KAAG I Oegstgeester I bejaarden graag op Ide dansvloer KONINGIN UIT DE Vijver van Keukenhof „gestofzuigd" SHETLAND PONYKEURING IN DE GROENOORDHAL Robert Strik winnaar 10 km-loop De Bataven D.C. VAN GILS NOG ONGESLAGEN Brochures over bouwen en kopen in Leiderdorp EN DAMCOMPETITIE DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 LhIDSt C OURANT FAUNA 5 Herman Allerlei organisaties zijn de laatste laren In touw om dames, maar ook heren van hun overtollige pond|es al te helpen. In Lelden Is Slank Fit Nederland gestart met een cur- sus. Onze redactrice Uesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter «ie schermen van dscc organisatie Zo langzamerhand kan ik wel een prijzenkastje gaan inrichten van de decoraties die ik bij de afslank-cursus krijg. Zoals ik al in een van de eerste afleveringen van deze rubriek schreef, ont vang je van leidster Els van Buchem een kwastje als je meer dan vijf pond of een veelvoud daarvan bent afge vallen. Terwijl je mede-cur sisten hartelijk applaudise- ren wordt dit „teken van moed beleid en trouw" op gespeld. Een gevoel dat je allang vergeten was. het ge voel dat je kreeg als de juffrouw van de lagere school je een pluim gaf, doorstroomt je. In totaal heb ik al drie kwastjes te pakken. Vanaf half augustus, toen ik de stap naar „Slank-Fit" waag de, ben ik zestien pond af gevallen. Wat wil zeggen dat ik met nog vier cursus sen te gaan nog vijf pond moet afvallen om aan mijn streefgewicht te komen. Overigens heb ik ontdekt dat ik nooit precies heb verteld wat wij nou doen op zo'n cursus. Daar gaan we dan. Bij het binnenkomen wordt elke deelneemster gewogen, nadat zij vijf gul den heeft betaald. Dit wordt genoteerd door Els van Bu chem. Vervolgens leest zij op hoeveel de cursisten zijn afgevallen en reikt de kwastjes uit aan degenen die dat verdienen. Wijselijk vertelt zij er niet bij hoeveel iedereen weegt. Dat is een geheim tussen lijnster en Els van Buchem. Tijdens het koffie-drinken kunnen er vragen worden gesteld. Daarna vertelt Els van Buchem een en ander over slechte eetgewoonten ol geeft zij hulpmiddelen aan die het afslanken be vorderen. Sinds gisteren weet ik waarom ik steeds maar dikker werd. Toen ik nog op school zat, fietste ik elke dag enkele kilometers. Sinds mijn negentiende ben ik fervent auto-rijder Hart stikke leuk maar vreselijk ongezond. Het praatje van Els van Bu chem ging dit maal over het nemen van meer lichaams beweging. Bij elke activiteit kan je calorieën verliezen. Zo verlies je met twee keer een trap op en neer lopen veertig calorieën. Met de kamer een goede beurt ge ven zijn tweehonderd calo rieën gemoeid. „Wanneer het lichaam meer beweging krijgt, zal het ook om voeding vragen die ge zond is. Mensen die weinig beweging hebben, voelen de automatische prikkel, die het lichaam kan geven, niet meer en ze gaan zo maar eten, uit venreling", vertelde de „Slank-Fit-Leidster. Na het praatje is het tijd voor „de oefeningen". Wat onwennig hebben we er ze ven weken geleden om ge lachen. Nu doen we ze in alle ernst, want afvallen is leuk, maar de spieren ver slappen, als daar niets aan gedaan wordt. Eigenlijk zou je ze elke dag moeten doen. Dat schiet er gewoonlijk bij in. Overigens gaan er betere tijden aanbreken. Wanneer ik op mijn streefgewicht zit, mag ik mijn dagelijkse calo rieën-aantal opvoeren van duizend naar achttienhon derd. Het schijnt dat wan neer je eenmaal op je streefgewicht zit, je heel wat moet gaan uithalen, wil je weer zo dik worden als' je was. Liesbeth Vogels Burgerlijke stand Geboren: Jeroen Adriaan, z v E. Beekman en B. FeraneoviiNienke Caroline, dr. v S. J. Eijgenraam en M. van der Kooij;Astrid Geertruida Martha dr. v H.C.W. Monnée en M. Venema.Nieolaas Chnstiaan tv. v N. Hilhorst en A