,Ik reken niet meer op Oranje' Punch: sponsor voor een jaar met optie voor nog twee jaren Roy Schuiten kan droommuur doorbreken Debuut in hordenren liep voor Inja McGarrity falikant af VAN HANEGEM GEPASSEERD Club Brugge (Ernst Happel) haalde uit tegen Lokeren BERT PRONK SPRINTZEGE IN STER DER BELOFTEN Selectie Italiaanse scheidsrechters woest op langzame tv-beelden Polen zege op Hongarije Topschaaksters niet in titelstrijd DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Willem van Hanegem maakte er vorige week nog een grapje over. „Toen ik er In Polen uit werd gehaald, had Ik alle tijd om een mooi Oranjeshirt uit te zoeken dat Ik aan een kennis in Amerika heb toegestuurd. Ik heb trouwens geen Oranje-shirt thuis." Wrang grapje, zo blijkt achteraf want hij denkt er ook geen meer te krijgen. ZEIST Willem van Hanegem ont ving gisteren een brief waarin hem namens bondscoach George Knobel werd medegedeeld dat hij niet was opgenomen in de selectie waaruit het Nederlands elftal zal worden samen gesteld dat op woensdag 15 oktober in Amsterdam tegen Polen speelt. „Ik zal er wel nooit meer bij zijn ook", aldus het sombere commentaar van Van Hanegem. Knobel koos voor zes PSVers, vier Ajacieden, twee Feyenoorders, de „twee van Barcelona", en een speler van FC Twente en NEC. Willem van Hanegem is niet de enige die verdween uit de selectie van zeventien spelers die vier weken geleden in Katowice was. De PSV'ers Lubse en Deijkers en Niels Overweg van FC Twente werden ook uit de groep gestoten. Hun plaatsen worden ingenomen door Willy van de Kerkhof (PSV), Kees Krijgh (PSV) en Martin Vreijsen (Feyenoord). Knobel deed ook een beroep op Rob Rensenbrink maar Ander- lecht bleek niet bereid de linksbuiten vrij te geven. Voor Van Hanegem is de klap hard aangeko men, ook al reageerde hij lauw. „Er stond in de brief dat ik niet geselecteerd was omdat ik geblesseerd ben. Er werd bij gezegd dat deze maatregel niet alleen voor mij maar ook voor Feyenoord en het Nederlands elftal het beste was. Verder werd geschreven dat ik er weer bij zal zijn als ik in Feyenoord goed speel. Als ik eerlijk ben, zie ik daarvan niet veel meer komen. Ik houd er rekening mee dat het Neder lands elftal voor mij voorbij is". ZEIST - Knobels selectie voor het duel met Polen op 15 okto ber in Amsterdam bestaat uit: Van Beveren, Van der Kuijlen, Van Kraay, Krijgh, Willy en René v.d. Kerkhof (allen PSV), Schrijvers, Krol, Suurbier en Geels (allen Ajax), Cruijff en Neeskens (Barcelona), Vreij sen en Jansen (Feyenoord), Thijssen (FC Twente) en Pe ters (NEC). BRUSSEL Ondanks een nederlaag van Z—0 op eigen veld tegen Club Brug ge heeft Lokeren gisteren de eerste plaats in de eerste divisie van de Belgi sche voetbalcompetitie behouden. Ware- gem heeft een punt achterstand, maar is een wedstrijd achter. Landskampioen RWD Molenbeek verspeelde weer een punt, tegen Standard Luik: 2—2. Ander- lecht had in het Astridpark geen moeite met FC Luik: 4—1. Lokeren kon tegen Club Brugge slechts dertig minuten stand houden. Toen kwam de formatie van Ernst Happel pas op toeren. De doelpunten bewaarde Brugge tot na de rust. In de 49e minuut opende Lambert de score en in de 65e minuut bracht hij de stand op 2—0. RWD Molenbeek had in de