Drie Leidse dames speelden bluf op tv Cynthia naar Dierentehuis Willem Oosterlee 'T s in kelder naar Valkenburgs verleden Gerestaureerde molen in Aarlanderveen weer in gebruik I f. Voorhout betreurt vertrek van familie Stolwijk Rolschaatsbaan verdreef ratten en ongedierte LEIDSE COURANT PACING S ^ï^lr:■:V:^'AV;VAIVl^:J':V:!Tl^:ÏAl:V:lir',r,r,:1111 'I 1 I..;:;'!;:1 iilllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll[||||||||lllllllllllll!lllllllllll!llllllllllllllll[IM Brand in De Nachtegaal richtte voor enkele tonnen schade aan Van onze correspondent LISSE De brand gis termorgen in hotel „De Nachtegaal" heeft voor enkele tonnen schade aangericht Over de oor zaak van de brand, die in de keuken begon, is nog niets bekend. Grote verwoesting werd in het hotel aangericht Even voor ze ven uur vertrok er een gast, die niets bijzonders heeft opge merkt De eigenaar van het ho tel, de heer Van Eerden, werd om half acht wakker door een hoop lawaai. In de keuken was het vuur toen al aardig hoog opgelaaid. Via het dak van de brandende keuken moest het echtpaar Van Eerden zich in veiligheid stellen. Het vuur greep als een razende om zich heen. De snel ter plaat se zijnde brandweer was de brand na een goed half uur meester. de mond." Hebben wij gewonnen, riep zij spontaan, „niet te geloven." Ik heb met genoegen zitten kijken naar deze drie apothekers-assistentes die alleen aan het begin van de uitzending last van zenuwen hadden maar later helemaal niet meer. Ze speelden zelfs een spelletje bluf, vond ik. Een keer waren ze zelfs zo rap dat ze de antwoord- bel al indrukten voordat de vraag was gesteld. Dat noem ik lef hebben. Ze hebben zich uitstekend door deze ronde geslagen al moest de laatste vraag de beslissing brengen. Een prijs hebben ze nog niet gewon nen. Ze gaan nu over naar de tweede ronde. In Voorhout vindt men het jammer dat burgemees- I ter Stolwijk naar Monster verhuist waar hij ook weer burgemeester wordt. En men betreurt ook het 1 afscheid van mevrouw Stolwijk die, zo merkte ik uit gesprekken met een paar bekende Voorhouters, in die tien jaar dat ze nu in Voorhout woont, een 1 warme plaats heeft ingenomen in de harten van 1 veel dorpsbewoners. Ik sprak daarover met mevr. Smoorenburg-Van Velzen, de voorzitster van de Voorhoutse afdeling van de Zonnebloem, de vereniging die zoveel goed doet voor de bejaarden en de zieken. Zij zei mij: „Ik kan me voorstellen dat veel Voorhouters erg op haar gesteld zijn want ze heeft zich enorm ingezet voor de bejaarden en de zieken. Niets was haar te veel. Ze was altijd erg behulpzaam. En ook de burgemeester is -een heel fijne man, die enorm belangstellend was in ons werk. Ik weet nog goed dat we voor ons bejaardenkoor „herfstklanken" een piano nodig hadden en dat hij zijn eigen piano toen geschonken heeft. Burgemeester Stolwijk stond echt- tussen de mensen en niet ver boven hen". Ik hoorde dat mevrouw Stolwijk, die kortgeleden in het zieken- huis werd opgenomen maar nu weer herstellende is, het zelf ook moeilijk heeft met het vertrek uit Voorhout waar ze zoveel kennissen en vrienden maakte. Veel bejaarden uit Agnes en Overbosch hebben al menig traantje gelaten toen ze te horen E kregen dat mevrouw Stolwijk in Monster zou gaan wonen. Over het vertrek van burgemeester Stolwijk sprak ik ook nog S met de heer Freek Meyer, de nestor van de Voorhoutse raad. E Bijna al die raadsjaren heeft hij de