbij speelt even eens een rol de vergevorderde staat van behandeling van de etiketteringsrichtlijn van de EEG te Brussel. Van beide mag verwacht worden dat zij binnen enkele jaren op het punt van de opsomming van de samenstel lende bëstanddelen van levens middelen, effect zullen oogsten in Nederland", aldus drs. P. H. Berben, hoofdinspecteur van de V olksgezondheid Prinses snijdt taart aan Prinses Beatrix opende gisteren als beschermvrou we van het Prin ses Beatrixfonds de vakantiebunga low Margriethuis in Someren. De prinses verrichtte de openingshan deling door het aansnijden van een grote feest taart. Rechts een van de eerste be woners van de bungalow. MR AANTJES DE AR.-FRACTIEVOORZl'lT'ER, heeft aan het begin van de algemene politieke beschouwingen de mogelijkheid geopperd, dat het Kamerdebat van deze week beslissend zou kunnen zijn voor de politieke constellatie in de nabije toekomst. Nu kan men onder .nabije toekomst" verstaan de normale periode van het zittende kabinet èn de periode na de eerstkomende verkiezingen. De eerste versie-Aantjes lijkt ons de meest juiste; want een crisis is in de nacht van donderdag op vrijdag uitgebleven; onverwachte gebeurtenissen buiten beschouwing gelaten geloven we, dat het kabinet-Den Uyl zijn rit wel zal kunnen uitmaken, maar wat daarna gebeurt blijft een gok. Wat er tussen nu en eind 1970 in en buiten de Kamer gebeurt, zal namelijk zeker zijn weerslag hebben op de politieke opstelling van 1977. Wie nu' op de politieke barometer kijkt, zal moeten constateren dat bij de afloop van het debat de relatie Aantjes-Andriessen en het kabinet er vriendelijker uitzag dan die tussen het tweetal en Van Thijn c.s. In de socialistische fractie zal men nog wel met wrok en wrevel nakaarten over de drie door een Kamermeerder heid aanvaarde en niet door de regering afgewezen KVP-ARP-mo- ties. Zodat net als bij de kabinetsformatie deze twee christen democratische partijen in belangrijke mate de gang van zaken beheerst hebben. HEBBEN DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN veel duidelijkheid gebracht? In elk geval geen grote verrassingen De fracties van K.V.P. en A.R.P. blijven het beleid kritisch, maar niet onwelwillend volgen; veel zal afhangen van de verdere levensgeschiedenis der 3 ingedien de en aangenomen moties; de gevoelens van de twee christen-demo cratische fracties en de standpuntbepaling van de Partij van de Arbeid tonen veel punten van overeenkomst, maar ook duidelijk controversiële opvattingen. Het gezicht van de C.RU. stond deze week weinig anders als bij andere krachtmetingen van dit soort; de V.V.D. speelt haar opposi tierol zonder enige variatie, dus te demagogisch en de P.P.R. deed wat vriendelijker dan ze buiten de Kamer, als het „enfant terrible" voor Den Uyl, meestal doet. D'66 en DS'70 deden niet veel meer dan hun langgerekte zwanenzang zingen, zonder veel variaties. Gonsde het donderdagavond laat maar dan buiten de Kamer toch van crisisgeruchten, insiders begrepen wel dat daarvan nu (nog?) geen sprake zou zijn. In de eerste plaats is de K.V.P.-fractie van nu evenmin de fractie van de „nacht van Schmelzer" als het kabinet-Den Uyl de hooghartigheid durft te tonen die het kabinet- Cals ontsierde. Bovendien en dat lijkt ons het belangrijkste de situatie van nu is, sociaal-economisch, heel anders. ERG STRIJDBAAR WAREN DE WOORDVOERDERS van het kabinet vooral in het begin van hun interventies beslist niet Het valt drs. Den Uyl aan te zien en aan te horen, dat het hem allengs toch zwaar valt de vele tegenslagen te verwerken. Al mocht Den Uyl Den Uyl dit niet zeggen, waarschijnlijk is menig minister, en dan niet alleen in de C.D.A.