Garantiesom Van Lent gebruiken voor renovatie pand Julianalaan Kerkeveiling brengt KVP De Zilk samen met CPG Noordwijkerhout ruim Katwijk 19 mille op LEIDERDORP GAAT SUBSIDIE VERLENING BETER REGELEN PROGRESSIEF ALKEMADE: HAASTIGE INBREKER GEPAKT Katwijk legt volgend jaar half miljoen gulden toe op zwembad Zaterdag reünie 4e PAG-compagnie Zoeterwoudse LTB tegen zomertijd PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 Roelofarendsveen Progressief Alkemade wil dat de rente van de garantiesom, die de firma Van Lent uit de Kaag zal moeten betalen aan de gemeente bij een eventuele vergunning tot verhoging van de loodsen, aangewend wordt voor de renovatie/herbouw van het pand Julianalaan 2/4. Progressief Alkemade schrijft dit in een open brief aan de raad van Alkemade. Hierin protesteert PA Van onze correspondent Warmond - De politie heeft giste ren een Leidse los-werkman (26) gearresteerd, dje 25 septem ber, op klaarichte dag een in braak pleegde in het leegstaan de tehuis „Warmonderhek", waar hij behalve koperen bui zen, niet minder dan 21 kranen buitmaakte, ter waade van en kele honderden guldens. Bij het haastig verlaten van het terrein veroorzaakte hij met z'n auto een botsing met een personen wagen bestuurd door een 70-ja- rige Leidenaar, waarbij nog een muurte werd geschampt De los-werkman, een goede beken de van de politie, reed zo snel hij kon door zodat de andere Leidenaar met de schade van enkele honderden guldens bleef zitten. Daar de personenwagen van de los-werkman, dezelfde dag werd doorverkocht, had het opnemen van het kenteken niet direct succes, maar wel later zodat een arrestatie kon volgen. Behalve van de in braak, die werd bekend, werd ook nog proces-verbaal opge maakt voor het rijden zonder geldig rijbewijs en zonder ver zekering, en het doorrijden na het veroorzaken van een ver keersongeval. Van onze correspondent Katwijk Het Sportfondsen- bad „De Miereweide" blijft met aanzienlijke verliezen kampen. Aldus blijkt uit de onlangs bij de gemeenteraad ingediende be groting voor 1976. Het tekort op de begroting voor het volgend jaar bedraagt 534.000,-. Reke ning houdend met een verho ging van de tarieven zou dit bedrag met 60.000,- kunnen worden verkleind. De raad van beheer van het zwembad juicht echter deze ta riefsverhoging niet toe omdat deze verhoging naar zijn me ning ongetwijfeld een daling van het bezoekersaantal tot ge volg zal hebben. Voorts wil men eerst de resultaten van dit lo pende jaar nader bekijken, alvo rens tot een beslissing te komen. Bij de behandeling van de ge meentebegroting in de raad, zal de tariefsverhoging wèl worden ingecalculeerd. Later zal dan eventueel zo nodig bij de raad een aanvulling van de raming van de desbetreffende begro tingspost worden gevraagd. tegen de beslissing van de raad om de huisjes onbewoonbaar te verklaren. Dit gebeurde onlangs op advies van de inspecteur van de volkshuisves ting in Zuid-Holland, die het „technische en econo misch verantwoord" acht het pand te laten renove ren. PA vindt het gemeentelijke idee om de plaats, die vrijkomt na de sloop van het pand, te gebruiken voor een plantsoentje met bankjes, weinig zinvol. Het gemeentebestuur wil op deze manier ook aan de Kagenaars de gelegenheid bieden van de oever- recreatie te genieten. PA betwijfelt echter, of er al niet voldoende bankjes langs het water zijn en vindt de zitplaats te winderig. PA vindt daarbij, dat de huisjes als semi-monu- menten zijn te kwalificeren. „Van dit type arbei derwoninkjes (daterend uit eind 19e of begin 20e eeuw) bestaan er te Kaag nog maar enkele niet geheel gelijke (verbouwde) voorbeelden. Mede uit het oogpunt van cultuurbehoud te Kaag, waar „noodgedwongen" misschien een afschuwelijk bouwwerk van een scheepsloods zal worden opge richt, wordt o.i. een plaatselijke historische blun der geslagen