uitwedstrijd tegen Standard Luik een vlotte start Na zeventien minu ten leidde de Brusselse equipe met 2—0 door treffers van Teugels en Koens, maar de thuisploeg kwam sterk terug. Na de rust scoorden Gorez en Garot: 2—2. Tegen FC Luik kwam Anderlecht tot de beste wedstrijd van het seizoen. Rensenbrink en Haan maakten de eersté twee doelpunten. Na de rust vergrootten De Groote en Coeck de voorsprong tot 4—0, alvorens Cajoudhet de "eer" redde. Oud-Ajacied Louis van Gaal was voor FC Ant werp goud waard. Tegen Beringen scoorde hij beide treffers, de laatste in de slotminuut. Het doelpunt van Beringen kwam op naam van Beckx. De uitslagen: Mechelen—La Louvière 1—0. Anderlecht—FC Luik 4—1. AS OostendeBeerschot 22. Standard LuikRWDM 1—2. Charleroi—KV Mechelen 1—1. FC Antwerp—Berin- jen 2—1. Lokeren—Club Brugge 0—2. Waregem—Beveren 2—1. Berchem—Lierse 0—1. De stand aan de kop na de negende speeldag is: l. Lokeren 14 punten, 2. Waregem 13 (uit 8), 3. FC Antwerp 12, 4. Club Brugge en Lierse 11 (uit 8), 6. RWD Molenbeek 10 (uit 8). League cup Leeds United heeft gisteravond in de derde ronde van het toernooi om de Engelse League Cup op eigen veld met 1—0 verloren van de tweede divisieclub Notts County. In de 70e minuut maak te Ian Scanion de winnende treffer. Mansfield Town, uit de derde divisie, overleefde eveneens de derde ronde, door thuis met 2—0 te winnen van Coventry City, dat uitkomt in de hoogste afdeling. Al na ruim een minuut spelen kwam Mansfield Town aan de leiding door Ray Clarke. Tien minuten voor de rust maakte Terry Eccles de tweede treffer. Koploper Manchester United versloeg League Cuphouder Aston Villa met 2—1. Leicester City won met 2—1 van Lincoln. Vijf minuten voor het einde scoorde Jon Sammels 2—1 uit een strafschop. Het reeds jaren als Cup- fighter bekend staande Peterborough won met 1—0 de uitwedstrijd tegen Fulham. Verandering van spon sor betekent wijziging van naam, ook op het shirt. Raak was eraf, Pioneer komt er op bij Punch. (Van onze sportredactie) DELFT Het sponsorcontract met de Amsterdamse importfir ma Wüst dat de Delftse basket balkampioen Punch officieel be kendmaakte, heeft slechts een looptijd van een jaar. De onder neming Wüst, die de geluidsap paratuur „Pioneer" importeert de club gaat ook Pioneer he ten, heeft een optie op een ver lenging van het contract met twee jaar. Het bedrag dat „Pioneer" inbrengt, is in het eerste jaar 182.000 gulden. De Am sterdamse onderneming maakte er geen geheim van dat de overeenkomst met Punch puur zakelijk wordt bezien. Er werd pas tot sponsoring besloten na ver gelijking van twee reclamebudgetten, waarvan het tweede de normale media betrof. Indien er voldoende publiciteit voort vloeit uit de sponsoring van Punch zal de verbintenis volgend jaar worden voortgezet „Pioneer Punch" heeft on danks de tamelijk smalle basis waarover coach Bill Sheridan beschikt geen directe plannen voor versterking. Er zal eerst worden bezien hoe het sponsorbedrag het best kan worden besteed „Pioneer" heeft geen enkele inspraak geëist over de besteding van de 182.000 gulden, waarover Punch dus vrijelijk mag beschikken. Aanstaande zaterdag treedt heersend landskampioen Pioneer Punch aan tegen de huidige lijstaanvoer der Sperry