burgemeester van nabij E meegemaakt en ook hij vertelde mij het erg spijtig te vinden dat de burgemeester vertrekt. „Hij heeft natuurlijk groot gelijk", zei hij mij, „per slot van E rekening is burgemeester Stolwijk pas 57 jaar en is dit een E leuke promotie naar een plaats waar hij zijn laatste werkzame E jaren kan gaan doorbrengen. Maar niettemin had ik graag gezien dat hij hier was gebleven want ik heb meer dan eens E gemerkt dat hij geknipt is vöor het burgemeesterschap. Het is altijd maar weer afvragen wie voor hem in de plaats komt". Niets dan lof dus voor burgemeester Stolwijk. Raadslid Meyer S zei mij ook nog: „Het was iemand die zich overal voor in wilde E zetten. Uiterlijk erg rustig en die altijd de tijd nam om ook naar een ander te luisteren. Dat was zijn grote kracht. Hij heeft E veel dingen in zich die hem als burgemeester goed van pas E komen". E „Voor mij is het vertrek van burgemeester Stolwijk overigens E als een volslagen verrassing gekomen. Ik heb weieens vermoed E dat hij links en rechts aan het solliciteren was maar dat het menens zou worden had ik niet verwacht", aldus raadlid Freek E Meyer die mij verklapte er bijna zeker van te zijn dat burge- E meester Stolwijk ook heeft gesolliciteerd naar het burgemeester- E schap van Alkemade. E Burgemeester Stolwijk heeft op 57-jarige leeftijd toch nog zijn E kans gegrepen en hij maakte een hele promotie want zijn nieuwe E standplaats Monster telt ruim 18.000 inwoners dat is is bijna E eens zoveel als in Voorhout. Dat is een prachtige afsluiting van E een loopbaan die onder aan de ambtelijke ladder startte maar E die nu een fraai slot krijgt. E Dit is ook de kans voor gemeente-secretarissen uit de directe E omgeving om te solliciteren, dacht ik zo. Per slot van rekening E is burgemeester Stolwijk ook gemeente-secretaris van Sassen- E heim geweest voordat hij de overstap naar Voorhout maakte. E Welke gemeente-secretaris gaat het worden? Of wordt het dit E keer een burgemeester met ervaring. Als dat zo is dan zou je E bijna gaan denken dat de overheid toch van f>lan is om op E Voorhouts grondgebied een „Bollenstad" te gaan bouwen. Want E in de toekomst zou Voorhout misschien dan wel zo'n vijftig/ duizend inwoners gaan tellen. Wie weet. Gered van paardenslager Van onze correspondent Voorschoten Wassenaar krijgt er zaterdagmiddag een bejaarde inwoonster bij. Het is de Duitse merrie Cynthia, die op 8 mei 1960 geboren werd en vorige week op de stoep stond van een paardenslager, maar „gered" werd en haar laatste levensjaren mag doorbrengen in het Dierentehuis van de Ver. Nationale Dierenzorg aan de Zijdeweg te Wassenaar. Cynthia komt uit Soest, de plaats waar een rusthuis voor paarden is. Dat rusthuis is helaas overvol en door toevallige omstandigheden wordt zij het eerste paard in het Dierente huis aan de Zijdeweg. De eigenaar, de heer Swart uit Soest is er gelukkig mee. Cynthia is een rijpaard geweest, begonnen werd met dres suur en springen, tenslotte werd ze manege—paard. Ze had echter te veel en misschien wel te hoog gesprongen, waardoor ze op 15 jarige leeftijd soms al door de voorbenen zakt. Hoewel het Dierentehuis Cynthia geadopeerd heeft, zal ge tracht worden haar „natje en droogje" veilig te stellen. Er zijn thans al voorbereidende gesprekken met de schoolraad van het St. Adelbertcollege in Wassenaar. Cynthia komt zaterdagmiddag om 14.30 uur aan en zal opgewacht