deTijd Twee jaar geëist tegen Syriérs "PARTICIPATIE- ONDERWIJS OP LOSSE SCHROEVEN" d0flENE Werkloosheid Zuid-Holland met 40 procent gestegen V "8 RISICO, MAAR ENIGE MANIER DIT SOORT 'MISDAAD' TE BESTRIJDEN Russisch „nee' komt hard VISIT Door leegloop vormingswerk: Jeugdzorg in België is vreemde zaak Gewichtige klant DUNDKKDAG 9 OKTOBER 1975 .LEIDSE COURANT. P\r.!N 7 UTRECHT (ANP) De Stichting Landelijke Organi satie Vormingswerk Jongeren (SLOVJ) vreest een zodanige leegloop van het vormingswerk, dat daar door het nieuw te vormen participatie-onderwijs voor werkende jongeren niet van de grond kan komen. "Het totstandkomen van participatie-onderwijs is alleen mogelijk wanneer het vormingswerk en het beroepsbegeleidend onderwijs zich integreren. Een voortijdig verdwijnen van het vormingswerk maakt zo'n integratie onmogelijk", aldus de stichting in brieven aan de leden van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer. Uit een telefonische enquête die de stichting heeft gehouden, onder alle vormingsinstituten die bij het SLOVJ zijn aangesloten, blijkt dat het aantal partieel leerplichtigen op vormingsinstituten tot bijna de helft is gedaald ten opzichte van vorig jaar. De stichting vreest aan de hand van deze gegevens dat binnen enkele jaren het vormingswerk verdwenen zal zijn. Om dit te verhinderen vraagt de stichting om maatregelen, zoals door een wettelijke verplichting te bewerkstelligen dat twee-daagse cursisten aan beide onderwijssoorten deelnemen (beroepsonderwijs en vormingswerk). Inmiddels is door vertegenwoordigers van de rijksoverheid en door personeelsdelegaties uit het georganiseerd overleg een begeleidings commissie gevormd ter begeleiding van werkloze vormingswerkers. Ongeveer 150 werkloze vormingswerkers hebben zich bij de com missie aanemeld. Wil de Surinaamse oppositielei der Lachmon premier Arron wel echt ten val brengen? vraagt de Haagse Post zich af en duikt daarmee in een Suri naams politiek probleem dat, zo zegt het blad, te ingewikkeld is voor ons Europeanen. De jeugdzorg in België is vaak een vreemde zaak, zeker als die „zorg" op kinderarbeid, zoals in het openlucht opvoedingsoord Vrij en Vrolijk in Brasschaat neer komt. Onder het motto her aanpassing door arbeid richten daar honderden gehandicapte, karaktergestoorde en delinquen- te kinderen paviljoenen op voor dat opvoedingsoord. De belo ning bedroeg 10 tot 50 Belgische Francs per week. Een jarenlange campagne tegen de stichting en haar gevolmach tigd beheerder Prof. dr. Maria Wens, leidde uiteindelijk tot een beschuldiging wegens fraude en overtreding van de arbeidwetge- ving. Maria Wens ontsprong de dans echter en het ziet er niet naar uit dat er aan deze „jeugd zorg" iets verbetert. Verder in de Haagse Post een portret van Louis J. Leeman, direkteur van de TROS, die van zichzelf zegt: „Ik heb een ty pisch intellectualistische smaak" en ook: „De sta rechts van het midden, maar als ik een heleboel dingen lees denk ik, god wat ben ik een links manne tje. Op grond van dat niet gede finieerde links-rechts etiket. Ik kan me goed vinden in een ra -o tioneel gematigd volstrekt inte ger socialisme wat op dit mo ment in Nederland niet bedre ven wordt. Niet door de PvdA helaas." Van Veen van het VNO roept u toe van de voorpagina van Elsevier deze week: Redt onze bedrijven. Een derde van de bedrijven in Nederland is in de rode cijfers. Mr. Chris van Veen: „Duisenberg heeft gezegd er is nog nooit een kabinet ge weest dat zo veel voor het be drijfsleven heeft gedaan als wij in de begroting voor 1976 heb ben opgenomen. Duisenberg doelt