Geen doorgaand verkeer meer over Rijnsburgerweg Nieuwe flat voor werkende jongeren aan Utrechtse Jaagpad HEILGYMNASTE DAAGT GEMEENTE VOOR RECHTER Korte Vlietschool: aanwinst voor onderwijs aan het geestelijk gehandicapte kind Leids bureau voor rechtshulp wordt uitgebreid VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT Leiden Als de Leidse gemeenteraad zijn medewerking verleent wordt aan het Ut rechtse Jaagpad over niet al te lange tijd met de bouw begonnen van een nieuwe „werken de jongeren-flat". Plannen daartoe zijn door de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren ingediend bij de gemeente en gisteravond besproken in de gemeenteraadscommissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De commissies toonden zich over de voorge stelde uitvoering van het gebouw weinig ent housiast. Maar de meeste leden lieten blijken de totstandkoming van meer goedkope woon ruimte voor werkende jongeren zó urgent te vinden dat zij voor een boycot van de plannen weinig voelen. Volgens de door de architecten gebr. Van Manen vervaardigde schets komt er aan het Utrechtse Jaagpad een gebouw te staan dat in het midden 15 meter hoog is en aan de zijkanten respectievelijk 8 en 10 meter Het bevat 36 éénpersoonsflats en 9 flats voor echtparen. De huren daarvan komen, dankzij de toekenning van forse rijkssubsidies rond de 140 170 te liggen. De medewerking die aan de gemeente is gevraagd houdt de garandering in van de aflossing van een lening die de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren moet aangaan om de bouw te kun nen financieren. De flat is geprojecteerd op de plaats waar nu nog de voormalige vestiging van het aan nemersbedrijf Du Prie staat. De bouw zal ook door deze firma worden verricht. Het WD-gemeenteraadslid Kuijers zei te vin den dat de flats voor zijn grootschalig karak ter in het geheel niet past bij de omliggende bebouwing. De hef- P 'ts (PvdA) sprak van een „kazerne". Anne van de Zande (PPR/P- SP/D'66) onderschreef een en ander en klaag de dat de SHWJ de Leidse gemeenteraad voortdurend lelijke plannen voorschotelt. En wel in een zeer laat stadium van ontwikkeling, zodat de raad zich gedwongen voelt de plan nen tóch te accepteren omdat anders de tot standkoming van nieuwe woonruimte voor werkende jongeren onaanvaardbaar lang wordt uitgesteld. Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) be loofde daarop te bewerkstelligen dat alle vol gende plannen van de stichting in een vroeg tijdig stadium aan de betrokken gemeente raadscommissies zullen worden voorgelegd. Wethouder Waal wees erop dat het onderhavi ge plan in overeenstemming is met de bouw verordening en dat b. en w. daarom verplicht zijn een bouwvergunning af te geven. De mogelijkheid om realisering tegen te houden ontleent de raad dan ook uitsluitend aan de omstandigheid dat de stichting een garant stelling voor de geldlening nodig heeft. Ge vraagd naar hun mening omtrent de garant stelling zeiden vrijwel alle leden hun stem voor te behouden. Nieuwe uitgangspunten voor aanleg busbanen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Rijnsburgerweg zal in beginsel niet meer worden beschouwd als een route voor het doorgaand verkeer. De op het gedeelte stationsviaduct - Wassenaar- seweg aan te leggen busbanen komen in het midden van de weg te liggen. Bomen, trottoirs en fietspaden daar, worden gehandhaafd. Aldus formuleerde wethouder Waal (openbare werken) gister avond de uitgangspunten die ten grondslag zullen liggen van de verdere uitwerking van de schets, voor reconstructie van wat nu nog een belangrijke toe gangsweg tot Leiden is. Hij deed dat bij wijze van samenvatting van een gezamenlijke vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor