Van Ommen bewees dat leeftijd van 46 jaar piepjong kan zijn Wim Sonneveld blijft de illusie hij altijd voor zijn publiek wilde die zijn „Groep Hendriks" trainde voor klassieke marathon op vals plat ZE KUNNEN ALLES VAN JE JATTEN BEHALVE JE GEZONDHEID" ém Door middel van aparte aanduidingen wordt een onderscheid tussen de historische en de huidige marathon gemaakt. De lijn met het de traject van recente datum en de lijn metgeeft het parkoers van vroeger aan. Gezagvoerder Ad van Ommen bracht 15.000 uren van zijn leven in een vliegtuigstoel door, maar vecht als atleet toch voor meer beweging van de mensen. ner. Het moment kwam, waar op je dacht: Wat doe ik hier eigenlijk, er zijn wel leukere dingen te bedenken. Dan zag ik dat boekje voor me en al die mensen van de TV die ik zou teleurstellen en dacht: Ophouden kan niet. Honderd keer zei ik tegen mezelf, laat je niet belazeren door die bergen. Zo kwam ik (na 3 uur 49 minuten) in Athene". "Bij een bepaald punt stonden een massa mensen en mijn masseur mompelde: „ach wat een glorieuze finish". Er was daar echter wat aan de hand. De mensen bij de eindstreep zag je wel hardop denken: "Het zal wel gebeurd zijn met hem, net als destijds die bode. Maar mijn machinekamer was nog per fect". "Ik ben de tweede in de wereldgeschiedenis die het heeft gehaald en de eerste die er heel bij is geble ven. Het was een prestatie, maar honderd anderen kunnen het ook. Daarom was ik zo verbaasd door al die publiciteit. Ik heb een koffer vol kranten knipsels en heb ook een vijftigtal brieven gekregen. Als je deze (typische) dingen doet in je leven wek je blijkbaar respons van hele normale mensen tot psychopaten toe. Zo was er die reactie van een Rotterdamse vrouw, getrouwd met een Griek en als druivenplukster in Marathon terecht gekomen. Haar man werd ziek en zij moest lopend naar Athene voor medicijnen over dezelfde route die ik heb gelopen. Haar reactie: Ik heb je zien lopen, was er toen maar bij geweest, hadden we samen kunnen lopen. Of van dat boertje dat droomde eens de Tourmalet per fiets te bedwingen. De zuurstofpro blemen weerhielden hem en daarom vroeg hij mijn ervaringen. Ik ben uitgenodigd voor lezingen bij trim- tot rotaryclubs. Ik ontvang nu nog wel eens kleine geschenkjes uit Amerika. Ook vroegen ze me bij carnavalsverenigingen. Al die publiciteit had een sneeuwbaleffect. Die marathon heb ik niet uit eergevoel gelopen. Achteraf ben ik wel blij, dat ik het gedaan heb. Al was het alleen om die dingen die je hebt losgemaakt. Zo voel ik me wel een klein beetje de geestelijk vader van de groep die zaterdag in Grie kenland loopt. Het doet me goed te weten dat er nu ook andere Nederlanders zijn die eens op histori sche grond willen lopen. Alleen zou ik er een hartekreet aan toe willen voegen.Als je naar Grie kenland gaat om op historische grond te lopen, moet je ook op het klassieke parkoers zijn geweest. Om het gevoel te hebben: Daar heeft een paar duizend jaar geleden die bode gelopen. Anders kan je wel een marathon in Buiksloot lopen. Dat parkoers van de Volksmarathon het traject van de eerste moder ne Olympische Spelen in 1896, red.) vind ik surro gaat. Ik bedoel het niet denigrerend en daarom spreek ik ook de hoop uit dat die mensen ook het echte parkoers lopen, al is het in sukkeldraf". "Met de klassieke marathon heb ik niet alleen willen aantonen dat je op latere leeftijd toch wel wat kan presteren, maar er ook de nadruk op