Remington, in welk duel ook het nieuwe tenue blauw en geel zal worden gedragen. CAEN Bert Pronk heeft gisteren de eerste etappe van de Ster der Beloften, dit jaar niet alleen voor jonge profs, maar ook voor amateurs, gewonnen. De Scheveninger versloeg in de eindsprint de Rus Gore- lov. Pronk reed de 144,5 kilometer in 3 uur, 15 minuten en 14 seconden. De Russische renners beheersten de eerste etappe wel, maar wonnen hem niet. Bert Pronk had in de eindsprint weinig moeite met de Rus Gorelov. Een teleurstelling in het Russische kamp, want van het begin tot het eind hadden zij de koers gecontroleerd. Eerst door Valeri Tsjapligin, later door Gorelov, die echter zijn eindsprint te vroeg inzette en in de laatste meters geen lucht meer had om Pronk achter zich te houden. Op vier seconden van het duo arriveerde Aad van den Hoek, die drie kilometer voor de finish moest afhaken, maar de snelste was van een achtervolgende kopgroep. Roy Schuiten, afgelopen zondag indrukwekkend winnaar van de Grote Landenprijs en een van de favorieten voor de eindzege, kwam bijna drieëneenhalve minuut na zijn ploegmakker Pronk binnen. De eerste rit ging over een afstand van 144,5 kilometer met start en finish in Caen. De uitslag: 1. Pronk (Ned) 144,5 kilometer in 3 uur, 15 minuten en 14 seconden, 2. Gorelov (Rus) z.t., 3. Van den Hoek (Ned) op 4 seconden, 4. Vallet (Fra), 5. Maingon (Fra), 6. Tsjapligin (Rus), 7. Goesseinov (Rus) allen in dezelfde tijd als Van den Hoek, 18. Schuiten (Ned) op 5 min 23 sec. 21. Vianen (Ned), 35. Raas (Ned) beiden in dezelfde tijd als Schuiten. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Italiaanse voetbalscheidsrechters hebben de oorlog ver klaard aan de televisie, speciaal aan de sportru- briek waarin elke zon dagavond uiterst lang zaam herhalingen te zien zijn van omstreden wed strijdmomenten van die middag. Die langzame herhalingen zijn bij de supporters'bijzonder ge liefd omdat ze vele malen ach tereen kunnen zien hoe .de scheidsrechters zich 's middags vergisten door bij voorbeeld een geheide strafschop niet en een dubieuze wel toe te kennen. De scheidsrechters, en speciaal de top die de belangrijkste wed strijden fluit, haten die tv-beel den. De voorzitter van de scheidsrechtersvereniging waar bij de ruim zestienduizend Ita liaanse arbiters zijn aangeslo ten, heeft na de eerste competi tiezondag gezegd, dat het met die sportuitzending per se an ders moet Maar de Italiaanse radio en tv, de RAI, voelt daar niets voor. „Of we houden die langzame herhalingen erin, of we zenden helemaal geen voet bal uit", aldus een woordvoer der van de RAI. Standpunt van de scheidsrech ters: „Natuurlijk maken de scheidsrechters vergissingen, natuurlijk ziet het menselijk oog in een wedstrijdflits minder nauwkeurig dan een televisie oog. Het is onjuist om snelle duels 's avonds nog eens her haald en zeer langzaam uit te zenden. Ook dat vertekent de werkelijkheid. Het is voor top- scheidsrechters een frustreren de zaak om zo indringend op eventuele vergissingen te wor den gewezen. Scheidsrechterlij ke fouten horen net zo goed bij het voetbalspel als gemiste strafworpen, verkeerde inwor pen, slecht genomen hoekschop pen en handsballen". Oosteuropeanen tennisten toch MADRID - Niki