HYACINTENKWEKERS IN ROUW BELASTINGEN LEIDERDORP MET TIEN PROCENT OMHOOG Bewoners Leidsekade zijn vrachtverkeer beu Katwijk gaat spijbelen aanpakken AUTO-ONGELUK IN SASSENHEIM Definitieve kortingspercentage vastgesteld op 19 procent Noordwijkerhoutse melkfabriek gesloopt Zoeterwoudse NKOV huldigde penningmeester Raad Lisse wil liever geen 'provincie Leiderdorp neemt zaak- Rijnland opnieuw onder de loep Bollen-actie Lisser Boys PAGINA 4 LE1DSE COURANT DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 (Van onze correspondent) BOLLENSTREEK De hyacintenkwekers zullen deze week in een soort rouwstemming verkeren. Ze moeten nl. een heffing van niet minder dan 19% betalen, om het Surpiusfonds in staat te stellen de vele onverkochte hyacintenbollen te kunnen opko pen. Gistermiddag stelde het Produktschap voor Siergewassen dit rampzalige percentage vast, nadat het probleem dinsdag zowel in de Commissie van Bijstand als in het bestuur van de Stichting Surpius fonds onder de loupe was genomen. De tulpentelers komen er heel want er schiet dit jaar niet één wat genadiger af. Ze kunnen tulp over. Ook de restanten wor- volstaan met een heffing van den nog „opgelikt", zoals dat 3 1/2%. In feite zou men met het sierlijk heet. Maar er waren nog nul-tarief kunnen volstaan, onbetaalde rekeningen van 1974 en zelfs van 1973. Toen bleven er zo veel tulpebollen onver kocht dat men de benodigde heffing niet in één keer kon opbrengen. Door deze 3 1/2% is de schuld van 1974 geheel aan gezuiverd en tevens een deel van 1973. Voor de rest van de schuld van 1973 behoeven de tulpentelers niet meer op te draaien. De nog benodigde gel den - een bedrag van een half miljoen of daaromtrent - komen uit de zgn. bevroren reserves. Dat zijn géén gelden die via de vakheffing binnen zijn geko men. Dat is maar goed ook, want we zouden meteen een soort Hoekse en Kabeljauwse Twisten in twintigste eeuwse versie gaan krijgen, als men vakheffingsgelden ging aanwen den om onverkochte tulpebollen op te kopen. Niet ten onrechte zouden gladiolen- of narcissen- kwekers kunnen aanvoeren dat zij hun heffing niet betalen om tulpen op te kopen. De duiten komen nu dus uit de bevroren reserves, die er al vele jaren staan en die aan rente een aller aardigst bedrag hebben opgele verd. Over de narcissen gesproken: de telers van dit produkt moe ten een heffing betalen van 6%. In deze percentages is inbegre pen de heffing voor het Fonds Ziektenbestrijding. Dat is het voormalige fonds waaruit o.m. het tulpenstengelaaltje werd be streden. Dat is nu omgebogen tot een meer algemeen fonds. Meer dan een uur besteedde men aan het minimumexport prijzen voor derde landen. Dat had de Commissie van Bijstand Bloembollen op zijn geweten. Die moest het bestuur van het Produktschap adviseren over de hoogte van de minimumexport prijzen o.m. van Hyacinten. Men stelde voor de prijzen op een lager niveau te stellen dan vorig jaar. De Commissie van Bij stand was allesbehalve eensge zind. Met een stemmenverhou ding van zes voor, vijf tegen en één onthouding had men dat advies gegeven. De tegenstem mers waren van oordeel dat men door het vaststellen van lagere exportprijzen een stuk inkomsten voor de betrokken kwekers gewoon zou weggeven. Het Bestuur van het PVS was van mening dat het aan zo'n advies niets heeft. De Commis sie van Bijstand kreeg het werk dan ook weer terug met de op dracht snel met een ander en meer éénsluidend advies te ko men. De minimumprijzen voor de USA en Canada gingen zonder al te veel moeilijkheden onder de hamer door. De stuksheffing voor bolirissen werd aangepast en gebracht op het dubbele van de thans gel dende heffingsbedragen. Deze gewijzigde heffing wordt op 1 januari 1976 van kracht Van onze correspondent Katwijk Wanneer er geen verzachtende omstandigheden aanwe zig zijn, zal de gemeente Katwijk niet schromen om proces verbaal te laten opmaken bij ieder geval van schoolverzuim. Aldus werd gisteren besloten na overleg in de raadcommissie van onderwijs en vrije tijdsbesteding. Het schoolverzuim in Katwijk was reeds