Het eerste bloed is aan beide kanten vergoten als in het Prado de Guernica weer prijken zal Spanje ELKE EXECUTIE IN BRENGT NIEUWE RECRUTEN VOOR DE REVOLUTIE Van onze correspondent Walter Schwarz MADRID Een nieuwe Spaan se Burgeroorlog met alle beangstigende gevolgen van buitenlandse inmenging lijkt thans waarschijnlijker dan kortgeleden het geval was. De ze opvatting wordt in Madrid gedeeld door de liberalen, de halfondergrondse oppositie en zelfs door die fascisten die prat gaan op een helder inzicht In ceremoniële zin is de oorlog al begonnen. De oorlogsverklaring was het overhaast aanvaarden in augustus van de wet tegen het terrorisme, die rechtsproce dures voorschrijft die neerko men op officieel lynchen. Het eerste bloed is nu aan beide kanten vergoten. De eerste vijf geurillastrijders zijn terechtge steld, en deze executies zijn ge volgd door een flink aantal aanslagen op politieagenten. Het schieten wordt aan beide kanten verricht door een kleine minderheid van Spanjaarden. Volgens de schatting van een oppositieleider kan het aantal militante leden van de ETA, de Baskische guerrillagroep, en van het FRAP, de extreem linkse anti-fascisten, met hun min of meer militante aanhan gers, onmogelijk groter zijn dan 20.000. En volgens zijn bereke ningen is het aantal toegewijde fascisten die op dit ogenblik be reid zijn om te schieten, ook nauwelijks groter dan nog eens 20.000. Maar wat de bevolking nu ver ontrust is de snelheid waarmee aan beide kanten de militante steun toeneemt en de snelle ver scherping van de tegenstellin gen tussen fascisten en anti-fas cisten. Vorige week werd er ge staakt door 100.000 Basken, die daarmee een gevangenisstraf trotseerden onder de nieuwe wet wegens „het betonen van sympathie met terroristen". Aan de andere kant stonden er vori ge week donderdag 150.000 mensen in Madrid te schreeu wen: „Dood aan de ETA lang leve Franco". Draaiboek Tot voor twee weken lag er een draaiboek gereed voor een vreedzame overgang na de dood of het aftreden van Franco, dat geaccepteerd was door de rege ring en de oppositie. Het hield in dat Franco's aangewezen op volger, prins Juan Carlos, de macht op zich zou nemen en een gesprek zou beginnen met de oppositie, dat zou moeten leiden tot een overgang naar een alge meen en internationaal aan vaardbare vorm van democra tie. Maar vorige week donderdag verscheen prins Juan Carlos op het balkon van het paleis aan Franco's zijde. Hij zei niets en door zijn stilzwijgen is hij nu onlosmakelijk verbonden aan één partij in de komende strijd. „De vooruitzichten van de prins zijn nu wel bijna tot het nulpunt gedaald", meende een anders altijd erg voorzichtige buiten landse diplomaat Tot nu toe had de niet-communistische op positie verenigd in het zoge CeidacSoiwant Van een onzer verslaggevers SCHOORL Via gesprekken met prins Hugo Carlos en zijn echtgenote, prinses Irene, heeft de Schoorlse journalist Wim Hornman de Spaanse werkelijkheid kunnen meemaken. Met introducties van de prins zocht en vond Horn man contact met de Spaanse illegaliteit, het geen resulteerde in een boek .Requiem voor een dictator", het verslag van een drie maan den lange speurtocht langs een door geheime politie geterroriseerd volk. „Je kunt onze situatie van 1940-1945 zonder meer vergelijken met het Spanje van vandaag. Een land van martelingen, geheime politie, ranselpartijen, overvolle politieke gevangenis sen en nu dus openlijke executies," vertelt Homman. „Het is niet een zaak van politiek links of rechts zijn, om daar tegen te proteste ren. Ik ben ook blij, dat Wiegel en Vonhoff ook in Utrecht waren, ook al maakt Van Riel daar zich nu boos over. Het is een misvatting, om de vermoorde politiemensen te vergelijken met onze politie. Het heeft