willen leggen dat de mensen veel te weinig bewegen. Zo zijn de trimbanen geen succes geworden. De mensen wor den al moe, als ze aan rennen denken. In Amerika is er een vent van 102 jaar die de 100 meter onder de twintig seconden loopt. Zolang ik kan lopen zal ik ook blijven lopen. Daarom ben ik nu niet snel moe en slaap ik goed. Investeer in je lichaam, ik kan het wel blijven schreeuwen. Iedereen zit dan beleefd te luisteren, maar er komt niets van terecht Ik, iemand van de barricaden die wel eens 's-och- tends bij 25 graden vorst en 's-avonds bij dertig graden hitte heb gelopen, probeer ze te motiveren". "Pas is in Alaska mijn sportkoffer gestolen met onder andere de spörtschoentjes waarmee ik ook veel research had verricht. Toen ben ik bijna mentaal kapot gegaan. In mijn uniformhemd, gewo ne schoenen en een oud sportbroekje ben ik toch gaan lopen. Ik moest eruit. Daarna ben ik gaan denken en heb begrepen: Ze kunnen alles van je jatten, maar niet je gezondheid. Daarom weet ik dat ik op de goede weg ben". KEES KOOMAN DEN HAAG - Hagenaar Harm Hendriks is de initiatiefnemer van de groep, die zaterdag in de voetsporen treedt van Ad van Ommen. Naast een onbekend aantal dat op eigen gelegenheid gaat, vertrekt maandag al een vliegtuig met 57 atleten van di verse pluimage (onder wie vier vrouwen) en 42 fans die gezamen lijk aan het Griekse avontuur een vakantie vastkoppelen. "Maar de marathon", bevestigt Harm Hendriks' "staat voorop. We hebben er een jaar naar toe geleefd. Eigenlijk wilden we al meedoen aan de eerste Volksma rathon vorig jaar. Dat plan is vertraagd door de politiek'e ver wikkelingen". De Griekse reis is niet het eerste buitenlandse evenement voor Harm Hendriks. "De lange afstandgemeenschap is een kosmopolitisch gezelschap. Er zijn een aantal klassieke lo pen (o.a. Boston) waaraan we in groepsverband hebben meege daan. Alleen de belangrijkste, de historische marathon ontbrak nog op ons lijstje". Voor velen gaat zaterdag een droom in ver vulling. "Het wordt een happe ning in klassieke stijl met erepal men en zo. Op advies van Ad van Ommen hebben we in Limburg 35 kilometer getraind. Constant vals pïat." ALPHEN A/D RIJN - Het is al weer bijna drie jaar geleden, dat KLM-gezagvoerder Ad van Om men van redelijk bekende Neder lander op één dag promoveerde tot nationaal bezit. In de betrek kelijke warmte die de streken rondom Athene ook in november kenmerkt, „marcheerde" de man die 15.000 uren van zijn leven had doorgebracht in een vlieg tuigstoel met de handen hoog geheven de Griekse hoofdstad binnen. Hij juichte om het feit 42 kilometer en 195 meter te hebben afgelegd op een identieke wijze zoals ruim 2400 jaar gele den de boodschapper Diomedon had gedaan. Er was een opmerkelijk verschil, de Griekse bode die de mare van de zege op de Perzen zo snel mogelijk wilde verbreiden liet na zijn tocht het leven. Ad van Ommen voelde zich na die dag levenslustiger dan ooit. Hij had bewezen dat een leeftijd van 46 jaar piepjong kan zijn en was er als een kind zo trots op. Ad van Ommen het levende voorbeeld van het zo graag gebruikte spreekwoord: Waar een wil is, is een weg. Ad van Ommen, geboren in Goor in Twente, ook bekend als ploeg leider in de Zeskampuitzendin gen, heeft willen bewijzen dat loopwerk een basis is voor een goede gezondheid. Nog steeds hoort bij zijn bagage eep koffer tje met sportkleren die hij tussen de vluchten door aanschiet om kilometers te maken. Hij