Directeur gemeentewerken andermaal mikpunt kritiek Vaste benoeming burgerraadsman Wethouder Tesselaar boos op Anne van der Zande Wernink houdt Swift op 2-2 Reinigingsrechten in Leiden omhoog Woningbouw op terrein Zaalberg Groenoord stuurt gemeente boze brief Commissie gaat parkeertarieven nader bekijken UW MENING Lijn 48 WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 NA BRIEF BEGELEIDINGSCOMMISSIE Van een onzer verslaggevers LEIDEN De moeilijkheden die eind vorige week waren ontstaan rond de Leidse burgerraadsman zijn opgelost. Tijdens de vergadering van het college van burgemeester en wethouders is gistermiddag besloten mr. Frits Quadekker, die sinds december 1974 in Leiden als ombudsman werkt, in deze functie vast te benoemen. De prob llemen hadden, zoals gemeld, betrekking op deze vaste benoeming van de heer Quadekker, die tot op de dag van gisteren nog altijd uitbleef. Dit ondanks het feit, dat de directe werkgever van de ombudsman, de onafhankelijke begeleidingscommis sie, al twee brieven had gestuurd aan b. en w. waarin op een vaste benoeming werd aangedrongen. Het college had zelfs niet de moeite genomen hierop te reageren. Ook na de brief van de begeleidingscommissie van vorige week, waarin deze opnieuw een vaste benoe ming voor mr. Quadekker eiste, is er geen officieel kontakt met het college en de verantwoordelijke wethouder Van Aken en de begeleidingscommissie geweest. In een eerste reactie toonde de secretaris van de commissie, dr. J. Kamphuis van de Welzijnsraad zich bijzonder gelukkig over het feit, dat de lang verwach te vaste aanstelling er inmiddels door was; te meer omdat al het rumoer rond de burgerraadsman niet alleen bijzonder nadelig is voor het instituut op zich, maar ook voor de man in kwestie zelf. Ook de ombudsman zelf was er blij dat er eindelijk een eind aan deze slopende kwestie was gekomen. "Aan de andere kant was het toch ook wel leerzaam voor me dat nu mijn eigen rechtspositie eens in het geding was. In elk geval ben ik blij dat het stadsbe stuur toch zijn toezeggingen is nagekomen", aldus mr. Quadekker. Van een onzer verslaggevers Leiden - Directeur Vos van de Leidse dienst gemeente werken heeft zich de wrevel op de hals gehaald van de gemeenteraadsconmissie voor economische aangele genheden. En wel doordat hij in een schrijven aan de commissie in ronde taal ui teen zet dat hij niet kan voldoen aan het verzoek om een overzicht te geven van alle bedrijfsterreinen in Leiden. En vooral doordat hij daaraan toevoegt: „aan het nut van zo'n overzicht ernstig te twijfelen". De brief waarin de directeur een en ander naar voren brengt, kwam gisteravond ter sprake tijdens een vergadering van de commissie. Het PvdA-gemeente- raadslid Van Baaren, op wiens voorstel om het bedoelde over zicht is gevraagd, verweet de directeur „een autoritaire op stelling" en voegde daaraan toe: „Van dergelijke gedragingen van de directeur wens ik voor taan verschoond te blijven". Het WD-gemeenteraadslid Van Duin zei over het schrijven: „De directeur begeeft zich op een terrein waar hij geen moer mee te maken heeft. Het is een uiter mate negatieve brief die ons bovendien wel zeer laat bereikt Als de directeur tóch van plan was aan het verzoek niets te doen, had hij dat al lang gele den op papier kunnen zetten. Hij heeft er tweeënhalve maand over gedaan. Dat vind ik voor een nietszeggend schrijven one venredig lang". Opmerkelijk De kritiek is opmerkelijk omdat het vrijwel nooit voorkomt dat raadsleden een ambtenaar in het openbaar aanvallen. Niette min heeft ir. Vos de laatste tijd al meerderè malen openlijke verwijten te