Amateurelftal met nieuwe formule voor plaatsing meer kans op Montreal Wat is smakeloos? Brzezanczyk handhaaft zijn werkmethode Hans Böhm wil in schaakmarathon met hindernis naar wereldrecord Omstreden optreden van George Best in benefiet Sportwereld TOPGESPREKBIJ FEYENOORD KORT GEDING JOHAN CRUIJFF Blauw Zwart verloor FIDE ZAL EERSTE POGING MOETEN ERKENNEN Resultaten van koersen Hilversum TENNISTOERNOOI MADRID Oosteuropeanen moeten zich terug trekken WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAOINA 11 Pat Crerand vindt het ge harrewar rondom zijn bene fietwedstrijd maar een pijn lijke zaak. MANCHESTER - Geor ge Best, eens de getalen teerde rechterspits van Manchester United, die er behagen in schiep dwars te liggen, is op 26 november weer op Old Trafford te bewonderen. Dan speelt het Manchester Uni ted van 1968 (winnaar van de Europa Cup voor landskam pioenen) tegen de huidige for matie van de Mancunians in een erewedstrijd voor oud-speler Pat Crerand. De korte terugkeer van de man, die sinds 1971 meer interesse toonde voor nachtclubs en vrou welijk schoon dan het lastig ma ken van vijandelijke verdedigin gen, valt niet bij alle betrokke nen in de smaak. Vooral Tom my Docherty, de tegenwoordige manager van de Mancunians ziet Best liever niet komen, na dat de ex-speler zich in een onlangs verschenen boek weinig lovend over hem heeft uitgela ten. Ook oud-ploegmakkers en Matt Busby (de man die United groot maakte) krijgen van de grillige Noordier een trap na. Voor Do cherty die momenteel met zijn team in de hoogste regionen van de eerste divisie meedraait moet dat aanleiding zijn de toegang spoorten van Old Trafford voor Best gesloten te houden. „Iemand die zich zo over zijn vroegere club en baas uitlaat tenslotte heeft hij veel aan Uni ted te danken komt er bij mij niet meer in. Maar ik wil Pat Crerands duel niet bederven", aldus Docherty. BARCELONA Genna Soson- ko, deelnemend aan het zone- toernooi schaken in Barcelona, versloeg in de eerste ronde de Welshman Hutchings. Schakers uit Oosteuropese landen nemen niet deel uit protest tegen de executies in Spanje. KARLOVY VARY - Corrie Vreeken verloor haar eerste partij schaken in het zonetoer- nooi voor de wereldtitel dames van de Joegoslavische Katarina Jovanovic. Er wordt in Karlovy Vary (Tsj.Sl) gespeeld. SANTA MONICA - Amerika's eerste winnares van het tennis toernooi van Wimbledon, May Bundy-Sutton, is op 88-jarige leeftijd in Santa Monica overle den. BORNEM In het Belgische plaatsje Bornem won wereld kampioen Hennie Kuiper giste ren een wegwedstrijd over 145 km. in 3 uur 30 min. door in de sprint de Belgen v.d. Vijver, Verstraete en Steels te verslaaa Zeist Het Nederlands amateurelftal gaat zich bijzonder konsekwent voorbereiden voor de Olym pische kwalificatiewedstrijden. Woensdag 12 no vember wordt in Veendam de eerste ontmoeting gespeeld tegen Frankrijk. Gisteravond begon op het KNVB-sportcentrum te Zeist de oefencampag ne tegen de eerste divisieclub Vitesse. Nederland wil na enkele mislukte pogingen er graag bij zijn in Montreal. De Oost-bloklanden waren echter steeds een te moeilijk obstakel. Na in 1963 geëlimi neerd te zijn door Oost-Duitsland, schakelde in 1967 Finland en vier jaar later Rusland het ama- teurelftal uit „Daarna heeft de KNVB de FIFA I een andere formule afgedwongen, waarbij het niet kan gebeuren dat je na twee wedstrijden was uitgeschakeld. De voorbereiding was te kostb aar, i omdat je vrijwel direct een oosteuropees land trof. I Daarom kwamen er dit jaar Europese poules, waarbij Nederland Luxemburg uitschakelde, Roe menië dat deed met Denemarken en de winaars nu met Frankrijk gaan uitmaken wie naar Mont real gaat". Jo van Marle voorzitter amateursectie is gelukkig met die koerswijziging van de FIFA, al blijft natuurlijk het probleem van de Oost-Europese landen. „Het probleem is voor ons dat er geen vrije keus is wat