zou wil len dat iedereen zijn voorbeeld volgde en schreeuwt het ook van de daken. Dat hij niet helemaal een roepende in de woestijn is, blijkt uit de taferelen die volgen de week zaterdag staan te gebeu ren. Bij Marathon, op de plaats waar de Grieken de onmogelijke over macht van Perzische heerscharen doorbraken, zullen op die dag meer dan duizend personen in sportkleding staan te trappelen van ongeduld. Onder hen een tachtigtal Nederlanders die de marathon ook wel eens op histo rische grond willen lopen. Ad van Ommen gaf tweeënhalf jaar geleden het voorbeeld. Als Chinese goochelaar. Ter gelegenheid van zijn veer tig-jarig toneeljubileum in 1975 wilde cabaretier Wim Sonneveld het boek van zijn leven publice ren. „Ik weet niet, wat ik ga doen", schreef hij ter inleiding van deze biografie, „misschien verneemt u uit dit boek, hoe het verder met me is afgelopen. Misschien toch nog een mooie dood op de planken. Of liever ergens onderweg". Die paar zinnen vond huis vriend Hubert Janssen in zijn nalatenschap. Een handvol be- tikte vellen, die het begin had den moeten vormen van de eindafrekening. „Of liever on derweg", schreef Sonneveld in kriebelig doktershandschrift, „maar ik heb het gevoel, dat ik nog moet gaan leven. Ik tril van nieuwsgierigheid. Ik weet al leen, dat ik dood zal gaan, al hoewel ik daar zelfs niet zeker van ben. Volgens mijn gevoel moet ik nog honderden jaren mee. Niet om alles nog te zien wat ik niet heb gezien. Maar wel om alles mee te maken, waarop ik tot nog toe geen acht heb geslagen. Dingen, waaraan ik voorbij ben gerend. Of om din gen te herbeleven, die me de overtuiging gaven, dat er be langrijker zaken zijn dan ap plaus. Zoals natafelen aan een onafgehaalde tafel, met goede vrienden. Of met zorg brood uitkiezen bij de warme bakker. Langzaam eten. Het zou valse bescheidenheid zijn om te bewe ren, dat mijn leven nutteloos is "Dit jaar was ik terug in Athene en met een paar collega's ben ik weer eens gaan kijken naar het parkoers. Ook heb ik weer getraind, vijftien kilo meter lang. Daarbij heb ik me afgevraagd, hoe ik het ooit heb kunnen halen. Waarschijnlijk is het de voorbereiding geweest, de mentale wel te ver staan. Wat begon als een weddenschap onder een borrel (eens zal ik die klassieke marathon lopen) werd een bloedserieuze aangelegenheid. Omdat ik er zo vaak aan werd herinnerd, moest het moment komen waarop de daad bij het woord werd gevoegd. De KLM zag er wat in, de televisie wilde eerst een shotje maar het werd een documentaire. En een uitgever wilde mijn ervaringen als vlieger (voorzit ter Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers red.) en zeskampcaptain op schrift stellen. Bij een borrel vroeg hij: „Wat doe je zo nog meer". Ik: „Ik heb een afwijking en loop marathon, ben nu met de klassieke bezig". Toen ik ook nog eens vertelde al zo'n 80.000 kilometer te hebben gelopen in alle omstandigheden, werd de uitgever helemaal lyrisch. Zo was het boekje al bij de drukker en had ik met de Griekse TV vier interviews achter de rug, voor dat ik een stap had gezet. Bij zo'n interview heb ik nog een spelletje meegespeeld en een stukje hard gelopen. Zonder warming=up. Toen zeiden de Neder- Als Femme Fatale. landse televisiemensen tegen mijn masseur: "Dat haalt hij nooit". Zondag half vijf opgestaan en bij de grafkelder van de Griekse helden, de startplaats, stond een keurige motoragent en een man in blauwe blazer met startpistool