Fllic, die ondanks het bevel van de Joe goslavische tennisautoriteiten zich terug te trekken uit het internationale tennistoernooi in Madrid toch besloot te spe len, heeft gisteren in de twee de ronde gewonnen van de Australiër Barry Phillips Moore ($-4,7-5). Nikola Spear (Joe), die ook geen gehoor gaf aan het bevel, won in de eerste ronde van het heren dubbelspel met zijn partner Hrebec (Tsj) van de Westduitsers Fassbender/Poh- mann met 6—3, 6—3. De Pool Wojcziech Fibak ook hij weigerde het toernooi te ver laten verloor van Ilans Ka- ry (Oos) met 6—4,6—3. Cas Janssens naar Groningen GRONINGEN - Cas Jans- sens heeft gisteren een eenja rig contract getekend bij eer- ste-divisieclub FC Groningen. De 31-jarige Janssens speelde eerder voor Wageningen, NEC, Nimes en Olympique Montignies. Joop Zoetemelk: „In de Grand Prix vrat Schuiten me op." PARIJS Niemand min der dan de vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk en werel duurrecordhouder in 1956 met een afstand van 46.159 km., Jacques An- quetil, is ervan overtuigd dat Roy Schuiten op 31 oktober in Mexico het werelduurrecord aan de Belg Eddy Merckx zal ontfutselen. Anquetil gelooft ook dat Schui ten als eerste erin zal slagen de „droommuur" van vijftig kilo meter/per uur te doorbreken. Ook Joop Zoetemelk gelooft aan het succes van Schuiten. Hij motiveert zijn mening als volgt: „In 1973 heeft Merckx mij bij een tijdrit in de Ronde van Frankrijk over 80 kilometer op 2.55 minuten gereden. Nu, bij de Grand Prix des Nations over 90 kilometer, liet Schuiten mij op 4.29 minuten achter zich, of schoon ik mij beter in vorm voelde dan in 1973". Roy Schuiten, die reeds bij de wereldkampioenschappen in Rocour in de eindstrijd over de persoonlijke achtervolging vijf kilometer een indrukwekkende overwinning behaalde op de Noor Knut Knudsen en deze deklasseerde, bereidt zich in Ne derland voor. Hij zal pas vier dagen voor zijn recordpoging naar Mexico afreizen waardoor hij vrij weinig last zal hebben van het hoogteverschil. De po ging zal in de morgen van de 31e oktober om negen uur Mexi caanse tijd (vier uur 's middags in Nederland) plaats vinden. Wilhelmus won, Spoorwijk gelijk DEN HAAG - Wilhelmus speel de gisteravond een oefenwed strijd tegen Excelsior (Maas sluis) uit de eerste klas zater dagvoetbal en won met 3-1. Met de rust was de stand 2-1 door een afstandschot van Aad Winkels en een treffer van Toi- ne Linders terwijl Bob Meijster voor Excelsior had gescoord. In de tweede helft bracht Linders uit een voorzet van Winkels de eindstand op 3-1. Reinier van der Vaart maakte na een lang durige afwezigheid wegens een blessure een bevredigende come -back bij Wilhelmus. Het vijftigjarige Spoorwijk speelde een erewedstrijd tegen Oud-Feyenoord en bereikte een gelijkspel van 3-3. Voor Spoorwijk doelpuntten Arie Ratsma (2) en John Bol- man. De „oudjes" van Feye noord kwamen aan de treffers door Frans Bouwmeester (2, waarvan een uit een strafschop) en Cor Veldhoen. Een opvallend goede partij bij Feyenoord speelde Guus Haak als laatste man. LODZ Een week voor de confrontatie met Nederland heeft het Poolse voetbalteam een zege van 4-2 op Hongarije behaald. Zonder Deyna en Gadocha had den de Polen in Lodz voor 15.000 toeschouwers bij de rust reeds een voorsprong van 3-1. De Poolse coach Gorski haalde Lato pas na de rust in de ploeg en doelman Tomaszewski hoef de slechts vijftien minuten in actie te komen. Voor Polen scoorden Marx (2), Kasperczak en Kmiecik. De tegentreffers waren van Nagy en Pusztai. Imhoff en Blok uit zeilselectie AMSTERDAM De F.D.