Lazio niet tegen Barcelona Van Wieren sloeg Ier schot met stick oogverwonding Sparta zonder honkbalcoach CONNORS KRIJGT ZIJN REVANCHE OP ORANTES Go Ahead Eagles zou doelman Rijkens nu best kunnen gebruiken VOOR UEF A-CUP Ritzege Knetemann LIBRISTEN GEVEN ELKAAR NIETS TOE GEVECHTEN IN STERK IJSHOCKEYDUEL HYS—HUNTERS Na nederlaag Forest Hills verton Noodsituatie bij basketbalbond ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT,! PAGINA 11 ROME De Italiaanse club Lazio Rome zal zijn wedstrijden in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-Cup tegen FC Barcelona niet spelen. De voorzitter van Lazio, Umberto Lenzini, heeft gisteren dit besluit genomen omdat hij moeilijk heden verwacht tijdens de eerste wedstrijd op 22 oktober in het Olympisch stdion van Rome naar aanleiding van de politieke situatie in Span je. Hij vreest niet alleen aanslagen op de spelers, maar ook op het publiek. Het feit dat Lazio niet wil spelen, komt de club te staan op een geschat verlies van 300 miljoen lire (ruim een miljoen gulden). Bovendien loopt de Romeinse club het risico dat de UEFA nog maatregelen zal nemen. Het beste boek Muhammad Ah denkt niet aan stoppen. „Ik boks nog twe jaar", deelde de wereld kampioen mee bij zijn aan komst in Frankfurt, waar hij ter gelegenheid van de inter nationale boekenbeurs zijn eerste boek, „the greatest my own story", (foto) ten doop hield AU, die in gezel schap was van zijn echtgeno te Belinda en van zijn „ghostwriter" Richard Dur ham, toonde zich tegenover de verslaggevers weer slag vaardig. „Dit is het beste boek dat ooit is geschreven", meende hij over zijn werk. „Van dit boek komen zoveel vertalingen uit als nooit tevo ren". Het heeft inderdaad de schijn dat het boek een best seller gaat worden. Na het bekend worden dat het boek zou verschijnen het telt 416 pagina's en kost 10 dollar (ongeveer 26 gulden) vloog de eerste oplaag van 100.000 stuks in voorverkoop weg en moesten nog eens 25.000 ex tra exemplaren worden ge drukt. ROTTERDAM Cees Herkemij, de honkbalcoach van Sparta, heeft besloten, zijn taak neer te leggen. Herkemij die twee seizoenen bij Sparta heeft „gewerkt" en de Rotterdammers in zijn eerste seizoen naar de landstitel voerde, vindt de afstand van Amsterdam (zijn woonplaats) naar Rotterdam een te groot bezwaar. Vooral nu zijn assistent, Tom Benningshof, coach is geworden bij Feyenoord. Benningshof nam veel werk van Herkemij in Rotterdam over. Na het vertrek van zijn assistent vindt Herkemij zijn taak te veel omvattend worden, wat hij niet meer kan combineren met zijn dagelijkse werkzaamheden. Herkemij, die met vakantie naar de Verenigde Staten is vertrokken waar hij vermoedelijk enige wedstrijden om de World Series zal bezoeken, legt er de nadruk op dat hij geen moeilijkheden met Sparta heeft gehad. Wie volgend seizoen als coach bij de Rotterdamse club zal optreden, is nog niet bekend. CAEN Gerrie Knetemann heeft gisteren de vierde etappe van de Ster der Beloften gewonnen. Hij legde de 86 km naar Cormelles af in 2 uur 24 min. 12 sec. De Rus Gorelov, die achttien seconden later als achtste finishte, behield de leiding in het algemeen klassement Het grote peloton arriveerde 22 seconden na Knetemann aan de eindstreep. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt. 1. Gorelov (Rusl) 11.2527; 2. Pronk (Ned) z.t; 3. Vallet (Fr) 11.26.14; 4. Sjaphgin (Rusl) zt; 5. Le Denmat (Fr) z.t; 6. Goesseinov (Rusl) z.t.; 7. Van den Hoek (Ned) zt; 8. Ferret (Fr) zt; 9. Maingon (Fr) zt; 10. Fin (Fr) zt 14. Knetemann (Ned) 11.29.04. Van onze biljartmedewerker DEN HAAG Wat verwacht werd gebeurde in de biljartfina le 5e klas libre om de districtstitel. De finalisten geven elkaar niets toe en na drie ronden hebben allen reeds tweewinstpun ten behaald maar ook twee verliespunten moeten incasseren. De uitslagen: Warendorf-Kraaijeveld 33-50/35, Leenart-Marinus 49-50/31, Groenedijk-v. Doorn 50-42/43, v. Beek-Jouai 50-43/37, Warendorf-Marinus 50-30/38, v. Beek-Leenart 50-42/39, Jouai- Groenendijk 45-50/49, v. Doom-Kraaijeveld 