C. Bach, Romeo Con- stan z.v. R.J.C. Finsy en B.M. Dew- n a ra in, Hamam Fatin dr. v. M. Ben M'Barek en ICAlijate, Danilo Robert tv. D N Agustien en NL Springer Overleden:A. de Ruijter geb.20 juli 1920 man.J. A. Bekooy geb.15 juni 1901 gehuwd geweest met P. G. Gressie.A. M. A. van Eijk geb. 19 aug. 1961 dochter,L. Korsuize geb.4 aug. 1901 gehuwd geweest met J. Buchner.T.A. M. Ermen geb.2l maart 1921 echtgenote van J. Wille men, N. E Beugelink geb. 29 okt 1967 dochter,? P. Terol geb./ jan. 1969 zoon. Gehuwd:Platteel en K. Noort Van onze atletiekmedewerker Leiden De Leidse atletiekver eniging De Bataven heeft het baanseizoen van 1975 afgesloten met de onderhand traditioneel geworden super langeafstand- wedstrijd. Bij de heren werd de 10 kilometer gewonnen door een oud-pupil van Bataven-trainer Lambert v.d. Berg, Robert Strik (A. V. Tempo) in 31.33.6 min.. Tweede werd A. junior Wybo Lelieveld (Bataven) in 31.43.0 min. Jan Hendriks (Bataven) eindigde als vierde in 34.17.8 min., en de jongen Koen Gijs berts (Bataven) werd vijfde in 34.39.8 min. Dirk Maassen v.d. Brink (Hol land) deed de 10 kilometer snel wandelend in 51.45.0 min. (voor de Nederlands kampioen op de 30 kilometer) de snelste seizoen- tijd opdeze afstand. Overige uitslagen: Dames 3000 m 1. C. v.d. Meer 11.05.2 min., 2. L. Verbeek 11.33.9 min., 3. J. Hendriks 11.38.2 min. Meisjes B. 1. H. Haverkort 11.02.5 min., 2. M. v.d. Salm 11.35.0 min. Meis jes C. 1500 m 1. L. Crouwel 6.03.0 min., 2. A. de Groot 6.29.0 min., Meisjes D. 1. S. Dorlas 6.10.0 min., 2. M. Hunck 6.27.0 min., Jongens C. 1. W. v. Schep pingen 5.01.1 min., 2. G. de Bont 5.01.1 min., 3. M. ten Broecke 5.06.7 min. Jongens D. 1. R. de Bont 6.01.0 min. Jongens Pupil len 1. R. Tegelaar 5.26.7., 2. R. v. Velzen 5.50.0 min. Aan Wybo Lelieveld en Koen Gijsberts werd er door het be stuur van de Bataven een grote ingelijste foto aangeboden, als blijk van waardering voor de goede prestaties van deze zeer talentvolle junioren het afgelo pen seizoen. Wybo Lelieveld werd dit seizoen ondermeer-Ne derlands jeugdkampioen en re cordhouder op de 2000 m stee ple jongens a in 5.57.7 min. en Koen Gijsberts werd Neder lands kampioen op de 800 m jongens B in 1.56.6 min. Van onze correspon dent LEIDERDORP - De afdeling voorlichting van de gemeente heeft een dezer da gen een tweetal nut tige brochures uitge bracht. De ene publi- katie is gewijd aan het vergunningen stelsel dat van toe passing is als een be woner van Leider dorp wil (verbou wen. „Een huis kopën met medewerking van rijk en gemeente", is de titel van de twee de brochure. In dit boekje vindt de be langstellende zeer overzichtelijk verschillende garan tie- en subsidierege lingen vermeld die van belang kunnen zijn bij de aankoop van een eigen wo ning. Beide publikaties zijn gratis te verkrijgen bij de afdeling voor lichting in het ge meentehuis. De rust in bloementuin Keukenhof is de laatste weken ernstig verstoord geweest door de aanwezig- heid van een zandzuiger waarmee de bodem van f§ de anderhalf hectare grote vijver is „gestofzuigd". Na acht jaar werd het weer eens tijd de fraaie vijver van de baggerlaag te ontdoen; een karwei, dat nu op een oor na is gevild. Vanmiddag vroeg heeft een enorme hijskraan van de firma Van Schoor uit Sassenheim de zandzuiger uit de vijver getild, waarna de rust weer is teruggekeerd. Ook m de vele meters stalen buis, die voor de afvoer van de bagger hebben gezorgd, zijn nu van het terrein s verdwenen. De vijver is weer schoon. Dat heeft wel even moeite gekost, sj Het is ongebruikelijk dat voor een stuk water van de grootte van de Keukenhofvijver een zandzuiger wordt gebruikt. Ik vroeg tuinarchitect Henk Koster naar de reden daarvan. Hij zei mij: =3 „Omdat er zoveel bomen rond de vijver staan