KATWIJKSE MANNENKOOR NAAR AMERIKA Dokter Pulder: nieuwe mijlpaal in carrière van Bert Haanstra Cobra, karate koning Wens van boerendochter ging in vervulling TJIBBE I WERD i ZESDE 1 STEEDS MEER KOKENDE MANNEN IN BOLLENSTREEK Hallo DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Thriller met raadsels van Daphne du Maurier LEIDSE COURANT PAGINA 5 itit,1.:Ti:,:.:11iim!;:!:,.P tiet is jammer voor j Tjibbe de Groot uit Alp- |g hen aan den Rijn maar tijdens de Europese kampioenschappen pij- proken, die dit week- einde in London werden s gehouden, kwam het Ne- g derlandse team waar hij deel van uitmaakte, niet verder dan een zesde en en na laatste plaats. Tjibbe, in Alphen ook bekend als de gemeente- es lijk tuinman, hield zijn tabak weliswaar 71 mi- g nuten smeulende maar dat was nog lang niet s genoeg om de concur- rentie achter zich te la- ten. En de houder van j het Nederlandse pij- prookrecord (78 minu- ten) had nog wel zo goed getraind. Zijn vrouw vertelde mij giste- ren. „Lange tijd heeft hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn witstenen pijp tussen de lippen gehad maar het heeft niet mogen baten. De EEE volgende keer beter". Alphenaar Tjibbe de Groot, momenteel 64 jaar en vanaf =E zijn vijftiende al aan de pijp, is niet van plan nu nog deel te nemen aan het volgend jaar =E in Tokio te houden wereld- EEE kampioenschappen pijproken. „Hij doet wel mee aan het =5 open kampioenschap van =E Zwitserland volgend jaar", vertelde mij zijn vrouw. De lucht is daar wat frisser. Mis- schien het dat helpt". Het aantal mannen in de Bollenstreek dat op kookcursus gaat, neemt langzamerhand toe. "De drempelvrees wordt al iets minder", vertelde mij gisteren mevrouw Van Grave, een Lissese kooklerares die nu al een paar jaar mannen probeert te strikken voor een kookcursusje. "We hebben nog te wei nig aanmeldingen om een mannenklasje te kunnen beginnen maar het gaat de goede kant op", zei ze. Dat is een lange tijd anders geweest. Wat men ook pro beerde, het aantal aanmeldin gen kwam jaarlijks niet boven de twee of drie uit. "Men denkt al snel uitgelachen te worden of men blijft liever in de veilige omgeving van het eigen huis wat experimenteren met het eten. Jammer, want een kokende man is tegen woordig net zo gewoon als een kokende vrouw", aldus de kooklerares. Gisteravond ging in de huis houdschool aan de Achterweg in Lisse weer zo'n cursus van start en ik telde inderdaad wat mannen tussen de cursisten. Maar ze werden nog niet op alle potten en pannen losgela ten. "De eerste avond houden we het een beetje eenvoudig", zei de lerares, "we moeten nog wat aan elkaar en aan de keu ken wennen". De cursus "Fijne Keuken" duurt tien lesavonden en als die er opzitten moeten de cur sisten zonder problemen een heerlijk dinertje op tafel kun nen toveren. Op het werkpro- gamma staat onder meer het bereiden van wat fijne soepen en nagerechten. En natuurlijk is momenteel helemaal "in" het bereiden van vlees met sauzen. De heren kunnen de mouwen opstropen want vnnr i-«- mende avonden staan onder meer op het lesrooster een "beef Stroganoff", "varkens haas in roomsaus" en "vis in witte wijnsaus". "We zullen wel zorgen dat de mannen zich hier snel thuis voelen", zei mevr. Van Grave mij. "Wat ze bakken, koken en braden eten ze gezamenlijk al lemaal op. Mits natuurlijk de porties te groot zijn, want dan mogen ze ook wat mee naar huis nemen". Vele vrouwenogen gericht op de man achter het fornuis. An dere manlijke cursisten hou den zich wat op de achter grond. Met Herman op stap Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt u mij vertellen wat u graag in deze rubriek zou willen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele foonnummer is 071- 122244. Vraagt u maar naar toestel 19. In Zoeterwoude werd gisteren een gezellige boerenbruiloft gevierd, zoals die nog maar weinig voorkomen. Boe rendochter Maria Veldhuizen (21) trouwde met de Hazerswoudse boom kweker Wim Rietveld (25). De manier waarop vond ik leuk om in mijn rubriek te vermelden. Want Maria wilde niet in een grote, glanzende auto samen met haar aanstaande echtgenoot naar kerk en gemeentehuis worden gereden. Liever ging ze in een oude boerenwagen, die dan zou moeten worden getrokken door haar lievelingspaard de 12-jarige viervoeter „Jackie". En