worden door de paaden van de landelijke rijver- eniging Kon. Emma. Het Uemeentemuseum Arnhem houdt van 25 oktober t/m 30 november een grote overzicht stentoonstelling van het werk van de Haagse kunstenaar Pat Andrea. Eddy Hof, Hooigracht 32 Den Haag, exposeert van 11 t/m 25 oktober portrettekeningen van vnl. Haagse kunstenaars, reis schetsen en ander werk. Pianiste Janine Dacosta opent op zondagmiddag 12 oktober de kamermuziekserie van Concert- directie De Koos in Diligentia. Zij zal werken spelen van Schu mann, Brahms en Schubert. In de Lutherse Kerk aan het Kattegat te Amsterdam wordt van 18 tot 28 oktober een ten toonstelling gewijd aan leven en werken van Hans Christiaan Andersen. Vandaag heb ik in mijn rubriek ook nog de prijswinnaars van het NCRV- spel „Herkent u deze melodie?". Het winnende team komt uit Leiden en is samengesteld uit de dames Krispijn, Ducroix en Roman. Gisteravond hiel den ze de eer van Leiden hoog door twee andere teams achter zich te la ten. Dat was zelfs een verrassing voor het Leidse drietal want toen aan het einde van de uitzending de uitslag bekend werd gemaakt sloeg mevrouw Krispijn van verbazing de hand voor Mevr. Stolwijk: met pijn in hart weg uit Voorhout Het Leidse drietal, dat het zo goed doet in de tv-quiz „Herkent u deze melodie?" Willem Oosterlee pakt „het verleden" op In de kelder van zijn huis aan de Broekweg in Valkenburg levert amateur-historicus Willem Oos terlee nu al weer heel wat jaren slag met stapels documenten, dikke stoffige boeken en andere pape rassen van voor hem historische betekenis. De voormalige timmerman-aannemer is inmiddels zover gevorderd met zijn gesnuffel in Valkenburgs verleden dat hij momenteel z'n kennis over de historie van deze stokoude plaats voor het nage slacht laat vastleggen. Dat gebeurt op de banden van een tape-recorder waarop Willem Oosterlee zijn kennis inspreekt. Hij wil voorkomen dat alles wat hij over de plaats weet voor het nageslacht verloren zal gaan zodra hij komt te overlijden. Hij zei mij: „Mijn vader wist enorm veel van Valkenburg, maar de goede man verzuimde zijn kennis op papier te zetten. Toen hij in 1947 overleed viel er dan ook een gat in Valkenburgs verle den. Gelukkig dat ik mij van jongs af aan ook in de historie van mijn geboorteplaats had verdiept. Zodoende kon ik met al de verhalen die mijn vader mij had verteld en het stuk eigen studie toch nog wat van het verlies goedmaken". De nu 73-jarige Willem Ooster lee begint zijn vader qua ken nis al aardig te evenaren. Wie met hem praat over Valken burg vanaf de jaartelling moet er rekening mee houden zelf niet aan het woord te komen. De Romeinen, de Batvieren, Valkenburgs kerken, honder den namen en jaartallen rollen zijn huiskamer in. Als Willem Oosterlee van wal steekt is er geen houden meer aan. Hij heeft inmiddels al vijftien uur volgepraat op de bandre corder en hij is nu pas bij de late middeleeuwen. „Ik heb minstens nog een uur of twin tig nodig om mijn verhaal af te maken", zei hij mij. „Mijn vader zou het twee keer zo lang gemaakt hebben. Die had een geheugen van ijzer. Wat dat betreft ben ik maar een roestige schakel die alles van hem overgenomen heeft". Jaren geleden, in 1958, werd in Valkenburg een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel stelde alle voor Val kenburg belangrijke histori sche gegevens te verzamelen en overzichtelijk te rangschik ken. De stichting