-zei- lers Fred Imhoff en Heike Blok zijn uit de kern-zeilploeg gezet. Volgens de voorzitter van de Olympische voorbereidihgscom- missie, de heer Dupon Passen zij niet meer in de groep. Beide zeilers behoren tot de dertien man, die enige tijd geleden een brief vol grieven in de open baarheid brachten. De meerder heid van de betrokken zeilers heeft zich inmiddels van de brief gedistancieerd. Niet echter Imhoff en Blok. De nieuwe kernploeg bestaat uit: Bakker, Rozendaal, Staart jes, Van der Kieft, Vollebregt, Meyboom, Van Werkhoven, Sta- venuiter en Binkhorst Worstelaars voor titelstrijd EEG DEN HAAG - Voor de EEG- kampioenschappen Grieks/Ro meins worstelen, die van 8 tot en met 11 november in het Deense Frederikshavn worden gehouden, brengt de Koninklij ke Nederlandse Krachtsport Bond de volgende formatie in het strijdperk: tot 48 kilo: Ab van Houten (San- dow, Arnhem); 52 kilo: Jan Du- rant (Sandow, Arnhem); 57 kilo: Theo Lammers (Hercules, Am sterdam); 62 kilo: Gerard van Tessel (De Halter, Utrecht); 68 kilo: Henk van Rossum (De Hal ter, Utrecht) 74 kilo: Jan van de Pavert (Hercules, Amsterdam); 82 kilo: Rob Nuy (Hercules, Am sterdam); 90 kilo: Tonny van Rooy (De Halter, Utrecht); 100 kilo: Gerrie Vogelenzang (Her cules, Amsterdam) en boven 100 kilo: Chris Dolman (Hercules, Amsterdam). V OOSTERBEEK Titelhoudster Alexandra van der Mije-Nicolan sal ontbreken bij de strijd om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames. Zij vertegenwoordigt Nederland in het zocetoernooi in Pula (Joego Slavië). Absent bij het toernooi, dat woensdag 15 oktober in hotel De Bilderberg te Oosterbeek begint, Is ook meervoudig oud-kampioene Corry Vreeken, die in Karlovy Vary (Tsj. SI.) eveneens dames-zoneschaak speelt. Het toernooi om de Nederlandse titel heeft daardoor andere favorieten, zoals de kampioene van 1974 Ada van der Giessen (Rotterdam), Erica Belle (Velp) en Carla Bruinenberg (Deventer). Verder neemt deel internationaal damesmeester en oud-kampioene Fenny Heemskerk (Amersfoort), die vorig jaar een geslaagde come back maakte. Haar scherpe partijopzet en vechtlust bleken toen opnieuw een struikelblok voor velen. De overige deelneemsters zijn Mieke van Eist (Gerwen), Cora van Gent (Mijdrecht), Ellis de Graaf (Zwijndrecht), Jeanette Mulder (Amstelveen), Hanneke van Parreren (Amsterdam) en P. C. de Kerck (Den Haag). De negen ronden zullen van 15 oktober af in de middaguren worden gespeeld. Afgebroken partijen worden 's avonds uitge speeld. De laatste ronde is op zaterdag 25 oktober. De wedstrijden staan onder leiding van Simon Gjaltema, internationaal arbiter uit Groningen. Alexandra van der Mije-Nicolau brak gisteren in het zonetoemooi in Pula haar partij in de derde ronde tegen de Joegoslavische Pihajlic af. Ze staat momenteel op een gedeelde derde plaats. Corry Vreeken brak in Karlovy Vary ook af. Het was haar partij in de tweede ronde van het