kunnen we met andere apparatuur niets of nauwelijks iets uitrichten. Daarom j==j hebben we voor een zandzuiger gekozen. Maar het leed is weer £3 geleden, we kunnen voorlopig weer een jaar of acht vooruit". Hij vertelde mij ook dat het uitbaggeren van de Keukenhofvijver geen gevolg zal hebben voor het waterpeil. Als dat wel zo zou zijn geweest dan hadden de bomen rond de vijver daar beslist nadelige gevolgen van ondervonden. Hij zei: „Deze vijver staat in verbinding met open water zodat het water dat door het zandzuigen verloren is gegaan op een natuurlijke wijze weer |3 wordt aangevuld". Het is Henk Koster ook opgevallen dat het water in de vijver, §=j dat heel wat jaren vrij smerig oogde, aardig aan het herstellen =d is. „We kunnen hier duidelijk zien dat de waterzuivering van =j Rijnland zijn vruchten afwerpt. De kwaliteit van het buitenwater is een stuk beter geworden". Ais gevolg daarvan zal in de Keukenhofvijver na vele jaren eindelijk weer vis worden uitgezet. „We hebben het lange tijd EE niet aangedurfd", zei hij, „bang als we waren dat de vissen =B toch niet in leven zouden blijven. Het is al weer heel wat jaren geleden dat er karpers in de vijver zwommen. Maar we gaan =g het weer proberen". ËÊf Hij vertelde mij dat er een uitzetproef zal worden genomen met de zwarte karper, de goudwinde en de goudkarper. Drie vissoor- ten die de Keukenhofvijver nog wat meer leven moeten gaan =2 geven. Een goed initiatief dat hopelijk zal slagen. Als het water in de Keukenhofvijver ooit nog eens zo helder wordt dat men =j de vissen kan zien zwemmen dan zullen de ogen van toeristen uit binnen- en buitenland niet alleen gericht zijn op de bloemen- zee in Keukenhof. Dan wordt misschien ook de grote vijver een trekpleister. De tientallen tonnen modder die via de zandzuiger zijn afge- voerd naar een stukje braakliggend grasland buiten het tentoon- stellingsterrein, zullen voorlopig daar blijven liggen. Volgend =j jaar zal worden bekeken wat er met deze baggerhoop gedaan =j kan worden. =i Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het paard doet aanstaande zaterdag definitief zijn intrede in de Groenoordhal. De eerste schuchtere passen, tijdens de onlangs ge houden Paas-Vebo-tentoonstelling zijn een derma te succes geworden, dat de Shetlandpony fokver- eniging heeft besloten de keuring van haar be- schermdieren de komende jaren in de Groenoord hal te laten geschieden. Mogelijk zullen ook ande re verenigingen van stamboekpaarden in de toe komst dit voorbeeld volgen. Ruim tweehonderd pony's uit het fokgebied van de randstad zullen zaterdag worden bekeken door vier officiële juryleden. Ongeveer zestig ponybezit- ters hebben hun dier ingezonden. Alle pony's worden in hun eigen leeftijdsgroep gekeurd. Bovendien kunnen bepaalde pony's van wege het stamboek een officiële stamboek premie ontvangen. Pony's die in het veulenboek zijn inge schreven en daarvoor in aanmerking komen, zul len tevens in het stamboek worden opgenomen. Het Shetland stamboek, het op één na grootste stamboek in Nederland, werd op 7 oktober 1937 te Arnhem opgericht Sindsdien zijn 65.000 veulens en 20.000 stamboekmerries ingeschreven. Zuid-Holland, dat na Gelderland en N-Brabant de provincie met het grootste aantal Shetland pony's is, komt de laatste 5 jaren sterk naar voren mede door de excellente aankopen van binnen en buiten de provincie. Belangrijke trekkers voor het publiek zijn de keuringen van groepen van één eigenaar en de rubriek kroonmerriën, de elite van de Shetlanders qua fokprestaties en exterieurkeuring. De verschillende waarderingen zijn herkenbaar aan de kleur van de rozetten: oranje le, rood 2e en wit 3e prijs. Het geheel is toegankelijk voor het publiek. Volwassenen 2,50 en kinderen tot 12 jaar