Overleg regering en bedrijfsleven lonen en prijzen VERMIST MEISJE WERD GEWURGD Militairen in Oporto met wapens tegenover elkaar Ontvoerders Herrema belden naar fabriek SCHORSING VIER DUELS KILA Oproer Leuven: 140 gewonden OORLOGS WINTER „VARA moet radikaler zijn £eid6C (Bowumt Donderdag 9 oktober 1915,66e jaargang no. 20243 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen Der week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Deel 2 van Oorlogswinter op Ned. II om 19.30 uur. Om 20.40 uur Klaverweide (10) en om 22.20 uur Achter het nieuws met minutieopslag en dienstweige raar Pouw. Ned. I om 19.55 uur Tussen twee werelden en om 21.50 uur Nader bekeken met de middenschool. Plaatselijk wat regen In het algemeen veel bewolking, met plaatselijk wat regen of een lichte bui, maar in de loop van de dag van het noorden uit ook enkele opklaringen. Meest matige, maar in het Wad dengebied eerst nog krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest Maximumtemperaturen rond 13 graden. Morgen: Zon: 6.55-17.59 Maan: 13.14-21.46 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgende week dinsdag heeft een regeringsdelegatie een eerste gesprek met de Stichting van de Ar beid, waarin werkgevers en werkne mers vertegenwoordigd zijn. Bij dit eerste gesprek zal, tegen de gewoonte in, vermoedelijk ook minister-presi dent Den Uyl aanwezig zijn. Het gaat bij dit overleg namelijk om de stijgen de lonen, de prijscompensatie, het uit de hand lopen van de sociale verzeke ringen en dergelijke. Het belangrijkste is echter de loonsomstijging, die tot nu toe op 10 procent voor volgend jaar berekend is. Dit is onmogelijk, aldus onder meer de KVP, de AR en de CHU. De ondernemers in groot-, midden- en kleinbedrijf en de landbouw onder schrijven dit standpunt. De delegaties, die elkaar volgende week dinsdag zullen ontmoetten zijn dan al op de hoogte van: de mening van de christen-democra tische fracties in de Tweede Kamer, die (onder meer door mr. F. Andriessen) hebben laten weten, dat de loonsomstij ging beneden 10 procent moet blijven, de eis van ook deze fracties, dat nog geen beslissing genomen mag worden over het optrekken van de BTW van 16 naar 18 procent Deze eis is vandaag opnieuw gesteld, een nota van gisteren van de econo mische commissie uit de Sociaal Econo mische Raad, die maandag vrijgegeven wordt, de vrees van een aantal deskundigen, dat een te hoge prijscompensatie tenzij gematigd verschillende bedrij ven al in moeilijkheden kan brengen. De vakbeweging heeft vorige week voorgesteld de prijscompensatie deels in centen (voor iedereen 245 gulden) deels in procenten uit te keren. De werkgevers vrezen, dat dit een te grote aanslag op de financiële positie van veel bedrijven, vooral midden- en kleinbe drijven, zal zijn. KVP-fractievoorzitter mr. F. Andriessen heeft daarom deze week in de Tweede Kamer gepleit voor 'een compensatie van ongeveer 180 gul den per procent prijsstijging te stellen tegenover de 245 gulden van de vakbe weging. Daarnaast echter geen procen ten meer. Premier Den Uyl sprak gister avond al zeer voorzichtig over een lage re loonstijging. Insiders menen te weten, dat het nog geheime rapport van de economische specialisten uit de SER zeer somber zal zijn. Zelfs de prijscompensatie voor eind dit jaar zou al in discussie ge bracht zijn. Angela Mangot AMSTERDAM Meer dan 40 rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade maken sinds gis teravond jacht op de moordenaar die de 11-jarige Angela Mangot volgens de laatste inlichtingen moet hebben verkracht en vervolgens gewurgd. Het meisje werd sinds zondagmiddag vermist Gisteravond is haar gedeeltelijk ontklede stoffelijk overschot bij toeval ontdekt door de 25-jarige J. Bosman die tijdens de wekelijkse avond van zijn schietvereniging zijn hond uitliet. Vandaag zal