Sterke daling Spanje-reizen Regering bezorgd over Suriname v.d.wiel Hf Veilige terugkeer Herrema hangt aan zijden draad aangeboden: AMBASSADEUR TERUG NAAR MADRID Sovjet-campagne tegen Sacharov Bij rellen in Portugal 40 gewonden Gijzelingsaktie in Buenos Aires is nu geëindigd Den Uyl wordt bedreigd Ceidae (Soiita/nt Zaterdag 11 oktober 1975,66e jaargang no. 20245 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur' F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BT.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81. kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent NEDERLAND I 19.05 Wie van de drie? 19.35 Angélique 21.50 Mr. Melody NEDERLAND II KRO 20.25 Cyrano de Bergerac 23.55 Mexican Trumpets Vrij koud Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 10 graden. (Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De regering heeft besloten haar ambassadeur in Spanje, mr. Insinger, terug naar Madrid te zenden. Ook andere landen hebben een dergelijk besluit genomen. De ambassadeur heeft de instructies meegekregen om de Spaanse rege ring duidelijk te laten blijken wat het oordeel van de Nederlandse regering over de excecuties in Spanje is. Als het alleen aan de Nederlandse regering had gelegen, zou de ambassadeur pas later naar Madrid zijn teruggegaan. Minister-president Den Uyl verklaarde gister avond, dat er niet dp Spaanse execu ties kan worden geprotesteerd. Op een vraag of het wel juist is dat Nederland zich met de Spaanse aangelegenheden bemoeit antwoordde de minis ter-president: Bemoeizucht is een heilzame daad als het gaat om mensenrechten Bij de reisbureau's is het aantal boekingen voor reizen naar Spanje de afgelopen twee weken ver achter gebleven bij die in dezelfde periode vorig jaar. De reisorganisatoren melden dalingen van 20 30 procent en zelfs tot 50 procent en meer. De mensen, die hun reeds geboekte reizen naar dit land annuleerden zijn echter gering in aantal. De boekingen hebben betrekking op de winterrei zen en de overwinteringen in Spanje. De daling van het aantal boekingen, die een gevolg is van de anti-Spaanse betogingen en de onzekere situatie in dat land, heeft thans weinig invloed op de financiële situatie van de reisbureaus. De omvang van de Spanje-reizen in het winterseizoen is gering in vergelijking met die gedurende de zomermaan den. Als de tendens zich blijft voortzetten, zal dit voor de reisorganisatoren catastrofale gevolgen hebben. De hotels en de vliegtuigen zijn voor het seizoen De Nrterkndso ambassadeur in Ma drid, mrj. Insinger. die spoedig naar ajn standplaats zal terugkeren. van 1976 al besteld en betaald. De nieuwe folders zijn al gedrukt Het Spaanse staatshoofd Franco, heeft gisteren in een poging een einde te maken aan de golf van tegen zijn bewind gerichte aanslagen, een aantal wijzigingen doorgevoerd in de leiding van de strijdkrachten en de paramilitaire Guardia Civil. De 82-pjarige fascisitische dictator verving de bevelhebber van de Guardio Civil en stelde ook nieuwe bevelhebbers aan in de vier militaire dis tricten van Spanje, waaronder het district van Madrid dat als het belangrijkste wordt beschouwd. van fel land gj MOSKOU In de Sovjet-Unie is gisteren een cam pagne ingeluid die beoogt de dissidente natuurkundi ge Andrei Sacharov, winnaar van de Nobel-vrede- sprijs voor 1975, in discrediet te brengen. Het ófficie- Ie persbureau Tass noemde Sacharov een „anti-Sov jet" element, iemand die gekant is tegen het proces van ontspaiming tussen Oost en West. Voor zijn aanval op Sacharov maakte Tass gebruik van zinsneden uit een bericht in het dagblad van de Franse communistische partij, l'Humanité. Deze tech niek, het verpakken van eigen inzichten in citaten van anderen, wordt in de Sovjet-Unie vaker gebruikt Sacharov heeft gisteren gezegd dat de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede aan hem moet worden gezien als een overwinning voor de ontspanning en niet zozeer als een klap in het gezicht voor de Sovjet-leiding. LISSABON (AP) - In de stad Oporto, in het noorden van Por tugal, heeft de politie gister avond met machinepistolen schoten in de lucht afgevuurd om een einde te maken aan een gevecht tussen twee verschil lende politieke groepen. Tijdens de ongeregeldheden werden 40 personen gewond. Het incident ontstond toen leden van een Maoistische groepering een aanval ondernamen op het hoofdkwartier van een andere linkse partij, waarvan de leden volgens de aanvallers donder dag in Lissabon een Maoist had den gedood. De Maoisten pro beerden het gebouw in brand te steken. 