Patricia ontvoerd om radicalen te bevrijden Spaardeposfto met 8%%rente Tweede Kamer is niet tevreden met regeringsantwoord r CeidócSotmnt Schietpartij een „verschrikkelijke vergissing" Rijkspostspaarbank Staatssecretaris wil instituut dr. L. de Jong al in 1980 sluiten DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 LEI DSE COURANT PAGINA 9 Middel erger dan kwaal MELBOURNE Om sabo teurs aan de vooravond van een belangrijk toer nooi af te schrikken be sloot de Royal South Farm tennis club in Melbourne aijn banen te laten bewa ken door Duke, een fikse Duitse herder. Dat hadden se beter niet kunnen doen. Toen de hoofd-scheidsrech- ter gisteren het centre- court kwam inspecteren, zag hij tot zijn ontzetting dat Duke tien vierkante meter had om gewoeld op zoek naar een lekkere kluif. SAN FRANCISCO - Het Symbiotische Bevrijdingsleger (SLA) ontvoerde miljo nairsdochter Patricia Hearst met het oogmerk haar te gebruiken als onder pand voor de vrijlating van twee leden die wegens moord op een onderwijs in specteur gevangen zaten. Dit staat in een manuscript dat door de politie is gevon den in de woning van het echtpaar William en Emily Harris, de SLA-leden die kortgeleden, evenals Patricia zelf, door de FBI werden aangehouden. Toen bleek dat Patricia's vader, kranten magnaat Randolph Hearst, door zijn reacties op een eis tot voedseldistributie onder de armen „bereid was te spelen met het leven van zijn dochter" zou het SLA zijn aanvankelijke doel, vrijlating van Russell Little en Joseph Remiro, hebben losgelaten. Fragmenten uit het bewuste manuscript zijn exclusief ver schenen in een van Hearst's kranten, de San Francisco Examiner „Wij twijfelen er niet aan of de familie Hearst zou de vrijlating van Osceola (Little) en Bo (Remero) kunnen bereiken, maar we moesten onderzoeken of het ontvoeren van hun dochter als drukmid del voldoende was om dit proces op gang te brengen", aldus het met de hand ge schreven document. „Zou de heersende klasse bereid zijn de mate van haar invloed te onthullen om een van haar leden te redden?" luidt een vraag in het document dat, 175 k 200 pagina's groot, kennelijk de vrucht is van collectieve arbeid. De inhoud schommelt tussen ordinaire scheldpartijen tegen het „establishment" en hoogdravende beschouwingen over de revolutionaire filosofie. De FBI had eerder een kort autobiogra fisch fragment uit het manuscript vrijge geven, maar de Examiner publiceerde stukken waarin uitvoerig wordt ingegaan op het „hoe" en het „waarom" van de ontvoering. Mogelijk weer fluor in het drinkwater DEN HAAG (ANP) Binnenkort wordt in de Tweede Kamer een wijziging op de waterleiding behandeld. Deze wetswijziging zou iedere ge meente de mogelijkheid geven om vanaf begin volgend jaar fluor aan het water toe te voegen. Sinds 22 juni 1973 bestaat hier geen rechtsgrond meer voor. Desondanks fluorideren enkele ge meenten het drinkwater nog. De nieuwe wetswijziging kan grote moeilijkheden opleveren. „Veel waterleidingbedrijven leveren aan verschillende gemeenten water. Aangezien iedere gemeente afzonderlijk kan beslissen om al dan niet te fluorideren zou in één leveringsgebied zowel gefluorideerd als niet gefluorideerd water verstrekt moeten worden", aldus een woordvoer der van de VEWIN (Vereniging v van Waterleidingbedrijven. Volgens het ministerie van Volksgezondheid is de wetswij ziging bedoeld als een tijdelijke regeling. Er is ook een wet in voorbereiding die het fluoride ren van drinkwater door het Rijk regelt i Exploitanten Schepen betrapt op het lozen van olie DEN HAAG (ANP) - Voor de Nederlandse kust zijn gisteren twee schepen betrapt op het lozen van olie. Het zijn volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat de Zweed Manda- lay, die bij Texel een breed oliespoor heeft achtergelaten, en het Griekse schip Egyptos dat bij Schiermonnikoog zou hebben geloosd. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn beide sche pen vanuit de lucht gefotogra feerd. Het Zweedse schip is betrapt door de marineluchtvaartdienst, de Griek is ontdekt door de bemanning vaW een Cessna- vliegtuigje van Martinair, dat in opdracht van rijkswaterstaat een inspectievlucht maakte. Via de ambassades in Grieken land en Zweden zullen klachten over de lozingen worden inge diend. Racewagen van Slotemaker in beslag genomen (Van èen onzer verslaggevers) ALPHEN De politie van Alp hen aan den Rijn heeft de Che vrolet Camaro van Rob Slote maker, waarmee hij zondag op Zandvoort wilde deelnemen aan het Nederlands kampioenschap voor toerwagens groep 1, in be slag genomen. Bij controle ble ken de banden ondeuglijk, de verlichting niet in orde, de ver zekeringspapieren onduidelijk en ontbrak het kentekenbewijs. Slotemaker reed niet zelf in de wagen. Sokolov mag trouwen Oe Russische schrijver Alexander Sokolov heeft gisteren in Wenen zijn Oostenrijkse verloofde Jo hanna Steindl kunnen omhelzen. Sokolov heeft van de Russische autoriteiten toestemming gekre gen om het land te verlaten, zodat hij nu kan trouwen. Johan na had geen toestemming gekre gen naar de Sovjet-Unie te gaan, waarop beiden in hongerstaking waren gegaan. Den Uyl: Geen eenzijdige onafhankelijkheid Suriname (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - Premier Den Uyl ver wacht niet dat de Surinaamse regering van premier Arron eenzijdig de onaf hankelijkheid van Suriname zal uitroe pen. Ik heb geen enkele aanleiding dat te veronderstellen, zei hij gisteravond in de Tweede Kamer De minister-president verklaarde dat bij hem de hoop aanwezig is dat de regering en oppositie in Suriname de onafhankelijkheid als een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid zul len dragen. Nochtans deed hij een drin gend beroep op de betrokken partijen daartoe bij te dragen. BEIROET - In de Libanese hoofdstad Beiroet woedt de strijd tussen privé-legers van christenen en Moslims voort. In de afgelopen vierentwintig urn- zijn naar schatting zestig men sen gedood en 200 gewond. Van nacht toen het zwaar regende was het enige tijd stil. Maar vanochtend barstte de strijd weer los. Gisteren heeft de regering van Koeweit opgeroepen tot een dringende bijeenkomst van de Arabische ministers-van buiten landse zaken voor een bespre king van de situatie in Libanon. Gevechten in Libanon: meer dan 60 doden In een groot aantal wijken van Beiroet zijn kantoorgebouwen, banken, hotels en winkels door beschietingen verwoest. In de havenstad Tripoli werd een zie kenhuis door mortieren getrof fen en gedeeltelijk verwoest BTW-VERHOGING BLUFT GROOT TWISTPUNT De simpele oplossing onhaalbaar? WANNEER ALLE of de meeste topeconomen éénstemmig een beeld konden schetsen van het financieel-perspectief dat Nederland in de naaste toekomst te wachten staat, zou het niet moeilijk moeten zijn de grondslag te leggen voor een beter sociaal-economisch beleid in die naaste toekomst De werkgelegenheid vóór alles stellen; reële loonsverbeteringen alleen voor de laagste inkomensgroepen (de grens van 23.000 van de vakbeweging vinden we dan te hoog); geen volledige prijscom pensatie voor de hogere inkomensgroepen (maar de „winst" hiervan niet gebruiken voor loonoptrekking elders, maar voor versterking van de werkgelegenheid via algemene middelen of investeringen via het bedrijfsleven); afroming van extra winsten en haast maken met de vermogensaanwasdeling. Maar de simpele oplossing van het papier lijkt onhaalbaar; want bijna iedereen (regering, vakbeweging, ondernemers en politieke partijen) wil de afremming van de loonstijgingen op de keper beschouwd ook voor iets anders benutten dan voor het versterken van de werkgelegenheid alleen. ALS DE VAKBEWEGING bereid is om onder bepaalde voor waarden de nullijn in de loonpolitiek te aanvaarden, is dat geen gunst, maar een noodzakelijk blijk van mede-verantwoordelijk- heidsbesef; ze moet met haar voorwaarden dan evenwel ook niet verder gaan dan te eisen dat het rendement van de afremming inderdaad ten goede komt aan het nationaal produktie-apparaat, dus de werkgelegenheid, en dat ook groepen die niet onder de vakbeweging vallen op de nullijn komen te zitten. De hogere inkomentrekkers zullen dan bij de looncompensatie een stukje nivellering hebben te aanvaarden en de werkgevers moeten het rendement van een en ander voor de onderneming strikt bestem men voor investeringen die werkgelegenheid bevorderen en ermee akkoord gaan dat de latere winsten hieruit niet de groep van hun kapitaalverschaffers, maar de grotere gemeenschap ten goede komen. EN DE OVERHEID kan hierbij het goede voorbeeld geven Andriessen duidde hierop in het Kamerdebat met klem door het regeringsprogram kritischer te bekijken op het onderscheid tussen wat noodzakelijk en wat leuk is; tussen landsbelang en politieke hobby's. Onder overheid in dit geval zowel het kabinet als de politieke partijen verstaan. Gebeurt dit niet, dan blijft er achter het algemeen politiek debat van deze week toch een dik vraagteken staan. Dan zal de „gewone man" weer