die Olimpische selectie betreft Spelers - uitgezonderd zij die een jeugdcontract hadden - die ooit onder contract speelden, zijn uitgeschakeld. In de competitie van Europese ama teurlandenteams gold dat niet en kwam Nederland altijd vrij ver. Nu zijn deelnemers aan de WK*74 so wie so niet verkiesbaar, terwijl de bonden de amateurstatus moeten overleggen. Daarmee kun je in Oosteuropese landen, dus ook in Roemenië Vier keer alle kanten uit. Maar ik zou het teleurstellend vinden als we ons zouden plaatsen en naderhand een eenvoudig briefje van de FIFA tot diskwalifi catie zou leiden". Jo van Marle in het KNVB-centrum: „Af gedwongen regeling." de gelegenheid krijgen zich naast titelverdediger Polen en gastland Canada te presenteren. Voorbereiding De amateursectie wil met een „clean" Oranje aantreden, maar dat betekent wel enorm veel voorbereiding. De selectie van bondscoach Arie de Vroet omvat negentien spelers, maar er kan nie mand garanderen dat van een zich eventueel plaatsend Nederlands team, dat op 14 april 1976 de laatste kwalificatiewedstrijd tegen Roemenie- moet spelen, nog iemand amateur is als naar Canada wordt afgereisd. „Toch geloof ik stellig dat de jongens, die dat halen, bijeen blijven als amateur om een Olym pisch avontuur mee te maken", aldus Van Marle. Vandaar ook dat alles in het werk is gesteld om een zo sterk mogelijk amateurteam op de been te brengen. Nederland wil een plaats bereiken bij de laatste zestien van de 91 aangetreden landen. Veertien daarvan moeten zich door de voorronden •worstelen, waarbij slechts vier Europese landen Na een grootscheepse wapenschouw is een selectie gemaakt voor het amateurelftal en het jeugdelftal, dat bestaansrecht kreeg doordat diverse aangebo den internationale toernooien zullen worden be zocht „De slechtere economie doet het aantal afschrijvingen voor de selectietrainingen in Zeist toenemen. Vandaar dat we zijn overgegaan in elk van de zes districten trainingen te houden voor zo'n dertig amateur- en jeugdspelers. Men behoeft nu maar vier keer naar Zeist te komen", aldus Van Marle. De uitwedstrijd tegen Frankrijk (25 februari) en de ontmoetingen met Roemenië (6 en 14 april) zijn bewust zo laat gepland om gedurende de winter maanden „orde op zaken" te kunnen stellen. Gisteravond kwamen' achtien van de negentien geselecteerden (Theo Hakkers van Weber Germa- nicus was geblesserd) in actie tegen Vitesse. Deze eerste officiële oefenwedstrijd werd met 2-1 verloren. Na de rust scoorde Charly Bosveld twee maal voor de eerste divisiepleog waarvan de twee de maal uit een strafschop. Leon Lahaye (Heer) doelpuntte voor de amateurs. REINDER BOSMA Twee leden van de beleidsgroep betaald voetbal (manager Brox was ziek), de spelersraad en de trainer in gesprek. V.l.n.r. Fred Blankemeijer, Jorgen Kristensen.Wim Jansen, Dick Schneider, Gerard Kerkum en Antoni Brezanczyk. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - „Het was een uitermate pret tig en positief gesprek, waarin alle partijen veel begrip voor elkaar hebben getoond", aldus gisteravond het (ver wachte) commentaar van Gerard Kerkum, die bij afwezigheid van de zieke manager Guus Brox namens de be leidsgroep betaald voet bal van Feyenoord als woordvoerder optrad. Kerkum weigerde verder op de finesses van het langdurig onderhoud in te gaan, dat de spelersraad van Feyenoord, bestaande uit jörgen Kristen- sen, Wim Jansen en Dick Sch neider met de clubleiding heeft gehad in de managerska mer van het stadion. „Er zijn interne zaken aan de orde ge weest, die niemand iets aan gaan", aldus Kerkum. Trainer Antoni Brzezanczyk toonde zich wat openhartiger. „Ik heb de indruk dat er bij de spelers wat meer begrip voor mijn werkwijze is ont staan. De kritiek op mijn trai- ningsaanpak heb ik nooit be grepen, maar dat komt mis schien omdat zij de laatste ja ren op een heel andere manier hebben gewerkt Iedere trai ner