Allerlei(ds) Plan voor stadskantoor aan Schuttersveld Jongeman (18) vijf maal in rug gestoken Busbanen in het midden van Rijnsburgerweg PvdA STEUNT BENOEMING VAN AKEN NIET LANGER Wandelen in groeps verband neemt af Leiden krijgt info-centrum ZONDER ENIGE AANLEIDING Wethouder Waal: LEIDSE VERENIGING VIERT 25-JARIG BESTAAN Warenmarkt in Merenwijk of Zuid West RUK MOET BETALEN IN KADER WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING Leiden De wethouders Waal en Van Dam vinden dat er op het Schuttersveld een „stads kantoor" moet komen als dépendance van het stadhuis. Een dergelijk kantoor is volgens hen nodig om het ambtelijk apparaat aan ruimere en betere bedrijfsruimte te helpen. Bovendien achten zij een centralisatie in de huisvesting van de ver schillende ambtelijke afdelingen noodzakelijk» Momenteel zijn die, voorzover niet in het stad huis ondergebracht, her en der over de binnen stad verspreid. Het stadskantoor zou ruimte moe ten bieden aan 400 man. Wethouder Van Dam stelt zich voor èr alle afdelingen die met „wonen" te maken hebben in onder te brengen en mis schien ook de Gemeentelijke Sociale Dienst. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de linkse gemeenteraadsfracties zei Van Dam dat realisering van het plan alleen mogelijk is als het rijk de kosten voor zijn rekening neemt. Hij wil het daarom aanmelden voor de jongste werkgelegenheids—injectie van de regering. Als het stadskantoor inderdaad in aanmerking komt voor deze „aanvullende werken"-regeling zal nog volgend jaar met de bouw worden begonnen. Die korte termijn maakt het overigens noodzakelijk dat gebruik wordt gemaakt van een al bestaand plan (een zogenaamd ladenplan). Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) meent dat het Schuttersveld de enige locatie in Leiden is, die voor het stadskantoor in aanmerking komt. Situering aan de Langegracht is volgens hem niet haalbaar gebleken, evenmin als het idee om het kantoor aan het Noordeinde, bij de zeevaart school te plaatsen. Het onderbrengen van de betrokken ambtelijke diensten in de leegstaande kantoorflats aan Schuttersveld en Vondellaan, wezen de wethouders gisteravond als te duur van de hand. I (Van een onzer ver slaggevers) LEIDEN - Als het aan wethouder Van Dam ligt wordt Lei- iden over niet al te i lange tijd verrijkt Imet een „info-cen trum", waar de Lei- I denaren zich op hun i gemak kunnen infor meren over gemeen telijke aangelegenhe den die hen belang inboezemen. '|De wethouder wil hiervoor nog op de lopende begroting jgeld vrijmaken. Op jwelke termijn het centrum in gebruik kan worden geno- men, kon hij gister avond nog niet zeg gen. Als onderkomen voor de „info" moet de ruimte dienen waar nu het bureau voorlichting is geves tigd, links van de in gang aan het Stad huisplein. Dat bureau zal dan verhuizen naar de huidige lees zaal voor de raadsle den. Van Dam stelt zich voor dat één van de twee gemeentelij ke voorlichters en een informatrice per manent in het info centrum aanwezig zijn. De overige leden van het bureau kun nen dan ongestoord andere werkzaamhe den verrichten. In het centrum zal een uit gebreide documenta tie voorhanden zijn. Van een onzer verslaggevers Leiden Een nog steeds voort vluchtige rijksgenoot heeft gis teravond zonder enige aanlei ding de 18-jarige Harry de Waaij uit De Kaag neergesto ken. Het slachtoffer werd vijf maal in de rug gestoken en kreeg voorts enige halen over zijn arm. Onderzoek later in het Academisch ziekenhuis wees uit dat het met de ernst van de verwondingen nogal meeviel. De steekpartij had plaats n 't Gonk, een koffietent in de Pie- terskerkchoorsteeg, waar voor namelijk jongeren komen. Har- Slachtoffer kent kan nog steeds voortvluchtige dader niet gens deze jongeman had De Waaij onlangs met hem gevoch ten. De Waaij ontkende dit en zei hem helemaal niet te ken nen. De rijksgenoot kwam even later weer naar hem toe, trok een mes, stak enkele keren toe en maakte zich daarna uit de voeten. Tegenover de politie hield het slachtoffer later pertinent vol de dader niet te kennen en van het hele voorval niets te snappen. ry de Waay zat daar met een vriend, Hans van Dijk uit Oegst- geest, toen omstreeks kwart over zes een rijksgenoot binnen kwam en hem aansprak. Vol- De Leidse politie had vanmor gen bij het ter perse gaan van deze editie de dader nog niet te pakken. Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Waal (openbare werken) vindt het wense lijk dat de toekomstige busbanen op de Rijnsburgerweg in het midden van de rijbaan worden gesitueerd. Dat heeft hij gisteren uiteenge zet tijdens een vergadering van de fracties van PvdA en PPR/P- SP/D'66. De wethouder gaat met deze stellingname tegen het voorstel in dat door de dienst gemeentewerken is uitgewerkt. Zijn inzichten komen wat deze materie betreft, nu grotendeels overeen met die van de werk groep Milieubeheer en ook met de wensen van de bewoners. Waal wil op het gedeelte van de Rijnsburgerweg tussen het sta tionsviaduct en de Wassenaarse- weg twee busbanen laten aan leggen met aan weerskanten daarvan een rijbaan voor het gemotoriseerd verkeer. De bo men ter plaatse dienen naar zijn oordeel behouden te blijven. Van de rijbanen voor het niet- busverkeer kan gebruik ge maakt worden door onder meer weggebruikers die het AZL wil len bereiken. 'Op het stuk Rijnsburgerweg tussen de Wassenaarseweg en de Warmonderweg zou naar het oordeel van de wethouder één busbaan in het midden van de weg moeten worden aangelegd met eveneens aan weerszijden daarvan een ventweg. Voorbe houd dat hij hierbij maakt is evenwel dat voor deze herinde ling de breedte van dit stuk Rijnsburgerweg mogelijk niet toereikend zal blijken. In dat geval, zo zei hij gisteravond, zul len bussen en ander verkeer van dezelfde rijbaan gebruik moeten maken. Wel dienen volgens hem de bussen dan voorrang te krij gen. Een vertegenwoordiger van de bewoners van de Rijnsburger weg zei ter vergadering wel ze ker te weten dat er voor een uitsplitsing van de verschillende soorten verkeer op het bij Oegstgeest gelegen deel van de Rijnsburgerweg onvoldoende ruimte is. Hij pleitte er daarom voor op dit stuk ruimte te scheppen voor de bussen door maatregelen te treffen waardoor het doorgaand verkeer wordt geweerd. Een an dere mogelijkheid die in dit ver band werd geopperd behelst het treffen van een regeling voor éénrichtingsverkeer ter plaatse. De werkgroep Milieubeheer heeft in een notaatje voorkeur uitgesproken voor afsluiting voor het doorgaand verkeer. Volgens Milieubeheer moet de afsluiting in eerste instantie een voorlopig karakter dragen om zodoende ondervinding op te doen met de gevolgen voor de verkeerscirculatie. Verder dringt de werkgroep erop aan tegelijkertijd maatregelen te treffen die het sluipverkeer uit de aangrenzende wijken weren. Vanavond wordt de problema tiek besproken in een vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor openbare werken. Pauline Buring (PvdA) stapt uit gemeenteraad (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het PvdA-gemeen teraadslid Pauline Buring stapt op. Half november wordt haar plaats ingenomen door de 27-ja- rige jurist Peter Brouwer. Motief van Buring om de raad te verlaten is de overweging dat zij als raadslid onvoldoende tijd kan vrij maken om haar studie te voltooien. Zij wil graag op korte termijn afstuderen als bouwkundig architecte. Pauline Buring is het vierde raadslid dat binnen een tijdsbestek van en kele maanden te kennen heeft gegeven zijn zetel ter beschik king te stellen. Zij werd voorge gaan door de heren Stroink (CDA), Woelders (PvdA) en Du Gardijn (PPR/PSP/D'66). De eerste twee zijn al weg. De laat ste vertrekt eind van dit jaar. Peter Brouwer doceert sinds en kele maanden recht en maat schappijleer op een MEAO in Den Haag. Hij was van juni tot augustus van dit jaar werkzaam bij de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden. Zijn belang stelling richt zich met name op „maatschappelijke aangelegen heden". Gisteravond is aan de Hoogstraat nummer 4 de 41ste „Wimpy" van ons land geopend. Het nieuwe „hamburgerhuis" biedt plaats aan ongeveer 56 eters. Het restaurant is maandag geopend van 11.00 tot 19.00 uur, van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 tot 19.00 uur en tijdens koopavonden tot 22.00 uur. [ADVERTENTIE oecumenisch