eerder punt van bespre king, nadat met name de huishoudscholen steeds meer gevallen van ongelimiteerd verzuim constateerden. Het betreft vooral de scholen, die leerlingen opleiden, die louter en alleen zich hebben laten inschrijven om daarmee te voldoen aan de leerplicht, de z.g. eindscholen. Bij deze jeugd is vaak van motivatie geen sprake. Intussen kwamen er gevallen aan het licht van meisjes, die onder schooluren werkzaam waren bij de firma Digros, een supermarkt in Katwijk aan zee. Het college van B&W heeft op aandringen van de raad contact opgenomen met omliggende gemeenten, om te kunnen beoordelen in hoeverre het schoolverzuim in Katwijk buitengewone vormen aanneemt. Inmiddels is duidelijk geworden, dat gezien het relatief grote aantal „eindscholen", Katwijk zich niet direct zorgen behoeft te maken over de mate van verzuim. De commissieleden drongen er bij de voorzitter, wethouder Haas noot, terdege op aan vooral voorzichtig en wijs te werk te gaan bij de beoordeling of een geval in aanmerking komt voor een proces verbaal. Het PvdA raadslid R. de Vries vroeg vooral de partieel leerplichtigen nauwgezet te controleren, omdat juist in deze groep het verzuim het grootst blijkt te zijn. In overleg met het college van B&W heeft de kantonrechter van Leiden, die reeds meerdere gevallen te behandelen heeft, besloten vooral ieder geval op zich te beoordelen en sociale indicaties mede van invloed te doen zijn op de strafmaat. SJZ VIERT 6DE LUSTRUM Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Het 30-jarig bestaan van de sportvereniging SJZ zal morgen worden gevierd. Tegelijk zal het aanzienlijk uitgebreide clubhuis officieel worden geopend. Van 8-9 uur is er op Haasbroek een eenvoudige receptie. Hierop sluit een feestavond aan voor leden en hun dames alsmede medewerkers. Hiermede worden in het bijzonder bedoeld degenen die in de afgelopen maanden op enigerlei wijze een steentje hebben bijgedragen aan de uitbreiding van het clubhuis. Er is een begin gemaakt met de sloop van het gebouwencomplex .moment is op de foto vastgelegd. De melkfabriek is niet meer. van de melkfabriek „De Landbouw" dat 50 jaar het gezicht Op de plaats wordt een groot parkeerterrein aangelegd, dat van Noordwijkerhout heeft bepaald. In 1926 werd het eerste tevens dient als ontsluiting van de winkelpanden aan de Dorps gebouw midden in de kern van het dorp neergezet, in de loop straat en de Havenstraat wanneer in de kom van het dorp der jaren is er steeds verbouwd en bijgebouwd. Een historisch eenrichting verkeer wordt ingesteld. Van onze correspondent LEIDERDORP - B en w willen de gemeentelijke belastingen en tarieven voor 1976 verhogen met tenminste tien procent, tarieven voor de begrafenis rechten en het gebruik van de nood- slachtplaats wil een deel van het college met twintig procent verhoogd zien. De commissie financiën en bestuurszaken zullen in hun gemeenschappelijke verga dering van maandag 13 oktober een ad vies over de verschillende tarieven op stellen. De beide commissies zuilen b en w ook adviseren over een door de ge meente te verstrekken garantie van tien miljoen gulden aan de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf Margriet. Deze stichting wil een dagverblijf bou wen op het terrein dat ligt tussen het Elisabeth-Ziekenhuis en de Hoogmadese- weg. In de vorige raadsvergadering (op 22 september) heeft de raad al besloten tot de aankoop van stukken water op dit terrein bij de verschillende polderpchap- pen. De commissie financiën zal na de ge meenschappelijke vergadering nog spre ken over de tarieven in het binnenbad van De Does aan de Hoogmadeseweg. Het gaat hierbij on. de per 1 januari van dit jaar doorgevoerde verhoging van het tarief voor „enkel bad" met 25 procent: van 2,00 tot 2,50. De commissie on derwijs die eerder een subsidie-aanvraag voor het zwembad besprak en toen niet geïnformeerd kon worden over de achter gronden van deze aanzienlijke verhoging, vroeg het college deze verhoging te be spreken met het bestuur. Gebleken is nu dat deze verhoging nood zakelijk is (volgens het bestuur) om een voldoende groot verschil te creëren tus sen de prijs van een „enkel bad" en een die van 'een „tien-baden-kaart". Naar de mening van het bestuur zou een „tien-ba den-kaart" stimulerend werken op het zwembadbezoek. Met zo'n kaart heeft men de neiging te denken dat men negen keer gratis kan zwemmen en men gaat dus veel gemakkelijker (of laat vooral de kinderen gaan) dan wanneer men iedere keer moet betalen. Een meerderheid van het college gaat akkoord met dit standpunt, één wethou der niet. De commissie financiën moet nu het college adviseren met betrekking tot het in te nemen standpunt. De (gemeen schappelijke) vergadering begint om 20.00 uur in het gemeentehuis. ZOETERWOUDE - De plaatselijke afde ling van het Neder lands Katholiek On dernemers Verbond heeft op de jaarver gadering in het Don Boscohuis de heer N. C. v. Velzen gehul digd, die-sinds 1955 penningmeester is. Voorzitter H. J. C. Paardekooper noem de het penningmees terschap de minst aantrekkelijke post in het bestuur. „Hij moet veel incasseren, in een dubbele bete kenis, maar staat voor 100% achter zijn taak". De voorzitter betrok in zijn dank woorden ook me vrouw Van Velzen- van Kampen en overhandigde haar een fruitmand. De heer Paardekoop er zei in zijn ope ningswoord dat de huidige economische situatie een beetje doet denken aan de dertiger jaren. Er is een zorgelijke toe stand in veel bedrij ven. Het klimaat voor de ondernemers is verre van rooskleu rig. Toch zijn er ook wel positieve kanten. De heer Paardekoop er noemde daarvan de verhoogde aftrek voor de meewerken de echtgenote en de verruiming van de fiscale oudedagsre- serve. Hierover zijn nog veel misverstan den en de indruk be staat dat er onvol doende profijt wordt getrokken van deze regeling. Daarom zal er op 18 november speciaal aandacht aan deze zaak en de voor- en nadelen van een B.V. worden be steed tijdens een bij eenkomst waar de se cretaris van het NKOV, mr. Duin dam, het woord zal voeren. Plaatselijk noemde de voorzitter de goe de contacten die er zijn met het gemeen tebestuur in de com missie voor het mid den- en kleinbedrijf en de talrijke aktivi- teiten die door het bestuur van de WIZO worden ontplooid. Naast de bijeenkomst met mr. Duindam staan er voor de ko mende maanden een viertal kaartavonden op het programma en wel op 4 nov. 13 jan., 10 febr. en 16 maart en een afsluiting met de gebruikelijke au- toralley. Bij de rond vraag kwam het or ganiseren van een Jaarmarkt aan de or de. De mogelijkheden hiervoor zullen in nauwe samenwerk ing met het WIZO-be- stuur worden onder zocht. Provincie gevraagd in te grijpen Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De bewoners van de Leidseka de en omgeving hebben zich met een brief tot de provincie gewend waarin gevraagd wordt een eind te maken aan de onhoudbare situatie voornamelijk veroorzaakt door het zware vrachtverkeer. Gevraagd wordt het gemeente bestuur te gelasten vestigings vergunningen voor bedrijven met zwaar transport of tran sportbedrijven in de buurt te weigeren. Verder zou de provin cie de Leidsekade, het Sluis- plein en de Oostvlietweg tot B-weg moeten verklaren waar door alle vrachtverkeer kan worden geweerd. In de brief wordt verder onmiddellijke ont sluiting gevraagd voor het Tran sportbedrijf van Rijswijk. Wethouder Van Dongen heeft deze week in de raadscommissie openbare werken en ruimtelijke ordening meegedeeld dat vol gende week kan worden begon nen met de ontsluiting van De Star, de weg die vanaf de Nieuwstraat achter langs de nieuwe woningen in zuid naar de Oostvlietweg zou moeten gaan. Met de eigenaar van de grond van het laatste stuk weg is eindelijk overeenstemming bereikt zodat er een voorlopige sintelweg van De Star naar de Oostvlietweg kan worden aan gelegd. Als die weg klaar is zal de Leidsekade tijdelijk worden afgesloten en vernieuwd wor den. Het ligt in de bedoeling daarna éénrichtingsverkeer op de Leidsekade in te voeren. Een van de gevolgen hiervan is ech ter dat het kraanwagenbedrijf De Korte De Tol zou gaan ge bruiken, een