heeft nu eenmaal zijn ei gen werkmethode. Ik ben ook niet van plan daarin verande ring te brengen", aldus Brze zanczyk, die veel van de com municatiestoornissen die ken nelijk tussen hem en de spe lers waren ontstaan, toe schreef aan taalmoeilijkheden. In het onderhoud is ook de houding van Willem van Hane- gem onderwerp van gesprek geweest Wim Jansen: „Iede reen was het er over eens, dat een situatie zoals die zich vori ge week heeft voorgedaan, toen de ene partij (Brox) ver klaarde dat Van Hanegem ge blesseerd was terwijl de be trokkene het tegendeel be weerde beter voorkomen had kunnen worden. Maar op wat voor manier weet ik ook niet". AMSTERDAM - Na mens Johan Cruyff, zijn schoonvader Cor Coster en trainer Rinus Michels heeft de Amsterdamse advocaat mr. J. H. Jon ker gisteren in een kort geding aan de president van de Amsterdamse rechtbank gevraagd de tapijthandelaar Henk Nieuwkoop op straffe van een dwangsom van 100.000,- voor iedere overtreding tot de orde te roepen. Nieuwkoop had een zeer grote advertentie in Het Parool van 24 september geplaatst, waarin hij zelf stond afgebeeld in het shirt van Ajax en waarin hij „Johan Kluyff in Studio Tapijt-Sport liet vertellen over zijn Spaanse DEN HAAG De Haagse Schaakbond wacht een druk ke tijd. Op 15 november zal Hans Böhm in Den Haag een poging ondernemen het we reldrecord simultaanschaken te Verbeteren. Eigenlijk is van een verbetering geen sprake, omdat nog nimmer een we reldrecord gevestigd is. Er be staat slechts een Europees re cord, hoewel dat niet officieel erkend wordt. Böhm zal ech ter trachten dat record te ver beteren en hoopt dat de FIDE, de wereldschaakbond, een mogelijkheid vindt dat record op een of andere manier te erkennen. Voorzitter Van Doorn van de Haagse Schaak bond, die de technische lei ding van de simultaan in han den heeft, zal daarover con tact opnemen met Max Euwe, de voorzitter van de FIDE. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat de Haagse Schaakbond de technische lei ding van een dergelijk evene ment in handen heeft. Voorzit ter Van Doorn: „We hebben natuurlijk wel enige ervaring met het organiseren van si- multaanwedstrijden. Meestal bestaat zo'n wedstrijd uit on geveer veertig partijen. Op 15 november zullen er echter tweehonderdveertien gespeeld worden en dat eist natuurlijk een gedegen voorbereiding. Je moet bij zo'n immens grote schaakpartij met verschillende dingen rekening houden. Op de eerste plaats heb je al pro blemen met de ruimte. De si- mul taan wedstrijd wordt houden in het gebouw van En- nia-verzekeringen aan het Churchillplein. De meest ge schikte plek is de hal, waar we in eerste instantie tweehon derd plaatsen hadden gepland. Er blijken nu veertien partijen meer gespeeld te worden, maar als we alles iets in elkaar schuiven, kunnen die veertien borden er ook wel bij. Bij het opstellen van de borden heb ben we geprobeerd de afstand, die Hans Böhm zal moeten afleggen, zo kort mogelijk te Hans Böhm In actie tijdens een openlucht-simultaan. Op 15 november zal hij zo'n veertien kilometer langs de borden moeten afleggen. houden. Hij heeft uitgerekend, dat hij in totaal ongeveer veer tien kilometer moet lopen ge durende de gehele simultaan, wedstrijd. Dat is nogal wat, dus je moet ervoor zorgen dat het hem wat dat betreft zo gemakkelijk mogelijk 'wordt gemaakt". ge- Op en af E«>n nagenoeg onoverbrugbare hindernis wordt een aantal treden, die Hans Böhm tijdens elke ronde moet op- en afstap pen. Een hindernis, die naar mate de tijd en de wedstrijd vordert, steeds zwaarder zal worden. Voorzitter Van Doorn: „Die treden vormen echt een probleem, maar er is geen enkele mogelijkheid die te ontwijken. De ruimte achter die treden hopen we na een paar uur, wanneer de eerste verliezers zijn afgevallen, te kunnen ontruimen zodat de overige wedstrijden op het ge lijkvloerse gedeelte kunnen worden gespeeld. Bovendien