ruimtelijke orde ning en van de gemeentelijke verkeerscommissie. De vergade ring werd bijgewoond door tal rijke bewoners van de Rijnsbur gerweg en omgeving. Voor zover dezen aan het woord kwa men leken hun wensen in rede lijke mate overeen te komen met de uitgangspunten zoals door de wethouder verwoord: De opvatting dat de Rijnsbur gerweg niet langer als door gaande route wordt beschouwd houdt in dat men verkeersbe perkende maatregelen wil tref fen voor het gedeelte tussen de Wassenaarseweg en de Warmon- derweg. Dat kan betekenen een totale afsluiting (voor particu lier autoverkeer) in één van bei de richtingen. Andere maatrege len waardoor het alleen nog voor bestemmingsverkeer aan trekkelijk wordt van dit stuk weg gebruik te maken, zijn ook mogelijk. Het gedeelte van de Rijnsbur gerweg tussen het stationsvia duct en de Wassenaarseweg moet - daar waren alle aanwezi gen het over eens - voor alle verkeer toegankelijk blijven. Dit in verband met de aan en nabij deze weg gelegen scholen en ziekenhuizen. Door de beper kende maatregelen voor het ge deelte Wassenaarseweg - War- monderweg zal niettemin de in tensiteit van het verkeer op het aan de kant van Leiden gelegen stuk weg, naar verwachting be hoorlijk afnemen. Probleem dat de nu gekozen opzet met zich meebrengt, is dat het voor het verkeer op het laatst bedoelde stuk weg erg moeilijk wordt links af een zij straat in te slaan. Dit als gevolg van het feit dat de huidige opzet onvoldoende ruimte laat voor het creëren van opstelstroken. Ander probleem dat uit de ruimtenood voortvloeit is dat er waarschijnlijk onvoldoende plaats is om nabij de kruispun ten „rust-heuveltjes" voor over stekende voetgangers aan te leg gen. Het ontbreken hiervan kan gevaarlijke situaties opleveren. Wethouder Waal kenschetste een en ander als „praktische moeilijkheden op de oplossing waarvan nog nader gestudeerd moet worden". Eveneens een consequentie van de nu gekozen uitgangspunten is dat tegelijkertijd met afslui ting van het nabij Oegstgeest gelegen deel van de Rijnsbur gerweg, maatregelen moeten worden getroffen om sluipver- keer door de aangrenzende wij ken te vermijden. Afgesproken is gisteravond dat hierover ook met de gemeente Oegstgeest overleg zal plaats hebben. Verder vloeit, althans volgens Waal, uit de omstandigheid dat de busbaan in het midden van de weg komt te liggen, automa tisch voort dat de bussen ook door het middengedeelte van het stationsviaduct zullen rij den. En dus niet door de tunnel voor fietsers en voetgangers zoals eerder de bedoeling is ge weest. Overigens bleken gisteravond weliswaar de meeste, maar niet alle aanwezigen het eens te zijn met de lijn die nu bij de verdere uitwerking van de plannen ge volgd gaat worden. Zo zei ver- keerscommissie-lid Van der Zon te verwachten dat zich nogal wat dodelijke ongevallen zullen voordoen als straks veel voet gangers de busbaan moeten oversteken. Van der Zon, die in dit verband memoreerde dat eertijds één zijner tantes onder de bus is gekomen, daarbij bei de benen verloor en vervolgens kwam te overlijden, wilde daar om het plan voor de aanleg van busbanen in zijn geheel op nieuw ter discussie stellen. Waal wees dat voorstel van de hand omdat het besluit om als onder deel van het zogenaamde expe rimenteer-project het openbaar vervoer op de Rijnsburgerweg ruim baan te geven, al in 1974 door de gemeenteraad is geno men. Het WD-gemeenteraadslid Kuijers pleitte ervoor de intensi teit van het busverkeer ter plaatse (60 bussen per uur) te Burgerlijke stand Leiden - Geboren: Sietske Jantinc Jacoba dr v; A Broekstra-M H den Bak. Diomsius zn v: D Vijlbrief-M C Samion. Marinus i Comelis zn v: J M van der