-groep, het met de inhoudelijke strekking van de moties van Andriessen en Aantjes eens geweest De grootste pech het uitblijven van de kentering die de werkloosheid moet keren probeerde Den Uyl voor zijn kabinet te vergulden door erop te wijzen dat ook het kabinet-Biesheuvel de werkgelegenheid heeft zien verslechteren. Veel indruk maakte dit niet en Den Uyl ging dan ook terecht niet op dit spoor verder; want na 1973 is de toestand wel zo verslechterd dat de kernvraag blijft of dit kabinet niet te veel risico's genomen heeft; als de Kamer niet kan bewijzen dat dit zo is, de regering is niet in staat tot het omgekeerde. Een duidelijke Kamermeerderheid heeft Den Uyl bezworen, zo mogelijk vóór 1976 maar in elk geval vóór 1977, voorzichtiger vaarwater op te zoeken. K.V.P. en A.R.P. hebben daarbij duidelijk gesteld dat de maatschappelijke hervormingen einddoel moeten blijven. De grote vraag wordt nu of de regering de moed heeft en de kans krijgt in het verder gesprek met de Kamer en met „derden" (onder meer vakbeweging en ondernemers) van dit punt uit te gaan, naar 1976. Politiek noch sociaal-economisch zijn we hier zeker van. En daarom: hoewel geen crisis, toch evenmin lente! AMSTERDAM - De Hoge Raad is van oordeel dat de Haarlemse rechter-commissaris terecht en op voldoende grond en geen gevolg heeft gegeven aan de vordering van de hoofd officier van justitie om huiszoe king te doen in de arbortus-kli- niek Bloemenhove in Heemste de ter inbeslagneming van de medische apparatuur. Het Am sterdamse gerechtshof had de rechter-commissaris daartoe in januari jongstleden toestem ming gegeven. De vordering was overigens al een jaar geleden ingediend, maar als gevolg van een reeks daarna gevolgde beroepsproce dures is nu pas een definitieve beslissing gevallen. De beschik king van de Hoge Raad daar over heeft de hoofdofficier van justitie, mr. J. L. Andreae giste ren ontvangen. De verdere gang van zaken bi de strafvervolging heeft de offi cier van Justitie nog in beraad. AMSTERDAM Er komt zeer binnenkort een op moderne leest geschoeide bijdragere geling voor het plaatselijk vormingswerk. Dit heeft staatssecretaris W. Meijer van CRM vandaag aangekondigd op een verga dering van het gewest Noord-Holland van de PvdA in Amsterdam. Meijer noemde de regeling modern in die zin, dat zij een beroep doet op de samen werking van bestaande instellingen op het terrein van onderwijs en sociaal-cultureel werk, om vormingswerk-programma's tot ontwikkeling te brengen. Modern ook, om dat voor het opzetten van diverse vormen van vormingswerk een gemeentelijk beleids plan moet worden ontworpen. Bovendien wordt het duidelijk in de regeling neergelegd, dat het werk moet worden afge stemd op de behoeften van de achterblijvers in onze samenleving, want deze mensen vooral moeten van dit werk kunnen profite ren, zo zei de staatssecretaris. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Van de studenten aan de technische hogeschool, in Delft is er slechts één op de vijf die er in slaagt het officiële studieprogramma bij te be nen. 24 Procent heeft een achterstand van een half jaar, 16 procent van een heel jaar en ruim één op de tien studen ten heeft een achterstand van één tot twee jaar. Gemiddeld is er een vertra ging van tien maanden. Dit blijkt uit een steekproef onder 1345 TH-studenten. Daarbij zijn degenen die tussentijds van studie veranderd zijn of in militaire dienst moesten buiten be schouwing gelaten. Uitschieters zijn de afdeling scheikunde en mijnbouwkunde met een gemiddelde .studievertraging van 14 maanden. Bij wiskunde is dat maar 4,5 maanden. Ruim de helft van de studenten vindt het studieprogramma weinig soepel en een kwart vindt de sfeer op de TH onaange naam. 25 Procent bezoekt geen colleges omdat die slecht worden gegeven en 41 procent zegt te kunnen volstaan met een goed dictaat. De kennis van de onder wijsvernieuwing houdt niet over (de naam Posthumus zegt 50 procent niets) maar ruim de helft vindt democratisering wel nodig voor het optimaal functioneren van het onderwijs. 