wordt de afstand, die Hans Böhm moet afleggen, natuur lijk steeds kleiner. Degene, die uitgespeeld is, moet de tafel onmiddellijk verlaten". De Haagse Schaakbond heeft meer maatregelen getroffen om het Hans Böhm niet moei lijker te maken dan het al is. De tegenstanders, die op een gegeven ogenblik een aantal belangrijke stukken hebben verloren en daardoor een ho peloze stelling op het bord hebben, zullen worden ver zocht de partij op te geven. „Het heeft geen zin door te gaan als remise of winst uitge sloten wordt geacht Het vergt nodeloos extra inspanning van Arts Van de conditie van Hans Böhm („op dit ogenblik is die niet zo best maar ik hoop met wat training er h t een en ander aan te kim-ten doen") zal ongetwijfeld veel gevergd worden. Daarorr zorgt de Haagse Schaakbond voor de aanwezigheid van een arts, die Hans Böhm - indien de nood zaak daartoe mocht blijken - medisch zal begeleiden. Per slot van rekening zal Böhm ongeveer tien uren door het gebouw moeten schuifelen. Bovendien heeft de Haagse Schaakbond ervoor gezorgd, dat Hans Böhm niet in de weg wordt gelopen door het pu bliek. Voorzitter Van Doorn: „De mensen mogen maar een bepaald gedeelte bewandelen. Men kan echter via een geslo ten televisiecircuit de partijen van Böhm goed volgen. Op die manier kunnen we ook de be langen van het publiek naar behoren behartigen. We moe ten ons echter bij alles realise ren, dat het Hans Böhm niet moeilijker moet worden ge maakt dan het al is". Erkennen De Haagse Schaakbond zal al les in het werk stellen om het eventuele record van Hans Böhm erkend te krijgen. Voor zitter Van Doorn: „Ik ga met Max Euwe praten om de mo gelijkheid te bezien voor het vaststellen van minimale voor waarden voor een eventueel record. Je hebt echter het pro bleem, dat niet alle factoren meetbaar zijn. Het aantal par tijen, de tijdsduur en het winstpercentage vormen na tuurlijk geen probleem. Maar de kracht van de tegenstan ders is op geen enkele manier te peilen. Het niet erkende Eu ropese record bijvoorbeeld staat op naam van de Oosten rijker Höhnlinger die tweehon derddertien partijen heeft ge speeld. Hij won er honder dachtentachtig, verloor er der tien en speelde twaalf keer remise. Dat is duideliik cijfer materiaal Maar van de kracht van de tegenstanders is niets bekend. Daarbij komt nog, dat de laatste jaren, en vooral in. Nederland, het niveau van de gemiddelde schaker danig om hoog is gegaan. Het is thans heel wat moeilijker partijen winnend af te sluiten dan pak weg een jaar of dertig gele den". Voorlopig is de Haagse Schaakbond nog niet aan de erkenning van het record toe. De voorbereidingen op de re cordpoging van Hans Böhm zijn thans nog in volle gang. Slaagt hij echter in zijn po ging, dan kan Böhm rekenen op alle steun van de Haagse Schaakbond hei record er kend te krijgen. JOS HEYMANS tapijt-belevenissen. „Op zichzelf is profiteren van een anders bekendheid of popu lariteit nog niet automatisch een onrechtmatige zaak", aldus mr. Jonkers, „maar dat wordt het wel als er bijkomende omstan digheden zijn". En volgens hem waren die er. Zo werd „Johan Kluyff' in de advertentie geci teerd als zeggende: „Onze vori ge trainer, de heer Linkmiechel, was een psycholoog. Die zei te gen me, dat ik in huis een groen „tapijt nodig had. Mijn schoonva der, die er toevallig bijzat, vroeg toen: wie zal dat betalen enz. enz. Volgens pleiter was dit een sma keloos misbruik van Cruyff als gratis reclame-object. Hij vroeg derhalve de president gedaagde Nieuwkoop te verbieden op deze wijze ooit weer te adverteren. Henk Nieuwkoop was ter zitting zonder raadsman verschenen. Hij verdedigde zich in hoogst eigen persoon door een eigen handig opgesteld pleidooi voor te lezen. „Onder punt 13 staat in de tegen mij uitgebrachte dagvaarding, dat ik op smakeloze wijze heb geadverteerd", aldus gedaagde. „Ach, over smaken valt te twis ten". Hij vroeg