dr. Zeldenrust sectie verrichten op het stoffelijk over schot van Angela - een meisje uit een Spaans gezin met vijf kinderen dat sinds acht jaar woonachtig was in Amsterdam. Het meisje verliet zondagmiddag zonder opgaaf van redenen met de fiets de ouderlijke woning. Het rijwiel is inmiddels teruggevonden bij de hoofdingang van het Centraal Station in Amster dam. De randfiguren die zich daar plegen op te houden, oefenden een grote aantrekkingskracht uit op Angela - een vroegrijp meisje dat een bril met dikke glazen droeg. Daarom concertreertde aandacht van de Amsterdamse moordbrigade zich voorlopig op de schemerige onderwereld van het Centraal Station. LISSABON (AFP/Rtr.) In Portugal zijn alle militaire leiders in spoedvergadering bijeengekomen om de politieke en militaire crisis in het land te bespreken. De leden van de Revolutionaire Raad, de bevelheb bers van de districten en de chefs van staven, worden geconfronteerd met een kri tieke situatie binnen de strijdkrachten. In de noordelijke stad Oporto staan opstandi ge militaire en gezagsgetrouwe eenheden met pantserwagens tegenover elkaar, nadat gisteravond bij gevechten in de stad tussen burgers minstens 45 gewonden waren geval len. De democratische volkspartij PPD had voor gisteravond een demonstratie uitgeschreven om steun te betuigen aan de regering en aan de noordelijke commandant, generaal Velo- so. Artilleristen uit de stad hadden gisteren het ontslag van de commandant geëist De PPD-leiders eisten in hun toespraken dat de 'orde en discipline in het vrije Portugal' worden hersteld. Bij botsingen met extreem linkse betogers kwam het vervolgens tot uitgebreide straatgevechten, waarbij de par tijen elkaar met stenen, stokken en riemen te lijf gingen. De communistische partij in Portugal heeft de verwarring in het leger en het protest van de metaalarbeiders tegen de regerings maatregelen begroet als "een fantastich ant woord van het Portugese volk op reactionai re en conservatieve elementen'. Ondanks haar regeringsverantwoordelijkheid is de communistische partij hierdoor in feite in de oppositie gegaan. (Vad onze correspondent) DUBLIN Voor het eerst sinds de Nederlandse industrieel dr. Tiede Herrema vorige'week vrij dag in Ierland werd ontvoerd,, schijnen zijn ont voerders van zich te hebben laten horen. Bij de Ferenka-fabriek in Limerick kwam een telefoon tje binnen dat bijzonder de aandacht trok. Daarin werd gesproken over een losprijs voor Herrema. De fabriek wacht nu op een reactie van de ontvoerders op een aanbod dat in het telefoonge sprek is gedaan. Men heeft echter nog geen echt bewijs dat de heer Herrema nog in leven is; dat het telefoontje echt van de ontvoerders afkomstig was staat ook niet voor 100 procent vast. Ook vandaag waren weer ruim 4000 politiemannen (de helft van de hele Ierse politiemacht!) en eenhe den van het Ierse leger op zoek naar Herrema en zijn ontvoerders. In Dublin is mr. D. van Houten aangekomen, een onderhandelaar die door het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken is gestuurd om de ambassade te versterken. Brand Inktzwarte rookwolken verduisterden gisteren een deel van Umuiden. De rookwolken werden veroorzaakt door een felle brand in een tot opslagruimte voor ver pakkingsmateriaal ver bouwd oud koelhuis. De brand ontstond toen vonken van een snijbrander in het ver pakkingsmateriaal te recht kwamen. De schade wordt door de uitstekend verzekerde eigenaar van het pand geraamd op ongeveer één miljoen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aad Kila van FC Den Haag is geschorst voor vier wedstrijden. Hij heeft bovendien een boete van 200 gekrege- n. Dit alles naar aanleiding van de kopstoot tegen Roda JC, afgelopen zondag. Aan de bekerwedstrijd tegen sportclub Cambuur had hij van vorig seizoen nog een voorwaardelijke straf van een