horen gekregen. Nog niet lang geleden werden hem in een schrijven van wet houder Waal de oren gewassen. Die antwoordde toen op schrif telijke vragen van het raadslid Beijen dat de directeur een vol strekt irrelevant rapport had uitgebracht over de problema tiek rond de AZL-nieuwbouw. De kritiek die gisteravond aan het adres van de directeur ge meentewerken werd gericht, was vooral ingegeven door de overweging dat het niet aan hem is om te bepalen of het gevraagde overzicht al dan niet nuttig is, maar aan de gemeen teraad. De commissie voor economische aangelegenheden wil het over zicht van de bebouwde zowel als onbebouwde bedrijfsterreinen ondermeer gebruiken voor het uitstippelen van een beleid voor de acquisitie van nieuwe bedrij ven. Een fundamentele discussie daarover moet nog op gang ko men in de commissie. Het CDA- gemeenteraadslid Bleijie stelde gisteravond voor op grond van de conclusies van die discussie een boekwerkje samen te stellen waarin wordt uiteengezet welke voordelen Leiden aan welke ca- tegoriën bedrijven te bieden heeft. Wethuder Vari Aken beloofde na te gaan op welke wijze hij de commissie alsnog aan de ont beerde informatie kan helpen. Kwestie buurtopbouwwerker Merenwijk Van een onzer verslaggers Leiden Wethouder Dick Tesselaar is zeer boos over een open brief van het gemeenteraadslid Anne v.d. Zande (PPR/PSP/D'66) waarin de mogelijkheid wordt geopperd dat hij zich op een recente hearing in de Merenwijk onoprecht heeft uitgelaten. Anne v.d. Zande heeft de brief gericht aan bestuur en fractie van de PvdA. Zij stelt daarin dat Tesselaar bij de desbetreffende afdeling van het ministerie voor CRM nog steeds geen officiële aanvraag heeft inge diend voor een opbouwwerker in de Merenwijk. Terwijl de wethouder, zo roept v.d. Zande in herinne ring, die indruk wel degelijk heeft gewekt bij de Merenwijkers. Volgens het raadslid is er weliswaar sprake van een brief aan een CRM-functionaris over deze materie, maar draagt dat schrijven een louter persoonlijk, dus niet bindend karakter. "De reden van het nog steeds niet indienen van een officiële aanvraag", aldus v.d. Zande, "zou zijn dat Tesselaar liever een buurt- dan een wijkopbouwwer- ker zou hebben. Dat wil zeggen dat hij een andere structuur voorstaat, waarbinnen die opbouwwerker zou moeten werken". En zij vervolgt in haar open brief: "Als dit een min of meer juiste voorstelling van zaken is, waarom heeft Tesselaar dit op de hearing dan niet gezegd? Nu wekt hij de indruk, dat hij door een halve waarheid de discussie uit de weg heeft willen gaan". Commentaar van de wethouder: "Op 2 juli is de aanvraag om een opbouwwerker de deur uitgegaan. Dat is geen kattebelletje geweest ondertekent met "de hartelijke groeten van Dick" of iets dergelijks, maar een officiële aanvraag. Oorzaak dat daarop al die tijd geen reactie is gekomen blijkt te liggen in de omstan digheid dat de desbetreffende CRM-functionaris met vakantie was. Die is 6 oktober weer teruggekomen. Zoals afgesproken tijdens de hearing ben ik van plan hem samen met een delegatie van de Merenwijkers, binnenkort een bezoek te brengen. De veronderstel ling dat ik meer voel voor een buurt- dan voor een wijkopbouwwerker is juist. Met name de Slaaghbuurt heeft een opbouwwerker nodig. De behoefte aan zo'n man is daar groter dan in de Zijl- of Leedewijk. Om die reden heb ik eind augustus een door ambtenaren van mijn afdeling opgesteld aan de gemeenteraad om tot aanstelling van een wijkopbouwwerker over te gaan, tegengehouden. En wel met de bedoeling om mijn voorkeur voor een burtopbouwwerker aan de raadscommissie voor samenlevingsopbouw voor te leggen. Met de vertraagde reactie op onze brief van 2 juli heeft dit niets te maken", aldus Tesselaar die voor het overige onverbloemd uitdrukking geeft aan zijn ergernis over de open brief van zijn coalitie-geno- te Anne v.d. Zande. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De reinigingsrechten in Leiden zullen volgend jaar waarschijnlijk flink omhoog gaan. Dit als gevolg van het feit dat door een aantal nieuwe investeringen het tekort op de vuilverbranding onrustbarende vormen begint aan te nemen. Het WD-gemeenteraadslid Van Duin zei tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraadscommissie voor eco nomische aangelegenheden dat voor hem de noodzaak van een forse verhoging als een paal boven water staat. De overige leden wezen erop dat aan de beslissing in hoeverre de reinigingsrechten omhoog moeten nog een politiek afwegingsproces vooraf dient te gaan. Van een onzer ver- Leiden B en w wil len de voormalige be drijfsruimte van de aardewerkfabriek Zaalberg aan de Bruggestraat aanko pen. Zij willen de grond bestemmen voor de bouw van eengezinswoningen in de gesubsidieerde koopsector. Een eer ste overleg hierover zal binnenkort ge voerd worden met de betrokken gemeente raadscommissies. Om hun voornemen te realiseren zijn b en w van plan gebruik te maken van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. Het is de bedoeling dat de nieuwe huizen en ook de bestaande bebouwing ter plaat se, worden aangeslo ten op de centrale riolering. In beginsel heeft het college be sloten de grond waar het om gaat door te verkopen aan de fir ma Du Prie b.v. Van een onzer ver- Leiden De buurt vereniging Groe- noord is boos omdat men haar niet heeft betrokken bij het on derzoek door een werkgroep van de Raad van Milieuhy giëne naar de moge lijke overlast van een vestiging van de fir ma Teekens in de Hansenstraat. De buurtvereniging heeft haar ergernis tot uitdrukking ge bracht in een brief aan b en w „De enige reële manier om te onderzoeken hoeveel hinder de buurt van de firma Teekens zou ondervinden", zo staat in het schrij ven", is ons inziens door middel van overleg met de bewo ners". De vereniging herin nert aan de belofte van wethouder Van Aken enige tijd gele den, dat bij alle ver dere stappen van de gemeente deze kwest ie, de buurtbewoners betrokken zouden worden. Van een onzer ver- LEIDEN Binnen kort wordt een com missie ingesteld, die de hoogte van de parkeertarieven in Leiden nader zal be kijken en zo nodig verhogen. Tevens krijgt de commissie als taak de mogelijk heden te overwegen om de parkeercon- trole binnen de poli tiesterkte uit te voe ren. De commissie zal be- van politie en verte- staan uit de burge- genwoordigers van meester, de wethou- de gemeentelijke af- ders van ruimtelijke delingen SVG, finan- ordening en finan- c'on en A.Z.B. ciën, de commissaris In zaalvoetbalhoofdklasse Van onze sportredactie LEIDEN Het enige zaalvoetbaltreffen dat gisteravond in de Groenoordhal in de hoofdklasse op het progTamma stond, beeft het door 't Winkeltje gesponsorde Swift niet de ver wachte overwinning opgeleverd. De formatie van (nieuwe) coach Cees ten Hoopen kwam tegen Wernink twee weken terug nog met 0-3 door Zwaanvogels kansloos verslagen niet verder dan een 2-2 gelijkspel. Wernink startte overdonderend. De op papier duidelijk sterke re Swift-ploeg kwam in die eerste minuten nauwelijks aan de bal en kreeg dan ook in de vierde minuut al een tegentreffer te incasseren. Koos van Weerlee had het leer al eens diagonaal tegen de staander geknald toen Ton Werner weer opvallend knap acterend na een