zonetoemooi tegen de Zweedse Jolanta Dahlin. Genna Sosonko, Nederlands enige deelnemer aan het Europees zonetoemooi in Barcelona, brak ook af, in de tweede ronde tegen de Deen Ole Jakobsen. Sosonko leidt na twee ronden met 1 punt en 1 afgebr. partij. (Van onze paardesnortmedewerker) Maarten en ging niet meer over de hinder- Toto: winn 2.10, pi 1.70,7.20,2.60, kopp 72.30. Schoorlprijs (2040 m): 1. Morschy G. (W. van Dalen) 1.22.5, 2. Karmano, 3. Mariëtte Star. Toto: Winn 5.70, pl 3.50, 5.70, 4.50, kopp 51.40, trio 3.244,50. Schiedamprijs (2520 m): 1. Lentebode (P. Strooper) 1.26.8, 2. Libre van Voome, 3. Leon Cavallo. Toto: Winn 3.60, pl 1.90, 3.80, kopp 20.70. Joeriprijs (Amatrices en amateurs, 2100 m, ren): 1. Marcellina (Mevr. A. Zuiderent) 2.23.1, 2. Daup- hine, 3. Notre Cherie. Toto: Winn 7.60. pl 6.60, 1.90, 2.10 kopp 32.50, trio WASSENAAR Inja McGarrity, moeder van drie heerlijke kinderen is helemaal gek van paardesport. Vroeger reed zij, toen onder haar meisjesnaam Dekkers, in rennen voor amatrices en amateurs met vader en nestor van de liefhebbers Tin en jonge zuster Meity. Door haar huwelijk met jockey, en nu trainer, Tom McGarrity bleef de rensport een belangrijke plaats in haar leven innemen. Gistermiddag kwam Inja zelfs over de hindernis sen op Duindigt in actie, nadat ze verleden week een proef van be kwaamheid had afgelegd, maar dat liep verkeerd af. Met Tudor Magie ging zij uitstekend over de eerste hindernissen en was zelfs nog enige tijd aan de leiding. Bij een van de laatste sprongen gaf het paard de pijp aan Inja McGarrity viel van haar paard en liep een lichte hersenschudding en een gebroken sleutelbeen op. WIE ANDERS De hordenren werd gewonnen door, wie anders, Henk van der Kraats met „Elder Statesman" voor „Patrick" en de trouwe „Rock Aldis". Voor de liefhebbers, de amatrices en ama teurs, stond de Joeri-prijs op het program ma. Annet Zuiderent kwam voor de tweede keer in haar leven in een ren uit en zegevier de met grote overmacht met de vierjarige merrie .Marcellina" voor „Dauphine" en „Notre Cherie". De uitslagen waren: Schagenprijs (2040 m): 1. Nike Volann (A. Knijnen- burg) km. tijd 1.24.5, 2. Milord Baker, 3. Nesstar Dear. Toto: Winn 6.00, pl 2.70, 2.60, 2.40, kopp. 10.30. trio 115.40. Maniellaprljs (1300 m, ren): 1. Corral River (C. Vandeuren) 1.21.3,2. Polisson, 3. Rosa's Power. Scheemdaprijs (2120 m): 1. Mark Anjo (H. Lange- weg) 1.24, 2. Nevada K, 3. Neliy Bloemlust. Toto: Winn 6.60, pl 1.50.1.60,1.80, kopp 12.10. Schellingwoudeprljs (1600 m): 1. Lidya du Bois (A. de Regt) 1.18.7, 2. Lee Rodney, 3. Jewel Volann. Toto: Winn 14.10, pl 4.90, 3.-, 8.40, kopp 108.00, trio 8.121, 70. Tempered Steelprijs (3200 m, hordenren): 1. Elder Statesman (H. van der Kraats) 3.42.3, 2. Patrick, 3. Rock Aldis. Toto: Winn 1.60, pl 1.20,1.20, kopp 2.50. Schoonhetenprijs (2040 m): 1. Mac Buitenzorg (C. Wortel) 1.20.4, 2. Marcel Regina, 3. Leanne Fortuna. Toto: Winn 4.20, pl 1.60, 3.80, 3.20, kopp 54.90, trio 598.30. Scbeveningenprljs (2120 m): 1. Kolja T. (H. Lange- weg) 1.21.7, 2. Jacob R, 3. Icarus. Toto: Winn 1.70, pl 1.20, 1.60.1.50, kopp 13.-. Totaiisatoromzet 301.391. Bert Pronk: winnaar eerste rit.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11