opinieweekblad I KRITISCH OVER KERK, CULTUUR ÉN SAMENLEVING^ ook In de losse verkoop Leiden De PvdA—fractie vindt dat b. en w. uitvoering moeten geven aan de wens van de meerderheid van de Leidse Van een onzer verslaggevers Leiden Na de Tweede Wereldoorlog had Leiden tot 1950 geen wandelsportvereniging. In dat jaar werd echter de wandelsport vereniging „Willen is kunnen" opgericht. De vereniging werd op 10 oktober ten huize van de thans 85-jarigé W. C. H. de Wekker in de Resedastraat een feit. De naam van de vereniging is ontleend aan de Nijmeegse Vierdaagse. Het devies van deze vierdaagse is elk jaar weer „willen is kunnen". De heer Woordes zet de wandelpas in. Secretaris en woordvoerder van „Willen is Kunnen" is de heer J. P. Woordes uit Alphen aan den Rijn. Hij is in de „wandel wereld" geen onbe kende. In het dagelijks leven is de heer Woordes belasting ambtenaar, of zoals hij bij wij ze van grap zegt: „Heksenja ger op zwart geld". Na zijn werk maakt hij menig uurtje vrij voor de wandelsport, niet alleen voor wandelsportvereni ging „Willen is Kunnen", maar ook voor „Wandelkring Leiden en Omstreken", want ook daarvan is hij secretaris. Het bestuur van WIK wordt gevormd door de heren C. Verstraate uit Leiden, Groene- scheij uit Aarlanderveen en Woordes. Gedrieën regelen zij de zaken van de ongeveer 40 leden tellende vereniging. Volgens de heer Woordes neemt het wandelen in groeps verband sterk af: „Hét is te genwoordig zo druk op de we gen dat het eigenlijk onverant woord is groepen te laten wan delen. Ga maar eens met een man of veertig wandelen naar een bos- of duinrijk gebied via de Rijnsburgerweg. Weliswaar zijn er nog steeds mensen die het wandelen in groepsver band prefereren, vanwege de gezellige sfeer die er meestal is. Het wandelen in gezinsver band neemt echter gestadig toe. De wandelsportvereniging „Willen is Kunnen" organi seert regelmatig bustochten naar mooie streken in den lan de, alweer dan een forse wan deling wordt gemaakt. In spe- ternber zijn leden van de ver eniging nog naar Zeist ge weest. Veelal worden deze tochten georganiseerd in sa menwerking met de andere plaatselijke wandelverenigin gen. Een aantal leden van „Willen is Kunnen" doet elk jaar weer mee aan de Nijmeegse Vier daagse. Weliswaar niet zoveel leden als in de vijftiger jaren toen nog vijftien of twintig leden meeliepen, maar er zijn er nog steeds die meedoen. De heer Woordes: „Wandelen is waarschijnlijk de enige sport waar niet gelet wordt of de wandelaars nou geestelijk gehandicapt zijn of niet. Iede reen kan meedoen". Vrijdag 10 oktober wordt in zalencentrum ,,'t Kabinet" aan de Maria Gijzensteeg in Lei den (ingang naast „De Over dekt") een grote feestavond gegeven ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van wandelvereniging „Willen is Kunnen". Op het program ma staat onder meer muziek en een grote rij speeches. Tij dens deze bijeenkomst zal ook de voorzitter van de vereni ging worden onderscheiden omdat hij 25 jaar lid is van „Willen is Kunnen". Er zal ook geprobeerd worden de mede-oprichter, de 85-jari- ge heer De Wekker, bij het feest te betrekken. De 11de oktober, zaterdag, wordt ter gelegenheid van het jubileum een wandeltocht georgani seerd in Castricum, de zoge naamde „paddestoelentocht". H. v.d. Post gemeenteraad om iemand an ders dan wethouder Van Aken tot president -coomissaris van de Leidse Duinwatermaat schappij te benoemen. Die uitspraak heeft de fractie gedaan tijdens haar gisteravond gehouden vergadering. De aan wezige wethouders hebben daarmee ingestemd. Het verlan gen Van Aken niet in de LD- M—vacature te benoemen heeft de gemeenteraad afgelopen maandag tot uitdrukking ge bracht door aannemen van een dat deze wethouder zich in LD- M—aangelegenheden al te zeer I heeft gecompromitteerd. De be- I noeming van een president- I commissaris van de LDM is een I bevoegdheid van b. en w. De- zen hebben zich, gesteund door de PvdA, lange tijd sterk ge- i maakt voor de vervulling van de vacature door Van Aken. De aanneming van de motie afgelo- 1 pen maandag, betekende voor hen dan ook een nederlaag. Het j PvdA—gemeenteraadslid Jo van j der Horst waarschuwde gister- avond dat hij een motie van I afkeuring tegen het college zou steunen indien het de motie i naast zich neer zou leggen. Verschillende van zijn collega's stemden daarmee in. Welke wet houder het president—commis sariaat nu op zich zal nemen, is nog niet bekend. Leiden Er bestaat een kans dat in Leiden Zuid$West en of in de Merenwijk een waren markt wordt gevestigd. Wethou der Van Aken voert over de 'mogelijkheid hiervan besprekin gen met de ambulante handel. Hij heeft dat gisteren meege deeld tijdens een vergadering van de gemeenteraads—fracties van PvdA en PPR/PSP/D'66. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Bosloop De gemeentelijke schoolsport- commissie Leiden organiseert op morgen een bosloop voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De loop wordt ge houden in de Leidse Hout van af 15.00 uur. Er wordt in groepsverband en individueel gestieden. Om drie uur starten de meisjes die na 1960 geboren zijn over een afstand van 600 meter. De jongens starten daar na over een afstand van 800 meter. Om tien voor half vier strijden de jongens en meisjes die in 1959 of in 1960 geboren zijn. De jongens lopen een af stand van 1100 meter, de meis jes lopen 600 meter. Om 10 over half vier leveren jongens en meisjes die geboren zijn voor 1959 hun beste pres taties. De meisjes moeten een afstand van 800 meter afleg gen, de jongens een afstand van 1500 meter. Inlichtingen bij de heer H. W. van Bovene, tel. 01717-2333. Hasj-vangst De Leidse politie heeft een 26- jarige Leidenaar aangehouden in de Nieuwstraat. De man wordt ervan verdacht diverse keren hasj gekocht te hebben bij een handelaar. Bij zijn aan houding had de Leidenaar en kele grammen hasj bij zich. Naar aanleiding hiervan werd door de politie een onderzoek ingesteld en werd een paar uur later een handelaar in zjn wo ning aan de Hooigracht aange houden. Bij deze 23-jarige Lei denaar werd ongeveer 1 pond hasj aangetroffen met een marktwaarde van ongeveer 2300 gulden. Tevens werd door de politie 2300 gulden handels- geld in beslag genomen en ver der wat apparatuur, bestemd voor de verkoop van hasj. Koe op hol Dinsdag is een koe uit het slachthuis gevlucht Het dier voelde waarschijnlijk nattig heid en sloeg op hol. De koe vluchtte uit het slachthuis en rende naar een nabij gelegen stuk grasland. Door het perso neel van het slachthuis werden vergeefse pogingen gedaan het dier te vangen. De koe was hen telkens te slim af. Een politie man heeft de koe daarna met een karabijn neergelegd. Hek vernield Langs het Piet Paaltjespad is ruim 80 meter hekwerk ver nield. Het hek was daar op 29 september geplaatst om het foutief parkeren van studenten op voetpad en in de plantsoe nen tegen te gaan. De bewo ners van de studentenhuizen zeiden al tegen de werknemers van de Heidemaatschappij, die het hek plaatsten, dat het hek er niet langer dan één dag zou blijven staan. De volgende dag was het hek inderdaad vernield en werd het door de plantsoe nendienst in de sloot aangetrof fen. De schade bedraagt een kleine 1500 gulden. Het zou hier gaan om een reeds jaren durend geschil tus sen de gemeente en de univer siteit over de aanleg van een parkeerterrein op het gebied van de universiteit Reinheids-actie (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wethouder Van Aken wil volgend jaar starten met een wat hij zelf noemt „reinheids-actie" die onder deel moet gaan uitmaken van een „stadsreinheidsbeleid". De wethouder beoogt met een en ander de Leidenaren wat meer properheid bij te bren gen. Dit met het oog op de steeds toenemende kosten die het schoonhouden van de stad met zich meebrengt Van Aken heeft dit gister avond bekend gemaakt tijdens een vergadering van de frac ties van de PvdA en PPR/P SP/D'66. Hij wees erop dat het geld dat de gemeente uitgeeft aan reiniging in geen verhou ding staat tot de reinigings rechten die de Leidenaren moeten betalen. ,Jk wil de be volking stimuleren uit eigen beweging mee te helpen om de kosten van reiniging zo laag mogelijk te houden", aldus de wethouder, die nog niet kon vertellen hoe de .reinheids-ac tie" concreet gestalte krijgt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3