9 militairen in de kazerne van Oporto zwaaien met een rode vlag naar voorbijgangers. BUENOS AIRES (AP) - Tien Latijns-Ame rikaanse vluchtelingen hebben gisteren de vijf gijzelaars vrij gelaten die zij gevangen hielden in het door hen bezette gebouw van het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen Van de Verenigde Naties in Buenos Aires. De bezetters ontruimden het gebouw en werden naar de luchthaven van Buenos Aires gebracht vanwaar zij een vrijgeleide naar Algerije kregen. De tien vluchtelingen waren het VN-gebouw woensdag binnengedrongen. Zij hadden aanvankelijk 14 mensen in gijzeling geno men, maar lieten er in de loop van hun bezetting negen vrij. Hun actie was bedoeld als protest tegen de slechte omstandigheden waaronder zij in Argentinië moesten leven. In ruil voor de vrijlating van hun vijf overgebleven gijze laars kregen zij een vrijgeleide naar Alge rije. De Chileense vluchtelingen op weg naar het vliegtuig dat hen naar Algerije zal brengen. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG In de vergadering van de minis terraad is gisteren uitvoerig aandacht besteed aan de situatie in Suriname. Minister-president den Uyl verklaarde na afloop van de minister raadsvergadering, dat hij de hoop nog niet heeft opgegeven, dat de ontwikkeling na de onafhanke lijkheid van Suriname uiteindelijk nog goed zal verlopen. De Nederlandse regering acht de situa tie daar erg verward en blijft met zorg vervuld. Nog voor oppositieleider Lachmon morgen naar Suriname terugkeert, zal hij een tweede onder houd met de minister-president hebben. Het is niet de bedoeling dat Den Uyl een ontmoeting met mevrouw Liesdek-Clarke zal hebben. Volgens de Nederlandse regering zijn nog steeds niet de voorwaarden aanwezig waaronder Surina me op 25 november onafhankelijk zou kunnen worden. Die voorwaarden omvatten de aanvaar ding van de Rijkswet inzake de onafhankelijkheid door de Staten van Suriname en de Antillen, alsmede de totstandkoming van de grondwet voor Suriname. Op dit moment zijn er geen aanwijzin gen dat de totstandkoming van de onafhankelijk heid verloopt volgens de gewenste procedure. De Surinaamse minister van justitie, die in ons land verblijft, heeft de Nederlandse regering ver zekerd dat alles zal worden gedaan om de veilig heid van de oppositionele statenleden te waarbor gen. Die statenleden vertrekken zondag weer naar Suriname. Er is geen enkele aanleiding om voor het waarbor gen van die veiligheid een beroep te doen op de Nederlandse troepen aldaar. Die troepen zouden pas kunnen worden ingezet wanneer de gouver neur de Nederlandse regering vraagt om militaire bijstand, hetgeen alleen kan gebeuren bij gebleken langdurige ondeugdelijkheid van het bestuur. Oorzaak van scheepsramp bij Keulen moeilijk vast te stellen ARNHEM De oorzaak van de scheepsramp op 19 april in Keu len, waarbij 22 opvarenden van het vakantieschip Prinses Irene om het leven kwamen, kan niet worden vastgesteld. Volgens re der C. J. Ketel van het schip, dat een door de vereniging De Zonnebloem georganiseerde Rijnreis maakte voor bejaarden en minder validen, staat het zo goed als zeker vast dat de offi cier van justitie in Keulen de zaak zal seponeren. De heer Ketel verklaarde dat uit verhoren en technische onder zoeken van TNO en het Schiff- fahrtsamt in Duisburg geen oor zaak van de brand kon worden vastgesteld. Wel is met zeker heid gebleken dat de brand niet ontstond door nalatigheid van drie Nederlandse ziekenverzorg- sters. Aanvankelijk dacht men dat deze drie meisjes, die bij de ramp omkwamen, onvoorzichtig met sigarettepeuken waren om- Sinaï- akkoord !ni!l!!!lllllll!ll![lll[llllllllllllllllll[llllllllll]lllllilllllllll|!l!lll!ll!lllllll]ll!!lllllllllllllll!llllllllllllllll!lllllini!lllllllllllll!IIIIIN!llll!mil!llllllllll[IIIIIINIIII Onderzoek naar fraude van röntgenologen is bijna rond EINDHOVEN Het onderzoek naar eventuele frauduleuze handelingen van de 'rontgenolo- gen P. K. en J. V. Z. loopt volgens officier van justitie mr. J. Pei jnenburg ten einde. Beide doktoren zijn verbonden aan het St. Josephziekenhuis in Eindhoven. Zij zouden tot en met 1973 meer dan een miljoen gulden te veel gedeclareerd heb ben. Volgens officier