daarbij op die 2 miljard lastenverlichting. Van onze kant kunnen we zeggen, er is nog nooit een kabinet geweest dat in zo korte tijd zo'n expansief overheidsbeleid heeft gevoerd". Niet vreemd is het dat ook dr. Ferry Hoogendijk het over de economische moeilijkheden heeft in Nederland. Hij zegt het tragische van deze kabinetspoli- tiek is dat niemand er beter van wordt. De geweldspiraal in Spanje is nu pas goed op gang gekomen. Oog om oog, tand om tand. Elsevier sprak met de moeder van een fefusilleerde Bask: „De militairen vroegen me of ik zijn lichaam wilde hebben. Dat kon, als ik 50.000 peseta's - een half jaar minimum loon in Spanje - voor de transportkosten wilde betalen. En als ik wilde beloven dat er van de begrafenis geen demonstratie gemaakt zou wor den." Patricia Hearst, 19-jarige doch ter van de Amerikaanse kran tenmagnaat, gekidnapt en daar na bankovervalster voor het Symbionisch Vrijheidsleger, is zij gehersenspoeld? Prof. dr. J. A. M. Meerloo, psy chiater, gaat daar diep op in deze week in De Tijd. De commissie medische etiek van de gezondheidsraad heeft de minister van volksgezond heid rapport uitgebracht over de vraag of euthanasie op zeer ernstig gestoorde pasgeborenen in bepaalde gevallen toelaatbaar is. De conclusie is dat passieve euthanasie, dus het niet behan delen van complicaties hoewel men weet dat dit de dood ten gevolge zou hebben, in bepaalde gevalen en onder stringente voorwaarden, aanvaardbaar is. Een Amerikaanse zendeling in Brazilië, Fred Morris, was een vriend van Don Helder Camara. Dat was op zichzelf al verdacht. Hij had ook een vriend in het Braziliaanse verzet, nog ver dachter dus. Fred Morris werd daarom gearresteerd. Wat daar na gebeurde is huiveringwek kend. Zijn relaas over de marte lingen in een Braziliaanse ge vangenis deze week in De Tijd. Suriname zwalkt op de weg naar onafhankelijkheid. Voor Vrij Nederland deze week reden om een verbijsterend portret vein de Surinaamse oppositie te brengen. En komt tot de conclu sie dat het onafhankelijke Suri name een land is om je hart voor vast te houden. Dat de kabinetsplannen voor bezuiniging bij defensie bij de militairen niet zo goed vallen blijkt nog eens extra uit wat Jan Hoffmann zegt: „Dit is de derde grote teleurstelling in mijn le ven. De eenheid van Europa kwam niet van de grond, de katholieke kerk raakte in de knel en nu komt de koninklijke marine in moeilijkheden." En dan zomaar twee terzijde's: Dat de consument beschermd gaat worden tegen misleidende reclame, zegt niets, zo lang ze het misleidende woord consu ment niet afschaffen. En: Het heeft ons toch nog 300 jaar ge kost om die Surinamers goed tegen elkaar op te zetten. In Portugal zijn de gewone dienstpichtige soldaten verenigd in het SUV vrij plotseling aan de macht gekomen. Hoe dat reilt en zeilt vertelt De Groene deze week. In Stuttgart wordt het proces tegen de zogenaamde harde kern van de Baader-Meinhof- groep gehouden. De manier waarop dat gebeurt is een aan fluiting voor de meest elemen taire principes van een rechts staat, zegt De Groene en het aarzelt dan ook niet dit proces een proces in een betonnen vooroordeel te noemen. Een uitspraak van Strauss: Als wij aan de macht komen ruimen wij op en tot het einde van deze eeuw zal geen van die politieke gangsters het wagen in Duits land zijn bek open te doen. Een uitzonderlijk grote politiemacht bewaakte gisteren het Amsterdamse gerechtsgebouw waarin het proces te gen de vier Syriërs, die passagiers van de Warschau-ex pres hadden willen gijzelen, begonnen was. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - "Het is goed ons te reali seren welke risico's ons met het berechten van deze vier mensen bedreigen, maar we taoeten er niet voor op de loop gaan. Angst is een slechte raadgever. Dit zijn geen grote, holle woorden; het is de enige manier waarop we een dergelijke ernstige vorm van misdaad te lijf kunnen gaan". Met deze woorden rechtvaardigde de Amsterdamse officier van justitie mr. F. von Meyenfeldt gisteren de straf van 2 jaar met aftrek die hij eiste tegen de Palestijnse terreurgroep. Officieel was Selamih (34, vader van 4 kinderen, duidelijk de leider), Ataya (32, 6 konderen), Ammar (24, ongehuwd) en Azar (27, weigerde persoonlijke gegevens te verstrekken) slechts verboden wapenbezit ten laste gelegd dat meestal wordt gestraft met niet meer dan enkele maanden. De officier van justitie wilde echter zwaar laten meetellen dat ze van plan waren geweest in Amersfoort 12 mensen te gijzelen uit de Warschau- wexpres waarmee naar hun mening joodse Russen via Nederland doorreisden naar -Israël. De vier terro risten die als beroep "verzetstrijder" opgaven, luister den onbewogen naar de zware eis (iedereen in de rechtzaal had verwacht dat de justitie zich zo snel mogelijk van deze tijdbom binnen onze grenzen zou hebben willen ontdoen) en glimlachten fijntjes toen ze in de Arabische vertaling van het requisitoir de officier van justitie hoorden gewagen van mogelijke vergeldingsacties uit kringen van het Palestijnse ver zet. Overigens is het nog onzeker of rechtbankpresident Mr. J. Schroder bij zijn uitspraak over twee weken de strenge eis van de officier zal volgen. De vierkop pige verdediging, bestaande uit Mr. Sanders, Mr. Hoeker, Mr. van Niftrik en Mr. Yff (de laatstesoms zeer fel) kwam met sterke troeven. Zo bleek ter zitting dat de plannen voor de aanval op de Warschau-ex- pres niet meer waren geweest dan vage overwegin gen. Dit in tegenstelling tot een in de jaszak van Azar gevonden briefje met een indianenverhaal vol schoten in de lucht, overrompeling van de locomotief en geboeide gijzelaars. Aanvoerder Selamih zakelijk: "Ik had drie redenen om Amersfoort ongeschikt te vinden voor een actie. Ten eerste zouden wij maar vijf minuten de tijd hebben gehad. Daarna zou er een andere trein op ons zijn ingereden met een ramp als gevolg. Ten tweede wist ik niet waar we met een bus vol gijze laars heen hadden moeten rijden. En ten derde vond ik Amersfoort te ver verwijderd van Den Haag om doeltreffend met de regering te kunnen onderhande len'. Mr. Schroder leidde de zitting, ondanks het vele politievertoon buiten met pantserwagens en honden, bekwaam en ontspannen. Kenmerkend voor de sfeer was zijn opmerking toen hij hoorde dat in Amersfoort de trein van 8.36 uur het doelwit had moeten worden. "Als u nog eens iets van plan bent, heren, moet u eraan denken dat hier inmiddels de winterdienst is ingegaan en dat de tijden zijn veranderd". Alleen de officier van justitie deed niet mee aan het algemene gniffelen. Hij ergerde zich zichtbaar tijdens het gehakketak over de aard van verboden wapens. De verdediging probeerde te bewijzen dat het gewone pistolen waren geweest. Hij zelf hield het echter, gesteund door de getuige-deskundige C. van Brakel van het gerechtelijk laboratorium, op "pistool-mitrail leurs die door hun grote vuurkracht, gepaard aan de kleine omvang en opvouwbaarheid (waardoor ze gemakkelijk in de kleding kunnen worden verborgen) uitermate geschikt zijn voor terreuracties". De kern van het requisitoir dat Von Meyenfeldt onder doodse stilte uitsprak - hier werd juridische historie geschreven - was zeer principieel