staat echter nog steeds op een laag pitje, omdat men het nog steeds niet eens is kunnen worden over de juiste beheersvorm. Die achterhoede-gevechten weerhouden Willem Oosterlee er niet van zijn kennis over Valkenburg te blijven spuien en waar mogelijk nog aan te vullen door in zijn kelder te blijven zoeken naar nieuwe aanwijzingen die licht kunnen brengen in de nog resterende duistere plekken in Valken burgs historie. „Ik besef ook wel dat ik tijd te kort zal komen om alles na te trekken", zei hij mij, „er is nog zóveel te doen. Hopelijk komt onze stichting goed van EE de grond zodat veel meer men- EE sen gaan speuren". Als Willem Oosterlee niet in zijn kelder bezig is dan is hij ook dikwijls te vinden in zijn fraaie tuin. Een historische =S tuin. Met door hem verzamel- de keien en stenen waarvan er =E velen al zo'n 1900 jaar oud zijn. Tussen wat bloemen en struiken ontdekte ik ook een j= kanonskogel, gemaakt van tuf- steen en gebruikt in de tijd van de Romeinen. Van onze correspondent AARLANDERVEEN De di- rekteurp-generaal voor culture le zaken van het ministerie van CRM, mr. drs. R. Hotke, stelt morgen om kwart voor drie de geheel gerestaureerde molen van de Aarlanderveense vier gang in gebruik. Ruim ander half jaar is aan de restauratie van de molen gewerkt Het rad van de gerestaureerde rriolen De molen is de tweede in de viergang. Hij dreigde om te val len aangezien hij op enige plaat sen 72 cm verzakt was. In 1963 was men al begonnen met het rechtzetten van de mo len. In 1973 lanceerde het bu reau molenzaken van de Provin ciale Waterstaat in Zuid-Hol land, dat namens de stichting molenviergang het beheer over de molens heeft, in samenwerk- C.J. Smrt» az~frudï 0e molen ;"de Aarlanderveense viergang, die plannen om de hele molen, in- n°9 m*>r net voor instorting werd behoed clusief de onderbouw, weer recht te zetten. werk achter de rug is, blijkt dat werkzaamheden overigens wel De restauratiekosten werden ge- de kosten nog aanzienlijk hoger binnen de gestelde tijd uitge- raamd op 450.000,-. Nu het zijn- De firma Smit heeft de voerd. Op de plaats waar het niet eens zo lang geleden nog ritselde van de ratten en ander ongedierte ligt in de Leimuidense speeltuin De Peppel nu een keurige asfaltbaan met een lengte van zo'n honderd en een breedte van zo'n vijf meter. Een leuke speelbaan als alter natief voor gevreesd ongedierte. Deze vrij unieke oplossing kon worden gerealiseerd dank zij de medewerking van de gemeente Leimuiden die graag voldeed aan het verzoek van het speeltuinbestuur om de stinkende sloot naast het speelterrein te dempen en er een speelbaan aan te leggen. Ankie Duursema, secretaresse van De Peppel, vertelde mij: „Onze bedoeling was eigenlijk om die sloot te laten dempen en er dan gras op te laten groeien maar het bleek al snel dat op die smerige ondergrond geen grasspriet wilde groeien en toen heeft men maar besloten er een asfaltlaag op aan te leggen." Dit is een leuk idee dat ik nog in erg weinig speeltuinen in de omgeving ben tegengekomen. De Leimuidense jeugd weet wel raad met deze nieuwe aanwinst, die nu druk in gebruik is als rolschaatsbaan. Maar ik hoorde dat er allerlei spelletjes op gedaan kunnen worden. Van ratten en ongedierte heeft de Leimuidense jeugd in ieder geval geen last meer. Cl Met Herman op stap Rolschaatsbaan: aanwinst voor jeugd Leimuiden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5