van justitie mr. J. Peijnenburg is het onder- zoek van de rechter-commissa- ris vrijwel voltooid. Mr. Peijnen burg acht het niet uitgesloten dat de zaak nog dit jaar kan worden afgerond. Als de rech- ter-commissaris zijn voor-onder zoek heeft beëindigd zal de offi cier van justitie moeten beslis sen of hij al dan niet zal over gaan tot vervolging. Hij heeft daartoe dertig dagen de tijd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllllllllll[iy(lllllllllllllllllllllllllllllllllllllliltlllllllllllllllllllllllir^||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Nederlanders met hasj gearresteerd BAYONNE (AP) In de Fran se stad Bayonne, vlakbij de grens met Spanje, zijn gisteren twee Nederlanders gearresteerd nadat de douane 70 kilo hasjiesj in hun apto had gevonden. De politie zei dat de auto werd bestuurd door een antiekhande laar uit Arnhem. De vrouw die hem vergezelde werd niet geï dentificeerd. Strijd Libanon In het hoofdkwar tier van de Ver enigde Naties in Jeruzalem hebben Avraham Kidron (midden) direc teur-generaal van het Israëlische mi nisterie van bui tenlandse zaken, en brigade gene raal Herzl Schafir. chef staf van het Israëlisch leger, het tussentijds ak koord met Egypte over de ontrui ming van een deel van de Sinaï- woestijn onderte kend. Links de Finse luitenant- generaa, Ensio Sillasvou die na mens de Verenig de Naties teken- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl, is in de laatste dagen bedreigd. In verband daarmee geniet de minister-president con stant de bescherming van een lijfwacht Ook in de weekeinden zullen rechercheurs de minister-president beschermen. Drs. den Uyl zei gisteravond na afloop van de ministerraadsverga dering het niet prettig te vinden, dat tot bewaking moest worden besloten. Hij wilde geen nadere mededelingen doen over de aard van de dreigementen. I ADVERTENTIE] weet van M ij/ neuzen. wOO Bij v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt de monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. En neusbreedten. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van zijn, dat u een bril krijgt die past. Bij uw gezicht. En op uw neus. v.d. Wiel weet er het fijne van y ...van brillen! 'Jieuwe Rijn 62 Leiden. C en A wil zaterdags blijven werken DEN HAAG De onderne mingsraad van het confectie- grootwinkelbedrijf C en A Ne derland heeft in een brief aan de bijzondere kamercommissie winkelsluitingswet geschreven dat de 5000 werknemers van C en A geen complete of gedeelte lijke sluiting van winkels op zaterdagmiddag willen. Het personeel beschouwt de nu bestaande regeling van arbeid stijden en de extra compensatie voor het werken op zaterdag als sociale verworvenheden. De za- terdagrriiddagsluiting zou hier een ernstige inbreuk op maken, aldus de ondernemingsraad. Ruim een-derde van het perso neel werkt nooit op zaterdag maar het voelt zich „sterk soli dair" met de groep part-time werknemers wier ontslagen op de zaterdagsluiting zouden vol gen. Een en ander is het resul taat van spontane meningsvor ming onder de achterban, schrijit de ondernemingsraad. DUBLIN De veilige terugkeer van de ontvoerde Nederlandse Ferenka-directeur hangt nog aan een zijden draad daar de Ierse regering niet bereid is in te gaan op de nieuwe voorwaarden die de ontvoerders hebben gesteld. Vanaf het begin heeft de regering laten weten dat zij niet van plan is om regelingen met de ontvoerders te treffen of om drie IRA-Ieden vrij te laten. Ferenka heeft zich wel bereid verklaard een losgeld te betalen, een maatregel waartegen de Ierse regering geen bezwaar zegt te hebben. De ontvoerders eisen nog steeds de vrijlating van dr. Bridget Rose Digdale, die gevangen zit in Limerick. Wat betreft het losgeld worden bedragen genoemd variërend van drie tot negen miljoen gulden. Tussen de verschillende groepen die bij de afhandeling van de zaak zijn betrokken is enige wrijving ontstaan. De Nederlandse ambassade en de Ierse politie hebben geklaagd dat zij door Ferenka in het ongewisse worden gehouden over de ontwikkelin gen. Een set van 6 potjes met geconcentreerde pootaarde en 6 verschillende zakjes kruidenzaad (o.a. bieslook en kervel) krijgt u, als dank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. naam: adres: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een kruidenset naar: naam adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1