en luidde: "Het effect dat het handelen van deze vier mensen op de maatschappij heeft gehad, de verstoring van de goede gang van zaken in die maatschappij, wordt niet alleen bepaald door het simpele onwettige vuurwapenbezit, maar ook door de plannen die zij met die wapens hadden, temeer nu wij wereldwijd, maar in de afgelo pen 12 maanden op ernstige wijze ook in ons land. herhaaldelijk zijn geconfronteerd met acties, soortge lijk aan die waartoe deze mensen het plan hadden gemaakt, zij het met verschillende doelen. Het leidt geen twijfel da* bijna de gehele bevolking verontrust en diep geschikt is geweest bij het vernemen van de plannen voor Amersfoort. Het is een eis van een goede justitie - en ik leg dit met grote nadruk aan. de rechtbank ter overweging voor - dat, aangezien straf en misdrijf met elkaar in overeenstemming dienen te zijn, de inwerking van het delict op de samenwerking, naast de elementen van het strafbare feit zelf, een groot gewicht in de schaal legt bij het bepalen van de strafmaat. Vooral ook omdat het duidelijk is dat deze vier mensen, zodra ze daartoe de kans krijgen, er niet voor terug zullen schrikken hetzelfde weer te doen - per slot van rekening zij zij, naar zij zelf zeggen, voor dit soort acties opgeleid - terwijl ook de besmettelijke invloed van alles op anderen niet moet worden onderschat. Ik ga er niet aan voorbij dat zeer velen, na van de eerste schrik 'bekomen te zijn, zich de vraag stellen of wij er wel wijs aan doen deze Palestijnen te berechten en eventueel zwaar te straffen, omdat iets dergelijks een terreuractie zal uitlokken, bijv. om de vier te bevrij den. Helaas is deze bedenking juist Wij stellen onze samenleving (ook die buiten ons eigen land) bloot aan terreuracties en het is goed ons dit te realiseren. Maar dan moeten we ons er ook van bewust zijn dat het besluit tot vervolging en berechting van deze vier mensen reeds het risico van een dergelijke bevrij dingsactie in zich sloot De verdediging vergde gisteravond iets minder dan 3 1/2 uur en concentreerde zich - naast een aantal punten van louter juridische/technische aard - natuur lijk op de stelling dat de vier Palestijnen geen misdadigers zijn, maar verzetsstrijders, een soort soldaten die opdrachten van hun superieuren dienen op te volgen. Ook het onrecht dat het Palestijnse volk zou zijn aangedaan en de daaruit resulterende ver drukking en wanhoop, werdan uitvoerig belicht Voorts probeerden de vier raadslieden klinkende munt te slaan uit het feit dat de Palestijnen in hun cel niet alleen verhoord zoudenzijn door normale politierechercheurs, maar ook door de BVD en moge lijk zelfs door iemand van de Israëlische geheime dienst. Van deze verhoren ontbraken processen-ver baal en de dossiers, hetgeen Mr. Yff de conclusie ontlokte: "Zo komt de deur open te staan voor misbruik van het vooronderzoek; bij de voorbereiding van deze strafzaak zijn de regels van het fatsoen geschonden". Rechtbankpresident Mr. Schroder leek echter niet zwaar te tillen aan de bezoeken van "geheime figu ren" aan de vier Palestijnen, en commissaris Toore- naar, hoofd van de Amsterdamse centrale recherche, bepaalde zich er met onschuldig gezicht toe de myste- rieuse gesprekken te ontkennen noch te bevestigen. "Ik zeg geen ja en geen neen". Bankrover speelt voor Sinterklaas KOBLENZ (Rtr) - Een bankbediende uit Keulen, die in Koblenz een snip perdag doorbracht, heeft daar gisteren een bank beroofd. Nog verder uit zijn dagelijkse rol val lend begon de man aan passerende kin deren vijf-markbil- jetten uit te delen. Hij had al honder den jongens en