weg dwars door de nieuw gebouwde eengezinshui zen, iets wat ongetwijfeld van andere zijde weer protesten zal uitlokken. Leiderdorp staat voor keuze over kabel-tv Van onze correspondent LEIDERDORP - Moet er in Lei derdorp kabeltelevisie komen en zo ja, welk systeem is het meest geschikt (technisch en fi nancieel) voor de gemeente. De ze vraag zal duidelijk op de achtergrond mee spelen als woensdag 15 oktober maar liefst vijf raadscommissies in een ge meenschappelijke vergadering in het Dorpshuis zullen trachten b. en w. te adviseren over een centrale antenne-inrichting in Voorhof. Maandag 27 oktober zal de raad zich dan over dit -onderwerp uitspreken. Dat moet, omdat bij de verkoop van de grond in Voorhof de bepa ling is opgenomen dat 1 novem ber de uiterste datum is waarop de kopers door b. en w. ver plicht kunnen worden aan een dergelijke, centrale, voorziening deel te nemen. De basis voor de discussies in de commissies is de „nota be treffende de aanleg en exploita tie van een centale antenne-in richting voor geheel Leider dorp" die door de werkgroep kabeltelevisie is opgesteld. Deze nota is op dit moment vrijwel geheel gereed. Tijdens de verga dering zelf zal de werkgroep zijn conclusies bekend maken. De volgende commissies zullen aan de gemeenschappelijke bij eenkomst deelnemen: bestuurs zaken, financiën, ruimtelijke or dening, verkeer en vervoer en maatschappelijk welzijn. De vergadering is openbaar en be gint om 20.00 uur. Zoeterwoude De Hervormde Jeugdraad organiseert a.s. za terdag een Boeken- en platen- markt in Ons Huis aan het Kos terspad. Men kan er vanaf 14 uur te recht Zoeterwoude De K.P.J. start morgenavond met haar winter- programma. De seizoensopening geschiedt met een H. Mis in het Don Boscohuis. Nadat de koffie na afloop is geserveerd volgt de ledenvergadering waarbij ook het nieuwe huishoudelijke rege- lement ter tafel zal komen. Er zullen films worden gedraaid en er wordt tot slot een dansje gemaakt, waarbij Disco Jos de muziek zal verzorgen. Van onze correspondent Lisse De gemeenteraad van Lisse is over het algemeen niet zo geporteerd van een provincie-nieuwestijl met als centrumge meente Leiden. Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering spraken enkele raadsleden de vrees uit dat het aantal provincies, die na de bestuurlijke herindeling zullen ontstaan (26) moeilijkhe den met zich mee zal brengen. „In de huidige situatie kan het tussen twee provincies al zo slecht gaan", aldus een van de raadsleden. De WD-er Osephius vroeg zich af wat wat die bestuurlijke herindeling moet gaan kosten. Ook het beknotten van de taken van de gemeentebesturen zat hem niet lekker. „De gemeenten moeten meer armslag hebben. De betrokkenheid van de burger bij het gemeentelijk bestuur is veel groter dan bij het provinciaal bestuur. De heer Nieuwenhuis (SGP/GPV) zei de mening van Gedeputeerde Staten over de bestuurlijke herindeling te onder schrijven. Naar aanleiding van de nota „Leefbaarheid Plattelandskernen" merkte burgemeester Berends op er in Lisse ondanks de schaalver groting geen verhoging van de sociale spanningen is opgetreden. Mevrouw bestreed dit. Enige jaren geleden traden er in Lisse wel eens spanningen op tussen „de import" en de autochtone bevolking. Burgemeester Berends: „Na tien jaar zijn de Leidenaars Lissers geworden." Met de firma J. Huizer en zn. zal het gemeentebestuur nog trachten een regeling te treffen. De firma moet weg van de plaats waar zij nu zit, in verband met de verbreding van de Nassaustraat De raad gaf zijn fiat voor het aanspannen van een gerechtelijke procedure, aangezien de firma weigert te vertrekken, ondanks het feit dat zij toestemming heeft, elders in degemeente te vestigen. LTB Stompwijk kiest nieuwe voorzitter STOMPWIJK De L.T.B. afd. Stompwijk houdt vanavond jaarvergadering in café de Gou den Leeuw, aanvang 8 uur. Belangrijkste punt op de agen da is zonder meer de verkiezing van een nieuwe voorzitter. De heer F. van Swieten, sinds jaar en dag de woordvoerder van de boeren en tuinders in Stomp wijk, legt het