onder geleide 1,-. (Van onze dammedewerker) LEIDEN De competitie in de hoofdklasse van de LDDB verloopt voor D.C. van Gils bijzonder gunstig. Na drie wedstrijden voert deze club ongeslagen de ranglijst aan. Het reserveteam van het Leids Dam Genootschap heeft de kracht van Van Gils aan den lijve ondervonden. Met maar liefst 17-3 moesten de Leidenaars het onderspit delven. Slechts Bronstring, Klinkenberg en Masurel boekten tegen respectievelijk C. Verboom, G. van Winkel en, Van der Starre de halve winst Opvallend meer moeite kende D.C. van Gils met Ons Genoegen uit Bodegraven, dat na vier wedstrijden puntloos onderaan staat. Het had er zelfs alle schijn van dat D.C. van Gils tegen OGB met een 10-10 gelijkspel genoegen moest nemen. Na een gelijkopgaande strijd leek J. Boef bij de stand 9-9 voor het eerste winstpunt van OGB te gaan zorgen. Tegen A. Brunt, die in grote tijdnood verkeerde, liet hij echter een zekere remise lopen, toen hij alsnog probeerde, speculerend op de tijdnood van Brunt, het eindspel in zijn voordeel te beslissen. Samen Sterk, de kampioen uit de vorige competitie stelde wederom teleur door onverwacht van het Wassenaarse WDG een nederlaag van 12-8 te incasseren. Lange tijd ging Samen Sterk aan de leiding, maar de verliespartijen van Louis de Frankrijker tegen de jeugdige Rob Veldthuizen en van Leon Smits, die blunderde in het eindspel tegen invaller Kievit, deden de balans doorslaan in het voordeel van W.D.G. Tegen Lisse herstelde Samen Sterk zich. Slechts Hoogeveen, die in het eindspel een verkeerde afwikkeling koos, moest de beide winstpunten aan zijn tegenstander (J. den Boer) laten. Samen Sterk won uiteindelijk met 12-8. Debutant Kijk Uit f uit Zegeveld verraste na een zwakke competitie-start met overwin ningen op OGB (12-8) en WDG (11-9). Bij Ons Genoegen lieten tegen Kijk Uit vooral de eerste bordspelers het volkomen afweten. De Bruin verwierf zich tegen Oskam wel een betere stand, maar moest toch een remise toestaan, terwijl Vrolijk en Van Driel teleurstellende nederlagen leden tegen respec tievelijk A. Kuyer, die in deze competitie nog ongeslagen is gebleven en J. Visser. Tegen WDG keek Kijk Uit halverwege nog tegen een 7-5 achterstand aan, maar winstpartijen van Oskam tegen Noordoven en Heuvelman tegen Van Wissen brachten Kijk Uit alsnog de 11-9 overwinning. In de eerste klasse van de LDDB gaan D.C. Van Gils 2 en LDG 3 met ieder zes winstpunten gezamenlijk aan kop. ADC herstelde zich na een zwak begin uitstekend. Na het 10-10 gelijke spel tegen het reserveteam van RDC, verraste ADC met een 11-9 overwinning op KDC 2. SDV bezet dank zij een overwinning van 11-9 op LDG 3 de derde plaats. Het tweede team van Samen Sterk heerst met grote overmacht in de tweede klasse. Ongeslagen bezet zij met 8 punten uit vier wedstrijden de bovenste plaats. Lisse bengelt na vier verloren wedstrijden onderaan de ranglijst. Samen Sterk stuurde Lisse met een 16-4 nederlaag naar huis, terwijl KDC 3 zich met 15-5 de sterkste toonde. Mijn rubriek krijgt al een aardig internatio naal tintje. Zo laat ik U meegenieten van de droomreis die de Sas- senheimse Margriet Ver- degaal momenteel door Amerika maakt en nu heb ik weer een leuk bericht uit Duitsland waar mevr. Vera Hui- berts-Schipper uit de Buiten-Kaag werd geko zen tot wijnkoningin 1975. Die onderscheiding werd haar toegekend aan boord van het stoomschip „Marianne" waar mee deze 52-jarige aan de Lis- serdijk wonende Kaagbewoon ster een reis langs de Rijn maakte. De trip werd georga niseerd voor de leden van de Land en Tuinbouwbond en op het programma stond ook een bezoek aan de wijnfeesten. De mannelijke helft van de 84-bootpassagiers moest tij dens die feesten een wijnko ningin kiezen en de keuze was snel gemaakt. De