haar wens ging in vervulling. Op de afgelegen boerderij „Eindhoeve" (in Zoeterwoude noemen ze deze uithoek ook wel spottend „De Hel"), stond gistermiddag de 150 jaar oude wagen met „Jackie" gereed om de jongste dochter van de familie Veldhuizen een romantische trouwrit te laten maken. En zo keerde weer even de tijd terug op de boerderij „Eindhoeve" waar de familie vroeger ook op de zondag met paard en wagen naar de kerk of naar het dorp ging. Maria Veldhuizen streelt haar lievelingspaard Jackie laten zien. Per slot van reke ning ben ik toch al veel van huis en door deze reis kan ik nu eens wat terug doen." Ook wethouder dokter Berg man zag ik met koffers slepen. Hij was in gezelschap van zijn vrouw. Beiden zijn meegegaan naar Amerika. Maar de wethouder, die kort geleden nog tot aan zijn nek in het werk zat omdat hij voor loco-burgemeester moest spe len, gaat niet mee als afge vaardigde van de gemeente Katwijk maar als medisch-be- geleider. Dan zag ik onder de belang stellenden ook no oud-burge meester Vermeulen en diens echtgenote. Die kwamen ook even wat handjes schudden en dat werd door de leden van het mannenkoor erg gewaar deerd, vooral omdat de heer Vermeulen eigenlijk tegenover niemand verplichtingen heeft nu hij is gepensioneerd. En natuurlijk mengde ook de nieuwe burgemeester, de Heer Bos, zich in het gezelschap en hij wenste iedereen een goede reis en een paar muzikale we ken. Wie was er eigenlijk niet bij Cleyn Duyn? De zag wet houder Haasnoot, gemeente secretaris Feenstra en ook een aantal raadsleden. De vijf NZH bussen, waarmee het gehele gezelschap naar Schiphol werd vervoerd, ver voerden ook een aantal kof fers met geschenken om in Amerika uit te delen. De Keu kenhof in Lisse gasf 11 zilver en plates mee en Madurodam 11 zilveren lepeltjes. Van de veiling Fora in Rijnsburg nam men zeven dozen met bloemen mee en zo waren er nog veel meer geschenken. Voor veel Katwijkers wordt dit een ware droomreis. Er waren er zelfs heel wat die nog nooit in het vliegtuig heb ben gezeten. Op het plein Cleyn Duyn heerste een echte feeststemming, al zag ik links en rechts ook wel een traantje worden weggepinkt van ont roering. Het is maar een af scheid voor kort, want 27 okto ber komen de Katwijkse zan gers en hun aanhang al weer terug. Wat zullen ze veel te vertellen hebben. Tjibbe heeft zich in Lon den niet laten ontmoedi gen. Hier steekt hij nog maar weer eens een pijpje op. Honderden familieleden en kennissen hebben gis- ës termorgen in Katwijk op het plein voor de sporthal Cleyn Duyn voor een paar weken afscheid geno- men van de leden van het chr. mannenkoor „Jubila- te", dat de komende weken een zangtrip zal maken 5 door Amerika. Het voorlopige afscheid gold ook s ruim honderd andere Katwijkers die met het koor meereizen en deze unieke kans benutten om Ameri- ka van dichtbij mee te maken. EEE ik kan me wel voorstellen dat EEE het een drukbezocht afscheid EEE werd, want een groot deel van de Katwijkse bevolking heeft geld bijgedragen om deze Amerika-reis financieel moge- lijk te maken. Voor veel deel- nemers aan deze trip wordt het de reis van hun levn. Geen EEE wonder dat veel van hen de EE zenuwen gistermorgen nauwe- EEE lijks de baas waren. EE Dat was bijvoorbeeld het ge- val bij de bekende Katwijker EEE Arie de Vreugd. Hij is ook lid van het koor maar gisteren EEE had hij nauwelijks meer een EE stem over. „Ik bdn hees ge- =EE worden van de zenuwen," zei_ hij. .maar dat zal wel over' gaan zodra ik in het vliegtuig zit" Van het hele gezelschap (in totaal 230 man) was er maar één uitvaller. Dat was tenor Wim Koopman, die plotseling ziek is geworden en de reis tot zijn grote spijt heeft moeten afzeggen. Voor hem is nu in de plaats gegaan John Ver heul, die natuurlijk erg ver guld was met die buitenkans je- Ik ontdekte tussen de menigte Katwijkers ook de familie Ver- plancke. Het hele gezin gaat mee naar Amerika. Chris Ver- plancke, de direkteur van het VW in Katwijk, vertelde: „In Amerika ga ik alvast voorbe- „Heel" Katwijk was gisteren bij het vertrek van Jubilate naar Amerika. reidingen treffen voor het Tu- nu weer in Katwijk gehouden vens een leuke gelegenheid om lip Time Festival 1976 dat ook gaat worden. Ik vond dit te- mijn gezin eens Amerika te Van onze filmredactie Leiden Opnieuw een filmpremière