50-48/38, v. Beek- Warendorf 39-50/44, Groenedijk-Leenart 23-50/29, Kraaijeveld- Jouai 23-50/27 en Marinus-v. Doorn 28-50/39. Vanavond om zeven uur en zondagmiddag om één uur worden de wedstrijden voortgezet in biljartzaal Corina aan de Apel- doomselaan 13. DEN HAAG De Nederlandse Basketbal Bond verkeert in grote financiële moeilijkheden. Door het achterblijven van de subsidies van C.R.M. en de sporttotalisator bij de groei van de bond (van 20.000 naar 25.000 leden in een jaar) dreigt een gat te ontstaan van een kleine ton. De begroting voor 1976, die een week geleden aan de jaarvergadering werd aangeboden, was alleen sluitend te maken als men uitging van de veron derstelling dat de subsidie-aanvragen volledig zou den worden gehonoreerd. Dit zal hoogstwaar schijnlijk niet het geval zijn. Voor de topsport zal inplaats van de gevraagde 400.000,- wellicht nau welijks meer dan 260.000,-, via het N.O.C., van de sporttotalisator beschikbaar komen. Voorts kan men uit de normen, die C.R.M. stelt, (een stijging van tien procent ten opzichte van 1975) afleiden, dat van de gevraagde 335.800,- slechts 212.000,- zal worden toegekend. Het bestuur van de Basketbalbond constateert met droefheid dat CRM nog steeds niet voldoet aan de jaren geleden tot stand gekomen afspraak dat zestig procent van het bondswerk zou worden gesubsidieerd. De basketbalbond heeft onlangs reeds f 50.000,- moeten gezumigen op de uitgaven voor 1975. Als de sombere vooruitzichten voor 1976 werkelijkheid worden, komt het gehele opleidings wezen van de N.B.B. en het internationale contract (met inbegrip van de voorbereiding op de Olympi ër sche Spelen) in gevaar. De positie van de zes full-time bondsfunctionaris- sen is vooralsnog niet in het geding. Het bestuur van de N.B.B. heeft deze week informele bespre kingen gevoerd met C.R.M. en N.O.C. Een guller subsidiebeleid is daarbij echter niet in het vooruit zicht gesteld. Het bestuur van de Basketbalbond meent dat de financiële zorgen een behoorlijk beleid onmogelijk maken. Het zal zich met de financiële commissie en de bondsraad beraden over de dreigende noodsituatie. DEN HAAG Het uiterst aantrekkelij ke ijshockeyduel tussen HYS-Intervam en Hunters werd gisteravond in de laat ste periode volledig ontsierd door het schandalige optreden van Larry van Wierden van de Hunters. Van Wieren, die toch al was geprikkeld door de achterstand van 8—3, raakte buiten zin nen toen hij door de Hagenaar Joop Ierschot werd aangevallen. Met de punt van zijn stick sloeg hij Ierschot in het linkeroog, waarna de Hagenaar bloe dend tegen de ijsvlakte sloeg. Het optreden van Van Wieren was de aanleiding voor een verschrikkelijk tumult, waarbij links en rechts klappen vielen en ook het publiek zich niet onbetuigd liet. Trainer Jean Martin van HYS-In tervam vloog op Van Wieren af, sloeg hem tegen de boarding en zette vervolgens een reeks van stoten in op de maag van Van Wieren. De Ut rechtse speler was niet in staat iets terug te doen. Hij was een prooi van de woedende Martin, die blindelings zijn lichaam bewerkte. Teamgenoten van Martin en Van Wierden bemoeiden zich met het gevecht en binnen de kortste keren waren twee bijna volledige teams met elkaar op de vuist. Inmiddels was slachtoffer Joop Ierschot opgekrab beld om zich in de strijd te mengen. De scheids rechters Toemen en Spaans hadden de vechtenden echter al kunnen scheiden. Door zes ploeggenoten moest Ierschot, die aan het linkeroog in eerste instantie niets meer kon zien, worden vastgehou den. De furieuze Hagenaar was ziedend van woe de. Hij wilde slechts wraak. Met vereende krach ten werd Ierschot van het ijs geduwd om in de kleedkamer behandeld te worden. Bloed stroomde uit zijn oog, toen hij nog nauwelijks gekalmeerd de ijsbaan verliet. Woede Van Wieren en met hem de hele Utrechtse ploeg had zich inmiddels de woede van het duizendkop pige publiek op de hals gehaald. Tientallen sup porters stroomden op de spelersbank van de Hunters af om hun agressie op de Utrechtenaren af te reageren. Met