Slechte economie eist van overheid meer zuini Toeneming van werkloosheid in west-Nederland Syriërs onder strenge bewaking voor gerecht Weer bezetters in Sociale Academie Calsteen ANDRIESSEN (KVP) WIL NIEUW BELEIDSPLAN Steeds meer strand vervuild door olie Vlucht NA ONTRUIMING DOOR POUTIE £cidóe (Boma/nt Woensdag 8 oktober 1915,66e jaargang no. 20242 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank- Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Tv-spel „De zaak Calsteen" op Ned. I om 20.00 uur. In Panora- miek om 22.30 uur Cuba (2). Ned. II om 19.05 uur „Jouw beurt". In Kenmerk om 19.30 uur alternatieve rechtshulp en om 20.30 uur 13 keer het Mid den-Oosten. Iets zonniger Enkele zonnige perioden en nog. slechts hier en daar een lichte bui. Meest matige, in het Wad dengebied nog enige tijd krach tige tot harde wind uit noord west tot noord. Maximumtempe raturen rond 14 graden. Morgen: Zon: 6.53-18.01 Maan: 12.20-20.46 Schev. hoogw.: 5.31-17.52 Laagw.: 1.30-13.45 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een door honderden politie mannen en een pantserwagen beveiligd Amster dams kantongerecht is vanmorgen de strafzaak begonnen tegen de vier Syriërs die op vrijdag 5 september de Warschau-expres in Amersfoort hadden willen overvallen. De vier verdachten is ten laste gelegd overtreding van de vuurwapen- wet Rijks- en gemeentepolitie hadden vanmorgen hon derden manschappen in burger en uniform gepos teerd rondom het nieuwe gerechtsgebouw in Bui- tenveldert, waar mr. J. A. Schroder de rechtszaak leidde. In hetgerechtsgebouw waren eveneens tien tallen politieagenten aanwezig. De scherpe veilig heidsmaatregelen werden mede genomen op grond van het dreigement van de in Syrië zetelende Saika-groep die onlangs met acties dreigde als hun collega-terroristen niet onmiddellijk in vrijheid werden gesteld. De vier Syriërs werden in de nacht van 4 op 5 september aangehouden in hotel Neutraal op het Amsterdaamse Damrak. Het zijn de 34-jarige koopman AminSelamik, de 32-jarige koopman Ab dullah Ataya, de 24-jarige arbeider Abd Ammar en Josef Asar In hun hotelkamer werden aange troffen twee pistoolmitrailleurs, twee pistolen met veel munitie en een koffertje waarin voorwerpen zaten waarmee een nepbom kon worden gefabri ceerd. De officier van justitie Th. van Meyenfeldt kan op grond van de dagvaarding maximaal vier jaar gevangenisstraf eisen. Schietpartijen in Beiroet BEIROET - In de Libanese hoofdstad Beiroet is de span ning weer sterk toegenomen als gevolg van hevige schietpartij en vannacht. Volgens radio-Bei- roet werden verscheidene ra ketten afgeschoten die slachtof fers onder de bevolking en aan zienlijke materiële schade ver oorzaakten. Het is niet duidelijk waarom de strijd weer is opgelaaid. Giste ren eindigde het belangrijkste mohammedaanse feest waar mee het aflopen van de vasten maand wordt gevierd. Nelly van Doesburg overleden Den Haag In de woning, die wijlen haar man, de schilder, dichter en architect Theo van Doesburg liet bouwen in het Franse Meudon, is op 76-jarige leeftijd de pianiste Nelly van Doesburg-van Moorsel overle den. Zij maakte destijds met haar man bij het organiseren en uitvoeren van stijl- en dada- tochten en -voorstellingen in West-Europa. De begrafenis heeft in stilte plaats gehad. Zweden breekt met songfestival STOCKHOLM - De beide Zweedse televisienetten en de Zweedse radio zullen het jaar lijkse „Eurovisie Songfestival" niet uitzenden. Het tweede net weigerde een Zweedse deelneming te finan cieren, nadat het eerste net dit vorige maand ook al had ge daan. De radio heeft zich hierbij aangesloten. Functionarissen van het tweede net waren het met hun collega's van het eerste net eens daft de muziek op het festival is gedegenereerd. Een centimetersdikke olielaag bedekt het strand van Zandvoort tot Wassenaar. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Over vele tientallen kilometers is de Zuidhol landse kust, tussen Zandvoort en Wassenaar, momenteel vervuild door aangespoelde olie. Vooral op het 20 kilometer lange strand van Noordwijk is de toestand slecht; er liggen vijf centimeter dikke plakken, en bij vloed wordt er telkens nog nieuwe olie aan toegevoerd. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat vermoedt, dat er onge veer 500 ton olie is aangespoeld. Waarschijnlijk gaat het om afgewerkte stookolie, die door een onbekend gebleven schip is geloosd. Een flink aantal zeevogels is al het slachtoffer geworden van de olie. Niet de aangespoelde olie is voor hen het gevaarlijkst, maar de olie die nog op zee drijft Talrijke vogels dobberen machteloos rond. Met het opruimen van de aangespoelde olie is men nog niet begonnen, omdat er bij iedere vloed nog meer bijkomt Deze olie zal men niet met chemische hulpmiddelen te lijf kunnen gaan, maar slechts door wegscheppen kunnen verwijderen. De eerst-aange- spoelde olie is al onder het zand gestoven, wat de toestand nog bedriegelijker maakt. De politie heeft de hotels aan de kust gewaarschuwd, om te voorkomen dat strandgasten olieresten mee naar binnen brengen. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: naam: Onder het motto een nieuw leven te willen beginnen op een andere planeet.... ...hebben een twintigtal mensen al hun bezittingen weggegeven.... Een „blijmaker" van formaat, deze haJfautomatische heren parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De economische situatie in Nederland is zo zorgelijk geworden, dat de laatste dagen een intensief overleg begonnen is, om daarvoor passende maatregelen te treffen. Uitgangspunten hierbij zijn de matiging van de loonstijging en de prijscompensatie. KVP-frac- tieleider mr. F. Andriessen eiste gisteren van de regering, dat zij nog voor februari aanstaan de met een nota komt over overheidsbezuinigin gen. Tevens liet hij weten, dat zijn partij liever een gedeeltelijke prijscompensatie voor iedereen van om en nabij 180 gulden wil, dan dat het midden- en kleinbedrijf failliet gaat. De financiële expert van de KVP drs. G. Noote- boom drong vanmorgen in de Tweede Kamer met klem aan op uitstel van de beslissing over de verhoging van de BTW van 16 naar 18 procent „De regering zal eerst met haar veran derde beleidsplannen moeten komen", aldus de heer Nooteboom. Hij kreeg hierbij steun van de A.R. en de C.H.U. De vraag of de BTW werkelijk op 1 juli 1976 verhoogd kan worden hangt af van de economische ontwikkelingen en van de „hoogte" van de overheidsfinanciën", aldus CHU-leider Kruisinga. Want, aldus de A.R. de BTW verhoging werkt de kostenstijging in de hand en dwingt tevens tot beperking van de koopkracht. KVP-fractieleider Andriessen kan met zijn voor stel om de prijscompensatie voorlopig op rond 170 tot 180 gulden te stellen waarschijnlijk reke nen op politieke steun van de PvdA. Vooral ook omdat Andriessen juist doelgericht op de laagste- betaalden wil mikken. „Niet omwille van de nivellering, maar omwille van de situatie voor vooral het midden- en kleinbedrijf. Bij dit alles speelt dezer dagen bovendien de verhoging van de motorrijtuigenbelasting mee. De kans is groot dat de regering deze wat minder (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid is eind augus tus opgelopen tot 233.100 mannen en vrouwen. Bij de mannen daalde het aantal weliswaar, maar het aantal werkloze vrouwen blijft stijgen. Dit geldt ook voor de jongere werknemers. Jongeren beneden 19 jaar komen steeds moeilij ker aan de slag. Eind augustus waren 15.000 jongens en 12.360 meisjes van deze leeftijd nog zonder werk. Bij de jongeren tussen 19 en 22 jaar is de werkgelegenheids-situatie