de conclusie trekken dat iedereen uit is op het plukken van andermans kippen om uiteindelijk met de zijne op de volgende tentoonstelling toch weer de prijzen te winnen. Weeroverzicht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de tweede ronde van de algemeen politieke en financiële beschouwingen heeft de Tweede Kamer vandaag haar onvrede over het antwoord van de regering gedemonstreerd. Voor al de christen-democratische fracties voelden zich te veel met een kluitje in het riet gestuurd. In duidelijke taal vroegen zij vanmiddag aan minis ter-president Den Uyl en minister Duisenberg (financiën) minder vaag te zijn en concretere uitspraken te doen over maatregelen tot matiging van deoverheidsuitgaven in de toekomst en ver betering van de werkgelegenheid, door de bedrij ven meer ruimte voor investeringen te geven. Wiegel (VVD) greep het uiterst voorzichtige ant woord van de regering aan om de regeringsplan nen op een hardere wijze aan te vallen. Andriessen (KVP) vond dat minister-president Den Uyl te weinig concreet had geantwoord op zijn suggesties om de loonkosten volgend jaar tot het uiterste te beperken en de compensaties voor prijsverhogingen terug te dringen tot onder het prijsindexcijfer (geraamd op 8,5 procent). Den Uyl zei gisteravond dat de regering volgende week gaaf overleggen met werkgevers en werkne mers op welk overleg hij niet vooruit wilde lopen, om het niét te belemmeren. De onvrede van Andriessen daarover was zeer groot. Hij wees erop, dat de regering in de rijksbe groting wel zegt, dat stijgingen van de loonsom volgend jaar maximaal 10 percent mag zijn. "Is dat dan geen vooruitlopen op het overleg?" was de vraag van Andriessen. Ook minister Duisenberg hield vanmorgen naar de mening van vele Kamerleden de boot af. De minister verwees daarbij naar de behandeling van het zogenaamde dekkingsplan later in het najaar, dat de concrete plannen voor belastingverhogin gen omvat. Vooral KVP en ARP vonden dat de regering te gemakkelijk langs de vele suggesties en vragen was heengelopen. Zij hielden de regering voor dat een verhoging van de BTW van 16 tot 18 percent per 1 juli op grote weerstanden stuit, omdat dit kostprijsverhogend en vraagbeperkend werkt, waardoor de positie van sommige bedrijven nog verder kan verslechteren. Notenboom, financieel specialist van de KVP, vond dat de BTW-verhoging moest worden beke ken in het kader van de suggestie van zijn fractie voorzitter Andriessen om in februari met een nota over de bezuinigingen bij de overheid en de beperking van de collectieve lasten (belastingen en sociale premies) te komen. De regering zegde wel toe dat serieus wordt gestudeerd op de ombuiging van de uitgaven, maar wilde zich niet laten verlei den tot "voorlopige uitspraken". Wellicht zou zo'n nota er in het vroege voorjaar kunnen komen. Ook nu kreeg de Kamer te horen welke oorzaken tot de ongunstige economische situatie hebben geleid, maar niet duidelijk werd in welke mate het beleid van de regering tot verbetering van de werkgelegenheid bijdraagt "We hebben in deze onzekere fase moeten kiezen, zei Den Uyl. Hij erkende dat de regering misschien wat te optimis tisch aankijkt tegen een mogelijk economisch her stel. Voor hem was het geen probleem om duide lijk te stellen dat impopulaire maatregelen nodig zijn om in de'strijd tegen de grote werkloosheid te pogen nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Met Den Uyl zei Duisenberg vanmorgen dat het de uiterste moeite heeft gekost om in de "impopu laire" begroting de uitgaven terug te dwingen. "Het was geen eenvoudige zaak". Hij toonde zich niet erg bereid om aan de belastingplannen van het kabinet te tornen. De Bilt Tussen de Azoren en het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen bevindt zich een langgerekt gebied met hoge ba rometerstanden. Boven cen- traal-Rusland ligt nog steeds een uitgebreid gebied met lage druk. Tussen deze systemen wordt met een noordelijke stro ming koude en vrij droge lucht via Skandinavië naar Nederland gevoerd. Deze koude en vrij droge lucht overspoelde van daag ons gehele land. Boven de Noordzee wordt deze lucht in de onderste niveaus wat verwarmd en vochtiger, zodat naast flinke zonnige perioden ook plaatselijk een buitje kan vallen, 's Nachts kan bij weinig wind en bewol king de temperatuur flink dalen en kan er plaatselijk nachtvorst voorkomen. Vooruitzichten voor zaterdag. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Koudere nach ten. Weersvooruitzichten in cijfers; Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 14 gra den. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Eelde d£i Helder b*w- Luchth Rtd regenbui Twente w bew- Vlissingen zw- bew- Zd .-Limburg ™- bew- Aberdeen Athene fj**- Barcelona h Berlijn **««n Bordeaux Brussel f". bew. Frankfort Genève w Helsinki sneeuw Innsbruck bew- Kopenhagen onbew. Lissabon ru®t °"tv- Locamo *eh- bew Londen zw bew. Luxemburg JDJbUv Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palm as New York Tel Aviv LEIDEN (ANP) Staatssecretaris dr. G. Klein van Onderwijs en Wetenschappen wil het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie van prof. L. de Jong in 1980 sluiten. In een brief aan het bestuur van het instituut heeft de staatssecretaris gevraagd het werk te gaan afbouwen. Het bestuur van het instituut meent, dat het werk en daarmee de bestaansperiode pas in 1985 kan worden beëindigd. Dr. Klein zegt mede met het oog op noodzakelijke bezuinigingen, dat het instituut het werk moet afronden. Hij stelt daarbij, dat het instituut indertijd werd opgezet voor een periode van 25 jaar en dat nu al 30 jaar zijn verstreken. De kosten van het instituut op de begroting van het ministerie zijn momenteel 2,28 miljoen, waarvan het merendeel bestaat uit personeelslasten. De directeur van het instituut prof. dr. L. de Jong verklaarde onlangs nog tot 1985 bezig te zijn met de uitgave van "Het Koninkrijk der Neerlanden in de Tweede Wereldoorlog". Van dit werk zijn inmiddels zes delen verschenen. Er zullen er nog zes volgen. In Barcelona: MADRID, (Rtr/AFP) - De dood van twee agenten en drie bur gers bij een schietpartij die gis teren in Barcelona plaats vond, is door de Spaanse autoriteiten een „verschrikkelijke vergis sing" genoemd. Het incident deed zich voor in de arbeiders wijk Verneda. Toen vanuit een voorbijrijdende auto schoten werden gelost op de wachtpos ten van een politiekazerne, vuurden de wachtposten terug op een tweede voorbijrijdende auto, waarachter ook een poli tie jeep reed. Vijf inzittenden van de twee auto's werden di rect doodgeschoten, twee ande ren werden ernstig gewond. Geen van de slachtoffers had iets met de aanslag te maken. „De enig mogelijke troost is", aldus de Spaanse regerings woordvoerder, „dat de politie naar aanleiding van dit incident wellicht minder onbesuisd gaat optreden". De politie voert al maandenlang een zeer grimmig offensief tegen de leden van de Baskische vrijheidsbeweging ETA en tegen hel FRAP, een linkse vrijheidsbeweging. In Parijs hebben twee jonge mannen gisteren de plaatsver vangend militair attaché van Spanje, kapt. Bartolomé Garcia Plata Valle, neergeschoten in de deuropening van zijn woning. De man werd door kogels in de borst getroffen. Na een spoedo peratie werd zijn toestand nog kritiek genoemd. De ETA heeft later verklaard niets met de aanslag te maken te hebben. Na Duitsland en Engeland heeft nu ook België besloten zijn am bassadeur naar Madrid terug te sturen. De datum van terugkeer zou vandaag bekend worden ge maakt. De Spaanse ambassadeur bij de H. Stoel is op zijn post terugge keerd. Inmiddels is in Rome ook mgr. Alberto Iniesta, de hulpbis schop van Madrid, gearriveerd die op aanraden van kardinaal Tarancon het land heeft verla ten om arrestatie te voorkomen. Hij had in een bisschoppelijke brief geprotesteerd tegen de po litieke onderdrukking in Spanje.J Looptijd 7 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. I Naam Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. LEC- LAf_ J uw nationale spaarinstelling aSS Ontslagen Akzo en Philips in Europees parlement BRUSSEL (ANP) De dreigen de, massale ontslagen bij Akzo en Philips zullen onderwerp zijn van een debat dat volgende week dinsdag, in het Europees parlement in Straatsburg, ge houden wordt De sociale com missie van het parlement heeft gisteren namelijk besloten vol gende week mondelinge vragen over deze kwestie te stellen aan zowel de Europese minister raad als de Europese commis sie, het dagelijks bestuur van de EG. De vertegenwoordiger van de Raad zal antwoord moeten ge ven op de vraag of de raad bereid is aan de europese com missie voorstellen te vragen, die betrekking hebben op het scheppen van aanvullende in strumenten die de gemeenschap de gelegenheid geven recht streeks invloed uit te oefenen bij ontslagzaken in ondernemin gen die in meer dan een EG- land vestigingen hebben.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9