Steen-M G I Mohlmann. Josephine Charlotte dr v J N van Wengerden-C J Venveij. Arjanne Car ta dr v G A van Egmond-C I Kossen. Petronella Henriètte Laurence dr v: A J Pranger-R van Dijk OVERLEDEN: A G Gerritsen geb op 14 I apr 1935 echtgenote van: G H J M Liebe- I ton. J de Vries geb. 17 okt 1B89 gehuwd I geweest met: L P Rietveld. N B M Vree burg geb. 14 nov 1896 man. Vermond en E Rijke. W H J Klfa^n en L M Klein. W J Pakvis en L M T J van der Laan, W D van der Valk en J C Brouwer. M T Verlangen en A Guldemond. verminderen door een aantal bussen over de te verlengen Wassenaarseweg te leiden. Zon der een oordeel uit te spreken over de aantrekkelijkheid van uitsplitsing van het busverkeer, zei de wethouder daarop „een verlenging van de Wassenaarse weg een aardige gedachte te vinden". Op een vraag van WD-er Wes- sels deelde directeur Vos van de dienst gemeentewerken mee dat men alvorens de Rijnsburger weg te asfalteren, tot de aanleg van een nieuwe fundering daar onder zal overgaan. Wessels vreest dat zich mede als gevolg van een concentratie van het busverkeer op één baan nogal wat verzakkingen zullen voor doen, wees de directeur daarom van de hand. Het is de bedoeling van b. en w. om het voorstel voor de re constructie van het stuk Rijns burgerweg tussen het stations viaduct en de Wassenaarseweg, in de gemeenteraad aan de orde te stellen op 18 november aan staande. Veel later mag de be handeling niet plaats hebben omdat men anders de subsidies verspeelt die zijn toegezegd in het kader van de „aanvullende werken"- regeling ter bestrij ding van de werkloosheid. Over igens is de reconstructie van het nabij Oegstgeest gelegen deel van de weg al wel voor de „aan vullende werken"-regeling aan gemeld, maar is daarop nog geen reactie gekomen. Vóór 18 november zullen nog één of meer hoorzittingen aan de voorstellen worden gewijd. Ook zal nog een gesprek plaats hebben met de leiding van de nabij de Rijnsburgerweg gele gen scholen, die in totaal door zo'n 5000 jongeren worden be zocht. De bij de reconstructie betrokken bewoners komen woensdagavond om 8 uur bij een in de Kagerstraat 1. De Leidse werkgroep Cultureel Jongeren Paspoort heeft gisteravond in het „Waaggebouw" aan de Aalmarkt op interessante wijze het nieuwe seizoen geopend met een zogenaamde C.J.P.-manifestatie. Overdag werd onder meer op het Pleintje voor de Hartebrugkerk en op het terrein van scholengemeen schap St. Agnes een voorproefje gegeven van de 's avonds in het „Waaggebouw" opgevoerde show van „Friends Roadshow". Overdag werd geopereerd vanuit een bont geschilderde dubbeldekker, waarvan een zijde opengeklapt kon worden. In de „Waag" werd gebruik gemaakt van twee „tonelen". Onder toeziend oog van honderden jongeren bracht „Friends Roadshow" een uitstekende show. een aaneen schakeling van sketches, acrobatiek, mime en clownerie (zie foto). Kort geding over huis de Mey van Streefkerkstraat (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN De advokaat van de 58-jarige Leidse heilgymnaste, mevrouw C. J. Th. Benes, mr. Hattinga Verschuere, heeft de gemeente Leiden voor de rechter gedaagd. Begin deze week heeft hij namens zijn cliënte een eis in kort geding uitgebracht waarin hij de president van de Haagse rechtbank vraagt de gemeente Leiden te verbieden nog langer de vereiste woonvergun ning aan mevrouw Benes te onthouden. Voorts wil mr. Verschuere middels het kort geding, dat dinsdag 11 oktober voor de president van de Haagse rechtbank zal dienen, voorkomen, dat de gemeente Leiden overgaat tot vordering van het huis van zijn cliënte aan de De Mey van Streef kerkstraat. Zoals bekend gaat het hier om een geschil tussen mevrouw Benes en de ggemeente Leiden, en met name