in Leiden: „Dok ter Pulder zaait Papavers". Bert Haanstra's jongste speelfilm draait in Lido. Bijgaand de kritiek van onze filmrecensent Otto Milo. Hij zag ook „Don't look now", deze week in Camera. Voorts nieuw in Leiden: „Vurige vrouwtjes vol verlangen" (in Rex) en „Cobra karatekoning" (in Luxor). In Trianon draait ook deze week „Het jaar van de Kreeft". Studio prolongeert „Frankenstein Junior". DERDE LICHTING JONGE VERLEIDSTERS Rex: Vurige vrouwtjes vol verlangen (18) met Ingrid Steeger en Karin Hofmann. Regie: Michael Thomas. Omgeven worden door 99 kloosterzusters en daarbij nog elke vrijdag vispudding, is een hard bestaan voor overrijpe meisjes op een internaat Babsie kan het dan ook niet langer houden en neemt de benen. Om de tijd te doden vertelt ze aan de heer die haar een lift geeft, opwindende verhalen over de vrijheden waaraan haar vriendinnen zich tijdens de vakanties te buiten gaan. Tenslotte maakt zij het „Gasthof" waar onderweg overnacht wordt voor haar chauffeur tot een lusthof. Het zal wel niet de bedoeling zijn geweest om met deze film het onbarmhartige systeem van ongemengde kostscholen aan te klagen. Het geheel verleidde ons tot de volgende limerick: Een kind dat op school niet gedijde, vluchtte weg om een man te verleiden. En alles vandien. Moet u zelf maar zien. Want dat is voor ingewijden. Lido - Op de slotavond van de internationale Filmweek Arnhem kreeg Bert Haanstra's jongste speelfilm „Dokter Pulder zaait papavers" een ovationeel applaus van een stampvolle zaal. Ver diend, maar we zagen de film nog eens in een persvoorstelling met minder dan tien toeschouwers. Zonder iets aan de artistieke kwaliteiten van de film te willen afdoen kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken, dat het Arnhemse publiek met de naam Haanstra en diens film in het achterhoofd er te veel een zwarte komedie in heeft willen zien en dat hardop lachte onder meer bij de overstromingsscène, het zitten op de eieren en sommige dialo gen, terwijl dit menselijk drama in een doodstille zaal hoogstens zo nu en dan een trieste glimlach kan oproepen. Na zijn eerste speelfilms „Fanfare" en de naar de klucht getrokken „De zaak M.P." kondigde Haanstra al aan een dramatische film te zullen maken. Maar „De overval" werd tenslotte door de Engelsman Paul Rotha geregisseerd. Het werden tenslotte avond vullende documentaires als „Alleman", „De stem van het water" en „Bij de beesten af', terwijl een poging om met Tati samen te werken aan een nieuwe komedie door allerlei omstandigheden en veel vertraging op niets uitliep. „Traffic" bevatte wel speelse Haanstra-trekjes maar was verder ten voeten uit Tati. Met „Dokter Pulder" heeft Bert Haanstra dan tenslotte toch de grote ommezwaai naar het drama gemaakt en met succes. Het gegeven van Anton Koolhaas was al eerder onder leiding van Harry Kümel door leerlingen van de filmacademie bewerkt, maar is onder Haanstra volledig tot zijn recht gekomen. De provinciearts Kees Pulder, een nauwgezet man. krijgt op een gegeven moment bezoek van een oud studiegenoot, de beroemde neurochirurg Hans van Inge Liedaerd, die hem zo ophemelt dat Pulder zichplotseling bewust wordt van het dommelend bestaan dat hij leidt. Als na het overhaaste vertrek van vriend Hans blijkt dat deze er met Pulders voorraad morfine vandoor is gegaan en de gevierde arts een crimineel verslaafde is, heeft dit geen invloed op Pulders bewondering voor zijn gevierde collega en diens levensstijl. Integendeel, na Hans' dood duikt de brave platteland sarts geheel in het verleden van zijn jaargenoot. Wat hem in contact brengt met Hans' eveneens aan de drank en verdovende middelen verslaafde vriendin mevrouw Mies. Tot ontzetting van zijn gezin verwaarloost Pulder zijn praktijk om via bezoeken aan mevrouw Mies meer over Hans' levenswandel en instelling te weten te komen, die hij dan tracht te imiteren. Hij helpt mevrouw Mies zelfs papavers te zaaien om er later papavermelk van te maken. Hans' laatste plannetje voor zelfvernietiging. Na dit bezoek veroorzaakt Pulder onder invloed een ernstig verkeersongeluk, dat hem in de gevangenis doet belanden. Na zijn vrijlating zoekt hij onmiddellijk mevrouw Mies weer op, maar inmiddels zijn de papavers in bloei en heeft zij alleen het zelfvernie tigingsplan uitgevoerd. Ze heeft