vereende krachten konden bestuur en sup poosten van HYS een handgemeen voorkomen. Scheidsrechter Spaans, die de gemoederen tracht- te te kalmeren, werd getroffen door een bierblikje in de hartstreek en moest evenals Joop Ierschot voor enkele minuten naar de kleedkamer van HYS verdwijnen om behandeld te worden. Vier spelers verdwenen als gevolg van de vechtpartijen naar de strafbank. Van Wieren (Hunters) en Martin (HYS) werden betraft met vijf minuten. De doel mannen -Yan Bilzen en Hoogendoom kregen elk twee minuten, omdat zij hun doelgebied verlaten hadden om het gevecht van nabij te volgen. Ontsierde Het optreden van Van Wieren met alle gevolgen vandien, die niets met sport te maken hebben, ontsierde het bijzonder aantrekkelijke ijshockey duel, dat HYS-Intervam uiteindelijk met 8—3 won. De Haagse ploeg, die de laatste weken erg van slag was, herstelde zich gisteravond bijzonder knap. Met zeer attractief ijshockey, dat gebaseerd was op een enorme inzet, werd het publiek op De Uithof boven alle verwachtingen verwend. De Utrechtse ploeg nam weliswaar al na vier minuten een voorsprong door Laurie, die pas donderdag avond door De Hunters was gecontracteerd, maar HYS-Intervam sloot de eerste periode toch meteen voorsprong van 3—2 af. Cochrane, Bell en Hagen- Joop lerschot, getroffen door vijandelijke hockeystick. doorn zorgden voor de doelpunten. In de tweede periode vergrootte HYS de voorsprong tot 6—3 door doelpunten van Cochrane, Bell en Jellema. Hagendoorn en Bell zorgden voor de uiteindelijke winst van 8—3. HYS, dat geen uitblinkers kende, was gisteravond op de goede weg. De Haagse ploeg behaalde de zege, dankzij de inzet. Met dergelijk ijskocheyspel zal HYS-Intervam in deze competitie ongetwijfeld een belangrijke rol gaan spelen. JOS HEYMANS Overige uitslagen: Groningen—Brussel 6—11; Nijmegen Heerenveen 5—2; Tilburg Trapper—Gasso Eagles 17—3. MADRID Winnaar van Forest Hills, de Spanjaard Manuel Orantes, tekende giste ren tijdens het internationale tennistoer nooi in Madrid een contract dat hem ver plicht op 28 februari in Las Vegas uit te komen tegen Jimmy Connors De Amerikaanse promotor, Eugene Scott: „Connors heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij na zijn verlies tegen Oran tes in de finale op Forest Hills een revanche wil." De winnaar krijgt 250.000 dollar (ruim 625.000 gulden), terwijl de verliezer altijd nog 100.000 dollar op zijn bankrekening kan laten bijschrijven. Connors speelde al eerder dit jaar twee van zulke wedstrijden. Hij won beide, de eerste van Rod Laver en de tweede van John Newcombe. Jimmy Connors zal overigens voor het eerst in zijn tennisloopbaan voor de Verenigde Staten uitkomen in een wedstrijd voor het toernooi om de Davisbeker. Van 17 tot 19 oktober speelt de Verenigde Staten in Tus- con de eerste ronde tegen Venezuela. In het verleden weigerde Connors voor de Davisbe ker te spelen wegens onenigheid met Dannis Ralston, de vroegere nietspelende aanvoer der. Het toernooi in Madrid bereidde Manuel Orantes maar ook anderen in de kwartfina les bittere teleurstellingen. De als nummer een geplaatste Guillermo Villas werd uitge- De beker die Orantes in Forest Hills won (foto) zit Connors nog steeds dwars. schakeld door de Italiaan Adriano Panatta met 6—3, 6—4. Manuel Orantes, als teede geplaatst, verloor van de Chileen Jaime Fillol met 64, 6—0 en Jan Kodes (Tsj.) bereikte de halve finales door een zege van 64, 6—4, op de derde van de plaatsingslijst. Die Nastase. De vierde halve finalist is Borg die Eddie Dibbs (VS) versloeg met 6-4, 7—5. 