over de vraag of de heilgymnaste het huis aan de De Mey van Streefkerkstraat, dat zij drie jaar geleden heeft geërfd wel of niet zelf mag bewonen. Op 23 april van dit jaar bepaalde de Leidse kantonrechter, mr. W. de Koning dat de huidige bewoner van dit pand, de heer De Leeuw ambtenaar bij het bureau volkshuisvesting van de gemeente Leiden, het huis moest ontruimen, omdat mevrouw Benes naar het oordeel van de rechter dit voor eigen bewoning nodig had. Nog voor het vonnis van de rechter, had de gemeente echter al te kennen gegeven, dat zij niet voorne mens was aan mevrouw Benes de wettelijk ver eiste woonvergunning te geven, omdat het huis voor haar te groot zou zijn. De merkwaardige situatie die hierdoor ontstaat wordt mogelijk gemaakt doordat in dit geval twee, op dit punt met elkaar strijdige wetten worden gehanteerd. Zoals bekend heeft het Tweede Kamerlid voor de ARP, mr. W. Aantjes inmiddels hierover vragen gesteld aan de ministers Gruyters (volks huisvesting) en Van Agt (justitie). In het vonnis van de kantonrechter bepaalde deze, dat de woning aan de De Mey van Streef kerkstraat op uiterlijk 23 oktober moet zijn ontruimd. Inmiddels zocht de gemeente Leiden echter naar mogelijkheden dan tot vordering van dit pand over te gaan. Daartoe is advies ge vraagd aan de zgn. vorderingscommissie. Deze heeft de gemeente aangeraden om, wanneer deze tot vordering zou besluiten, dat in elk geval niet te doen ten behoeve van het gezin De Leeuw (de huidige bewoners) omdat die met z'n drieën naar het oordeel van deze commissie ook te ruim wonen. De mogelijkheid tot vordering over te gaan ten behoeve van een ander (groter) gezin laat het advies van de commissie open. Naar gisteren door wethouder Verboom (volks huisvesting) werd bevestigd is aan het gezin De Leeuw al verschillende malen een andere wo ning aangeboden. Die zijn tot nu toe in alle gevallen als zijnde „niet geschikt" door de heer De Leeuw van de hand gewezen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dinsdag 28 oktober a s. wordt aan de Schubertlaan tegenover de Kennedylaan in Zuid-West de eerste (versierde) paal geslagen voor de samenwerkingsschool (BLO) van de Stichting Korte Vlietschool. De voorzitter van de stichting, oud-wethouder J. Lijten, noemde giste ren deze activiteit een verheugende stap in een proces dat met voortvarendheid is 'aangepakt sinds eind 1968 de eerste besprekingen met het Openbaar, het Prot Chr. en het R.K. onderwijs begonnen. Vooral heeft destijds wethouder San- nes zich bijzonder beijverd voor dit project voor „bijzonder onderwijs", dat nu van de grond gaat komen en begin 1977 voltooid moet zijn. De laatste jaren heeft deze samenwerkingsschool voor geestelijk gehandicapten kinderen van 6 tot en met 18 jaar moeten tobben in vestigingen aan de Da Costastraat en de Haverstraat. In de Korte Vlietschool aannemer is het bedrijf van Bik en Bredeveld komen 12 groepsruimten, een lokaal voor motorische therapie (gymnastiek), een grote keuken, handvaardigheidslokalen, een grote aula of ontmoetingsruimte en vele andere voorzieningen zoals een gelegenheid voor „aqua therapie" ten behoeve van het losmaken der spieren (in een waterbak), en een uitgebreide en volledig geoutilleerde „verkeerstuin", o.a. met stoplichten die door de pupillen zelf bediend Het brengen en weer ophalen van de leerlingen (tot nu toe zijn het er 120, een aantal dat eventueel uitgebreid kan worden tot 140) met taxi's en busjes vindt plaats via een aparte in- en uitgang. De school bedient gehandicapte kin deren die voor 40 pet. uit Leiden afkomstig zijn en voor 60 pet uit 16 buitengemeenten. Het is daarom een streekvoorziening, die ten zeerste wordt toegejuicht. Bijna 20 