solo 1-0 scoorde. Het herstel van Swift kondigde zich zes minuten later aan. Piet Gubler zette goed door en Cockie van Weerlee profiteerde: 1-1. Weer even later was de tweede Swift-goal een feit. Opnieuw verzorgde Piet Gubler de voorbereiding terwijl het werk ditmaal door Hans van der Starp werd afgemaakt. De eindstand van dit op matig niveau staande zaalvoetbalduel werd in de vijftiende minuut al bereikt. Cock van Weerlee speelde Henk Smits op maat aan en doelman Wim van Duivenbode was kansloos: 2-2. In de resterende speeltijd hielden beide teams zich onledig met het missen van de meest fraaie kansen. Cock van Weerlee, Renzo Candido en enige malen Hans van der Starp misten voor Swift of vonden de goed spelende invaller-doelman Ton Schreiner van Wernink op hun weg. Aan de andere kant slaagde Van Duivenbode er in zijn „winkeltje" op soms formidabele wijze schoon te houden. Niet zonder geluk overi gens. Tot twee maal toe stuitte de bal, na inzetten van Smits en Werner, op het houtwerk af. Uitslagen: Hoofdklasse: Swift 't Winkeltje—Wernink 2-2. I: Roodenburg—Lisser Boys 1-0; Oegstgeest—Van Gerven Sport Caspers 2-4. RI: Zwaanvogels 2-VDON 2 2-3; LDWS 2-Gazel- le 2 2-2. 2A: Lugdunum—Rijnsburgse Boys 4-0; Leiden—VNA 3-5. 2B: VNL—Regenboog 5-6. R2A: B en T 2-LISC 2 5-4; SDO '67/2—Unitas L. 2 6-2. R2B: LFC 2-Katwijk 3 0-1. 3A: Gazelle—RHW 4-2. 3B: Leidse Boys—Oranje Groen 8-1. 3C: LAF-VTL 2-4. 3D: Van Dam Gebak Boys-SLF 4-3. R3A: ODO '72/2—Leiden 3 3-1; SVLV 2-SLF 2 2-4. R3D: Unitas L. 4LISC 3 5-5. R3E: SDO '67/4-VDON 3 5-1. Junioren AI: LDWS—LFC 4-4; Unites L.-SDO '67 11-2. Junioren A2: VT- L—Leidse Boys 2-8; Lugdunum—Oranje Groen 2-3. Uitbreiding gebouw brandweer met onderkomen Pedologisch Instituut Leiden B en w willen het gebouw van het Pedologisch In stituut verbouwen ten behoeve van de brandweer. Daarbij wil len ze ook het naast dit insttuut gelegen gebouw van de brand weer zelf, moderniseren. Zij zijn van plan de gemeenteraad om een krediet van 90.000 te vra gen voor het laten maken van een schetsplan. Daarnaast wil len zij ook nog eens 150.000 vragen om de kosten te dekken die zijn gemaakt bij het treffen van voorbereidingen ten behoe ve van nieuwbouw waartoe lan ge tijd het voornemen heeft be staan. Koningin in Leiden Van een onzer verslaggever LEIDEN Koningin Juliana woont op zaterdag 25 oktober de reünie van de stichting Vriendenkring oud-Natzweilers in Leiden bij In Natzweiler is tijdens de Tweede Wereldoorlog een con centratiekamp geweest. De ge vangenen mochten totaal geen contact hebben met de buiten wereld. De reünie wordt gehou den in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit aan het Rapenburg. Lijn 48 van de NZH onder houdt de verbinding tussen Den Haag en Leiden, en heeft daarvoor een officiële dien stregeling. Zoals alle geregelde gebruikmakers van dit open baar vervoermiddel de afgelo pen maanden hebben mogen ervaren, blijkt deze dienstrege ling als grap bedoeld te zijn. Het merendeel van de bussen loopt tien tot vijftien minuten op het tijdschema achter. Op zich zou dit natuurlijk geen groot probleem vormen, als ze het maar constant allemaal de den. Maar dat doen ze nu juist niet. Het blijft gokken; want er zijn vaak uitschieters, die, wanneer voldoende gemoti veerd, de 48 van het vorige half uur in theorie van achter en zouden kunnen rammen. Nu is lang niet iedereen voort durend in een gokstemming. Noch heeft iedereen steeds de tijd. Vooral niet als men op een gure dag vijf minuten voor het kritieke tijdstip bij de halte gaat staan wachten op een bus, die twintig minuten later langs komt Wij, hier in