meis jes van extra zak geld voorzien toen de politie hem arres teerde. Volgens de politie had de man onder bedreiging met een vuurwapen 25.000 mark buitgemaakt In plaats van zich snel uit de voeten te maken, begon hij buiten de bank zijn optreden als kinder vriend. Luttele ogenblik ken later werd hij als een nieuwe rattenvanger van Hameln gevolgd door een groep opgetogen kinderen en hun perplex toekijken de moeders. De politie had geen moei te hem op het spoor te komen en arresteerde hem voor het centraal sta tion, hartje centrum. UT. HtS fWA»D «UZNtTSOV Kort nadat deze foto werd gemaakt is mevrouw Sylva Zalmanson ingestort en moest zij naar een zie kenhuis worden overgebracht. NEW YORK - Een Israëlische die een hongersta king van 16 dagen had gehouden om toestemming te krijgen voor een bezoek aan haar man, die in de Sowjet-Unie gevangen zit, is gisterochtend in New York in elkaar gezakt nadat zij een afwij zend antwoord van de Sowjetrusschische ambas sade had gekregen. De vrouw, Sylva Zalmanson, was naar de VS gegaan om daar haar hongerstaking te houden omdat er geen Sowjetrusschische vertegenwoordi gers in Israël zijn. De 30-jarige vrouw wil dat haar man, en haar twee broers uit Sowjetrusschische gevangenissen wor den vrijgelaten. Deze waren met vijf anderen in 1970 gearresteerd na een mislukte poging een vliegtuig te stelen om daarmee uit de Sowjet-Unie te vluchten. Haar man zit daarvoor een straf van 15 jaar uit. Ger Pouw móest nog officieel dienst weigeren BREDA - De 21-jarige dienst weigeraar Ger Pouw uit Sas- senheim heeft zich gisteravond, op last van de krijgsraad in Arnhem, gemeld bij de Chassee- kazerne in Breda. Ger Pouw weigert zich te beroe pen op de wet gewetensbezwa ren. Hij vindt eenvoudig dat de overheid niet het recht heeft hem te mobiliseren. Gistermid dag veroordeelde de krijgsraad Ger Pouw omdat hij zich niet had gehouden aan de opkomst plicht Hij werd bestraft met 51 dagen, de tijd die hij in voorar rest had doorgebracht De krijgsraad kon Ger Pouw nog niet veroordelen wegens dienst weigering, omdat hij zich nog niet aan de kazerne had gemeld. Officiële dienstweigering kan al leen aan de kazernepoort ge schieden. Dat was ook de reden waarom de krijgsraad Ger Pouw gelastte zich in Breda bij de kazerne te melden. Nu dit gebeurd is zal Ger Pouw bin nenkort, maar dan wegens dienstweigering, opnieuw voor de krijgsraad worden gebracht Iedere middenstander stelt er wel prijs op een gewichti ge klant te krijgen, zeker in deze moeilijke tijden. Maar er is wel verschil tussen letterlijk en figuurlijk. Deze aanzienlijke dikhuid bracht aanzienlijke schade toe aan de deur van een winkel in Helsinki doordat hij niet naar binnen kon zonder de deurpost te forceren. DEN HAAG ANP- Zuid-Hol land raakt de relatief gunstige positie, vergeleken met andere provincies, op de arbeidsmarkt kwijt. Vergeleken met een jaar geleden is in september het aanbod van werkloze mannen en vrouwen met 40 procent ge stegen, terwijl de vraag met 25 pet terugliep. De meeste pro vincies in Nederland lieten in september een lichte daling zien van de werkloosheid, ver geleken met de maand ervoor, Zuid-Holland een sterke stij ging. Zorgenkind in de provincie is de metaal, gevolgd door de bouw. Ook de sectoren horeca- en han dels- en kantoorpersoneel lieten een verslechtering zien. Voor seizoen gecorrigeerd 1 ren in september in Zuid-Hol land 36.300 mannen en vrouv werkloos, tegen 34.100 in augus tus. Relatief: 3,6 pet. van de beroepsbevolking, tegen 3,4 pet. de maand ervoor. 1

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7