nog zorgelijker, aldus het ministerie van Sociale Zaken. In de sector van het zogenaamde part-time werk sterk omhoog zal laten gaan, wanneer de Tweede Kamer toch besluit de BTW-verhoging te laten ingaan, aldus politieke kringen. De grote vrees is echter, dat tal van bedrijven een verhoging deels in centen en deels in procen ten niet zonder schade voor het voortbestaan kunnen uitbetalen. Sommige economen (onder meer enkele kroonleden van de SER) vrezen zelfs al, dat bedrijven volgend jaar in grote moeilijk heden komen, wanneer zij de vakantieuitkering moeten uitbetalen. De vakbeweging zal echter niet te bewegen zijn hierin verandering te bren gen. Dat heeft zij vanmorgen al laten uitkomen. Al deze overwegingen brachten mr. W. Aantjes van de AR er gisteravond toe te verklaren dat deze algemene politieke beschouwingen wel eens „het beslissend moment zouden kunnen zijn voor de toekomstige samenwerkingsvormen voor de politieke stabiliteit van ons land". Daarom ook moet, aldus Aantjes en Andriessen, de PvdA de redelijkheid in acht nemen voor de samenwerk ing met de christen-democraten. Duidelijk is geworden, dat ook in de Tweede Kamer bij de grote politieke debatten van deze week de ongunstige economische situatie cen traal staat. De vraag, hoe deze ongunstige situa tie moet worden gekeerd, kreeg echter nu al vele uiteenlopende antwoorden. In feite is de positie van het kabinet-Den Uyl daardoor versterkt, aldus de verschillende kamerfracties. wordt het eveneens steeds moeilijker. Daarvoor stonden eind augustus 15.060 mannelijke en vrou welijke werkzoekenden bij de gewestelijke ar beidsbureaus ingeschreven. Het percentage vrou wen hierbij was 85 procent Per 15 augustus hadden 797 bedrijven toestem ming tot werktijdverkorting, waarbij 66.178 werknemers betrokken waren. De toename van de werkloosheid was in de verslagperiode vooral merkbaar in westelijk Ne derland en in Friesland en Utrecht. In de drie westelijke provincies waren de wijzigingen on gunstiger, dan men had verwacht, aldus sociale zaken. Fractieleider Andriessen van de KVP aan het woord tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. (Van één onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermiddag de bezetters van de Katholieke Sociale Academie aan de Helenastraat in Den Haag uit het gebouw verwijderd. De politie greep na een dag bezetting in op verzoek van het Stichtingsbestuur van de Academie. Kort nadat het gebouw door de politie was ontruimd werd de academie door andere studen ten en een aantal docenten weer bezet. Bij de ontruimingsaktie zette de korpsleiding van de Haagse politie vijftig agenten en een groot aantal overvalwagens in. Vlak voordat de politie ingreep deed zich een incident voor. Twee journalisten, die het schoolgebouw wilden binnengaan na daarvoor van de politie geen toestemming te hebben gekregen, werden de trap afgegooid. Later werd een student, die probeerde te vluchten, door enkele politiemannen gegrepen en tegen de grond gedrukt. De student liep daarbij een gebroken sleutelbeen op. Na deze incidenten verliep de ontruimingsaktie van de Haagse politie verder rustig. Het optreden van de politie haalde overigens niet veel uit Een uur nadat de laatste van de 111 bezetters uit het gebouw waren gehaald hadden andere studenten en docenten de academie al weer bezet. Onder de nieuwe bezetters bevonden zich ook al weer bezetters van het eerste uur, die na een proces-verbaal door de politie waren vrijgelaten. Op een student na, die weigerde een nog lopende boete voor een andere zaak te betalen, werden alle bezetters gisteravond vrijgelaten. Inmiddels heeft de Haagse wethouder van Onderwijs zijn bemiddeling aangeboden. ...waar ze met een vliegende scho- tel gehaald zullen worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1