1 Politiek gezien voelt 25 procent zich tot de WD aangetrokken, PPR 17 procent, PvdA 15, PSP 8, DS'70 5, D'66 en ARP 4, KVP 3 en CPN I procent; 9 procent heeft geen politieke voorkeur. Wat de financiële toestand betref: ruim de helft van de studenten aan de Th-Delft is nog voornamelijk aangewezen op een maandgeld van thuis; 36 procent heeft een beurs; 30 procent zorgt voor eigen verdiensten en 15 procent is afhankelijk van wat echtgenote of verloofde verdient. Groenteveiling Leiden (10—10) Andijvie 32—47; Pronkbonen 75-1,25; Snijbonen 1.55—2,45; Stambonen 1.90—3,10; Groene kool 25—33; Prei 44—67, Spinazie 84—96; Spruiten A 91—107; Spruiten B 125—139; Spruiten C 117; Tomaten A 950—960; Tomaten B 10,60-11,-; Tomaten C 6,70-7,10; Tomaten CC 4.50; Uien Picklers 45-61; Witlof 3,65—3,75; Bloemkool 8 stuks 32—77; Bloemkool 10 stuks 38—45; Knolselderij 36—42; Komkommers AA 45—48; Komkommers A 40—41; Kom kommers B 39—40; Komkommers C 34—37; Komkommers D 35; Komkom mers E 29; Sla zwaar 12—20; Bospeen 69—88. Paprika s p. stuk 21-35. HONSELERSDUK (Bloemenveiling CCWS) vrijdag 10 oktober 1975. Eup horbia 31-82. snljgroen 148-350, amaryl lis 63-89, anjers 20-70. anjers tros 260- 595, anthurium 111-400. chr tros nor- maalcult 57-145. chr gepl normaalcult 38-88, chr tros jaarrondcult 177-295, chr gepl jaarrondcult 52-86, fresia enkel 248-640, fresia dubbel 180-510. gerbera gemengd 29-44, gerbera op kleur 37-66. gladiolen 172*355, irissen 126-290, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze parlementaire redac tie DEN RAAG De ministerraad heeft gisteren een beginselbe sluit genomen tot herziening van de voorwaarden voor de opsporing en winning van olie en.gas op het continentale plat. Deze herziening levert een gro ter aandeel voor de staat uit de olie- en gasopbrengsten op. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Consumentenbond is bij de Raad van State in beroep gekomen tegen een afwijzen de beschikking (17 april 1975) van de minister van CRM op haar aanvraag om toewijzing van radio- en televisiezendtijd op grond van artikel 19 van de Omroepwet. De minister is* van oordeel, dat de activiteiten van aanvraagster niet zozeer gericht zijn op de bevre diging van bepaalde in het volk levende culturele of godsdienstige of geestelijke behoeften dan wel op het geven van voorlichting van meer praktische *oi u. Dc consumentenbond kan volgens de Hams ter niet worden beschouwd als de vertegenwoordi ger van een stroming of groepering van het volk. Klaagster meent, dat haar uitzendingen van alge meen nut (zullen) zijn. De bond wijst er op, dat deskundige, professionele en volstrekt onafhanke lijke voorlichting gegeven wordt krachtens zijn statuten. De zuivere voorlichting mag mede wor den gezien als een deel van onze hedendaagse cultuur, aldus de bond in zijn verweerschrift De consumenten-voorlichting is niet meer weg te den ken, aldus de consumentenbond. Als u65+bent, wordt 'n danscursus N- véél goedkoper. Met: PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u'm kunt krijgen. De prijs.' Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie.' Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. Dr. Tiede Herrema

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9