door dit huisje te slopen i.p.v. te renoveren of te verbouwen." Als alternatieven voor sloop ziet PA, een renovatie of een sloop met een herbouw in dezelfde stijl. Van onze correspon dent Katwijk De ge meentepolitie gaat wat doen aan de be vordering van de vei ligheid van de jeugd in Katwijk. In samenwerking met Veilig Verkeer Nederland en de leer krachten van de scholen worden alle fietsen van de school gaande jeugd gecon troleerd. Men zal daarbij letten op goed werkende bel en remmen en het aanwezig zijn van een wit achterspat bord. Een volgende stap zal zijn de controle van Fietscontrole onder Katwijkse schooljeugd de verlichting op straat in de avondu ren. Wanneer deze verlichting dan nog niet in orde blijkt te zijn, zal tijdelijke in beslagname overwo gen worden. Deze maand zal te vens, in het kader van een landelijke aktie, controle wor den gehouden op de verlichting van au to's, motoren, brom fietsen en fietsen. Van onze correspondent NOORDWIJK - Zaterdag a.s. komt een groep oud-militairen van de 4e PAG-compagnie van het vroegere 4 R.I. (Regiment Infante rie) uit Leiden naar Noordwijk voor het houden van een reünie. Vorig jaar zag men elkaar voor het eerst na 34 jaar terug in hotel-rest. De Beurs. Het gezelschap PAG-reünisten werd toen op het raadhuis door het gemeentebestuur ontvangen en gezamenlijk bezocht men op die dag de scholen, schuren en stamcafé's, waar zovele herinneringen lagen uit de mobilisatietijd 1939-1940. De deelnemers bleken over deze dag zo enthousiast, dat besloten werd ook dit jaar weer een reünie te organiseren. Van heinde en ver uit het land komen de mannen van de 4e Pag-compagnie zaterdag a.s. om 1 uur in „De Beurs" bijeen. Na de ontvangst in het hotel, gaat men om twee uur naar de militaire begraafplaats te Valkenburg, waar twee sergeants van de vroegere compagnie een krans zullen leggen op de graven van de in de meidagen van 1940 omgekomen wapenbroeders. Na deze korte plechtig hheid zal het gezelschap voldoen aan de uitnodiging om enige tijd de gasten te zijn van de koninklijke marine op het vliegveld. 's Avonds hebben de reünisten een diner in hotel-rest. De Beurs, waarbij ongetwijfeld vele herinneringen zullen worden opgehaald. „De Spartaan" naar Duitsland Van een onzer verslaggevers LISSE —.Veertig leden van at letiekvereniging „De Spartaan" vertrekken aanstaande vrijdag met hun supporters naar het Westduitse plaatsje Leichlingen voor een clubontmoeting met de bevriende Duitse Vereni- I ging, „de Leichlinger Turnver- I ein". I Zaterdagmorgen wordt in Leichlingen een nieuwe sport zaal geopend. Atleten van de LTV en „De Spartaan" zullen ter gelegenheid hiervan een de monstratie hoogspringen en horden-lopen geven, 's Middags heeft een dualmeet plaats in het Stadion Balker Aue. In de LTV- Turnhalle wordt op zondagmor gen een zogenaamde Trodel- markt, een rommelmarkt geor ganiseerd het kader van de stadsfeest in Leichlingen be zocht. De atleten van ,De Spar taan" komen zondagmiddag weer naar huis. Een beeld van de kerkeveiling gisteravond in de hal van de St. Jozefschool. Van onze correspondent Katwijk De massale opkomst en een sympathieke gulheid hebben de jaarlijkse kerkveilig van de parochie St. Johannes de Doper in Katwijk a.d. Rijn tot een groot succes gemaakt. Om kwart voor twaalf gis teravond kon pastoor A. C. Raadschelders de einduitslag bekend maken: 19.434,-. Dis is maar liefst bijna 5000,- meer dan vorig jaar, toen er 15.000,- in het laatje van de kerk kwam. De veiling werd gehouden in de hal van de st. Jozefschool. Onder het toeziend oog van Katwijks notaris A. W. C. Verhees bracht afslager H. van Ruiten de 420 goederen aan de man. Al deze goederen waren weer ge- handen tekort om het enthousiasme bij te benen. Rechtovereind ging de zaal toen een heel belangeloos door de winkeliers en hen- vaatje met 50 haringen