er in de verste verten niet mee te maken. Je moet de politiemensen, die zijn vermoord zien als een verlengstuk wat in ons land de Gestapo was. Politie, die mensen oppakt en door martelingen een bekentenis afdwingt." Politie die met mitrailleurs patrouilleert en zonder pardon op mensen inslaat. Ik zie de Amsterdamse politie al met schietklare mitrail leurs over straat lopen. Het parlement zou te klein zijn voor de stormen van protest Het gold ook in ons land als een daad van verzet, een Gestapo-man te doden. Die situatie heerst nu in Spanje en in dat perspectief moet je de situatie beoordelen. En dan zeg ik, dat het Spaanse volk onze volledige steun en solidari teit verdient." „Franco heb ik nooit ontmoet, maar uit talrijke verhalen leer je toch iemand goed kennen. Hij is als een vos: geduldig wachtend tot de kans rijp is om het kippenhok te plunderen. Hij heeft een perfect gevoel voor timing. Hij gold ook als een briljant generaal, een voortreffelijk strateeg. Een soort Napoleon, en zo voelt hij zich ook een beetje. Ik heb het mausoleum bezocht, dat hij voor zichzelf heeft laten bouwen. Het grootste ter wereld. Hij is hard, keihard. Laat zich door niets en niemand van zijn doel afhouden. Een dringende oproep om gratie van de Paus werd in een zeer katholiek land genegeerd. En dat zegt heel wat" Spanje is een ontzettend gecompliceerd land, niet vele groepen met verschillende belangen. De groep van de rijken, die Franco steunt om hun bezit te behouden. Een grote groep die zich rustig houdt, omdat het rust wil; de zwijgende meerderheid. En dan een kleinere groep, die echter groeit, die de onderdrukking en de onvrijheid niet meer neemt Iemand heeft eens gezegd: Spanje is pas echt vrij, als de „Guernica" van Picasso, een aan klacht tegen een facsistische daad, weer in het Prado zal hangen. We zullen moeten afwachten wanneer dat gebeurt. Maar ondertussen hoeven we niet apatisch te blijven. We moeten verzets groepen in een land, dat onderdrukking, marte ling en onvrijheid kent, helpen in hun streven een vrije westerse democratie te worden." Franco en zijn zwijgende opvolger, Juan Carlos, nemen de toejuichingen van het rechtse Spanje in ontvangst. heten Democratisch Podium zijn hoop gevestigd op de prins, terwijl de communisten en hun bondgenoten in het „Democra tisch Verbond" zich meer richt ten op diens meer uitgesproken democratische vader, Don Juan. De laatste partij heeft al laten weten dat de kloof tussen het Verbond en het Podium over deze kwestie al bijna verdwenen is, omdat prins Juan Carlos „nu afgeschreven" is. Daarmee zei men toch iets teveel. De woord voerders van het Podium zijn nog niet bereid met de jonge prins te breken, al hebben veel aanhangers van het Podium het gevoel dat zijn ster dalende is. Maar als het niet de prins wordt, wie wordt dan Franco's opvolger? Zijn vader, in balling schap, leek in juni nog een gooi naar de troon te willen doen, toen hij vooraanstaande Opposi tieleiders bij zich in Portugal ontbood voor een patriottische vergadering. Een aantal van hen meldde dat Don Juan „misse lijk" was van het stilzwijgen van zijn zoon onder de huidige om standigheden, en dat hij vastbe sloten was nieuwe pogingen te doen zichzelf kandidaat te stel len. Voor zover men dit nu kan be kijken schijnt de invloedrijke rechtervleugel van de oppositie^ die in verbinding staat met de graaf van Montico, oud-minister Fraga, thans ambassadeur in Londen, ook bereid te zijn om Don Juan te steunen, eerder dan zijn zoon. Maar hoeveel kans maakt Don Juan, die niet de zegen heeft van officiële zijde. Hij heeft zich ingezet voor de democratie en staat zodoende lijnrecht tegen over de harde kern van de fas cisten. Leger bezorgd Dan blijft alleen nog het leger over. Alle