klaar. Dat officiële gedoe drukte wel een beetje en op dat moment werd ik bang voor dat gescheurde spiertje, iets waar je om vraagt bij zo'n hellingspercentage. Op het eerste stuk handelde je als een toerist keek naar de vlaktes en wuifde naar de toeschouwers. Maar de wereld werd sfeeds klei- taak als geschiedschrijver werd na zijn dood gretig overgeno men door journalisten, die in vliegende haast slordige schot schriften in elkaar flansten, waarin de mens Sonneveld de grote afwezige was. Ook zijn platen werden opnieuw in roula tie gebracht, wantmen rook de winst, die zijn nagedachtenis kon opleveren. Nederland werd overstroomd door gezellige plaatwerken, biografieën en herdenkingsalbums, die één ding telkens gemeen hadden: de eigen kassa werd er meer mee gediend dan de herinnering aan de kleinkunstenaar Sonneveld. Posthuum portret Helaas is het ook zijn vriend Hubert Janssen niet gelukt om het papieren monument te ma ken, dat Sonneveld meer dan verdiend heeft. Uitgever Sem per Agendo gaf hem alle ruim te; hij kon beschikken over een unieke collectie foto's en kreeg bij het maken van zijn post huum portret medewerking van Wim lbo. Desondanks blijft de figuur Sonneveld in zijn kost baar uitgegeven boek (tot 6 dec. ƒ22,50, daarna 27,50) vaag en onduidelijk. Jammer, dat Son neveld zelf de tijd niet werd gegund om zijn fascinerend le ven in woorden te vangen. Nu blijft hij de illusie, die hij tij dens zijn leven altijd voor zijn publiek wilde zijn. Leo Thuring. Het Griekse decor kenmerkt het traject, dat Van Ommen in het verleden al aflegde. geweest tot nu toe. Ik weet wel, dat ik veel mensen een plezier gedaan heb. Ik weet, dat ik een taak had en nog heb. Ik denk ook niet, dat ik er ooit mee zal ophouden, maar ik wil geen plannen maken. Ik wil kunnen zeggen: „ik weet het niet". Nie mand is gelukkiger dan de man, die zich kan permitteren „ik weet het niet" te zeggen. Ik wil graag de illusie van het publiek zijn en blijven". Lift De wensdroom, die hij bestemd had voor zijn eigen jubileum boek is inmiddels uitgekomen. Vlak voordat de dood van hem in maart 1974 op de weg tussen Amsterdam en Den Haag een lift kreeg had hij nog in een televisie-interview tegen Kees Brusse gezegd: „Ik houd niet van herinneringen. Dat is een soort angst. Ik verscheur alles. Ik hecht weinig aan dingen. Ex pres, omdat ik bang ben stil te blijven staan. Ik ben bang, dat het af zou zijn, vreselijk bang. Ik ben aan de ene kant ontzet tend gehecht aan bezit, aan de andere kant loop ik ervan weg. Als er bij mij iets klaar is dan ga ik weg. Nu heb ik een huis in Frankrijk en als het dan klaar is, ga ik op reis". Geluk Voor zijn laatste reis was hij uit Frankrijk naar Nederland ge pelgrimeerd. Gedreven door angst? Door heimwee? Een paar uur vóór zijn dood zei hij in het ziekenhuis van de Vrije Univer siteit tegen vrienden: „Wat een geluk, dat ik nog net hierheen heb kunnen rijden. Stel je voor, dat één van mijn lifters had kunnen rijden en achter het stuur was gaan zitten, dan was ik vóór Den Haag dood geweest. Noem dat maar geen geluk heb ben". Illusie Op enkele honderden meters van het bed, waar hij die woor den zei werd hij enkele dagen later begraven. Een man, die een illusie van het publiek wilde zijn en het was gebleven. Zijn Als Shylock Als perfecte dubbelganger van André van Duyn. MONUMENTAAL MAAR OVERBODIG GEDENKBOEK VAN HUBERT JANSSEN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16