werd aangekondigd. delaren geschonken aan het velingcomité. En zoals het gebruikelijk is op deze veilin gen vlogen de bollen, schemerlampjes, fles sen jenever en varkensrollades in een snel tempo onder de veilinghamer door. Na het openingsbod schoten direct links en rechts al de handen omhoog. De afslager, de heer Van Ruiten, geen leek in dit werk aangezien hij voor dezelfde taak „Zijn ze schoongemaakt" vroeg een bieder. „Doe ik wel voor je" bood een man aan uit een andere hoek van de zaal. De bieder was tevreden, bood nogmaals en ging voor 60,- met het vaatje naar huis. Het tekent de gezelligheid die er van begin tot eind aanwe zig was. De opbrengst van de kerkeveiling, zal be stemd worden voor de aanschaf van een nieuw orgel op het priesterkoor en een staat bij de Hobo in Lissel kwam vaak betere verlichting van de doopkapel. Zoeterwoude De zorgelijke tijd voor de landbouw kwam gisteravond tot uiting op de vergadering van de L.T.B. in de voorstellen aan de Bondsjaar- vergadering. Eén hiervan behelsde het S.B.L. meer financiële armslag te ge ven bij de aankoop van gronden De inkomensbelasting moet zo- In de rondvraag werd de ruil in ruilverkavelingsgebieden. Er moet ook voor de zelfstandigen een recht komen op een basis inkomen evenals er een mini- Voorzitter H. mum loon is voor de werkne- zijn openingswoord in op de lijk in te dienen. Dat geldt met danig zijn dat reservering slechte jaren mogelijk is. verkaveling ter sprake gebracht. Geadviseerd werd om vragen tijdens de komende openbare Nierop ging in discussies van te voren schrifte- In ,,De Lindehoeve": teveel platgetreden paden bewandeld Van onze correspondent Voorschoten In Voorschoten werd een gezamenlijke vergadering gehouden van de commissie van Bijstand (oude ren) en de jongerenraad van „De Lindehoeve". Tijdens deze vergadering werd o.m. uitvoerig het functioneren van deze bestuursorganen van „De Lindehoeve", het jeugd- en jonge rencentrum, aan de orde gesteld. Dit vooral naar aanleiding van de vraag hoe het mogelijk is geweest dat „De Lindehoe ve" in financiële moeilijkheden is geraakt. Uit de discussie kwam duidelijk naar voren dat het veelal aan overleg en onderlinge communicatie had ontbroken. Deze situatie maakte het mogelijk dat er op grond van de gemaak te begroting voor 1975 vele en grote uitgaven zijn gedaan, terwijl eigenlijk niemand overzicht had over de financiële positie van „De Lindehoeve". Stalmeester Thijs Witteman waarschuwde voor de fout de commissie van Bijstand weer alles te laten opknappen. Hij vroeg zich af of de Jongerenraad wel de bereidheid bezat om echt in de problemen mee te delen en deze gezamenlijk met de commissie van Bijstand op te lossen. Volgens hem moet de Jongerenraad voortaan keihard inzicht in de finan ciële problemen eisen. Vanuit de Jongerenraad werd opge merkt dat de jongeren nu eenmaal altijd een heilig vertrou wen hadden in het feit dat de „ouwelui" van de commissie die ingewikkelde zaken zoals de financiële problematiek wel voor hen zouden regelen. Frits Kleijn vroeg zich af of de Jongerenraad niet een beetje opgevoed moest worden door de commissie van Bijstand. De heer Visser meende dat men er kennelijk toch niet in geslaagd was de „platgetreden paden" van de stichtingsbesturen, die alles van bovenaf regelen en waar iedereen tegenop kijkt, te vermijden. De secretaris van de commissie van Bijstand, de heer H. van Gogh, gaf een uiterst scherpe analyse van de situatie door te stellen dat de bevoogding voor een deel voortkomt uit het feit dat de overheden nu eenmaal de Jongerenraad juridisch niet als gesprekspartner aanvaarden. Alle brieven worden gestuurd aan het ,',bestuur" van de stichting, terwijl men in de statuten juist heeft vastgelegd dat de Jongerenraad zelf de verantwoordelijkheid draagt voor alle aktiviteiten van „De Lindehoeve." gang van zaken in de bedrijven name waar deze betrekking in het le halfjaar. De goede hebben op de kosten omdat er Vanuit L.T.B.