vervoersbedrijven zijn bij het transport betrokken. De skelters die in de verkeerstuin zullen worden gebruikt wer den enige tijd geleden beschikbaar gesteld door de Grofsmederij. De opbrengst van een ..bene fietwedstrijd" tussen een Lugdunum-elftal en elf mensen uit de radio- en tv-wereld (3500 gulden) wordt besteed om de accommodatie van de verkeerstuin te bekostigen. Bij de school is ook ruimte geprojecteerd voor dierenhokken om de leerlingen het omgaan met huisdieren aan te wennen en ze te leren verzor gen. Eventuele avondverhuur van de sphoolac- commodatie vindt uitsluitend ten behoeve van geestelijk gehandicapten plaats. Voor de kinde ren van prot chr. en r.k. huizen komt er een mogelijkheid tot het volgen van bijbelonderwijs door studenten van de prot chr. Pedagogische Academie in Oegstgeest. Het realiseren van de Korte Vlietschool vergt een bedrag van 2.080.000 Extra voorziening aan Pieterskerkgracht Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Leiden krijgt met ingang van donderdag 16 ok tober a.s. een advoka tens pee- kuur. In het pand Pieterskerk gracht 11 waar onder meer een bejaardensociëteit is ge vestigd, zal vanaf die dag ie dere koopavond tussen 19.00 en 21.00 uur iedereen die daar aan behoefte heeft gratis rechtskundig advies krijgen. Het gaat hier om een uitbrei ding van het bureau voor rechtshulp, of het bureau voor consultatie, zoals het officieel heet. Volgens de wet is dit instituut in het leven geroepen on) mensen die geen advokaat kunnen betalen er een gratis toe te voegen (de zgn. pro-deo advokaat). Anderzijds zou het bureau ook een belangrijke adviserende taak moeten ver vullen. Deze is de laatste tijd nogal verwaarloosd: door het grote aantal mensen, dat zich wekelijks meldt om een gratis advocaat toegewezen te krij gen, bleef er vrijwel geen tijd meer over om hen waar nodig juridisch advies te geven. Om dit euvel te verhelpen heeft aan aantal jonge advocaten van de Leidse balie het initia tief genomen om te komen tot een gratis advokatenspree- kuur waar in de eerste plaats advies gegeven zou moeten worden. Deze adviezen liggen vooral op het terrein van de echte proce dures voor de rechtbank of het kantongerecht. In de eer ste plaats kan men op het advokatenspeekuur terecht met vragen als: „wat kan een advokaat in bepaalde gevallen doen?" Wat zijn de consequen ties als ik echtscheiding aan vraag en hoe moet ik dat doen?" etc. Daarnaast blijft in Leiden ook het Juridisch Ad- viesburo (De Leidse rechtswin kel aan het Noordeinde 2A waar men ook kosteloos te recht kan) haar werk voortzet ten. Hier gaat het echter door gaans om andere zaken, zoals sociale verzekeringen, consu mentenbelangen en vragen op fiskaal terrein. Het ï%.£$,advokatenspreekuur speekuur zal dan ook niet een concurrent worden van de ac tiviteiten van het J.A.B., maar deze eerder ondersteunen en omgekeerd: soms zal de advo kaat naar de rechtswinkel doorverwijzen en soms ook het Juridisch Adviesburo naar het advokatenspreekuur. Men heeft speciaal voor het pand aan de Pieterskerk- gracht 11 (wat door de ge meente ter beschikking is ge steld) gekozen om de drempel vrees van het kantongerecht op te heffen. Op woensdag middagen houdt het bureau voor consultatie namelijk daar al een spreekuur waarin per sonen die in aanmerking ko men voor kosteloze rechtsbij stand een advokaat of deur waarder toegevoegd krijgen. Deze activiteit wordt onver minderd voortgezet. De advi serende functie zal echter ie dere donderdagavond door een drietal advocaten van de Leidse balie die zich als geheel achter het initiatief van hun jonge broeders heeft geplaatst, vervuld gaan worden. Messetrekker gearresteerd Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half