zich van zijn kant af of het wel van goede smaak getuigde als beroemde voetbalsterren er zich tegen grof geld toe lenen in advertenties I produkten aan te bevelen „waar ze zelf helemaal niet achter staan". Dat noem ik munt slaan j uit eigen bekendheid om de j kluit te belazeren en dat vind ik van mijn kant nou precies een minne zaak", aldus Nieuwkoop. De president bepaalde de uit- i spraak op donderdag 16 oktober j om 12 uur. I LONDEN Koploper in de eer- ste divisie, Queens Park Ran gers, speelde gisteravond in de derde ronde voor de Engelse League Cup met 1-1 gelijk tegen tweede divisieploeg Charlton Athletic. Andere uitslagen: Huil City-Sheffield United 2-0, Bir mingham City-Wolverh. Wande rers 0-2, Liverpool-Burnley 1-1, Middlesbrough-Derby County 1-0. WASSENAAR - Het niet voUe- I dige eerste team van Blauw Zwart verloor gisteravond met 4-1 van de eerste divisieploeg SW. Donath was de maker van het doelpunt van Blauw Zwart. HILVERSUM De uitslagen van de draverijen, die gisteravond op de baan van Hilversum werden gehou den, zijn: Mericlaprijs (2000 m, autostart): 1. Muresj (J. Scheffer) 1.25,0., 2. Mary Hollandia, 3. Marisca Hanover. Toto: w. 2,50, pl. 1,50, 1,60, 4,10, koppel 7.80. trio 113,10. Lucanaprijs (2000 m, autostart): 1. Ninovna Careless (M. van Leeuwen) 1.26,5, 2. Norman Princess, 3. Natalie van Hovi. Toto: w. 69,00, pl. 9,10, 2,30, 2,50, koppel 256,10. Osiwa-rijs (2000 m, autostart, ama teurrijders): 1. Le Moulin (C. van Hengstum) 1.24,0, 2. Mairy Dynamic, 3. Joan Hollandia. Toto: w. 13,00, pl. 3,30, 2^0, 4,50, koppel 22,60, trio 1218,60. Carmonaprijs (2420 m, amateurrij ders): 1. Marnamai (W. Goedhart) 1.26,5, 2. Nana, 3. Mona Hanover. Toto: w. 2,40, pl. 1,80, 2,30, 4,70, koppel 6,60. Arcosprijs (eerste afdeling, 2000 m, autostart): 1. Minette W (J. de Rijk) 1.24,5, 2. Jaap Eden, 3. Monty van Toto: w. 72,40, pl. 8,00, 9,60, 3,30, koppel 2 592,60, trio 8.463,00. Utrera-rijs (2420 m, voor amatrices): 1. Iliona Marijke (mej. E. v.d. Broek) 1.23,1, 2. Iron Volann, 3. Katrien AxkiL Toto: w. 26,30, pl 3,80, 4,10, 2,00, koppel 88,80. Carolineprijs (2900 m): 1. Maestro Cavaljos (M. v.d. Togt) 1.23,1, 2. St Lucy, 3. Kwik Hanover. Toto: w. 1,80. pl. 1,50, 2,50, 5,70, koppel 7,50, trio 313,30. Montoroprijs (1600 m,. autostart): 1. Hyacint (W. Paardekooper) 1.20,8, 2. Gerardus 0,3. Ico It Toto: w. 12,20, pl. 3,60, 2,30, 4,10, koppel 23,30. Arcosprljs (tweede afdeling, 2000 m, autostart, amateurrijders): 1. Linda Hollandia (J. Hoddenbach) 1.23.1, 2. Larina T.,.3. Kentish Lass. Toto: w. 5,30, pl. 2,50, 3,80, 2,00, koppel 52,60, trio 213,30. Marbella-prijs (1500 m, autostart): 1. Oermana G (M. v.d. Togt) 1.27,4, 2. Oroline, 3. Olex Kandia. Toto: w. 2,00, pl. 1,60, 2,50, koppel 3,60. Totalisator omzet 394.520. MADRID Drie Poolse deelnemers aan het tennis toernooi van Madrid. Wojcziech Fibak, Jacek Niedzwiedzki en Barbara Kral. hebben opdracht gekregen zich terug te trekken. Eenzelfde bevel werd door de Joegoslavische tennisautoriteiten gegeven aan Niki Pilic en Nikola Spear. Organisatoren van het toernooi te Madrid hebben bekend gemaakt dat de Internationale Tennisfederatie door een telegram de Polen» en de Roemeen Nastase had aangezegd hen te zullen schorsen als zij hun verplichtingen in Madrid niet zouden nakomen. Niki Pilic, die van de Westduitser Ulli Pinner (7-5, 6-4) won, loopt net als Nikola Spear het risico door de Joegoslavische bond te worden geschorst In Belgrado liet een woordvoerder van de bond weten: „Pilic en Spear spelen buiten ons medeweten in Madrid. Door in Spanje te tennissen handelen Pilic en Spear tegen de buitenlandse politiek van de regering. Nastase, die in de eerste ronde een overwinning behaalde op de Amerikaan Steve Turner (7-5, 6-0) trok zich, wegens maagkrampen zoals hij zei, onmiddellijk terug na afloop van de partij.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11