nog een laatste raad voor Pulder nagelaten: keer terug naar je eigen milieu Na een wat traag begin, waarin de relatie tussen Pulder en diens slijmende studiegenoot, die hem in werkelijkheid veracht, nogal wordt uitgesponnen wint de film aanzienlijk aan kracht tijdens de diefstal en de plotselinge ommekeer in Pulders levenshouding Kees Brusse weet die helemaal aanvaardbaar te maken. Met hem moet onmiddellijk de Vlaamse actrice Dora van der Groen worden genoemd, die in woord en gebaar een formidabele mevrouw Mies op het doek zet Ton Lensink heeft als de geslepen Hans een minder dankbare rol, maar valt beslist niet uit de toon. Goede rollen ook van Henni Orri als Pulders verbitterde echtgenote en van Sacco van der Made als de weinig spraakzame dorpspoelier. Ook aan Anton van Munsters camerawerk en Otto Kettingsmuzikale begelei ding heeft Haanstra veel steun gehad voor het maken van een volwassen drama. „Dokter Pulder" is weer een belangrijke mijlpaal in Haanstra's carrière en op de lange weg, die onze nationale speelfilm nog te gaan heeft MILO Kees Brusse. Dora van der Groen en Sacco van der Made in „Dokter Pulder zaait papavers" Luxor „Cobra, karate-koning" wijkt veel af van de geijkte karate-films, waarin met veel vertoon tegenstanders worden geëli mineerd. Deze film vertoont een logisch opgebouwd verhaal van een Japanse pölieman die een moord wil oplossen. Bij de opsporing van de moordenaar komt hij de moordnaar van zijn vader tegen. Pas dan worden verwoede gevechten geleverd op leven en dood. De gevechten voeren echter niet de boventoon in de film. Wel is soms het slechte acteertalent van enige „acteurs" irritant. Maar daarbij lettend op het Japans vrouwelijk schoon valt dit slechte acteertalent waarschijnlijk iets minder op. De film begint met een modeshow, waarna een mannequin wordt vermoord. De „Cobra" wordt ingeschakeld en moet opheldering brengen in de zaak die te maken heeft met onder meer politieke verkiezingen. H. v. d. P Camera - Bange voorgevoelens die later volkomen terecht blij ken te zijn, vormen het voor naamste thriller-element van Ni colas Roeg's „Don't look now" naar een verhaal van Daphne du Maurier. Op schrift kan zo een beklemmende sfeer opge roepen worden, in beelden ver taald die weinig aan de fantasie overlaten is het veel moeilijker, want de toeschouwer krijgt het gezeten in z'n luie stoel allemaal kant en klaar voorgezet en hoeft niet naar een verklaring te zoe ken. Die er ook niet in „Don't look now" Het dochtertje van Laura en John Baxter is in Engeland in de vijver voor het huis verdron ken. We zien het echtpaar later terug in winters Venetië, waar John een kerk restaureert Een blind medium vertelt Laura, dat zij hun dochtertje tussen hen in „ziet" zitten en dat zij haar va der wil waarschuwen, dat hij gevaar loopt als hij nog langer in Venetië blijft Laura raakt geheel onder in vloed van het medium, zeer te gen de zin van haar echtgenoot die het verleden wil laten rus ten. Dan gebeuren er vreemde dingen. John meent telkens zijn dochtertje in Venetië te zien in hetzelfde rode regenjasje dat zij bij haar verdrinking droeg, er worden een paar mysterieuze moorden gepleegd. John „ziet" Laura terwijl zij verondersteld wordt terug in Engeland te zijn en ontsnapt aan de dood als een vallende stalen buis het plankier raakt waarop hij juist zijn res tauratiewerkzaamheden ver richt. Uiteindelijk wordt Venetië John toch noodlottig. Nicolas Roeg heeft dit raadsel achtige gebeuren in fraaie beel den verpakt, waarbij hij zijn herkomst als cameraman niet verloochent. Venetië dat we met z'n donkere smalle steegjes en kille verlaten binnenplaatsjes nu eens van een heel andere kant te zien krijgen dan ge woonlijk in films het geval is. gebruikt hij als triest in verval geraakt decor zeer effectief, ter wijl Julie Christie en Donald Sutherland als het echtpaar Baxter voortreffelijk in hun moeilijk aanvaardbare rollen acteren. Maar de toeschouwer die niet zo openstaat voor al dat bovennatuurlijke en achter de hem voorgeschotelde mysteries toch een rationele oplossing zoekt, zal het moeilijk hebben met deze film. Een demonisch verhaal, maar net iets te realis tisch verfilmd om niet een nogal onbevredigende nasmaak achter te laten. MILO

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5