bijltje erbij neer. Over de ruilverkaveling wordt op de agenda niet gerept Te verwachten is dat tijdens de rondvraag de tongen over dit toch wel tere punt los zullen komen. Lisse: financieel geen problemen Van een onzer verslagge vers LISSE Het gemeentebe stuur van Lisse verwacht het volgend jaar financieel wel te kunnen rooien. Op de begroting voor 1976 staat een bedrag van ruim 31 miljoen aan inkomsten en uitgaven. Er is zelfs een bedrag van ruim 3,5 ton over voor onverziene uitga- Van onze correspondent SASSENHEIM Op het kruispunt Leidsevaart/oude Rijksstraat weg botsten gisteravond rond acht uur twee auto's op elkaar. Een automobilist uit Utrecht, die uit de richting Noordwijk kwam, liep daarbij een zeer grote snee aan het hoofd op. Hij verleende geen voorrang aan een uit Sassenheim komende auto, bestuurd door een 53-jarige Leidenaar. De laatste liep borstkneuzin- gen op en zijn echtgenote die naast hem zat een gebroken sleutelbeen. De beide wagens moesten „total loss" worden wegge sleept Van onze correspon dent LEIDERDORP - De houding tegenover Leiden inzake het streek-energiebedri j f Rijnland en het standpunt van de ge meente met betrek king tot het concept ontwerp van de wet reorganisatie binnen lands bestuur zijn twee belangrijke agendapunten die de commissie bestuurs zaken krijgt af te handelen in zijn ver gadering op maan dag 13 oktober na afloop van de ge meenschappelijke vergadering met de commissie financiën. Leiderdorp heeft tot dusver steeds afwij zend gestaan tegen over een geschillen procedure tegen Lei den naar aanleiding van het uitstappen van laatstgenoemde gemeente uit de ge meenschappelijke re geling voor het stree- kenergiebedrijf. Nu echter Leiden het op 13 augustus j.l. in het provinciehuis bereik te compromis (waar bij men overeen kwam de regeling in te laten gaan op 1 januari 1975) heeft afgewezen, zal de commissie de situatie opnieuw bezien. Het blijft echter niet waarschijnlijk dat de .commissie zal advise ren mee te doen aan de procedure die de andere gemeenten in het streek-energiebe- drijf tegen Leiden willen aanspannen. De commissie be stuurszaken zal b en w ook advies uitbren gen ten aanzien van het in te nemen standpunt over de voorgestelde bestuur lijke herindeling van ons land. Leiderdorp heeft zich altijd sterk gemaakt voor een (mini)provincie of ge west Leiden. Het standpunt van gedeputeerde staten (waarin geen plaats is voor een dergelijke provincie) wordt door Leiderdorp waarschijnlijk niet onderschreven. Be halve ten aanzien van het gebied en opzet van de provincie Lei den, zal de commissie ook een standpunt bepalen over de be- voegheden van de verschillende be stuurslagen, zoals die in het concept-ont werp zijn voorzien. Winst Rabo-bank Voorhout steeg tot 87 mille Van onze correpondente VOORHOUT Het winstsaldo van de Voorhoutse Rabo-bank is in 1974 gestegen van bijna 36.000 gulden naar ruim 87.000 gulden. Dit bedrag toegevoegd aan de algemene reserve. Op de 5572 spaarrekeningen werden in totaal 16.445.000 gulden gestort. Het aantal verstrekte leningen steeg met 24 naar 429 stuks. De totale omzet steeg in 1974 met 45 miljoen naar 358 miljoen. Er werd veel bemiddeld in assurantie-aangelegnheden met name in de reisverzekeringen. De vraag naar woningbouwleningen daal de. zeker niet in de laatste plaats als gevolg van de sterk gestegen energieprijzen en de verscherpte inflatie. Donderdag 16 oktober wordt de algemene jaarvergadering van de Rabo-bank belegd in „Boerhaave" aan de Herenstraat Aanvang acht uur. Van onze correspondent LISSE Voetbalvereniging „Lisser Boys" organiseert de komende weken weer een amaryllisbollenactie. Op zaterdag 11 en zaterdag 18 oktober zullen de A., B. en C-junioren van de voetbalvereniging proberen de bollen voor 3,50 per stuk te slijten. De opbrengst is voor de ontspanningsbijeenkomsten, die de jeugd commissie van „Lisser Boys" regelmatig voor de jeugd organiseert. De vorig jaar gehouden amaryllisbollenactie leverde voor de jeugd circa 750,- op.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4