-kringen moet er grasperiode in het voorjaar aanmerkelijke verschillen zijn geprotesteerd'worden tegen het werd gevolgd door een matige tussen de diverse gebieden. Er instellen van een zomertijd „Die hooioogst-Kwalijk was de ont- -1 J- niet in het belang is van de wikkeling rond de melkprijs. was veel belangstelling voor de inleiding die bedrijfsvoorlichter landbouw", zo werd tijdens de Deze is achtergebleven bij de w. P. de Jong hield over „Mo- vergadering gesteld. richtprijs vanuit de EEG. dern en snel melken". Het bestuur van CGP Noordwijkerhout. Zittend; P. Duivenvoorde, C. v. Saase, J. Bloem, J. v.d. Berg. Staand: J. Hulzinga, B. v. Hensbergen en W. Passchier Th. de Jong ontbreekt. werd het nieuwe bestuur gecompleteerd met een negende kandidaat, oud-wethouder Th. de Jong. De verkiezing van een voorzitter werd opgescho ven naar een volgende vergadering. De huidige voorzitter, wethouder Koelwijn, was niet fneer herkiesbaar. Het nieuwe bestuur zal uit zijn mid den een voorlopige voorzitter kiezen en op de eerstvolgende vergadering om bekrachtiging vra gen. In de rondvraag sprak de heer Van Duin waarderende woorden voor de scheidende voorzit ter, waama de heer Koelewijn op zijn beurt de andere scheidende bestuursleden alle lof toezwaai- NOORDWIJKERHOUT Gisteravond werd in de vergadering van de Christelijke Partij Ge meentebelangen met algemene stemmen opgeno men de afdeling De Zilk van de KVP. In De Zilk telde deze partij, door de opkomst van de Zilker Partij, nog slechts 71 leden waardoor het bijzon der moeilijk werd nog effektief te funktioneren. Van beide partijen was het gehele bestuur aftre dend. In het nieuwe bestuur, waarvoor 9 kandida ten zich beschikbaar stelden, hadden 2 bestuursle den zitting uit de vroegere KVP-afdeling. Oorspronkelijk waren er 8 kandidaten door het bestuur voorgesteld maar vanuit de vergadering de. Van onze correspondent LEIDERDORP „Een steeds groter deel van de instellingen en verenigingen die een taak vervullen in het maatschappelijk leven zijn voor de vervulling van die taak aangewezen op een bijdrage van de overheid. Het gaat daarbij om dermate belangrijke maat schappelijke functies dat het ondenkbaar is daaraan geen over heidssteun te geven. Voor een eenmaal gesubsidieerde vereniging of instelling is het belangrijk te weten of, en zo ja op hoeveel, subsidie kan worden gerekend in de volgende jaren". Dit is te lezen in de toelichting op het concept voor een algemene subsidie- verordering Leiderdorp. De samenstellers van de toelichting mer ken op dat subsidieverlening een zekere contracturele inslag heeft, een element van wilsovereenstemming. „Voor de intrekking van een subsidie moeten daarom gewichtige redenen aanwezig zijn", zo stellen zij. Het vaststellen van een subsidieverordering ver hoogt naar de mening van opstellers van deze verordening de rechtszekerheid. „Absolute rechtszekerheid kan de subsidieveror dening echter niet geven. Deze verordening geeft wel de algemene subsidievoorwaarden en -procedures aan waarbij, bij het voldoen daaraan door de aanvrager, subsidie kan worden toegekend. Een apart raadsbesluit daarnaast noodzakelijk". De subsidiëring door de ge meentelijke overheden en de wegen waarlangs deze subsidie ring plaats vindt vormen een belangrijk onderdeel van de dis cussiestof in vele gemeentera den en gemeentelijke commis sies. „Het blijkt herhaaldelijk dat er nauwelijks een terrein van gemeentelijk handelen te bedenken valt, waar zoveel on- In de toelichting merken de sa menstellers voorts op dat: „het in de prakrijk uitermate moei lijk is een goed inzicht te krij gen in het geheel van subsidies. De oorzaak daarvan ligt in de diversiteit van subsidies". Reeds enige jaren wordt