Voorschoten, zijn zeer zeker niet zo'n goklustige groep. Wel zijn velen, waaronder een groot aantal bejaarden, het wachten meer dan moe. Daar om, uit naam van alle 48-gan- gers, het volgende verzoek: Lieve NZH, doe ons een enorm genoegen en laat ALLE lijn 48 bussen tien minuten achter lopen. Maar dan ook alle, anders zijn we nog net zo ver. En blijven we bibberen en gokken. W. H. Hahn, Voorschoten. LEIDEN Op zater dag 25 oktober a.s. komt de KRO-televi- sie naar de Leidse Groenoordhal van, waar een recht streekse uitzending zal plaats vinden van de „Zonnebloem gala 1975". t Deze twee uur duren- I de show, die het ka- rakter heeft van een variétéprogramma, wordt gepresenteerd door Berend Boude- wijn en het orkest staat onder leiding van Francis Bay. Ve le zieken zullen bij dit evenement aan wezig zijn. De uitzen ding begint om 20.25 uur. Uiteraard zal direct Rechtstreekse tv-uitzending Zonnebloem-gala vanuit Groenoordhal en indirekt veel aan- vereniging die zich dacht worden be- inzet voor het welzijn steed aan het werk van zieken en oude van „De Zonne- ren die hulp behoe- bloem", de nationale ven. Burgerlijke stand Leiden Geboren: F1 oortje, dr v. H. Frank en A C van Kesteren; John Johan nes Pi eter Dirk, zn. v.: J. P. D. van der i J. Breedeveld; Egbert Willan, Gehuwd: G. Brink an S. M. Koennen. Charkaui en A A Harrak: Roy Reinaldua Johannes zn. v. Y. Beekema en H. M. Bont; Patrick aiv.U. Moerland en D. I. Markus; Richard zn v. J. de Maar ei van El teren; Marc, zn. v. W. Bakker ei Bouwman; Ronald, zn. v. G. J. van Hoek en N. Meijer Bastiaan zn. v. F. J van Dijk Koog; Sandy Regina Leiden geboren: Roger Andrew zn vR. A. Flament en R. A. Toorop; Jacqueline Hèltne Charlotte dr v J F Scalè en C. A. Boersma; Alexander Josephus zn. v.: C J. Philipse en A. M. A. van Zoen Overleden: S. E. Borgs geb 12 dec. 1W1« echtg. van A. van Beelen. J. van Roode, geb. 29 juli 1890 geh. gew. m.B. Wftgener; J. Wiedijk geb. 19 juli 1893 man; R van der Plas geb. 28 aug. 1884, man; C. Meijvo gel geb. 0 okt 1868 vrouw; G. W. L. Monn4 rb. 10 maart 1890 man; C. Tetenburg geb. dec. 1898 man; M Bruinse geb. 24 sep. 1904 geh. gew. m. F. J. Teunissen; J. A A Muns geb. 8 dec 1890 mai wvcneoen i». Lrtssie geb 1/ nov lo!H echtgenote van P de Vrind. J G. M. Krapels geb26 jun. 14 geh gew. m. var der Heijden, J B.; J. de Boer geb 18 mrt 19 man; M. M. C. Kugpers geb.: 19 mrt 55 echtgeix legocn, j j ae Boer geb an; M. M. C. Kugpers geb. echtgenote van W. H. A. Meijvis; A. J. J. Peelers geb.: 4 mr» oo m«» m t- Stellens geb.: 26 jan. tan. M G Stravers geb.: s geb.: 26 j wo geo.: 2 mei 13 i (28 sep 03 echtgenote van: W daal; E. L. M. Janssen geb t, echtgenote van: H. W. de Wgn Krakers betalen gas- en elektrarekening beetje bij beetje af Van een onzer verslaggevers LEIDEN De voormalige krakers van het pand aan de Hooigracht zullen hun nog openstaande rekening bij de Stedelijke Lichtfabrieken (on geveer 6500) beetje bij beetje afbetalen. Wethouder Van Aken heeft tij dens de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raadscommissie voor economi sche aangelegenheden meege deeld dat hiertoe met met een aantal van de in totaal 20 30 krakers een regeling is ge troffen. De wethouder beklem toonde dat het geen enkele moeite heeft gekost de krakers ertoe te brengen hieraan me dewerking te verlenen. Hij leg de uit dat de schuld ontstaan is doordat de SLF de rekenin gen naar het stadhuis heeft gestuurd en doordat die ver volgens daar zijn blijven lig gen. Naar Van Aken schatte zal de schuld over 6 9 maan den voldaan zijn.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3