wedstrijd overgehou den. De strafcommissie van de KNVB laat de mogelijkheid open hier tegen verweer aan te tekenen. Van de mogelijkheid tot verweer verwacht FC Den Haag, dat begin deze week Kila zelf strafte met een boete van 500, niet veeL Dit is een formele toevoeging. Verweer aantekenen is in de regel een zinloze zaak. De schorsing van Kila geldt niet voor Europa Cupduels. (Van onze correspondent) BRUSSEL Tijdens hevige ge vechten tussen betogers gister avond in de Belgische universi teitsstad Leuven zijn zeker 140 mensen gewond van wie er der tig in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De Rijks wacht die met 600 man sterk de orde trachtte te handhaven, ar resteerde 77 betogers en moest zelf ook rake klappen incasse ren. Toen deze week bekend werd dat Vlaamse nationalistische groeperingen zoals Were Di en Vlaamse militanten organisatie in Leuven wilden betogen tegen het communistische terrorisme en het Amerikaanse doUar-im- .perialisme, besloten uiterst linkse organisaties als Amada en het anti-fascistisch front een tegenbetoging te houden en de rechtse betoging onmogelijk te maken. Prompt braken er dan ook felle gevechten uit, waarbij gebruik werd gemaakt van mo- lotof-cocktails, flessen, straatste nen, stokken waarvan dè punt was uitgerust met scheermessen en andere projectielen. Veel be togers liepen dan ook snijwon- den op. Illllll! PRINSJE JARIG Prins Constantijn zal op zaterdag 11 oktober zijn zesde verjaardag vieren. Deze foto werd door zijn vader, prins Claus gemaakt. De politie was de Sinterklaas snel op het spoor. Om het probleem van gebrek aan ruimte in een hangar op de Amerikaanse vliegbasis Schenectady (New York) op te vangen, kwam de bedrijfsleiding op de gedachte een gat in de deur aan te brengen. Vliegtuigen van te grote omvang kunnen dan toch binnenshuis onder handen worden genomen. PvdA-MWISTERS SCHRIJVEN: 99 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - „De VARA moet radikaal zijn en zich in haar benadering van de maatschappij scherper profileren ten opzichte van de andere omroepen, dan nu het geval is". Dit staat in een open brief van een aantal promi nente leden van de Partij van de Arbeid aan het hoofdbestuur van de VARA. Ondertekenaars zijn de ministers Van Kemenade en Pronk, de staatsse cretarissen Klein en Meijer, de Kamerleden Roe thof, Voogd, De Ruiter, Kosto, Kombrink en Hart- meijer, voorzitter Groenevelt van de Industriebond NW, burgemeester Van der Louw van Rotterdam, PvdA-secretaris Heyne den Bak en socioloog Pe per, en het D'66-Kamerlid Beekmans en het PPR- lid Faas. In de brief wordt bezorgdheid uitgespro ken over de situatie bij de VARA, zowel wat betreft een duidelijke opvatting van het program mabeleid als de interne spanningen. De brief schrijvers concentreren zich op drie hoofdpunten: de vraag of het programmabeleid wel voldoende herkenbaar is, het verlies van zendtijd dat de VARA de afgelopen tien jaar leed, en het onvol doende besef bij „vooruitstrevend Nederland" van een eigen omroep. Het VARA-bestuur heeft de briefschrijvers voor een gesprek uitgenodigd. Een van de vrijgelaten gegijzelde vrouwen wordt in een auto gehol- Gijzelaars in Argentinië vrijgelaten BUENOS AIRES Chileense ballingen die het kantoor van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtingelingen van de Verenigde Naties in Buenos Ai res bezet houden hebben acht vrouwen die zich onder de veer tien gijzelaars bevonden, vrij gelaten. De Chilenen gingen tot de gijzeling over uit protest tegen de wijze waarop zij in Argentinië moeten leven. De Argentijnse regering heeft laten weten de Chilenen niet te zullen straffen en hen een vrij geleide te geven. De Chilenen willen naar Nederland, Zweden, Denemarken of België gaan. Deze practische gasaansteker. navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1