er van uit de raad (vooral de vroegere raadsleden Marietje van der Molen en Riet Uhlenbeck waren daarbij zeer actief) aangedron gen op een algemene subsidie verordening voor Leiderdorp. Na een lange tijd van van voor bereiding kon de wethouder van onderwijs en sportzaken, D. W. Tichler, bij de algemene be schouwingen in januari trots aankondigen dat deze verorde ning nog dit jaar in de raad zou komen. Enige maanden geleden ver scheen de verordening zelf, on langs gevolgd door de, voor de juiste interpretatie noodzakelij ke, toelichting. Het ziet er niet naar uit dat de raad de subsidie verordening nog in 1975 zal kun nen aannemen. Mogelijk zal de behandeling van de verordening in eerste instantie door de com missies maatschappelijk welzijn en onderwijs in een gemeen schappelijke vergadering op 14 oktober kunnen worden afge rond. Hierna zal de commissie bestuurszaken de verordening op de juridische aspecten moe ten gaan bekijken. „Algemene" subsidieverorde ning blijkt achteraf toch een wat te ruim begrip te zijn voor het stuk dat nu op tafel ligt. In die verordening zouden, zo was de oorspronkelijke gedachte, de criteria voor alle terreinen waarop het gemeentelijk subsi diebeleid zich beweegt moeten worden opgenomen. Reeds eni ge jaren geleden bleek dat dit terrein te groot was en te on overzichtelijk om aan die wens behoorlijk tegemoet te kunnen komen. In de nu ter discussie staande subsidieverordening zijn verordeningen opgenomen voor een drietal deelgebieden, en wel sport, jeugdwerk en cul turele zaken. Als de raad de subsidieverorde ning goedkeurt, kunnen de ver schillende Leiderdorpse vereni gingen, instellingen en stichtin gen daaraan de mormen aflei den waaraan zij moeten voldoen om voor gemeentelijke subsidie in aanmerking te komen. Dat betekent een behoorlijke vergro ting van de rechtszekerheid: minder dan tot dusver zijn zij overgeleverd aan de (politiek) vaak ondoorgrondelijke luimen van de commissies en de raad. De algemene subsidieverorde ning is uiteindelijk een goed stuk geworden al doet de wijze waarop, naar de mening van de samenstellers, de besluitvor ming rond de subsidieverlening dient plaats te vinden wat vreemd aan. In feite komt het er op neer dat het college van b en w (weliswaar op advies van de betreffende raadscommissie) voor de raad in de praktijk vrijwel oncontroleerbaar de ver ordening kan intepreteren en al dan niet subsidie kan verlenen Mogelijk zal met name vanuit de commissie bestuurszaken te gen dat deel van het concept worden geageerd. De commis sies onderwijs en maatschappe lijk welzijn toonden eerder niet gevoelig te zijn voor de door wethouder J. Reugebrink (voor zitter van de commissie maat schappelijk welzijn) uitgebreid toegelichte argumenten dat de in het concept voorgestelde wer kwijze de gemeentelijke demo cratie niet ten goede komt. De versluiering, die het gevolg daarvan is, maakt het subsidie- ren juist weer minder toeganke lijk voor raadslid èn burger. En dat terwijl de subsidieverorde ning, zo staat het in de toelich ting, juist het tegendeel beoogt. LEIDERDORP - Dinsdag 14 oktober zullen de com missies onderwijs en maat schappelijk welzijn een tweede poging doen om de algemene subsidieverorde ning in een gemeenschap pelijke vergadering te be handelen. Een eerdere ge meenschappelijke bijeen komst over ditonderwerp, op 9 september, kwam niet helemaal uit de verf om dat, na bespreking van de toelichting, bleek dat de commissie onderwijs de verordening zelf nog niet had besproken. Omdat het tijdens die ver gadering inmiddels al vrij laat was geworden, beslo ten de beide voorzitters van deze commissies een nieuwe gemeenschappelij ke vergadering uit te schrijven. Deze vergadering is open baar, begint om 20.0Q uur en vindt plaats in het ge meentehuis. X

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4