twee een 18-jarige rijksge noot aangehouden die ervan wordt verdacht de 18-jarige Harry de Waay uit De Kaag eergisteren in koffietent ,,'t Gonk" aan de Pieterskerk- koorsteeg vijf maal in de rug te hebben gestoken. Dank zij het nauwkeurig opgeven van het signalement door bezoe kers van ,,'t Gonk" aan de politie kon de rijksgenoot gis teren in zijn woning in Leiden worden aangehouden. De verdachte heeft inmiddels bekend. Hij deelde de politie tevens mede dat hij zich ken nelijk vergist had en dat bij nader inzien de Waay niet de jongen was die onlangs met hem gevochten had. Het steek wapen, een dolkmes, is ook gevonden. Rehabilitatie plan Haagwegkwar- tier klaar Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. zijn van plan op korte termijn het re habilitatieplan voor het Haag- wegkwartier ter vaststelling aan te bieden. Het plan is gisteren in de openbaarheid gebracht en zal aanstaande dinsdag aan de gemeente raadscommissie voor volks huisvesting worden voorge legd. Het is de bedoeling dat de geintegreerde woning- en wijk- verbetering in het gebied tus sen de Haagweg, de Potgieter laan, de Toussaintkade en de Ter Haarkade, in 1979 wordt voltooid. De totale kosten zijn geraamd op 4,4 miljoen. Daarvan komt 6,5 ton ten laste van de gemeente. De rest wordt door het rijk betaald. In het Haagwegkwartier staan 395 woningwetwoningen en 240 particuliere woningen. Een onderzoek van de dienst ge meentewerken in samenwerk ing met de welzijnsraad heeft inmiddels uitgewezen dat de meeste bewoners van de parti culiere woningen bereid zijn aan verbetering van hun huis mee te werken. De renovatie- plannen voor de woningwet woningen zijn inmiddels al in een ver stadium gevorderd. Geen echte noodsignalen Robert Kreis Leiden Robert Kreis presen teerde gisteravond samen met zijn pianist en medetekst schrijver Peter Stoops com bo) in het LA K-theater hun nieuwe programma SOS: Stichting Onbetaalde Chan sonniers. Deze titel als een kontrast tot hun veel geld vt dienende collega-artiesten het meer populaire genre. Voorlopig geven ze nog try- outs in kleinere theaters. In januari zal de echte première plaatshebben. Het liep hier en daar nog wat stroef. De openingsscène (Ro bert Kreis komt als vampier uit een doodskist op) verloor veel van zijn kracht door lichtprobleem. Enige overlap pingen moeten worden wegge werkt: zowel voor als n; pauze wordt een smartlappen zangeres op de korrel geno men. Af en toe kwam de poin te van een nummer niet geheel uit de verf. Robert Kreis' onmiskenbare talenten bleven evenwel recht overeind. Zoals zijn vermogen tot het nauwkeurig imiteren van bekende en onbekende Nederlanders en rijksgenoten van overzee. Dé act van Robert Kreis is de nabootsing van een stomme film uit de twintiger jaren. Gisteren nog uit het oude pro gramma, maar er komt een nieuw nummer. Hoewel er sprake zou zijn vap „meer engagement" dan in het vorige programma, blijft het lief cabaret. Daarvoor zuigt de vampier te weinig bloed. Men krijgt het wereldbeeld van ui«s gewone mensen: een aanval van Koekoek op Den Uyl is naar vorm en inhoud toch wel leuk; over sex spreek je in toespelingen waarom je kunt lachen; zal de koningin in 1980 de troonrede beginnen met: „Kameraden!" en haar hoeden voor een rode baret hebben ingewisseld? we zijn een rood kabinet nog niet gewend; Surinamers, die zo lekker swingen, komen naar Neder land voor een werkloosheids uitkering; nostalgie gaat terug naar de jaren vijftig, toen een gezin nog warmte en gezellig heid bood. Lief naar inhoud en lief naar vorm (conference-liedje-confe rence). Echte kleinkunst. Dat moet Robert Kreis' grote kracht ook zijn. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3