'Ik was overbodig en ging naar FC Dordrecht' DORDRECHT Cock Rijkens, de ex-doelman van Go Ahead Eagles, keek vorige week zaterdag avond met pijn in het hart naar de wedstrijd van zijn oude club tegen MW. In het begin van dit seizen werd Rijkens, als zijnde overbodig, ge transfereerd naar FC Dordrecht. En nu moet Cock Rijkens constateren dat zijn oude. club met een doelmansprobleem worstelt dat gigantische vor men heeft aangenomen en de clubleiding naarstig doet zoeken naar een man onder de lat. De situatie is bekend. Doelman Henny Ardesch werd overgenomen van FC Twente. Hij stond tegen MW in het doel terwijl dat eigenlijk niet kon, want de week tevoren had hij een diepe vleeswond aan zijn knie opgelopen. Ardesch blun derde dan ook bij alle doelpunten van MW. Maar hij moest wel spelen want doelman Spijkerman raakte de week tevoren tegen NEC geblesseerd en dat lijkt een langdurige kwestie te worden. De derde doelman, de van sportclub Eibergen afkom stige Endeman, loopt met beide handen in het gips wegens gebroken vingers en zo resteerde nog de jeugddoelman Kluitenberg, die weliswaar tegen MW op de reservebank zat maar geen serieuze gegadigde voor het eerste team is. Maar hij moest, evenals Ardesch, aantreden bij gebrek aan ande ren. Sollen Cock Rijkens stelt met enige voldoening vast: „De laatste jaren heeft Go Ahead maar wat gesold met doelmannen. Er is nooit een beleid geweest. Ik noem de namen: Jaap Houtkoper, Colin Withers, Nico van Zoghei, Tukker, Rijkens, Spijkerman, Endeman, Ardesch, Kluitenberg. Tel maar op, negen doelmannen in vijf jaar. Dan heeft ook André van Gerven van PSV nog op de nominatie gestaan. Er kan zowat een elftal van doelmannen in het veld worden gebracht als ze de verkochte weer optrommelen. Trouwens, wat denk je van de spelers die vertrokken. Peter Ressel, Lambert Verdonk, Dick Beek, Óeki Hoekema, Nico Rijn- ders, Dick Schneider, Wietse Veenstra, Gerrit van Tilburg, Niels Overweg, Hans Blijenberg, Gerrie de Goede, Gerard Somer, Bert van Marwijk. Er zou een leuke wedstrijd tussen twee ploegen te spelen zijn. En mij doen ze weg". Ik begrijp er niets van. Ik had een contract voor twee jaar. Nog geen veertien dagen later lees ik in de krant dat Go Ahead onderhandelingen voert met Van Gerven en PSV. Ik ben naar manager Stephan gegaan en heb hem op de man af ge vraagd waarom dat gebeurde. Het werd tenslotte Henny Ardesch. Ook daar was ik kwaad over. Stephan, die geen tegenspraak duldt, haalt alleen vriendjes naar Deventer. Ik had er weinig zin in om bij Go Ahead te blijven. Spijkerman, die aanvankelijk naar België zou gaan, bleef ook. Ook voelde niets voor een driestrijd om een plaats en vroeg getransfereerd te worden. Ik denk dat de Eagles voor mij zestigduizend gulden hebben ont vangen. En nu blijkt het van Go Ahead een onbezonnen daad te zijn geweest, want ze hadden me nu goed kunnen gebruiken. Als dat niet zo is, hoeft Stephan niet naar een andere doelman uit te kijken. En wat denk je van Van Zoghel. Hij zou nog gespeeld hebben maar moest ook zo nodig worden verkocht. Als je bij Go Ahead je mond open doet, ben je een lastige jongen en moet je eruit". Het gaat Cock Rijkens overigens goed in Dord recht. Hij heeft in het centrum van de stad een goedlopende zaak in relatiegeschenken en sport- prijzen. Vriendjes „Er is totaal geen transferbeleid bij Go Ahead. De transfers worden bepaald door vriendjespoli tiek. Trainer Beenhakker, die uit het noorden komt, brengt Kist en Korte mee. Stephan, die uit Enschede komt, brengt Ardesch mee. En nu zijn ze ook bezig met Arend Steunenberg uit Almelo, de ex-doelman van Heracles". Inderdaad is er contact met Steunenberg maar Go Ahead lijkt vergeten te zijn dat hem een schorsing boven het hoofd hangt wegens „mishandeling" op het voetbalveld. De oud-doelman van FC Köln, Manfred Manglitz, staat ook op het lijstje van de Eagles. Manglitz was destijds betrokken bij het Bundesligaschandaal. Manager Stephan noemt de woorden van Rijkens „met modder gooien". Stephan: „Er is geen sprake van vriendjespolitiek. Als Ardesch voor drie mille te koop is, mag je hem niet laten lopen, ook als hij toevallig uit Enschede komt. En dat Rijkens weg ging, is een kwestie van mentaliteit. Spijker man was eerste doelman en zou naar België gaan. Toen kwam Rijkens. Spijkerman bleef en Rijkens durfde de strijd om de plaats niet aan. Trouwens, als hij was gebleven, zouden ze nu voor hetzelfde doelmanprobleem hebben gestaan". WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11