oppositiegroeperingen zijn het erover eens dat het leger diep verontrust geworden is en dat de kolonels en gene raals in alle bezorgdheid begon nen zijn de politiek te peilen als terreinverkenning voor het tijd perk na Franco. Deze ontwikkeling heeft niets te maken met het Democratisch Militair Verbond dat in juli de negen kapiteins en majoors als aanhangers opeiste, die toen werden gearresteerd wegens hoogverraad. De oppositielei ders die voeling hebben met het leger zijn het er zonder uitzon dering over eens dat deze negen officieren, intellectuelen, tot een kleine groepering behoorden en niet representatief waren voor het corps van officieren als ge heel. Kunnen de generaals tussenbei de komen en een vreedzame overgang bewerkstelligen? Vol gens een oppositieleider kunnen ze dit zeker, en dit is ook de verwachting. „Je kunt dit leger niet vergelijken met het Portu gese leger. Dit is een leger dat echt schiet.. Het Is gediscipli neerd en eensgezind. Als het eenmaal besluit om iets te doen, dan doet het dat ook." Er is op gewezen dat de vuurpelotons bij de executies niet bestonden uit soldaten, maar uit politieman nen als een teken dat het leger zich de laatste tijd afzijdig houdt, klaar voor onafhankelij ke actie. Andere oppositieleiders zijn minder hoopvol gestemd over het leger. „Als ze eenmaal uit de kazernes komen, dan zal het niet zo gemakkelijk zijn om ze daar weer in terug te krijgen, en dan zouden we met een situa tie zitten als in Portugal", aldus de leider van de belangrijke christen-democratische groepe ring, Fernando Alvares Demi- randa. Hoe democratisch? Al deze politici achter de scher men beweren bewijzen te heb ben dat de legergeneraals de noodzaak vai) een democrati sche omwenteling aanvaarden. Maar hoe democratisch is dat? De generaals zijn nog steeds vastberaden anti-communis tisch, en die houding heeft de recente pogingen verijdeld om te komen tot een fusie tussen de beide oppositiegroeperingen Po dium en Verbond. Een dergelijke situatie is niet helemaal nieuw in Spanje. Het nieuwe is de alarmerende pola risatie van de afgelopen dagen en weken. Premier Arias sprak zich anderhalf jaar geleden uit voor liberalisatie. Hij trachtte daardoor sympathie uit het bui tenland en steun van de EEG aan te trekken. Nu, welhaast van de ene dag op de andere, heeft hij zijn experiment weer opgegeven. Het liberalisme is dood. De meeste politieke waar nemers in Madrid zijn het er over eens dat Arias zich nu wel naar rechts zal bewegen of ver vangen zal worden door iemand anders die dat wel zal doen. Maar als rechts al zijn krachten begint te verzamelen, links doet dat ook. Professor Galvan stel de: „We zien de politisering van de arbeiders met de dag toene men". Wat hij bedoelde is dat iedere nieuwe executie een on gekend aantal recruten aan brengt voor de revolutie. Bijna iedereen is het er nu over eens dat de hoop dat Franco op de een of andere manier zou opstappen verkeken is. Hij zal niet weggaan voordat hij sterft of wegkwijnt zoals Salazar. Enkele oppositieleiders hebben nog de verwachting gehad dat een groep generaals hem mis schien zou kunnen overtuigen, of vriendelijke aandrang zou kunnen uitoefenen dat hij moet gaan. Maar die verwachting werd slechts door een minder heid gedeeld. De voor de hand liggende en griezelige oplossingen worden Op het Plaza de Oriento In Madrid hebben meer dan honderdduizend mensen zich verzameld om hun aanhankelijkheid aan de dictator te tonen. dus min of meer openlijk be sproken. Een staatsgreep? Moord? Revolutie? Burgeroor log? Niemand kan het zeggen. Het enige gevoel dat door vrij wel iedèreen gedeeld wordt, is dat een vreedzame oplossing steeds minder te verwachten is. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13