wijnkonin gin mocht als prijs een gemaal kiezen en haar keuze viel op vrijgezel Simon Kramer uit Assendelft. Op de foto een stralende wijn koning en wijnkoningin. Hij met een hoofdtooi van blade ren en zij met een schitterend diadeem, die ze later overigens wel heeft moeten teruggeven. Achter het wijnpaar staan de kapitein en de hofmeester, die deze kostbare lading weer be houden naar Nederland heb ben teruggevaren. Minstens één uur per week voelen de bejaarden van het dienstencentrum in Oegstgeest zich weer piepjong. Dat is op de woensdagmiddag tussen half vijf en half zes als ze zich heerlijk uitleven tijdens de dansles voor bejaarden onder leiding van de bekende dansleraar Geert Schipper. De meeste bejaarden van de dansclub hebben vroeger nooit de kans gekregen om te leren stijldansen maar nu de gelegenheid er is pakken ze die met beide handen aan. De jeugdjaren keren dan voor een uurtje terug in het dienstencentrum. Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt u mij vertellen wat u graag in deze rubriek zou willen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele foonnummer is 071- 122244. Vraagt u maar naar toestel 19. Er zijn twee clubs. Eén voor beginners en één voor gevor- EE derden. Geert Schippers: „Je moet er natuurlijk rekening mee houden dat de bejaarden zich niet zo wild over de dans- vloer kunnen bewegen. Ik doe EE zo weinig mogelijk draai werk in mijn lesprogramma. In de quick step bijvoorbeeld heb ik EE de figuurtjes weggelaten. De cha-cha-cha hou ik ook vrij eenvoudig. Toch sta ik er steeds weer van te kijken hoe de bejaarden op de dansvloer opleven. De engelse wals bij- voorbeeld vinden ze heerlijk maar ze schrikken ook niet te rue voor een Dittiee iive. al Henk Koster kijkt toe op het „stofzuigen van de Keukenhof-vijver. is die wel erg vermoeiend". De leeftijden van de dansende bejaarden gaan van de zestig tot in de tachtig jaar. Geert Schippers oudste leerlinge is 83. „Ze moet nog veel leren", zei de dansleraar mij, „maar over een jaar heeft ze alle dansen onder de knie. Boven dien wil ze daama overgaan naar de gevorderden. Dat is toch wel een bewijs dat dit dansen aanslaat". „De bejaarden hebben er zichtbaar enorm veel plezier in. Daarom is dit ook dank baar werk voor een dansle raar. Eigenlijk had ik hier Danslustige Oegstgeester bejaarden in het dienstencentrum aan de Lijtweg. twintig jaar eerder mee van start moeten gaan. Ik concen treerde mij echter altijd op de jeugd. Maar de bejaarden vin den het even fijn". Het is een echt lesuurtje waar in Geert Schippers eerst wat demonstraties geeft met zijn assistente Anneke Langeberg en dan de bejaarden hun gang laat gaan. En soms zwiert Geert ook met de bejaarden door de recreatiezaal op de tonen van een romantische wals. En na het lesprogramma eerst even op verhaal komen bij een kop koffie en dan weer de vloer op. Dan mogen de be jaarden vrij dansen. Geert Schipper: „Je zou verwachten dat de bejaarden het na een vermoeiend drie kwartier les sen wel even rustig aan zou den doen en zich zouden be perken tot een eenvoudige en gels wals. Maar het lijkt of ze dan pas goed los komen. „Op verzoek moet ik veel de sirtaki draaien en men vraagt ook veel naar de schotse dans. We doen ook wel eens leuke spelletjes, om elkaar wat beter te leren kennen". Ja, het is echte dansles in het dienstencentrum, waar de be jaarden voor een uurtje de kriebels in de benen krijgen en ontspannen over de vloer zwieren en zwaaien. En wie nog niet zo goed durft en voor muurbloempje speelt komt vanzelf in de stemming. Geert Schipper zet dan de sneeuw- wals in zodat alle bejaarden de vloer op moeten. .Langs de kant zitten kunnen ze nog lang genoeg", zei de dansleraar mij.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5